Z Červenohorského sedla k Pradědu

Nejvýše položená upravovaná trasa v ČR se nachází pod Pradědem mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Prodloužíme-li ji dál na Červenohorské sedlo, dostaneme se do nižší nadmořské výšky, ale už je z toho slušný výlet. A zároveň tip pro období, kdy sníh leží jen na pár místech na Moravě.

Trasa z Červenohorského sedla na Ovčárnu a zpět měří cca 25 km. Přesto se pro ni někdy rád rozhodne i lyžař, který jinak preferuje o dost další výlety a nerad se vrací po stejné cestě zpět. V době, kdy v nižších polohách sníh chybí a ve středních lyžaři musí kličkovat mezi kameny a přenášet holá místa, bývá totiž tato trasa sněhovou jistotou. Navíc se slušnou šanci, že bude i upravena. K tomu za slunečného počasí nabízí i parádní výhledy. A někdy i docela vysokou hustotu lyžařů.

Jaké jsou aktuální sněhové podmínky, můžete hledat mezi zprávami od běžkařů z Jeseníků.

Video z trasy Červenohorské sedlo - Ovčárna

Téměř totožnou trasu si můžete prohlédnout ve dvou videích staršího data, natočených rok po sobě. Obě obsahují i mapku s GPS záznamem trasy. Červená tečka na ní vždy ukazuje, ze kterého místa pochází daný záběr.

Novější video nich vzniklo v prosinci 2013. Natáčet jsme začali až po vystoupání na Švýcárnu. Možná z důvodu, že až tehdy vysvitlo sluníčko a řekli jsme si, že díky němu může vzniknout hezčí video, než to rok staré. Nahoru na Praděd jsme tentokrát nelezli.

Při natáčení videa o rok dříve, v prosinci 2012, bylo zataženo. Ale ani to nás neodradilo o prodloužení trasy o výstup na Praděd. Toto video je však již nenávratně ztraceno.

Parkování na Červenohorském sedle

Parkovali jsme na parkovišti primárně určeném pro návštěvníky sjezdovek na Červenohorském sedle, které se nachází v nadmořské výšce těsně nad 1000 metrů. Před vánočními svátky roku 2018 se zde pakrovalo zdarma - ověřeno jak osobní návštěvou, tak na webu skiareálu. Pár dní poté už bylo vše jinak - parkování v ceně permanentky mají sjezdaři, pro ostatní návštěvníky je parkovné 200 Kč na den. I tentokrát prověřeno jak na webu, tak návštěvou jednoho z lyžařů. Ale tyto změny zas tak nepřekvapily, i v minulých letech se zde totiž podmínky parkování výrazněji měnily:

  • zprávy z roku 2016 hlásí, že tehdy běžkaři platili parkovné ve výši 200 Kč na den
  • při naší první návštěvě roce 2012 cedule strašila parkovným 20 Kč na hodinu, maximálně 150 Kč denně - protože ale vleky jezdily ve velmi omezeném provozu, bylo parkoviště ten den i pro běžkaře zdarma.
  • v roce 2013 už o parkování zdarma informovala i cedule, ale i tentokrát jsme sem přijeli v době, kdy velky jezdily jen ve velmi omezeném provozu.

Popis trasy

Běžkařská trasa z Červenohorského sedla na Švýcárnu je dlouhá něco málo přes 8 km. Zpočátku vede po modré turistické značce a pozvolna stoupá do kopce po jižním úbočí Velkého Klínovce, na němž končí několik vleků a lanovka místního ski areálu. Na druhou stranu se za dobrého počasí otevírá krásný výhled přes údolí na vodní nádrž Dlouhé Stráně, která je vidět po většinu trasy. Následuje delší úsek v podstatě po vrstevnici až do místa, kde modrá značka z odbočuje z lyžařské trasy do lesa a přichází první sjezd na rozcestí Petrovka. Zde je potřeba zahnout ostře doleva a začít stoupat po zelené turistické značce do dalšího kopce až na rozcestí Kamzík. Odtud se jede opět kousek po vrstevnici a pak následuje nejprudší stoupání (v opačném směru poměrně náročný sjezd), které končí pár stovek metrů před turistickou chatou Švýcárna.

Úsek mezi Švýcárnou a Ovčárnou dlouhý asi 5,5 km bývá nejdéle sjízdnou (a upravenou) běžeckou tratí na Moravě - sníh zde obvykle vydrží dlouho do jara. První polovina trasy vede do mírného kopce až na rozcestí Praděd. Odtud se dá odbočit po silnici (pro běžkaře speciálně neupravované, ale projížděné zásobovacími rolbami, takže většinou na lyžích sjízdné) až k vysílači na vrcholu Pradědu ve výšce 1491 metrů nad mořem. Běžkařská trasa ale pokračuje z kopce, míjí odbočky ke Kurzovní chatě a chatě Barborka a následně (to už vede po rovině) kříží jeden z vleků a sjezdovku lyžařského střediska Praděd. To už se dostávámě téměř do cíle trasy na Ovčárně, ve výšce 1300 metrů nad mořem. Celý úsek Švýcárna - Ovčárna vede po dostatečně široké cestě, při stopách na klasiku na obou stranách zůstává mezi nimi ještě hodně místa pro bruslaře.

Jak trasu prodloužit, zkrátit či upravit?

Chcete se do těchto míst podívat, ale popsaná trasa je pro vás moc dlouhá, nebo naopak krátká, případně jen nechcete jezdit pořád to samé? Uvažovat můžete nad těmito možnostmi:

  • absolvovat výlet opačným směrem (Ovčárna - Červenohorské sedlo - Ovčárna) je také možné, i když méně typické. Důvodem je zejména omezené a dražší parkování na Ovčárně, ve spojení s kyvadlovým provozem mezi Ovčárnou a Hvězdou,
  • stačí vám projet trasu jen jednosměrně, tedy ujet na běžkách cca 12,5 km? Např. s využitím hromadné dopravy to určitě nějak půjde,
  • chcete si naopak trasu o něco prodloužit? V blízkosti Sporthotelu Kurzovní bývají za dobrých podmínek upravované okruhy pro běžkaře. Aktuální plánek vyfocený přímo před hotelem ukazuje jejich polohu i profil nejlépe. Případně koukněte na fotky z roku 2016 nalezené s pomocí vyhledávače.
    Běžecký lyžařský areál Praděd u hotelu Kurzovní
  • je pro vás úsek z Červenohorského sedla na Petrovku příliš rovinatý? Z Petrovky se místo na sedlo dá sjet do Koutů nad Desnou. Zatímco Červenohorské sedlo leží v nadmořské výšce přes 1000 metrů, Kouty pod 600 metry. I tato trasa se za dobrých podmínek upravuje, jenže mnohdy bývá bez sněhu. Trasu prodlouženou o výjezd od Koutů a návrat tamtéž najdete zaznamenanou na mapě u jedné ze starších zpráv. Při stejném výletu byly projety i okruhy u hotelu Kurzovní,
  • pokud je sněhu ještě méně a nelze na lyžích sjet ani na Červenohorské sedlo, mnozí lyžaři si dokážou vystačit s úsekem Ovčárna - Švýcárna,
  • pro milovníky dlouhých hřebenových přejezdů je tato trasa prostřední částí Jesenické lyžařské magistrály, resp. jejího hlavního hřebenového úseku po trase Skřítek – Ovčárna – Červenohorské sedlo – Šerák – Ramzová. Tento přejezd však patří primárně lyžařům, kteří často jedou s turistickým batohem a obejdou se bez upravených stop. Část mezi Ovčárnou a Červenohorským sedlem je totiž na této trase v podstatě jediným běžně upravovaným.

Mapa s GPS záznamem trasy