Martin Sajal - profil uživatele

Registrován od 26.10.2009, vložil celkem 228 příspěvků.

Jezdím na běžkách?
Ano
Jaký jsem běžkař?
Jsem sportovně zaměřený turista, v posledních letech jezdím téměř výhradně klasikou. V Praze a okolí vyrážím s nadšením i do stop vyjetých jen lyžařem, při výletech na horách se většinou držím strojově upravených tratí. Rád poznávám nová místa, ale vždycky jsem měl problém zjistit, kde jsou dobré podmínky a kam se naopak nevyplatí jezdit. Proto jsem v roce 2009 založil kamzasnehem.cz
Jezdím na sjezdovkách nebo na prkně?
Ano, na lyžích
Jak jezdím?
Na sjezdovkách jezdím moc rád, české areály jsou mi ale malé. Na sjezdovky jezdím do Alp, v ČR dávám přednost běžkám.
Co dělám kromě lyžování?
Vedle lyžování mám rád další sporty - zejména kolo a orientační sporty, nejlépe pak kombinaci obojího (MTBO + dlouhé závody typu Bike adventure). Dále mě baví cestování, většinou ne za sněhem :-) Zejména na sdílení zkušeností z cestování jsem si nedávno založil samostatný web, něco jako blog.
>> Cestanahoru.cz - zejména zážitky z cestování

Vložené příspěvky:

Info ze dne 16.12.
vloženo 16.12.2017 16:44 , Východní Krušné hory (běžky)

Cínovec - Nové Město - Dlouhá Louka: sněhu dost, dobře upraveno, pěkné lyžování. Doporučení: držet se v ČR a nezajíždět do Německa.

Magistrála Cínovec - Vitiška a dál až k trafu v Novém Městě: Stopy v nejlepším stavu, paráda. Okruhy v Novém Městě: nad rámec vyznačení na http://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod je projetá i spojka z magistrály na nejdelší 10km okruh a celý tento okruh. Stav slušný, za poškrábání lyže od šutru mohla spíš smůla, moc kamenů tam nebylo. Ve společném úseku nejdelšího a modrého okruhu jsem se trochu bořil i ve stopě, od první úpravy se nedají čekat zázraky. Spojka na Moldavu upravená moc pěkně, končí pár metrů od nádraží (to ostatní vyznačené na Skimapě neexistuje). Vlakem se sem letos nedostanete, je výluka a koleje pod sněhem.

Stopu z Moladvy do Německa jsem ráno vyšlápnul. Na bývalé železnici Neurehfeld - Teichhaus jsem potkal skútr se stopařem, takže teď už tam upraveno je, ale nebude to žádný zázrak. Ještě větší překvapení přišlo u Teichhausu, na obvykle upravované trati nahoru do Holzhau leží polomy a myslím, že tam zůstanou do konce zimy. Kousek jsem se tedy vrátil, vystoupal pár desítek metrů po posypané silničce a druhá cesta byla naštěstí sjízdná (stopy od nějakých sáněk, později asi i od lyžařů). Po té jsem vylezl nejkratší cestou k Žebráckému rohu - k horním okrům v Holzhau jsem nejel, ale nějaké upravené stopy asi včerejšího data tam mířily.

Z Žebráckého rohu zas pěkně a čerstvě upraveno na Dlouhou Louku - silnice tentokrát už bez poničení od zbloudilých aut a ani zapadlý autobus jsem nenašel :-) Z Dlouhé Louky přes Vysokou Mýť a pak přes Vrch Tří pánů k větrníkům a k trafu taky upraveno, ale je poznat, že sem jela rolba jako první a pak ještě něco nasněžilo, pořád to bylo pěkné, ale už ne takový zážitek.

GPS záznam s pár fotkami na https://www.strava.com/activities/1315986604 , fotky jsou zároveň jako komentovaná fotogalerie na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/ a když to půjde dobře, možná bude později i video.

Info ze dne 10.12.
vloženo 10.12.2017 16:40 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Oproti záznamu na Skimapě se nepodařilo upravit část cesty z Jezdecké dolů na Souš. Horní polovina upravena je, se stromem padlým přes cestu si ale rolba neporadila, takže spodní polovina má stopu jen od lyžařů.

Jinak díky patří Jizerské OPS za ranní úpravu, díky níž bylo lyžování parádní. Najel jsem 47km a zdaleka jsem neprojel vše. Od Smědavy k Bedřichovu + na Soušské silnici jsou všude stopy na klasiku na obou stranách, od Smědavy na Jizerku a Předěl na jedné straně. Nejlepšì stopy se mi zdály na Předěl, na Soušské silnici a na panelce mezi Točnou a Kristiánovem. Naopak když jsem jel z Kristiánova na Rozmezí po poledni, pravá stopa už za moc nestála - a vyplatilo se jet levou, vyskočit jsem z ní musel jen párkrát, lyžařů dnes bylo docela málo.

Sněhu dost, v pohodě na dobré lyže, i okolo Máří (pod Točnu a Kristiánov jsem ale nejel).

Stopa od lyžařů podél silnice mezi Jizerkou a Václavikovou studánkou vypadala při pohledu z auta dost nevábně, tam letos rolba ještě nebyla.

Fotky jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 10.12.
vloženo 10.12.2017 09:52 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Jizerka 9.45, parkoviště v podstatě plné.

Info ze dne 2.12.
vloženo 2.12.2017 17:59 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Jakuszyce na aktuální možnosti paráda, potvrzuji 15-20 km najetých asi v noci na sobotu, mile mě překvapily velmi kvalitní stopy na klasiku. Lyže kameňačky jsem bral spíš zbytečně, když si člověk dává pozor a má trochu štěstí, lyžím neuškodí. I když na pár je ve stopách ještě podkladová špína a vyplatí se z nich vyskočit.

Vše, co je upraveno, jsem projel a je vidět na tomto GPS záznamu https://mapy.cz/s/2eO6f Jen do něj tolik nepatří delší trasa Jakuszyce - Orle (okolo kopce), kde sice asi něco jako rolba taky zavítalo, ale od té doby tam projelo mimo jiné několik aut. Doporučuji se tomuto úseku vyhnout, i když i ten je sjízdný.

Na skate (z pohledu klasika) je to nejlepší spodním duktem a pak do lomu, popř. na okruzích na stadionu, na klasiku je to stejně pěkné všude.

Použít se dá i pár stop vyjetých od lyžařů, spolujezdec z auta vyrazil z Orle směr Chata Gorzystow a byl se stopou spokojen.

Parkování za 100 Kč nebo 10 Zlotých, bufet i WC na stadionu zavřené (ale najíst se dá v hotelu kousek přes silnici), Orle otevřeno (fronta na půl hodiny - z doslechu)

Info ze dne 30.11.
vloženo 1.12.2017 21:17 , Hranice Jizerských hor a Krkonoš (běžky)

Tento víkend budou upraveny běžecké trasy okolo rozhledny Štěpánky. - to hlásí na http://www.jizerkyprovas.cz/cs-aktuality , podrobnosti se mi najít nepodařilo.

Pokud se někomu podaří zjistit víc / dát info ráno, pomůže to i mě, ale i pozdější zpráva pomůže spoustě dalších lyžařů :-)

Info ze dne 18.3.
vloženo 18.3.2017 17:18 , Říčky, Rokytnice v Orlických horách a okolí (běžky)

Z Říček na Mezivrší to nahoru zatím šlo i na nových lyžích, ale dolů bych se trochu bál + v jednom místě kříží trasu několik potoků, dva z nich už svůj souboj skoro vyhrály, i když dnes šly překročit ještě na lyžích a přímo, ne obkročmo. Ale rolbu bych sem už bál poslat = zde to brzy bude konečná. Z Mezivrší k Annenskému vrchu vylézal dnes v poledne podklad jen málo - a to zhruba v půli cesty nedaleko bunkru, co se v něm topilo :-) Mezivrší - Pěticestí sněhu dost. Páteční úprava i zde všude komplet zasypaná sněhem a ten pak rozmočen deštěm.

Info ze dne 18.3.
vloženo 18.3.2017 17:08 , Deštné v Orlických Horách a okolí (běžky)

V noci a ráno nasněžilo tolik, že se stopy z páteční úpravy staly nenávratnou minulostí - někde sice šlo tušit, kudy vedly, ale bylo úplně jedno, kde si je lyžaři znovu vyjeli. Okolo 11h začalo střídavě pršet a sněžit a tak od 14h už jen pršelo i v nejvyšších polohách. Sníh je mokrý, těžký a neskutečně pomalý, ale bylo ho všude dost. Trasa Šerlich - Jelenka - Pěticestí, ale podobné to bude všude.

Stopy vyjeté od lyžařů jsou celkem slušné. O bruslařích jsem ráno chtěl napsat, že neměli problém, i když to musela být makačka, ale jak do toho začalo pršet, už si bruslení na některých místech (kde projelo málo lidí, jako třeba na východní cestě mezi Pěticestím a Homolí) nedovedu moc představit. Mezi Velkou Deštnou a Šerlichem trochu rozdupáno od pěších, ale stopám se vyhli.

(Odpověď na dotaz uživatele Marie z 18.3.: Prosím, nebyl jste někdo dnes 18.3.2017 - Deštné, Jelenka, Pěticestí. Pokud ano, jak to tam vypadá, sněžilo dnes či pršelo? A, jak vypadá stopa? Dík)

Info ze dne 11.3.

Na Černé hoře parádně upravena magistrála (včetně pokračování k Černohorské sjezdovce) a okruh Malá Černá hora (včetně odbočky až k vysílači), tam je sněhu spousta. Stoupání z Hoffmanek nahoru není ani parádní ani strašné, to bude až příští víkend při aktuální předpovědi. Silnice na Černou horu má až do zatáčky s odbočkou na Zrcadlovky špinavější sníh - přitom ráno byl ještě čistý. Asi ho tam natahala rolba/skútr, co jezdí na Zrcadlovky - tento úsek na Zrcadlovky je nejhorší, na okrajích cesty místy hlína a z ní asi ta špína... Dolů bych jel přes Zrcadlovky asi jen na kameňačkách, nahoru se to dalo. Stopa klasiku začíná až za Zrcadlovkami, místy je trochu zafoukaná (rolba tam byla asi v pátek ráno), místy hezky hluboká), na skate asi slušné. Dolů jsme tedy jeli pak po silnici z Černé hory, tam je sníh naprosto ok, jen taky chybí stopa na klasiku.

Dál mezi Kolínskou a Pražskou boudou čerstvě upraveno. Od Pražské na vrchol lanovky na Zahrádky z Pece úprava starší, ale bez problému. Ze Zahrádek čerstvě a pěkně upraven okruh "Desítka" a i dál po magistrále směrem na Strážné a dál na Friesovky - co bylo dál, je napsané na http://www.kamzasnehem.cz/bezky/krkonose/misecky-spindleruv-mlyn

Zpátky jsme jeli od chalupy Na rozcestí přes Liščí horu, tam se standardně neupravuje, cesta jako obvykle hrbolatá, uježděná, stopa jen místy, ale i lidi se skejtovými lyžemi si tu poradili. Lidí paradoxně nejvíc na tomto úseku, jinak docela málo.

Okomentované fotky jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/ , GPS záznam na https://www.strava.com/activities/896255752

Info ze dne 11.3.

Z Plání parádně upraven okruh směr Stoh. Dál po magistrále na Klínovky upraveno taky čerstvě, ale stopa místy horší - hrbolatá, trochu rozbruslená, na šikmé ploše. I tak ale lepší, než jsem zde čekal. Z konce Klínovek na Friesovky zas luxusní, skoro tak dobré i dál pp magistrále směr Strážné a Pec, jen bruslařům trochu ničí manšestr zásobovací rolby. Celkově moc pěkné, příjemné překvapení, loni to týden po Krkonošské 70 zdaleka tak dobré nebylo.

Přijeli jsme tam od Černé hory, o tom napíšu později večer a pak budou i fotky.

Info ze dne 9.3.

Nemá někdo aktuálnější zprávy z Černé hory a okolí? Vím, že rolba projela skoro všechno asi ve čtvrtek ráno (jen okruh přes Valšovky má o nějaký den starší úpravu). Mám info z minulé neděle, že od Hofmanovy boudy k Zrcadlovkám a asi kilometr za ně to bylo špatné, místy i na sundání lyží. Ale nevím, kolik v týdnu napadlo sněhu, popř. jestli v nižších polohách chvílemi nepršelo, a jak to teď na těch problematických místech (která taky rolba projela) vypadá.

Info ze dne 25.2.
vloženo 25.2.2017 17:12 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Jakuszyce dnes parádní. Ráno upraveno snad víc jak 60 km tratí, všude na bruslení + 2 stopy na klasiku. Nového sněhu napadlo za poslední dva dny dost na to, aby téměř všude dokonale zakryl led a špínu po oblevě a deštích.

Lidí relativně málo - frekventovaným místům jsem se vyhnul. Stejně tak jsem se vyhnul i trase závodu, co se tam jel v rámci doplňkového programu Biegu Piastow (jede se za týden). Totéž doporučuji udělat i v neděli, kdy se tam jede další závod (mapa trasy je na webu Biegu Piastow). Jinak závod se jel klasicky, takže na jeho trase bylo upraveno primárně pro klasiku a mimo rovinaté úseky byly stopy po závodě dost použité. Kvůli závodům může být problém s parkováním, ale já jel z Jizerky - o úseku Orle - Jizerka píšu na http://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/bedrichov-jizerska-magistrala

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/879547111 - nejvíc jsem jezdil na tratích směrem na Porebu, ty jsou projety všechny, takové štěstí jsem neměl už dlouho. Pár fotek je na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 25.2.
vloženo 25.2.2017 16:25 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Z Jizerky směr Orle ráno upraveno až k mostu přes Jizeru, naprosto bez problémů. Odpoledne už stopa na klasiku v prudší části chyběla a mírně podupáno od pěších, ale i tak ok. Od mostu na Orle neupraveno, ale uježdĕno od lyžařů, snĕhu dost a v pohodě sjizdné i na skate.

Parkoviště na Jizerce ráno zaplněné okolo 9:30.

Info ze dne 18.2.
vloženo 18.2.2017 18:16 , Východní Krušné hory (běžky)

Z Cínovce přes Dlouhou Louku, Holzhau, Moldavu a Altenberg. Občas sněžilo a to ve všech výškách (nejníž na trase leží Teichhaus 670 m n.m.), což v pátek nejspíš neplatilo - čím níže, tím byly stopy vlhčí. Čím později došlo k úpravě, tím lépe se po tratích jelo zejména klasikou, celkově to bylo velmi pěkné.

Magistrála Cínovec - Vitiška upravena asi v pátek přes den, stopy na klasiku trochu zasněžené, na skate asi nový sníh nevadil. Na magistrále okolo Nového Města (od trafostanice k pláním s větrníky) nejméně sněhu z celé trasy, zatím ještě v pohodě na dobré lyže, ale stačí aby tam párkrát zapršelo...

Na Dlouhé Louce začali upravovat až ve 4 ráno = paráda, nejlepší lyžování dne. Od Vrchu tří pánů je upravena i jižní cesta svahem v lese, co se dle http://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod upraveně netváří. Tam jsem jel poprvé, což mi vždy udělá radost, ale lyžařsky bude lepší cesta po magistrále. Na Žebrácký roh upravena vždy jen jedna strana široké trasy, škoda že nemají na DL na úpravy víc peněz, ale lidí tam moc nejezdilo, tak to ani nevadilo a pořád to byla paráda.

V Holzhau část tras upravena taky čerstvě, část dle pohledu na odbočky dávno (třeba nejdelší okruh západním směrem nevypadal moc jetelně). Bývalá železnice Teichhaus - Neurehefeld upravovaná na klasiku parádní, i souběžná trať na bruslení vypadala upraveně.

Přejel jsem přes hranici na Moldavu, k nádraží tradičně stopou od lyžařů a od nádraží už pěkně upraveno směrem k okruhům u Nového Města. Tam také velmi dobré, přestože byly upraveny už v pátek. Ani nejdelší okruh upravený naposled skoro před 14 dny nebyl vůbec špatný.

Určitě lepší, než okruh L4 v Altenbergu, na který jsem z něj přejel. Přestože byl upraven v pátek, jeho západní část je místy vyplužená a za moc nestojí. Další tratě v Altenbergu blíže Kahlebergu už lepší, střídaly se úseky s parádními stopami s úseky se stopami výrazně použitějšími, holt tam jezdí nejvíc lidí.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/870910842

Ještě parkování: Parkoviště na Cínovci vlevo od hlavní silnice na louce za hotelem Pomezí je pěkné bahniště, určitě bych tam teď nejezdil. V 8:45 naštěstí ještě bylo místo u lávky. Parkoviště na Bouřňáku nad sjezdovkami zavřené (provizorní zákaz vjezdu), asi taky proto, že by se s něj mohlo stát bahniště.

Info ze dne 12.2.
vloženo 12.2.2017 16:23 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark bez lyží: Souvislé bílé plochy = hrbolatý led. Tam, kde bílá plocha víc připomíná sníh, zas není tolik souvislá. Kdyby na tom zkoušel někdo lyžovat, lidi v okolí by ho považovali za blázna, i když by asi něco ujet zvládl. Já tím bláznem určitě nebudu. Zamrzlá Hostivařská přehrada je až na ten zmíněný malý zasněžený kousek u Petrovic pokrytá ledem, stopa tam sice ještě vidět je (už je určitě kratší než 1 km), ale taky mě ani nikoho jiného nenalákala.

Info ze dne 11.2.
vloženo 11.2.2017 17:11 , Východní Krušné hory (běžky)

Cínovec, Nové Město, Altenberg - trasy jsou ve slušném stavu, na nebezpečné ledovaté úseky jsem nenarazil. Asi pomohlo i to, že drobně sněžilo. Novější datum úpravy neznamená automaticky lepší lyžování, mnohde zůstávají v lepším stavu dříve upravené tratě. Výrazně lepší lyžování je v lese než na otevřených pláních, kde se stopy různě vyfoukávají, zafoukávají a navíc v mlze nebylo moc vidět.

CZ: Okruhy v Novém Městě sice upraveny asi před týdnem, ale pro klasiku bylo nejlepší lyžování právě tam - stopy jsou krásně tvrdé a neporušené. Okruh přes Pramenáč bych nedoporučil na skate, na několika místech je trať rozdupaná od pěšího slona, na klasiku ok. Sjezd od Vitišky na okruhy dost ledovatý, já tam jel nahoru a půlka lidí v protisměru padala nebo zouvala lyže, ale dobrý sjezdař si s tím asi poradí. Úsek Vitiška - Cínovec se stopami místy trochu použitějšími, ale stále pěknými. Oproti záznamu na Skimapě je projeta ještě spojka na okruh přes Pramenáč (viz můj GPS záznam https://www.strava.com/activities/862722856 ) a pak jsem ještě viděl starší slušnou úpravu na 2 odbočkách z magistrály blíže Cínovci, co taky nejsou na Skimapě a mapy.cz. Asi obdélník přes Cínovecké rašeliniště, o němž tu psal Honza Tojnar týden zpátky. Ale to už jsem nestíhal, zajel jsem tam jen asi na 100 m.

DE: V Altenbergu upravují pravidelně všechny okruhy označené "L", na bruselní (očima klasika) to znamená jednoznačně lepší podmínky, na klasiku jak kde - na hodně místech úprava znamenala spíš horší stopu - hrudky na jejím okraji nebo rozbruslení okrajů stopy, což se na zmrzlejších tratích v ČR nestávalo. Ze známých míst byla celkově horší jižní část okruhu L1 Loipe Kahleberg, ostatní z projetých L okruhů dobré. Z netypických míst jsem dojel daleko na sever až za Schellehau (starší ale slušné stopy na klasiku). Okruh S2 vypadal na první pohled nevábně (podle odboček, nejel jsem tam).

Kamarád bruslil, dojel z Cínovce až ke Klínské bráně. Nejlepší podmínky prý byly okolo přehrady Fláje. V místech, kde bylo čerstvě upraveno, byla prý upravena vždy jen půlka trati a většinou prý bylo lepší jet po té půlce se starší úpravou. Na více místech to na zmrzlém podkladu ustřelovalo.

Info ze dne 6.2.
vloženo 7.2.2017 09:10 , Praha (běžky)

Pro otrlé by to asi ještě šlo. V Hostivařském lesoparku při pohledu z autobusu u Lidlu tam na pásu louky souvislá vrstva sněhu je. I když mě by nenalákala. Hostivařská přehrada (pohled z dálky od Petrovic) zamrzlá je, nějaký sníh aspoň na její části je vidět, stopy taky, ale nevím, jestli to budu zkoušet.

Další zprávy vítány :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Káčik z 6.2.: Šlo to dnes ještě vůbec někde? Zda má cenu vyrážet zítra odpoledne... Děkuji)

Info ze dne 5.2.
vloženo 5.2.2017 18:09 , Východní Krušné hory (běžky)

Z Dlouhé Louky na Klíny a v přilehlém Německu všude sněhu dost a pěkně upraveno, díky za to. Rychlý ale nikde ne ledovatý sníh během dne trochu měknul, ale tratě zůstávaly tvrdé, parádní lyžováni, které předčilo očekávání.

Z Dlouhé Louky okruh Fláje až k Loučné místy podupán od pěších, dál podél obory už lepší. Jedna ze stop tam místy vede škarpou, ale s tím se nedá nic dělat, cesta je užší a jinak by zas nebyl prostor na bruslení.

Podél přehrady Fláje a dál na Klíny a až k Mníšku nejlepší lyžování, vždy aspoň jedna stopa na klasiku luxusní a bruslaři vypadali taky hodně spokojeně.

Okruhy za hranicí v německém Seiffenu upraveny taky parádně, jen místy ve stopě svinstvo ze stromů. Zpátky z Německa na Mnišek na bruslení paráda, na klasiku pár úseků s horšími stopami.

Znovu do Německa jsem zamířil přes Český Jiřetín - novou horní cestou, co se v minulosti neupravovala (viz Skimapa). Upraveno pro oba styly, skoro nikdo tam nejezdí, ještě byl vidět manšestr z úpravy v noci na sobotu. Místy špína ze stromů, ale většinou paráda. Pěší přechod do Německa byl ale dost dlouhý (1,5 km), lepší by bylo sjet do Jiřetína po červené sjezdovce, zvlášť když jsem na jejím vrchu byl, to bych tak půlku pochodu ušetřil.

V Německu podél hranic ze začátku nic moc, sice upraveno, nečekaně 1 stopa na klasiku a prostor pro bruslení, ten ale podupaný a místy dost špíny ze stromů. Od napojení na nejdelší okruh areálu Holzhau už stopy velmi pěkné, upraveno jak je zde zvykem jen na klasiku a to až na Žebrácký roh.

Z Žebráckého rohu jsem jel (staro)nově upravovanou trasou po červené značce lesem. Na klasiku velmi pěkné, opotřebení stop je minimální, na sportovní bruslení spíš ne, místy trochu hrbolaté nebo úzké. Závěrečný úsek na Dlouhou louku potvrdil, že pokud bych mohl někam poslat rolbu znovu, byl by to okruh Fláje.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/856478466 , Fotky na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 4.2.
vloženo 4.2.2017 12:30 , Praha (běžky)

Dopoledne po nočním dešti byla zamrzlá Hostivařská přehrada stále velmi dobře použitelná, stále na ní leží dostatek sněhu. Okolo celé přehrady je vyjetá celkem slušná stopa, je ledová (postupně měkne) a tím pádem ideální na soupaž - rekord ve vzdálenosti ujeté pouze soupaž překonán :-) Jak led měkne, nelimitovaly mě ani moje tupé hůlky. Vyježděný okruh na bruslení vyjetý taky po celém obvodu a velmi pěkný.

Nahoře v lesoparku (část u Hostivaře) sněhu na loukách taky stále dost, stopy ale horší - někde rozdupadné, někde slehlé, někde slušné ale musel bych ne ně mít jinak namazáno. Bruslení po cestách tipuji že bude spíše utrpení, místy led, místy čouhá asfalt a bude to horší a horší.

Info ze dne 1.2.
vloženo 1.2.2017 09:07 , Praha (běžky)

V Hostivařském lesoparku po úterním snežení nejvíce sněhu v této sezóně, s opatrností by se dalo i na lepších lyžích, na loukách mi to nikde nezadrhávalo. Stopy jsou, i když ještě zdaleka ne dokonalé, na nich ještě musíme my lyžaři zapracovat :-) Bruslit se dle stop od lyží na cestách taky dá.

Jezdil jsem v části lesoparku u Hostivaře, k části u Jižního města jsem nedojel - cesta od hráze je prohnutá a brána od pláže u přehrady v 8 ráno zavřená (i když v jiných časech jsem ji viděl otevřenou).

Klasika ve stopách na zamrzlé přehradě za mě slabší než v lesoparku, ale kdybych si nabrousil hůlky, bylo by to možná jinak. Nejlepší je stále stopa z Petrovic, dá se dojet až na zastávku busu Newtonova.

Info ze dne 28.1.
vloženo 28.1.2017 15:36 , Praha (běžky)

Na zamrzlé Hostivařské přehradě víceméně stejně dobré podmínky jako před týdnem. Na bruslení to asi trochu víc ustřeluje, ale po chvíli testování si každý najde místa, kde je dostatek uježdeného sněhu a tedy lyžování nejlepší. Já po prvním průzkumu už nejezdil až k hrázi a držel se u jižního břehu.

Na klasiku mi přišly podmínky ještě lepší než před týdnem. Stopy jsou vyježdeny po celé nádrži a nenároční lyžaři si to tam zjevně užívali, přestože stopy vedou často po ledu. Mně se líbila stopa vedoucí od konce nádrže u Petrovic a pěkná byla i část stopy vedoucí po okraji nudapláže, ale pak tam je už moc písku.

Info ze dne 27.1.
vloženo 27.1.2017 19:06 , Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice (běžky)

V okolí Lomnice nad Popelkou byla ve čtvrtek upravena na víkend celá magistrála i závodní okruhy, vše na klasiku i bruslení. Bruslaři se dle stop na některých místech trochu bořili, klasické stopy jsou výborné. Sněhu dost (určitě více než třeba ve středních Čechách nebo na České Sibiři), míst kde trochu vylézá podklad je minimum.

Znehodnocených míst je minimum - čtyřkolka rozjezdila stopy u sjezdu do Nové Vsi nad Popelkou od severu na cestě okolo kravína - je lepší jet tu kratší. Další rozježděné/zafoukané úseky mají dohromady délku snad jen v desítkách metrů.

Okomentované fotky jsou na http://www.cestanahoru.cz/lomnicka-lyzarska-magistrala/

Objetí celé Lomnické magistrály znamená 6x zoufat lyže přes silnice + navíc přejít po svých asi 500 m v Nové Vsi nad Popelkou. Křížení s dalšími komunikacemi se dají přejet i na lepších lyžích. GPS záznam https://www.strava.com/activities/846032585 - odpovídá skoro všem upraveným tratím - nejel jsem jen úsek Nová Ves nad Popelkou - Ploužnice + pár úseků na závodních okruzích

Info ze dne 21.1.
vloženo 22.1.2017 23:06 , Česká Sibiř - Čertovo břemeno (běžky)

Ještě doplním parkování - v sobotu dopoledne nebylo třeba se bát plných parkovišť, Líbenice cca v 9:15 i Cunkov u bizonů cca v 10:00 zaplněny jen asi z 10 %.

Okomentované fotky ze sobotního lyžování (odpovídající mojí zprávě z 21.1. 17:05) jsem umístil na http://www.cestanahoru.cz/certovo-bremeno-na-bezkach/

Pro Tomáše: můj GPS záznam je kdyžtak na https://www.strava.com/activities/839468919

Info ze dne 22.1.
vloženo 22.1.2017 17:56 , Praha (běžky)

V Hostivařském lesoparku na loukách (část u Hostivaře) překvapivě obstojné podmínky, z mého pohledu lepší než ve středu. Mělké stopy jsou dostatečně vymrzlé a tak i docela vedou lyži, podkladová tráva na moc místech neleze, když si lyžař vybere ty správné stopy. Na horách či dál za Prahou bude mnohemlíp, ale pro ty z nás co víc času nenajdou to možnost je...

Na zamrzlé Hostivařské přehradě jsem měl ještě lepší pocit, při bruslení už to ani tolik neustřeluje jako ve středu, okruh je hezky vyježděn, moc pěkné lyžování na pražské možnosti. Hezká stopa na klasiku od Petrovic viz čtvrteční zpráva je taky ještě lepší a delší.

Info ze dne 21.1.
vloženo 21.1.2017 20:21 , Česká Sibiř - Čertovo břemeno (běžky)

Tratě na Čertově břemeni vedou z větší části po loukách a polích a tedy jsou pokaždé projety trochu jinak. Trochu jsem si pohrál se záznamem mého dnešního lyžování a na http://www.kamzasnehem.cz/poradna/certovo-bremeno je vidět, kudy dnes větší část tratí projetých rolbou v reálu vedu ve srovnání s oficiální mapou tratí.

Info ze dne 21.1.
vloženo 21.1.2017 17:05 , Česká Sibiř - Čertovo břemeno (běžky)

Velmi pěkně upraveno, dostatečnĕ tvrdé tratĕ pro klasiku i bruslení, nikde není zaváto což zde bývá časté. Místy vedou trasy po polích a tam nĕkde leze hlína a šutry - špatný z tohoto pohledu je úsek Borotín - Líbenice. Zbytek mé trasy po hlavních cestách tj. Líbenice - Cunkov - Jistebnice - Křivošín - Kostelec - Borotín je slušný. Jen od lyžařů je vyjetý dle mapy obvykle upravovaný úsek Ounuz - Busíny. Kamarádi se díky tomu ztratili a dojeli až do Veletína. Až na poslední cca 1km to ale prý bylo také pěkné.

Okruh Busíny - Chyšky - Nadějkov - Busíny upravený jen na klasiku je dobrodružnĕjší. Místy je stopa horší, místy se boří i hůlky, místy se bořila i čtyřkolka která stopu vyráběla. Což znamená náročnější sjezdy, ze stopy není moc kam vyskočit. Proti směru hodinových ručiček pozor ve sjezdu do obce Mozolov, prudký sjezd končí na posypané silničce, byl jsem rád že nové lyže budu mít až příštĕ. Přes Nadějkov skoro 1km s lyžemi v ruce (to platí vždycky). Celkovĕ tento úsek je spíše vhodný jako spojka, pro místní a pro lyžaře co rádi objevují nepoznané jako já. Nadějkov - Busíny je úsek víceméně bez problematických míst.

Fotky a GPS záznam přidám večer.

Info ze dne 19.1.
vloženo 19.1.2017 17:06 , Praha (běžky)

Zamzrlá Hostivařská přehrada nabízí celkem slušné podmínky. Na bruslení je tam vyježděno od lyžařů něco jako okruh, někde lyže při odraze celkem ustřelují, protože vrstva sněhu na ledu je docela tenká, jinde je sněhu víc (typicky u jižního břehu) a tam se bruslí parádně. Na klasiku to chce mnohem ostřejší hůlky než moje, vyježdené stopy jsou většinou celkem mělké. Parádní stopa je u jižního břehu na konci přehrady u Petrovic, ten luxusní úsek je dlouhý tak 300 m.

Z ledu jsem na chvíli vyrazil na průzkum části lesoparku u Jižního Města. Sníh je tam všude udupaný nebo slehlý, takže na loukách se dá jakžtakž bruslit (na přehradě jsem se ale cítil líp), stopy na klasiku jsem nepotkal žádné, pokud nepočítám takové, kde projeli dva lyžaři. Ale kdo si vystačí bez stopy a není náročný, bude spokojen, sněhu je na loukách dost.

Info ze dne 18.1.
vloženo 18.1.2017 09:23 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark, část u Hostivaře/Petrovic: sněhu už je zas zhruba tolik, co minulou středu před oblevou. Na loukách to skoro nikde nedrhne. Ale poté co jsem v úterý ráno odhrabal z chodníku 5 cm prašanu, jsem čekal víc. Nejlepší lyžování této sezóny v Hostivaři to nebylo, zejména kvůli tomu, že vyježděné stopy nebyly příliš kvalitní.

Info ze dne 15.1.
vloženo 15.1.2017 22:37 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Přes noc nasněžilo, celý den sněžilo dál. Tam, kde bylo upraveno rolbou v neděli nad ránem, byly tratě i odpoledne ve slušném stavu pro oba styly. Kde bylo upravováno v noci na sobotu, tak úprava zapadla pod cca 15 čísel sněhu. Bruslení v tom muselo být utrpení, klasici si vždy nějak poradili a stopy vyjeli.

Z míst, kde nejsou GPS záznamy z rolby na Skimapě: Hrabětice směr rozcestí pod Slovankou a asi dál na Maxov - na skate zapadané, stopa na klasiku dopoledne kvalitní. Odbočka na Dolní Maxov v sobotu upravena jen k silnici mezi Hraběticemi a Horním Maxovem, dál do Dolního Maxova jen od lyžařů, na skate nemožné. Cesta z Bílé Kuchyně směr Oldřichov projetá až ke kontrole č. 7 od lyžařů, co se účastnili B5h (viz mapa http://play-map.com/event.php?id=177 ), dál dolů taky nějaká stopa vedla. Na skate nemožné, dokud to neupraví.

Info ze dne 14.1.
vloženo 14.1.2017 12:46 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark dnes jen pro skalní lyžaře, ale žádného jsem nepotkal, i já tam byl bez lyží. Na loukách je sněhová pokrývka poměrně souvislá, sníh je zmrzlý a většinou hrbolatý. Ty nejlepší stopy jsou stále zřetelné a v části z nich by se dalo i jezdit. Když ještě nasněží, jako podklad to bude super. Cesty kde se v minulých dnech bruslívalo ledovaté a hrbolaté, i pěšky je třeba velká opatrnost, na lyže ani náhodou.

Sníh na zamrzlé Hostivařské přehradě se komplet rozmočil, takže je tam pocukrovaný hrbolatý led. Chtěl jsem napsat nepoužitelné, ale pak jsem spatřil borce, který po chvilce váhání lyže nazul a vyrazil soupaž vpřed.

Info ze dne 12.1.
vloženo 12.1.2017 11:49 , Praha (běžky)

Večer nasněžilo, v noci se oteplilo a teď sníh taje. V Hostivařském lesoparku dnes dopoledne ve srovnání se včerejškem zatím sněhu zhruba stejně, ale je otázkou hodin, kdy se na prvních místech ve stopách začne objevovat tráva nebo jiný podklad, který bude drhnout. Horší ze starších stop jsou zapadané definitivně, ty lepší jsou už většinou znovu projety. Na klasiku je třeba mazat úplně jinak než včera = pro mě trénink soupaže.

Bruslení na zamrzlé Hostivařské přehradě je stále možné (samozřejmě myslím na lyžích :-), na cca 2 cm vlhkého nového sněhu, který vlhne i odspoda, to ale není až takový zážitek jako včera.

Info ze dne 11.1.
vloženo 11.1.2017 09:30 , Praha (běžky)

Na zamrzlé Hostivařské přehradě klasika nic moc - mnohem více jsem si ji užíval nahoře v lesoparku. Vyjeté stopy jsou dost mělké a nedrží směr, odpichovani z ledu taky není ideální. Zato na skate je to tam ideální, sníh je hezky ujezdeny a nemusíte se tam bát o lyže.

Info ze dne 9.1.
vloženo 9.1.2017 09:05 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark ráno se svítáním - podmínky ještě o něco lepší než v neděli dopoledne. Výrazně se zlepšily podmínky pro bruslení - sníh na cestách a někde i mimo cesty je udupaný a bruslit šlo v rámci možností slušně, mnohdy i bez odpichování z asfaltu. Na klasiku také v průměru zlepšení - kvalitních stop je víc a ty nejlepší mají vyšší kvalitu než včera, jinak platí běžný koloběh stop v parcích - některé vyjezdí lyžaři lépe, jiné jsou rozšlapány.

Info ze dne 8.1.
vloženo 8.1.2017 11:31 , Praha (běžky)

Přes noc napadlo 3-5 cm sněhu a dál sněží. V Hostivařském lesoparku se počet lyžařů během mého dopoledního lyžování zvýšil z jednotek na desítky, stop je tam vyježděno velké množství. Na loukách sice tráva místy vidět je, ale v podstatě to nedrhne, nebál bych se ani s lepšími lyžemi, než jsou moje kameňačky.

Lyžoval jsem v části u Hostivaře/Petrovic viz GPS https://www.strava.com/activities/824889677 , přejezd do části u Jižního Města jsem rychle vzdal a vrátil se zpátky, to by vyžadovalo sundat i moje lyže.

Bruslit se tam nikdo nesnažil. Cesty posypané nebyly, asi by to nějak omezeně šlo, ale než by lyžař zjistil, kde je to nejlepší, určitě by několikrát poškrábal lyže. Na bruslení to určitě bude lepší okolo hlad v Miličáku, jak psal včera Láďa Kos.

BTW. diskusi na téma kam mají vyrazit začínající lyžaři z Prahy přesouvám do obecné diskuse www.kamzasnehem.cz/diskuze, kam taky přidám pár rad, mezi zprávami o sněhových podmínkách by se pletly.

Info ze dne 7.1.
vloženo 7.1.2017 18:51 , Východní Krušné hory (běžky)

Dlouhá Louka, Nové Město a sousední Německo (Neurehefeld, Holzhau) - upraveno velké množství tratí, řekl bych že jich je tam dosažitelných přes 100 km. Tím, jak je všechen sníh nový a bylo upraveno poprvé, se místy boří při odrazu hůlky, pro mě to bylo ale i tak na klasiku parádní. Na trase https://www.strava.com/activities/824293277 upraveno vše, další odbočky co jsme nejeli odpovídají stavem tomu co je na Skimapě + navíc 5km okruh na Bouřňáku je taky upraven celý. Sněhu všude dostatek, tráva vyhrabaná hlína či kamínky se vyskytují jen zřídka na otevřených plochách, jsou dobře vidět a dá se jim v pohodě vyhnout. Lidí celkem málo, parkoviště na Dlouhé Louce v 10h poloprázdné.

V Německu mají větší rozpočet a tak již bylo upraveno poněkolikáté a na pevnosti podkladu je to znát. Ale zas tam jezdí víc lidí. Zaunhaus - Neurehefeld mělčí stopa, dál po železnici až k nádraží stopy průměrné (použitelné jen na klasiku - sousední trať na bruslení slouží spíš pěším), od nádraží dál a v Holzhau už podmínky luxusní.

Kdybych si měl vybrat jeden úsek ze své trasy, který bych vynechal (nebo měl možnost tam poslat znovu rolbu), byl by to okruh Flaje - tam je stopa nejvíc použitá, místy se sníh nejvíc boří.

Info ze dne 31.12.
vloženo 31.12.2016 20:02 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Velké překvapení - je upravená krásná trasa z Orle směr Hala Izerska, která v minulosti upravována nebyla. Upraven je cca 4,5 km dlouhý úsek kus před mostek přes Jagniecy Potok, za který už se rolba nedostane. Vhodné především pro klasiku (1 stopa), plochu pro bruslení rychle podupou pěší turisté.

Jinak v Jakuszycích je upraveno cca 45 km tratí pro oba styly, nikde žádné kameny či něco co by poškodilo lyže. Co je přesně upraveno ukazuje GPS záznam https://www.strava.com/activities/817014697 , na něm chybí kus vrstevnicové trasy Jakuszyce - Orle (mimochodem v 9 ráno nečekaně bez lidí, jindy tam bývají davy), jeden další krátký úsek, tratě na stadionu a nevím jak je to s trasou podél železnice na Porebu, každopádně z lomu směrem Poreba upraveno není.

Nejlepší lyžování: Oba Dukty, cesta do lomu, pár tras na Samolotu. Slabší trasy: Konec sjezdu z Cicha Rownia na Orle (místy led), nejkratší cesta ze Samolotu na Cicha Rownia (hrbolaté bez stopy na klasiku). Trasa nad Jizerou směrem k Harrachovu nepatří mezi nejlepší, ale jinak v pohodě, dolů do Harrachova určitě neupraveno, ale nejeli jsme.

Odbočka k mostu na Jizerku taky určitě neupravena, v prvních 100 m sníh má, dál jsem neviděl, spíš bych vycházel ze zpráv z 27.12. Ten cca 1km k mostu každopádně bude nejhorší částí přejezdu z Polska do ČR. Jak se stoupáním na Jizerku netuším, dle záznamu z rolby by mohlo být upraveno, ale často to většinou problematický úsek s kameny a spol.

Info ze dne 29.12.
vloženo 29.12.2016 18:48 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Celkově parádní lyžování. Přestože se upravovalo naposledy ve středu ráno, stopy ve východní části Jizerské magistrály jsou stále velmi dobré. Ale kromě Kasárenské jsem jezdil jen po méně frekventovaných tratích.

Úsek Kasárenská - Protržená přehrada - Mariánskohorské boudy má dvě stopy a mezi nimi dostatečně široký pás na bruslení, to nebývalo vždy. Dál na Knajpu totéž,ale tam to není nic nového. U Protržené přehrady je nová chatka s občerstvením.

Na Předěl a dál jen jedna stopa na klasiku, vpravo je když jedete spojkou od Promenádní - na Předěl západní cestou - Písčiny - Paličník - z Předělu zpět východní cestou - Smědava. Zejména na Paličník jezdí minimum lidí a bylo to tam výborné.

Jizerská silnice má stopu vpravo ve směru ze Smědavy na Jizerku. Tradičně horší úsek okolo Jizerky má o něco více sněhu než před 14 dny, jen na louce pod Pešákovnou se musí jet mimo pás od rolby. Mostek na Jizerce pod Pyramidou bych s novými lyžemi přenášel.

Z Jizerky podél silnice k Václavíkově studánce upraveno čerstvě, jako návratová varianta zejména pro klasiky se to dá, jinak je tam pár míst s vyhrabanými šutry a hlínou místy v tom nejprudším sjezdu.

Sjezd z Jezdecké k Souši v pohodě, obvykle problematické křížení s potokem se dá ještě projet (půl metru široký pruh sněhu tam zbyl).

K parkování na Souši - malé parkoviště kus pod hrází (myslím zdarma) bylo ráno plné. Parkování u hotelu Montanie je letos za 100 Kč na den, už není zdarma při konzumaci v restauraci jako loni. Po 9:30 už se tam vešlo jen pár aut. Větší parkoviště kus od hráze, co bylo zřízeno loni, podle mě nebylo odhrabané a aktuálně nefunguje.

Kdyby někomu pomohl GPS záznam tak je na https://www.strava.com/activities/814962477 , okomentované fotky hodím někdy okolo 20h na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 27.12.
vloženo 27.12.2016 19:31 , Rychlebské hory (běžky)

Na Paprsku sice upraveno naposled asi v neděli ráno, ale stopy jsou většinou ve slušném stavu. Nejlepší svezení na okruhu Pralinka (jel jsem 3/4 jeho trasy - kromě úseku po hranici k Polské hoře) a na Malém Šengenu s tím rozdílem, že je lepší si ho prodloužit po magistrále k Císařské chatě a odtud nahoru po trase okruhu Pohádka - trasa Šengenu po hranici má totiž dost zafoukanou stopu, trasa mezi nimi (= druhý směr okruhu Pohádka) je kvalitou něco mezi tím. Po většinu dne sněžilo a tím se i vylepšovaly místy podmínky na bruslení, to jsem si zprvu na ledové krustě nedovedl představit, ale odpoledne už jsem pár lidí bruslit viděl, i když klasika mi přišla mnohem vhodnější.

Velký Šengen - jeho zadní polskou část - moc nedoporučuji, jednou se tam kvůli nedostatku sněhu asi 200 m přenáší a je tam i dalších asi 5 podobně dlouhých horších míst, kde jsem to se starými lyžemi nějak projel. Zato v místě, kde se trasa Šengenu vrací přes hranici do ČR, stopy dál do Polska pokračovaly. Sice notně zapadané (nikdo tam nejezdí), ale tam už sněhu bylo dost, tak jsem se po nich vydal. Dojel jsem na rozcestí Sucha Przelecz a odtud zkusil pokračovat ještě dál směr Nowa Morava. Ale po asi 500 m už zmizela stopa na klasiku, zato přibyla stopa od nějaké motorky či co, tak jsem to otočil.

Parkoval jsem ve Velkém Vrbně tj. u dolní stanice lanovky na Paprsek. Nahoru jsem stoupal kratší cestou po hřebeni, nahoru to ještě šlo, dolů nedoporučuji, ve sjezdu jsou místy šutry, co rolba vyhrabala, sněhu je tam méně a úprava nepomůže. Zpátky jsem se vracel po trase od Císařské chaty, po trase okruhu Milíře - od místa, kde se odpojuje cesta na Ostružnou (tam jezdí víc lidí) už byla stopa místy víc zapadaná, ale sněhu je tam dost, dá se tam v pohodě jet.

GPS záznam mé trasy: https://www.strava.com/activities/812964500 . Fotky hodím někdy po 20h na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 17.12.
vloženo 17.12.2016 16:43 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Projezdil jsem téměř vše ve východní části Jizerek mezi Václavíkovou Studánkou, Smědavou a Předělem a byla to paráda. Luxusní stopy i přesto, že se pár dní neupravovalo. Jediná trochu slabší místa jsou na Jizerce mezi Pešákovnou a Pyramidou (na louce pod Pešákovnou pár vytátých míst, ale objet se dají + celý tento úsek bez klasické stopy) a krátký úsek v lese kus od Václavíkovy Studánky, kde je ve stopě místy jehličí a podobné svinstvo. A pak tradičně horší hrbolatý úsek od Václavíkovy Studánky k parkovišti upravený poměrně dávno, ale je krátký, tak to lyžař vydrží.

Z Předělu na Paličník není upraveno, ale nějak ujeto to je, někteří bruslaři se tam vydávali - já ne, protože vyjetá klasická stopa nebyla.

Téměř všude je jen jedna klasická stopa, tak jsem se snažil volit trasu tak, abych jezdil vpravo a nemusel ze stopy vyskakovat - z mé trasy viz https://mapy.cz/s/1hnq6 jsem měl stopu vpravo první cca 3/4 trasy, až na konec Promenádní.

Pár fotek hodím na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

A ještě odpovím na dotaz níže: závisí odkud jedete, třeba z Liberce bych celé hory neobjížděl a skončil v Bedřichově, ale jinak doporučuji Jizerku nebo Václavíkovu Studánku.
(Odpověď na dotaz uživatele Raben z 17.12.: Dobrý den, kde bude nejlepe zítra zaparkovat auto s mozným nastupem do stopy :-) díky)

Info ze dne 13.11.
vloženo 13.11.2016 16:04 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Parádní lyžování pro nedočkavé lyžaře s kameňačkami, co snesou pár dalších šrámů, a nepotřebují upravené tratě. Na trase Nová Louka - Kristiánov - Knajpa - Rozmezí - Nová Louka není moc co dodat k předchozí zprávě.

O stopě se dá mluvit jen v úseku okolo Krásné Máří, jinde se lyžuje v kolejích vyjetých od aut a lesní techniky, ty ale spíš pomohly tím, že sníh ujezdily. Že to není na bruslení neplatí pro každého, v úseku Nová Louka - Hřebínek - Točna pár lidí bruslilo, jinde to na bruslení ale spíše není.

Na silnici z Bedřichova na Novou Louku bych se jako řidič, co nemá rád sníh, cítil mnohem lépe na lyžích a méně bych se stresoval, kdybych měl v autě řetězy. Okolo poledního jsme tam dokonce míjeli 2 nabouraná auta ve společnosti policejní dodávky.

Info ze dne 2.4.
vloženo 2.4.2016 16:54 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Dopoledne paráda, díky za super úpravu. Během dne sníh díky sluníčku rychle měkne a taje. Lyžařů už tolik není, takže se tratě zas tolik neopotřebovávají (ve stínu skoro vůbec) a i v neděli to mnohde může být pěkné jarní lyžování.

Z Jizerky jsem projel bez zouvání lyží (kameňaček) až na Novou Louku, zpátky už to nešlo. Nejvíc sněhu asi na Knížecí a Kasárenské. Překvapivě hodně pěkná panelka (Kristiánov - Točna), až na oba její konce, kde už se teď určitě přenáší. Z Točny na Hřebínek už jsou dvě vytátá místa zmíněna v předchozích zprávách, jediný vytátý kousek mezi Hřebínkem a Novou Loukou šel před polednem ještě v pohodě projít škarpou. Mezi Bedřichovem a NL (z doslechu) dopoledne 2x přenášení asi 70-100 m. Zpátky na Knajpu z Točny přes Ptačí Kupy a Máří, i přesto že nebylo dlouho upraveno tam bylo pro bruslaře překvapivě slušné svezení, ale do neděle vytátá místa přibydou (v poledne 1x100m přenášení a asi 5x10 m nemělo cenu kameňačky zouvat). Na Promenádní se podle mě bude pár úseků přenášet v pondělí.

Fotodokumentace je na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/ i s podrobným komentářem.

Info ze dne 26.3.
vloženo 26.3.2016 18:40 , Jakuszyce a okolí (běžky)

V Jakuszycích dnes dopoledne po sněžení (kombinovaném s deštěm) upraveno cca 40 km tratí - převážná část je vidět na GPS záznamu https://www.strava.com/activities/527391391 do 35,5 km, a protože na většině míst jezdí minimum lyžařů, tak tratě zůstaly i do odpoledne ve velmi dobrém stavu - v rámci možností, které dává počasí, vlhký sníh moc nejede a tam, kam odpoledne svítilo sluníčko, rychle měkne. Okruh směrem na Szklarskou Porebu upraven sice už v pátek, ale jak tam kromě cesty do lomu skoro nikdo nejezdí a trať vede lesem, tak stopy byly ve velmi dobrém stavu i dnes.

Sněhu skoro všude dost (rozhodně víc než před měsícem), jen na některých místech trasy z Orle nad údolím Jizery k Harrachovu horší místa, myslím že na jednom se bude nejpozději v pondělí přenášet + jsou tam i další nic moc úseky. Trasa dle Jakuszyce - Orle v dost použitém stavu, ale to je tam normální.

Info ze dne 19.3.
vloženo 19.3.2016 20:13 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Projel jsem skoro všechny čerstvě upravené trasy ve východní části Jizerek mezi Jizerkou a Knajpou, včetně výletu na Paličník/Písčiny. Sněhu je všude dostatek, problematická je pouze trasa mezi Jizerkou a Václavíkovou studánkou podél silnice, kde je nedaleko zatáčky silnice a nejprudšího úseku několik hliněných/travnatých míst, ale i tak je to v rámci možností jetelné. Na Jizerce okolo Pešákovny se taky místy objíždí hlína/tráva, ale tam je to v pohodě i na dobré lyže.

Kde bude nejlepší svezení zítra? Tam, kam nemohlo sluníčko (odpoledne svítilo a na stavu tratí se to projevilo), kam nejezdí moc lidí (můj favorit je okruh Předěl - Paličník - Písčiny) a v první řadě tam, kde proběhne noční úprava, pokud proběhne.

Skupinka čtyř pěších turistů si asi neuvědomuje, jak zničila upravenou trať od Jezdecké na Soušskou silnici (po žluté značce). Tam, kde svítilo sluníčko, se bořili tak, že jim bruslaři fakt nepoděkují. Do stopy naštěstí nedupali...

Fotky jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/ , GPS záznam https://www.strava.com/activities/521197121

Info ze dne 12.3.
vloženo 13.3.2016 08:48 , Friesovy boudy (sjezdovky)

Na sjezdovce už byla vidět místy vydřená místa. Okolo poledního na vleku poloprázdno nebo spíš prázdno. Vše z pohledu běžkaře, co se zastavil na Andule občerstvit se :-)

Info ze dne 12.3.

V okolí Černé hory velmi pěkně a čerstvě upraveno hodně tratí, vhodné zejména pro skate, ale i na klasiku je dost pěkných míst.

Z Hoffmanek nahoru upraveno ale bez stopy na klasiku - ta začíná jedním směrem až za všemi sjezdovkami tam, kde končí prodloužení magistrály ve sjezdovce. Druhým směrem pak u Zrcadlovek. Úsek Zrcadlovky - zatáčka svážnice od sjezdovek na Hoffmanky má občas nějaký kamínek, ale odtoková strouha o níž psal v pondělí Kuba už je bezpečně pod sněhem. Ze Zrcadlovek super pro oba styly, stejně tak magistrála a mým favoritem je severní část okruhu Světlá hora, paráda pro oba styly a skoro nikdo tam nejezdí. Druhá část okruhu má taky sněhu dost, jen od zatáčky na Krausovými boudami dolů a přes Pardubické boudy nebyla stopa na klasiku. Každopádně nevěřte záznamům z rolby, je to čerstvě upravené, jen asi chcípla v GPS baterka :-)

Od Kolínské boudy dál po magistrále směr Špindl upraveno asi někdy v půlce týdne, ledovaté stopy středně opotřebené, dá se, ale proti Černé hoře nebo Jizerkám je jiná kategorie. Od Pražské boudy k "vodovodu" je pro skate lepší varianta přes Zahrádky, varianta přes Hrnčířské boudy je částečně projeta zásobovací rolbou nahrubo, stopa na klasiku tam ale zůstala.

Od křížení hřebene pod Rennerovkami na Friesovky je projeto zásobovací rolbou (= bez stopy) a dál směrem na Klínovky projeto jen od lyžařů, ale i bruslící lyžař si nějak poradil. Nicméně týden po K70 jsme tam trochu čekali větší vzpomínky na tehdejší úpravu. Návrat od Chalupy na Rozcestí přes Liščí horu po známé neupravované trase v pohodě sjízdný (na to, jaké to tam může být jindy), ale pokud jsem někde potkal více lidí, bylo to právě tam.

Po většinu dne drobně sněžilo, ale téměř nic nepřipadlo. Mazání bylo problém, v nižších pasážích mi http://www.sporticus.cz/p/swix-v55-45-g/ nedržel vůbec, ve vyšších pasážích na upravených tratí to v rámci možností šlo, když začalo víc sněžit, tak držel až moc a začal se lepit.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/515114359

Info ze dne 6.3.
vloženo 6.3.2016 20:44 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

V neděli lyžování na neupravených tratích, stejně nejvíc sněžilo ráno a dopoledne, takže by noční úprava tolik nepomohla. Nahoře (Knajpa apod.) napadlo víc jak 5 cm sněhu, v nižších pasážích méně, např. na Souši byl sníh pěkně mokrý.

Sněhu podle stavu cesty z Jezdecké na Souš více než o minulých víkendech (potok křížící cestu je pod sněhem), i jinde ve východní části Jizerek je sněhu dost. Nejlepší svezení bude tam, kde proběhne úprava tratí. V neděli to pro klasiky bylo nejlepší tam, kde projelo menší ale ne minimální množství lyžařů, mně se nejvíc líbil okruh Předěl - Paličník -Písčiny - Předěl, který se naopak nehodí pro bruslaře.

Info ze dne 2.3.
vloženo 2.3.2016 08:50 , Praha (běžky)

I ve středu ráno se v Hostivaři dalo lyžovat, ale je to hodně odlišné od úterního rána. Stop logicky mnohem více, jsou většinou ledovate (=klistr nebo soupaz) a často podupane. Misty prosvítá země, ale skoro nikde nedrhne.

Bruslit určite nejde, cesty jsou hrbolate a zmrzle.

K dotazu na Hvězdu - včera jsem viděl ve fotogalerii na Idnes běžkaře ve Hvězdě, takže by to mělo jít i tam.

Info ze dne 1.3.
vloženo 1.3.2016 08:52 , Praha (běžky)

Hurá, konečne jednou první :-) V Hostivařskem lesoparku jsem ráno na loukách vyjezdil první stopy. Sněhu je dostatek. Pouze pod stromy či v podmacenych místech jsem se při vyjížděni stop dostal az na podklad, jinde to bylo bez problému.

Lyžování je možné i na neodklizenych chodnících a silnicích :-) jenom se to nelíbi hůlkam.

Ještě GPS záznam: https://www.strava.com/activities/505903563

Info ze dne 27.2.
vloženo 27.2.2016 20:38 , Jakuszyce a okolí (běžky)

V Jakuszycích se tento víkend konají závody, předprogram Biegu Piastow co se jede příští víkend. Dnes se závodilo jen v okolí stadionu, nedělních 15 km klasicky se jede na 7,5 km dlouhém okruhu ze stadionu v Jakuszycích k rozcestí Pod Cicha Rownia (jedním duktem tam, druhým zpět) a nahoře je ještě kolečko k louce. Dnes už bylo hezky upraveno i pro veřejnost, v neděli už jen pro závodníky.

Před víkendem byly upraveny jen tratě použité pro závody, ostatní buď v pátek a nejvíc asi ve čtvrtek. Kde je dost sněhu, dá se v tom jezdit pořád slušně (z pohledu klasika).

V nejlepším stavu jsou některé tratě nahoře na Samolotu, ale i okruh okolo vrcholu Krogulec (tam je horší jen sjezd). Naopak v horším stavu jsou všechny "klikatící se" tratě v okolí Samolotu - vždy začínaly s hezkou stopou, která ale časem zmizela o objevilo se množství dobře neupravitelných úseků, obleva z počátku týdne v kombinaci s tím, že okolí tratí je plné potůčků, nadělala větší škody. Kdyby sníh nenapadl (ale on asi napadne), tak by se Bieg Piastow na původní trase určitě konat nemohl.

Trasa z Orle nad údolím Jizery k odbočce do Harrachova a pak směrem na Jakuszyce má místy sněhu méně (někde i 5 cm), ale pořád je jetelná. Několik krátkých ledových úseků v lese je neškodných, jen v tom nedaleko odbočky na nádraží Harrachov lezou kameny a hlína. Použitelná klasická stopa je tam jen jedna, takže je lepší tudy jet směrem na Orle, jinak jste v protisměru a musíte ze stopy pořád vyskakovat. Totéž (1 stopa, tam už je sněhu hodně) platí pro trasu z Orle na rozc. pod Pod Cicha Rownia, stopa je na straně stoupajících a já měl zas smůlu :-)

Na GPS záznamu https://www.strava.com/activities/503716492 jsou téměř všechny od čtvrtka upravené tratě, jenom směrem do lomu a na Porebu jsem nejel.

Spojka z Jizerky na Orle špatná, detaily viz http://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/bedrichov-jizerska-magistrala

Fotky i s komentáři jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 27.2.
vloženo 27.2.2016 19:47 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Ráno ze Souše, u hotelu Montanie se v 9:15 ještě zaparkovat dalo, o moc později už asi ne. Stoupání ze Souše na Jezdeckou upravené a v lepším stavu, než před 14 dny - tehdy křížil na jednom místě trať 1m široký potok, teď byl pod sněhem, i když rygol tam byl a úplně přímo projet nejde. Z Mořiny na Jizerku ze začátku trochu málo sněhu, leze hlína a tráva. Na Jizerce u mostu přes potok Jizerka (tj. na trati směr Jizerská silnice) lezou kameny a hlína, tam je to spíš na sundání.

Trasa z Jizerky na Orle upravená naposledy v lednu, sněhu ve sjezdu je málo. Na víc jak 5 místech se překračuje potůček (dá se zvládnout na lyžích), místy kamení, nadpoloviční většina lyžařů ve spodní části sjezdu lyže sundá. Já to sjel, ale mám kameňačky a nějaký škrábanec z toho byl. Od mostu přes Jizeru na Orle také párkrát nutné překročit potok, také někteří sundavali lyže, já je sundal jen na mostě, ale i v tomto úseku se to skluznici nelíbilo. Prostě přejezd z Jizerky na Orle je teď jen pro takové magory jako já :-)

Fotky i s komentáři jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 20.2.
vloženo 20.2.2016 17:00 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Dnes parádně upravené tratě ve východní části Jizerek, jezdil jsem na méně frekventovaných místech (Soušská silnice, Protržená přehrada + Mariánskohorské boudy, Předěl), asi nejlepší letošní lyžování.

Sněhu o něco více než minulou sobotu, což jsem poznal západní variantě cesty na Předěl, kde tentokrát byla i velmi slušná stopa na klasiku (před týdnem často žádná). Na klasiku velmi slušná stopa i na Paličník a Písčiny, kde byla rolba naposledy ve čtvrtek - na skate už to tam tak dobré není.

Okolo 14 h začal padat sníh, tak doufejme, ať do deště přejde co nejpozději...

Info ze dne 13.2.
vloženo 13.2.2016 18:17 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Projel jsem většinu východní části Jizerek, celkově výborné podmínky pro oba styly, díky OPS za úpravu. Trasa Souš - Kasárenská - okruh přes Protrženku na Knajpu a zpátky po Kasárenské na Smědavu, pak Předěl, Jizerka, Promenádní, Jezdecká a zpátky na Souš.

Slabší místa: Jizerská silnice z poloviny bez klasické stopy, nejhorší je pak úsek od Pešákovny k Pyramidě na Jizerce s významným výskytem trávy, hlíny a jiného svinstva na trase, tak půlka lidí tam lyže místy sundavala, doporučuji tam nejezdit. Slabší i úsek Mořina - Jizerka (trochu trávy, hlíny). Kolečko na Předěl horší západní trasou (půlka bez klasické stopy, místy jen 2-3 cm sněhu). Na sjezdu od Jezdecké k Souši jedno překračování metr širokého potoka, zbytek dobrý - ale ta druhá cesta dolů (po žluté) je prý v lepším stavu.

Souš mi přišla pro dnešní den jako ideální výchozí místo, parkovat se dá i u hotelu Montanie přímo u začátku upravených stop za 50 Kč/den, při vyšší útratě v restauraci je to pak zdarma. Jen toto parkoviště má menší kapacitu, ale to druhé nové je taky celkem blízko (tak 300 m od stopy).

Info ze dne 31.1.
vloženo 31.1.2016 19:44 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Celkově parádní podmínky, oproti sobotě výrazné zlepšení - jel jsem B5h a několik míst, kde včera roznašeči museli přenášet, jsme bez problému projeli. Dostali jsme se do spousty neupravených míst, někde se i přesto pěkně lyžuje, jinde to za moc nestojí.

Hřebínek - Bílá Kuchyně - přes Olivetskou dál po trase J50: velmi slušné lyžování. Sjezd z Olivetské na Bílou Kuchyni už je v pohodě, i když po nejbližším dešti zas problematický bude.

Okolo Krásné Máří - již bez přenášení a na skate to bylo pěkné lyžování, jezdí tam minimum lidí. Místy ale jen 1-2cm sněhu, rolbu tam nelze poslat. Stopy na klasiku často sporadické až žádné. Od rozcestí U Tetřeví boudy dál nahoru už je upraveno.

Parádní úprava podél Josefodolské přehrady končí u odbočky k Chatě věčného mlčení (viz http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory ). Hráz se dá přesoupažit po hrbolaté nehezké stopě, ale bez zouvání. Další tratě jižně od přehrady nic moc, nejhorší z neupravených, co jsme projeli. Ale opět vše bez zouvání.

5 km závodní okruh jsme projeli jen SV část, nic moc, místy docela ledovatý.

Info ze dne 24.1.
vloženo 24.1.2016 11:07 , Praha (běžky)

Lyžovat se pořád dá, ale k sobotní nádheře to mělo daleko. Zejména na klasiku - sníh rychle taje a ze stop na mnoha místech čouhá tráva nebo různé podkladové svinstvo a drhne. Krom toho jsou stopy pomalé a bez klistru se dá jet leda soupaž. Takže ač jinak skoro nebruslím, dnes jsem skoro celou dobu bruslil a to naopak bylo na uježděných/ušlapaných cestách slušné, podle mě ne o moc horší než včera. Zpráva je z Hostivařského lesoparku (strana u Hostivaře), ale podobné to podle mě bude i jinde.

Info ze dne 23.1.
vloženo 23.1.2016 18:14 , Praha (běžky)

Slušná stopa vede také od Petrovic údolím po louce směrem na Pitkovice. Naopak stopu z Křeslic do Miličáku už zničil rozdupávač. Jet tamtudy sice pořád jde, ale naštve to... Jinak odpoledne začalo slabě mrholit, zatím neškodně.

Info ze dne 23.1.
vloženo 23.1.2016 14:49 , Praha (běžky)

Ráno a dopoledne napadlo 5-10 cm sněhu a výsledkem je nejlepší letošní pražské lyžování. V Hostivařském lesoparku a Miličovském lese byla už v poledne vyjeta spousta stop. O něco lepší byla část lesoparku u Hostivaře než u Jižního Města a než Miličák. Nejlepší jsou stopy na loukách, stále špatné jsou na polích - včetně té v minulých letech tradičně nejlepší na severním okraji Miličáku - je to sice nejlepší stopa na poli, ale pořád se líp jede v lese. Z Miličáku do Petrovic se dá slušně projet stopou podél Botiče přes Křeslice, přímo po poli to nejde.

Info ze dne 22.1.
vloženo 22.1.2016 10:13 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark dnes ráno na podobné úrovni jako včera. Stopy už jsou víc vyjeté, což má výhody (líp to jede a drží směr) i nevýhody (tráva či hlína místy drhne). Teď už vím, že bruslit na cestách by se taky dalo (s opatrností, kameňačkami a ostrými hroty hůlek)

Info ze dne 21.1.
vloženo 21.1.2016 09:36 , Praha (běžky)

Přes noc napadly 2-3 cm sněhu. Ráno byl podmínky v Hostivaři mnohem lepší než v neděli a možná i lepší než před 14 dny. Ve stopách na loukách už nic nedrhne, tráva sice občas ještě vylézá, ale neškodí. Stačí trochu více vyjezdit stopy, což lyžaři udělají brzy, a bude to paráda. V rámci možností, nové lyže bych tam nebral. Bruslit po cestách jsem nezkoušel, místy je na to určitě málo sněhu, každopádně posypané cesty nejsou.

Info ze dne 17.1.
vloženo 17.1.2016 16:16 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark, část u Hostivaře odpoledne: 5-10 cm čerstvého sněhu, tak dobré jako týden a půl zpátky to ale zatím není. Sněhu chybí podklad a kvalitní stopy se nedají vyjet, skoro vždy je v nich brzdící tráva. Nejlíp se jezdí po ušlapaných pěšinkách, nejlepší stopa je na travnatém pásu od Lidlu směrem k hrázi přehrady - ta, co jsem ji na GPS záznamu https://www.strava.com/activities/472411482 jezdil nejvíckrát. Pár fotek na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 16.1.
vloženo 16.1.2016 19:24 , Východní Krušné hory (běžky)

Z Dlouhé Louky směrem na Vrch Tří pánů upraveno (pro oba styly - já jel klasikou), jen na minimu míst bylo třeba si dávat pozor na kamínky. Upravené stopy končí na začátku pláně s větrníky nad Novým Městem, až ke křížení se silnicí za Novým Městem (trafostanice) jen stopa od lyžařů, nic moc ale dalo se. Odtud už na Vitišku upraveno, i když od Vitišky to tak nevypadá, na té louce jsou stopy dost zafoukané.

Z Vitišky směrem Moldava po upravených stopách, ale ty odbočují někam na závodní okruhy (tak, jak ukazuje nová Skimapa viz http://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod - i zbytek odpovídal realitě). Dál po v minulých letech upravovaných okruzích už jen ve stopě od lyžařů, ale okruh nejblíže Moldavě už asi projela rolba z Moldavy. Ta však upravovala na hladko bez klasických stop, takže jsem zamířil jen k nádraží Moldava, odtud vyšlápnutou stopu na konec železnice a hurá do Německa.

Bývalá železnice Neu Rehefeld - Holzhau s (tradičně jen) klasickými stopami mě ale trochu zklamala, stopy byly starší, a tak jsem se kus za nádražím "Skibahnhof" nechal zlákat upravenou odbočkou do německého vnitrozemí. Nahoře na loukách směr Hermsdorf či Nassau byla spousta parádně upravených tratí pro oba styly, jen místy je třeba si dávat pozor na kamínky či jiný podklad. Sice by se tam dalo krásně jezdit mnohem déle, ale tlačil mě čas, takže jsem sjel po cestě projeté jen od lyžařů směrem k silnici do Holzhau, v tom sjezdu jsem byl rád za své staré lyže, nedoporučuji tudy jezdit. Z tratí v Holzhau jsem projel jen nutné minimum, ale upravené byly krásně a bude toho tam určitě víc.

Německé a české upravené tratě se potkávají na Žebráckém rohu a odtud už nejkratší cestou na Dlouhou Louku, opět po krásně upraveně trati. Silnice, na kterou se stopy napojují kus za Žebráckým rohem, mi přišla ze tratí vedoucích z Dlouhé Louky v asi nejlepším stavu. Závěr společný s okruhem Fláje už byl odpoledne trochu použitější (tam jezdí nejvíc lidí) a jen s jednou klasickou stopou, ale i tak si upravovatelé z Dlouhé Louky zaslouží velké poděkování.

GPS záznam pro lepší pochopení - https://www.strava.com/activities/471679232 - telefon mi umřel dost brzy, ale závěr si snad domyslí nejen místní znalci :-)

Info ze dne 9.1.
vloženo 9.1.2016 12:42 , Praha (běžky)

Hostivař dnes v poledne: sníh mizí mnohem pomaleji, než jsem čekal, a skalní lyžaři by si ještě zajezdili (já to jel obhlídnout na kole). Použitelných stop mohla zbýt tak půlka (zbytek je vytátý), nejlépe na mě působila cesta od Lidlu v Hostivaři směrem k hrázi přehrady. Naopak od Petrovic je to nepoužitlné. Na skate spíš jen velmi krátké úseky nebo vůbec, cesty jsou často ledovaté/vytáté. Když do toho nezaprší, možná to ještě v neděli ráno půjdu zkusit.

Info ze dne 8.1.
vloženo 8.1.2016 08:33 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark po ránu, stejná místa jako včera večer. Víceméně beze změny, stopy na klasiku spíše trochu lepší, protože v noci nasněžilo - sice jen poprašek, ale zakryl drhnoucí zelená místa ve stopách.

Info ze dne 7.1.
vloženo 7.1.2016 21:03 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark, část u Hostivaře, pozdě večer za tmy. Cesty nejsou prohrnuté ani posypané, naopak s ušlapaným/uježděným sněhem - dá se obstojně bruslit. Na loukách množství klasických stop, na části míst už vyježděné na podkladovou trávu - teď to ještě nevadí, ale ukazuje se, že sníh pomalu odtává, ve středu to muselo být o něco lepší. V pátek dopoledne to ještě půjde. Určitě to je na lyže kameňačky. GPS záznam: https://www.strava.com/activities/465224478

Info ze dne 4.4.
vloženo 4.4.2015 18:15 , Východní Krušné hory (běžky)

Na Dlouhé Louce bylo upraveno opravdu vše a díky za to. Sluníčko ale svítilo slušně a na některých místech sníh taje dost rychle. Na většině míst je to ale stále s opatrností i na nové lyže, vytátá místa se dají pohodlně objet. Myslím, že v pondělí už se bude místy objíždět škarpou a v úterý přenášet. Dnes jsme škarpou objížděli jen asi 100 metrů na magistrále kus před Vrchem Tří pánů a 10 metrů u Vysoké mýtě.

Příště bych vynechal úsek od silnice vedoucí na Fláje k Žebráckému rohu, tam jsou tradičně místy šutry a poslední kilometr před Žebráckým rohem stihl poničit mamlas s terénním autem (naštěstí s tím trochu jezdit uměl, stopy na klasiku nezničil). Dál za hranice do Holzhau už vedla jen stopa od lyžařů, ale vypadala slušně. Pak je ještě slabší spojka Vilejšov - rozc. Pod vrchem Tří pánů (na bruslení nepoužitelné, dolů bych to taky nejezdil). Od Vrchu Tří pánů jsme chtěli dojet až na konec upravené trasy, ale vedla i dál za větrníky a to už se nám nechtělo, takže se možná dá dojet až k Novému Městu. Magistrála mezi oborou a nádrží Fláje směrem na Klíny projetá nebyla, byla tam pouze stopa od pár lyžařů.

Mazání: Swix V55 držel dobře jen ve stínu, takových míst však tam je minimum. Takže spíš trénink soupaže... GPS záznam trasy: https://www.strava.com/activities/279097095 Fotky: aspoň jedna na https://www.facebook.com/Kamzasnehem

Info ze dne 14.3.
vloženo 14.3.2015 18:49 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Sněhu všude dostatek, v noci a během dneška napadlo dalších cca 5 cm. Upraveno asi 50 km tratí, asi větší část z nich upravována až dopoledne, někde byla rolba až po 10. hodině.

Přesněji upraveno bylo vše na mém GPS záznamu https://connect.garmin.com/modern/activity/719468064 - jedinou asi upravenou trasou, co jsem vynechal, byla Jakuszyce - Szklarska Poreba - z rozcestí Cicha Rownia totiž byla trať upravena jen do lomu, okruh směr Poreba už ne.

Nejlepší lyžování z pohledu klasika bylo jednoznačně nahoře na Samolotu - víc nového sněhu, kvalitní stopy, méně lidí a tudíž se neopotřebovávaly, Swix V55 tam držel skvěle. Naopak v nižších polohách (např. Orle) byly podmínky hodně jiné, stopy místy mělčí, místy s ledovatým podkladem, tam to chtělo jinou mázu.

Jako první zmizne sníh z okruhu podél hranic nad Jizerou, tam to za týden už nepůjde, jinak tam byl místy hodně mokrý sníh. Z hlediska návštěvnosti byla nejoblíbenější klasicky trasa Jakuszyce - Orle po silničce okolo kopce, tudíž taky nejvíc opotřebovaná, kdo si chce hezky zalyžovat, ať se jí vyhne. To platí vždy :-)

Info ze dne 1.3.
vloženo 1.3.2015 21:14 , Východní Krušné hory (běžky)

Fláje - Klíny - Seiffen: předpověď počasí naštěstí nevyšla, po většinu dne skoro všude sněžilo, jen v níže položených místech občas pršelo.

Okruhy na Klínech upravené ve slušném stavu. Úsek Klíny - Fláje byl dnes na klasiku asi nejhezčí (jezdí tam nejmíň lidí, tak se stopy neopotřebují). Z tratí vedoucích z Dlouhé Louky jsem projeli jen krátké úseky okruhu Fláje (na bruslení výborné, stopy na klasiku dost opotřebované), úsek na Žebrácký roh v podobném stavu, ale tam je hlavní, že místa, co jsou většinou první bez sněhu, měla teď sněhu dost. V okolí Holzhau to nahoře a v lese asi bude dobré, ale hodně špatná je cesta údolímpodél potoka směr Deutschegeorgental/Češký Jiřetín - asi 2x 40 metrů přenášení a několikrát přeťapávání míst s minimem sněhu. Lesní okruhy u Seiffenu upravené a ve slušném stavu (jeli jsme část Schwartenberglopie), překvapivě bezproblémová byla i spojka Seiffen - Klíny, i když někde už zbývá jen 5 cm sněhu.

Z neupravovaných úseků - obvyklý sjezd z Krušnohorské magistrály do Českého Jiřetína údolím je prý dost hnusný, s kolejemi od traktorů a pár místy na přenášení. My se tam dostali relativně bez problému jinou cestou nahoru k zámečku Lichtenwald (po silničce se dá obstojně bruslit), následný sjezd k vrcholu sjezdovek v Jiřetíně je relativně v pohodě, závěrečná cesta dolů dle GPS záznamu https://www.strava.com/activities/261485679 už byla rozdupaná a s jedním krátkým přenášením, sjet dolů po sjezdovce asi bude lepší. Pokračování silnice z Dlouhé Louky směr obec Fláje poté co se odpojí upravovaná cesta na Žebrácký roh má lušnou stopu vyjetou od lyžařů, dál červená po údolí má stopu už něco horší, protože uvnitř koleje vyjeté traktorem.

Info ze dne 22.2.
vloženo 22.2.2015 15:45 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

V Jizerkách celý den sněžilo, občas i víc než slabě. Hlavní tratě byly v noci na neděli upraveny, ale stopy na klasiku se velmi rychle opotřebovávaly a většinou už v poledne za moc nestály. Ve výborném stavu byly stopy na trase směrem k Václavíkově studánce, tam jezdí minimum lidí. Pak byla velmi pěkna Kasárenská min. směrem dolů a nadprůměrná byla i Jezdecká. Skate byl lepší volba, tam takové rozdíly nebyly. Jeli jsme tuto trasu http://www.xcountry.cz?t=aYqNj .

Info ze dne 14.2.
vloženo 14.2.2015 17:28 , Východní Krušné hory (běžky)

Cínovec, Vitiška, Altenberg - sněhu všude dost a většinou upraveno. Lepší volbou je bruslení, stopy na klasiku jsou místy hrbolatější kvůli sněhovým hroudám, které se za těchto podmínek při tvorbě stop někde tvoří. Ale i tak to bylo pěkné lyžování.

Magistrála Cínovec - Vitiška ráno pěkně upravena pro oba styly. Okruhy u Nového Města (jeli jsme část 5km a 10km okruhu) v některých místech upraveny jen na bruslení, bez stopy na klasiku.

Altenberg - v nejlepším stavu tratě okolo biatalonové aréany a Kahlebergu (L1 a sousední tratě), tam dokonce upravovali i v průběhu dne. L4 (směr Zaunhaus) taky slušný, jen na dvou místech ve sjezdech pár šutrů. Tratě severně od silnice pod Kahlebergem moc nedoporučuji, nejsou čerstvě upraveny a za takovýchto podmínek je to znát.

Na Cínovci u lávky jsme v 9h zaparkovali asi jako poslední auto. Na Cínovci se dnes jel přebor UJEP v běhu na lyžích, po kterém tam jsou upravené nějaké okruhy. Ale po celý den tam byla viditelnost tak 30 metrů, těžko tedy říct, kudy vedou :-) Každopádně ztratit se v té mlze dalo dobře, což je taky na GPS záznamu https://www.strava.com/activities/254770177 trochu vidět.

Info ze dne 8.2.
vloženo 8.2.2015 20:15 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Tratě byly upraveny až v neděli ráno po sněžení, takže nově upravené úseky byly v mnohem lepším stavu než ty upravované jen v sobotu - jako např. odbočka do Dolního Maxova, nebo Mariánské Boudy a dál do Josefova dolu. Rozdíl by významný hlavně při klasice, stopy na některých místech úplně zmizely pod sněhem a nové vyjeli už jen lyžaři.

Ale ani nedělní ranní úprava někde nestačila, protože i přes den trochu sněžilo a foukalo, takže v otevřených úsecích jako třeba od Hrabětic na Královku ze stop moc nezbylo.

Ještě k parkování - v sobotu v Bedřichově bylo za slunečného počasí v 9:15 centrální parkoviště plné (auta posílali na Královku, takže plný musel být i Maliník). V neděli v 9:30 bylo ještě míst celkem dost, důvodem bylo zjevně horší počasí.

Info ze dne 7.2.
vloženo 7.2.2015 16:49 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Celkově parádní podmínky, skvěle upravené tratě, které zůstávaly v dobrém stavu i odpoledne. Upraveny i okrajové části magistrály, v podstatě žádná problematická místa.

5 km okruh v Bedřichově velmi dobře upraven, v neděli ale pozor, závodníci při www.b5h.cz mohou jezdit občas i v protisměru (okruh je normálně jednosměrný), prosíme o toleranci závodníky i nezávodníky...

Spojka z 5k okruhu směrem na Královku neupravena (neupravuje se asi skoro nikdy), ale uježdena od lyžařů je slušně, bruslit se tam dá v pohodě. Jediné křížení s bažinou jde překročit na lyžích.

Od Královky do Hrabětic luxus, navíc velmi široký pás na bruslení. Od Hrabětic dál upraveno až do Dolního Maxova, jen krátký úsek nad sjezdovkami Severáku rolba neprojela. V okolí Dolního Maxova vedou tratě trochu jinudy, než na mapě. Stejně tak odbočka osadě na Bělidle vede jinudy než na mapy.cz, nicméně upravená je a vůbec nikdo tam nejezdí. Upravená je i trasa k rozhledně Slovanka (ve směru z Maxova - ale i po silnici k Severáku se na lyžích dalo sjet).

Polovina hráze Josefodolské přehrady tradičně prohrnuta ale bez problému sjízdná, někteří bruslaři tam radši soupažili, aby bruslením na 1cm sněhu neponičili lyže.

Z Maliníku po kanále slušné stopy na klasiku, bruslit tam nedoporučuji, je málo prostoru mezi stopami a ničily by se.

Z Maliníku opačným směrem tj. Vysoký hřeben o víc než třídu horší než všude jinde - upraveno někdy v minulosti, stopy mělčí (a mezi vleky žádné), dost podupáno od pěších (také je to trasa se souběžným provozem s pěšími a psy - bohužel i vzpomínka na psa tam jedna byla, ho*** ve stopě v místě, kde se moc reagovat nedá). Ale sníh tam všude je.

Info ze dne 31.1.
vloženo 31.1.2015 19:14 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Sněhu mnohem víc než minulý víkend. Parkoviště na Jizerce v 9h plné ani ne z poloviny. Upraveno vše možné (i když část asi ještě před nočním sněžením), s ohledem na množství lyžařů a odpolední sněžení to asi v neděli bude nelepší v místech, kam pojedou rolby ze soboty na neděli.

Spojka z Jizerky do Polska na Orle upravena, část pro bruslaře trochu podupána od pěších. Za hranicí až k Orle už je to projeté jen od lyžařů, ale sjízdné.

Racku, o Novém Městě pod Smrkem jsem také uvažoval, ale nakonec dal přednost Polsku. Nicméně co jsem slyšel, projeté by to mělo být až do Nového Města. Kdyžtak se zítra poděl, jak to tam vypadá.

Info ze dne 31.1.
vloženo 31.1.2015 18:22 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Dnes na jedničku s hvězdičkou. Pěkně upraveny desítky kilometrů tratí, odhadoval bych tak 70, navíc rolby vyjely asi většinou až po nočním sněžení, třeba na trase z Orle směrem k Harrachovu nad Jizerou jsem rolbu potkal v půl desáté. Lyžařů docela málo - ale těm nejfrekventovanějším trasám jsem se vyhnul, po té nejznámější turistické Jakuszyce - Orle jsem jel jen 100 metrů a za tu dobu potkal 50 lidí :-)

V nejlepším stavu byly asi tratě nahoře na Samolotu. Část tratí od Jakuszyc na východ směrem na Sklarzkou Porebu měla jen jednu dobrou stopu na klasiku - druhá byla starší nebo chyběla. Na severovýchodě se dá dojet do lomu a odtud se musí zpátky, dál ta nejseverozápadnější trasa Jakuszyckého areálu projeta není. GPS záznam: http://connect.garmin.com/modern/activity/686789510

Spojka do ČR k hranicím na Jizerku projeta jen od lyžařů (a to již od konce louky na Orle), ale je sjízdná, ten jediný potok přes cestu jde v pohodě překročit na lyžích. Pár desítek metrů za mostem přes Jizeru už je česká upravená stopa.

Info ze dne 25.1.
vloženo 25.1.2015 18:21 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Ve východní části Jizerské magistrály (Václavíkova - Smědava - Paličník) jsou tratě stále ve výborném stavu, další úprava opravdu není třeba. Přesná trasa zde http://www.xcountry.cz/jizerky?t=XuCTN

Parkoviště na Jizerce bylo plné už před 10:30, z parkoviště pod Václavíkovou studánkou byl jediný nic moc úsek (hrbolaté, uježděné, neupravené, ale sněhu dost) podél silnice k Václavíkově studánce. Z doslechu - stejně nic moc je i trasa odtud podél silnice na Jizerku.

Info ze dne 24.1.
vloženo 24.1.2015 19:11 , Ještěd (sjezdovky)

Dnes na Ještědu lyžování bez front či s minimálními frontami i přesto, že jezdila jediná pro lyžování použitelná sedačka (podél můstků) - druhá Skalka sice jezdila, ale jen jako přibližovák. Má uzavřenou sjezdovku Skalka, kterou zasněžovali, ale pořád je tam ještě sněhu málo na otevření. Sjet na parkoviště se po ní dá, ale chce to zároveň opatrnost i štěstí, aby nedošlo k poškrábání skluznice.

Nejrychleji se opotřebovávala (plotny, nahrnutý sníh) sjezdovka Liberecká, poté sjezdovka Pod Lany, nejdéle vydržela ve slušném stavu černá sjezdovka. Množství kamenů a odpoledne na podklad vydřených ploch bylo snesitelné, dalo se jim vyhnout.

Zcela nepochopitelná a nejdelší fronta byla na skipasy na parkovišti P3, když zde byla otevřená jediná ze 4 pokladen. I když mně to ve výsledku nevadilo, za těch 6 minut čekání jsem se stihl dozvědět o slevě přes O2extra a zařídil jsem si ji, takže jsem ušetřil stovku :-)

Info ze dne 4.1.

V noci na neděli připadlo tak 5 cm, dostatek k zakrytí ledu na tratích, pokud ho tedy vítr neodkryl, což se na pár místech stalo. Co bylo upraveno není tentokrát moc důležité zejména co se týče stop na klasiku, protože co vítr nezafoukal a nezapadalo díky dalšímu sněžení během dne, zapadne večer a v noci... Nicméně tam kde bylo upraveno v neděli ráno, jsou lepší podmínky pro bruslení a taky vítr těžko odfouká všechen sníh až na ledový podklad.

Upravena byla Krkonošská magistrála od Zahrádek, přes Kolínskou, po svazích Černé hory až ke sjezdovce Černohorská, původně pro oba styly. Urolbované sice asi za jiným účelem ale zejména pro bruslení velmi slušné to bylo i dolů až na Hoffmanky.

Pár dalších postřehů:
- na Černé hoře je upravena i cesta k vysílači, která ani není vyznačena v mapě jako běžkařská trať
- Malý okruh Černá hora je ve směru od Sokolské na západ upraven jen cca 1km dokud vede po široké cestě "Slepá svážnice". Další cca 1km na sever letos ještě upraven nebyl, je tam jen stopa od lyžařů, zatím to tam upravit nejde
- jediný úsek s kameny byl na Velkém okruhu Černá hora mezi Zrcadlovkami a zatáčkou, kde se napojuje na cestu vedoucí dolů na Hoffmanky. Směrem nahoru to je v pohodě. Jinak úsek přes Zrcadlovky je pro turisty sjízdný, na skate určitě ne
- od Zahrádek po Krkonošské magistrále ke Špindlu (k vodovodu a po něm) zcela bez klasické stopy, ale na bruslení slušné, ale kus před odbočkou ke Dvorské už to bylo vyfoukané až na led a otočil jsem to

Info ze dne 31.12.
vloženo 1.1.2015 22:30 , Petříkov (sjezdovky)

Na Silvestra jezdil Vlek 1 - kotva, lyžovalo se bez front - více kotev jezdilo prázdných než obsazených, když jsme šli 2x okolo.

Info ze dne 31.12.
vloženo 31.12.2014 18:10 , Rychlebské hory (běžky)

Na Paprsku s přihlédnutím k aktuálním možnostem velmi slušné lyžování klasickým stylem a díky za úpravu tratí, ale lyže šutračky byly jednoznačně správnou volbou.

Magistrála z Paparsku k Císařské chatě je asi jediným úsekem, kde dává smysl i bruslení (ale líbí se tam i pěším, které je třeba objíždět), dál dolů až do zatáčky s rozcestím Černý potok je to pořád velmi slušné na klasiku (vždy aspoň jedna ze dvou stop je bez šutrů), sjezd do Petříkova už za moc nestojí - kamenů je tolik, že se jim moc vyhnout nedá. Na horších lyžích se dá projet i po silnici Petříkovem až na parkoviště, od lyžařů jsou prošláplé nějaké stopy i dál do Ostružné.

Dále je upraven Malý Šengen, na jihovýchodě se upravená trasa napojuje u Císařské chaty tedy po trase okruhu Pohádka. Projeli jsme jen menší část okruhu, tam byla všude parádní stopa. Spojka z Šengenu na Pralinku projetá rolbou ale plná šutrů, nejeli jsme. Místo toho jsme projeli severní polskou část okruhu Velký Šengen, sice jen se stopou vyjetou od lyžařů, ale slušnou, jen s odpichováním z asfaltu. Návrat zpět přes hranice na severní konec okruhu Pralinka nic moc, sjezd opačným směrem do Polska se chodil pěšky.

Z Pralinky (také projetá rolbou) jsme jeli celou spodní část (po úbočí), nic moc, sněhu je tam méně, na většině míst se v podstatě nedaly vyříznout stopy. Z hřebenové části Pralinky jsme projeli minimum, taky nic moc.

Pár fotek je na https://www.facebook.com/Kamzasnehem + GPS záznam zde http://www.strava.com/activities/234973248 (stezka, kde jsme přejížděli z Pralinky na Šengen byla šláplá jen od pěších).

Info ze dne 27.12.

Okruh Světlá hora mi přišel výborný právě v té severní části, na Valšovky a pak po spojce Thámovou cestou zpátky - prostě tohle http://mapy.cz/s/eTZ4 . Ideální na klasiku, bruslaři si trochu víc máknou, po úpravě ještě trochu nasněžilo. Výborné podmínky jsou i kousek dál skoro až na Krausovy boudy, odtud dál přes Pardubické boudy už je to výrazně slabší - bez klasické stopy, na ní je dole málo sněhu, je to podupané, trochu rozježděné, prostě ne moc rovné. Ale aspoň sjízdné.

Nejlepší podmínky v okolí Černé hory má tento úsek http://mapy.cz/s/eTZT - paráda na klasiku i na bruslení. Podobné je to asi dál po Krkonošské magistrále směrem ke Kolínské, ale tam už jsem nejel. Nejel jsem ani západní část Malého okruhu Černá hora, píše se že je upravený, ale neplatí to v celé jeho délce - prý asi kilometr na západní straně Černé hory je jen stopa od lyžařů lesem.

Vyčítal jsem si, že nahoru na Černou horu jsme nevyjeli lanovkou, cesta přes zatáčku pod Zrcadlovkou na Hoffmanovu boudu by nám stačila jednou dolů. Uježděná je relativně slušně, ale zcela bez stopy, na bruslení asi v pohodě, i když pár borců nasazovalo lyže až v té zatáčce, od ní dolů občas vykukovaly kamínky. Ale hlavně jsme tím přišli o víc jak hodinu parádního lyžování nahoře.

Video z výletu: http://www.kamzasnehem.cz/video/cerna-hora-svetla-hora-2014-12

Info ze dne 26.2.
vloženo 26.2.2014 20:38 , Praha (běžky)

Ranní obhlídka Letné, jestli se na zbytcích sněhu z Olympijského parku nedá lyžovat: Nedá. Tedy nějaký sníh je vidět, ale oblast parku je stále oplocená a nepřístupná.

Info ze dne 22.2.
vloženo 22.2.2014 14:13 , Praha (běžky)

Sníh na Letné dnes po poledni už docela rozbředlý a hluboký, navíc místy také celkem špinavý - rolba tam navozila nebo vyhrabala kusy hlíny.

Lidí rozumné množství, tak 20-40, při bruslení se lyžař bez problému vyhne, ve stopě musí většinou respektovat tempo ostatních nebo se často vyhýbat.

Info ze dne 21.2.
vloženo 21.2.2014 10:11 , Praha (běžky)

Na Letné jsem dnes ráno sice byl jen na bruslích, ale viděl jsem, že na rozdíl od úterka byl běžkařský okruh přes noc upraven - a to pro oba styly.

Info ze dne 18.2.
vloženo 18.2.2014 10:09 , Praha (běžky)

Dnešní ranní vyzkoušení Letné dopadlo nečekaně. Stopa na klasiku ráno byla, sice ne čerstvá strojová, ale celkem solidní a po celé délce. Jezdilo se v ní dobře cca do 9:30, kdy byl ovál poloprázdný, pak na trať nastoupila první školní výprava a raději jsem šel do práce.

Jenom nevím, k čemu tam mají rolbu - po včerejšku ji vůbec nepoužili, takže rozježděná trať od bruslařů zmrzla a na ní nastříkali ještě trochu nového sněhu (ráno v 8 ještě zasněžovali). V průběhu dne to asi rozmrzne a bude to ok, ale ráno se na tom bruslit opravdu nedalo.

Info ze dne 16.2.
vloženo 16.2.2014 19:10 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

V okolí Bedřichova po nočním dešti výrazné zhoršení, pokud tedy pořadatelé B5H ve včerejší zprávě nekecali :-) Na tratích jsme byli nejvýše Na Žďárku a nikde to nebylo nadprůměrné - kdybychom nemuseli závodit, jeli bychom někam nahoru, takhle aspoň mohu napsat, která místa jsou nejhorší a nemá cenu tam jezdit:

Červená ruka - víc než 1km úplně bez sněhu. Hřebínek - Bílá Kuchyně: asi 200m holý asfalt. Z Hřebínku přes Točnu a Máří ke Žďárku - min 3x přenášení + 3x objíždění škarpou, kraťoučké úseky bez zouvání kameňaček nepočítám; nejdelší úsek s holým asfaltem pod Točnou. O přenášení v okolí Kristiánova a Nové Louky už se tu píše. 3 kvůli šutrům v podstatě nesjízdné sjezdy k Josefodolské nádrži resp. jejich částí cca 300m každý - od Kristiánova, od chaty Věčného mlčení a od Jablonecké chaty. Přenáší se i pod Bukem.

Záznam naší trasy je zde http://www.strava.com/activities/113779765 - místa chybějící v popisu výše jsou tedy ta, co nejsou nejhorší :-) (pokud tedy nejde o nějakou zkratku lesem)

Info ze dne 14.2.
vloženo 14.2.2014 17:57 , Praha (běžky)

Na Letné v pátek v podvečer oproti úterku jen drobné rozdíly - okolo 17h už tam nesvítí sluníčko, sníh byl o trošku víc hluboký, klasická stopa neexistovala vůbec a lidí bylo taky o trochu víc, ale když lyžař bruslí, prokličkuje mezi nimi pořád v pohodě. Rolba tam stála, takže to asi občas upravují a kamarádi říkali, že i v noci dále zasněžují.

Na vyčištění hlavy uprostřed prac. doby to bylo parádní, ale rád bych si tam zalyžoval i za lepších podmínek - nemá někdo zprávy, jak to tam vypadá dopoledne, jestli se tam dá nějak jezdit i mezi 9-14, kdy je v programu psáno "Dětský program"?

Info ze dne 11.2.
vloženo 11.2.2014 21:33 , Praha (běžky)

V Olympijském parku na Letné dnes odpoledne okolo 15h už byl sníh dost rozbředlý, s ohledem na počasí nic nečekaného. Bruslit se v tom dalo solidně, stopa na klasiku byla už celkem použitá a ne po celé délce okruhu (hlavně v místě biatlonové střelnice chyběla). Lyžovalo tam okolo 20-25 lyžařů různé úrovně, nejvíce asi malých dětí, co se učily lyžovat a často padaly. Každopádně počet je to rozumný a jezdit se dalo slušně, běžky byly asi v tuto doby lepší varianta než brusle, na nichž jezdily stovky bruslařů.

Jinak délka okruhu změřená GPSkou je 400 m a už se určitě nebude prodlužovat, i kdyby začalo mrznout, není kam prodlužovat.

Info ze dne 1.2.
vloženo 1.2.2014 17:51 , Praha (běžky)

V Chuchli dnes odpoledne za slunečného počasí kroužilo na 250 m dlouhém okruhu 30-50 lyžařů, takže celkem dost. Ve dvou stopách na klasiku jezdí rekreační lyžaři nebo se tam učí lyžovat děti, pro ně je to ok, na nějaké trénování klasiky to v tuto dobu určitě není. Pás na bruslení je široký tak 5 metrů. Foto je na https://www.facebook.com/Kamzasnehem

Info ze dne 4.1.
vloženo 4.1.2014 17:53 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Jizerka parkoviště - Knížecí - Kůrovec - Protržená - Mariánskohorské boudy - Knajpa - Hraniční - po Promenádní zpět: sníh všude ještě je, spíše jen ojediněle vykukuje podklad či kameny. Nejhorší místo je na kousku Soušské silnice, tam už se bude nejpozději v pondělí přenášet, v jednom místě mezi Bunkrem a Jizerkou taky.

Na klasiku pěkná Knížecí. Přes Protrženou přehradu k Mariánskohorským boudám a kus nad ně na klasiku super, na bruslení nic moc - rozdupáno od pěších a poničeno od auta. Ale nějak to naše bruslařky zvládly. Kus nad Mar. boudami (co skončí stoupání) začíná nejčerstvěji upravený úsek z úterka a odtud k rozcestí u Knajpy je nejlepší lyžování z celých Jizerek a to pro oba styly - téměř nikdo tam nejezdí. Dále na bruslení dost pěkná Kasáresnká. Nejhorším místem na klasiku byla Promenádní, tam je spíše torzo stopy.

Sníh ráno zmzlý a pekelně rychlý, přes den na hodně místech měkl a zpomaloval. Mazání tuhého vosku zajistilo kvalitní trénink soupaže, bylo to stejné jako nemazat nic.

Fotky jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem

Info ze dne 22.12.
vloženo 22.12.2013 11:41 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Noční úprava tratí v okolí Bedřichova pomohla, ale moc nepomáhá počasí - ráno a dopoledne v Bedřichově 2 stupně, sníh je mokrý a lehce taje. Mezi stadionem a Novou Loukou místy hnědé fleky, které mně vůbec nevadily, ale dovedu si představit, že někteří budou brblat.

Na stále neupravený a od lesáků zašpiněný úsek Nová Louka - Gregorův Kříž se mi nechtělo, objel jsem to přes Vládní a rozc. Za přehradou (viz http://www.xcountry.cz/jizerky?t=KDBNI ) - místy paráda, místy taky trochu špíny a asi 300m bez klasické stopy. Ještě jsem si zajel k Závorám - paráda, skoro nikdo tam nejezdí a odtud jsem ještě chtěl na Červenou ruku, kam mělo být upraveno v pátek a asi i bylo, ale bez stop na klasiku, zato se stopami od auta, takže jsem to u Závor otočil.

Z Točny na Kristiánov upraveno sice už v pátek, ale stále v dobrém stavu. Od Buku dolů do Bedřichova jsem jel po pětce - a nevím, jestli to byla výhra, upraveno to vše v noci bylo, ale spojka od Buku na pětku je nejšpinavějším místem, kterým jsem jel, úsek po pětce už byl v pohodě. Ale zas tam téměř nikdo nejezdí.

Na včerejší výlet ke Smědavě to nemělo, takže kdybych měl víc času, mizím z Bedřichova co nejrychleji nahoru.

Info ze dne 21.12.
vloženo 21.12.2013 16:18 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Stopy na klasiku čím dále od Bedřichova, tím lepší. V oblasti Knajpa - Smědava - Jizerka - Předěl stopy parádní kvality. Překvapivě slušná stopa mezi Čihadly a Kristiánovem, přestože zde podle rozpisu rolba ani nebyla. Dále směrem k Bedřichovu stopy sotva průměrné kvality, s ohledem na množství lidí a sněhové podmínky je to logické. Na většině míst byla stopa jen po jedné straně. Sněhu všude dost.

Z delší dobu neupravených odboček, po kterých jsme nejeli: k chatě Věčného mlčení stopa projetá jen pár lyžaři. Od Knajpy směrem Mariánskohorské boudy a Peklo to vypadalo velmi slušně, tam jezdí lidí asi docela dost.

Pár fotek je na https://www.facebook.com/Kamzasnehem

Info ze dne 20.12.
vloženo 20.12.2013 17:53 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

14:15 - v Bedřichově přešel déšť ve sněžení a slušně chumelí ještě teď. Po 15. hodině jsme potkali mezi Kristiánovem a Hřebínkem rolbu - plán kudy měla projet je na webu Jizerské OPS.

Na malém okruhu Bedřichov - Hřebínek - Krisitiánov - Bedřichov bylo všude sněhu dost, jediný nic moc úsek je mezi Novou Loukou a Gregorovým křížem, kde po poslední úpravě ještě úřadovali lesáci a ani teď tam rolba jet neměla. Ale se staršími lyžemi není problém to projet. Rychlý zmrzlý sníh je minulostí, na tom novém to moc nejede, ale díky za něj.

Info ze dne 17.12.
vloženo 17.12.2013 20:53 , Hrubý Jeseník (běžky)

Ovčárna - Švýcárna parádní podmínky na bruslení, na úseku mezi Ovčárnou a rozcestím pod Pradědem to tedy platí jen někdy - pokud projede jako poslední zásobovací rolba, tak sníh jen rozorá a boří se to. Klasika naopak lepší mezi Ovčárnou a rozcestím pod Pradědem, před Švýcárnou v lese je ve stopě místy dost jehličí, celkem tam fouká. Upraveno myslím tento týden.

Dál k Červenohorskému sedlu také sněhu dostatek, pár kamenů je jen ve sjezdu pod Švýcárnou a pak možná o trochu víc mezi Kamzíkem a Petrovkou, ale dá se jim v pohodě vyhnout. Upraveno někdy před víkendem, na rovnějších úsecích stále ve velmi dobrém stavu pro oba styly, v prudších sjezdech dost vypluženo a stopa pryč, ale pořád jasně lepší podmínky než loni na tomto videu http://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12

Na stejnou adresu bylo doplněno i letošní video - díky lepšímu počasí je i vidět, v jakém je trasa stavu.

Info ze dne 16.12.
vloženo 16.12.2013 20:36 , Petříkov (sjezdovky)

Se zahájením provozu se bude muset počkat, až pořádně nasněží, nebo bude dostatečný mráz na zasněžování. Zatím na těch sjezdovkách, které jsou už uježděny rolbou, sice bílá barva nad hnědou převládá, ale na spuštění vleků to ještě zdaleka není.

Info ze dne 16.12.
vloženo 16.12.2013 18:15 , Rychlebské hory (běžky)

Na Paprsku bylo upraveno před víkendem asi 34 km tras, většinu z nich jsme dnes projeli.

Na klasiku je nejlepší okruh Pralinka, určitě doporučuji jet po směru hodinových ručiček - v úseku společném pro všechny okruhy je pár kamenitých míst a v tomto směru je to do kopce tedy neškodné. Totéž platí pro stoupání k Polské hoře. Cesta po hranici je naprosto luxusní.

Okruh Medvědí bouda moc nedoporučuji - oba sjezdy k Medvědí boudě jsou projeté od auta, stopa na klasiku je zničená, sjízdné to ale je. Od Růžové boudy na Paprsek to auto jelo taky, ale tam tolik škody nenadělalo a stopa zůstala.

Okruh Velký Šengen obsahuje jak luxusní pasáže pro oba styly, tak úseky, kde jehličí na trati lyžaře dost brzdí. Odbočky dál do Polska (Sucha Przel, Bielice) neprojeté ani od lyžařů, jedna od Bielic teda dnes projeta autem, které se pak pokračovalo ještě asi 1km po trase Šengenu a trochu poničilo stopu. Závěr k magistrále se jede pro trase na webu Paprsku označené jako "Rampa" - ta spodní co se napojuje u Císařské chaty je spíš jen na klasiku, ta druhá horní vypadala jen na bruslení.

Magistrála i přes mírné podupání od pěších stále v dobrém stavu pro oba styly (na bruslení je to asi pořád nejlepší místo), sjezd dolů do Petříkova o něco lepší než v neděli - přes noc napadl poprašek, pak to ujel nějaký skútr a lyžařů dolů už tolik nejelo, v součtu to pomohlo.

Fotky jsou na FB stránce tohoto webu - https://www.facebook.com/Kamzasnehem

Info ze dne 15.12.
vloženo 15.12.2013 18:53 , Rychlebské hory (běžky)

V okolí Paprsku je nyní nejvíce kilometrů upravených stop na Moravě. Upraveno asi někdy před víkendem, stav stále velmi dobrý. Jede to na tvrdém podkladu celkem rychle, jen na klasiku se maže těžko. Odborníci tvrdí, že je to na klistry.

Dnes jsme projeli okruh Malý Šengen. Po směru hodinových ručiček nejprve část společná s Pralinkou upravená na klasiku (2 stopy) ve velmi dobrém stavu, dále část společná s Velkým Šengenem většinou ideální pro oba styly, ale v pár zalesněnějších pasážích místy dost špíny (hlína, jehličí, ...). Od poslední odbočky na polské Bielice stoupání urolbované bez klasické stopy a u odbočky na okruh Pohádka byla chyba po trase Šengenu pokračovat - hraniční cesta projetá jen od lyžařů a ve sjezdu náročnější (někdo tam i sundaval lyže). Zítra zjistíme, kudy to je lepší.

Magistrála z Paprsku přes Císařskou Boudu v dobrém stavu pro oba styly až do zatáčky s rozcestím Černý potok. Odtud do Petříkova nic moc - po poslední úpravě tam ještě projel traktor a vyjel místy koleje + cesta je silně vyplužená. I tady jsme viděli pár lidí co sundavali lyže, na druhou stranu pro dobré sjezdaře s kameňačkmi je sjezd v pohodě. Vleky v Petříkově ještě nejezdí, takže se dá parkovat až v obci.

Info ze dne 14.4.
vloženo 14.4.2013 19:22 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Jestli byly tratě upraveny i na neděli jsem nepoznal, každopádně v Jakuszycích jsou stále desítky kilometrů tratí ve velmi slušném stavu. Podklad je tvrdý, takže i když sníh během dne ve vedru měkne, lyžaři se neboří, a místy jehličí taky nevadí, mísí se s pomalým sněhem a nebrzdí... Sněhu tak půl metru a více. V parádním stavu byly tratě nahoře na Samolotu, naopak nic moc byla hlavní trasa Jakuszyce - Orle.

Info ze dne 6.4.
vloženo 6.4.2013 23:22 , Rokytnice nad Jizerou (sjezdovky)

Lanová dráha na Lysou horu vypadala po poledni plně vytížená a dle pohledu z dálky snad i s nějakou kratší frontou. Druhá lanovka a vleky bez fronty. Černá sjezdovka se tvářila jako zavřená, ale přesto na ní byl někdo spatřen. Na sjezdovkách poměrně prázdno, ale jako běžkaři křížící sjezdovky jsme museli v některých případech chvilku počkat, než sjezdaři projedou :-)

Info ze dne 6.4.
vloženo 6.4.2013 19:31 , Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice (běžky)

Harrachov - Dvoračky - Rezek: všude sněhu dost, čerstvě upraveno v pátek nebo dnes. Někde je bohužel trochu vidět, že už začíná sezóna pěším turistům, kteří rozdupávají trať bruslařům, zatím to asi nebude nic hrozného. Pro nás klasiky výborné podmínky, do stop nikdo nešlape.

Nejlepší místa i na bruslení: část Harrachovských tratí - od nich na Čerťák a dál na Ručičky. Naprosto luxusní pak Krakonošova snídaně - úbočím k cestě z Rýžoviště na Ručičky. Naopak nejvíc podupané podél Mumlavy na Krak. snídaní a z Rýžoviště na Ručičky. Jediné místo se spíš průměrně kvalitní stopou na klasiku je z Dvoraček na Rezek, lepší to je po zelené značce.

Video je tady http://www.kamzasnehem.cz/video/dvoracky-2013-04

Info ze dne 1.4.
vloženo 1.4.2013 20:19 , Drahanská vrchovina (běžky)

Z Drahan směrem na Protivanov (ale ne až k němu) bylo dnes upraveno skútrem skoro 20 km klasických stop. Sněhu může být tak 20-40 cm, takže by ještě nějakou dobu mohl vydržet.

Parádní lyžování ve skvěle připravených stopách, v některých místech jsou dokonce 4 vedle sebe. Pouze stopa podél silnice Drahany - Bousín je o něco horší, protože trochu zafoukaná. GPS záznam je zde http://www.kamzasnehem.cz/video/drahany-2013-04 , na té stránce se časem objeví i video.

Info ze dne 30.3.
vloženo 30.3.2013 22:24 , Říčky v Orlických horách (sjezdovky)

Sjezdovky v Říčkách vypadaly dnes odpoledne stále solidně upravené, lyžařů po nich jezdilo tak akorát. Sedačky na lanovce nejezdily prázdné, ale skoro žádná nebyla plně vytížena, takže fronty asi nebudou. Víc už toho běžkař při přejezdu sjezdovek nevykouká :-)

Info ze dne 30.3.
vloženo 30.3.2013 19:21 , Říčky, Rokytnice v Orlických horách a okolí (běžky)

V okolí Říček upraveno asi dnes ráno a snad vše, co se upravuje - jeli jsme z Říček na Mezivrší i Pěticestí, z Pěticestí pod Homoli oběma cestami i hřebenovku Pěticestí - Mezivrší - Hanička. Místy trochu podupáno od pěších, nejvíc právě v okolí Haničky. Sněhu spousta, žádný náznak, že by někde mizel. I když to moc nejelo zvlášť na místech, kde do sněhu pražilo sluníčko, na konec března to bylo naprosto luxusní lyžování.

Nejeli jsme, ale vypadalo upraveně: z Pěticestí směr Zdobnice i Orlické Záhoří (a dole v údolí to z kopce vypadalo, že tam taky lyžaři jezdí), z Haničky dál do Rokytnice.

Video včetně GPS záznamu trasy je zde http://www.kamzasnehem.cz/video/hanicka-2013-03

Info ze dne 24.3.
vloženo 26.3.2013 08:11 , Východní Krušné hory (běžky)

Pro běžkaře upravená silnice Dlouhá Louka - Fláje rozježděná od auta, sjezd neupravovanou cestou do Českého Jiřetína a další záběry z nedělního výletu (zpráva z 24.3. 20:44) jsou vidět ve videu - http://www.kamzasnehem.cz/video/flaje-holzhau-2013-03

Fotky nejsou, místo nich vznikla pátrací stránka o ztraceném foťáku - http://www.kamzasnehem.cz/fotak-olympus-ztraceny

Info ze dne 24.3.
vloženo 24.3.2013 20:44 , Východní Krušné hory (běžky)

V okolí Dlouhé Louky upraveno v sobotu a sněhu téměř všude dost. Bohužel nějaký motorista si myslel, že už je asi jaro, a rozjezdil polovinu běžkařské tratě na silnici Dlouhá Louka - Fláje (tu blíž Flájím, na Dlouhou Louku naštěstí nedojel). Byl dost šikovný, protože místy dokázal zničit nejen pás pro bruslení, ale i stopy na klasiku... Úsek z odbočky ze silnice směr Fláje na Žebrácký roh (=hranice s Německem) je jediným místem, kde vylézaly místy kameny a sníh tam asi zmizí jako první. A taky mě tam někde opustil foťák zn. Olympus - pátrání viz http://www.kamzasnehem.cz/fotak-olympus-ztraceny

Jinak byly tratě ve velmi slušném stavu, jen v místech méně chráněných před větrem byl stopy trochu zafoukané a jinde zas trochu zapadané jehličím. To platí třeba i pro okruh Fláje, pokračování podél přehrady po Jihobřežní a dál směr Klíny.

Na Klíny jsme ale nejeli, zahli jsme letos neupravovanou cestou údolím do Českého Jiřetína. Stopa od lyžařů byla dost podupaná od pěších, ale sněhu bylo dost a sjet se to dalo, až poslední cca půlkilometr před Jiřetínem byla cesta protažená a bylo třeba jít pěšky.

V Německu v okolí Holzhau bylo upraveno velké množství tratí asi v neděli, jenže jak většinou vedou lesem, byly místy dost zapadané jehličím. Třeba na trase z Jiřetína údolím podél potoka směr Holzhau bylo jehličí ve stopě tolik, že se v ní místy vůbec jet nedalo, ještěže bruslit šlo. Ve "vyšších polohách" naštěstí už jehličí bylo míň.

Info ze dne 2.3.
vloženo 2.3.2013 18:40 , Brdy a Hřebeny (běžky)

V okolí Těškova je projeto rolbou nejvíc tras za celou sezónu, nejlepší lyžování to ale není, sněhu ubývá. Lepší jsou zde tradičně podmínky pro bruslení, klasické stopy jsou většinou mělké, někdy žádné. Určitě je to na starší lyže. Zmrzlý sníh se během dne mění na některých místech na rozbředlý a pomalý.

Nejlepší lyžování je cestou na Radeč po červené značce a na několika dalších rolbou projetých cestách v lese v této oblasti. Pokračování od Radče dál po trase zítřejšího „posledního sklouznutí“ (http://www.sparta-cycling.cz/clanek/582/posledni-sklouznuti-nedele-33-na-trase-ski-areal-teskov-biskoupky-a-zpet ) je zajímavý dobrodružný výlet (moc často se sem na lyžích nedá), ale o lyžování to místy moc není - místy se rolba bořila a tak povrch není rovný, ve sjezdu z Radče na sever pak občas čouhají klacky na trati a dá se o ně pěkně rozmlátit :-) Vracel jsem se okolo Radče ze západní strany, tu objížďku nedoporučuji (rolba tam byla, ale asi se o tom nikde zmiňovat nebudou), zde je to jen na klasiku (cesta je vytátá). Asfaltka na Brno prohrnutá ale aspoň s nějakým sněhem, na kameňačkách se dá nahoru vyťapat (opačný směr nedoporučuji). Sjezd od Brna ač projetý zbloudilou rolbou taky nic moc. Ještě jsem zkoušel trasu ke Lhotě pod Radčem, spíš lehký podprůměr, v lese se musí jednou zouvat lyže, okruh na louce je pak v pohodě ale bez klasické stopy. GPS záznam: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=112218

Na loukách jsem vyzkoušel jen malá kolečka u penzionu v Těškově (ta jsou velmi dobrá), dál na louky jsem radši nejezdil a dle pohledu z auta jsem udělal asi dobře, sněhu bylo méně a zelené více než při lednové návštěvě (z níž je video zde http://www.kamzasnehem.cz/video/teskov-2013-01 ), ale na okruhu Holoubkov nějací běžkaři byli.

Fotky jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem

Info ze dne 24.2.
vloženo 24.2.2013 19:02 , Žďárské vrchy - Novoměstsko (běžky)

Od rána mrholilo, sníh je mokrý. Během dne rolba upravila některé trasy (viz web Lyžařského Novoměstska), z těch známějších je neupravená a projetá jen od lyžařů trasa přes Fryšavu a Samotín. Sněhu dost, jen na polích v okolí Kadova občas vylézá do stopy hlína.

Pro běžkaře, kteří rádi jezdí mimo upravované trasy: Na asfaltkách v lesích leží 15-20 cm neuježděného sněhu, bruslit tam se tedy nikde nedá. Po závodě Ski adventure je po lesích najeto dost stop od lyžařů, třeba se časem na www.ski-adventure.cz objeví mapa s některými zakreslenými stopami.

Info ze dne 23.2.
vloženo 23.2.2013 12:58 , Praha (běžky)

Milíčovský les - přes noc a dopoledne napadlo snad přes 10 cm, sněhu je nejvíc za tuto zimu a lyžovat se dá po celém Milíčáku (snad s výjimkou některých okolních zoraných polí). Včerejší stopy jsou téměř beznadějně zapadané, ale běžkaři již vyjíždějí nové. Jejich kvalita nemůže být s ohledem na to, kolik nového sněhu napadlo, nijak luxusní, navíc stále hustě sněží a místy tedy zapadávají, ale i tak je to paráda. Bruslaři mají šanci okolo hald a na hlavních cestách, které prohrnuté nejsou, ale museli by si sníh trochu ujezdit, zatím se o to žádný bruslař nesnažil. Lyžovat se dá i na Jižňáku po sídlišti, třeba po včera prohrnutých chodnících to jde celkem dobře :-)

Info ze dne 18.2.
vloženo 20.2.2013 08:01 , Centrální Šumava - Zadov, Kvilda (běžky)

Zhůří - Horská Kvilda: pravda, nějaká špína/hlína ve stopě místy byla, ale pro turistu jako já v tak nevýznamném množství, že se ani do zprávy nedostala :-) Pravda že s 8 let starými lyžemi to vidím trochu jinak a i při přejezdu silnice, kde se našlo pár kamínků, jsem to nijak neřešil a ani nebrzdil.

Info ze dne 18.2.
vloženo 18.2.2013 21:19 , Centrální Šumava - Zadov, Kvilda (běžky)

Kvilda - Horská Kvilda - Zhůří - lesem směrem k Churáňovu zpět na Horskou Kvildu v pondělí čerstvě a pěkně upraveno pro oba styly, jen obě odbočky na Zlatou Studnu byly upraveny někdy dříve a tam by stopám úprava určitě neuškodila :-)

Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně - směrem na Borovou Ladu a kus před ní po Vlasaté cestě zpět na Kvildu: stopy stále ve skvělém stavu přesto, že bylo upraveno v sobotu. Pro bruslaře ale nevhodné, stopy jsou moc blízko sebe, takže by je ničili. Krásný výlet, některé trasy (zejména Vlasatou cestu) jsem v žádných mapách nenašel, tak tady je GPS záznam - http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=111605

Info ze dne 17.2.
vloženo 17.2.2013 18:31 , Modravsko a Srní (běžky)

Modrava - Březník po sobotní úpravě stále parádní podmínky.

V neděli odpoledne čerstvě upraveno Modrava - směr Javoří Pila, ale ještě před ní nahoru na Tříjezerní slať - rozc. Pod Oblíkem - dolů ke kanálu, podél něj a dolů do Srní. Další trasy okolo Srní upraveny ráno, zvlášť na loukách je toho naježděného dost, sice občas rolba vyorala nějakého krtka nebo trávu, ale pro lyže snad neškodné.

Dopoledne jsme pokračovali od Hakešické cesty podél kanálu dál, ale po pár stech metrech to rolba otočila, k chalupě u Fruhaufů stopy vyjeté od lyžařů, dál prohrnuté a projeté pár auty, ale zasněžené, bruslit se po tom dá celkem slušně, klasická stopa žádná. To až na Rokytu. Sice na bilastopa.cz píší, že to bylo upraveno, ale moc tomu nevěřím, že by tam rolba zajela až po nás.

Fotky jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem , video zde http://www.kamzasnehem.cz/video/srni-2013-02

Info ze dne 17.2.
vloženo 17.2.2013 18:20 , Centrální Šumava - Zadov, Kvilda (běžky)

Antýgl - Horská Kvilda spodní polovina projetá jen od lyžařů (pro rolbu je na kříženích s potůčky málo sněhu), horní polovina před několika dny rolbou - stopy solidní, na bruslení to nezkoušejte.

Horská Kvilda - Kvilda upraveno v sobotu, ale většinou několik stop vedle sebe a prostor na bruslení taky, takže paráda.

Kvilda - prameny Vltavy - okolo Černé hory k Březníku taktéž upraveno v sobotu, kvalita stop stále luxusní, krásné lyžování.

Fotky jsou na https://www.facebook.com/Kamzasnehem , video zde http://www.kamzasnehem.cz/video/srni-2013-02

Info ze dne 16.2.
vloženo 16.2.2013 18:22 , Modravsko a Srní (běžky)

Sněhu dost a v průběhu dne padal další. Takový vlhký klouzavý, dolů to jelo rychle, se stoupacím červeným swixem V55 běžky pekelně podkluzovaly a jinde se zas sníh lepil, tak nevím, co mazat.

Velký Bor - Javoří Pila - odtud asi oběma cestami i dál na Modravu pěkně upraveno nejspíš dnes ráno, i když na to už nějaký sníh napadl.

V okolí Srní upraveno kdysi dříve, stopy jsou dost použité, na rovinách průměrné kvality, ve sjezdech většinou úplně vypluženo a bez stopy. To platí pro Srnský okruh, Mosau - Velký Bor (oproti vyznačení na mapě na bilastopa.cz se upravuje), a sjezd z rozc. Pod Oblíkem ke kanálu a zpět do Srní. Ale na neděli slibují úpravu, tak uvidíme...

Fotky jsou zde: https://www.facebook.com/Kamzasnehem

Info ze dne 10.2.
vloženo 10.2.2013 22:35 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Velmi pěkné lyžování na dnes či včera upravených tratích. Projety jsou i trasy, kam rolba moc často nejezdí - okolo chaty Věčného mlčení nebo v této sezóně prý poprvé na Červenou ruku. Jediné a to navíc malé kamínky jsem potkal na trase mezi Závorami a Kuběnkovo chatou v prudkém vypluženém sjezdu.

Běžkaři, kteří rádi jezdí i mimo upravené tratě, se určitě nebudou bořit na trase Na Žďárku - sedlo Holubníku - Kristiánov, tam dnes projelo hodně lyžařů. Někteří se sice do kopce snažili bruslit, takže stopa nebude dokonalá, ale uježděné je to solidně.

Info ze dne 9.2.
vloženo 9.2.2013 17:14 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Je upravena převážná většina tratí. Parádní lyžování (přestože sníh moc nejede) za pěkného počasí, až odpoledne začalo slabě sněžit. Přetáhnout hůlkou by zasloužil mamlas na sněžné čtyřkolce, který lehce znehodnotil úsek Protržená přehrada - Mariánskohorské boudy - skoro až na Čihadla - na první pohled sice jeho stopy moc vidět nejsou, ale bruslaři se v nich trochu boří, klasikům neuškodil.

Zejména pro účastníky B5H: kontroly mimo upravované trasy jsem rozvážel u Jizerky, na obě se dá po celkem slušné stopě od lyžařů dojet bez problému, bruslit se tam nedá. Úsek po žluté od Soušské silnice k Protržené přehradě je průjezdný bez problému, podklad tvrdý, jen v kopci docela rozdupaný od lyžařů, kteří tam chodili pěšky. Trasa Mariánskohorské boudy - Josefův Důl upravena nebyla, nejel jsem ji, ale odbočka u Mar. bud vypadala jako kvalitně proježděná od lyžařů.

Info ze dne 27.1.
vloženo 27.1.2013 17:14 , Brdy a Hřebeny (běžky)

Z parkoviště na hřebeni nad Mníškem na silnici do Řevnic - asfaltka okolo Skalky k Červenému kříži má tenkou vrstvu uježděného sněhu, na klasiku v pohodě i přesto, že místy není stopa. Bruslit se dá taky, ale radši jen na kameňačkách.

Z Červeného kříže na rozc. Na Soudném stopa "po žlutých šipkách" solidní, místy vylézají kameny, ale to tady asi vždy. Dle mého určitě lepší než přes Kytínskou louku, kudy jsme se vraceli zpět - cesty občas zasviněné od aut chatařů, občas i posypané nebo moc prohrnuté.

Dále k bývalé vojenské základně cesta znehodnocena těžbou, ale stopa mezi kolejemi nakonec špatná není, na bruslení určitě nevhodné. Vojenská základna je oproti stavu před 2 roky již nepřístupná, objeli jsme ji těsně podél ní zleva, sjízdné celkem v pohodě, i když to s lyžování místy moc společného nemá.

Silnice od základny na Stožec (a asi i dál až k hlavní silnici Dobříš - Hostomice) velmi dobrá na bruslení, klasika se dá taky.

Zpět ze Stožce po severní straně hřebene - sjezd po modré v dolní části vyplužený s množstvím kamenů, chce to mít štěstí, dají se tam i zničit lyže :-( Vrstevnicová cesta má sněhu dost, stopa střídavé kvality, občas se jede jen v koleji od traktoru.

Druhý směr z parkoviště k Černolicím - dvě vyjeté stopy a mezi nimi i prostor na bruslení, pěkné, více kamenitá místa jen občas. V závěru (dojeli jsme k vysílači před Černolicemi) je mnohem lepší jet po cestě na hřebeni, než po turistických značkách.

Celkově sněhu překvapivě dost, nové lyže se sem nevyplatí brát stejně snad nikdy. GPS záznam je zde http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=110497#pos=49.87327P14.21030P13 , video je zde http://www.kamzasnehem.cz/video/hrebeny-2013-01

Info ze dne 26.1.
vloženo 26.1.2013 18:29 , Brdy a Hřebeny (běžky)

V okolí Těškova je upraveno hodně tratí, více si to užijí bruslaři, kteří mají k dispozici většinou ještě širší pás na bruslení než třeba v Jizerkách. Místy vylézá tráva a někde i hlína, většinou neškodné, ale kdo má hromadu lyží, tak ať ty nejlepší nebere. Stopy pro klasiky jsou s ohledem na množství sněhu mělčí, ale jezdit se v nich dá.

Z krátkých okruhů v centru skiareálu u penzionu Brdy je v lepším (=výborném) stavu ten kratší, co se na něm (asi) jezdí závody. Z delších okruhů je asi o něco lepší okruh Holoubkov. Okruh Mýto taky celkem slušný, víc v zadní části. Pozor, přímý nástup na okruh Mýto od parkování není možný, muselo by se buď kus pěšky nebo stopou jen od lyžařů po poli. My přijeli upravenou spojkou od okruhu Holoubkov, ta má nejvíc zrádných míst. Úsek přes strniště asi hůře vypadá, než jaký je ve skutečnosti, o kus dále pak ale jsou na zdánlivě luxusní trati schované ojedinělé šutry.

Trasu nahoru na Radeč jsme možná nenašli správnou, střídaly se stopy od lyžařů v lese a částečně prohrnuté cesty s různě škodlivým podkladem, tohle je určitě na kameňačky, my to po zabloudění vzdali.

GPS záznam na mapě je tady http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=110445#pos=49.79836P13.69934P14 . Ještě rada pro účastníky závodu, co se tam jede v neděli odpoledne. Dle mapy se překonávají tři větší silnice. První jde přejet, na zbylých dvou se zouvají lyže.

Zde je video z výletu http://www.kamzasnehem.cz/video/teskov-2013-01

Info ze dne 26.1.
vloženo 26.1.2013 17:44 , Okolí Prahy (běžky)

Na golfovém hřišti v Berouně je upraven okruh dlouhý cca 1,6 km s mírně zvlněným až rovinatým profilem. Radost udělá zejména lyžařům preferujícím bruslení i přesto, že úprava je již staršího data a trať je uježděná. Pro klasiky sem asi nemá cenu jezdit z dálky, mělčí stopa sice není špatná, ale takových je dost i jinde. Právě v té stopě nejvíc vylézá tráva, která skluznici nevadí, ale je vidět, že sněhu je tak akorát, okolo 5 cm. Dvakrát zaprší a bude po lyžování.

Video z lyžování je zde http://www.kamzasnehem.cz/video/golf-beroun-2012-01

Info ze dne 24.1.
vloženo 25.1.2013 08:01 , Praha (běžky)

Podmínky na Ladronce jsou o několik tříd lepší, než na jiných místech v Praze, kde jsem už byl (Hostivař, Miličák, Letná). Stopy na klasiku parádní, krásně vedou lyže i za tmy bez čelovky, jenom pozor při přejíždění obrubníků a při křížení nově posypané cestičky vedoucí z MHD zastávky Vypich příčně přes park (to je jediná posypaná cesta na Ladronce). Na bruslení jsou použitelné afaltky s tenkou vrstvou upluhovaného sněhu (=hůlkami se odpichujete z asfaltu), v některých místech je uježdený pás na bruslení i na trávě.

Info ze dne 23.1.
vloženo 23.1.2013 13:26 , Praha (běžky)

500 m dlouhá stopa na Letné podél stavby (viz zpráva od Zdenála z 18.1.) je místy podupaná chodci, místy na poměry pražských parků luxusní, na trénink soupaže v rámci polední pauzy zcela vyhovující :-) Přesné umístění viz http://www.mapy.cz/s/68ft

Vyjet si vlastní stopy lze i jinde na Letné, jen nepočítejte s lyžováním po hlavních cestách, ty jsou zpravidla posypané.

Info ze dne 20.1.
vloženo 20.1.2013 13:18 , Praha (běžky)

V Milíčovském lese se dá celkem slušně bruslit po cestách okolo hald, vrstva sněhu je sice tenká, ale s asfaltem se potkávají jen hůlky. Po lese a na loukách je vyježděno množství stop průměrné kvality (na loukách jsou lepší), často leze hlína/tráva/listí, pro pohodové projetí nenáročných lyžařů to ale asi stačí. Podmínky jsou ale pořád ještě hodně vzdáleny těm před 2 a 3 roky - stopy na polích se zatím vyjet nedají, cesta po poli do Petrovic taktéž není sjízdná.

V Hostivařském lesoparku je to s vyjetými stopami podobné, bruslit se nedá nikde - cesty jsou prohrnuty zpravidla až na podklad.

Info ze dne 19.1.
vloženo 19.1.2013 17:42 , Česká Sibiř - Čertovo břemeno (běžky)

Libenice - Cunkov - Ounuz (včetně okruhů nahoře) - Jistebnice - Křivošín: my jsme byli spokojeni, sice se občas objevuje tráva, hlína a místy i kamínky, ale stopy na klasiku jsou nečekaně kvalitní (na to, že se upravovalo poprvé), na bruslení je to místy měkčí, ale dá se.

Křivošín - Kostelec - Borotín - Libenice není ani na kameňačky, téměř všude to drhne, nejezděte tam. Přímo z Libenic do Křivošína jsme nejeli, jen kus po tom poli u Sychrova jak píše Joska a je pravda, že tam to stojí taky za houby.

Ještě GPS záznam pro lepší orientaci: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=110106 a nejlepší obrázek o podmínkách dá video, které je zde http://www.kamzasnehem.cz/video/certovo-bremeno-2013-01 i s dalším komentářem

Info ze dne 12.1.
vloženo 12.1.2013 19:24 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Na trase Orle - rozc. Cicha Rownia - Samolot - Orle parádně upravené tratě pro oba styly, tentokrát mnohem lépe než v české části, asi rolby vyjely později k ránu. Neužije si to tolik ten, kdo chce najet desítky kilometrů a nejet žádným místem dvakrát - projetá je tak polovina všech tras v západní části. Na rozcestí Cicha Rownia už bylo vytyčená trať pro psí závody a zákaz vstupu na trať odtud vedoucí do Jakuszyc a asi vše další na východ. Přímo na stadionu jsem nebyl, ale kamarádi říkali, že psi se tam nijak nepletou, závodí směrem na Porebu, a že s parkováním také nebyl žádný problém.

Za nic nestojí spojka z Orle k hranicím s ČR směrem Jizerka. Lyže jsem sice narozdíl od některých dalších lyžařů nesundal, ale na trati jsou různé zamrzlé louže (některé ne úplně zamrzlé), křížení s potůčky a vytátá místa. Skoro se divím, že tam mohla projet rolba, protože v těch lepších místech je stopa vyřezaná strojově.

Info ze dne 12.1.
vloženo 12.1.2013 19:02 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Od noční úpravy napadlo aspoň 5 cm sněhu a drobně sněžilo v podstatě po celý den, alespoň v oblasti Jizerka - Smědava - Předěl. Stav stop na "vedlejších trasách", co se po nich nejede J50 a tedy předpokládám, že před nedělí nebudou upraveny (update dle zprávy na OPS: větší část z nich upravena bude), je i přes nový sníh poměrně slušný a i v neděli v nich půjde celkem dobře lyžovat, protože lyžařů tam dnes moc nebylo - myslím tím trasy na Předěl a dál, Jizerskou silnici, odbočku na Orle (mimo stopu dost rozdupaná od pěších) a cestu k Václavíkově studánce od Knížecí. Všude v těchto místech je stopa na klasiku teď jen na jedné straně, bruslit se taky dá. Za moc nestojí trasa z Jizerky k Václavíkově studánce podél silnice, kde je jen stopa na klasiku (podklad je tvrdý, takže asi od skútru) a musí se tam překračovat několik potoků.

Z trasy Jizerské 50 jsem projel jen kousek, okolo 20.km na hřebeni před sjezdem k bunkru se mi v pravé stopě občas bořila hůlka až do škarpy a v jednom místě padá do škarpy i stopa, osamocený lyžař to v pohodě vidí, ale nevím jak zítra v davu. Jinak to moc nejede, u sjezdu k bunkru jsem si ani moc nevšiml, že je to z kopce :-)

Info ze dne 1.1.
vloženo 1.1.2013 18:46 , Východní Krušné hory (běžky)

V okolí Altenbergu je výrazně méně sněhu než před svátky, přesto je ale běžecká trať L1 (Loipe Kahleberg) čerstvě dnes upravena a lyžuje se tam velmi pěkně, totéž platí pro další trasy v okolí Kahlebergu. I když třeba klasické stopy v úseku podél hranic jsou mnohem mělčí a někde chybí úplně.

V ČR magistrála z Cínovce na Vitišku stále ve slušném stavu (upravena o víkendu). Z Vitišky směrem na Moldavu prohrnuto, s ohledem na tleskačovu zprávu (díky!) jsme tam radši nejeli a sjeli na okruhy upravenou spojkou zhruba z poloviny stoupání z Vitišky zpět k Cínovci. Okruhy (projeli jsme část 10km okruhu) jsou taky upraveny někdy o víkendu, kvalita různorodá - někde pěkné, místy v lesních pasážích kameny a vytátá místa (dají se objet, ale dvakrát zaprší a bude se přenášet) a místy jehličí ve stopě. Magistrála je lepší. Návrat na magistrálu po spojce s červenou značkou na rozcestí U Vojáka nic moc, neupravené, uježděné, směrem dolů v posledním sjezdu by to bylo o zničení lyží.

Zpátky do Altenbergu - kam radši nejezdit: Z okruhů L2 a L3 severně od silnice Altenberg - Rehefeld jsme projeli necelou půlku - 4x přenášení, mnohokrát objíždění vytátých nebo zatopených míst. Okruh L5 východně od hlavní silnice Cínovec - Altenberg slušný jen v západní polovině, v té východní několik míst, kde se objíždí kamenité a hliněné úseky po kousku ledu, navíc často svinstvo ze stromů ve stopě. Poslední úprava L5 na silvestra možná proběhla jen na části okruhu. Každopádně všechna tato místa do dalšího pořádného sněžení nedoporučuji.

Video z výletu je zde http://www.kamzasnehem.cz/video/altenberg-nove-mesto-2013-01 , tentokrát ukazuje akt. sněhové podmínky docela dobře. Mapa výletu je tamtéž.

Info ze dne 29.12.
vloženo 29.12.2012 18:39 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Z Knajpy na Mariánskohorské Boudy a dál na Mariánskou Horu - luxusně upraveno a téměř nikdo tam nejezdí = tip pro všechny, co neradi lyžují v davu. Jen na posledních stovkách metrů u Mariánské Hory už je na trati nějaké svinstvo ze stromů. Pozor ale, kdyby někdo chtěl pokračovat z Mariánskohorských Boud přes Protrženou přehradu na Kasárenskou - tento úsek není upraven, resp. naposledy byl upraven asi někdy před oblevou. Jinak zejména z Bedřichova na Novou Louku proudí davy lyžařů, v nejexponovanějších místech už to má i vliv na kvalitu tratí, i když na většině míst zůstávají krásně upravené.

Info ze dne 28.12.
vloženo 28.12.2012 17:29 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Ráno bylo upraveno velké množství tratí - vše z toho, co jsme jeli (viz http://www.xcountry.cz?t=kEnjE ) a mnohem více. Parádní lyžování.

Místa, která nejsou úplně dokonalá: na bruslení nedoporučuji západnější cestu ze Smědavy na Předěl, pás pro bruslení není rovný. Na vrcholu stoupání z Předělu na Paličník místy čouhá hlína a kameny. Okolo Máří, kde je sněhu nejméně, chybí pár stovek metrů klasické stopy a místy leze asfalt, ale většinou jen na okraji tratě. Od Buku k Nové Louce ještě je občas nějaký kamínek schovaný ve stopě. Ale všemu se dá v pohodě vyhnout, kdyby nebylo těhle drobností, je to úplně dokonalé!

Info ze dne 27.12.
vloženo 27.12.2012 18:23 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Ani další teplý den s občasným deštěm podmínky nezhoršil, z toho co jsme projeli potvrzuji špinavější klasickou stopu od Buku k rozcestí u Nové Louky, jinak je všude sněhu dostatek (k Máří jsme nejeli), díky dřívějším pravidelným úpravám zůstává na tratích sněhu dostatek a podklad zůstává kvalitní. Střídají se úseky s rychlým zmrzlým sněhem a pomalejší břečkou, ale to je asi jedno, protože přes noc se má ochladit a na ráno je nahlášena úprava většiny tratí, takže podmínky budou jiné a lepší.

Info ze dne 22.12.
vloženo 22.12.2012 18:49 , Hrubý Jeseník (běžky)

Z Ovčárny na Švýcárnu upraveno na bruslení i na klasiku, o něco lepší stopa na klasiku je v úseku Ovčárna - Praděd. Odbočka na Praděd uježděna zásobovací rolbou, takže i když bez stopy tak sjízdná v pohodě. Sněhu dostatek.

Ze Švýcárny na Červenohorské sedlo sice upraveno není, ale cesta je uježděna nějakým skútrem, takže podklad je tvrdý, i bruslit se tam dá celkem pohodlně, stopy na klasiku jsou mělké vyjeté od lyžařů. Jen na několika málo místech na cestě jsou kameny, bohužel to je ve sjezdech a zvlášť v prvním sjezdu od Švýcárny se jim vyhýbá těžko.

Tady je video z výletu, na kterém jsou mimo jiné vidět i některé kameny ve sjezdech - http://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12

Info ze dne 21.12.
vloženo 21.12.2012 18:38 , Rychlebské hory (běžky)

Z Paprsku přes Císařskou chatu až na rozc. Černý potok stále pěkně upraveno na klasiku i bruslení a sněhu je tu dost. Dolů do Petříkova sjízdné s opatrností, občas jsou tam kamínky, cesta je uplužená uježděná, klasická stopa jen místy.

Na hřebeni je na okruhu Pralinka projetá stopa od lyžarů, zejména ve spodní části dost kvalitní (hlavně už tam asi někdy bylo upravováno, protože podklad je tvrdý), v horní části okruhu (po hranici s Polskem) je už stopa horší kvality zvláště ve výjezdech/sjezdech. Z hlavní upravené trasy odbočovaly i další stopy vyjeté od lyžařů - na Smrk, do Ostružné.

Video z výletu je tady http://www.kamzasnehem.cz/video/paprsek-2012-12

Info ze dne 19.12.
vloženo 19.12.2012 18:19 , Východní Krušné hory (běžky)

Okruhy v Altenbergu čerstvě a kvalitně upraveny na bruslení i klasiku. Sněhu je spousta, je docela mokrý, drobně sněžilo. Mazat Swix V55 nebyl dobrý nápad, lyže podkluzovaly úplně všude. Lidí tam bylo minimum.

Spojka údolím do Neurehefeldu byla upravena někdy o víkendu, na klasiku je stopa slušná, na bruslení nic moc, podkladem je ledová krusta. Po bývalé železnici Neurehefeld - Holzhau připraveno tradičně jen na klasiku, stopy nejsou úplně nové, ale kvalitní ano. Souběžná trasa podél železnice někdy upravovaná na bruslení je teď nepoužitelná, místy rozdupaná koňmi. Na měřící stanici v místě bývalého nádraží Rehefeld - Hermsdorf je nyní 35 cm sněhu.

V ČR jsme jeli jen malý kousek od lávky na Cínovci směrem k nejbližšímu přejezdu na okruhy u Altenbergu. Upraveno bylo někdy o víkendu, od té doby napadlo trochu sněhu, ale stopy ještě byly použitelné celkem v pohodě.

Info ze dne 8.12.
vloženo 8.12.2012 18:24 , Východní Krušné hory (běžky)

V německém Altenbergu (těsně za hranicemi u Cínovce) jsou upraveny desítky km tratí na klasiku i na bruslení a sněhu je spousta. Parádní podmínky, myslím že v tuto dobu nejlepší v ČR a blízkém okolí.

Upraveno je vše z tohoto GPS záznamu http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=108609 a to zdaleka není vše. "Loipen" byly upraveny už poněkolikáté a tak je i na bruslení krásně tvrdý podklad (ale zas je tam o něco víc lidí), " Skiwanderwege" byly některé upraveny poprvé a bylo vidět, že bruslaři se místy bořili. To platí zejména pro Skiwanderweg Wolfshügel.

A ještě video z lyžování v Altenbergu: http://www.kamzasnehem.cz/video/altenberg-2012-12

Info ze dne 2.12.
vloženo 2.12.2012 18:11 , Východní Krušné hory (běžky)

Na Dlouhé Louce je sněhu spousta a desítky kilometrů upravených tras na klasiku i na bruslení. Na klasiku je to asi něco lepší, při bruslení se sníh místy ještě boří a a některá místa na jinak krásně upravené silnici Dlouhá Louka - Fláje jsou už poničena od čtyřkolky :-( Část upravených tras je vidět v GPS záznamu z našeho výletu viz http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=108435 , ale dost upravených tratí jsme projet nestihli, třeba okruh okolo Flájské nádrže. Doporučuji se vyhnout přímé cestě z Dlouhé Louky k rozcestí Pod vrchem Tří pánů, je hodně rozrytá. Upravené stopy směrem k Novému Městu končí na rozcestí kousek za Vrchem tří pánů, dál už je to neprojeté a minimálně ze začátku posypané. Navíc na Bouřňáku čekají na novou rolbu, takže se tam zatím neupravuje.

Německo - Holzhau: od hranice je 0,5 km stopa projetá jen od lyžařů, ale pak už navazují tratě, které jsou upravené jen na klasiku, místy je to pěkné, ale jinde se hodí starší lyže. Zas tak moc tratí projetých není, v podstatě jen to, co je na GPS záznamu + bývalá železnice z Holzhau asi až na Moldavu + asi nějaké okruhy nahoře v Holzhau. Směrem na západ do údolí k Novému Jiřetínu to vypadá, že není projeto asi nic ani od lyžařů.

Videozáznam z výletu sestříhaný do cca 4 minut aneb první pokus o zprávy o sněhových podmínkách prostřednictvím videa je na
http://www.kamzasnehem.cz/video/dlouha-louka-2012-12

Info ze dne 8.4.
vloženo 8.4.2012 21:01 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Do Jakuszyc ještě jaro nedorazilo, podmínky jsou parádní zimní. Připadlo asi 10 cm prašanu a poté bylo upraveno skoro 20 km tratí - jde o tratě od Jakuszyc do kopců nad nimi (vrch Cicha Rownia), tratě v blízkosti Orle či na Szklarskou Porebu upraveny nebyly. Nejlépe je to poznat z GPS záznamu - http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=79114#pos=50.82887P15.39703P13 - od cca 14. km záznamu jsou všechno upravené tratě, neprojeli jsme z nich jen malý kousek.

Začátek záznamu se váže k turistické části výletu z Jakuszyc po vrstevnici na Orle a k chatě Górzystów - tam je stopa jen od lyžařů, ovšem oproti dřívějším zkušenostem ani nebyla mezi Orle a chatou rozdupána od pěších. Nicméně příští víkend už to asi na posledním kilometru po loukách sjízdné nebude, místy ležel asi jen dnešní nový sníh. Od chaty Górzystów pak měla žlutá značka nahoru do kopce stopu jen do poloviny stoupání, dál vedla vyšláplá stopa k modré značce a nahoru po ní - viz GPS záznam.

Info ze dne 10.3.

Strážné - objížďka přes Struhadla - Krásná Pláň - Klínovky - Friesovky: sněhu spousta, až na první kilometry od Strážného velmi pěkně upraveno na klasiku i na bruslení. Sníh v nižších polohách hodně mokrý, přes den začalo sněžit, ale večer zas minimálně ve Strážném pršelo, takže podmínky se mohly dost změnit.

Spojka od rozcestí U Klínových Boud po modré turistické značce k hotelu Friesovy boudy má nějakou stopu vyšlapanou od lyžařů, ale je to dost zledovatělé, příště bych to objel radši spodem a vystoupal po sjezdovce.

Info ze dne 11.3.
vloženo 11.3.2012 21:03 , Herlíkovice a Bubákov (sjezdovky)

Po celý den lyžování bez front. Sníh je mokrý, odpoledne už se na většině míst tvoří muldy. V provozu je vše kromě černé sjezdovky č.5 (pod snowparkem), kde už díky trávě a hlíně tuto sezónu bezpečně lyžovat nepůjde.

Info ze dne 3.3.
vloženo 3.3.2012 21:12 , Východní Krušné hory (běžky)

Na Dlouhé Louce odvedli super práci, když v noci na sobotu upravili vše možné i nemožné, na některá vytátá místa totiž nahrnuli sníh, aby byla upravitelná. Výsledkem bylo pěkné lyžování na nečekaně zmrzlém a rychlém sněhu (ani v průběhu dne moc neměknul).

Množství sněhu je hodně různorodé, na několika místech bylo třeba se vyhýbat vytátým místům. Tradičně nejhorší byla cesta k Holzhau kus za odbočením ze silnice na Fláje, tam se nacházelo i jediné místo, kde bylo třeba pár metrů přenášet. Méně sněhu je i na Flájském okruhu podél obory, kde je místy silnička vytátá, ale rolba se stopařem projela po trávě podél ní. V neděli to ještě bude v pohodě, ale pokud se počasí nezmění, bude se v dalších dnech přenášet i na pár dalších místech. Odbočka na Jihobřežní cestu podél vodní nádrže Fláje neměla stopu ani od lyžařů. Ještě mě překvapila mapa okruhů na webu - podle ní jsem si myslel, že se nyní upravuje jinde, než před dvěma lety. Ovšem pravda to nebyla, tedy do Německa se stále jezdí po silnici a žádná spojka od rozcestí Pod vrchem Tří pánů se neupravuje.

V Německu spíše slabší než na české straně - od hranic se dá dojet do Holzhau, kde je na louce asi 1,5 km dlouhá upravená trať po louce nad vleky - tam se dá i bruslit, jinak je zbytek Německa jen na klasiku. Tratě v lese směrem na západ k Českému Jiřetínu jsou neupravené a vypadaly dost nesjízdně, od Holzhau směrem na východ pár upravených tratí je, nicméně párkrát nás čerstvě upravené stopy dovedly do míst, kde to bylo dál zcela nesjízdné a museli jsme se vracet.

Info ze dne 22.2.
vloženo 22.2.2012 22:36 , Východní Krušné hory (běžky)

Poprvé jsem navštívil Fojtovice a projel všechny tratě směrem k Cínovci. Dle webu byly upraveny v úterý, kvalita stop odpovídá současnému počasí - jsou mělčí a vlhké a to přesto, že poslední srážky tam byly sněhové. Odborníci by radili mazat klistry, ale nouzová varianta v podobě červeného Swixu byla taky ještě vyhovující. Tratě jsou jen pro klasiky, na bruslení teď určitě ne a dle znalců prý nikdy, protože se zde upravuje prý pouze skútrem.

Asi nejlepší kvalitu mají stopy při cestě zpátky ke Komáří hůrce po spodní cestě společné pro modrý a červený okruh. Zvláštní je návrat od Cínovce po spodní cestě červeného okruhu, kde skoro nikdo nejezdí - tam jednoznačně proběhla úprava před posledním sněžením. Co rozhodně nedoporujučuji, je hnědý okruh - u odbočky na něj z hlavních tratí sice vypadá lákavě, byl jsem tam jedním z prvních lyžařů, ale stopy nemají dostatečně tvrdý podklad a boří se to. Jak odbočují do louky směrem k Fojtovicím, tak už nejsou vidět skoro vůbec. Pokračoval jsem tedy po stopě vyšlapané od lyžaře, co vedla nejprve podél lesa, dál to ale bylo ještě horší, měl jsem se spíš vrátit.

Info ze dne 19.2.
vloženo 19.2.2012 20:42 , Žďárské vrchy - Novoměstsko (běžky)

Na Novoměstsku přes den sněžilo, někdy v minulých dnech ale asi chvíli pršelo. Klasické stopy na upravené trati (my jsme jeli Tři Studně - Kadov - Krátká - Samotín - Fryšava - Tři Studně) asi ze soboty byly celkem slušné, závodníci co při Ski Adventure bruslili, měli na hroudách mezi stopami smůlu, ale na loukách bez problému mohli bruslit vedle tratí, zmrzlá ledová krusta je udržela.

Stopy od lyžařů vyjeté v lesích (Malinská skála, Devět skal, Fryšavský kopec apod.) se vyznačují tím, že se hůlky většinou boří 20cm až půl metru - v posledních dnech napadlo asi opravdu hodně sněhu. Pouze několik málo silniček v lesích je protažených a dá se na nich bruslit.

Info ze dne 16.2.
vloženo 16.2.2012 22:11 , Praha (běžky)

Večerní lyžování ve SkiParku Velká Chuchle: na trati se prohánělo 50-80 lyžařů. Převažovali trénující rychlí bruslaři (ve stopě jsem skoro žádného nepředjel), klasikou jezdilo výrazně méně lidí a výrazně pomaleji - při mé rychlosti soupaže 10 km za 48 minut mě jich předjelo tak pět. Lyžuje se na okruhu, který je dlouhý cca 800 metrů, zkrácená varianta má cca 700 metrů (3/4 těch okruhů jsou stejné), pak je mezi nimi ještě jedna spojka jen pro bruslaře, ostatně nejlépe to ukazuje GPS záznam - http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1452041 . Stopy na klasiku jsou kvalitní a zpravidla dvě, možná by to chtělo nějaké pokyny, ať nejezdí dva lidi vedle sebe nebo pomalejší jezdí třeba vlevo. Převýšení okruhu je celkem max. 10 metrů, takže ve stopě ideální na soupaž. Pokud by si někdo myslel, že díky sněžení posledních dnů třeba okruh výrazně prodlouží, tak ho zklamu, stejně tak ale myslím nehrozí, že by očekávané víkendové deště okruh mohly zničit.

Info ze dne 12.2.
vloženo 12.2.2012 17:49 , Okolí Prahy (běžky)

Lyžovat se dá i na zamrzlé Orlické přehradě, na níž leží 3-5 cm prašanu. Na bruslích je pohyb ale stále ještě rychlejší. Stopy jsem viděl třeba od mostu v Podolsku po Vltavě na sever ke Zvíkovu, od Zvíkova pak i po Otavě a dokonce i po Lomnici.

Info ze dne 4.2.
vloženo 4.2.2012 21:04 , Ladův kraj (běžky)

V Ondřejově v sadu pod hvězdárnou jsou díky senohrabským lyžařům vyjety strojové stopy na klasiku - jsou vyjety po celém sadu, několikrát se kříží, ale celková délka stop může být skoro 3 km. Zde je GPS záznam s jejich mapkou http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1439671 . Sněhu není moc, takže ze stop na mnoha místech čouhá neškodná tráva, na několika málo místech i hlína či kamínky. Vyzkoušel jsem i stopy vyjeté od lyžařů zejména na louce severně od hvězdárny, taky nejsou k zahození. (V GPS záznamu se poznají strojové stopy, že jsem je projel několikrát, zatímco zbytek jen jednou).

Obikovy pondělní objevitelské aktivity si cením, takoví průzkumníci jsou hodně užiteční, ale já z Jevan jel radši autem a byl jsem rád, místy jsem stopy od lyží viděl, ale já bych si takové lyžování neužil. Jen u Struhařova jsem viděl stopu, která vypadala nadějně. Vyzkoušel jsem ji, šlo o 700m dlouhý okruh (taky je na GPS záznamu) jen asi s 10metrovým úsekem úplně bez sněhu, ale nebyl to žádný zázrak, stopa byla na mnoha místech rozdupaná. Běžky jsem vzal ty, které jsou dobré jen na takovéto výlety nebo zatopení v kamnech a byl jsem za to rád, nejvíce u toho Struhařova.

Info ze dne 28.1.
vloženo 1.2.2012 00:07 , Friesovy boudy (sjezdovky)

I v sobotu se kromě denního konalo i noční lyžování. Jak přes den tak před nočním lyžováním byla sjezdovka luxusně upravena. Sjezdovka je celkem mírná, takže tentokrát jsem zvládal celkem bez problému v noci sjezdovat i na běžkách. Pouze když vypadlo osvětlení (tentokrát 2x), tak jsem se na těch běžkách necítil nejjistěji. Sněhu je tam samozřejmě spousta, do jara by měl vydržet...

Jinak vlek jede rychlostí 7-8 km/h a z GPS záznamu http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1436289 je vidět přesné umístění sjezdovky (jezdil jsem jen upravenými místy) a taky maximální dosažená rychlost 80 km/h (to ale bylo den předtím na sjezdovkách)

Info ze dne 29.1.

Sjezd od Chalupy Na Rozcestí už má stopu na klasiku jen někam nad Přední Rennerovky, dál je rozježděná rolbami, po odbočce doleva (kousek společný s Krkonošskou magistrálou) upraveno luxusně ale jen na bruslení. Jak Krkonošsská magistrála odbočuje doleva k Vodovodu, tak stopa zas začíná a končí až tam kde jsou Hříběcí boudy. Bruslit po celé této trase jde, ale manšestr už to není zdaleka. Dojezd na parkoviště Lom Strážné je pak už rozdupaný rozježděný ne moc hezký.

Info ze dne 29.1.

Vodovodní cesta začínající kus od vrcholu sjezdovky Zahrádky nad Pecí upravena velmi pěkně na bruslení, stopa na klasiku tam není. Stejné je to až k Předním Rennerovkám. Stoupání přes Liščí horu k Chalupě Na Rozcestí upravené po Lyžařskou boudu jen zásobovacím rolbami a skútry (bez stopy, dá se na tom bruslit), dále upraveno už jen od lyžařů (kopec zplužený, nahoře vyšlápnutá stopa), asi je lepší to jet směrem dolů, to je aspoň trénink sjezdařských schopností :-)

Info ze dne 28.1.

Při výletu na Sněžku od Chalupy na Rozcestí přes Výrovku a Luční boudu jsem na začátku litoval, že nebruslím - trasa uježděná zásobovacími rolbami, skútry a lyžaři. Stopa na klasiku většinou chyběla nebo byla mělká. Od Luční boudy k polské chatě pod Sněžkou ale došlo ke změně, tam byla jen stopa vyjetá od lyžařů průměrné kvality. Odtud nahoru na Sněžku jsme lezli bez běžek po pěšině zabezpečené lany - cesta okolo z Polské strany, na kterou jsme původně trochu sázeli, vypadala totiž nepoužitelně. Sněhu všude tak 2 metry. Celkově pro turistu pěkný výlet, trénující závodníci ať jedou jinam.

Info ze dne 28.1.

Trasa ze Strážného k Chalupě na Rozcestí byla ráno upravena, takže moje včerejší hodnocení už neplatí. Osobně jsem ji testoval od Předních Rennerovek nahoru. Lepší je to na klasiku, manšestr na bruslení totiž už přejel zásobovací rolba, ale i tak se tam dá bruslit. Překvapilo mě, že strojově byla upravena i odbočka k hotel Friesovy boudy.

Info ze dne 27.1.
vloženo 28.1.2012 08:46 , Friesovy boudy (sjezdovky)

Friesovy boudy nabízejí i noční lyžování (na vyžádání). Většinu sjezdovky před ním upravili. Veselé bylo, když asi na 5 minut vypadlo osvětlení, pak to bylo opravdové noční lyžovaní. Ale i za tmy se jezdit dalo.

Info ze dne 27.1.

Ze Strážného nahoru směrem Friesovy boudy, Rennerovky, Dvorskou: pěkně upraven na klasiku i na bruslení jen úsek mezi Hříběcími boudami a křižovatkou nad Lahrovými boudami (po cestě zprava přes Husí boudy). Odbočka směrem Tetřeví boudy a vodovodní cesta upravena taky, ale dle prvních stovek metrů jen na bruslení bez klasické stopy. Po zbytku cesty nahoru jezdí zásobovací rolby a chodí pěší turisté, takže žádný zázrak, po stopách ani památky.

Info ze dne 22.1.
vloženo 22.1.2012 21:17 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

V sobotu večer a přes noc napadlo 10-15 cm sněhu, což znamenalo, že na trasách, co nebyly upraveny v neděli ráno, nebylo poznat, že někdy upraveny byly. Tedy kromě celkem tvrdého podkladu, díky kterému se to aspoň tolik nebořilo. Bruslaři by se všem těmto místům měli do nejbližší úpravy vyhnout.

Z takových míst jsem jel po Jizerské silnici mezi Jizerkou a Smědavou - tam lyžaři vyjeli velmi pěknou stopu. Od Smědavy k Předělu už stopy za moc nestály, na mnohých místech je zafoukával vítr. Na Paličník jsme jeli v poledne jako první, to byl víc boj než lyžování. Z často upravovaných tras dále nebyla upravena Jezdecká cesta k Bunkru (určitě v 10h, ale myslím že po celý den) a podle stavu odbočky a vyprávění kamaráda trasa do Pekla a k Mariánskohorským boudám.

Kvalita tras, co byly upraveny, zůstávala odpoledne celkem solidní, odpovídající tomu kolik přes noc napadlo a kolik lidí tam projelo. V některých pasážích se snažil stopy ničit vítr, z toho co jsem projel se mu to podařilo jen u Pavliny louky mezi Smědavou a Knajpou. Moc pěkné to bylo prý na Polednické cestě k Oldřichovu a pak nahoru od Kuběnkovy chaty k Závorám - to bylo asi jediné místo, které bylo upraveno v neděli ráno a v sobotu ne, a prý tam skoro nikdo nejezdí.

Info ze dne 21.1.
vloženo 21.1.2012 18:07 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Dnes ráno byla pěkně upravena většina tratí Jizerské magistrály. Odpoledne však začalo sněžit, takže hodnocení dnešních podmínek není moc podstatné a zítra to bude nejlešpí tam, kam ráno pojede rolba... Jinak parkoviště v Bedřichově u stadionu bylo plné už před devátou.

Info ze dne 14.1.
vloženo 14.1.2012 21:35 , Východní Krušné hory (běžky)

Na Klínech parádní lyžování. Okruhy perfektně upraveny pro klasiku i bruslení, stejně tak trasa k vodní nádrži Fláje (od Klínské brány je v lepším stavu horní varianta po červené přes Jelení hlavu, co na mé 3 roky staré lyžařské mapě ani není vyznačena jako lyžařská trasa). Na trase podél Flájí jsou na cestě napadané stromy, do doby jejich odklizení rolba neprojede, ale je tam slušná stopa od lyžařů. Od konce okruhů na Klínech druhým směrem přes Mníšek do Nové Vsi v Horách je to slabší - stále sjízdné, ale na loukách stopa zafoukaná i když podklad je tvrdý, v lese dokonce občas i vyjetá stopa pro klasiku. Pozor na lyže ve sjezdu do Nové Vsi, jsou tam šutry.

Německo tentokrát zaostává. Okruhy u Seiffenu v lese (východně od silnice Deutscheinsiedel - Seiffen) upravené jsou, ale oproti české straně je to takové nerovné... A stopy na loukách západně od té silnice v podstatě neexistují - jsou zafoukané, místy je málo sněhu.

Info ze dne 8.1.
vloženo 8.1.2012 20:06 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

V noci a dnes napadlo tolik sněhu, že na trase Jizerské padesátky závodníci v zadní části startovního pole už neměli na trati vůbec žádné stopy, jen uježděný sníh. Z Jizerky na Smědavy už jsem jel mimo trasu závodu po Jizerské silnici a tam to byla paráda - pěkná stopa na klasiku a zbytek silnice upravený na bruslení díky skútru, který tudy převážel odstoupivší závodníky na Smědavu (na Jizerku kvůli množství sněhu sběrný autobus totiž nedojel)

Info ze dne 7.1.
vloženo 7.1.2012 17:57 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Množství nového sněhu za dnešní den je určitě dvojciferné číslo. Odbočka z Bílé Kuchyně k Oldřichovu není projeta ani lyžařem a to je asi vše, co nejspíš zítra zůstane stejné jako dnes :-)

Jinak v sobotu odpoledne před Jizerskou 50 bylo v Bedřichově a na trase na Novou Louku nejvíc lidí, co jsem kdy viděl (ale nikdy v té době jsem tu nebyl). Naopak od Nové Louky na Hřebínek a třeba na Olivetské hoře bylo už lidí skoro míň než při běžném provozu...

Info ze dne 30.12.
vloženo 30.12.2011 22:39 , Okolí Suchého vrchu a Čenkovic (běžky)

Dnes napadlo aspoň 10 čísel sněhu - dost na to, aby stopy vypadaly tak, že byly projety pouze lyžařem. Nevadí, hlavně že je sněhu dost, po nejbližší úpravě (chystá se na sobotu) to asi bude paráda.

Hlavní trasy okolo Bukové hory a Suchého vrchu budou zítra stejně vypadat jinak, z těch vedlejších na Suchém vrchu u odbočky na Jamné byla jen stará hodně zapadaná stopa od lyžaře, odbočka bílé trasy od rozcestí U třech pánů k Boudě měla taky jen starou stopu, kde hodně dlouho nikdo nejel. U Bukové hory byla bez jakékoli stopy odbočka na Výprachtice.

Info ze dne 29.12.
vloženo 29.12.2011 20:52 , Hrubý Jeseník (běžky)

Horní stanice lanovky z Koutů - část okruhu Mravenečník - okolo Horní nádrže Dlouhé stráně : strojem vyříznuté stopy staršího data jsou často (tam kde nejsou chráněny před větrem) zasněžené a zafoukané, ale směr lyží ještě drží. Bruslení by bylo složitější, mimo stopy je často ledová krusta, navíc většinou je prostor mezi dvěma stopami na klasiku úzký. Sněhu je spousta.

Nahoru i dolů je lepší jet lanovkou. Trasa od spodní k horní stanici lanovky nazvaná "Okruh Medvědí hora" slibuje sice dle oficiálních informací upravené tratě, ale realita je jiná. Od vrcholu lanovky směrem dolů jsou první 3 kilometry z kopce ještě velmi dobré, jen stopy jsou občas rozpluženy (většina lyžařů cestou dolů pluží). Následují další 3 km víceméně po vrstevnici, kde je cesta projetá traktorem tak, že nejde poznat, jestli někdy upravená byla. Lyžuje se po uježděném sněhu bez stopy. Od rozcestí Obrázek, kde se zahne po vrstevnici doprava, je zas stopa slušná, jen je nebezpečné místo, kde trasa kříží sjezdovku. Ovšem kus poté, co trasa zahne z té cesty prudce dolů, se stává na běžkách nesjízdnou - spodní minimálně 1km - zmrzlé sněhové hroudy, rozdupaná cesta, dole místy šutry. Tohle už jsem věděl z cesty směrem nahoru, takže jsem se u Obrázku rozhodl na základě logiky "projel to nějaký skútr - lyžař to zvládne taky" pro cestu označenou na letní mapě jako biková trasa Uhlířská stopa a na zimní jako sjezdovka Obrázková cesta. Nebylo to dobré rozhodnutí, cesta je nebezpečná, celou dobu jsem jel v pluhu a brzdil i hůlkami před sebou, dole je to pak o zničení lyží. Měl jsem radši jít dolů po sjezdovce, i když tam bych asi nejprudší úsek musel překonat s běžkama v ruce. GPS záznam pro lepší orientaci: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=72820

Info ze dne 27.12.
vloženo 27.12.2011 23:31 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Jizerská OPS zrušila kvůli oteplení zítřejší plánovanou úpravu, takže doplním, co jsem v odpolední zprávě vynechal. Stopy na klasiku už jsou na tratích s největším provozem dost opotřebované, lepší mi přišly v místech, kam se tolik nejezdí (Olivetská hora, za Bedřichovskou přehradou). Pro bruslaře je to jedno.

K trase JNLM: nevím, jestli trasa na Nové Louce kříží silnici vedoucí k Šámalce - pokud ano, tak tam bych dneska přednášel i s kameňačkama, na silnici už sníh skoro není - nebo jestli Šámalku objíždí nějak zezadu. Doplním Luise, že zbytek trati je v pohodě, s úsekem Bedřichov - Nová Louka souhlas - za tmy zatím určitě na kameňačky. Ale průjezd rolby to může změnit. Kamarádi sem nejspíš ve čtvrtek večer nebo v pátek ráno napíšou akt. stav (a pozor, závod se jede v pátek)

Info ze dne 27.12.
vloženo 27.12.2011 17:18 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Oproti včerejšku jen minimální změna - mrholilo jen občas a málo, sníh stále mokrý, ale téměř všude je ho dost. Téměř, protože u Krásné Máří už bylo jedno místo asi 5 m dlouhé, kde sníh ze silnice úplně zmizel a muselo se objíždět bokem. Na klasiku to chtělo mazat klistr, červený Swix byl sice lepší než nic, ale ne o moc.

Kvalitu stop většinou nemá smysl popisovat, protože ráno vyjedou rolby, takže jen o místech, která zde byla dříve diskutovaná: tratě za vodní nádrží Bedřichov mi přišly pěkné, tam už žádné známky průjezdu auta nejsou vidět. Naopak mizerný byl kousek Vládní (co vede od Maliníku) - asi tam občas jezdí auto k hrázi nádrže, díky čemuž je tato cesta na bruslení málo použitelná a myslím, že ani úprava úplně nepomůže. Na klasiku víceméně ok.

K dotazu od amiga z 24.12.: seznam míst, kde lze nastoupit, byl v ten den zveřejněn na webu Jizerské o.p.s. Jde to tedy skoro všude, až na nízko položená místa jako Oldřichov v Hájích - tipoval bych, že tam sníh ani nebude. Dole jsem nebyl, ale silnice od Bílé Kuchyně dolů upravena nebyla.

Info ze dne 26.12.
vloženo 26.12.2011 18:17 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Dnes odpoledne na Jizerské magistrále celkem hustě mrholilo. Nejvýš jsem dojel na panelku mezi Hřebínkem a Kristiánovem, ale prý nesněžilo ani v nejvyšších polohách. V Bedřichově byly +4 °C. Množství sněhu je stále dostatečné, jen mezi Bedřichovem a Novou Loukou se místy objevuje hlína a špína ve stopě, ale dá se bez problému objet. Poslední úprava tratí proběhla v neděli ráno, podklad je v rámci možností tvrdý, takže mrholení nemělo zas tak negativní vliv, jenom asi zítra nebude jednoduché namazat.

Info ze dne 11.12.
vloženo 11.12.2011 21:06 , Špindlerův Mlýn - Svatý Petr (sjezdovky)

Přijet do Špindlu před až před půl jedenáctou nebyl dobrý nápad, parkoviště zdarma přímo pod Hromovkou bylo už obsazené (pod Medvědínem taky). Místní znalci by ale asi našli jiná neoznačená místa zdarma, já skončil na vzdáleném P1. Dopoledne v 11 na Hromovce bez fronty, čtyřsedačka na pláně s frontou k úrovni pokladen, řekl bych že minimálně 5 min. Odpoledne ve tři už vyjížděly na Pláně nevytížené místy i prázdné sedačky. Sjezdovku na Hromovce zasněžovali i přes den. Na běžkách jsem k večeru sjel spodní úsek Hromovky a docela jsem litoval, že běžky nemají hrany :-) Aneb podklad byl tvrdý a rozhodně jsem na běžkách žádného sjezdaře nepředjel - a to si pamatuju, že předloni jsem na modré předjížděl sjezdaře a snowboardisty běžně a mě nepředjel žádný :-)))

Info ze dne 11.12.

Ze Špindlu na východ sněhu spousty, šutry žádné bez výjimky. Fajnšmekry bych spíš poslal na Mísečky, ale pro turistu super.

Krkonošská magistrála ze Svatého Petra první kilák lehce znehodnocený (střídavě víc zničené pro klasiky a bruslaře), muselo tam projet nějaké auto asi až k chatě Hromovka, za ní je to už ok. Jenom poslední rovný úsek (min. 500 m) před Krásnou Plání je bez klasické stopy - delší spodní cestou přes Struhadla se to dá objet a tam je stopa výborná. Okruhy okolo plání upravené (i když asi v pátek nebo v sobotu ráno), jen trasa od vrcholu lanovky směrem ke Stohu taky nemá stopu na klasiku.

Krkonošská magistrála směrem Klínovky už upravena není, ale projel tam aspoň nějaký zásobovací skútr, takže stopa vyjetá od lyžařů má tvrdý podklad. Lepší ze stop přes Klínovky k Chalupě Na Rozcestí je ta horní. V celé této části se střídají hezké stopy vyjeté od lyžařů s místy, kde se to ani jako stopa označit nedá, ale vždy je to aspoň ujeté nějakým skútrem a neboří se to. Jedinou výjimkou je trasa od Klínovek ke Friesovým boudám, tam je jenom vyšlapaná stopa. Ale stejně je tam krásně.

Info ze dne 10.4.
vloženo 10.4.2011 17:41 , Chotouň u Prahy (sjezdovky)

Ski areál Chotouň dnešním dnem ukončil sezónu, jak se dozvídáme z webu www.vlekychotoun.cz. Dnes odpoledne tam lyžovalo sotva 10 lyžařů, v provozu byl jeden vlek (druhý nebyl potřeba). Sněhu od minulého víkendu znatelně ubylo, ale přesto si myslím, že by se dalo lyžovat i dál - důvodem ukončení sezóny bude spíš nízká návštěvnost a tedy neekonomičnost provozu.

Info ze dne 3.4.
vloženo 3.4.2011 19:36 , Chotouň u Prahy (sjezdovky)

Dnes okolo podedního tu lyžovalo asi 20 lyžařů, jely oba vedle sebe stojící vleky, fronta žádná. V kraťasech nebo plavkách nelyžoval nikdo, i když k tomu počasí vybízelo, nejméně oblečení byli v tričku. Sněhu je tam stále spousta.

Info ze dne 19.3.
vloženo 19.3.2011 20:19 , Jakuszyce a okolí (běžky)

V Jakuszycích naprosto luxusní lyžování - velká část tratí byla čerstvě upravena poté, co napadly cca 3 cm sněhu. Krásně vyfrézované stopy na klasiku o něco lepší v západnější části (ve východní mají taky krásně vyfrézované, ale místy špinavé a ledovaté), na bruslení trochu lepší ve východní části (jezdí tam míň lidí). Ale celkově úžasné a rychlé.

Cesta z Jakuszyc na Orle takovou kvalitu nemá. Standardně neupravovaná trasa z Orle k chatě Górzystów je rozdupadná, místy ledovatá, s nekvalitní vyšlapanou stopou. Technicky náročné, polští turisté které jsme předjížděli často padali... Sněhu (místy spíš ledu) je tam dost, až na závěrečný úsek na loukách, kde se jednou přes potok musí přenášet a brzy sníh roztaje na celé louce. Stoupání od chaty po žluté značce nahoru celkem bez problémů, dolů o držku a o lyže (jsou tam šutry), vrtevnicová cesta vedoucí na vršek Jakuszyckých tratí je slušná.

GPS záznam z výletu pro lepší orientaci: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=42807#pos=50.82887|15.41373|13

Info ze dne 13.3.
vloženo 13.3.2011 22:55 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Ani v Jakuszycích sníh jen tak nezmizí. Tratě jsou zde v průměru v lepším stavu než v české části Jizerek - asi proto, že jsou víc schované v lese a hlavně tam jezdí výrazně míň lidí. Naopak je tam místy víc jehličí. Projel jsem ale jen 13km okruh směrem na východ, o kterém jsem tu psal 12.2., tam jezdí lyžařů nejmíň - cesta na Orle asi bude vypadat jinak... Že tu sníh není tak rozměklý neznamená, že je nějak rychlý - co jsem jel před měsícem o "ledovém víkendu" za 1:14, mi teď trvalo 1:50.

Info ze dne 13.3.
vloženo 13.3.2011 22:41 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Sněhu stále hodně - ověřováno mezi Jizerkou a Smědavou a pak dál na Předěl. Rolba byla v noci na všech těchto místech a nejlépe upraveno to zůstalo asi směrem k Předělu, kam tolik lidí nejezdí - dnes to bylo typické jarní lyžování, kdy je sníh působením sluníčka rozměklý a v poledne mnohde nejde moc poznat, že byla trať nedávno upravena. Ale rozhodně to stálo za to.

Info ze dne 6.3.
vloženo 7.3.2011 20:31 , Příbram - Padák (sjezdovky)

Lyžuje se na technickém sněhu. Večer po celodenním lyžování byla sjezdovka celkem ledovatá - v levé části sníh vydřený na led, v pravé části zas nahrnutý. Ale s dobře nabroušenými hranami se dalo lyžovat v pohodě. Běžkaři však měli při sjezdu problémy a při orientačním závodě na této sjezdovce měli oproti sjezdařům značnou nevýhodu a to i přesto, že při postupech do kopce dost získávali - při sjezdech výrazně víc ztráceli.

Info ze dne 5.3.
vloženo 5.3.2011 17:25 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Ve východní části Jizerské magistrály je stále hodně sněhu a lyžuje se tu velmi pěkně. Mezi Polubným, Jizerkou a Smědavou je většina tras upravena buď čerstvě, nebo relativně nedávno. Podmínky se dnes během dne hodně měnily - stopy dopoledne ledovaté, odpoledne sníh dost měknul.

Od Smědavy směrem k Předělu, Paličníku či Smrku už rolba nebyla pěkně dlouho, takže to určitě není lyžování pro fajnšmekry, staré stopy jsou místy slehlé, ale i tak celkem slušné. Navíc tam jezdí minimum lyžařů, mně se tam líbilo. Sněhu dost, nejdřív zmizí na cestě mezi Předělem a Paličníkem - na jižním svahu ho je v několika místech jen 5-15 cm na cestě a okolo nic, pár metrů dokonce musí jet i bruslaři soupaž. Tam bych už rolbu neposílal. Výška sněhu 5-15 cm je i na pár místech mezi Nebeským žebříkem a Tišinou, ale sjízdné to je v pohodě. S kopce pod Tišinu už se mi nechtělo, ale pořád tam sníh byl.

Info ze dne 19.2.
vloženo 19.2.2011 18:58 , Východní Krušné hory (běžky)

Na Klínech jsou čerstvě a velmi slušně upraveny všechny okruhy na klasiku i na bruslení. Místy je trochu napadaného jehličí nebo jiné špíny, ale nic co by vadilo. Otázkou je, co s okruhy udělá celonoční závod, který se tam jede v noci ze soboty na neděli, ale vede jen částí tratí. Upravena je i trasa směrem na Fláje, ovšem rolba dojela jen k odbočce červené značky do Českého Jiřetína (kde je cedule Klíny 10km) a tam to otočila, dál pokračovala jen někdy v dávné minulosti.

Já ale u Klínské brány přejel do Německa, kde jsem narazil na upravený 10km okruh Schwartenberg loipe. Je upraven pouze na klasiku, ale kvalita stop byla ještě výrazně lepší než v Čechách, většinou jsou tam dvě stopy vedle sebe. Pravděpodobně to mělo něco společného s přípravou na nějaký závod, protože jsem dojel do cílové arény v Bad Einsiedel, kde se sice nic moc nedělo, ale hlasatel tam pořád něco hlásil, nicméně německy a tedy nevím co.

Ke konci výletu jsem ještě vyzkoušel cestu z Klínů na západ. Západní okruh je upraven pěkně, ale za rozcestí s odbočkami na Mníšek a Seiffen nemá cenu jezdit. Do Mníšku se možná dojet dá, ale rozhodně tam není upravená cesta, na kole bych se tam cítil lépe. Cesta směr Seiffen sjízdná je (někde s opatrností), ale stopy ve srovnání s ostatními za moc nestojí. Přesto jsem nakonec málem dojel znovu k cílové aréně v Bad Einsiedel, jenom jsem to zjistil až doma :-)

GPS záznam trasy jsem umístil sem http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=41157#pos=50.64903|13.52089|13

Info ze dne 12.2.
vloženo 12.2.2011 17:27 , Jakuszyce a okolí (běžky)

V Jakuszycích je sněhu hodně a významná část tratí je čerstvě upravena, což je nejdůležitější - včera tam totiž pršelo, pak to zmrzlo a na to napadl tak milimetr sněhu. Na upravených tratích se lyžuje velmi slušně a hodně rychle, asi to bude o něco lepší na bruslení, stopa na klasiku je místy docela mělká a ledovatá, ale špatné to rozhodně není. Tam, kde čerstvě upraveno není (to jsou třeba tratě nejbíž městu Szklarska Poreba), se bruslit nedá - je tam led, starší klasické stopy tam zpravidla použitelné jsou, pokud je tam tedy rovina a dá se jet ve stopě mimo led.

Z Jakuszyc směrem na východ je upraven asi 13km okruh (nejvzdálenějším místem je rozcestí 25), více tratí okolo kopce Krogulec (tam jsem potkal pány rozmísťující cedule "Uwaga Závody", tak jsem jel pryč), trasy směrem Orle jsou taky upravené. Cesta z Orle směr Hala Izerska je upravena jen k odbočce na Jizerku. Dále vhodné jen pro dobrodruhy - cesta rozdupaná od pěších se stopu od lyžařů taky místy podupanou (to je běžné), ale to vše navíc zmrzlé. Dokud se jede po rovině, tak se to nějak dá, ale na rozcestí 29 jsem to raději otočil a k chatě Górzystów jsem už radši nepokračoval - nechtěl jsem dopadnout jako paní, pro kterou přiletěl na Orle vrtulník, tipoval bych že se jí něco stalo na ledovaté cestě z Orle do Harrachova v úbočí nad Jizerou...

GPS záznam mé trasy je zde http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=40836#pos=50.82446|15.41807|13 - kromě cesty směrem Hala Izerská a jedné krátké spojky ve střední části bylo vše upravené.

Info ze dne 5.2.
vloženo 5.2.2011 12:41 , Ladův kraj (běžky)

V Senohrabech zmizel sníh rychlostí blesku. Jedinou památkou na projetý (dříve i strojově upravovaný) značený okruh byly červené fáborky, jinak na poli nebyl sníh žádný. Odhad z www.senohraby.cz, že "minimálně sobotní dopoledne to bude ještě dobrý", tedy nevyšel.

Info ze dne 9.1.
vloženo 9.1.2011 13:26 , Praha (běžky)

V Miličáku zbylo sněhu ještě relativně dost. Byl jsem tam sice pěšky a žádného lyžaře jsem tam neviděl, ale asi by se lyžovat dalo. Sníh je vlhký a slehlý, což je vidět i na starých stopách na loukách, které jsou teď asi nejvhodnějším místem, kdyby někdo chtěl lyžování zkusit. Jinde po lese je udupaný mokrý sníh nebo led, Milíčovský rybník je už nepoužitelný a stopa na poli podél lesa sice ještě v západní části je vidět, ale brzy asi zmizí i se sněhem.

Info ze dne 2.1.
vloženo 2.1.2011 17:50 , Praha (běžky)

V Milíčovském lese je to na klasiku lepší než před týdnem jen na louce uprostřed lesa (té nejvíc uprostřed), kde je vyjeté pěkné kolečko o délce cca 400 m. V lese to nestojí za nic - hrbolaté, rozdupané, umrzlé. Stopy na poli podél lesa místy kvalitní, místy ale mělké protože zafoukané. Podobně vítr znehodnotil kolečko vyjížděné Zdeňkem (cca 800 m) - sice jsem ho projel, ale vrátit do původní kvality jsem ho tím zdaleka nedokázal.

Největším zklamáním bylo kolečko na poli u Křeslic (délka cca 1400 m) - tam vítr stopu téměř zlikvidoval. Naopak bruslařům bych toto místo doporučil. Nicméně bruslení na Miličovském rybníce, o kterém píše Láďa přede mnou, je ještě o stupeň lepší.

GPS záznam pro lepší orientaci: http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=39234

Info ze dne 31.12.
vloženo 31.12.2010 19:06 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Přes noc napadlo pár čísel sněhu (ráno v nižších polohách i mrholilo) a přes den občasné sněžení pokračovalo. Nejlépe upravené tratě jak na klasiku, tak na bruslení jsou na malém okruhu z Bedřichova (přes Hřebínek na Kristiánov), kde ráno projela rolba. Výše směrem na Knajpu již jsou stopy trochu zapadané a nerovné, ale dá se to. Nejvíce zapadávaly stopy nahoře, kde sněžilo víc a odpoledne tam i docela foukalo.

Specifické podmínky nabízela trasa přes Mariánskohorské boudy a Protrženou přehradu, kde moc lidí nejezdí - něco málo nasněžilo (=stopy jsou mělčí), na to trochu napršelo a utvořila se tenká ledová krusta, po které se asi úplně dobře nebruslí - na skate nedoporučuju do doby, kdy to upraví rolba nebo projede víc lyžařů

Info ze dne 30.12.
vloženo 30.12.2010 19:52 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Dnešní lyžování bylo parádní - dobře upravené tratě (i přesto, že rolby v noci nevyjely) a slunečné počasí. Jeli jsme z Bedřichova skoro pod Smrk a zpět, nejmíň lidí jsme potkávali od Smědavy směrem ke Smrku, ale ani jinde nebylo lidí příliš. Jediným místem z občas upravovaných tratí, které není vůbec projeté, je cesta od rozcestí Na písčinách ke Smrku - tam je stopa vyjetá jen od lyžařů a bruslit se tam nedá.

Info ze dne 29.12.
vloženo 29.12.2010 21:23 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Dnes již byly stopy připraveny dobře - i pozdě odpoledne byly stále kvalitní. Alespoň na okruhu z Bedřichova okolo Josefodolské nádže, který jsme jeli. Jedinou výjimkou byl úsek mezi rozcestími pod Prezidentskou chatou a Jabloneckou chatou, kudy rolba před dneškem neprojela (asi jela horem přes Hrabětickou louku), tam byla stopa horší a zvlášť na bruslení to tam muselo být nepohodlné.

Info ze dne 27.12.
vloženo 27.12.2010 18:44 , Ladův kraj (běžky)

Voděradské bučiny - sněhu o dost víc než v Praze, stopy vyjeté od lyžařů sice někde trochu podupané, ale jinak poměrně pěkné, v lese je krásně - pro lyžaře turistu celkově moc pěkné.

GPS záznam trasy: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=39099#pos=49.96042|14.77902|13
Z toho, co jsem jel, za moc nestojí sjezd od Louňovic k rybníku a pak hlavně sjezd po zelené značce k silnici Zvánovice - Černé Voděrady, tam se dá navíc dobře spadnout do potoka :-) (po silnici do Voděrad jsem lyže nesl). Na bruslení vypadala použitelně jen cesta s červenou značkou nad Vyžlovským rybínkem. Doprava autem: silnice Struhařov - Jevany je líp sjízdná na lyžích, znovu bych na ni autem nevjel.

Info ze dne 26.12.
vloženo 26.12.2010 13:23 , Praha (běžky)

V Hostivařském lesoparku jsou podmínky podobné jako v Milíčovském lese - sněhu dost, stopy ale nic moc. V Hostivaři je oproti Milíčáku víc stop alespoň průměrné kvality, ale zas tam není žádná hvězdná. Cesty potenciálně zajímavé pro bruslení jsou sice prohrnuté a neposypané, ale taky hodně ledovaté.

Kdybych chtěl bruslit, šel bych radši na pole od Jižního Města směrem k nádrži pod Miličákem a Petrovicím a pak to jde ještě dál u Křeslic. Borec, kterého jsem viděl bruslit na zmrzlém sněhu na poli, vypadal celkem spokojeně. Stopa na klasiku tam je taky docela použitelná.

Info ze dne 25.12.
vloženo 25.12.2010 17:45 , Praha (běžky)

Nejhorší lyže jsem dnes bral do Milíčáku zbytečně, sněhu je stále dost. Horší je to s kvalitou stop, v lese jsou téměř všechny rozšlapány, na loukách je to lepší, ale i tam se snad v každé stopě aspoň jeden pěšák prošel. Naopak výborná je stopa na poli podél lesa, zejména v západní části.

Z Milíčáku do Petrovic se po poli podél silnice dojet dá, sníh tam je, ale stopa v podstatě žádná. Takže z Petrovic je možná lepší lyžovat v údolí směrem na Pitkovice, kde je stopa solidní kvality.

Info ze dne 17.12.
vloženo 17.12.2010 16:48 , Praha (běžky)

V Miličovském lese je sněhu zatím nejvíc za tuto sezónu, na pražské poměry parádní lyžování - že stopy při takovém množství nového sněhu nemohou být úplně dokonalé nám turistům nevadí. Stopy jsou jak v lese (některé ale pěší postupně "upravují"), tak na poli - podél lesa velmi pěkné, okruh vyjížděný Zdeňkem je ale teď zapadaný. Místum kde se dá bruslit jsem se vyhnul, takže nevím.

Cesta po poli podél silnice k Petrovicím/Křeslicím již sjízdná slušně z hlediska množství sněhu, až ji projede pár dalších lyžařů, bude i tam pěkné lyžování.

Info ze dne 12.12.
vloženo 12.12.2010 16:14 , Brdy a Hřebeny (běžky)

Hřebeny jsou pro turisty s opatrností sjízdné, ale sněhové podmínky byly minulý víkend rozhodně lepší. V noci na neděli napadlo pár čísel sněhu, ale i tak je sníh ve stopě dost často mokrý. Parkoviště na silnici Mníšek - Řevnice se zaplnilo až odpoledne, lyžařů bylo výrazně méně než minule.

Asfaltka od parkoviště kolem Skalky k rozcestí Červený kříž je projetá traktorem a za moc nestojí - rozhodně se po ní nedá bruslit, mělká stopa na klasiku uprostřed nebo na okraji na většině míst vyjetá je. Přímá stopa k Červenému kříži průsekem existuje, ale taky není žádný zázrak.

Stopa od Červeného kříže k bývalé vojenské základně je určitě hezčí. Ve vojenské základně sníh přibyl - ovšem dost stop, co byly projekty minulý víkend, už je zapadaných. Projetá není ani stopa pokračující dál kolem základny - místo ní je se prolézá dírou v plotě a stopa pak vede podél plotu mezi smrčky. Zpátky jsme to zkusili po červené pod základnou, stopa tam je, ale až moc často z ní čouhají kameny nebo asfalt.

Info ze dne 5.12.
vloženo 5.12.2010 23:31 , Brdy a Hřebeny (běžky)

Celkem slušně se dá bruslit po asfaltce vedoucí od silnice Dobříš - Hostomice k bývalé vojenské základně Klondajk (6km). První úprava tratě (prohrnutí široké asfaltky) se povedla, druhá (projetí několika aut) už tolik ne, povrch není úplně rovný.

Dál po hřebeni se už pokračuje stopou na klasiku, která narozdíl od února prochází přímo prostorem bývalé vojenské základny Klondajk. V prostoru základny je parádních stop na klasiku několik. Dále stopa pokračuje po červené hřebenovce směrem ke Kytínské louce (na bruslení to tam není).

Asfaltka z obce Halouny nahoru ke Klondajku je první 2km pěkně prohrnutá a umožňující bruslení, dál už až příliš vyčuhují kamínky a asfalt a bruslit se dá jen na kameňačkách. Vrstevnicovou cyklostezku ve svahu SZ pod Klondajkem nelze s lyžováním nahoře vůbec srovnat, nedoporučuji ji. V Halounech jsem parkoval, protože na parkovišti na silnici Mníšek - Řevnice bylo dost plno.

Pro ilustraci mapa s GPS záznamem trasy: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=902427

Info ze dne 4.12.
vloženo 4.12.2010 17:44 , Praha (běžky)

V Hostivařském lesoparku (část od nádrže k Hostivaři nahoře) je na loukách vyjeta spousta pěkných stop na klasiku. Na prohrnutých cestách jsem viděl i pár lidí bruslit, sice místy bylo prohrnuto až hlínu, ale posypáno nebylo. Cesta dole podél přehrady je prohrnutá a minimálně v části i posypaná, vlastní přehrada je pak vypuštěná, letos se po ní bruslit nebude, po dně vede jen stopa nevalné kvality.

Milíčovský les celkem solidní, sice ne tak dobré jako v lednu/únoru, pár stop je rozdupaných od pěšáků, ale po chvilce hledání si každý několik pěkných stop najde. Po poli na jižním okraji lesa jsou pěkné stopy tentokrát jen v západní části, v té východní čouhají ve stopě hroudy ze zoraného pole.

Stopa z Miličáku po poli podél silnice do Petrovic nic moc i když sjízdná, ale pro lyžování na zoraném poli je sněhu ještě málo. Z Petrovic/Křeslic podél potoka do Pitkovic pěkná stopa na klasiku.

Info ze dne 7.4.

V okolí Plání nad Špindlerovým Mlýnem je sněhu dost, z vrcholu lanovky (kam se asi dá na lyžích dostat jen lanovkou nebo po sjezdovce) vychází pár solidně upravených tratí - jen na bruslení. Sníh je hodně měkký, když do něj přes den praží slunce, ale to platí jen přes den, večer okolo sedmé už zas pořádně zmrzlý a rychlý, podobné to bude asi i ráno.

Z Plání se dá jet směrem k Chalupě Na Rozcestí. Klínové boudy je vhodné objet nejvíc horní cestou, kde je sněhu dost, je tam slušná stopa vyjetá od lyžařů a většinou se dá i bruslit. Přímější cesta je sice většinou také sjízdná, ale na dvou místech přerušená potokem či bažinou, kde je nutné lyže zout.

Info ze dne 7.4.

Na tratích okolo Černé hory je sněhu dost, alespoň tam kde jsem lyžoval já - směrem na Lučiny. Na webu sice píšou, že jsou tratě neupravené, ale mě celkem upravené přišly. Dokonce byla většinou strojově vyříznuta i stopa na klasiku, což jsem dnes jinde neviděl. Sníh je dle očekávání jarní. Nehezká je přímá cesta z Černé hory na Lučiny, rozdupaná od pěších a Václavák je navíc ještě zmrzlý = ne moc bezpečný sjezd.

Úsek mezi Kolínskou boudou a koncem vleku Zahrádky nad Pecí za moc nestojí. Na Lučinách je víc zeleno než bílo, ale zouval jsem jen asi na 100 metrů u Pražské boudy a pak ještě na pár metrů v lese směrem k Zahrádkám, v tom lese je pak ještě místy voda ve stopě (teda spíš na cestě, stopa tam není žádná, prostě je to uježděná cesta, kde se dá celkem v pohodě bruslit).

Pěkně vypadá tzv. vodovodní cesta vedoucí zhruba z vrcholu Zahrádek. Dá se na ní velmi slušně bruslit (upraveno podle mého tak v úterý, bez stopy na klasiku), dojem kazí jen 100 metrů dlouhý kompletně asfaltový úsek. Navíc se pak nedá pokračovat stoupáním na Dvorskou boudu po zelené – po cestě chodí jen pěší a boří se hluboko, já to dolů sice sjel bez pádu, ale nahoru se dá tak se sněžnicemi. Lepší varianta cesty k Chalupě Na Rozcestí je přímo přes Liščí horu - tam je sníh všude, resp. na silničce k Lyžařské boudě čouhá mnohde asfalt, ale dá se mu vyhnout, jenom při sjezdu může překvapit. Stoupání od Lyžařské na Liščí horu není taky lyžařsky žádný zázrak, mnohde se kvůli kombinaci rozdupáno/poničeno plužením/přes noc umrzlé ani nedá bruslit. Směrem dolů to taky nebude lehký sjezd.

Info ze dne 28.3.
vloženo 29.3.2010 09:11 , Jakuszyce a okolí (běžky)

Z tratí v Jakuszycích jsme projeli jen malou část. Ve výše položených pasážích byl sníh sice vlhký a pomalý, ale bylo ho dost a na tratích se dalo slušně jezdit oběma styly. Zato na stadiónu v Jakuszycích šlo spíše o vodní lyžování.

Populární turistická cesta z Jakuszyc na Orle už slouží spíš pěším turistům, bruslit se tam nedá, ale klasická stopa je pro turisty použitelná a sněhu ještě dost, i když na pár místech bude asi brzy asfalt v celé šíři cesty.

Cestu z Orle podél Jizery k chatě Górzystów je lepší přenechat pěšákům, od kterých je už tak dost rozdupaná. Jak se vjede na první louku, začínají se objevovat místa bez sněhu a přes velkou louku na konci trasy (asi 1 km od chaty) už se jet nedá vůbec. Odbočili jsme tedy nahoru po modré, sníh tam sice byl a zážitek to byl silný, ale šlo spíš o boj než o lyžování.

Info ze dne 28.3.
vloženo 29.3.2010 09:08 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

V okolí Jizerky a Smědavy je sníh sice mokrý a pomalý (což po dešti nebylo překvapení), ale stále je ho dost a na hlavních trasách se dá lyžovat bez problémů. Jak na Promenádní tak na Knížecí cestě (která byla dokonce čerstvě upravena) se dalo dobře bruslit i jet klasicky, dojezd po soušské silnici na Smědavu byl taky bez problému. Jediné víc vytáté místo bylo asi 1km od Mořiny v protisměru trasy Jizerské padesátky, ale asfalt byl jen na polovině cesty. Úseku Mořina - Jizerka po louce jsme se vyhli, okolo bylo dost zeleno.

Cesta ze Smědavy k Předělu a Smrku vypadá sice ze začátku lákavě, ale už před první křižovatkou jsme narazili na asi 100metrový asfaltový úsek, který ani škarpou objet nešel. Na Předěl jsme tedy ani nepokračovali a vraceli se zpátky cestou směrem ke kiosku, trasa byla sice v týdnu krásně upravená a skoro nikdo tam od té doby nejel, ale také jsme se nevyhnuli jednomu krátkému přenášení.

Přejezd z Jizerky do Polska na Orle je se zvýšenou trpělivostí sjízdný - ale neupravený, s minimálně trojím zouváním lyží a v Polsku za Jizerou je cesta rozdupaná a plná jehličí. Nestojí to za to.

Parkovali jsme na Mořině. Původně jsme sice chtěli vyjíždět z Horního Polubného, ale tam už se dá sjet snad jen na travních lyžích. Na parkovišti nad Polubným taky nikdo nestál, ale slyšel jsem, že k Václavíkově studánce se dojet dalo.

Info ze dne 25.3.
vloženo 26.3.2010 08:57 , Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko (běžky)

Trasy z Míseček na Rovinku (obě varianty) jsou velmi slušně upravené, sněhu je tam dostatek - žádná vytátá místa. Jen je občas sníh trochu měkčí (tam kde do něj smaží celý den slunce), ale čekal jsem to horší, ve stínu byl podklad slušně zmrzlý. Občas je sníh celkem špinavý (jehličí apod.), ale já byl spokojen až na úsek v blízkosti Janovy hory, kde měl sníh k bílé barvě hodně daleko a krátký úsek se podobal vodnímu lyžování :-) Kdo rád jezdí na okruzích, bude pro něj lepší zůstat na tratích na Mísečkách, vypadaly taky upraveně.
Z Rovinky přes Benecko na Žalý to sice bylo upraveno asi dost dávno, ale podklad byl celkem tvrdý a bruslit se na tom dalo slušně. Stopy na klasiku buď chyběly, nebo byly spíš takové kosmetické, nebo jsem je za tmy už neviděl :-) Pro okruhy na Benecku myslím platí totéž.
Rozhodně nedoporučuju cestu z Rovinky vedoucí do prostředku Herlíkovické sjezdovky (označená jako směr Křižovky, na mé prastaré mapě pojmenovaná jako Velbloudí cesta). Projeto nějakým skútrem hodně dávno, boří se to, místy je spousta jehličí. Zpátky jsem radši jel po červené sjezdovce z vrchu Žalý, za tmy to byl příjemný sjezd, sjezdovka byla krásně upravená :-)

Info ze dne 14.3.
vloženo 14.3.2010 19:13 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Přes noc a během neděle napadl další sníh, což nejlépe dokumentuje včera doporučovaná cesta do Oldřichova - z Bílé Kuchyně byla zapadaná tak, že se těžko dalo poznat, že se tam včera lyžovalo. Úprava většiny tratí proběhla (rolby jsme potkali i během dne), ale nového sněhu bylo opravdu dost, takže jsme se místy bořili i po úpravě, ale i za takových podmínek má lyžování své kouzlo. Nejvýše jsme vyjeli jen k Tetřevím boudám, už od "středních poloh" byly totiž na otevřených místech stopy někde zafoukané a lyžování v okolí Bedřichova nám tentokrát přišlo vhodnější alternativou.

Info ze dne 10.3.
vloženo 11.3.2010 09:00 , Jakuszyce a okolí (běžky)

V Jakuszycích jsem si zalyžoval výborně. Sněhu dle očekávání spousta a množství upravených tratí nadstandardní (jako nepravidelný návštěvník jsem jich takové množství ještě nezažil). Pomohly víkendové závody, pro které bylo upraveno snad 50 km tratí. Část z nich od neděle už upravena nebyla (třeba železnice Jakuszyce - Harrachov), ale pořád se po nich jezdí slušně. Protože se závod jel bruslením, jsou tratě z této kategorie vhodné zejména pro bruslení, klasická stopa tam skoro není. Ovšem hodně (tak 25 km) tratí bylo upraveno čerstvě a naprosto luxusně pro oba styly, navíc tam ani nebylo moc lyžařů. Třetí kategorií jsou místa, kudy trasa závodů nevedla, z nich jsem projel jen úsek od hraničního přechodu nad nádražím Harrachov k Orle. Tam naopak bruslení za moc nestálo, ale klasické stopy vypadaly slušně.

Info ze dne 7.3.
vloženo 8.3.2010 09:31 , Východní Krušné hory (běžky)

Nové Město, Dlouhá Louka: v pátek a v sobotu napadlo okolo 10cm sněhu, většina tratí ale byla upravena až po sněžení, v neděli to bylo moc pěkné lyžování. Sněhu je dostatek.

Podrobněji: Z Dlouhé Louky silnice směrem na Fláje tradičně pěkná na klasiku i na bruslení, za odbočením ze silnice směrem na německé Holzhau taky upraveno pěkně, jen se tam najdou asi čtyři 15 metrů dlouhé úseky, kde vykukuje asfalt či štěrk, ale dá se tomu v pohodě vyhnout. Z Dlouhé Louky do Nového Města a dál na Vitišku také pěkné pro oba styly, jen v okolí Nového Města na loukách jsou stopy místy zafoukané (hlavně u větrných elektráren). Asi nejvíc se mi líbila silnice směrem na Cínovec, tam byl podklad krásně tvrdý, parádní bruslení. Pak jsem ještě projel 5km kolečko vycházející od stadionu v Novém Městě, taky spokojenost. Pouze spojka k vlakovému nádraží Modrava byla ujetá jen od lyžařů, ale to je možná normální.

V Německu jsem pak jel po bývalé železnici na Teichhaus - pěkně upravené na klasiku a lidí tam bylo míň, než jsem čekal (ale pořád víc než v ČR). Skoro 20 km jsem pak najezdil na tratích nad Holzhau, větší část z nich je připravena jen pro klasický styl (a je to tam i napsáno). Část byla upravena čerstvě, část blíže Českému Jiřetínu tipuji někdy v sobotu ráno, ale pořád se tam lyžovalo pěkně. Nicméně když jsem psal před 14 dny, že jsou stopy v Německu o třídu lépe upravené než u nás, tak teď to bylo spíš opačně.

Mapa s GPS záznamem výletu: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=523710 . Převážná většina tratí, po kterých jsem jezdil v Německu, je upravena pouze pro klasický styl, pozor na to.

Info ze dne 28.2.
vloženo 28.2.2010 17:46 , Praha (běžky)

S lyžováním v Praze je konec. Výjimečně se sice najdou větší plochy pokryté tajícím sněhem (nejčastěji uježděným na cestách), kde by někdo mohl zkoušet lyžovat několik desítek až stovek metrů tam a zpátky. Takový lyžař by byl však považován za šílence. Nikoho takového jsem nepotkal, nezkoušel jsem to a určitě zkoušet nebudu - tohle je pokus o zobecnění postřehů z projížďky na kole Milíčovským lesem.

Info ze dne 27.2.
vloženo 27.2.2010 20:17 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

V noci připadl tak 1cm sněhu a zároveň byla upravena velká část tratí Jizerské magistrály - a to snad všude i na bruslení, projel jsem více tratí po skoro celé její délce. V noci mrzlo, takže sníh nijak zvlášť pomalý nebyl. Ale vyplatí se přijet ráno - při odpoledním sjezdu asi v polovině kopce z Rozmezí na Kristiánov se najednou změnil dobře jedoucí sníh na břečku typickou pro jarní počasí, ve které to fakt nejelo (a břečkou se jelo až do Bedřichova).

Info ze dne 21.2.
vloženo 21.2.2010 13:41 , Praha (běžky)

Zamrzlá Hostivařská přehrada již zdaleka nenabízí takové podmínky, jako uprostřed týdne. Sníh na vyježdeném okruhu pro bruslení roztál a pak zmrzl, takže za moc nestojí. Zato tam, kde leží neuježděný sníh, se zatím dá bruslit dobře. Ve stopách na klasiku je čistý led.

Milíčovský les: sníh taje, měkne, ale je ho stále dostatek. To ale přináší i pozitiva, jak sníh taje, tak se na něm dobře bruslí na udupaných cestách - zejména okolo hald, jak psal včera Láďa, ale i jinde. Stopy na klasiku zůstaly většinou celkem pěkné (třeba na poli podél okraje lesa).

Info ze dne 20.2.
vloženo 20.2.2010 20:27 , Východní Krušné hory (běžky)

Na Dlouhé Louce připadly tak 2 cm sněhu (plus někde něco nafoukal vítr) a to až po poslední úpravě tratí, takže klasická stopa na trati podél obory k nádrži Fláje pro fajnšmekry zrovna nebyla (málo hluboká), ale já si nestěžuju. Bruslařům to podmínky spíš zlepšilo.

Pokračovali jsme podél nádrže směrem na západ (pěkná stopa na klasiku, na bruslení spíš ne) a po přejetí silnice dál směrem na Klíny - místy strojová stopa úplně zapadaná a od lyžařů vyšlapaná jiná. Po pár kilometrech jsme odbočili podél Pstružného potoka (a podél hranice s Něměckem) k Českému Jiřetínu - stopa sice jen vyjetá od lidí, ale dost pěkná - jen bych ji nechtěl jet nahoru, místy se bořily hůlky, což při sjezdu nevadilo.

V Českém Jiřetíně bylo třeba lyže sundat, přejít hranici a asi 200m po silnici. Tam pak začínají německé stopy podél Bystrého potoka - parádně upravené 2 stopy na klasiku. Moc se nám líbily, takže jsme si v Německu objeli ještě okruh směrem k Rechenbergu, který v této podobě na mojí mapě z r. 2009 vůbec není. Upravených stop je tam ještě víc, zpravidla jen na klasiku.

Do ČR jsme se vraceli přechodem nad Holzhau, odtud byla opět kvalita stop o stupeň slabší ve srovnání s Německem. Zato na bruslení vypadala silnice z Dlouhé Louky směrem na Fláje exkluzivně jako obvykle.

Pro lepší orientaci GPS záznam trasy je tady: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=505677

Info ze dne 18.2.
vloženo 18.2.2010 09:18 , Praha (běžky)

Na zamrzlé Hostivařské přehradě stále velmi pěkný okruh na bruslení v délce asi 3 km. Stopa na klasiku je tam taky a klasicky se dá jet i dál po vypuštěné části přehrady k Petrovicím. Za tmy se dá bez problému lyžovat bez čelovky, světla z okolních osvětlených hřišť a lamp je tam dostatek.

Info ze dne 14.2.
vloženo 14.2.2010 23:33 , Žďárské vrchy - Novoměstsko (běžky)

Pěkně upravená byla trasa Milovy - Samotín - Fryšava - a pak asi různými cestami do Nového Města. Sice jsme bruslili, ale příjemnější je v této oblasti jet klasicky - stopy jsou dost blízko u sebe a prostoru na bruslení je málo - komfortní bruslení bylo jen na okruzích u Skleného. Jinak tu rozbitou rolbu jsme potkali stále stojící na Blatinách :-(

Info ze dne 13.2.
vloženo 14.2.2010 19:03 , Žďárské vrchy - Žďársko (běžky)

Při svém prvním lyžování ve Žďáru jsem byl velmi příjemně překvapen. Zelený (Žďárský) okruh začínající těsně za městem byl upraven exkluzivně - pás na bruslení většinou tak široký, že mohou jet dva lyžaři bez problémů vedle sebe, okolo toho až 4 vyříznuté stopy na klasiku. Ze žlutého (Hamerského ) okruhu jsme jeli jen bližší polovinu, ten už byl trochu víc zafoukaný.

Info ze dne 11.2.
vloženo 11.2.2010 21:37 , Praha (běžky)

V Hostivařském lesoparku jsou stále vyšlapné stopy na klasiku solidní kvality, i když jejich počet se mírně snížil, některé jsou totiž zasněžené. Jezdil jsem dnes za tmy v části severně od nádrže, pak jsem sjel i dolů (protažená na asfalt je stejně jako dříve cesta od Hostivaře podél Botiče a pak přes hráz). Dá se lyžovat i na zamrzlé zasněžené nádrži, a to nejen ve stopě pro klasiky podél břehu, ale hlavně se tam parádně bruslí (a tím nemyslím na bruslích, ale na lyžích :-) - je tam uježdný pruh od lyžařů, takže se nejezdí ani v hlubokém sněhu ani po ledu - na Prahu myslím nadstandardní bruslení. Bruslit jsem ale viděl pár lyžařů i po prohrnutých cestách. Mnozí to zvládali za tmy i bez čelovky.

Info ze dne 7.2.
vloženo 7.2.2010 20:56 , Brdy a Hřebeny (běžky)

Hřebenovka na Hřebenech (jel jsem z Černolic k vojenské základně za Kytínem) stále sjízdná, sněhu je hodně, jako turistika pěkné pro toho, kdo nepotřebuje upravené tratě. Oproti minulým týdnům jsou o něco horší podmínky na klasiku (stopy jsou většinou docela málo hluboké, někde bych místo slova stopa volil spíš "cesta uježděná od lyžařů"), na bruslení naopak lepší: od tradičně plného parkoviště na silnici Mníšek - Řevnice se dá slušně bruslit po silničce směrem na Skalku a rozcestí Červený kříž a snad i někudy dál, ale i jinde se místy bruslit dalo.

Info ze dne 6.2.
vloženo 7.2.2010 00:19 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Jel jsem velký okruh z Bedřichova a v závěru ještě objel Josefodolskou přehradu. Všude krásně upraveno jak na bruslení, tak na klasiku - parádní lyžování. Podobné to bude asi i jinde v Jizerkách. Jen silnice na jižní části hráze přehrady je prohrnutá, ale bez problému se dá jet vyšlápnutou stopou vedle. Kdo rád jezdí na okruhu a pojede klasicky, může vyzkoušet 5km okruh z Bedřichova, který je po sobotním závodě upraven pro klasiku - jsou tam 3 stopy.

Info ze dne 1.2.
vloženo 1.2.2010 19:26 , Brdy a Hřebeny (běžky)

Parkoviště na hřebeni na silnici Mníšek - Řevnice bylo v pracovní den prázdné. Cesta odtud ke Skalce a dál k rozcestí Červený kříz prohrnutá a k večeru na dost místech s vyjetými hlubokými kolejemi - mezi Skalkou a Červeným křížem se těží, potkal jsem náklaďák a traktor. Projet se dá, ale nic moc. Dá se to objet stopu na klasiku průměrné kvality, když se v první zatáčce nezahne nahoru ke Skalce, ale jede se stopou rovně průsekem a pak pořád rovně až na rozcestí Červený kříž. Problematický je jen průjezd jedné menší rokle. Dál solidní vyšlapaná stopa po hřebeni až k vojenskému prostoru. Ve vojenském prostoru spousta stop, některé velmi pěkné, některé zapadané. Nebo se dá vojenský prostor objet i zleva - stopa podél plotu, resp. mezi plotem a zdí. Po silnici vedoucí od voj. prostoru na rozcestí Stožec (a možná i dál, ale bez záruky) se dalo velmi dobře bruslit. Zpátky jsem zkusil cestu před Stožcem po modré z kopce na severní úbočí hřebene a po přibližně vrstevnicové cestě (cyklotrase) zpátky a pak nahoru na rozcestí. Zde stopa na klasiku z poloviny moc pěkná, v druhé polovině ale jen v koleji vyjeté traktorem (ale pořád po sněhu a pořád se to dalo nazvat stopa :-) Sněhu všude dost, celkově pěkný výlet, pro lyžaře zvyklé na vyříznuté stopy to ale nebude.

Info ze dne 31.1.
vloženo 31.1.2010 12:45 , Praha (běžky)

Milíčovský les: velmi dobré městské lyžování. Stopy na klasiku vedou v lese někde mimo cesty pro pěší (takže nejsou tolik rozdupané jako před pár týdny), na loukách jsou exkluzivní. Stopy na okolních polích sice zapadaly sněhem (z oblohy nebo od větru), ale větší část jich už lyžaři stihli znovu prošlápnout. Podmínky na bruslení objektivně neposoudím - cestám kde se bruslí, jsem se vyhnul.

Info ze dne 30.1.
vloženo 30.1.2010 20:37 , Česká Sibiř - Čertovo břemeno (běžky)

Česká Sibiř: sněhu spousta. Nepřítelem je vítr, který zafoukává sněhem rolbou upravené trasy. Ty zde vedou skoro všude po loukách a polích a tak se před větrem neschovají. Pruh na bruslení někde zčásti zafoukaný, takže bruslení je ne úplně pohodlné a celkem fyzicky náročné, ale pořád se to dá. Klasika by byla asi lepší volba, jedna z dvou obvyklých stop je sice skoro všude nepoužitelně zafoukaná, ale druhá je projetá. To vše platí pro trasu Líbenice - Čunkov - Ounuz - Jistebnice - Líbenice, pouze úsek Jistebnice - Nehonín podél rybníků je jen na klasiku, dá se to asi objet bruslením nějak horem, ale při téhle objížděčce se dá jednoduše ztratit a vrátit se do Jistebnice :-) Netypický je okruh z Jistebnice směr Brtec, Božejovice (vede až k nádraží) a zpátky, případně ještě přes Hůrku. Najdou se tam jak parádní úseky na bruslení, tak místa, kde je celý pás dříve projetý rolbou úplně zafoukaný a po klasických stopách ani památky - tuhle cestu na klasiku nedoporučuju, na bruslení to není horší než jinde. Mínusem jsou stovky metrů přes Jistebnici bez lyží a úsek z Jistebnice ke kapli sv. Magdalény, který je naprosto rozdupaný od pěšáků.

Pro lepší orientaci tady je GPS záznam trasy - http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=484244 . Jak je vidět, trasy vedou často jinudy, než je nakresleno na mapce na webu. Doprava autem - při mém plazení se podél silnice Borotín - Líbenice 3 z 5 aut nevyjely závěrečný kopec, takže jsem i zpátky jel přes Střezimíř, i když jsem si po cestě tam říkal, že radši pojedu přes Borotín :-) Ale dalo se to.

Info ze dne 27.1.
vloženo 28.1.2010 08:28 , Praha (běžky)

Milíčovský les večer za tmy: Pokud dojem nezkreslila málo svítící čelovka, bylo to na Prahu exkluzivní lyžování: Po lese i na loukách a okolních polích spousta pěkných stop na klasiku (nejhezčí stále ta podél okraje lesa po poli - snad ji noční kombinace sněžení a větru moc neznehodnotila...). Na bruslení pár prohrnutých cest, některé možná až přiliš nebo trochu zapadané svinčíkem, při bruslení je dobré si dávat pozor na lyže nebo vzít nějaké starší.

Info ze dne 24.1.
vloženo 24.1.2010 18:24 , Ladův kraj (běžky)

Voděradské bučiny, prostor mezi obcemi Struhařov, Louňovice a Jevany: sněhu hodně, v lese dost stop na klasiku vyšlapaných od lyžařů. Lyžařsky ale nic moc, narazit na pěknou stopu vyžaduje štestí, převažují stopy rozšlapené pěšími turisty nebo jinak poničené. Cestu vhodnou na bruslení jsem nepotkal.

Info ze dne 23.1.
vloženo 23.1.2010 23:56 , Brdy a Hřebeny (běžky)

Na hlavní hřeben Hřebenů s červenou turistickou značkou jsem se dostal kus nad Černolicemi, je tam solidní stopa na klasiku vyšlapaná od lidí. Od křížení silnice Řevnice – Mníšek (kde bylo parkoviště ve 14 h plné a parkovalo se i podél silnice) se dalo i bruslit směrem ke Skalce a až na rozcestí „Červený kříž“ (a možná i dál po nějaké cestě), naopak klasikovalo se v tomto úseku bez stopy. Dále zase stopa na klasiku mimo červenou značku k rozcestí „Na Soudném“ a následně po červené až skoro k bývalému vojenskému prostoru na hlavním hřebeni. Tam kde začíná červená klesat pod hřeben byla cesta protažená a posypaná (možná ale nešlo o dlouhý posypaný úsek), zůstal jsem tedy nahoře a vjel do vojenského prostoru. V něm překvapivě hodně stop, parádní lyžování mezi opuštěnými vojenskými objekty, jen se vojenským prostorem složitě přejíždí na druhou stranu – díra v plotě se těžko hledá, není úplně na druhém konci a musí se pak jet nějakých 200 metrů těsně podél plotu mezi stromky. Na silnici od vojenského prostoru se dá bruslit k rozcestí „Stožec“ (a asi i dál), ale výška uježděného sněhu je asi 3 cm a místy vykukuje asfalt. Vracel jsem se pak jakoby zpátky asi 1 km po červené (na klasiku v pohodě) a následně přímou cestou do Kytína – nic moc, dost lesních cest je protažených a jedna až na podklad.

Co nedoporučuju: Z Kytína do Mníšku je to dobré, jen když vám ujede autobus :-) Ale když jsem se dostal přes pole do pruhu lesa podél dálnice, zas tak špatná ta stopa nebyla, pro místní může být užitečná. A na začátku jsem si měl odpustit start z Klínce, cestu lesem k červené turistické značce, po ní do Černolic a pěšky přes Černolice – běžky tam byly spíše přítěží.

Pro lepší představu je zde kdyžtak GPS záznam trasy: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=477677

Info ze dne 20.1.
vloženo 20.1.2010 21:40 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark dnes za tmy: Sněhu je stále docela dost - dva dny na něj občas pršelo a pak umrzl, jede to celkem rychle. Na prohrnutých cestách se stále dá bruslit, jen někde se objevuje asfalt, je dobré si dávat pozor nebo vzít staré lyže. Stopy na klasiku zůstaly bez následků krom toho, že někde na loukách se těžko odráží hůlkama, jak je sníh dole měkký a nahoře je zmrzlá vrstva. Tj. celkově žádný zázrak, ale pořád se lyžovat dá slušně.

Info ze dne 17.1.
vloženo 17.1.2010 17:28 , Praha (běžky)

Z Jižního Města nebo Petrovic se dá na běžkách dojet do Průhonic - pouze na klasiku. Buď po poli (pole je trochu hrbolaté a stopa tedy taky) nebo údolím Botiče (cesta je používána i pěšáky). V okolí kurtů u dálnice není dobrý nápad jet po pravém břehu Botiče, některé cesty jsou tam prohrnuté na asfalt. Jinak není třeba se bát o lyže, pokud je sundaváte při přecházení silnic :-) Pro lepší orientaci GPS záznam je tady http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=471814 Celkově pěkné jako výlet, ale kdo chce jezdit v kvalitní stopě, najde v Praze stovky lepších míst.

Milíčovský les: nových min. 5 cm sněhu pomohlo, zasypalo to špínu na cestách pro bruslení a umožnilo vyjet stopy tam, kde byly cesty už udupané. Stopa na poli podél lesa stále nejlepší, bohužel však jen jedna a v poledne tam jezdilo dost lyžařů, takže bylo třeba se vyhýbat.

Info ze dne 16.1.
vloženo 16.1.2010 20:19 , Východní Krušné hory (běžky)

Dlouhá Louka: Moc pěkný je okruh podél obory k vodní nádrži Fláje - jak na klasiku, tak na bruslení. O něco slabší (hlavně v nejprudším kopci dost kamínků a někde zafoukaná klasická stopa) je odbočka podél obory na Loučnou a pak až k vysílači Střelná, kde upravená stopa konči. Exkluzivní je silnice z Dlouhé Louky směrem na Fláje - široká na bruslení a po obou stranách stopy na klasiku. To vše až k odbočce do Německa na Teichaus - silnice dál na Fláje nevypadala upraveně a cesta do Německa je dost šutrovitá, to už nedoporučuji.

Německo - trasa podél Hraničního potoka (Teichhaus - Neurehefeld) má sněhu dost. Na cestě pro klasiky po bývalé železnici jezdí mraky lidí. Na bruslařské cestě podél ní je lidí méně, ale východní část byla rozdupaná pěšáky a hlavně koněm se saněmi...

Nové Město - sněhu většinou dost, ale některé cesty směrem k Cínovci jsou rozježděné autem a bruslí se na tom špatně :-( Z Nového Města od pumpy na severozápad je cesta přes louku plná šutrů a hlíny, dál už to bylo po cestách směrem zhruba k Dlouhé Louce OK.

Celkově bylo dle místního znalce v této oblasti upraveno tolik tras, jako nikdy předtím...

Info ze dne 13.1.
vloženo 13.1.2010 14:37 , Praha (běžky)

Hostivařský lesopark je o něco lepší na klasiku, Milíčovský les zas na bruslení. V obou případech bych na bruslení volil horší lyže, při klasice bych se o lyže nebál.

Hostivařský lesopark: Spousty pěkných stop na klasiku, vedou zejména po loukách a ne po cestách, takže v nich pěší návštěvníci téměř nešlapou. O něco hezčí mi přijde část lesoparku u Hostivaře než u Jižního Města, špatný je jen přejezd mezi těmito částmi na lyžích (v oblasti blízko sídliště Košík). Na bruslení mohou posloužit prohrnuté cesty, i když jsou občas něčím zapadané a celkem úzké. Širší a tedy na bruslení nejlepší je cesta podél nádrže. Sjíždět na zamrzlou nádrž nedoporučuju, nabízí jen stopu podél břehu a ani ta za to nestojí.

Milíčovský les: Na bruslení je vhodných pár větších cest, jsou širší a trochu méně zapadané než v Hostivaři. Na klasiku je pak exkluzivní stopa po poli podél okraje lesa, slušné stopy jsou na loukách. Po cestách v lese chodí i pěšáci, takže tam se o stopách moc mluvit nedá.

Cesta z Petrovic podél Botiče do Hostivaře je sjízdná až k ragbyovému hřišti, ale chodí po ní i pěší. Od ragbyového hřiště se musí lyže přenést. Z Petrovic do Milíčáku se dá dojet bez problému stopou po poli.

GPS záznam mé dnešní trasy je tady: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=467739

Info ze dne 2.1.
vloženo 2.1.2010 19:26 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Sněžení znamenalo výrazné zlepšení podmínek zejména v níže položených místech (Bedřichov, Nová Louka, Hřebínek, Kristiánov) - už není třeba se bát o lyže. Z Knajpy zpět do Bedřichova jsem to po delší době zkusil přes Hřebínek - od Tetřevích bud k Nové Louce sice byl cítit pod hůlkami velmi blízko asfalt, ale dalo se to - spíše na bruslení, stopa na klasiku v těchto místech za moc nestojí, výrazně lepší je přes Kristiánov.

Kdo nechce potkávat tolik lyžařů a pojede klasicky, může zkusit trasu z Knajpy na Mariánskohorské boudy a dál přes Protrženou přehradu na Kasárenskou. Na klasiku paráda, a když Jizerská OPS upraví stopy (a píše, že je v noci upraví), bude to ještě lepší než dnes. Bruslit se tam dnes nedalo. Kdyby někoho zajímal záznam mé dnešní trasy z GPS na mapě, tak je tady http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=456267

Info ze dne 1.1.
vloženo 1.1.2010 16:50 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Ve výše položených místech začalo sněžit už před půlnocí a připadlo tam možná 5cm - nahoře se lyžuje určitě lépe, než včera. Kdo si může vybrat, odkud bude vyrážet, ať vyjede z Jizerky nebo ze Smědavy a vyhne se okolí Bedřichova - ne že by to tam bylo vyloženě špatné, jen se tam podmínky oproti včerejšku tolik nezměnily, krom toho, že včerejší břečka ztvrdla a sníh je rychlejší. Stopy na klasiku byly v průběhu dne průběžně upravovány na více výše položených trasách, přesný seznam se snad objeví na webu Jizerské OPS.

Nelíbily se mi cesty směrem od Smědavy ke Smrku, rychle jsem se odtamtud vrátil. Cesty s kolejemi od aut, zmrzlé hroudy, žádná stopa. Pouze pro dobrodruhy, kteří nestojí o upravené tratě,,,

Info ze dne 31.12.
vloženo 31.12.2009 16:58 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Po nočním dešti a občasném mrholení přes den se sněhové podmínky pochopitelně zhoršily, sníh je mokrý, někde je to spíš taková břečka, ale lyžovat se pořád dá solidně. Líp se na to bruslí, než jezdí klasicky. Jindy problematický úsek z Bedřichova má navozený umělý sníh, který je odolnější vůči dešti, takže tam je to v pohodě. Od rozcestí u Nové Louky, kde už umělý sníh není, začíná nejhorší úsek - zhruba k Blatnému rybníku se občas objevuje asfalt, kameny nebo tráva. Nahoře nad Kristiánovem už je sněhu spousta a muselo by hodně pršet, aby zmizel.

Od Rozmezí jsem jel na Mariánskohorské boudy, tam se dá jet jen klasicky, bruslit se v neuježděném sněhu, co napadl v noci na středu, moc nedá. Podobné je to dál přes Protrženou přehradu a dál směrem ke Smědavě, navíc asi 1km v okolí Protržené přehrady je rozjetý od nějakého auta. Tenhle úsek byl pěkný spíš jako výlet, než lyžařsky.

Info ze dne 30.12.
vloženo 31.12.2009 09:39 , Bedřichov a Jizerská magistrála (běžky)

Sněhu bylo včera na Jizerské magistrále dostatek, v úseku Kristiánov - Jizerka určitě nebyly třeba kameňačky. Z Bedřichova na Rozmezí/Knajpu je určitě lepší jet přes Kristiánov než přes Hřebínek. Víc o včerejších podmínkch nemá cenu psát, protože přes noc v Bedřichově celkem dost pršelo a ještě ani úplně nepřestalo :-(

Info ze dne 20.12.
vloženo 20.12.2009 16:25 , Praha (běžky)

Lyžovat se dá na zamrzlé Hostivařské přehradě, na níž leží cca 3 cm sněhu. Není to sice nic extra, ale lyžarů tam jezdilo několik, takže je vyjetá i nějaká stopa. Hodí se mít ostřejší hroty na hůlkách. Dle stopy někdo zkoušel lyžovat i mimo led, ale na takové pokusy bych musel mít ještě horší skluznici, než mám...

Info ze dne 17.10.
vloženo 1.11.2009 21:21 , Jakuszyce a okolí (běžky)

V polských Jakuszycích je pro sportovněji naladěné lyžaře upraveno asi 5 km tratí na bruslení i na klasiku, turistům poslouží i další stopy prošlápnuté lyžaři, jenom se v čerstvém neujetém sněhu nedá moc odrážet hůlkama... Překvapivě nebyla sjízdná oblíbená vrstevnicová cesta z Jakuszyc na Orle (byla upravena pro provoz aut). Jinak sněhu je tam spousta.

Doporučujeme

Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.
Běžky v Alpách nově na Kamzasněhem.cz
Rozšiřujeme působnost našeho webu do zahraničí - nově zde můžeme sdílet informace o podmínkách v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích.