Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 18.3.2019 18:35
Abertamy, Červená jáma , Hřebečná. Z parkovište na Cervenou jámu dopoledne - stopa v jednom směru od rolbařů udělaná, spoje od Červené jámy směrem k Bludné neprojety rolbou. Směr Hřebečná - stopy od rolbařů v obou směrech. Docela dobrá kvalita sněhu. Na pláních - sníh odvátý, podklad zčasti ztvrdlý, povrch měkčí. Dopoledne - lehké sněhové přehaňky. Na magistrále od Cervené jámy na Hřebečnou - psi na volno mezi běžkaři. Kolem poledne - jak pěší ve stopě, tak psi na volno ve stopě od Abertam směrem k Červené jámě.
Vloženo 16.3.2019 15:49
Boží Dar, Hubertky, tento úsek ráno neupraven, takže freeride v 10cm prašanu, od Tellehauseru pěkná stopa z pátku večer, kolem Fichtlu vše krásně upraveno, některé úseky dnes ráno, dokonalé svezení, dal jsem velké kolo přes vrchol v chumelenici, pohádková zima, pak zpět přes Hubertky na Tellehauser, to už poprchávalo, kazišuk neupraven, po ježíškovce na BD ke hřbitovu, čerstvě projeto rolbou, upraveno kolem poledne v dešti, takže na pohled ošklivé, křivé, ale stopa umydlená, rychlá. Škoda jen že z BD nerolbovali ráno, udelali by líp, vítr by tomu neublížil... Škoda deště, jinak by to bylo dokonalé a zítra by byl prašan za sluníčka..
Vloženo 15.3.2019 19:42
Abertamy - dopoledne - směr Červená jáma a zpět - stopa neprotažena, vlhký hrubozrný sníh, mlha a mokré sněhové přehaňky . Vosk pevný - směrem do kopce, později klistr . Větrno, padajicí sníh jako krupice. Ve stopě se nový sníh lepíl , na optevřenych pláních - vyfoukané větrem , se jelo na tvrdém povrchu lépe. Na novém jarním sněhu se bez protaženi rolbou jelo hůře .
Vloženo 13.3.2019 19:54
Dnes bruslící okruh kolem Božídarského Špičáku, magistrála k Mrtvému rybníku, Nová slatinská-Východní Abertamy, Šlajsna zpátky pod Špičák - krásně upraveno, sněhu snad metr kromě jednoho místa nad Abertamskou silnicí.
Zítra má hodně sněžit, tak doufejme, že to pak zase zvládnou upravit, jinak bude hluboko.
Vloženo 11.3.2019 21:50
(Odpověď na dotaz uživatele TomasC z 11.3.: Také by mě hodně zajímalo, jestli se bude upravovat magistrála z Božáku směrem na Pernink. Do zítřka tu bude tak 25cm nového, dneska v 10cm jsem ještě bruslit dokázal, ale zítra už to asi nedám :))

kopie z fejska : uprava na 12.3.2019

Po deštivém víkendu zima opět vystrkuje drápky ❄️🌨🌬. Vzhledem k nové sněhové nadílce vyrazí tedy rolby opět do terénu - v úterý ráno rolba z Jelení (magistrála směr Bublava, Chaloupky, Bučinská cesta) i jedna z božídarských roleb (Ježíškova cesta, magistrála na Červenou jámu). Úprava zbývajících tras u Božího Daru (bruslící okruh, okruh Karlova běhu) proběhne později během úterního odpoledne/podvečera. Nejpozději ve středu by měla proběhnout také úprava tras mezi Perninkem, Abertamy, Bludnou a Horní Blatnou.
Dotaz Vloženo 11.3.2019 15:39
Zdravím, máte někdo informace zda se bude zítra projíždět magistrála okolo Božáku a nebo Perninku?
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 8.3.2019 19:22
Ahoj,
byl jste někdo z Jelení kolem Carlsfeldu nebo Johanngeorgenstadtu? Jak je to tam se sněhem?
Díky moc za odpověď.
Zodpovědět
Vloženo 3.3.2019 20:39
Na Božím Daru odpoledne +3C, takže obleva velmi decentní, v té by problém nebyl. Problémem je buď to, že dlouho nesnezilo nebo že krušnohorské lesy jsou jehličnatou monokulturou, zkrátka: toho jehličí je místy fakt už moc. Jedna věc je depresivní pohled na lesní souvisle hnědou stopu, druhá, že místy to fakt nejede. Jel jsem B.Dar-Milov-Haje-Bludna-H.Blatna-Pernink-Abertamy-Bd.Spicak-B.Dar a téměř každý les je špatenka, nejhorší asi Myslivny-Milov, Bludná-Pod Blatenským vrchem, Bludna-Pernink a u Bd.Spicaku. Mimo les velmi dobré i na skate, sice většinou oranice uprostřed (asi nejhorší z Abertam na Větrov), ale vše (pro mne celkem záhadně) jde celkem dobře jet. I úsek Háje-Bludna, kde to rozoral nějaký asi lesacky pásák, tam je to skatem pokus o překonání max.tepovky hrabákem.. Resumé: kde jde sabotovat les, sabotuje, a zbytek je na to horko pěkné lyžování.
Vloženo 3.3.2019 20:07
Tak odpovím si sám: vzhledem k tomu, že to podle mapového portálu KV kraje protáhla v pátek v noci rolba, tak to asi průjezdné bude ;-)
Vloženo 1.3.2019 20:31
Abertamy - Cervena Jama pres louky - mimo hlavni stopy- povrch snehu dopoledne od 10.00 vlhky, spodni vrstvy zmrzle- na postup do kopce pres louky - dobre podminky, ve stope z Cervene jamy na Pernink dost jehlici, ve stinu - namrzly snih. Mozno jet pres plane vsemi smery, mazani na klasiku- od nuly nahoru, na vlhkem snehu se jelo pomaleji. . Dopoledne na planich- vetrno. Jinak slunecno a modra obloha.
Vloženo 27.2.2019 19:01
skate BD skiareál Novaco - Bufík - Spičácká - Pod Špičákem - potom napojení na magistrálu z BD, starší stopa, ráno ledovka, v lese místy dost jehličí. Magistrála od BD - Červená jáma čerstvě upraveno (ve stínu po ránu manšestr tvrdý, že se nešlo místy odrazit, ale jinak paráda, žádný lidi, azuro). Od Červená jáma - Mílov starší stopa sjezd trošku přemrzlý, na slunci to měklo, Mílovská silnice dobrá jen občas jehličí . Dále U Myslivny zpět na Bufík a zadem přes Hubertku do BD.
Celkově paráda, místy sice bordel ve stopě a ráno přemrzlý sníh pak to povolilo a odpo na sluníčku už rozbředlé. Díky za úpravu, posílám peníze :-)
Vloženo 25.2.2019 10:50
Bublava – Přední Ostružník – Na Kammloipe – Aschberg – Bublava (https://mapy.cz/s/3phAD). Z Bublavy na Ostružník kvalitně upravená stopa, sníh byl umrzlý na kost, dalo se jen bruslit, klister se nechytal. Ve stopě je často jehličí. Kammloipe luxusně upravená, ale také tvrdá. Sjezd z Aschbergu do Bublavy byl brutální, tvrdý, rychlí sníh, místy rozježděný a znovu zmrzlý. Jeli jsme s dětmi byl to pro ně, myslím, nejintenzivnější letošní běžkařský zážitek. ;-)
Vloženo 23.2.2019 21:23
Abertamy - Spáleniště - U Mrtvého rybníka - Pod Špičákem - Šlajsnou zpátky na Abertamy: dopoledne -4,5 °C, odpol. -2, všude je stopa promrzlá, jede to rychle. Místy v lesích ve stopě jehličí a větvičky, opatrně zejména při sjezdech, jak ty nečistoty nekloužou. Nahoře na loukách lidí akorát, na magistrále už bylo docela plno, pak Šlajsnou k Abertamům zase lidí ubývalo.
Na mapy.cz není zaznačeno, že od směrovky Východní Abertamy se stopě-nestopě v děsivě zmrzlém sněhu, rozšlapaném pěšími, je kousek za směrovkou rozcestí a musíte doleva. Nikde není upozornění, ale původní trasa je plná spadaných stromů, nebyli jsme sami, kdo si naběhl. Sledujte mapu http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/ kde jsou údaje z rolby, udělali náhradní trasu pod kopcem (škoda, že tam není nikde oznam, šipka, cokoliv). Od potoka Bystřice nahoru do Abertam taky jenom pěšky, je to zmrzlé pomalu na kost, celý svah je rozšlapaný.
Vloženo 19.2.2019 13:00
Přebuz – Jelení a zpět. Stopa je po celé trase výborně upravená. Střídají se místa, kde je sníh přemrzlý s místy, kde je povolený. V lese je na hodně místech ve stopě napadané jehličí. Na klasiku se obtížně maže (dával jsme červený klistr, ale pak jsem ho v lese zase stahoval i s jehličím). Lepší to je na skate. Skvělé počasí, málo lidí.
Vloženo 19.2.2019 12:56
Bublavský okruh + Sonnenloipe. Krásně upraveno, zmrzlý sníh, chce to buď na skate, nebo klistr. Málo lidí, jezdil jsem s dětmi a moc jsme si to užili.
Vloženo 18.2.2019 7:11
Horní Halže -> Klínovec sníh i stopa na většině trasy dobré, akorát na některých úsecích, kde se opírá slunce byla stopa na klasiku trochu klouzavá. Jinak super.
Vloženo 18.2.2019 13:28
Abertamy - Červená Jáma,, směr Pernink . Rolbařům vřelé diky- stopy projety. Louky projety malou rolbou. Snih pred polednem namrzly, pozdeji - mekci povrch- tudiz pohyb ve stope pomalejsi. Mimo stopu- pres louky dolu - pekne svezeni. Mazani na bezky od 0 na plus. Od Abertam na Červenou jámu - psi ve stope na volno. Sluneční den, teplo, dosti bežkařů .
Vloženo 15.2.2019 20:20
Skatem za jarního počasí: Boží Dar -> Kaffenberská -> Pod Špičákem -> Červená jáma -> Pernink -> Abertamy -> Červená jáma -> Karlův běh -> Myslivny -> Hubertky -> Himmelsleiterhütte -> Sachsenbaude -> Boží Dar
Klasické podmínky posledních dní: ráno rychlý, zmrzlý, místy hrbolatý, odpoledně měkký ale pomalejší. Krásný den, jen by mohlo být chladněji.
Vše skvěle upraveno, veliké díky.
Vloženo 12.2.2019 20:42
Děčínsky Sneznik-prima klouzani,parkovani v poho,nikde nikdo az na několik nadšenců.
Vloženo 5.2.2019 21:45
Bublava - Rolava v odpoledních hodinách naprosto čerstvá, nádherná stopa!
Vloženo 5.2.2019 18:00
Chakoupecke parkoviste smer Chaloupky - krasne upravena stopa, odklizene spadle stromy. Smerem k Vysoke Peci po lavce pres potok k rozcestniku a zpet- dokonale upravene stopy. Na zpatecni ceste, blize k chaloupeckemu parkovisti- pes na volno v magistrale. Smer ke skautskemu taboru v Novych hamrech stopa podel potoka v jednom smeru. Na turisticke chate u parkoviste ( skautsky tabor) na mape - sdeleni „ psi vitani“. Ale to prosim neplati pro pohyb na magistrale- t a m n e j s o u p s i v i t a n i - na zacatku kazde magistraly je jasna znacka se zakazem vstupu chodcu, saňkařu a take psu na magistralu. Navrh poplatku za vstup do upravenych stop budu podporovat.
Vloženo 5.2.2019 17:33
Z Horni Blatne 01. 02. smer Bludna - upravena stopa v obou smerech, 1. odbocku vpravo smer Pernink - stopa v jednom smeru upravena - , na odbocce smerem k magistrale Cervena jama - Abertamy zadna stopa pro klasiku - trasa znicena od bruslaru. Na rozcesti smer Abertamy po magistrale - stopa ne vzdy v obou smerech. Odklon z magistraly u Abertamske louky pres dalsi louky smer Pernink potok- projeta stopa malou rolbou, mekci teren. Slunecno, krasne vyhledy pres louky u Abertam.
Vloženo 25.1.2019 9:44
Dne 22. 1. 2019 rozhodl orgán státní správy lesů o dočasném zákazu vstupu do lesa na pozemcích ve vlastnictví Náboženské matice spravované Arcibiskupstvím pražským ve správním území obcí Nové Hamry, Vysoká Pec, Nejdek a Přebuz.

Přesnější výčet tras, které byly takto postiženy, najdete na http://krusnehoryaktivne.cz/
Tisková zpráva Náboženské matice k zákazu vstupu do lesa, která byla zaslána i našemu webu, se nachází tamtéž.

Prosíme lyžaře, aby tuto záležitost zde nijak nekomentovali a psali sem pouze zprávy obsahující informace o sněhových podmínkách (aktuální zprávy o odklízení polomů apod. na tratích samozřejmě nevadí). Jen tak může tento web plnit svůj účel. Děkujeme.
Vloženo 24.1.2019 10:48
Milá církev (AP-asi restituce) do konce února plošně zakázala vstup do lesů mezi Blatnou, Přebuzí a Hamrama a to i na upravené a vyčištěné tratě. Moooc děkujeme. Co taky čekat od církve, dřív kradli majetky čarodějnic, teď běžkařskou sezónu. Hlupák z města, který v tom lese nikdy nebyl a jen četl v novinách o kalamitě (která dávno skončila, prakticky všechno co padalo už leží na zemi)
Vloženo 23.1.2019 19:28
Dnes absolutní paráda! Skate od sjezdovek v Nových Hamrech přes Havraní vrch, Chaloupky a Rolavu do Bublavy, odtud po Kammloipe přes Weitersglashütte, Jelení a Jelení vrch zpět do Hamrů. V Čechách vše čerstvě a špičkově upraveno, v Německu upraveno z víkendu, nijak to ale nevadilo, od té doby jen mrzlo a nesněžilo. Krajina jako v pohádce a zcela ideální podmínky, nemělo to chybu. Moc díky za perfektní úpravu a odklizení mnoha padlých stromů. Příspěvek odeslán.
Vloženo 21.1.2019 9:23
(Odpověď na dotaz uživatele katerina z 15.1.: Dobry den chci se zeptat jestli nekdo nevite zda se daji pujcit bezky v okoli bezeckych trati??? dekuji moc katka.) Pujčovny viz : https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1DYVD6ep3wNhv6UkL85BFV171ytI&ll=50.34911853376625%2C12.678413094726466&z=10
Vloženo 21.1.2019 9:20
Odpověd pro Pavel z 18.1 / častečně i pro František : http://www.wintersport-im-erzgebirge.de/langlauf/westerzgebirge/schoeneck.html //// https://www.carlsfeld.com/beh-na-lyzich.html
Vloženo 21.1.2019 8:09
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 18.1.: Ahoj,
dotaz na Františka (nebo i někoho jiného):
Znáš nějaký stránky, kde jsou informace o aktuální úpravě tratí kolem Schönecku a Mühlleithenu? Na http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/ se tyto úpravy nezobrazují.
Ahoj, bohužel také nevím aktuální stav stop v okolí Schonecku, snad by se něco dalo vyčíst na www.kammloipe.de, ale konkrétně nevím.
Díky za odpověď.)
Vloženo 20.1.2019 19:49
Víkendové lyžování okolo Přebuze a Bublavy.........prostě paráda. Obrovsý dík rolbařům a daším zainteresovaným že se jim to vše podařilo zprovoznit !!! Třeba cesta z Ostružníku na Myší díru byla neskutrečně zarubaná.... Ještě jednou díky a nenechte se, prosím, znechutit nesmysly.....viz níže.
Vloženo 20.1.2019 0:00
Muhlleithen ideální podmínky.
Gogo ty jsi pako. Les bez rizika pádu stromu není nikdy, to tak v lese prostě je. Aby byl bezpečný tak by se musel úplně vykácet! Teď je těžký sníh a padá toho víc (teď už moc ne - drtivá většina na spadnutí už je dole), proto upozornění a je na každém jestli tam půjde. Stačí koukat okolo na stromy a sám se rozhodnout jestli projdu nebo ne. Zákaz vstupu je nesmysl, to by se muselo zakázat i vylízt z postele. Jen alibismus Božáku.. V dnešní době kdy se hledá viník za cokoliv, i za něšťastnou náhodu, to ale celkem chápu. Nařizovat jak kdo má žít je cesta do pekel, to by skončilo zákazem všeho. Na běžkách si můžeš kdykoliv vyvrknout kotník = zakáže se běžkování. To je nesmysl. Bohužel vývoj k tomu směřuje. V lese může spadnout strom, tak se zakáže chodit do ledů? Taky nesmysl. Každý normální ví, že když nahuláká sníh a naprší do toho tak se stromy lámou, stejně tak při vichřici. Tak si dá pozor a neleze všude. upozornění stačí, jen Božák to zakáže. I těm kdo se v lese umí pohybovat :/ Oni tam beztak jezdí, tak je z toho jen taková anarchie... Ještě chybí policajt co je bude chytat a pokutovat.
Vloženo 19.1.2019 15:52
Horni Blatna - smer Bludna- pekna stopa, Bludna - smer Cˇervena jama- stopa se misty vpravo ztraci, nekde jsou vymoly , vetvicky z odklizenych stromu. Od Červene jamy smer Abertamy - dobre podminky v obou smerech. Ve stope pes na volno. Mimo stopu, presto tesne vedle pocetna skupina mladych lidi- pěšaků. Smerem na abertamskou louku - doprava pres louku smer Pernink- krasna stopa ( louka ma okruh u Abertam) , velmi podarena trat pro bezky- pohodlna , bezpecna, navic s krasnymi vyhledy na okolni lesy. Dale směr Perninku k potoku- dobra stopa. Bylo stabilni pocasi- slunce, hodne snehu, hodne lidi.
Vloženo 18.1.2019 18:25
Kammloipe Schoneck - Muhlleithen - dnes čerstvá stopa, vynikající podmínky,doporučuji!
Vloženo 18.1.2019 16:55
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 16.1.: Chtěla bych se zeptat, jak vypadají trasy v okolí Abertam? Má smysl na víkend na běžky? Směr Blatná ev. Maringotka apod?
Díky všem za info. MM) Prašánek, má vylézt slunce a mrznout, nějaké stopy budou. V lese pozor na stromy, níž to už je OK (sníh opršel) ve vyšších polohách to chce koukat a nejezdit pod nahnuté.. Kromě těch stromů ideální podmínky.
Vloženo 14.1.2019 9:05
Zůstaňte doma, je tam zákaz běžkování.

(Odpověď na dotaz uživatele Karolina z 13.1.: myslite,že má cenu zitra jezdit do Albertam na běžky, že budou tratě použitelné a zda se dá vůbec někam dojet? Díky)
Vloženo 13.1.2019 19:30
Město Boží Dar - aktuálně vydán zákaz vstupu do lesů. Ostatní správci lesů se jistě brzy přidají !!!!
Vloženo 13.1.2019 18:25
Je jen otázkou času kdy správci lesů vydají zákaz vstupu do lesních porostů a bude konec sezóny. Dnešní noc a zítřejší den bude rozhodující.
Vloženo 11.1.2019 17:58
Dneska z Abertam smerem na Cervenou jamu. Jel jsem primo za rolbou, ale to nepomohlo. Napad vzit si skaty byl dost naivni. Pri kazdym odrazu jsem se proboril o 15cm. Hulky se zabodavaly tak na 40cm. Je tu tak 70cm cerstvyho prasanu. I kdyz se snazi upravovat, je to spis na backcountry. Dneska dalsich 10cm. Pres vikend pry dalsich 30...

O oblasti

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory