Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 22.4.2019 15:19
Silnice Smědava Souš ještě místy na běžky ok, byl jsem dnes na kole a k přehradě mi to trvalo zhruba hodinu i s focením, sněhu místy stále celkem dost, tak půl na půl jízda na kole a chůze. Cestou zrovna sjížděla kdyby běžkařka ke Smědavě
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.4.2019 17:16
Parádní. Smědava - kiosek - Promenádní - u Bunkrů - Knížecí - Smědava. Sluníčko pálilo, sníh nebyl ani moc rozbředlý. Občas jsme přednášeli, ale nikdy více než cca 200 m. Ze Smědavy na Černou Smědou jsme to nesli, většina cesty je vytátá. Dál na Předěl jsme jeli zadní cestou, která je více v lese s hezky jsme se svezli. Příjemné zakončení sezóny.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.4.2019 3:27
NE, je tam ještě dost sněhu a zatím se tam stále jezdí na běžkách.
(Odpověď na dotaz uživatele Franta z 18.4.: Bude to Jizerka - Smědava od 19.4. již na kolo?)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.4.2019 22:31
Dnes z Jizerky Promenádní cca 200 m přenášení, jinak moc pěkné, dobrá stopa
v lese tvrdé. Krásné jarní svezení, doporučujeme.
Na parkovišti jsme našli hůlky Yoko- jsou v Hospodě na Jizerce.
Hezké Velikonoce.
Peychlovi
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.4.2019 7:14
Ahoj, tak jsem jel vyzkoušet včera odpoledne po práci. Cca od 14.15 do 18.30 na Smědavě. A trasa byla následující. Smědava - Knajpa po Štolpišské silnici, nepřenášelo se nikde až na Knajpě. Dále Knajpa - Čihadla a dále směr Ždárek, dojel jsem za první zatáčku za Čihadla, cca 1,5 km. Potom zpět na Čihadla, u Knajpy a Knajpu spodní cestou. Tam se již přenášelo cca 200 m před Knajpou až na Knajpu, dolů po Kasárenské. Přenášelo se asi 3x a jedno místo šlo objet mimo cestu lesem. Nejdelší je přenášení hned od Knajpy cca 300 metrů. Ostatní jsou kratší. Od rozcestí u Studánky po Soušské silnici jsou dvě místa k přenášení, dají se objet mimo silnici lesem. Dále doprava na Jezdeckou a Knížecí cestu po trase Jiz 50 až nahoru na hřeben, tam doleva na Promenádní. Na Promenádní doprava k bunkru. U bunkru rovně směr Mořina. Otočil jsem to cca 200 metrů za bunkrem, tam začalo přenášení a to jsem nechtěl. Zpět po Promenádní ke kiosku a dále sjezd na Smědavu. Na Promenádní bylo jedno místo k přenášení cca uprostřed cesty na 20 m. Šlo objet lesem a před Smědavou ve sjezdu k mostu přes Hnědou Smědou bylo poslední místo bez sněhu, cca tak 2 metry přenášení, též šlo objet bokem. Jinak jsem potkal dvě skupinky po 3 běžkařích a tři skupinky pěšáků, těch bylo celkově 8.
Byl to pro mě příjemný závěr sezony zde. V neděli už nepojedu. Leni a všem ostatním děkuji za příspěvky sem, OPS za úpravu, samolepky zakoupeny a horám za krásné celkové podmínky.
Mějte se všichni pěkně. Díky.
Ahoj v další sezoně.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.4.2019 13:50
Ahoj Franto, nevím proč nečteš (nebo jen nechápeš) příspěvky z posledních dní, odpověď tam máš.
Tak tedy - inverzně k běžkám - tam kde běžkaři budou přenášet, cyklista se sveze po asfaltu (asi 5% trasy), většina trasy je na sněhu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.4.2019 2:56
Ve čtvrtek ještě ano - několik krátkých přenášení; v neděli už asi ne - holá místa přibývají každý den.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 17.4.: Zdravím, vyplatí se ve čtvrtek odpoledne nebo o velikonocích v neděli nebo pondělí ještě vyrazit na Jizerku nebo Smědavu a dojet na Knajpu, Čihadla, Rozmezí, prostě objet Jizeru a potom objet Knížecí, Jezdeckou a Promenádní cestu? Kolikrát se cca přenáší a kde? Nebo už mám spíš vyrazit do Krkonoš?
Díky)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.4.2019 2:53
Ve středu v podvečer ze Souše - Darrská do kopce OK (1 místo na přenášení cca 2m, další 2 místa šla objet), Jezdecká pěkná, Soušská silnice dolů už špatná - několik míst (asi 3) už nešly objet a zítra přibudou další.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.4.2019 16:33
Ráno v 7 skate z Mořiny přes Promenádní na Předěl, tam je to již bída. poté přes Smědavu a Kasárenskou na Čihadla - nejlepší část cesty, rychlé a tvrdé. Zpět přes Souš spojkou na Knížecí - Hraniční a Pormenádní na Mořinu. Zatím se přenášelo málo, až na Předěl. Vcelku pěkné poslední svezení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.4.2019 23:36
Dnes v 18 hod start ze Smědavy směr Jizerka .... stále drží stopa v lese umrzlé , ale není to tak rozbité ani na bruslení, jak bych čekal....pak zpět na Smědavu a nahoru na Rozmezí.... opět velmi kvalitní svezení. Celkem jsem přenášel cca 50 m max.... sněhu stále dostatek... minimálně do Velikonoc to půjde.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.4.2019 20:42
Z Jizerky přes Mořinu, Knížecí, Kasárenskou, Knajpu, zajižďka na Rozmezí a k Černému potoku, dále na Smědavu a po Promenadni zpět. Stále slušné svezení. Stopa na klasiku drží. Ve stínu a ráno stopa zmrzla.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.4.2019 13:57
V pondeli 15-19 hod klasika od Vaclavikovy studanky. K bunkru jetelny jehlici. Dal prekvapive, vetsinou rychejsi skorofirn v proslapnute stope od jednoho predjezdce. Na skate jinak mekky. 2 maly prenasky. Jezdecka nahoru, spojky, Hranicni mistama primrzly a oraniste. Ale slo to. Nahoru lepsi. Promenadni, Knizeci nadhera. Sice neni cerstve upraveno, ale stopa kupodivu jela. Nebo to rychle utikalo? Nechtelo se domu...Vyjedte jeste..
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.4.2019 18:02
Po sobotě bez slunce (díky čemu to bylo kompaktní i po poledni) jsem si dal derniéru se sluncem dneska ráno. Ve stínu ledovaté a tvrdé, na slunci měknoucí a pomalejší. Sněhu je dost, bohužel bez další úpravy to bude po ránu nebezpečné ve sjezdech a nepříjemné ve stoupáních (už dneska nebyla stopa mezi kioskem a Smědavou) - zmrzlé oraniště se blbě krotí i na sjezdovkách. Ale s tím se musí počítat, každopádně to byla krásná tečka za sezónou. I přes některé výhrady díky OPS. Dycky skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.4.2019 15:32
Stále je dosti sněhu na Promenádní i Knížecí, tak jezděte.Je to škoda, když je super počasí.Na Smědavě jen 4 auta. Jede to slušně.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 19:33
V poledne místy až kašovitá stopa,která dle očekávání samozřejmě nejede,což dnes asi nikomu nevadilo.Z Jizerky na Smědavu a zpět to byla dnes asi pro každého turistika a rozloučení ze sezonou,takže se snad nenašel nikdo,koho by znepokojilo,že trat´nebyla dnes upravena...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 18:57
Skate po obědě od Montanie nahoru na Jezdeckou, Promenádní, Kasárenská na Kneipu a po silnici zpět k přehradě.

Celé to šlo projet bez sundání lyží (někde už o milimetry), ale kritických míst přibývá. Vždycky je to ale max pár metrů.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 17:33
Bobj: nikde nepsali o uprave takze se dalo ocekavat, ze to bude po sobote oraniste...jinak staci sledovat skimapa.cz kde by byla pripadna uprava videt...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 17:21
Upravene stejne trasy jako vcera, podminky paradni na klasiku i na skate. Byl jsem az odpoledne, bylo to mekci, ale porad v pohode, cely den zatazeno a teplota do 5 stupnu. Na webu tvrdi, ze upravili cerstve vcera 13.4.
http://bilestopy.cz/pl/jakuszyce
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.4.2019 11:44
Mořina 6:15, -1,5°. Jen Smědava a zpět, sněhu 30-50cm. Že to na čerstvém sněhu (cca 3 cm) nepojede s tím jsem počítal, ale že není upraveno mě překvapilo, čekal jsem když upravili včera tak dají ještě dnešek. .Žádná stopa, skate na včerejší malinko zmrzlé rozježděné kaši vratká bída. Díky OPS za celou zimu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 0:19
Přijel jsem dnes az v pet vecer a Gorny Dukt a pak do lomu a zpet pres Dolny Dukt, to cele 2x. Bylo vzorne upraveno, 2 stopy na klasiku a krasne to bylo i na skate. Potkal jsem jen 3 bezkare, ale bohuzel dost pesich. Pres noc to zmrzne a od chodcu je to trochu rozdupane, takze to bude rano hrbolate. Zitra tedy na skate radeji az po obede az to trochu zmekne, na klasiku to bude zase paradni hned od rana. Nema cenu jezdit mimo upravene cesty http://bilestopy.cz/pl/jakuszyce
Uprava, o ktere psal Martin ve ctvrtek 11.4. se nezmenila a drzte se pouze tam. Ostatni cesty jsou hrbolate od pesich a od toho jak to mekne pres den a mrzne v noci a je tam na nekterych mistech spousta jehlici (dnes jsem zkusil i 28a-27a-27-28, ale nic moc, uprava je tam z patku 5.4.). Snehu je vsude i na techto neupravovanych cestach fura, ale holt se uz setri, coz se vzhledem k pokrocilemu jaru da pochopit, a upravene je jen to co jsem popsal vyse plus jeste usek Jakuszyce - Orle pres Samolot s odbockami 15b-16a-15 a taky 16-14-13a-12. Dekujeme ze to ! Vzhledem k predpovedi by melo byt paradni lyzovani az do stredy, ale na Bieg Piastow psali, ze uz upravovat nebudou, tak uvidime.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 13.4.2019 18:24
Projel jsem všech 36 km upravených tratí, ve výsledku 52 km najetých, vše bez přenášení. Na polovinu dubna paráda, naposledy v roce 2013 se takhle pozdě lyžovalo tak dobře, viz https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory?rok=2012_2013. Odpoledne již tratě na nejfrekventovanějších místech opotřebované (Promanádní, Jezdecká), naopak stopa po Soušské silnici dolů byla stále v dobrém stavu. Díky za úpravu!

Následuje seznam míst, kde byla vytáto přes polovinu šířky cesty a víc = zatím se dá v pohodě objet, v neděli to na většině míst bude ještě bez přenášení, příští týden se začne přenášet. Mezi Jizerkou a parkovištěm na Mořině 1x 1 metr bez sněhu (bez problému se přejde po trávě) + 1x překračování potůčku obkročmo nebo objíždění = jinak příjemné překvapení, navíc tam jezdí málo lyžařů. Mezi Mořinou a bunkrem 1x místo s nadbytkem asfaltu. 2 asfaltová místa na Kasárenské, těsně pod Knajpou se možná bude přenášet brzy. Z Čihadel směrem ke Žďárku nedává takový smysl objíždět vytátých asi 50 metrů těsně před rozcestím Nad Černým potokem, pač po dalších 200 metrech úprava končí u dalšího delšího vytátého místa. Z Čihadel na Kristiánov 3 místa s nadvládou asfaltu, všechna až pod odbočkou k Chatě věčného mlčení. Jedno z nich vyžaduje obcházení škrapou, tam to někteří radši sundavali. 2x místo s asfaltem na Soušské silnici (jedno z nich je na páteřní trase magistrály. Překvapivě bez problémů na kříženích s potoky je spojka ze Souše na Jezdeckou (Darrská cesta), přesto pro fajnšmerky je to asi nejslabší místo (místy rozdupáno, místy jehličí).

Parkování na Souši v pohodě, pod hrází za 50 Kč bylo přes půlku míst volných jak při příjezdu po 9h, tak při odjezdu po 15h.

Fotkami se nenechte odradit, fotil jsem zpravidla ta horší místa zmiňovaná v textu.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 15)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2019 16:30
Dnes chvíli před 9 (dřív jsem nestíhal) jsem parkoval jako první na Nové Louce - asi všechny odradila info tabule, která tvrdila, že parkoviště je plné :-) Na Kristiánov je potřeba 4x sundat lyže, pak už je parádně upravená stopa a nikde nikdo. Od Knajpy lyžařů skoro až moc, postupně se to čím dál víc solí a zpomaluje, přesto jsem objel vše upravené (něco i vícekrát) - asi poslední letošní 50-ka.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2019 13:07
Parkoviště na Smědavě poloprázdné, lyžování proti včerejšku super, pěkně upravené stopy, chvílemi i trochu slunce, snad to tak bude pokračovat i příští týden.Škoda nelyžovat, když to jde, jak Promenádní , tak i Knížecí , sněhu je dost snad to půde až do 8. května.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2019 11:51
Doplním Michala, že kolem 10. už bylo parkoviště na Mořině plné. Podmínky ale s ohledem na datum v kalendáři perfektní, teplota se držela celé dopoledne pod bodem mrazu. Až ke konci se sníh na frekventovaných místech začal měnit na krystalky, ale i tak to jelo moc hezky. Po očekávaném oteplení v příštím týdnu se pravděpodobně hned z kraje začne přenášet na obvyklých místech kolem Jizerky a na Kasárenské. Velikonoce by ale pro skalní lyžaře dopadnout mohly ;-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2019 8:40
Ráno v 6 hodin Jizerka očekává první běžkaře,kteří se chtějí projet v bezvadně upravené jednostopé trati.Minus 2stupně,krystalový sníh je promíchaný s prašanem,takže to sice není nejrychlejší,ale svezení opět parádní.V 8 hodin je na parkovišti asi 30 aut,běžkaři jsou ve stopě na hodně velký dohled.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2019 19:29
Dnes byly sjezdy z Hruškových skal na Jezdeckou i jiné o život, nesjízdné na běžkách.
Jiné rovinky byly zmrzlé a v pohodě.
Nyní v TV hlásily úpravu Knížecí a Promenádní, tak to zítra bude super.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2019 16:18
Tam, kde bude upraveno, to podle mě na skate bude slušné. A upraveno bude, hurá - na Skimapě http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory se dnes odpoledne začal objevovat záznam pohybu rolby. Vyjela z Jizerky k bunkru, dále po Knížecí, Jezdecké, Kasárenské na Knajpu a uvidíme, kam zamíří dál, jestli zvládne i tu Souš :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Mira z 12.4.: Ahoj myslite ze to jeste zitra bude na skate - treba ze Souse...

Diky moc)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2019 12:50
Smědava - Soušská, Jezdecká, U bunkru- Pod Bukovec- ke Sklárně , zpět po Promenádní na Předěl a zpět na Smědavu. Minus 2 st. občas drobně poletoval sníh.Na soupaž ( i klasiku)dobré, skate nic moc -zmrzlé rýhy.Sjezdy vo hubu.Lidí jen pár. Čerstvě upraveno asi 2 km z Jizerky na Promenádní.Sněhu kolem 900 mnm relativně dost, kdyby se upravilo ještě by to bylo pěkné...ale asi se jim do toho nechce, na Jizerce už jsou vytáté fleky. Pro mě závěr sezony, která trvala krásné 4 měsíce :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2019 20:54
8-16h (otevřena pouze pyramida)-smědava sanitarka od 8.4-12.4...Mořina-Bunkr-Jezdecká-knížecí-Smědava-Předěl-Písčiny-Předěl-Jizerská na Jizerku---pěkné na soupaž ve stopě, ale i na skejta to šlo, během dne jsme potkali 3 běžkaře, naprosto bez lidí. Ve stínu umrzlé celý den..ve stínu to frčelo pěkně. Z předělu nahoře na jižní stráni k paličníku beze sněhu 500m nutno přenést- od paličníku už skvělé.Během dne jasno, +2c, na slunci trochu měklo ve stínu frčelo.
Spido
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.4.2019 20:32
V Jakuszycích dnes proběhla úprava tratí - dle zprávy http://bieg-piastow.pl/bieg-piastow-jakuszyce-polana-jakuszycka-513/n se oproti poslední úpravě (např. viz GPS záznam mé předchozí úpravy) už neuprovovalo na trasách, kde se to dalo očekávat, protože tam už v sobotu bylo sněhu méně - tedy upraveno nebude směrem na Porebu (jediná upravená trasa směrem na východ vede do lomu), ani vrstevnicovka Jakuszyce - Orle, ani "klikatice" přes rozcestí 10 a 11a.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 11.4.2019 10:53
Dnes ráno v 5:30 ze Smědavy směr Čihadla a Rozmezí. Tvrdý podklad - bez přenášení. Od pondělního projetí rolbou na několika místech lehce rozryté, ale ve stopě to frčelo perfektně. Pokud to OPSka projede na víkend, tak to ještě bude na svezení. Směr Krásná Máří už to je místy na přenášení, ale směr Jizerka vypadal dobře.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2019 14:25
Navazuji lehce na Honzu, vcera tj 8.4. to byla parada ! OPS moooc dekuji za upravu to jsem necekal :o) dopoledne super, pak to meklo, z Knejpy na Smedavu me az bylo lito jet v tom manzestru, jelikoz to uz bylo mekke a "vyryvaly" se stopy do jinak netknuteho povrchu ( jestli tam nekdo jel, tak brzy rano kdy to bylo jeste zmrzle ;o) Jinak tedy vazn eparadni pojezd a za cca 5 hodin jsem potkal asi tak 6 lidi, al ei ta samota a klid byli super , jeste jednou dekuji za skvelou upravu. p.s. of Vaclavikovy studanky cca 500m koberec z jehlici
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2019 18:25
Opět paráda, stopy na pondělí byly upraveny, to jsem nečekal a nemělo to chybu.Škoda, že už moc lyžařů nejezdí, je to lepší než v prosinci.Parkoviště jsou prázdná, dopoledne to jede samo, v noci přimrzá, tak doufám, že budeme lyžovat i na 8.5., jako v minulosti.Díky OPS za úpravu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2019 21:14
ahoj Honzo
tohle jsou přesně místa kde je ještě metr sněhu...čím víš tím víc. Tuto trasu si nech tak na konec května a déle
pro tebe cesta na prd a moc lidí naštveš proč tam chodíš se bořit. Oceňuji tvůj přístup, že se nejdřív ujistíš jak to tam vypadá, plno jiných pěšáků tam kličkuje se psi mezi běžkaři po kolena zabořeni ve sněhu :o)
Najdi si trasu pod výškových 700mnmn tam už jsou jen zbytky sněhu
skol mc
(Odpověď na dotaz uživatele Honza010 z 10.4.: Dobrý den, jsem mám dotaz z opačné strany břehu. Chci se vydat již bez lyží do kopců. Vím, že od Hejnic to již taje ve velkém. Ale nevím jak to vypadá na úsecích Josefův Důl-Peklo-Čihadla-Knajpa a po Hřebenovce do Hejnic. Nechci se tam nikde bořit a kazit běžkařům poslední zážitky... Děkuji za info z jakéhokoliv úseku.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2019 9:45
Děkujeme JIZ OPS za úpravu, v neděli ráno z Nové Louky dále na Hřebínek upraveno a zmrzlo, přístup Bedřichova špinavý sníh, jehličí a přenášení, což k jaru patří :) Je potřeba dát pozor na odtáté úseky a vyhnout se zraněním. Jinak skvělá práce rolbařů a celé organizace tuto zimu a dlouhodobě!!! Příspěvek na účet jsem poslal.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2019 6:57
Tento víkend parádní svezení na trase Mořina-Smědava-Knajpa-Žďárek, v sobotu navíc trasa Kiosek-Pešákovna.
Velké díky za úpravu OPS.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2019 21:45
Dnes Mořina 6:30 (-3°), skate Smědava, Knejpa, Žďárek a zpět, rychlé a zatím bez přenášení. Upraveno asi večer. Před Žďárkem 2 slabší místa jinak sněhu dost. Stopa pro klasiku super. Sjezd k Bunkru neupraveno. Od úterý má přituhnout, tak to vidím slibně ještě na příští víkend. Díky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2019 11:17
Dnes v 6hod skate z Nové Louky na Jizerku a zpět přes Rozmezí. Na Kristiánov 2 místa přenášení. Ze Smědavy ke kiosku zmrzlé oraniště po skůtru, viz níže. Celá Jezdecká nejetelný skate, sjezd z Vlašáku lépe sundat lyže. Včera odhadem 4 tupci ještě za měka do čerstvého vyryli parádní 10cm hluboké rýhy, mnohdy jim nestačil pás na bruslení a zajeli též do stopy. Zkrátka bezmozci ničící práci OPSky. Jinak paráda. Ve směru od Liberce nejspíše poslední jízda, příští týden už to bude na pěškoturistiku ke sněhu. Od Knajpy dál sněhu dost. Pro mně poslední vyjížďka, za celou sezónu obrovský dík a příspěvek posílám!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2019 7:02
OPS skvěle upravila hlavní tah.Promenaádní při minus 4st.zmrzlá na škvarek,velký pozor při sjezdu na Smědavu,protože to hovado se skutrem učinilo tento sjezd nebezpečným i pro zkušené.Na Kasarenske zase v noci za rolbou jel pablb se psem,takže taky pěkný podpis,když ro zmrzlo.Parádní svezení!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2019 6:38
Ahoj,vcera skate v 10 hod ze Souše,Promenadni,Morina,Cerna Smeda,Predel,Smedava a zpatky Sous.Slunicko,tricko,parada,do 12 hod jeste umrzlo,pak to trochu zmeklo,ale nic strasneho,kde jsou blizko stromy,tak jehlici.Kolem Jizery snih mizi,ale jinde zatim dost,klidne do kvetna :-),OPS velky dik a poklona,bez nich by to neslo,Super sobota
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2019 21:23
Smědava-Promenádní -Jizerka-Jezdecká-Smědava i dopoledne , kdy bylo 12o C , tak to bylo super se sluníčkem, tak to snad vydrží až do května.Na Jizerce ubývá sníh před očima, na silnici před Smědavou též, jinak je sněhu dost.Díky OPS za úpravu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2019 21:14
Pro mě poslední projížďka, po 8 hod z Mořiny na Smědavu a zpět jezdeckou. Ráno stopa zmrzlá, super rychlá, dopoledne už mokrá a tupá. Parádně upraveno, přenášení zatím nehrozí, porovnával sem s fotkami přesně před rokem, sněhu letos mnohem víc. Ještě příští víkend to určitě půjde. Díky za úpravu, příspěvky poslány, byla to krásná, dlouhá sezóna, tak zase v prosinci...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2019 19:37
Dnes zkrácené malé kolečko z NL. Úsek NL- Hřebínek překvapivě dobrý, někde hodně jehličí, někde míň.. Kopec na Točnu je z pulky uplně vytátý + ještě 150 m po zatáčce.. panelka ok, na Kristiánově uplně sucho. :) ještě se musí přenášet u Blaťáku a na NL. Kolem Bedřichova už je to celkově spíše pro nadšence jako rozloučení se sezonou z tohoto nástupního místa. Diky Ops za poslední upravu!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2019 17:37
V Jakuszycích je upraveno necelých 40 km tratí z páteční dopolední úpravy. Lyžařů celkem málo (potkal jsem pod 5 lyžařů na ujetý kilometr :-), takže stopy na klasiku opotřebovává jen sluníčko a i v neděli pokud neupraví budou v relativně slušném stavu. Naopak na skate bych sem asi nejezdil, nebude-li upraveno, vypadalo by to asi jako týden zpátky, když to tu popisoval Petr - tratě jsou často podupané od pěších a nejde jen o trasy na Orle, ale i oba dukty či cestu do lomu. Do stop naštěstí téměř nedupou.

Projel jsem vše a bylo to v podstatě bez přenášení, protože zouvání lyží při přecházení železnice se nepočítá a přenášení ze stadionu na Dolní Dukt taky ne. Horší místa - vrstevnicová cesta Jakuszyce - Orle: dost rozdupáno, místy špína, na jednom místě se už v neděli bude určitě přenášet. Dále je špatná klikatící se cesta jižně od nejkratší trasy Jakuszyce - Orle přes kopec, tedy ta přes rozcestí 10 a 11a - příliš jehličí (jedna z fotek ukazuje jedno z nejhorších míst). Více jehličí je i ve sjezdu k železnici na okruhu směrem na Porebu, jinde mi přišlo množství jehličí snesitelné, alespoň z pohledu klasika, protože ve stopě nebylo. V nejlepším stavu stopy na trase Jakuszyce - Orle přes kopec (mezi rozcestími 15 - 8), tam se sluníčko nedostane, takže i v sobodtu odpo skoro jako nové.

Moje trasa je vidět na https://www.strava.com/activities/2269405352, odpovídá upravenému + k tomu něco málo se starší úpravou, kde byly stopy ještě ve velmi slušném stavu - např. taková trasa 14 - 14a upravená snad ve středu je určitě lepší než 13 - 14a upravená v pátek (tam je místy taky dost jehličí). Parkovné se nevybíralo.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Jakuszyce a okolí
Vloženo 6.4.2019 9:10
Z Jizerky po čtvrt na sedm upraveno,teplota mínus 2st.Struhadlové stopy jedou minimálně do 8h rychle.Přes Promenaádní, Smědavu po Kasarenské na Knajpu "prasečím stylem" dnes napůl zadarmo,krásné svezení.Sněhu doatatek,přenášení lyží tu ještě dlouho nehrozí.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2019 23:57
Odpoledne z Mořiny, Černá Smědá, Smědava, po Kasárenské na Knajpu a zpět přes Jezdeckou.
Trochu špinavější, některé úseky dobré, většinou pomalý sníh. Všude dost sněhu, ze Smědavy na Knajpu na cestě dva větší kameny, které jsou dobře vidět.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2019 18:20
Jaro útočí i zde a tak podle polského Biegu Piastow budou se snažit udržovat tratě do 14.4. a to zejména okolí Samolotu a oba Duky.Vyšší partie mají sněhu ještě dost,ale už se trhají kraje a dost jehličí.Je to spíš na ohřátí oleje v běžkách a vypustit.Dobře se opaluje a je to opravdu závěrečná ,ale na závěr-zima byla solidní,úprava tratí v polské části Jizerek na vynikající úrovni a tak si myslím,že se sluší Biegu Piastow poděkovat a popřát rychlé stavební tempo na novém areálu. Takže po lyžařsku SKOL do Polski,do dyrektoriatu v Jakuszycach.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 4.4.2019 11:36
Odpoledne z NL na Rozmezí a přes Máří zpět. Zhruba tak 10x se přenáší (NL, Blaťák, Kristiánov, Máří, klasický místa). Stopa je špinavá, a sníh je pekelně pomalej. Příjemný ježdění to není už téměř nikde.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.4.2019 13:19
Včera 18-22h. Dvakrát kolo Bedřichov-Kristiánov-Kneipa-Máří-Nová louka. Už to bylo hodně smutné. Spousta vytátých míst (předvším Točna-Máří) a spousta hodně hraničních míst. To, že člověk musí jednou za čas přenést ale není ani zdaleka ten největší problém. Nejhorší je to, že sníh se změnil na koberec. Strašně, strašně moc špíny, která strašně strašně moc tahá za nohy. Abych nebyl pouze negativní, tak úsek Kneipa-Čihadla-U tetřeví boudy byl moc příjemný, ale to bylo asi tak všechno. Myslím, že dnes bude situace ještě výrazně horší a osobně už z Beřichova vyrážet nedoporučuju. Snad nám ještě chvíli vydrží Jizerka. Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.4.2019 23:20
Dnes odpo z Nove Louky - Hrebinek - Mari - Knejpa a zpet pres Kristianov. Vsude spousta jehlici. Okolo Mari uz asi 5 mist na prenaseni. Sjezd na Kristianov OK, ale dole u Louky uz to zitra nevydrzi.... Posledni projizdka v sezone
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 1.4.2019 21:27
Dnes odpoledne malý kolečko z Bedřichova. Na klasiku pořád celkem slušný. Panelka perfektní, a hlavně rychlá.
Doufám, že OPSka ještě letos vyrazí, taková středa a pátek by byly ideální :)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 1.4.2019 21:12
Mořina 7.30hod -2°C v této zimní sezóně poslední skate, poslední běžky. Promenádní, Černá Smědá, Předěl, Písčiny a zpátky. Bruslící pruh tvrdé oraniště, pro klasiku byly stopy dobré. Skate bylo možné jen místy, zbytek soupaž. Sjezdy VELMI rychlé, často o hubu. Při zpáteční cestě na sluníčku už někde povoleno. Děkuju všem za příspěvky o stavu bílých stop a v příští sezoně se budu těšit na napsanou a s některými na viděnou... SKOL!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 1.4.2019 19:56
"Bílé stopy" říkaly jasně, že se neupravuje! A nekecaly! Nutno dodat, že pro těch pár nadšenců, které jsem na Mořině potkal, by se to určitě nevyplatilo. Ráno zmrzlé, skate velká bída, klasika ok, ale nejlépe s tuleni na odrazu, případně s klistry. Sranda končila ve sjezdech, tam byla adrenalinu hromada, pluh na zmrzlé oranici moc nefunguje. Nejlépe vyjet kolem desáté, kdy už slunce ledovou krustu narušilo. Sněhu je všude metr, a pěkná je i stopa kolem silnice Polubný - Mořina. Myslím, že podobné to bude na všech přístupech - Souš, Martinske údolí i z okolí Josefova... Díky za úpravu a do příští sezóny Skol!
https://m.youtube.com/watch?v=ycFWcWoVVnk
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 1.4.2019 13:49
Podél Jizery dolů to je ještě v pohodě, dokonce to před víkendem projela rolba, jen nahoře je asi na 200m dost bordel z jehličí, jinak překvapivě i čistý
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 1.4.2019 9:29
Milá ops-ko, děkujeme za Vaše služby a doufáme, že nám ještě alespoň jednou upravíte! Díky a Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 31.3.2019 20:03
Ráno jsem se nechal v Jakuszycich zlákat luxusními pěti stopami vedle sebe. Brzy bylo jasné, že je to jediná upravená část střediska a jen pro závody. Nu což. Lyže už byly nasazený a tak soupaž na Cichu a pak pořád dolů až na Orle. Trochu o hubu, brzdit polopluhem ve zmrzlé oranici moc nešlo, ale pádu na led v padesatikilometrove rychlosti jsem se vyhnul. Přechod hranice ok, 200m na polské straně a 50 m na české s lyžemi v ruce, protože to už bylo na hodně úzkém pruhu sněhu, vlevo potok na lesni cestě, vpravo Jizera. Dál vedle upravené stopy (celý den skate) k Promenádě. Zpátky na Mořinu už to měklo, ale v pohodě. Stejně OK to bylo i z Orle na stadion Jakuszyce. Ale to jsem netušil, že největší šok a zklamání dne mě teprve čeká - kobiety v jednodilnych plavkách v sauně!!!!
Pro představu, kolik ještě leží v Jizerkach sněhu :
https://m.youtube.com/watch?v=mg8HMcb2mRg
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 31.3.2019 17:50
Rano v 7:30 ze Smedavy po Promenadni pod Bukovec, zpatky Jezdecka a na Knajpu/Cihadla, to same zpet, cca 40 km. Na brusleni skvele, uprava super (prispevek poslan :-), soupaz celkem OK, klasiku neposoudim, ale celkove moc pekne rano na bezkach. Po 10. hodine uz to na oslunenych mistech mekne, takze trochu vic drina. Ma-li nekdo moznost vyjet si v tydnu hned po ranu, rozhodne doporucuji :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 31.3.2019 15:39
Dnes v 8h ze Souše na Písčiny a zpět: Parkoviště na Souši na louce už zavřeli. Parkomat na parkovišti pod hrází je nový, už bere všechny platné mince, nejen 10Kč a výše. Není urolbováno od Bíllých kamenů k bunkru, ale zajížďkou na Promenádní, kupodivu urolbována Jizerská silnice a pak dál až na Písčiny. Jizerská ops díky, byť to místy po neupraveném jelo rychleji. Na klasiku držel KR50.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 31.3.2019 13:24
I dnes dopoledne azuro a pěkné stopy Smědava-Mořina-Jizerka -Jezdecká zpět.Díky OPS.
Pokud nebude pršet, tak to snad vydrží do května, sněhu je dost.
Bedřichov a Jizerská magistrála

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory