Obecná diskuze o lyžování

Nově vytvořené obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, můžeme ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech občas přesouvat sem. Stránky se zprávami z oblastní pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány.

Nejnovější diskusní příspěvky

Kvůli napadaní spamovacím robotem byla obecná diskuze dočasně pozastavena, takže tlačítko pro přidání zprávy zde není úmyslně. Třeba ho to časem přestane bavit a zas ji otevřeme. Děkujeme za pochopení.

lyžař, vloženo 30.1.2018 19:27 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Na Jizerské magistrále se lidi dělí na 40% blbců a 60% normálních

Daniela, vloženo 30.1.2018 16:46 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Milane, trochu mě vaše zpráva rozladila... opravdu to bylo tak hrozné, nic hezkého jste v Jizerkách nezaznamenal? Taky mě "chrti v harapeskách" občas předjedou, ale nikdy jsem se nesetkala s jejich arogantním chováním, ba naopak - někteří i pozdraví. Jezdím tam každý víkend. A také já jsem zastánce toho, že ve stopě pěšáci a pejsci nemají co dělat - občas to mají i na značkách (zákaz vstupu) a má to svůj význam - ne každý pes je na vodítku a téměř každý pejskař nechává jejích hromádky ve vyjetých stopách a sjezd na umrzlém sněhu mezi pěšáky taky není piánko. Na Jizerské magistrále jezdí spousta slušných lyžařů, škoda, že jste je nevnímal...

Milan, vloženo 29.1.2018 22:03 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Dobrý den . Jsem sice sportovec, ale považuji se spíše za jedince, který má rád všechny sporty a od každého trochu. Snowboard, sjezdové lyžování, skateboard, horské kolo, snowkiteboarding, surfing, kolečkové a zimní brusle atd. Rád cestujeme s mojí přítelkyní po krásných koutech České republiky. Tentokrát padl návrh navštívit na běžkách Jizerskou magistrálu. Hned na začátku se přiznám, že sem už nikdy nepojedu. Byl jsem naprosto v šoku z toho, jak se k sobě lidé chovají ve stopách. Byl jsem svědkem, kdy pánové hrající si na vrcholové sportovce častovali vulgárními výrazy starší ženy na běžkách, viděl jsem napadení paní, která šla s pejskem vzorově mimo stopu a tudíž nic nepoškozoval, viděl jsem najíždět běžkaře záměrně do lidí, kteří byli pomalejší a nakonec jsem dnes zaznamenal i pátrání policie po psychopatovi, který zranil ve čtvrtek děcko a ujel. Vážení styďte se a prosím Vás zůstaňte zde na Jizerské magistrále nikam jinam nejezděte. Na Vysočině, Šumavě , v Krkonoších a Jeseníkách zatím jezdí slušní lidé , kteří se mezi sebou dokonce i pozdraví. Tak zde prosím zůstaňte a netahejte nám Vaše zvyky do jiných středisek. Děkuji Vám.

Ondras, vloženo 29.1.2018 13:14

Vasův běh 2018 - z důvodu úrazu přenechám dvě čísla včetně dopravy a ubytování na tři noci. 12.150,- / os.
ondrej.rejsek@seznam.cz

Baboo, vloženo 24.1.2018 11:50

Kolik je pro vás běžná cena za noc ubytování na horách v zahraničí? Nemám zatím zkušenost. Jak jsem se dočetla, tak v ČR to vychází +- stejně https://edufi.cz/am/clanky/8-lyzarskych-stredisek-jarni-prazdniny/ . A co ceny lanovky? Vyplatí se vyjet ven?

Iva z Jizerek, vloženo 19.1.2018 16:16

Jen bych ráda znovu apelovala na některé bruslaře, aby nechávali klasikům stopu směrem do kopce, aby ji zbytečně nepoškozovali. Když se na střed nevejdou, je lepší držet se vlevo. Prosím nejen za sebe. Když jsem dnes na toto ve vší slušnosti upozorňovala, s výsměchem mi byl sdělen trapný argument, že prý laufaři si nikdy nestěžovali. Ti špičkoví v dnešní době jezdí soupaž, tedy nemažou na stoupání a stopu k odrazu ani zas tak nepotřebují. My, co si mažeme (a je nás určitě mnohem víc), bychom měli rádi stopu takovou, aby se z ní dalo slušně odrazit. Na magistrálu přispíváme všichni.

Martin Sajal, vloženo 9.1.2018 21:59

Ten článek, ke kterému se tu rozjela diskuze, se objevil i na Idnes - https://liberec.idnes.cz/jizerska-magistrala-lyzarsky-veteran-zaloba-fnl-/liberec-zpravy.aspx?c=A180105_133020_liberec-zpravy_jape

Jako je to věc, ke které se asi dá vést zajímavá odborná diskuze, nejspíš to má své výhody i nevýhody, ale z mého pohledu je to úplná malichernost. Jezdím klasiku a je mi vlastně úplně jedno, jestli jsou stopy přerušené nebo nepřerušené.

H., vloženo 9.1.2018 10:50

Jinak níže malý příklad z Krkonoš, jak skupina blbů bez lyží je schopna zničit slušné lyžování a rolba tam nepojede třeba týden:

" Tomb, vloženo 9.1.2018 10:27

Byl jsem večer, tak to bylo už přimrzlé. Od Harrachovky z Nového Světa kolem Mumlavské Boudy na Krakonošovu snídani dobré, tvrdé. Kládová cesta na Ručičky, Luboch - Ptačinec rozšlapáno od nějaké větší skupiny pěších. Pouze stopa po kraji na klasiku jinak téměř nejetelné. Bruslit se nedá (oraniště). Stačilo by to jednou projet rolbou, přes noc by to pěkně ztvrdlo."

Tady není prostor na klid a pohodu, jezdíš někde pravidelně a skupina pitomců ti zlikviduje trať třeba na týden...a nejen tobě.

H., vloženo 9.1.2018 10:40

gven:: Sice už víc bruslím, než jezdím klasiku, ale přerušování stop na křižovatkách mi moc nevadí. Pokud to někomu vadí, měl by přijet na "detoxikaci" k nám do Krkonoš, to by si užil... Co se týče pěšáků, v Jizerkách s jejich mírnými kopci (až na vyjímky) by až tak nemuseli vadit (ale nemyslím si to), ale pokud rozdupou sjezdy v Krkonoších, může to způsobit úraz, zranění, pády. Proto i KRNAP se staví k pěším na lyžařských tratích negativně, ale nemá žádné zákonné páky, aby chůzi zakázal. Je to zatím jen o výchově, osvětě. Lyžují i lidé starší 80 let, nevidomí, postižení. Není třeba chodit bez lyží tam, kde se lyžuje. Já osobně, kdybych měl vstoupit bez lyží na upravenou plochu, tak bych si připadal jako idiot, popřípadě větší idiot než jsem ve skutečnosti :-). Situace je dle mne jasná, upravené tratě nejsou pro pěší! Stačí obrátit poměr, tedy pokud bude více chodců než lyžařů, tak lyžaři budou mít smůlu. Chcete lyžovat po chodníku? Z toho jasně vyplývá, kde je pravda.

gven, vloženo 9.1.2018 9:08

Ano Zdeňku, přesně to je funkce Marka Pazderského, aby se s každým lyžařem, který má svůj názor na úpravu tratí, sešel někde na trati, a osobně s ním jeho názor prodiskutoval. Řekl ti to myslím ještě velice slušně...
Přerušování stop na křižovatkách je naprosto logické opatření.
Jinak je to tu jako v každé jiné internetové diskuzi. Zejména nenávist k pěšákům dosahuje epických rozměrů. Chtělo by to trochu víc klidu a pohody.

piroman, vloženo 8.1.2018 22:07

Na Smědavě mě 29.12. mezi 13:00 - 14:30 hod. ukradli běžky i s hůlkama. Salomon Escape 6 Classic 2016/17 délka 190 cm, s vázáním Salomon SNS Pilot Sport Classic spolu s hůlkami Salomon Active 2016/17. Měly najeto necelejch 40 km. Hůlky byly označený logem našeho týmu - logo tady: https://www.facebook.com/sbrtrilit/

Dávám to sem jako info kdyby si to přeci jen náhodou omylem vyměnil. Ale žádný na Smědavě ten den nezůstaly. O tomhle webu jsem se dozvěděl až v pátek 5.1. od šéfa místní policie.

Tak díky za případný info, a bacha na lyže.

Vicktor, vloženo 8.1.2018 19:58 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Prosím pana Zdeňka, ať píše na FB o.p.s. Admina prosím, ať jeho zprávy přesune nebo smaže a pak i tuto mojí :-) Bude to to jinak nepřehledné. Díky

H, vloženo 8.1.2018 17:14 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Piste o stavu trati,prosim

Zdeněk, vloženo 8.1.2018 16:46 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Ještě k článku v MF Dnes z 5.1.2018
Bezpečnost na kterou se pan Pazderský odvolává je argument velice diskutabilní. Nevím proč by klasik jedoucí ve stopě byl nebezpečnější pro své okolí než klasik jedoucí mimo stopu nebo bruslař. Stopy jsou vynechávány nejenom přes křižovatky ale i na místech kde je to úplně zbytečné. O pravidla FIS kterými se údajně Pazderský řídí jsem jej žádal 3 X, jestli by mi mohl poslat odkaz na ně (do dnešního dne mi nevyhověl). Neboť ty které jsem našel na internetu se zabývají pouze úpravou tratí pro závody. Mimo to jsem mu nabízel (mailem) aby se se mnou sešel někde na magistrále a promluvili jsme si o problému. Na to mi odpověděl, cituji: " prostě nemám chuť a čas někde mrznout a vybavovat se o nesmyslech". Mně vůbec nepříjde jako nesmysl bavit se o tom, co mnoha lidem otravuje život. Jinak náš první kontakt skončil tím, že se se mnou o těchto věcech nebude bavit a položil mi telefon. S paní ing. Nedvědickou jsem v roce 2006 dalo by se říct spolupracoval, tenkrát se stopy nevynechávaly, nevím proč změnila svůj názor. Argument, že ne všichni umí vystoupit ze stopy. K tomu mohu říct jen to, že by se to v Bedřichově na stadionu v Lyžařské škole měli naučit a pak teprve vyrazit na magistrálu. V zahraničí jsem se s vynecháváním stop nesetkal. mají tam však ve zvyku na prudké sjezdy a zatáčky upozorňovat předem značkami podobnými značkám dopravním ve žlutočerném provedení. zš

Zdeněk, vloženo 8.1.2018 16:40 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

JIZERSKÁ MAGISTRÁLA
Zamyšlení nad úpravou tratí dříve a nyní (text poskytnutý pro článek v MF 5.1.2018)

Na běžkách jezdím již víc jak 60 let, takže ledasco pamatuji. Za mého mládí se žádné stopy nikde neupravovaly, byly jen tam kde to někdo prošlápnul a další lidi kteří tuto prvotní stopu použili jí už jen vylepšovali, často tyto stopy byly pěkně křivolaké. Od roku 2000 jezdím na běžkách v Jizerkách. V té době již se upravovala Jizerská magistrála. Nástupní místa na ní však byla jen v Bedřichově a na Jizerce. Já jsem až do roku 2005 prošlapával stopu z Mariánské Hory na Knejpu, někdy i po kolena ve sněhu. Po té jsem se pak proběhl v upravené stopě po magistrále, což bylo úplně jiné běhání. Zpátky pak opět v té mé "soukromé" stopě, kterou přes den někdo sice trochu vylepšil, ale většinou to ani pak nejelo o moc líp. Jelikož tato činnost mne nijak zvlášť neuspokojovala, tak jsem koncem roku 2005 zašel na Jizerskou o.p.s. s návrhem že bych tuto trasu upravoval skútrem. Tehdejší paní ředitelce (vášnivé běžkyni) se tento nápad líbil a navrhla mi že bych mohl zajíždět i k Hájence do Pekla. Na to konto se pak začaly upravovat stopy i z dalších nástupních míst rolbou. Takže v zimě 2005 - 2006 jsem to velice poctivě dělal. Nejprve jsem smykem upravil prostředek (z Mariánských Bud na Knejpu jsem většinou musel jet dvakrát abych to trochu utáhnul a dalo se i bruslit) a potom jsem po krajích udělal stopy na klasiku. Jelikož skútr se stopařem vždycky nejede tam kam by řidič chtěl, tak je tato činnost dost fyzicky náročná. Z toho důvodu jsem byl nucen přenechat příležitost mladším. Od té doby přispívám O.p.s. na úpravu finančně 5000 ,- každý rok. A proto se domnívám že mohu vyjádřit svůj názor na to jak se těchto prostředků využívá. Dřív se páteř Jizerské magistrály, což je trať Jizerské 50 upravovala bez přerušování (s vyjímkou prudkých sjezdů) stopy, a stopy z ostatních nástupních míst se dotahovaly až do bezprostřední blízkosti této. Nechápu proč začala o.p.s. vynechávat klasické stopy přes křižovatky. Prý je to bezpečnější. Já to považuji za Diskriminaci "klasiků". A z hlediska bezpečnosti je křižovatka s nevynechanou stopou dle mého názoru mnohem bezpečnější než křižovatka se stopou vynechanou. Křižovatka se stopou pokud se dodrží pravidla o uvolnění stopy (o uvolnění si mohu požádat) při zastavení zůstane průjezdná. Zatím co křižovatky kde je stopa vynechaná a tím pádem zde pravidla neplatí se již dnes ucpávají a při kličkování mezi postávajícími lidmi dochází ke kolizním situacím obzvlášť pak když přijede víc lidí najednou. Dnešním způsobem úpravy nenaplňuje O.p.s. původní iniciativu pořadatelů Jizerské 50 z roku 1984 která by měla umožnit trenink na tuto akci nejenom těsně před jejím konáním, ale i v průběhu celé zimní sezony. Leda, že by se tato začala jezdit volnou technikou. Ještě jedna myšlenka na závěr. Dnes chodí na běžky i malé děti a také Nevido

Doporučujeme

Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.