Jeseníky – běžky

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hr…

Číst celý text

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 14 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 17.1.2021 10:16
Šanov-Jeřáb 16.1. protaženo rolbou stopy v obou směrech. Na brusleni mnoho místa není, ale dalo by se.

(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 14.1.: Ahoj, nevíte někdo, jestli se Šanov, Jeřáb a okolí rolbuje i na bruslení? Předchozí roky se rolbovaly jen stopy na klasiku v obou směrech a na bruslení mezi nimi nezbývalo místo.
Diky.)
Králický Sněžník
Vloženo 17.1.2021 8:20
Hanušovická vrchovina: z Písařovského sedla na Severomoravskou chatu (která byla otevřena, díky Bohu za to). Strojová stopa, teplota kolem -10°C, můžete vytáhnout A-lyže.
Králický Sněžník
Vloženo 16.1.2021 20:03
Ad Stará Ves: ještě přidávám fotky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 19:59
Zkusili jsem, dle bilestop.cz, neupravenou trasu: Stará Ves - Ptáčník - Žďárský potok - Škaredá jedle - Žlutý potok a zpět. Až po Žďárský potok krásná stopa, pak to bylo všelijaké, ale projeli jsme. -7, dobrý odraz.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 18:05
Ja tam jsem dnes byl v Bukovicich a super příští týden znovu
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 15:52
Z kasáren v Jeseníku do Filipovic, trasa 10 km projetá rolbou. Krásně upraveno. Málo lidí. Idylka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 15:34
Dnes ráno Bukovice přes Velký Ušak na Pekářov stopu jsem dělal sám a zamnou to projeli moji kamarádi cca 20 bežkařu .Počasi nádherné tak zítra znovu
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 14:34
Dnes ráno Skřítek, projeto úplně vše. Ráno po 7 téměř bez lidí, včerejší úprava dost zapadaná čerstvým sněhem, ale dalo se. Pěkný okruh přes sjezdovku Klepáčov jsem jel první, poté červený a modrý okruh, dále směrem na Rabštejn v horším stavu spojka z Hvězdy a lesík před Rabštejnem, jinak paráda. Poté z Rabštejna zadní cestou, na bilestopy vypadá jako upravená, ale není, jel jsem v kolejích od aut, nic moc. Návrat kolem 11, v tu chvíli už ve stopě plno, i pěších, ale parkoviště nečekaně ještě volné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 14:33
Pohorany - Jivova, snehu dost, stopa od Pohoran temer zadna (chodci, bruslari, sankari) , pred Jivovou uz stopa je.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.1.2021 12:36
Skřítek, Žlutý potok, Alfredka, Ostružná. Ráno v 7 jsem chytl rolbu na Skřítku, tak jsem se vezl v nové stopě. Celé dopoledne padalo. Lidi moc nebylo. Okruh kolem Ostružné jsme prošlapávali, od včerejšího najetí to zapadalo. Všude jako v pohádce. V poledne parkoviště na Skřítku plně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 21:43
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z Jizerek z 15.1.: Dobrý den Marku, reaguji na Vaši odpověď Petrovi z 15. ledna . Mám sněžnice a chodíval jsem na nich v Jizerských horách, těžko přístupné cesty, kde nebyly žádné stopy, najdou se takové trasy i v Jeseníkách? Určitě bych nerad ničil stopy, běžkuji také rád, ale výhodu sněžnic vidím v tom, že se člověk dostane na nedostupná místa, navíc bez lidí....

Předem děkuji za Vaši odpověď.)

Dobrý večer Pavle, se sněžnicemi za hezkými výhledy (pokud přeje počasí) se vyplatí určitě projít celou jesenickou hřebenovku od Ramzové až po sedlo Skřítek. To je ale na dva poctivé dny s velkým převýšením, takže třeba jen i její část. Atraktivní jsou výstup okolo Obřích skal, skalnatý vrchol Vozky, vrchol Červené hory. Z ČHS na Švýcárnu letní hřebenovkou po červené TZ s minimem bežkařů. Mezi Švýcarnou a Ovčárnou je to 5 km opruz vzhledem k množství lidí na urolbované cestě. Od Ovčárny po hřebenu na Skřítek již jen podél stopy od běžkařů s dostatkem místa pro všechny druhy zimního vyžití.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 19:52
Ve stopách 1-2 cm, nahoře i 3. Stopy na otevřených prostranstvích částečně zafoukané, ale daly se obnovit. Ke Kukačce trochu pošlapané a poněkud rozmydlené. Dál lepší. Slušné je to kolem Lipinky. Studená cesta také prošláplá, stopa spíš průměr. Nějaké stopy jsou i přes Prabábu, ale jak už nejezdí Standa Tesař, tak to není ono. Jinak na Prabábě tak 15 cm. Foukalo (únosně) jen nahoře. Celkově pěkné zimní podmínky.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.1.2021 15:44
V těchto podmínkách bez sněžnic jít pěšky nejen hřeben ale i jiná místa v horách je holý nesmysl. Všude je 40 až 60 cm prašanu, leckde nafoukáno i více. Stopa od bežkařů moc nepomůže, jen ji budete zbytečně ničit. I se sněžnicemi je to namáhavější. Cca 10 km na sněžnicich jako 20 km beze sněhu. Nepodceňuje zimní podmínky.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 14.1.: Cau,
Chtěl bych se zeptat jestli je v tomto počasí dobře schůdna cesta ze Šeráku na keprnik pěšky.
Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 15:36
Krnov Ježník nelze, ve Vrbně ani stopa, výborné podmínky jsou na Hvězdě směr Malá Hvězda, v Suché Rudné a na Nové Vsi.
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 15.1.2021 15:54
Zdravím všechny!
Nebyli jste někdo prosím projet trasu z Ovčárny na Petrovy kameny přes Vysokou holi směrem na Pecný?
Nevíte prosím v jakém je trasa stavu?
Díky a přeji krásný víkend.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 8:51
Po práci z Bludova do Šumperka (k rodičům). Jezdím přes pole od Cihelny (Bratří Čapků). Pár prošláplých stop, ale skoro až na hlínu (je tam řepka, naštěstí ne oranisko), k Bludovečku jsou louky a pak po Příčné k Nové. Nemá to podklad, ale se starými lyžemi se jakž takž dá. V lese jsem nebyl, ale třebas to dnes někdo prošlápne, venku trošku sněží.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:58
Dnes jsem viděl několik běžkařů kolem Krásného, jak směr Malín a letiště, tam to moc dobře nevypadalo, tak směr Anenský dvůr, tam byli na poli krásné stopy. Takže lyžovat se dá. Já chci zítra zkusit nějaký okruh okolo Háje a Lováku.
(Odpověď na dotaz uživatele Tuma z 14.1.: Ahoj. Nevite jak to po tom snezeni vypada v okoli Sumperka?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:41
Dnes po 9h od Horní Boudy kolem Jívové až za vesnici, sněhu 10-20cm stopa prošláplá, celkem velmi pěkné, na Pohořanech 10-15cm
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel, Hrubá Voda z 13.1.: Zdravím, tušíte někdo, jaká je sjízdnost na běžkách kolem Pohořan popř Jívové. Předem děkuji)
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:39
Nad Šternberkem připadlo 5-10 cm sněhu. Prošlápli jsme Kukaččí cestu, dále pak propojku k Modré studánce, okruh kolem Lipinky a po loukách zpět ke Šternberku.

Kolem Kukačky se píchá do asfaltu, jinak ale stopa dobrá. Nahoře 15-20 cm sněhu, takže jsou sjízdné i lesní cesty, dokonce jsme projeli i pěšinu pod Novou zatáčkou. Jen na polích to stále dře - chybí podklad. Jinak konečně pořádné zimní podmínky.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2021 9:13
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Zelené kameny: sněhu dostatek, i na nové běžky. Večer stopa zapadávala, když jsem odjížděl byla úplná chumelenice. Modrá extra držela dobře. Cestou jsem potkal asi 10 běžkařů s čelovkou - loni se mi to nestávalo, tak mě to dost překvapilo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2021 13:01
Po omrknutí situace dnes dopoledne to vypadá nad Šternberkem následovně:

Na otevřených prostranstvích větrno, stopy, které jsem projížděl v pondělí jsou zafoukané. Vzhledem k tomu, že připadlo jen 1-2 cm, jsou lesní úseky stále nesjízdné. Na Kukaččí cestě leží cca 3 cm sněhu a pod tím 1 cm firnu. Zámecká cesta je na tom ještě hůř - 2 cm bez podkladu. Pokud nepřipadne, nemá moc smysl za současného stavu vyjíždět. Na běhání je počasí ale parádní :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 13.1.2021 12:53
Třeba Nová Ves. Tam bude ale asi o víkendu mrak lidí. Pokud by do té doby připadlo a upravili rolbou, tak je ideální Rýmařov nebo ze Žďárského potoka kolem Škaredé jedle k rozcestí Žlutý potok a zpět.
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Diky za typ na Zbojnicky okruh. Já jsem myslel něco hodně nenáročneho po rovině tak 5 km. Rene)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2021 11:11
za mně je dobrý na naučeni Zbojnicky okruh nad Dolni Moravou
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Ahoj. Poraďte mi prosím kde by se dalo o víkendu učit bezkovat pětiletou dceru. Mimo Skřítek, Paprsek a CHS. Diky za radu.)
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 13.1.2021 19:41
Ahoj. Nevíte jak to vypadá na Rejvízu? Jsou stopy ještě v pohodě? Díky za odpověď
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2021 18:48
Ze Staráku do Hynčic občas kamínek - Nad Štvanicí - Padesátky - Mokřiny - 7 cest přes Jasaní do Vojtíškova na bus. Kdo chce zažít tu pravou zimu, kdy jste v přírodě úplně sám (potkal jsem jen 2 rolbaře, co mi udělali část cesty stopu), bez davů jako před 20-ti lety (kontrast proti Paprsku), doporučuji. Sněhu všude dostatek.
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2021 17:51
Dnes ráno že Skřítku pěšky pod Ztracené kameny, poté Alfrédka (občas ze stopy leze materiál různého druhu), super sjezd přes Malý kotel na Mravencovku, tou druhou cestou zpět nahoru na Alfrédku (zde dva vytáté žlaby - sjezd tudy nedoporučuji), poté u Zelených kamenů doleva na rozcestí nad Žlutým potokem (celý sjezd luxusně upraven, lze celé ve stopě), a odtud zpět na Skřítek, ale odtud už bez úpravy, nejprve v lese jízda v boulích, poté na cestě slalom mezi větvičkama a šiškama, probíhá zde těžba, ale lze na lyžích dojeď až na Skřítek k cestě. Celkově málo lidí, ☀️, luxusní svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 8:18
Ahoj Katko.
Doporučuji Vám jet na Skřítek.
Pokud ale pojedete o víkendu, tak už abyste tam byly tak po půl 8 mé.
Pak vyšlapete kopec cca35 min. s lyžemi v ruce, ale pak směr Alfrédka, jen rovina a vyfrézovaná stopa. Dojedete taky k úseku, který se nazývá Okružník. 4,5 km, tak po rovině a ve stopě.
Pro začátečníky je to opravdu ideální. Pojedete buď po dálnici na Olomouc, Šumperk, Sobotín.
Anebo z druhé strany- Opava, Bruntál, Rýmařov.
Sněhu by mělo bát dost. Skřítek je Chajda, která je teď zavřená, ale je tam výdejní okénko.
Ještě ale opět zdůrazňuji, přijeďte brzy, nejlépe o půl 8.
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 13.1.: Zdravím,
poradí nám (mě a kamarádce)někdo trasu, tak do cca 30km? Nikdy jsme na běžkách v Jeseníkách nebyly, jsme z Beskyd a na běžkách jsme stály asi 5x v životě:), nicméně rády se učíme a něco málo už zvládáme. Tak prosím doporučte něco, co bysme určitě měli v Jeseníkách vyzkoušet.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2021 19:53
Potvrzuju Zprávu od Mareny.
Možná by bylo lepší stopu od Šanova jen utáhnout na hladko bez vyříznutí stopy. V lesích kolem Jeřábku hodně špatný traktorový podklad. Ze sedla kolem Jeřábu, Kamence a Boudy OK, místy kamínky
Severomoravská chata otevřená, díky.
Na zpáteční trase jsme to místy v lese nesli, závěrečný sjezd do Šanova po loukách mimo stopu parádní
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2021 17:14
10. LEDNA - SKŘÍTEK - ALFRÉDKA a zpět
10:30 příjezd na parkoviště, parkoviště plné, po deseti minutách čekání se uvolnilo místo a my mohli jet. Parkovné je jako vždy - 50,-
Cestou na Alfrédku davy, sněhu bylo dost, stopy většinou rozjeté. Na Alfrédce základní jídlo - klobása, pití. Boční cestou na Skřítek - ze Zelených kamenů doleva - stopa je krásná, ale ke konci méně sněhu, tedy na horší běžky :-(
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 11.1.2021 13:41
Zdravim, nevíte jak to vypadá na tratích u Nové Vsi u Rymarova? Je tam i možnost nočního bezkovani? Dekuji
Zodpovědět Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 21:17
Sněhu dost, lidí moc nebylo, stopa neupravená, místy vyjetá, na bruslení to moc nebylo, ale na klasiku v pohodě.
(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 10.1.: Prosím, nevíte někdo jak to vypadá na tratích z Přemyslova směr na Ucháč?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 20:27
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka
Ráno nutno být na vyhlídce do 8:30, později problém zaparkovat. Trasa na Mravencovku - bruslením sjízdné, klasická stopa slabší, ale dá se. Sněhu málo, ale zatím bez kamínků atd. Dá se i na slušných lyžích. Mravencovka - Alfrédka - strojově upraveno, hezké, sněhu více, bez problémů i na závodkách... Alfrédka - výdejní okno, takže není problém se občerstvit.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 20:02
Ramzová,Pralinka,Růžovka,a zpět,cca 35 km,pěkné,minus 4st.C,pěkné.
L
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:46
Rejvíz. Sněhu na loukách tak tak, ale dá se to, hlavně spodní část kolem lesa je v pohodě. Strojové stopy už nejsou, buď jsou rozježděné (dá se bruslit) nebo jsou vedle v hlubším sněhu prošlápnuté. Cesta od Jestřábské silnice přes Opavský most nad Horní údolí docela slušná, uprostřed prošlápnutá stopa, kraje ujeté autem, ale kameny ani hlína nelezou. Od Horního údolí zpět na Rejvíz kolem Lurdské jeskyně to moc pěkné není, občas hlína, kameny, uklouzáno do ledovata, ale projet se to taky dá. Celkově fajn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:32
dnes Kouty bezvadný, na okruhu Mravenečník parádní podklad s dobrou stopou a bez pěších, horní stadion už horší
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:19
Ano, ale Pod Ztracené kameny musíte pěšky. Skate se dá i na okruhu kolem Ostružné, v polovině leze na pár místech podklad, ale je to na áčkové lyže. M

(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 9.1.: Ahoj, je to projeté ze skřítku až na Alfrédku (na skate). Dle bilych stop je tam úsek vynechaný. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:16
Jeli jsme na 12 a bez čekání jsme na Skřítku zaparkovali, parkoviště bylo ale plné. M

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 10.1.: A jak to vypadalo se zaplněním dnes v neděli při parkování na Skřítku a jak na Nové vsi!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 18:11
Z Prabáby do Dálova a zpět.

Ráno lehce pod nulou, na Prabábě promrzlé a překvapivě dobré i na těch 5 cm. Na Lipinské křižovatce mraky lidí (převážně sánkující děti s rodiči) a to bylo teprve půl desáté. Za Břízkami už klid. Projel jsem stopu zprava kolem silnice - celkem dobré. Lesní propojka do Nové zatáčky pěšky, pak kolečko na loukách paráda - nejlepší úsek trasy. Dál k Jezírku už rozglajdané a leze podklad. Celkově už ty partie přes pole nejsou nic moc a kromě hlíny občas lezou i kameny. Na loukách je to ale zatím dobré a místy i pěkné sklouznutí. K poledni sníh zvlhl a začal "tahat". Kdo vyjel odpoledne, asi si moc nezajezdil.Mohlo by konečně trochu víc mrznout, jak nám slibují meteorologové už asi tři dny. Mimo rodinek a omladiny u Jezírka jsem potkal jen jednu běžkařku.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 18:07
Pokus o nástup ze Šanova jsme po 2 km chůze s lyžema v rukou vzdali. Dole je sněhu málo a v trase rolby lezou šutry a voda. Nahoře kolem Svaté trojice to už asi je dobrý, ale zdola nástup nedoporučuju.
Králický Sněžník
Dotaz Vloženo 10.1.2021 16:42
zdravím, jak je to se sněhem a běžkařskými tratěmi u Králík, Dolní Hedeč okolí Jeřábu a na Šanov ? díky
Zodpovědět Králický Sněžník
Vloženo 10.1.2021 14:46
Dnes na Paprsku hezky. Začínali jsme kolem 8, koncili v 11:15. Ráno hezky, jeli jsme Magistralu, Smrk a Shengen azpet přes Polskou horu. Ráno v podstatě nikde nikdo, čerstvé stopy, s postupujícím časem lidé přibývali, ale nic hrozného. Cesta zpět po hranici kolem 11h k překvapení pouze s pár lidmi. Nicméně jeste 20 čísel sněhu by to chtělo, místy leze podklad. Milire k parkovišti jsou a starsi lyže. Díky za úpravu.
Rychlebské hory
Vloženo 10.1.2021 16:36
Dole a v lese 5 🙈a na andelske cca 15cm.

(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 10.1.: Skol! Jel někdo 10.1. 2021 z Vrbna p.P. na Anenský vrch? Dík za odpověď.)
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 11:51
Trasa kolem Pusté Polomi, se musí dobře vybrat na loukách 10cm sněhu v lesni cesty nesjízdné. Doporučuji méně známé běžecké trasy bez lidí. Kolem slunečné v nízkém Jeseníku.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 8:56
Příjezd v sobotu v 9:00 - parkoviště u rozhledny plné a už se začalo parkovat na cestě u první zatáčky pod rozhlednou. Někteří jednotlivci v tuto dobu ještě parkovali i před restaurací, někteří pak dojeli až k parkovišti u cvičné louky.
Odjezd po poledni, to nahoře byla jednotlivá volná místa, jinak auta parkovala podél serpentin prakticky až dolů ke kostelu. Sjezd/výjezd komplikovanější, auta se musela navzájem pouštět..
Mirek

(Odpověď na dotaz uživatele Jaroslav Filip z 9.1.: Ahojte. Nebyl dnes nekdo na Nove Vsi? Zajima mne v kolik tam nejpozdeji dojet, aby se jeste dalo zaparkovat. Rikal jsem si, ze pul devata by byla fajn, ale jak vidim prispevek ze Skritku, tak si nejsem jist. Diky.)
Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2021 22:49
Dnes Dlouhé Stráně od horní stanice lanovky (zavedli běžkařský skipas, nahoře wc i okno), krásná stopa v obou směrech, po poledni více pěších, ale bez problémů, zatím úplně nepřelidněno... Nahoře kolem nádrže neupraveno, ale v pohodě sjízdné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 22:44
Okolí Paprsku výborné. Prašan, stopy... Proč si na Paprsek musí každý vyvézt zadnici? Proč neparkují ve Vrbně? Samé otázky...
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 19:17
Karlov směr hvězda po rozc Jeleni cesta a zpět. Sníh OK, níže tak 12 cm, výše ke 20 cm. Strojově neupraveno. Pro výletní běžkaře OK. Chybí více či méně stopa. Tedy chybí bezkarska stopa. Skútr, pěší, psi, kolo, saně, boby těchto stop je dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 18:08
Trasa Skritek>Alfredka>Jelenka>Ovcarna, Praded 🏔️ 🎿 radeji vynechan, >Svicarna>Petrovka> krasne az do Koutu k Pelikanovi. Pak pod dratama az k parkovisti u nadrazi 🌞
Rano od 7hod krasne volno bez lidi a od Karlova projizdela rolba. Alfredka okenko az od 10h jsme necekali. V lese hodne snehu az na Jelenku. Hreben madhera hodne noveho snehu, jen z druhe strany pesaci bez sneznic delaji hluboke diry :( Trosku narolbovana sjezdoka na⛷️na bezkach super. Ale ty neskutecne proudici davy pesaku mezi Ovcarnou a Pradedem 🙀 hruza (odhadem tak na 300>500) vubec to nestalo za to tam jet 🏔️🎿. Radeji pohona na Svicarne z okenka 🍻 polivka. Pres Petrovku nadherny ⛷ az dolu do Koutu k Pelikanovi
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 17:30
Po 9 hodine byla pred parkovistem Skritek fronta, otocili jsme to a parkovali niz vedle silnice, kde nebyl zakaz, do 5 minut byl plac plnej aut. Pres kopec ke Zlutemu potoku, neupravene, ale dost snehu. Kdyz jsme videli ty davy, misto nahoru na Alfredku jsme jeli proti vsem dolu do Zdarskeho potoka a objeli si tam okruh, malo lidi, dost snehu, ale vic mokry. Uz at jim otevrou ty sjezdovky a obchodnaky!
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 17:29
Dobře.. akorát mraky lidí při parkování v Nové Vsi.. Parkování se podél silnice, přiro na parkovišti u rozhledy byly ještě volná místa..takže špatná organizace.. Sněhu na této trati až směrem na Alfredku dost.. i dál..


(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 9.1.: Nevíte někdo, jak to vypadá z Nové Vsi na Mravencovku?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 16:12
Vrbno - Paprsek - Smrk - Milíře , sníh ❄️a hory super . Jen ty davy lidi po 10h byl masakr 👎Už tam o víkendu nejedu 😢 Někteří kaslou na nějaká pravidla . Už aby otevřeli obchodaky a vrátili se tam ti co tam trávili víkendy !
Rychlebské hory
Vloženo 9.1.2021 16:03
Skřítek- Rabštejn a zpět. V 8:30 už plné parkoviště na najetí jsme čekali 45 minut. Stopa po Hvězdu upravená, pak občas větve, kamení, led. Tolik lidí jsem nezažila, jezdíme mnoho let ve stejný čas. Zpět pak hodně pěších, kteří ničili stopu😱 . Nechápu. Okýnko funguje.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 14:47
Skritek- Alfredka. Skvele pripravene stopy. Idealni podminky. Rano pocet lidi OK, kolem 11 h. Pak davy lidi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 14:46
Ahoj. V Lipině na cestě k vagónu tak 3cm sněhu - nesjízné, na louce sjezdovky 10cm. Od spodu země sníh vlhne, jinak je sníh sypký. Kolem vrtulí 10cm. Jel jsem na běžkách nad sjezdovkou k vysílači. Na spojovací cestě jsem potkal běžkaře, že jede nad vrtulema od Těšíkova. Stopa od spodu lehce podtává, ale lepí se to na lyže a vytrhává se to až na trávu. Kolem kořenovýho stromu k vrtuli cesta kdysi projetá traktorem na tom tak 2cm sněhu - tak to jelo docela slušně, když je zhutněný podklad. Cesty mezi vrtulema shrnuté a trochu štěrku= nepoužitelné. Stopa vedla dál asi Za Slunečnou a do Těšíkova. Od první vrtule zpět do Lipiny po kraj lesa projeto traktorem= s lepším pojezdem, dále pak vlastní stopa z kopce, místy přeryté divočáky a 3 místa, kde prosakuje voda. Ve spodním remízku u sjezdovky až na hlínu. stopa končí pod sjezdovkou u potoka pod úly. Na staré lyže s pocitem jako jízdy to stačí. Pro více je potřeba dojet někam nad 800mnm.
Mirek
Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2021 12:22
Dnes trasa Skřítek - Rabštejn + projety okruhy na Skřítku. Ráno po sedmé velmi málo lidí (úsek Hvězda - Rabštejn jsem jel první), při návratu po desáté už davy, naprosto natřískáno. Kolem Skřítku sněhové podmínky dobré, včerejší úprava plus pár cm čerstvého sněhu, lze jet bez problému klasika i bruslení. Spojka z Hvězdy k cestě na Rabštějn se musí velmi opatrně, v lesíku lezou kameny a jsou tam dvě úplně vytátá místa hned za Hvězdou. Potom na Rabštějn celkem solidní stav, s opatrností se to dá celé projet, ale občas ze sněhu něco leze (i kamení), poslední les před Ráblem tam je to jako vždy špatné, ale projel jsem...
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 9.1.2021 23:56
Dobrý den, dotaz na Kouty nad Desnou. Je na větším okruhu kolem Horní nádrže úprava pro bruslení? Díky za odpověď.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 9.1.2021 14:54
Ahoj/dobrý den, předem se omlouvám, pokud to sem nepatří. Na běžkách jsem jezdil před xx lety, nyní bych se rád na běžky vrátil. Pořídil jsem běžky na bruslení, a chtěl bych od Vás zkušenější poradit, kam je nejlepší zajet pro začátečníka (ideálně rovnější širší úsek na skate, ne moc frekventovaný) v okolí Koutů, Pradědu apod. Děkuji moc
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 22:30
Příjezd na ČHS, parkovišťě dost plné,vyrazili jsme na Švycarnu, cca 50 cm sněhu, stopa skvělá, lidí tak akorát, v sobotu a v neděli to bude mazec
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 21:14
Snehu je tam dostatek. Jela js z CVH na videlske sedlo dnes odpoledne. Ze zacatku i stopa, dale js hrunula naznakem zavate stopy, cca v puli cesty jel par z protismeru a mirili na cvh sedlo. Ticho, klid ani zivacka a jelo se pekne!
(Odpověď na dotaz uživatele PetrP z 8.1.: Zdravím, netušíte prosím někdo jak vypadá "Miliónová cesta" od Červenohorského sedla? Zvažuji to jako alternativu "Jesenické magistrály" na zítřejší výlet s dětma. V plánu cca 10km a pak se otočit zpět.
Děkuji za jakékoliv informace či připomínky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 19:30
Plán "v pátek tam nikdo nebude" nevyšel. Parkoviště plná jako o víkendu, dokonce se parkovalo I na Palaši. Zakázat vjezd nahoru!!!! Úprava tratí I sníh bez připomínek, na Paprsku to ani jinak nebývá. Zítra pojede i lanovka z Velkého Vrbna, nechejte auta dole a dejte se stopou Miliře, stejně jako my dnes!!! Pár obrázků z luxusního dne viz odkaz
https://youtu.be/Tnwwx59KzCo
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 18:21
Dnes Alfredka super strojová stopa. Stejně i na Rabštejn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 18:10
Ráno autobusem 8:40 od nemocnice, zpět po poledni z Dálova.

Na otevřených prostranstvích sněhu cca 10 cm. Zem není zmrzlá, takže na polích se sem tam škrtá o hlínu. Na pár místech pod sněhem voda. Políčko nad Novými Dvorci špatné - moc velké hroudy, pole mezi Jezírkem a Loděnickým rybníkem celkem OK. Docela dobrá i louka mezi Novou zatáčkou a cílem Ecce Homo. Lesní cesty nesjízdné.
Na první běžkování to celkem šlo, ale chtělo by, aby zem promzla a napadly 2-3 cm, pak to bude dobré. Zatím na horší lyže.

Vyjetá stopa tady: https://mapy.cz/s/mepogukesu
Nízký Jeseník
Vloženo 8.1.2021 17:39
Paprsek-cisarska-Cerny potok hore na Smrk 🌲 pak na velky schengen naprosto luxusni podminky. Velika pochvala za pripravu stop 👌⛷️. Otevrena 2okenka a luxus vyhrivany 🎪. Vikend bude super uzijte si to 🌞 👍 ❄️❄️
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 17:04
tak lanovka i v neděli.
Nemají aktualizaci běžkařských tras, ale vše se strojově upravilo včera a myslím že na víkend to
(jak je znám, kluky parádní) projedou znova. Kdo by šel z Petříkova tak opravdu v pohodě je to od Č.Potoka.
Cís. Bouda a vše dál už je naprosto parádní. Na Šengenu jsem ale nebyl, je možné, že tam to trochu může být místy zafoukané. Ale věřím, že zítra to tak určitě nebude, pojede i dost lidí.
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 16:56
pro všechny kdo mají podobné dotazy :

http://www.paprsek.cz/

zatím super !
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 11:27
Dnes jsem projel trasu z Hraběšic na Skřítek. Od traťovky k závoře neupravené ale sjízdné, od závory na Skřítek včerejší úprava, na množství sněhu dobré, stopa na klasiku místy nepoužitelná, ale většinou OK, bruslení v pohodě. Od pohledu upraveno i směr Rabštejn, ale nezkoušel jsem. Z traťovky dolů směr Vikýřovice nesjízdné.
(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 7.1.: Zdrvím, rád bych se zeptal, jak to vypadá se sněhem na běžky kolem skřítku a v údolí až do Šumperka - dá se sjet do Vikýřovic? Díky...)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 10:25
Nová Ves, tratě super, nejlepší pro začátečníky, pokud má někdo zájem, tak je možná výuka běžkování.
777008371
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 8:43
Dle bilestopy.cz to právě projíždí rolba.

(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 8.1.: Dobrý den, ví někdo jestli je projetá stopa ze Skřítků pod Ztracené kameny a na Alfrédku?Děkuji.)
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 8.1.2021 20:33
Prosím jak to vypadá přímo z Ramzové od vlaku? Kde se už dají nasadit běžky? Děkuji :)
Zodpovědět Rychlebské hory
Dotaz Vloženo 8.1.2021 18:31
Neznáte nějakou téměř absolutně rovinatou trasu v Jeseníkách, Kralickém,nebo Rychlebských ?? Treba hrebenovku, tam se nejak dostanem. Mám hyn koleno a muj kamarad rovnez.idealní tak 5-10 km takovych jako je rovina pred Skritkem..
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 16:48
Dobrý den, na stránkách Paprsku píšou, že pojede v sobotu z Vrbna sedačková lanovka na Paprsek. Autem bych tam nejezdil...je to zbytečné a dál, potřebujete řetězy a stále někomu vyhýbáte. Ve V. Vrbně parkoviště a k lanovce to není daleko. Občerstvení formou okénka na Paprsku funguje ! Krásné stopy :Doporučuji okruh Pralinka - když tak na Polskou horu vyjdete pěšky a pak zpět na Palaš . Zvlněné, lehké sjezdy. Budete nadšeni.
Roman
(Odpověď na dotaz uživatele Aneta z 8.1.: Zdravim, poradite prosim, kam zitra v sobotu 9. 1. v Jesenikach na jednodussi beykarskou stopu s detmi? Dekuji.)
Rychlebské hory
Dotaz Vloženo 8.1.2021 16:34
Přeji pěkný den,
nevíte prosím někdo, jak vypadá trasa směrem ze Skřítku přes Ztracené kameny, Jelení studánku na Ovčárnu?
Kolik sněhu je tam sněhu, je to na starší běžky? Chtěl bych zítra ráno vyrazit.
Děkuji za odpověď.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 8.1.2021 9:58
Dobrý den, jak to, prosím, aktuálně vypadá s množstvím sněhu od Koutů přes Mravenečník, Malou Velkou Jezernou, Kozí hřbet a podobně ? Mimo vyjetou stopu, na BC běžky, SkiAlp. Nebo obecně, od jaké nadmořské výšky je dostatečná sněhová pokrývka, i třeba v lese ? Díky moc.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 8.1.2021 9:44
Zdravím, podle všeho se už strojově upravuje i areál v Nové Vsi. Nevíte někdo jaký je aktuální stav mezi areálem a Mravencovkou?
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 9:19
Je to normalni horska cesta, nepotrebujes retezu. Je to zimou udrzovane z polske a ceske strany. Zimni pneumatiky a bude v pohode ;-)

(Odpověď na dotaz uživatele Fila_PV z 6.1.: Zdravím. Zřejmě většina z vás tu zkušenost nemá, nicméně jsem se chtěl zeptat, zda někdo neví, jak to vypadá se zimním přejezdem autem přes Kladské sedlo směrem do PL do Nowe Morawy a dále na Stronie Śląskie? Napadlo mě jet do Bielice, zvažuji totiž alternativy na Paprsek buď z Velkého Vrbna, Petříkova nebo z pl. Bielice. Nejlépe na A lyže.)
Rychlebské hory
Vloženo 7.1.2021 22:50
Dobrý den,
Zkuste Paprsek nebo Skřítek, viz bilestopy.cz, tam najdete i trasy bez prudkých sjezdů.

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 7.1.: Dobrý den potřebují poradit nějaký lehčí okruh i pro začínající běžkaře. Jedou poprvé 13 let aby tam bylo mírně do kopce z kopce i rovina. Kdekoliv Jeseníky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 20:31
Odpoledne ČHS - Červená hora. Stopa byla projetá jen běžkaři a v horních partiích zafoukaná sněhovými jazyky, ale na rychlé sklouznutí po práci vhodné. V týdnu tu není tolik sportuchtivých.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 18:07
Odpověď na dotaz,kam na běžky s 12tiletýn klukem ,cyklistou, z Oder.
Doporučuji Dolní Moravice - Nová Ves,sportovní areál policie olomouc-lyžaří
Z Oder ca 80 km,1,5 hod cesty-v zimě asi víc
odkaz lyzari.skpolomouc.cz.Na stránkách popis tratí(na loukách téměř rovina nebo les.cestou na
Mravencovku -podobné)
taky odkaz na online kameru webcamline
Chce to asi vyrazit brzy ráno,lidí všude plno a parkoviště není nafukovací.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 17:36
ČHS - Švýcarna - Praděd, strojově upravená stopa, sníh pomalejší, ale parádní :).
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 17:29
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 7.1.: Ahoj.
Nevíte někdo jestli je z Červenohorského sedla na Švýcárnu upravená stopa na klasiku? Děkuji)
Dnes nová stopa od rolby
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 15:10
(Odpověď na dotaz uživatele IV z 7.1.: Dobrý den všem,

můžete mi prosím někdo poradit, ráda bych vzala syna 12let prvně na běžky, ale jinak závodní sportovec cyklista, v rámci zimní přípravy (cyklotrenažér ani turistika 20km/den už ho nebaví), u nás v nížinách sníh není ani na běžky. Nějakou nenáročnou trasu bez velkého stoupání či sjezdu pro něj v Jeseníkách (z Oder)? Děkuji za typ a omlouvám se za spam.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 14:36
Včera cca. 14:00-18:00 trasy okolo Paprsku - Pralinka + Velký Šengen - stopa projeta zřejmě z předchozího dne, tzn. ještě lehce dopadalo, ale naprosto v pohodě podmínky jak na skate i klasiku. Nebál bych se vytáhnout i áčkové běžky :-) Otevřené okno na Paprsku samozřejmostí.
Králický Sněžník
Vloženo 6.1.2021 17:33
Dnes v 10.30 z Ramzové do Petříkova a obchvat Petříkova na kameňačky, dál přes Č.Potok, Palaš, Ružová bouda, Malý Šengen hezký. Strojně projeto asi v neděli, Npvý sníh 5-10cm. Skol
Rychlebské hory
Dotaz Vloženo 6.1.2021 11:05
Chtěla bych se zeptat na běžkařske tratě na Rejvízu, prý tam napadl sníh, tak jak to teď vypadá. Byli jsme tam na Silvestra do 3.1., ale nebylo nic, tak jsme jezdili na Praděd. A co teď??
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 6.1.2021 17:16
Dobrý den, jak to prosím vypadá se sněhem v Nové vsi?
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 6.1.2021 17:01
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na stav stopy okolo Afrédky. Je již upravená, popř. pokud byste mohli poradit nějakou upravenou stopu poblíž, děkuji.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 22:18
Dnes parádní jízda okolo Paprsku, nový prašan, málo lidí, na Paprsku okénko. I na nové lyže. Stopa zatím neupravená rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 18:44
Klasicka trasa Cervenak>Svicarna>Praded a zpet. Idealni snehove podminky 3>8cm noveho prasanu. Od Cervenaku vyslapane po Svicarnu, pak jiz strojova stopa. Pevny podklad, i na A ⛷. Dalo se i skate. Vydejni okenka Svicka a Praded 🏔️ s bufetem. Malo lidi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 17:29
Dnes Ovčárna - Švýcárna - 2 strojové stopy,lidí málo, je to i na nové lyže, 30 cm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 18:13
Davide, dá se celkem v pohodě. Od střítku do rozcestí pod Ztracenými kameny momentálně málo sněhu a je to spíš led... Ale do 10.1. má dost sněžit, tak že na pohodu. Od rozcestí na Alfrédku v pohodě sněhu celkem dost stopa od lidí. Na rolbu to bude až připadne, tak ještě 20 cm, což by neměl být problém v dalších dnech.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 5.1.: Ahoj, nevíte někdo, jak to vypadá na Skřítku směr Alfrédka? Chtěl bych 10. ledna zajet. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2021 8:34
Odpověď,parkovné na Červenhors.sedle se v neděli neplatilo.
L

(Odpověď na dotaz uživatele Karel K. z 6.1.: Ahoj ,je parkovné na Červenohorském sedle pro běžkaře zpoplatněné?. Děkuji za odpověď)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 13:54
Okruh Zbojnická pod Klepáčem až na asi jeden kilometr v nejnižší pasáži super, nahoře 30 cm a skoro nikdo na trati :-). Skol!
Králický Sněžník

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hrubém Jeseníku. V této nejznámější a nejrozlehlejší části Jesenické hornatiny tj. Jeseníků najdete i největší množství dalších běžkařských tras.

Členění oblasti Jeseníky