Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Vysočina

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 23.1.
Anry, vloženo 23.1.2018 20:46

Dneska na Vysoké i s ohledem na počasí stále slušné podmínky pro ježdění. Dobrá stopa na klasiku i na louce k Okrouhlíku.

> Jihlavské vrchy

Info ze dne 23.1.
Milan Venhoda, vloženo 23.1.2018 20:46

Okruh na Vysoké byl dnes v solidním stavu, jak na bruslení (čerstvě znovu uválcován), tak na klasiku. Na několika málo místech už prosvítala tráva, ale nebyl to problém. Stopa podél silnice mezi Vysokou a křižovatkou na Okrouhlík většinou solidní, problémových míst ale už bylo více (a zítra už to asi bude problém).

> Jihlavské vrchy

Info ze dne 23.1.
Jirka, vloženo 23.1.2018 20:00

Dnes Tři Studně, Studnice, Blatiny, Samotín, Fryšava, stopy většinou zavaté, občas prošláple, sněhu zatím dost pro nenaročného hobíka

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/861025520735702/

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 20.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 21.1.2018 8:55

info ze Zdaru nad Sazavou, spousta pekne upravenych trati vrchnim expertem Pepou Holemarem na uzemi celeho mesta. Moznost klasika i skate. - od Davida + Foto z Radkovy louky nad Skiarealem Pilak je na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859146844256903/

Jinak množství užitečných informací o úpravě tratí je k nalezení na http://www.ski-zdarsko.cz/informace-o-uprave-lyzarskych-bezeckych-trati-str-8-1-8-2.html

> Žďárské vrchy - Žďársko

Info ze dne 20.1.
Tomáš, vloženo 20.1.2018 21:17

Přátelé, pozor, je to sice bílá pohádka, kterou stojí za to vyzkoušet, ale 1) neberte jedničkové lyže, 2) nečekejte mnoho kvalitních km na skate a 3) dávejte pozor na psí spřežení. Ad 1): sněhu je sice místy 20 cm, ale místy také jen 5-7 cm, hodně drhnoucí je to např. mezi Třemi Studněmi a rozcestím Sykovec-silnice na Vlachovice. Ad 2): je možné, že jsem jen špatně informovaný nebo málo aktivní, ale za celý den jsem uspokojivé bruslařské terény našel jen u Vlachovic. Jasně, občas někde paralelně se stopami na klásu najeli i manšestr (třeba u Kadova), ale těch úseků je málo a jsou nesouvislé, najednou si zničehonic skončí uprostřed louky. Ad 3) Ty famózní bruslařské vlachovické stopy jsou sdílené se psími spřeženími. Není problém si ohlídat, zda to spřežení nejede proti vám, problém je, že se (pro mne nečekaně hodně rychle) objeví za vaší zadnicí. Za celý den jsem podle značení nepřišel na to, které stopy jsou primárně psí a které "sdílené", někde symbol psů je, někde ne. Ale musheři jsou velmi tolerantní, žádný nenadával, jeden mi dokonce za ten skok mimo trať poděkoval. Užijte si Vysočinu, dokud je se sněhem (často není...)

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 20.1.
Garret, vloženo 20.1.2018 21:12

Dnes klasikou trasa: Nové Město zast. - Ski hotel - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava - Blatky - Samotín - Kuklík - Studnice - Rokytno - Tři Studně a zpět přes Vlachovice na zastávku.

Včerejší strojová úprava přes noc zapadala čerstvým sněhem, takže dnes byly v její trase jen stopy prošláplé lyžaři.

Pozor na hlínu (stoupání na Vlachovice) ale hlavně na lezoucí kameny v lesních úsecích (za Fryšavou a především ve stoupání z Kuklíku kde lezou vyorané šutry uprostřed cesty).

Projet se dalo.všude

Fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859099384261649/

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 20.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 20.1.2018 20:22

Dnes Vysočina, Tři studně, Kadov, Studnice, Maršovice, Ski hotel, Vlachovice, většinou strojová stopa, sněhu dost, paráda, hobík.

Od Jiřího z přidružené FB skupiny, kde jsou i fotky - https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859039400934314/

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 20.1.
Jiří Nevole, vloženo 20.1.2018 12:23

Hlinsko-Pešava-Dědová dnes stopa prošláplá lyžaři, sněhu dost(15-20cm), pěkná projížďka.

> Železné hory

Info ze dne 18.1.
otosson, vloženo 18.1.2018 10:01

Info Žďár nad Sázavou: Slunce, bezvětří a hlavně bílo, kam se podíváš. Čtyřkolka najiždí okruh na skiareálu za Pilskou nádrží. Vzhledem k dnešní předpovědi (odpoledne má ještě něco připadnout) pouze uválcujeme široký pás, zpevníme podklad pro nový sníh a zítra bychom vyřízli klasickou stopu. Více na: http://skizdarsko.cz/informace-o-uprave-lyzarskych-bezeckyc

+ Novoměstsko také začíná: https://lyzovani.nmnm.cz/zahajeni-uprav-lyzarskych-trati/

> Žďárské vrchy - Žďársko

Info ze dne 17.1.
Milan Venhoda, vloženo 17.1.2018 19:23

Dnes odpoledne byl na Vysoké u Jihlavy uválcován okruh 3,8 km, včetně stopy - viz zpráva a fotka na www.lyzarskejihlavsko.cz (a taky na Hojkově / Čeřínku)
Poté sice ještě trochu zapadal sněhem a zafoukal, přesto parádní lyžování, klidně na jedničkové lyže :-) Stopa zapadla, ale určitě by se rychle znovu prošlápla. Překvapilo mě, že jsme tam byli jen tři ...

> Jihlavské vrchy

Info ze dne 17.1.
Jirka, vloženo 17.1.2018 13:56

V Hlinsku dnes kolem 12cm čerstvého sněhu

> Železné hory

Info ze dne 17.1.
Johny, vloženo 17.1.2018 12:51

Ještě málo sněhu.
Plány žďáráku: http://www.skizdarsko.cz/informace-o-uprave-lyzarskych-bezeckych-trati-str-8-1-8-2.html
Plány novoměšťáků: https://lyzovani.nmnm.cz/
Dnes jestli si chcete trochu za jezdit, tak v hodinách pro veřejnost v arene: http://www.vysocina-arena.cz/cz/kalendar-akci-a-provozni-doba.html

(Odpověď na dotaz uživatele Blanka z 17.1.: Je nějaká protažená stopa Žďár n. S nebo Nové Město na Mor a okolí dnes , díky za odpověď)

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 16.1.
Johny, vloženo 17.1.2018 10:47

Je tam jen to co spadlo za poslednich 24 hod, čili 10-15 cm. O žádném protahovanání nemůže být řeč. Včera to na stadioně vypadalo super, ale realně se jezdit dalo jen na tratích kde základ je umělej.

(Odpověď na dotaz uživatele Luke z 17.1.: Ahoj, nevite prosim nekdo jak vypadaji trate v okoli Noveho Mesta? Jestli je to protazene a kolik je snehu? Diky)

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 14.1.
sb, vloženo 14.1.2018 16:25

I když to tak podle stavu sněhu na webkameře na Třech studních nevypadá, na Fryšavském ledovci si zajezdíte, pokud si vezmete staré práskačky a nevadí vám sem tam nějaký drn. Cca 2 km sněhu a je tam i něco jako stopa :)

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 9.1.
Garret, vloženo 9.1.2018 9:39

Špatné zprávy z Vysočiny:

"DOČASNÉ UZAVŘENÍ VYSOČINA ARENY PRO VEŘEJNOST OD ÚTERÝ 9. LEDNA

Z důvodu dlouhodobé nepřízně počasí a s ohledem na uchování sněhové pokrývky pro zbytek sezony jsme nuceni dočasně uzavřít Vysočina Arenu veřejnosti.

Vzhledem k teplé vlně počasí z úvodu ledna jsou tratě ve Vysočina Areně v nedobrém a podmáčeném stavu. Každé projetí rolbou v těchto podmínkách znamená další ztrátu sněhové pokrývky a úprava tratí je proto v tuto chvíli prakticky vyloučena.

Vzhledem k těmto okolnostem platí od úterý 9. ledna až do odvolání zákaz vstupu veřejnosti na lyžařské tratě ve Vysočina Areně."

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Doporučujeme

Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.
Restaurace v Jihlavě
i jinde na Vysočině v Pivním deníčku. Seznam hospod, jejich hodnocení, jaké pivo točí, ...

Odkazy k oblasti

Skivysocina.cz - sekce běžecké tratě
Pár tipů na běžecké výlety po Vysočině
Článek o lyžování na Vysočině
Článek na idnes.cz z ledna 2006 o běžeckém lyžování na Vysočině
Region-vysocina.cz - sekce běžky
Přehled možností lyžování po celé Vysočině