Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Šumava

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 22.12.
Martin Sajal, vloženo 22.12.2017 17:49

Ve čtvrtek večer a v noci napadlo ani ne 5 cm mokrého sněhu, ten v noci trochu umrzl a od rána začal měknout a zpomalovat se.

Okruhy na Kubově Huti pěkně upraveny v noci - 1 stopa na klasiku a dost místa na bruslení, sněhu dost. Pozor v nejprudším sjezdu (jediné místo, kde není stopa), v jednom místě je sníh tak měkký, že jsem tam hodil takového tygra, že jsem si skoro vyrazil dech. Pokračování z okruhů na Šindlov je projeté ve variantě přes Světlou horu (většinou 2 stopy a bruslař se mezi ně taky vejde), varovat má smysl před větším kamenem ve stopě v mírném sjezdu k Hraniční cestě, není moc vidět. Další kámen je pak ve sjezdu ze Světlé hory těsně před Švajglovou Ladou, jiné tam nejsou.

Ač jsem tu všude jel jako první lyžař, ve stopě už byl místy sníh, co taje a padá ze stromů, tohle platí všude v lese.

Borová Lada - Nové Hutě upraveno dopoledne, pro mě tedy stopy čerstvé a luxusní (na skate ale nevhodné protože úzké a dle rýh se boří). Nicméně tohle je první místo, kde obleva časem vyhraje, na východní trase (přes Šindlov) jsem jednou překračoval půlmetrový potok obkročmo + jinde obcházel bažinu. Západní cesta (přes Svinná Lada) má subjektivně větší šanci vydržet déle, ale taky bylo na cestě jedno téměř vytáté místo + špína v krátkém úseku lesem + pak se musí kousek po silnici.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 21.12.
Martin Sajal, vloženo 21.12.2017 20:26

Nové Hutě + Zadov, cca 1030-1100 m n. m.: odpoledne začalo pršet, ale brzy asi v 15:30 se déšť změnil ve sníh. Protože Lenku déšť zahnal, vyrazil jsem na odpolední vyjížďku.

Sníh o poznání pomalejší než dopoledne, stopy na churáňovských tratích už méně dokonalé než ráno, ale ještě slušné. V lese se dalo relativně bezpečně jezdit tak do 16:45, podcenil jsem hlavně návrat přes louky z Plání na Nové Hutě, kde po 17:05 už nebylo vidět nic a párkrát jsem sjel z pevného upraveného pásu vedle do více hlubokého sněhu.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 21.12.
Martin Sajal, vloženo 21.12.2017 14:43

Mezi Novými Hutěmi a Pláněmi jsem před devátou potkal rolbu a tím začala dnešní radost z lyžování, která neskončila ani když dopledne občas slabě mrholilo.

Nové Hutě - Pláně rolba sice upravila bez stop na klasiku, přesto to hodně pomohlo i klasikům - předtím totiž byla trať úplně zafoukaná a místy jsem ani nepoznal, kudy po louce vedla. Zpátky jela rolba v poledne, GPS zapnutou neměla a nikde se o ní nepíše. Na Nových Hutích nedojela až k parkovišti, zamířila někam dolů pod vleky.

Spojka z Plání na stadion a závodní tratě na Zadově upraveny ráno - jedna stopa na klasiku + zbytek na bruslení. Paráda, lyžařsky jasně nejlepší, ale já nejsem závodník, tak jsem se chtěl kouknout i jinam :-)

Další trasy navazující na závodní tratě jsou pro středně náročného klasika taky pěkné - upraveno sice v pondělí tj. před sněžením, ale lyžařů tam jezdí optimální malé množství a stopu tím dobře udržují - většinou jednu, druhá už je zapadaná a na skate to je nevhodné - hluboké, místy podupané pěšími a navíc by bruslař ničil stopu klasikům. To, co leží víc na sever od tohoto GPS záznamu https://www.strava.com/activities/1321767035 , už jsem zkoumat nechtěl, je to hodně zapadané, asi tam nikdo od úterka neprojel.

Podobně nebo ještě víc pro klasiky pěkný (a pro bruslaře ještě víc nevhodný) je i okruh po hřebeni přes Přilbu a pak zpátky na Pláně - tedy myslím tím lesní část, krátký úsek po loukách je dost zafoukaný a po stopách na klasiku ani památky, ale aspoň je poznat, kudy trať vede. Směrem dolů to nebyl problém, nahoru by mě to bavilo míň.

Z Nových Hutí od parkoviště směrem Borová Lada komplet zafoukané - pohled od oka, mě tam do nejbližší úpravy nikdo nedostane, odhad z http://bilastopa.cz/cs/borovoladsko-129/ že tam jsou stopy v dobré kvalitě pro toto místo není správný (přestože pro jiná místa jako např. Vlasatá cesta správný nejspíš bude)

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 20.12.
Petapetulka, vloženo 20.12.2017 21:12

Modrava-Cerna hora-Prameny Vltavy-Kvilda-Filipova Hut-Breznik-Modrava..malo lidi,hodne snehu

> Modravsko a Srní

Info ze dne 20.12.
Martin Sajal, vloženo 20.12.2017 17:25

Zimní pohádka. V noci na středu napadlo 5cm sněhu a že se neupravuje po každém sněžení zcela chápu, pro těch pár lyžařů by se to nevyplatilo (první 2 hodiny jsem nepotkal vůbec žádného) a ve stopách upravených po neděli a později se pořád lyžovalo slušně. Sněhu hodně, případná mírná obleva by udělala nějakou škodu jen tam, kde tratě kříží potoky nebo bažiny.

Nové Hutě - Borová Lada přes Šindlov: u Nových Hutí jsem chvílemi ani zasypanou stopu nemohl najít, ale většinou vidět byla a lyže vedla obstojně, pak už to bylo jen lepší.

Borová Lada směr Bučina a pak na Kvildu - úprava v pondělí odpo a bylo to ještě o něco málo lepší. Čím níže a více schované v lese, tím o něco lepší stopy. Nejlepší nejspíš byla Vlasatá cesta, i když jsem ji nejel. Odbočky z trasy Bučina - Kvilda směrem k prameni Vltavy obě hodně zapadané (nejel jsem).

Z Kvildy jsem vyrazil směrem na Filipovu Huť, ale opravdu je projetá jen trasa, co se pak vrací na "dálnici" z Kvildy na Horskou Kvildu. Dál na Filipovu Huť jen od lyžařů. Kvilda - Horská Kvilda sice upravené o víkendu, ale lyžaři udržují tehdejší stopy ve slušném stavu. Bruslit tam za dopoledne zkoušeli 2 lyžaři, vypadalo to jako docela makačka.

Z Horské Kvildy směrem na Zadov/Churáňov nejlepší podmínky - upravené asi v pondělí a klasiků tam jezdí tolik, že udržují stopy v dobrém stavu (a zároveň bruslařů je minimum)

Z Plání zpátky na Nové Hutě ujeté asi někdy dávno = stopa od lyžařů na pevném podkladě.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/1320852148

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 16.12.
Marcel, vloženo 16.12.2017 20:16

Cesta Modrava - Březník. Na Klasiku stopa prošlápla super... na FT skate je to bída rozšlapaná lidmi po novém sněhu neprojetá, byl to boj. Hluboké stopy od pěšáků....

> Modravsko a Srní

Info ze dne 16.12.
Jana, vloženo 16.12.2017 17:53

Na Kvildsku projete vsechny trasy.Snehove podminky uzasne.Pul metru snehu.Odpoledne do stopy padal mokry snih tak to trochu drhlo.Jinak užasne, jen skoda ze jsou pozavirane obcerstvovny.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 15.12.
Zbyněk, vloženo 15.12.2017 23:26

Tipuji, že nejlépe na Zadově.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 14.12.: Ahoj, kde je možnost půjčit si běžky a boty poblíž šumavských běžkařských tratí?Díky)

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 13.12.
Tomin, vloženo 15.12.2017 7:50

Ahoj, ve středu jsem jel trasu Kvilda - Horská Kvilda - směr Zhůří. Z Kvildy ok, jela tam rolba, místy zafoukáno. U Horské Kvildy jsem potkal rolbu, která vyjela trasu směrem na Zhůří, kde se u silnice otočila a jela zpět. U Kvildy byl ještě projetý okruh kolem hory Lapka. Jinak dalšími směry jsou asi jen amatérské stopy (nicméně na jih na prameny Vltavy a na Bučinu jsem nejel, takže tam nevím, jak to je)..

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 13.12.
Zbyněk, vloženo 13.12.2017 0:55

Když pominu Velký Javor v Německu, tak nejlepší sněhové podmínky jsou kolem Modravy, především trasa na Březník, kdese často běžkuje, i když jinde už není po sněhu ani památky. Hodně sněhu bývá taky směr Javoří Pila - Poledník nebo na opačnou stranu na Černou horu popř Lovčí skálu (směr Filipova Huť). Podobně Kvilda - Prameny - Bučina - Kvilda. Výborná kvalita sněhu bývá na Židovské cestě, ale je to dost kopec :-). Jsou to ale trasy víceméně jen na klasiku. Na bruslení se nejlépe upravuje kolem Churáňova, pak Kvilda - Horská Kvilda a okruhy kolem H. Kvildy, ale tam bývají sněhové podmínky už horší (hlavně lesní partie nad Zadovem).
Slušné podmínky (na klasiku) můžou být i mezi Železnou Rudou a Prášily.
Kdy jet je otázka. Zažili jsme mizerné podmínky i v relativně nejlepším termínu na přelomu ledna a února... nicméně momentálně tam sníh je a pokud nepřijde větší obleva, mohl by vydržet, takže osobně bych riskl ten začátek ledna.
(Odpověď na dotaz uživatele zuzana z 13.12.: Dobry den,
rada bych se zkusenejsich zeptala, kdy byvaji nejlepsi podminky pro skate i klasiku na Sumave a ve kterych oblastech?:)
Premyslime o zacatku ledna, nebo pak zacatku unora.
Moc dekuji.
Z.)

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Dotaz
zuzana, vloženo 13.12.2017 21:23

Zbynku, moc dekuji za obsahlou zpravu a preji vyborni sezonu!:)
Z.

Zodpovědět > Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 10.12.
Michal, vloženo 10.12.2017 17:22

trasa z Horské Kvildy na Kvildu upravená, nezafoukaná. dále na prameny Bučinu a zpět na Kvildu neupravena, lépe na klasiku prošláplé od lyžařů, lidí tak akorát na úvod sezóny dobré, sněhu všude dost

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 9.12.
\name, vloženo 9.12.2017 16:50

Dnes poprvé letos na běžkách s dětma. Z Kvildy na Horskou Kvildu a zpět. Sněhu asi 25 cm. Ráno stopa upravená, později zavátá, celkem dobrá sněhová vánice, -6°C, no prostě pravá zima:-). Fajn první letošní svezení:-)

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 2.12.
Tonda Plátěnka, vloženo 2.12.2017 21:12

Dnes nad Železnou Rudou kolem Polomu. Z park. Hůrecká silnice - Nad Pošťákem - na Dálnici - Zámecký les - podél hranice Pod Polomem - zatáčkou na Rudskou křižovatku. Odsud po Armádní, ale to byla chyba, je prohrnutá a od poloviny rozježděná od dřevařů, nedá se to sjet dolů, tak pěšky cca 1,5km. Před Ašerlákem už to šlo nazout a podél silnice na parkoviště. Sněhu dost, nahoře i 50 cm. Neupraveno, těží se dřevo :( Ale kromě Armádní dobře prošláplé stopy¨, sněhu dost.

> Železnorudsko

Info ze dne 2.12.
Šiška Petr, vloženo 2.12.2017 19:30

Dnes první kilometry ,ráno skate na zadově zadov -pláně raději dvojkové lyže ale dost dobrý, odpoledne Modrava klasika.Sice nevyjela rolba ale od nástupního místa projetá stopa od lyžařů.Dostatek sněhu na začátku kolem 30-35 na Březníku 45 cm nahoře 50-55cm.Určitě na nové lyže prostě parádní začátek.

> Modravsko a Srní

Doporučujeme

Pobyty na Šumavě - slevy až 45 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 2690 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Bilastopa.cz
Web o běžeckém lyžování na Šumavě, včetně aktuální úpravy stop a lyžařských map
Sumava.net - lyžařské stopy a běžecké tratě
Přehled velkého množství lyžařských tras po celé Šumavě včetně map
Regionální Informační Servis - sekce běžecké stopy
Informace o lyžařských stopách v oblasti Šumavy, včetně podrobného popisu německé Bayerwaldloipe

více odkazů k oblasti