Žďárské vrchy - Novoměstsko – běžky

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového poháru v běžeckém lyžování a v roce 2013 se zde uskutečnilo dokonce MS v biatlonu. Turisté ale mohou z Nového Města vyrazit mnohem dále, na běžkách se dá dojet až do míst, jako jsou třeba Sklené, Tři Studně, Fryšava, Sněžné a Milovy. Do této oblasti jsou zařazeny i trasy na Bystřicku, které jsou s novoměststkými propojeny a hranice Novoměststka a Bystřicka by se nedala určit jednoznačně. Možná by se za hraniční místa daly označit obce Zubří a Odranec. Běžkařské trasy vycházející z Bystřice nad Pernštejnem vedou třeba k Dalečínu nebo až k Jimramovu.

Odkaz: webkamery - Vysočina

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná aktualita.

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 9.3.
Redakce, vloženo 9.3.2017 20:23

"Přestože na dnešek připadl nový sníh, tak se dá lyžovat pouze ve Vysočina areně u Nového Města na Moravě, kde už se často propadají hůlky pod úroveň terénu." - převzato z předvíkendového reportu na http://bezky.net/clanek/1060-o-vikendu-bude-jeste-sance-si-kvalitne-zalyzovat . Upravuje se jen 2 - 2,5 km tratí, jak se píše na https://lyzovani.nmnm.cz/lyzovani-tydnu-od-6-3/

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 9.3.: Jak to vypada v teto oblasti se snehem?
Slo by jeste v sobotu?)

Info ze dne 8.3.
Eva, vloženo 9.3.2017 9:46

Jak to vypada v teto oblasti se snehem?
Slo by jeste v sobotu?

Info ze dne 25.2.
pivos, vloženo 27.2.2017 18:11

Vysočina aréna, dostatek sněhu, otevřen 3km závodní okruh, po ránu super svezení, jedničkové lyže.

Info ze dne 19.2.
zbartos, vloženo 20.2.2017 12:43

Ad Kuba: Nad 700 m n.m. je to celkem dobré jen MIMO LES (někde ale už jsou i místa s hlínou). V lese jsou skoro všude ledové plotny, kde je to o ústa i na mírných sklonech (typicky úsek Fryšavské hájenky - Blatka). Naprosto nevhodný je sjezd ze Studnice do Kuklíku (zpočátku po žluté TZ).

Moje trasa viz http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=216567 . Střídavě ledové plotny (zeména v lese), normální sníh a rozměklý sníh (místy bláto/tráva), teplota mírně nad nulou, zataženo, místy mírný vítr. Test lyží z roku 1983 Artist Diamant 210 cm (nepoužívané cca 10 let, nenaparafínované). Hrubý čas 5:15, čistý čas cca 4:45 (průměr jízdy cca 7,5 km/hod, což je o cca 0,8 km/hod méně, než podobná trasa na mých nejlepších lehkých a naparafínovaných lyžích před pár týdny viz http://www.cykloserver.cz/uzivatel/vylety/edit/?e=216039 ). Zničený z těžkých a na měkkém sněhu nejedoucích lyží Diamant jsem byl ale hrozně...

Info ze dne 18.2.
Kuba, vloženo 18.2.2017 17:43

Ahoj,
jel jsem dnes Rokytno-Tři Studně-Fryšava-Samotín-Kukulík-Rokytno a stopa je celkem slušná. Nad 700m super. Níže a zvlášť v lese je to horší.
https://mapy.cz/s/1pEAS

(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 18.2.: Dobrý den, jaká je sjízdnost tratí nmnm-Vlachovice-Tři studně- Fryšava- Devět skal- Svratka? Děkuji)

Info ze dne 17.2.
Marek, vloženo 18.2.2017 12:35

Dobrý den, jaká je sjízdnost tratí nmnm-Vlachovice-Tři studně- Fryšava- Devět skal- Svratka? Děkuji

Info ze dne 16.2.
esence77, vloženo 16.2.2017 19:03

viz. https://lyzovani.nmnm.cz/ v minulych dnech najeli stopy, sem tam hlina, ale teplota jeste ted kolem +2, v noci bude max. -1, v pátek +2 lehce dest se snehem, So rano asi chvili snezeni pak zas nad nulu... asi tak

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 16.2.: Jaké jsou sněhové podmínky kolem Fryšavy? Chystáme se tam v sobotu na běžky. Je tam ještě sníh?)

Info ze dne 15.2.
Jana, vloženo 16.2.2017 17:42

Jaké jsou sněhové podmínky kolem Fryšavy? Chystáme se tam v sobotu na běžky. Je tam ještě sníh?

Info ze dne 14.2.
esence77, vloženo 16.2.2017 19:29

Bystřicko, kolem Písečného k Vítochovskému kostelíku, na hřeben přes Pletenici k Lísku a zpět. Na přivrácených svazích už sem tam vytáto, zrána jakžtak, později boření a značně rozměklé i stopy, na odvrácených svazích zas nebezpečný tvrdý povrch, kde se dalo i sem tam bruslit, jsem rád že jsem vyvázl jen s pár šrámy

Info ze dne 12.2.
Jaroslav Halík, vloženo 12.2.2017 22:22

To nemá poentu, to bylo hodnocení. NM na klasiku super, na skate nic moc. A zkus si to někdy, třeba tomu přijdeš na chuť. Lepší než teď mazat klistry.

Info ze dne 12.2.
vvv, vloženo 12.2.2017 21:51

Jardo a kde je poenta? Rekreačí bruslaři podivný to druh!!

Info ze dne 12.2.
Jaroslav Halík, vloženo 12.2.2017 21:16

Reaguji na zprávu Zdenka z 11.2. Co se týče rekreačních bruslařů, tak celou zimu byl Žďár o několik úrovní výše než Nové Město. Srovnávat pejskařské tratě (a později tratě od Medinu a na Brožkově kopci) s 50 km (5 souvislých na sebe navazujících okruhů) pravidelně upravovaných tratí mezi Losenicí a Škrdlovicemi opravdu nejde.

Info ze dne 12.2.
Pavel K., vloženo 12.2.2017 14:35

Ráno namrzle stopy. Kolem poledne povolili. Bezkovat se dalo (klasika i skate) celkem slusne

Info ze dne 12.2.
zezecz, vloženo 12.2.2017 12:06

Zdenku možná by to chtělo trochu se sklidnit a přestat mlet blbosti ... okruhy kolem Vlachovic, Třech Studní a Fryšavy jsou najeté od STŘEDY 8.2. .... to že někde to najet nejde, protože tam prostě není sníh není vina ani chyba správců ... ;) ;)

Info ze dne 11.2.
Jarda, vloženo 13.2.2017 16:39

Musim souhlasit s Hankou , Žďársko opravdu upravuje podle pocasi a ne jestli je pred vikendem. Dnes dopoledne moc pekne svezeni Žďársky,Polničský a Škrdlovický okruh.Stopy pevne,krasne upravene , 4na klasiku a široký pas na brusleni.Pan Holemář je opravdu profik! Diky za krasný zážitek z jízdy.

Doporučujeme

Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.
Nabídka práce na Vysočině
Volná pracovní místa v kraji Vysočina a spousta dalšího, pokud hledáte práci ...

Odkazy k oblasti

Lyžařské Novoměstsko
Web o lyžování v okolí Nového Města na Moravě včetně aktuálního zpravodajství
Běžecké tratě na Bystřicku
Popis, mapy a aktuální stav běžkařských tras v rámci turistického průvodce po Bystřicku