Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Žďárské vrchy - Novoměstsko – běžky

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového poháru v běžeckém lyžování a v roce 2013 se zde uskutečnilo dokonce MS v biatlonu. Turisté ale mohou z Nového Města vyrazit mnohem dále, na běžkách se dá dojet až do míst, jako jsou třeba Sklené, Tři Studně, Fryšava, Sněžné a Milovy. Do této oblasti jsou zařazeny i trasy na Bystřicku, které jsou s novoměststkými propojeny a hranice Novoměststka a Bystřicka by se nedala určit jednoznačně. Možná by se za hraniční místa daly označit obce Zubří a Odranec. Běžkařské trasy vycházející z Bystřice nad Pernštejnem vedou třeba k Dalečínu nebo až k Jimramovu.

Odkaz: webkamery - Vysočina

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 9.3.
Redakce, vloženo 9.3.2017 20:23

"Přestože na dnešek připadl nový sníh, tak se dá lyžovat pouze ve Vysočina areně u Nového Města na Moravě, kde už se často propadají hůlky pod úroveň terénu." - převzato z předvíkendového reportu na http://bezky.net/clanek/1060-o-vikendu-bude-jeste-sance-si-kvalitne-zalyzovat . Upravuje se jen 2 - 2,5 km tratí, jak se píše na https://lyzovani.nmnm.cz/lyzovani-tydnu-od-6-3/

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 9.3.: Jak to vypada v teto oblasti se snehem?
Slo by jeste v sobotu?)

Info ze dne 25.2.
pivos, vloženo 27.2.2017 18:11

Vysočina aréna, dostatek sněhu, otevřen 3km závodní okruh, po ránu super svezení, jedničkové lyže.

Info ze dne 19.2.
zbartos, vloženo 20.2.2017 12:43

Ad Kuba: Nad 700 m n.m. je to celkem dobré jen MIMO LES (někde ale už jsou i místa s hlínou). V lese jsou skoro všude ledové plotny, kde je to o ústa i na mírných sklonech (typicky úsek Fryšavské hájenky - Blatka). Naprosto nevhodný je sjezd ze Studnice do Kuklíku (zpočátku po žluté TZ).

Moje trasa viz http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=216567 . Střídavě ledové plotny (zeména v lese), normální sníh a rozměklý sníh (místy bláto/tráva), teplota mírně nad nulou, zataženo, místy mírný vítr. Test lyží z roku 1983 Artist Diamant 210 cm (nepoužívané cca 10 let, nenaparafínované). Hrubý čas 5:15, čistý čas cca 4:45 (průměr jízdy cca 7,5 km/hod, což je o cca 0,8 km/hod méně, než podobná trasa na mých nejlepších lehkých a naparafínovaných lyžích před pár týdny viz http://www.cykloserver.cz/uzivatel/vylety/edit/?e=216039 ). Zničený z těžkých a na měkkém sněhu nejedoucích lyží Diamant jsem byl ale hrozně...

Info ze dne 18.2.
Kuba, vloženo 18.2.2017 17:43

Ahoj,
jel jsem dnes Rokytno-Tři Studně-Fryšava-Samotín-Kukulík-Rokytno a stopa je celkem slušná. Nad 700m super. Níže a zvlášť v lese je to horší.
https://mapy.cz/s/1pEAS

(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 18.2.: Dobrý den, jaká je sjízdnost tratí nmnm-Vlachovice-Tři studně- Fryšava- Devět skal- Svratka? Děkuji)

Info ze dne 16.2.
esence77, vloženo 16.2.2017 19:03

viz. https://lyzovani.nmnm.cz/ v minulych dnech najeli stopy, sem tam hlina, ale teplota jeste ted kolem +2, v noci bude max. -1, v pátek +2 lehce dest se snehem, So rano asi chvili snezeni pak zas nad nulu... asi tak

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 16.2.: Jaké jsou sněhové podmínky kolem Fryšavy? Chystáme se tam v sobotu na běžky. Je tam ještě sníh?)

Info ze dne 14.2.
esence77, vloženo 16.2.2017 19:29

Bystřicko, kolem Písečného k Vítochovskému kostelíku, na hřeben přes Pletenici k Lísku a zpět. Na přivrácených svazích už sem tam vytáto, zrána jakžtak, později boření a značně rozměklé i stopy, na odvrácených svazích zas nebezpečný tvrdý povrch, kde se dalo i sem tam bruslit, jsem rád že jsem vyvázl jen s pár šrámy

Info ze dne 12.2.
Jaroslav Halík, vloženo 12.2.2017 22:22

To nemá poentu, to bylo hodnocení. NM na klasiku super, na skate nic moc. A zkus si to někdy, třeba tomu přijdeš na chuť. Lepší než teď mazat klistry.

Info ze dne 12.2.
vvv, vloženo 12.2.2017 21:51

Jardo a kde je poenta? Rekreačí bruslaři podivný to druh!!

Info ze dne 12.2.
Jaroslav Halík, vloženo 12.2.2017 21:16

Reaguji na zprávu Zdenka z 11.2. Co se týče rekreačních bruslařů, tak celou zimu byl Žďár o několik úrovní výše než Nové Město. Srovnávat pejskařské tratě (a později tratě od Medinu a na Brožkově kopci) s 50 km (5 souvislých na sebe navazujících okruhů) pravidelně upravovaných tratí mezi Losenicí a Škrdlovicemi opravdu nejde.

Info ze dne 12.2.
Pavel K., vloženo 12.2.2017 14:35

Ráno namrzle stopy. Kolem poledne povolili. Bezkovat se dalo (klasika i skate) celkem slusne

Info ze dne 12.2.
zezecz, vloženo 12.2.2017 12:06

Zdenku možná by to chtělo trochu se sklidnit a přestat mlet blbosti ... okruhy kolem Vlachovic, Třech Studní a Fryšavy jsou najeté od STŘEDY 8.2. .... to že někde to najet nejde, protože tam prostě není sníh není vina ani chyba správců ... ;) ;)

Info ze dne 11.2.
Jarda, vloženo 13.2.2017 16:39

Musim souhlasit s Hankou , Žďársko opravdu upravuje podle pocasi a ne jestli je pred vikendem. Dnes dopoledne moc pekne svezeni Žďársky,Polničský a Škrdlovický okruh.Stopy pevne,krasne upravene , 4na klasiku a široký pas na brusleni.Pan Holemář je opravdu profik! Diky za krasný zážitek z jízdy.

Info ze dne 11.2.
Hanka, vloženo 13.2.2017 15:34

Musím říct, že pro mě bylo obrovské překvapení, že letos skutečně byly tratě lépe udržované na Žďársku než na Novoměstsku. Na Žďársku byly tratě upravovány dle počasí, na Novoměstsku pouze na víkend. Když se zhoršilo počasí a na Novoměstsku upravovat tratě už nešly, tak nebyly upravené ani na ten víkend. To je holý fakt. Jinak tento víkend to bylo na Novoměstsku o život, led, led, led. Teď přijde výrazná obleva (ve středu např. na Fryšavě +8°C a nad nulou i v noci), tak to bude bohužel pro Vysočinu letos konečná (pokud tedy nepřituhne a nenachumelí aspoň 20 cm). Ale i tak byla letošní sezóna na Vysočině super. Konečně!!!

Info ze dne 11.2.
Pavel, vloženo 13.2.2017 9:06

Pro zezecz : na Rokytnu, Studnicích .... není sníh ?? :o) To si děláš srandu ne? :o) Přečti si info ze stránek : "Vzhledem k velice promrzlé vrstvě sněhu nebylo dnes možné upravit plánované tratě. Sjízdné jsou tedy ty, co byly najety ve čtvrtek." Stačilo najet než to promrzlo, Žďár to prostě umí .Stopy snad mluví za vše :o) . Hezký den

Info ze dne 11.2.
bjorn daehlie, vloženo 13.2.2017 8:46

Žďárské tratě opět neporovnatelně lepší než NMNM. Zatímco v ZR v minulém týdnu stačili upravit X km tratí rolbou tak, než totálně zmrzly, a dalo se na nich skvěle lyžovat i na konci týdne, na Novoměstsku to jsou z 90 pct ledová koryta. Je to další z důkazů toho, že rekreační lyžař si na své přijde mnohem víc na žďárských okruzích. O možnostech pro skate nemluvě. Takže absolutní souhlas se Zdeňkem (viz níže). Zatímco Pepa Holemář v ZR situaci vyhodnocuje hlavou podle aktuálních podmínek, v NMNM bych to tak nenazval...

Doporučujeme

Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.
Nabídka práce na Vysočině
Volná pracovní místa v kraji Vysočina a spousta dalšího, pokud hledáte práci ...

Odkazy k oblasti

Lyžařské Novoměstsko
Web o lyžování v okolí Nového Města na Moravě včetně aktuálního zpravodajství
Běžecké tratě na Bystřicku
Popis, mapy a aktuální stav běžkařských tras v rámci turistického průvodce po Bystřicku

Kulturní akce - Vysočina

Načítám data...
Další kulturní akce na Vysočině