Moravskoslezské Beskydy – běžky

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 19.1.2019 23:29
Bílá - Samčanka - zezačátku lehce zmrzlé stoupání, pak upravená stopa v čerstvé vrstvičce prašanu na tvrdém podkladu. Odbočka k Samčance ztuhlá, i z plužení byl na ledu problém. Restaurace na Samčance zavřená.
Vloženo 19.1.2019 19:00
Bílá střed - mezivodí. Upravená stopa, jen lehce namrzlé, krásné počasí. Skvělé.
Vloženo 18.1.2019 21:17
Bílá-Bumbálka-Soláň-Cáb-Vsetín. Strojová úprava až po Masarykovu chatu před Bumbálkou, úsek Čarták-Solán bez problémů, parádní stopa od běžkarů, 4x spadlé stromy hned na úvod, rolbu s motorovou pilou jsem potkal u Benešek, lze tedy předpokládat že to na víkend zprovozní. Úsek Soláň-Cáb docela katastrofa, prvních cca 6-8 km ještě dobrý, opět parádní stopa zpočátku strojová, následně od běžkařů, ale úsek za vrcholem Beskyd k Lukšové je problematický. Stopa většinu spadlých stromů hezky obchází, jen Beskyd-Lukšová je místy prolézačka mezi popadanými smrky. Dojezd do Vsetína a průjezd Vsetínem po bývalé železnici již bez problémů.
Vloženo 18.1.2019 19:50
Ahoj, jel jsem dnes okruh na Sviňorkách. Od parkoviště na začátek stezky to pěkně klouzalo, na běžky to nebylo. Úsek od začátku až ke Kobzoku byl oprvadu ledový, nejelo se dobře, stopa žádná, ale bylo to něčím projeté, takže se člověk nebrodil ve sněhu. Od Kobzoku jsem to vzal nahoru na rozcestí Pod Malým Travným, stopa stále žádná, ale středem cesty se jet dalo. Asi kilák od rozcestníku na Malý Travný se najednou ve sněhu objevila něco jako stopa. Přišlo mi, že to bylo spíše od běžkačřů, alemožná tam i něco jelo. Stopa jen na klasiku, docela hodně zapadaná, asi zde nikdo moc nejezdí. Navíc začalo vlmi hustě sněžit, čili i mé projetí zítra nebude vůbec znát. Stopa byla už dále po celé cestě, ale jak jsem psal, zapadané a neklouzalo to, ale lepší, než kdyby tam nebylo nic. Na trase k rozcestí na Travný bylo asi pět popadaných stromů, u čttyřech bylo nutné sundat běžky, nešlo projet. Za rozcestím na Travný stpa více zapadaná. Byla už celou dobu až k místu, kde se napojuje žlutá od ˇuspolky, pak se zase jede po cestě, ale nějaké stopy tam ve sněhu byly.
Je škoda, že tahle trasa není normálně projetá ato už od samého počátku, tedy hned nad parkovištěm Lipový.
Každopádně sjízdné to je.
Vloženo 18.1.2019 18:12
Dnes jsem to jel zkusit na Morávku-Svinorky tak 45min pak jsem to vzdal na tom ledu do kopce trápení a zpět jsem raději sundal běžky tak na zlomeninu
Vloženo 18.1.2019 16:19
Dnes na golfu Ostravice skleněná plotna,lyže jsem ani nevytáhl z auta.
Vloženo 18.1.2019 9:12
Ahoj, podle téhle stránky se upravuje, zkus si tam cinknout..

https://severnimorava.travel/musite-videt/beskydska-magistrala/seznam-upravovanych-tras/lysohorska-bezecka-magistrala(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 18.1.: Ahoj, nemohu najít žádné zprávy ohledně tras na Lysou horu? Byl tam někdo? Chci jet z Papežova.
Děkuji za info :-))
Vloženo 19.1.2019 13:40
Veřovice "areál", sněhové podmínky neregulérní, trápení, po 5km kroužení s vyhýbáním se hlíně, větvičkám, kamínkům apod., jsem to balil. Dokud pořádně nenasnezi, je to o lyže. Pár dalších nadšenců to tam dřelo. Krajské závody podle mne nehrozí, jako obvykle skončí na Pustevnách.
Vloženo 17.1.2019 12:14
Bílá - Mezivodí přes Roztrže: teplo, stopa po posledním sněžení projetá jen běžkaři, hodně měkká, mokrá a místy dost špinavá. Z Mezivodí směr Salajka hluboký sníh bez lyžařské stopy.
Dotaz Vloženo 17.1.2019 8:55
Nevíte někdo jak vypadá příjezdová cesta z BEČVY na Pustevny nebo z Bečvy na chatu MARTINÁK po tom sněhovém návalu. Mam ubytováni 2dny na Tanečnici příští týden od 23.1 a jaký je stav tratí děkuji
Zodpovědět
Vloženo 17.1.2019 8:32
Trasa Pustevny - Martiňák špatně sjízdná, popadané stromy stopa pouze po předchozích běžkařích. Pro hobby hodně špatné. Kdo se chce ale kochat přírodou tak doporučuji.
Dotaz Vloženo 15.1.2019 20:21
Jezdíte někdo okolo Ondřejníku? Kde popřípadě na stopu nastupujete? Bývá stopa uprovavaná? Díky
Zodpovědět
Vloženo 14.1.2019 15:25
Pro ,,VlaKo,, já tam většinou jedu kroužit, takže jdu od velkého parkoviště dole, zajezdím si a pak nazpět tamtéž.
https://mapy.cz/s/3kuit
Naposled jsem ale viděl, že u rozcestí Pod malým Travným byla prošláplá stopa směrem k Přelači, takže tam asi půjde projet na Visalaje.
Vloženo 14.1.2019 14:13
Dotaz pro "Vencu" (Morávka - Sviňorky) z 11.1., popř. zkušenosti ostatních ?:
Odkud je nejvhodnější se na tuto stopu napojit ? Na vrchu sjezdovky "Sviňorky" a poté pokračovat směrem na Visalaje přes Plato ? Děkuji za odpověď. (Většinou totiž jezdím na Bílou...).
Vloženo 16.1.2019 18:28
Jel jsem z Bílé na Bílý kříž až k hotelu Visalaje přes Konečnou. Stopa super, běžkaři žádní. Docela náročné a kopcovité, ale krásné. Jen z Bílého Kříže k hotelu Vislaje je to o ničem. Stopa žádnáa člověk se brodí ve sněhu nebo jede ve stopě vyšlapané od lidí. Nechápu, proč tam neudělají nějakou stopu. Já to zkusil jet z Bílého Kříže dolů na Morávku a pak v polovině zpět na Visalaje, ale jak píšu, hrůza a děs, stopa žádná.
Zajímalo by mě, zda někdo jel trasu z Visalají na Přelač a pak na Morávku na okruh, zda je to projete, budu rád, když někdo napíše, díky.
Vloženo 14.1.2019 9:41
V noci ze čtvrtka na pátek projeta trasa z Albínova náměstí na Zimný. Jel jsme to v sobotu ráno, stopa zapadaná nmovým sněhem cca 5 cm, před Zimným i zafoukaná, od Zimného na Lysou horu stopa prakticky neexistuje - chodí tam hodně pěší + skialpinisti. Dolů jsme jel na Zlatník, po odbočení z asfaltky mám pocit že tam rolba nejela letos ještě vůbec. Jinak trasu doporučuju pro ty co chtějí mít klid od lidí, až na Zimný jsme nikoho nepotkal. Dle hodinek je to necelých 14 km šel jsme to 2 h 45 min.
Vloženo 13.1.2019 13:48
Promiňte mi ten rozsah, ale tento zápis je hlavně pro ogary z Prahy a okolí, kteří to u vás neznají. V diskuzi mi nikdo neporadil, tož jsem si musel pár věcí vyzkoušet na vlastní kůži a myslím, že začínám tušit, kam pražske ogary poslat a kam ne. Beskydy jsou na rozdíl od Šumavy, Jizerek, Orlických a Krušných hor sakra razovite, navíc nejde udělat hřebenovku po jejich nevyšších horách. Na Radhošti a Lysé hoře stopy jsou, ale (podle mne) na Kněhyni a Smrku už ne, takže musíte vzít zavděk nižšími hřebeny, pod 1000 m.n.m. Já zvolil ten nejvýchodnější, na hranici se Slovenskem.

Z Frýdku-Místku vás fajně vezme bus linky 18 za mrzkých 15 Kč až na Visalaje, ale tam nejezděte. Všichni místní vystupují v Papežově, odkud jdou na Lysou horu. Ne tak já, exot pražský. Já jediný začal na Visalajích. Dle mapy tam měla být lyžařská cesta na Bílý kříž, ale prostě jsem ji nenašel. Z doslechu vím, že prý tam není, a i dva místní, co šli přede mnou, šli na BK po žluté cykloturistické, kterou nebyla nijak upravená. Po kilometru se tato napojí na zelenou (myslím od Morávky), která také nebyla (ten den nebo vůbec?) udržovaná, odtud je to na BK ještě 1,5 km pěkným prďákem, který se jde z velké části bez lyží. Já na BK úpravu neměl, ale asi tam bývá od Ski Bílá najetá stopa - červený okruh. Úsek BK-Bobek je totiž částí červeného okruhu z Bílé, z Bobku na Bumbálku je to zase žlutý okruh. Ski Bílá má pěkné webovky, ale nevím, zda se dá věřit datům průjezdu rolby. Např. dnes (13.1.) web ukazuje, že 12.1. jela rolba jen modrý okruh (pro nás teď nepodstatnou trasu Bílá-Mezivodí-Bílá), avšak já 12.1. potkal jakousi rolbu (čí by byla, když ne Ski Bílá?) v 10:15 na Doroťance.

Mmch, právě od Doroťanky to začíná být výživné. Místní jsou asi zvyklí, ale pro mne byl hlavně úsek Bobek-Masarykova chata maximem mých vrchařských a sjezdařských schopností. Vyšel jsem všechno, něco 90° stromkem, ale už ne všechno jsem sjel, jeden úsek jsem vzdal a fakt šel pěšky. Z BK na Bumbálku je to asi jen 20 km ale fakt interesantních. Jak jsme si ukázali, díky Ski Bílá je celý úsek sledovatelný na webu a rolbovaný, ale je to pro drsňáky. Prakticky neustále se střídají prudké výběhy a sjezdy, díky tymu už pár minut po průjezdu rolby jsou ta místa rozoraná od plužících a naopak stromkujících lyžníků. Kdo se necítí na celou štreku, může si dát její část (zmíněný červený a žlutý okruh do/z Bílé, případně začít od busu na Konečné (tak se jmenuje rozcestí na hranici CZ-SK).

Z tohoto webu a doslechu jsem vydedukoval, že z Bumbálky je to přes Bařiny upravované (nebo minimálně běžně průchozí) až na Pustevny nebo na východ na Soláň. Když jsem koumal spojení na Pustevny a Soláň, zjistil jsem, že na Pustevny je možné jet vlakem do Frenštátu, pak busem do Trojanovic-Ráztoky a poté lanovkou za 180 Kč na Pustevny. Jenže už nevím, jak dolů. Podle mapy to vypadá, že úprava stopy je do Vítkovic nad Rožnovem (a pak to holt sejít pěšky), ale důkaz nemám. A ze Soláně jede bus na Rožnov.

Já z Bumbálky pokračoval na Velké Karlovice. Je to snadnější, než jsem si myslel, ale zadara to není (prý 14,5 km). Na mé starší lyž.mapě je u Makovského průsmyku (křižovatka slov.silnice 18 na Makov a české 487 na V.Karlovice) k hotelu Horal namalována taková jedna horně klikatá lyž.cesta připomínající tvarem kravské vemeno, délka 5 km. Na křižovatce ale začíná nějaká jiná místním značením (velká cedule s výčtem cílů) označená lyž.cesta, která dolů na Horal vede příměji. A rychleji - bacha, asi po 2 km, v místě nejrychlejšího sjezdu křižuje silnici! Za Horalem už to s výjimkou dvou výjezdů a jednoho výšlapu (nejde vyjet, naštěstí je krátký) vede do Karlovic údolím Vsetínské Bečvy po rovině s krásnou úpravou - je tam hned několik stop (minimálně od Karlovic po tzv. otočku U Lenina -kus od Horalu- je ráj pro děti nebo ty, co neradi prudké kopce, stop hodně, protože jde vlastně o obrovský ovál).

Závěr: nezačínat na Visalajích, na úsek Bílý Kříž - Bumbálka počítat raději 5 hodin a několika megajouly energie, naopak tam nepočítat se skateovými lyžemi. Pro ty, co neví, kolik ujedou, bych řekl, že začít v Bílé a uvidí se.
Všem, valašskym ogarum, robkam i blbym Pražakum přeju, ať si to užijí
Vloženo 12.1.2019 15:32
Trasa Razula-hotel Horal:
V polovine je moznost se napojit na okruh, ktery vede lesem. Skvele podminky. Jak prijedete pod hotel Horal tak bud musime zpet stejnou trasou (opet pres les) nebo udolim kolem cesty.
Bohuzel - trasy nejsou uprave na hrebenech, udajne silnicari zapomneli rolbovat a nyni je tam tolik snehu ze by rolbou zapadli. Pokud tady zamyslite vyjet lanovkou z Razuly tak Vas nepusti. Skoda! :(
Vloženo 11.1.2019 14:12
Morávka-Sviňorky dneska parádní svezení! Bylo vidět, že rolba projížděla někdy předevčírem, takže bylo možné rozpoznat zbytky stopy pokryté čerstvým prašanem.
Vloženo 11.1.2019 11:19
1)Martiňák-Třeštík se neupravuje
2) ano nekdy se upravuji (rozhodne ne kazdy den)
3)na skate to neni, znicis stopu (hlavne prosim nejezdi Pustevny Martinak), na hrebenech muzes narazit na zaveje
(Odpověď na dotaz uživatele KocIQ z 9.1.: Zdravím všechny, poprosím o rady, kam se vydat na běžky (ideálně skate) v Beskydech, bohužel to tam v zimě neznám. Vytypoval jsem si trasu Visalaje-Bumbálka-Soláň. Podle https://www.skibila.cz/cs/zima/bezecke-trate/ se zdá, že upraven je celý úsek z Bílého Kříže na Mas.chatu. Když zvolím plán B, tak asi není problémem trasa Pustevny-Martiňák, ale nevím, zda je možné projet až na Třeštík a odtud až na Soláň. Plán C jsou trasy u Bílé, červená a žlutá trasa. Budu vděčný, když mi někdo poradíte 1) zda je upravována trasa Martiňák-Třeštík, 2) zda ty trasy, které mám za upravované, upravované skutečně jsou, 3) která z tras je vhodná na skate a která ne. Mockrát díky, jestli to zvládnu, sdělím výsledky svého průzkumu.)
Vloženo 13.1.2019 10:28
Ostravice, večerní lyžování, 100 Kč poplatek v recepci, luxus šatny se sprchami v ceně, parking v tom před recepcí. Okruhy na stadionu dobře osvětlené, na modrém okruhu jen zčásti, čelovka nutná! Modrý okruh jen na skate, náročný, členitý. Stadión skate i klasika, úprava spíše pro skate. Na modrém místy hlína prosvítala. Nevím o jiném podobném areálu, kde jít večer na běžky bez čelovky.
Vloženo 8.1.2019 20:24
Omlouvám se za špatné vložení, aktuální stav Lysohorské magistrály zde: https://severnimorava.travel/musite-videt/beskydska-magistrala/seznam-upravovanych-tras/lysohorska-bezecka-magistrala
Vloženo 8.1.2019 20:17
(Odpověď na dotaz uživatele bob z 8.1.: Ahoj všem.. nikde nemůžu najít žádné info natož on-line zpravodajství o stavu běžkařské trasy na Lysou horu..:(( zajímala by mne hlavně trať z Albínova náměstí pře Zimný.. děkuji za rady, kontakty, odkazy,..!!)
Dotaz Vloženo 8.1.2019 19:01
Chci se zeptat, jaký je stav běžeckých tras z Trojanovic (Knížecí).. dá se někde zjistit informace, zda ji zítra nebo ve čtvrtek (10.1.)upraví? Ať nejezdím zbytečně...?
Děkuju moc!
Zodpovědět
Vloženo 7.1.2019 20:40
Sviňorky upraveno!
Vloženo 7.1.2019 19:17
Dnes Pustevny-Martiňák.... běžkařův sen (modro, prašan všude, lidi nikde :-) ) Čerstvě projeto rolbou, dvě luxusní stopy. Na bruslení asi hodně měkké, je to zatím prašan, ten nezhutní ani rolba. Knížecí v pohodě až k autu, podklad udusaný, bez stopy.
Vloženo 7.1.2019 14:23
Javorový vrch - Ostrý, dolní cesta. Úžasné! Měkká stopa vytvořená lyžaři.
Vloženo 7.1.2019 10:21
Pro Romana : Sviňorky - byl jsem tam včera odpoledne, sněhu dost, ale neupravené - jen 1 stopa vyjeta od běžkařů. Na strojní úpravu včetně bruslení asi můžeme zapomenout, už nejmíň 3 roky :-(
Vloženo 7.1.2019 10:17
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 7.1.: Sviňorky, na mapách ukazují, že je to upravené. Byl tam někdo? Několik sezón se tam neupravovalo, aspoň mám ten pocit. Dík za info.)
Vloženo 7.1.2019 8:46
Ostravice, GOLF CLUB: pro běžkaře zatím bez úpravy, dle sdělení IC úprava stopy možná v tomto týdnu. Více info na t.: 595 538 538. Chystaný poplatek 50,- Kč/osoba/denní, 100,-Kč/osoba/večerní.
Vloženo 7.1.2019 8:40
Bílá - Mezivodí - Bílá (modrý okruh, 20 km): Super, vše upraveno - pro klasiku i skate. Sněhu nadmíru, žádné "přenášení" (jen přes cestu na Mezivodí :-)).
Vloženo 6.1.2019 18:47
Dnes Pustevny - Martiňák a zpět. Stopa dnes neprojetá rolbou. Bylo to měkké a docela náročné. Pozor na Pustevnách chtějí za parkoviště už 150Kč na den. Takže je lepší jet autobusem a nebo si tam dojet na běžkách z jiné strany. Jinak nahoře je pohádková zima.
Vloženo 4.1.2019 17:22
Okruh Bílá Mezivodí Bílá , pěkná upravená stopa , jenom úsek cca 1 km špatné ,led málo sněhu i kameny. Jinak hodně dobré podmínky.
Vloženo 3.1.2019 20:05
Pustevny Martiňák super
Vloženo 3.1.2019 15:53
Zdravim,dnes z Trojanovic po knížecí cestě na Pustevny cesta místy zavátá ale jinak dobré.Na Pustevnách upraven zavodní 5km okruha ale vzhledem velkému větru stopa rychle zafoukavala.
Vloženo 2.1.2019 15:11
Dnes super počasí, sníh perfektní, bohužel stopy neupravené ani na stadionu, ani na zavodnim okruhu, ani na Martinak....velká škoda
Vloženo 31.12.2018 9:26
Jeli jsme okruh pod Tanečnicí. Od hotelu Tanečnice cca 1 km k rozcestí projeté stopy,velmi hezké. Dál sjezd po traverzu bez lyžařské stopy, ale dalo se. Stoupání nazpět k Pustevnám projela rolba, kde to šlo, dělala i dvě stopy pro klasiku. Nepotkali jsme jediného turistu, dokonce ani běžkaře, velká paráda. Pokud to dnes znovu projede rolba po včerejším sněžení, bude to je ještě lepší.
Vloženo 30.12.2018 22:26
Pokus o hrebenovku z Bumbalky smer Masarykova chata.Magistralu bych prejmenovala na "srackostradu", protoze ty mraky pesaku se namisto silnice vrhaji do bezkari vyjete bezkarske stopy,aby ji zlikvidovali.Do toho jeste nejdpis lesacke auto vyjelo koleje,takze to opravdu stoji za ho... jelikoz jsme jeli s malymi detmi,tak jsme to asi 1km za Masaryckou otocili,deti bobovali a ja se pokusila jet dolu z Bumbalky po zlute a na "rolbou vyjetou"trasu u Bile.vubec nechapu,kolik bylo snehu,kdyz tam rolba pred 5ti dny jela, ted tam nebylo nic, pres pulku trasy jsem sla pesky a zbytek s opatrnosti. Takze jedine misto v celych beskydech na bezky asi budou jen Pustevny :(
Vloženo 30.12.2018 15:31
Do 700mnm vůbec neuvazujte o běžkách, prostě není sníh. Bílá má cca 550mnm, sníh je tak na loukách do 10cm, už nesouvisle, v lese sníh skoro není žádný.

Pustevny jsou asi jediné místo, kde sníh je. Závodní okruh čerstvě upravený, stopa + bruslení. Ale zrovna byly závody, tak jsem to stihl projet před startem 1x, bylo to výborné.

Červená na Martiňák protažena rolbou, ale jen na bruslení, tak jsem to vzdal. Možná rolba cestou zpět vyřízla i stopu, ale to jsem nekontroloval. Potoky cca 1km od Pusteven se musí přenášet.

Zelená na Tanečnici skvělá na klasiku, 2 stopy, ne bruslení... ale je to jen 1 km, tak se člověk natočí ... spousta lidí, ale nejlepší svezení. Vhodné i pro děti.
Vloženo 30.12.2018 15:19
Dnes jsem dorazil cca 8:30 A parkoviště bylo tak ze 2/3 plné... myslím, že tak max do 9 ... pak už se musí čekat, až někdo odjede.... fronty jsou velké ... lidi najizdeji, i když dole svítí cedule OBSAZENO. Odjížděl jsem v 11:30, nahoru jely desítky aut ... jeden se snažil asi v pulce kopce nasadit řetězy, jiný couval dolů na letňácích... chce to trošku přemýšlet, než se někdo vydá do hor. Dole pak už stali na křižovatce policajti a nahoru nikoho nepouštěli.(Odpověď na dotaz uživatele Dana Rypackova z 30.12.: Pustevny-co znamena byt tam brzo, aby nebylo parkoviste plne?do 9:00? nebo je nutne drive?Diky)
Vloženo 31.12.2018 8:43
Jel jsem z Papežova na Lysou horu. Stopa žádná nikdo nic nupravuje a ze zimneho na Ivancenu taky ne. Přitom sněhu dost a mapa běžecké magistraly co kousek. Nevím, ale kraj na to letos dal dost peněz tak kde je ta chyba.
Vloženo 30.12.2018 7:20
Albínovo náměstí -Lysá hora. Sněhu ze začátku málo, ale asi po kilometru, už celkem pohoda. Čím výše tím více, nahoře asi metr. Stopa pouze vyjetá od běžkařů. Sem tam rozšlapaná. Nejvíce od Ivančeny, asi půl km. Sníh dobrý.
Vloženo 29.12.2018 22:18
Nejlépe Pustevny, je tam dost sněhu, ale je potřeba vyjet včas, parkovustevje brzy plné. Závodní okruh je jistota 5 km, ale je fyzicky docela těžký ... nebo se dá jet z Pusteven směrem na Martiňák, taky udržovana cesta pro běžkaře, ale cesta postupně klesa níž, ale pokud je upravovana, tak by to mohlo být OK. Bílá a Morávka jsou taky super tratě na běžky, ale tam je zatím málo sněhu.

(Odpověď na dotaz uživatele Rosta OV z 28.12.: Chtěl bych se zeptat jsem klasik začátečník zatím jsem byl jezdit na ski golfu na Ostravici a jednou na Pustevnách trat Pusteny-kostel Cyrila a Metoděje a zpět. Chci zkusit přírodní trasy můžete mi nějaké doporučit.)
Vloženo 28.12.2018 18:36
Jel jsem dnes přes Bílou na Pustevny, dole je málo sněhu, tak 10-20cm, směrem na Javorinu cesta prohrnuta na asfalt, je to prostě jen 550mnm. Výš to bude asi lepší, ale neměl jsem jsem chuť to zkoušet ... chtělo by to 20 cm, ale bohužel dnes dost silně pršelo, lepší to tam hned tak nebude ...

Dost sněhu bylo na Pustevnach, ale je tam hodně lidí a ještě hůř se tam parkuje.... parkoviště je brzy plné a musí se stát fronta ... navíc rozumný okruh má jen 5km ... ale v Beskydech nic lepsiho dnes není k dispozici ....

(Odpověď na dotaz uživatele Venca z 28.12.: Ahoj, nevíte jak to vypadá dneska na Bílé a na Morávce, jestli se dá na běžky? Jinak zítra prý nebude moc rozumné vydávat se na Pustevny-Martiňák, má se tam konat nějaký běžecký (ne běžkařský) závod.)
Vloženo 28.12.2018 18:20
Pustevny, od 11:30 závodní okruh, po dešti a chumeleni (raději jsem podle radaru počkal 30 min v autě a vyplatilo se). Sněhu dost, jen občas větvička ve stopě. Klidně závodní lyže. 1 - 2 stopy + na střed na bruslení. Jel jsem klasiku na stříbrný klistr, odraz docela šel, ale bohužel je to závodní okruh a tak když už stoupání, tak většinou na stromeček. Bruslení vypadalo snadněji, i když do bylo měkké a viditelně se trošku bořili.
Bohužel tam není moc dobré značení, snažte se držet stále vlevo včetně odboček, jinak se dostanete do protisměru a protože je to tam docela úzké se spoustou zatáček a hrozí pak zbytečně srážka.
Jinak i když je u vstupu jasný zákaz vstupu pěšákům, tak tam samozřejmě byli včetně psů ... a ještě byli uraženi ... asi dostali čočku od všech lyžařů. Je to tam fakt úzké a nebezpečné. Bohužel lidi mraky a všem se mezi zástupy na Radegast nechce ...
Vloženo 26.12.2018 22:16
Modrá trasa projeta celá rolbou, ale pouze úprava pro skate. Některé úseky jsou luxusní s krásným manchestrem, sníh je trochu pomalejší, ale paráda. Jiné části trasy jsou zase plné kamenů, jak je rolba "vyorala". Dá se to jet celé, jen některé části je třeba jet opatrně. Při sjezdu na Mezivodí je stopa rozdupaná pěšími turisty. Chtělo by to tak ještě 10-20 cm sněhu, pak tu bude skvělé.

(Odpověď na dotaz uživatele milda z 26.12.: nevite někdo jak vypadaji okruhy na Bílé chystáme se tam v pátek. dik milda)
Vloženo 26.12.2018 21:09
Bílá - Javořina - Kozí hřbety - Rožnovská vrch - Mezivodí - pak po druhé straně údolí zpět na Bílou. Trasa upravená rolbou, mokrá, sněhu dosti.
(Odpověď na dotaz uživatele Šela z 26.12.: Jaké jsou stopy na Mezivodí a Bumbálce? Díky)
Vloženo 26.12.2018 14:05
Morávka - okruh Sviňorky. Podle www.bilestopy.cz čerstvě upraveno. Ve skutečnosti tam rolby nebyla min.14 dnů :-( Ale stejně to stalo za to. Jen v nižších polohách už byl sníh dost vlhký až vodnatý.
Vloženo 25.12.2018 20:10
Směr Martiňák - Pustevny, sněhu hodně - celý den sněžilo-stopa moc neupravená,ale dobrá, lidí málo...... běžkování bezvadné.
Vloženo 20.12.2018 14:10
Pustevny - Ano okruh Závodní je ok, jen je to zaváté takže stopa je jen sporadická a ke konci jsou i sněhové jazyky, ale dá se to jet.
Pustevny - pod Velkou sjezdovkou 5F je celkem fajn, jen to není moc dlouhé. Stopy občas ještě jsou a je to za větrem.
Vloženo 20.12.2018 9:30
Pustevny, Tanecnice okruh super snehu dost, stopa dobra, trochu vetrno, ale jinak super pocasi, smer Martinak (z casovych duvodu otoceno v puli cesty) taky dobra stopa, jen pri prejezdech potoku sem tam
uz zacina teren se objevovat pres snih, jinak zde je cesta chranena stromy, takze zde nebylo tak vetrno.
Vloženo 19.12.2018 19:56
visalaje-bílý kříž-švarná hanka. Sněhu dost bez kamenu apod. Klasická stopa není, ale běhá se ve 40% ve vyjetých kolejích po autech, zbytek po ušlapaných chodnících a pár set metrů klasická stopa. Není to úplně super, ale bylo to pěkné bez nějakých výmolu a překvapení. Dobrý sníh a krásné počasí.
Vloženo 18.12.2018 19:01
Tak Pustevny-Martiňák stále pěkné svezení, jen v těch kratších prudších sjezdech se už objevují kameny. A Rázkoka-Pustevny po Knížecí taky sjízdná, jen to tam projel nějaký chytrák s autem.
Vloženo 17.12.2018 18:59
Bežky kolem ondřejníka-solárky nedoporučuji. Do sedla je cesta sypaná, kolem ondřejníku taky. Jediná možnost je kolem skalky, nebo na skalku. Pokud pojedete po směru hod. ručiček kolem skalky, tak do půlky cesty vedou stopy od traktoru + uježděné běžkaři. Potom je ale cesta vyhrnutá a budete celkem často škrkat. Lepší je jet po směru hod. ručiček, aby jste škrkali do kopce.

O oblasti

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko určovalo, do které z nich zařadit třeba areál Bílá ležící na pomezí Radhošťské a Lysohorské hornatiny nebo tratě na golfových hřištích Čeladná či Ostravice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy