Obecná diskuze o lyžování

Nově vytvořené obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, můžeme ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech občas přesouvat sem. Stránky se zprávami z oblastní pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány.

Nejnovější diskusní příspěvky

Kvůli napadaní spamovacím robotem byla obecná diskuze dočasně pozastavena, takže tlačítko pro přidání zprávy zde není úmyslně. Třeba ho to časem přestane bavit a zas ji otevřeme. Děkujeme za pochopení.

Antonín Suk, vloženo 8.1.2018 16:11 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Já jen zareaguju na Vaška,8.1.2018 : Už před několika lety jsem si uvědomil,že hodně lidí si myslí,že Jizerky jsou jejich.Jezdím raději do Jakuszyc,nebo Harrachova,kde je navíc po návratu ze stopy vynikající teplá hospůdka,kde si počkám na vlak domů a navíc se tam najím,napiju za slušné peníze. Bedřichovu se začínám vyhýbat,navzdory stále se lepšící péči o stopy o.p.s.

Vašek, vloženo 8.1.2018 11:46 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Stopa velmi slusna,ale lidi,darmo mluvit. Vsichni nastvani jak Babis na Kalouska,ze jim clovek neuhne nebo vas ohrozi agresivni jizdou. Doporucuji pristi sezonu neupravovat vubec,nebo treba jen Bedrichov stadion,at si lide zase zacnou vazit prace rolbaru. Bez ucty a respektu to v hirach uz neni prijemna kratochvile. Mam pocit,ze je to pro vsechny lyzare samozrejmost,ze se tu lyzuje na tak velkych tratich v takove kvalite. Jedna sezona pustu by byla fajn.
Skol

H., vloženo 8.1.2018 7:25

Je třeba vyvinout patřičný tlak na zákonodárce, aby byla chůze bez lyží po strojově upravených tratích zakázána, ideálně pod značnou pokutou (vždyť úprava stojí spoustu pěněz). To bude jedno z mála řešení. A také vysvětlování a osvěta.

Jbc, vloženo 5.1.2018 20:23

Ať si tady všichni ti pěšáci, pejskaři a fatbikeři a jejich obhájci říkají co chtějí, ale do upravených lyžařských stop nemají co vstupovat.

Zdenek, vloženo 5.1.2018 16:40

Komentář k příspěvku H.: pokud jsem se dočetl správné údaje, v letním období zahrnuje Jizerská magistrála 155km značených tras, v zimním období udává Jizerská ops téměř 200km upravovaných tras Jizerské magistrály - pokud jsou tato čísla správná je to téměř o třetinu více! - objektivně, problém je systémový, neběžkaři opravdu nemají v Jizerkách kam se v zimě uchýlit, a i když by se to mnohým líbilo, Jizerky nejsou pouze běžkařů - ať se významně zredukuje délka upravovaných tras a citelným zpoplatněním se zredukuje počet lidí, kteří se tam na běžkách pohybují /neřeším techniku ani legislativu, Jizerská ops pokud vím také dnes nemá žádnou kompetenci komukoliv cokoliv zakazovat/

H., vloženo 5.1.2018 10:55

V ČR je přes 40000 km turistických tras, v zimě se upravuje rolbami jen neskutečně malý zlomek těchto cest pro lyžaře. Pěší skutečně nemusí ničit práci rolbařů. Úprava stojí nemalé peníze. V dnešní době není problém si pořídit levné lyžařské vybavení, případně sněžnice pro ty, kteří nelyžují. Existují i půjčovny. Ale chodit bez lyží po upravených tratích, obzvlášť v době oblev, měkkých tratí, považuji za sobectví a aroganci. Navíc se pěšáci většinou chovají nevyzpytatelně a ohrožují sebe i lyžaře, když je jich víc než jeden (ten chodí zpravidla prostředkem plochy pro bruslení) tak chodí zásadně vedle sebe v celé šířce cesty, tak aby vydupali co nejvíc hlubokých šlápot vedle sebe. Kdysi chodili jen ve stopě pro klasiku, protože jinudy se jim to bořilo. A právě kvůli takovým bastardům jsem si kdysi zničil koleno. Proto mám poněkud vyhraněný postoj, ale už vzhledem k věku se snažím věci řešit slušně, bez výpadů a nadávek, i když je to někdy těžké.

Jbc, vloženo 4.1.2018 18:51

Ať si tady všichni ti pěšáci, pejskaři a fatbikeři a jejich obhájci říkají co chtějí, ale do upravených lyžařských stop nemají co vstupovat. Celých dalších 99 procent Jizerek mají k disposici bez omezení.

Zdenek, vloženo 4.1.2018 18:03

(Odpověď na příspěvek Zoly z 2.1.:Pěšáci - to je nekonečný příběh...nový manžestr je pro ně neodolatelný...Na páteřní trase Jiz. magistrály to ještě jakž takž jde, je tam tolik běžkařů, že to asi i pěšákům dost vadí. Okraje - nástupní trasy, tam je to horší... Nejhorší úsek: trasy k Protržené přehradě... to je poutní místo zdejších pěšáků. Řešení? domlouvat, domlouvat... pár jich to snad pochopí. Pokud není magistrála zpoplatněna, není jiné řešení.)
Protržená přehrada byla krásné romantické místo, zarostlé v lese, než před několika lety les vykáceli a postavili zde bufet, loni začali upravovat v zimním období trasu okolo Protržené přehrady a od tohoto roku i nástupní trasu z Konce světa v Desné. Z klidného místa, kde člověk nepotkal celý den člověka a kam nezavítala většina diskutujících, se stala promenáda. Miluji hory a všechny aktivity které k nim patří - běh, kolo, běžky, skialpy, lezení, fatbiky, canicross, dog skijoering, atd. Při všech těchto aktivitách se chovám tak, abych po sobě zanechal co nejmenší stopy - fatbike je opravdu fatbike a většina nepozná, že jsem po trati projel, po psech uklízím výkaly, pokud míjím běžkaře, psa přitáhnu, aby se nemotal, atd. Přesto stále více potkávám těch, kteří si arogantně osobují právo rozhodovat komu hory patří v kterém ročním období, jaké aktivity se kde mohou a nemohou dělat. Pokud mě někdo uvidí úmyslně či z hlouposti devastovat stopu nebo za sebou nechávat binec, ať se do mně po právu pustí. Jinak ať mne nechá žít, hory jsou všech, jsou o toleranci, zodpovědnosti a vzájemném respektu, arogance těch "pravověrných" ze mně dělá stále více a více nightridera

Jirka, vloženo 3.1.2018 19:39 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Sleduji polemiku kolem pěšáků pohybujících se na upravených tratích. Znám mnoho lyžařských středisek u nás a v Alpách ze závodů i tréningu. V Alpách jsou ve větších středisek projeté i cesty pro pešáky. U nás jsou odkézáni-pokud nechtějí -li chodit v upravených tratích jim zbvá jedině chodit mezi auty po silnicích či vedlejších ulicích a destách ve středisku. Je to stejné jako u cyklostezek, kde by stačilo u těch širších na frekventovaných místech vyznačit pruh pro pohybující se na kole bruslích, koloběžce a pod. a pruh pro pěší. Domnívám se, že je na nás, aby jsme na tuto možnost upozornovali příslušné úřady.
Jak přibývá aut, tak bude přibývat pěšáků. Jiné řešení nevidím.

David, vloženo 3.1.2018 18:27 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Pohyboval jsem se ve stopách od 28.12.-2.1. a pěšáků na strojově upravených tratích bylo mnoho a podotýkám, že se jednalo o skutečně běžecké tratě, ne lesní cesty. Pěšáci tam byli se psy, dětmi a sáňkama. A byli velmi agresivní po upozornění. A kde nebyla stopa strojově upravena, šlapali ve stopě pro klasiku.

Tomas, vloženo 3.1.2018 13:48 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Ještě jednu věc bych rad napsal - dřív, před několika desitkama let, když zadny rolby nejezdily, tak neexistovali ani pesaci. Vsude byla jenom vyslapla stopa od bezek a kazdej clovek vedel, ze pokud chce na vylet do hor, tak si musí nazout lyze, jinac bude po prdel ve snehu a to se neda. Jsme to vlastne my bezkari se svejma tratema, kdo stvoril pesaky, tu parazitickou formu života. My jsme jejich hostitele! Oni by bez nas neprezili!!!! Takze v tomhle letitym sporu mají bohužel pravo pouze drzet hubu a stydet se. Skol!

kuba, vloženo 3.1.2018 13:27 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Samozrejmne, ze Jizerky v zime nepatri jen bezkarum, ale myslim si, ze pokud jde turista na prochazku po cerstve upravene bezkarske trati, tak z toho nemuze mit vubec zadny pozitek a je to bud schvalnost nebo bezohlednost. Kdyz uz bych se chtel opravdu projit do mist kde vedou b. trate, tak existuji treba sneznice. Jinak v sobotu jsem jel za skupinou klasiku(turistu) a to je podle me nejvetsi nicitel klasickych trati. Stopy za nimi prakticky uz zadne nebyli. skol

Tomas, vloženo 3.1.2018 12:08 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 3.1.: Ač jsem vášnivý běžkař, tak pro ty pěšáky mám pochopení. Co nám dává právo zabrat úplně celé Jizerky jen pro běžky, oni snad nemají právo jít také na čerství vzduch? Problém je v tom, že jsme již v podstatě ze všech přístupových cest, včetně těch nejzapadlejších udělali upravované tratě a pěšáci tak nemají jedinou přístupovou cestu do většiny míst. I ty jejich pejsci potřebují ven na tůru. Velká část pěšáků je celkem ohleduplná a snaží se nelézt do stopy, ale mam pocit že letos se to stopa na klasiku řeže nějak moc u krajnice, že často nemám ani hůlku kam strčit, natož aby se tam vešel pěšák. Víc mně vadí čím dál větší stádu skejtařů, kteří neumí mazat a tak se dali z klasiky na skejt a neumí to a likvidují klasikářům stopu.)

Tak proc nejsou po pesakach stopy ve snehu třeba přes sedlo Holubniku nebo na Jizeru? Takova krasna mista a ani noha.... No protože by se tam borili a to se jim nechce. Kdyby se Jizerky neupravovali a všude byl hlubocak, tam tam nepachne z pesaku ani noha, takze argumentace ze rolby zabraly cely Jizerky je jen alibismus.

Martin, vloženo 2.1.2018 21:23 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Zoly, všechno je relativní

zajeď si na Boží Dar a chvíli tam jezdi v okolí po magistrále...

...po návratu do Jizerek si budeš připadat jako v ráji i v místech největšího výskytu chodců

mm, vloženo 2.1.2018 19:26 , přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála

Ted už trubky z Prahy ˇjsou doma ,tak už bude klid

Doporučujeme

Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.