Hřeben Orlických Hor – běžky

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní nazvanou Říčky a Rokytnice v Orlických horách a okolí – zde byla dlouhodobě rozdělena oblast hlavního hřebene Orlických hor. Toto rozpůlení se však ukázalo jako nepraktické, protože množství lyžařů volí pro své výlety na běžkách trasu mezi…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 18.2.2019 8:12
V neděli dopoledne Cihalka - Serlich, první cca 1,5km hodně zledovately a místy pokrytý jehličím apod., překvapila mě ale Rivnacovka - až na pár krátkých lesních úseku rychlý a čistý snih se stále patrnou (asi) páteční úpravou. Hrebenovka z Polomaku parádní, jen to chce vyjet fakt ráno, slunce už má sílu a snih rychle mekne
Vloženo 16.2.2019 15:12
Dopoledne Serlich - Annensky vrch a zpet. Nejlepsi teren na skate letosni zimy. Tvrde, neledovate, slunce a vyhledy
Odpoledne to uz asi bude na slunci trochu břečka.
Vloženo 16.2.2019 14:28
Dnes trasa Šerlich,Vrchmezí,Olešnice.Výborná úprava,ve stínu rychlý na slunci pomalý.
Vloženo 15.2.2019 21:15
Od Čihalky do Deštné a zpět. Velmi rychlý sníh a paráda. Po Knížecí občas někde bordel, větvičky atd, stopa rychlá a tvrdá. Soupaž jsem si dnes užíval skoro víc než bruslení. Když jsem odjížděl tak najížděla polská rolba na Knížecí a Řivnáčova cesta bude upravená, už se stmívalo, takže ráno si přivstat a do manžestru.
Vloženo 15.2.2019 19:35
Nenechte se mást GPS rolby, Záhoří má taky upraveno. A není to tak tvrdé jako na hřebenu..jen k peticesti kousek asfalt a led, ale po 200 metrech ok. Z Jelenka dolů k Bedřichovce jen pro odvážné, u když upraveno
Vloženo 15.2.2019 19:31
Zdar,dnes luxus střídá nádheru, sluníčko a bezvětří.. Úprava všude, zítra bude tvrdo a rychlo. Lepší Na bruslení. Na hřebenu skoro všude tvrdo, hlavně ve stínu, dole přes poledne měkko.
Vloženo 13.2.2019 19:56
Zdar, dnes v Záhoří by ani úředníka nevyhnal, fujavec a mlha, teplo... takže jen odpoledne k Bedřichovce. Je to pomalý, i kdysi ledový plotny, který se střídají s ještě pomalejším navátým flekem...chce to na hřeben, tam snad oteplení nenadělá škody...
Vloženo 13.2.2019 11:54
foto
Vloženo 13.2.2019 11:52
v 9 na pasech vystoupano na zaklety pak po trase Peticesti, orlické Záhoří černá voda, komáři vrch a zpatky do Říčky. Od peticesti upraveno, zavate jen u Záhoří jinak krasna stopa i skate pas.
Vloženo 13.2.2019 10:03
Ahoj,
tak obecně na sněžnicích zvládnete jít kudykoliv :) A v rolbované trati taky není problém, když nepůjdete vyloženě ve stopě. Sněžnice stopu neničí oproti expertům, kteří chodí jen v botách, i když se to propadá. Ale osobně mi přijde zábavnější jít na sněžnicích po turistických než po rolbovaných. :)

(Odpověď na dotaz uživatele Kamila z 13.2.: Chtěla bych na tůru na sněžnicích - jaký je prosím stav mimo upravené tratě? Je možné jít i po upravené trase? Nechci vám ji zničit :))
Vloženo 12.2.2019 23:36
@Jan: zbytečná dovolená v Orlických? To snad ne? Říčky a běžky jsou letos slabší, to jo. Ale stačilo z toho Pěticestí vzít jinou cestu a měl jsi před sebou takových 50 km čerstvě nadělaných stop... ostatně Aleš o tom píše dost.
Vloženo 12.2.2019 22:53
Peticesti - Homole a okoli. Skate. Krasny den, jen kdyby se rolbari z Ricek nevysr... na upravu. Tohle je vazne smutny, mohly to byt idealni podminky a misto toho clovek musel slapat stromeček a trapit se v 15cm snehu. Za co byste pak asi chtěli prispivat na upravu, kdyz na to pres tyden nesahnete? Jestli to takhle zustane do oblevy, tak uz si pak nikdo nezajezdi, pokud neprimrzne.
Pro me zbytecna dovolena v Orlickych. Priste radeji jinam.
Vloženo 12.2.2019 18:56
Top úseky... Homole korunka, před a za černou vodou
Vloženo 12.2.2019 18:52
Ze Záhoří na Jelenka, pod Homoli, peticesti, Mezivrší.. super na klasiku i bruslení, manzestr. Jen prostřední mezi Homoli a peticesti nebyla, i dál k Mezivrší taky bez čerstvé úpravy. Říčky asi spí. Zato dole pod Mezivrší k Černý vodě a dál magistrála jak v Alpách... sluníčko, promrzá k večeru, zejtra s ad i bez větru, co více si na dovolené přát
Vloženo 11.2.2019 19:14
Ze Záhoří na Mezivrší, peticesti, Homoli, korunku a zpět. Překvapivě slušný, i když místy navato. Příroda nahrazuje rolby, novým sněhem se překrývají starý krustovaty plotny, teplota tak akorát, že se dá jet po louce bez úpravy, ani tvrdé ani měkké. Zítra to rolby vysperkuji
Vloženo 11.2.2019 11:05
Rokytnice-Hanička-Aneňák-Mezivrší-Pěticestí-pod Homolí upravuje rolba z Říček i pro skate.Bohužel letos jsou poněkud laxnější,poslední úprava byla středu nebo ve čtvrtek.Na Aneňák to bývá také poničeno pěšáky z obou stran.
(Odpověď na dotaz uživatele Libor P. z 11.2.: @Carculka - přednost zprava platí i v případě, že je pouze jedna stopa na klasiku (a vedle ní pás na skate). Pravdu mají kluci a z tvého popisu je nejasné, jak si to vykládáš ty, tak na to raději upozorňuju. Je to dost důležitej detail.

A teď ten dotaz - víte, zda se trasa Rokytnice - Hanička - Annenský vrch upravuje i na skate? Díky za info!!)
Vloženo 8.2.2019 21:33
@Karl: Taky klasika. Srovnání nemám, minulý týden jsem Orlické hory kvůli maratonu obloukem míjela. Před chvílí jsem z lyží sundala tolik materiálu, že by to v pohodě dalo na zátop. Ale třeba to tam někdo mezi náma vyplel:) Jinak souhlas, bylo to dneska megarychlý, s minimem lidí a úprava na 1* (rolbaři můžou za všechno, ale za vegetaci ne:) ).
Vloženo 8.2.2019 18:13
Prosím tě Míšo nestraš :) Najel jsem ted od Čihalky a pendlací po Knížecí cca 36 km a po jehličí ani památka. Sem tam jehlička, ale s minulým tydnem se nedá ani srovnat. Nekecam, doslova fantazie! Jezdím klasiku a byl takovej kvapík, ze jsem tak rychlý snih letos jeste nejel! A to vetsinou úpravu stop konstruktivně kritizuji, ale dnes luxusně upraveno, jak ruksak pro Messerschmitty! Fakt parada!
Vloženo 8.2.2019 17:51
Z Čihalky po Knížecí na Vrchmezí, čerstvě vyfrézováno, akorát hromada jehličí a větviček jak na jaře v podstatě po celé trase. Zpět Řivnáčovou cestou, pořád je v pohodově sjízdném stavu (a čistá).
Vloženo 7.2.2019 16:54
@Míra K.: jj, to máš možná pravdu, loni tam taky jednou byla. Ale ptali jsme se řidiče a říkal, že sjel dolů omylem, že zabloudil. Tak možná, že tam letos zavítá častěji a cíleně...
Jinak u nás si nemáme na úpravu stop co stěžovat, Poláci by měli Ruebartschovu cestu upravovat pravidelně a je to běs, letos tam byli tak 3 - 4x. Navíc u nás jsou pěšáci také nevychovaní a arogantní, ale co se děje tam, to zůstává rozum stát, ta východní mentalita je prostě znát...
Vloženo 7.2.2019 12:42
Řivnáčovu cestu upravila v úterý nejspíše rolba z polska. Jel jsem za ní k hranici a pokračovala pak dolů přes silnici do polska.
Vloženo 6.2.2019 23:41
@Marty: Řivnáčovka není na mapě se záznamem GPS protože se běžně neupravuje. Úprava zřejmě zbyla po Orličáku. Nejsem si jist, ale tuším, že olešnická rolba je příliš velká (široká) pro úpravu úzké cesty ke Gabelbaude.
Jo, sjet bez problému z hřebenů do Olešnice je na dlouhé vyprávění, myslím, že už jsem ho částečně zmínil počátkem sezony. Cesta z Čihalky přes Grenzwald a Pansker se nabízí, ale bohužel leží na Sommerflur a sníh tam mizí nejdříve v celém okolí a poslední léta bylo navíc málo sněhu... tím nechci říct, že zrovna letos by to nestálo za úpravu. Ale obecní zájem na takové stopě je spíše v romantické rovině, skutečný finanční přínos obci v podobě zvýšeného turistického zájmu je prakticky nulový, nebýt dotací, nejsou stopy vůbec nikde. Ačkoli pamatuji několik sezon, kdy se stopa přes Pansker rolbovala až Hartmanovi...
Vloženo 6.2.2019 21:25
Olešnice - Ruské údolí - bunkrovka na hřeben - Šerlich - Velká Deštná - zpět a po Řivnáčově cestě dolů - před Čihalkou doleva na Polomský kopec a dolů do Olešnice.
O stopách na hřebeni nebudu opakovat co již bylo napsáno přede mnou - prostě SUPER.

Pro nadšence, kteří vyrazí z Olešnice: Od začátku lesa po cestě dostatek sněhu, pouze nejde moc zapíchnout hůlky, protože pod vrstvičkou ujetého prašanu je to led. Od krmelce krásná stopa od rolby, pozor při cestě dolů, je to zakončeno ne příliš plynule. Stopa je tvrdá a rychlá.

Sjezd z hřebene dolů po Řivnáčově cestě - SUPER . Když jsem tu jel naposled, všude spousta spadaných vršků a říkal jsem si , že to asi do jara nikdo neuklidí. Dneska vše uklizeno a urolbováno. Dá se to pustit. Tímto děkuji všem, kdo cestu uklidili a zpřístupnili - je zajímavé, že to není zaznamenáno na mapě s upravenými tratěmi.

Na Panský kopec - to pravé CROSS COUNTRY - stará stopa, která vytála, zmrzla a byla zasypána sněhem. K tomu spousta spadaných stromů - jen pro drsné trapery.

Z Panského kopce - PARÁDA - free downhill, po zmrzlém podkladu v 3cm prašanu, jenom jsem nemohl trefit cestu k Feistovu kopci a tak jsem už za šera sjel mezi domky. No tam cesta vyšlapaná od pěšáků. Nějak jsem to dal až na točnu aniž bych si rozbil hubu...

Tady je slabé místo, kdy Olešnici chybí nějaký rozumný sjezd od Čihalky až k autobusu / hospodě. Určitě při takovéto zimě stojí obci za to zvážit, jestli nechat běžkaře běhat jen po hřebeni nebo je stáhnout do vsi.
Vloženo 6.2.2019 19:01
Pro Marenu a Jirku......Je to v bodě 4 co píšeš!Samozřejmě všude po horách není vždy dostatek místa pro klasiku po obou stranách a tudíž je na některých trasách jen jedna stopa.Jinak právo P ruky je známo už od staletí :)
Vloženo 6.2.2019 18:45
Šerlich-Vrchmezí(Polskem)-Polom.kopec-Řivnáčovou cestou Číhalka-po Knížecí pod Sedloňovský vrch-Nároďák.Vše upraveno,luxus.Úprava končí asi 500m nad Číhalkou kvůli polomu,dá se obejít. Jinak Marena má pravdu.
Vloženo 6.2.2019 17:10
Karkulko, máš to hezky i vtipně, ale bohužel nejasně a vlastně blbě. Nejdůležitější není to, jestli jedeš z nebo do kopce, ale jízda vpravo. Jizerky beru jako centrum běžeckého lyžování u nás a tamní pravidla jsou úplně jasná. Jinde to tam nemají tak jednoznačně a je to škoda. Je jen otázka času, kdy dojde k nějakému úrazu a následně soudu. Jen na závěr podotýkám, že mimo strojovku, když je stopa prošláplá průsekem, tak jedoucímu z kopce nemám problém uhnout.
Vloženo 6.2.2019 14:11
Koukám na debatu níže a je pravda,že stále plno běžkařů neví jak se chovat ve stopě i mimo ní.Je takové desatero:

LYŽAŘSKÉ DESATERO
1.Nejdůležitějším pravidlem je asi přednost při potkávání v kopci. U lyžařů jednoznačně platí, že přednost má ten, kdo jede s kopce dolů. To má zřejmý důvod: Jestliže by měl dát přednost lyžař řítící se dolů rychlostí i v desítkách kilometrů za hodinu, musí opustit svoji stopu, což znamená náhlou změnu směru a to rozhodí mnohého. Nebo musí vyjet ze stopy do hlubokého sněhu a to, jak máme všichni vyzkoušeno, znamená vznik náhlého záporného zrychlení. Kdo včas nesloží tělo k zemi a nevyhloubí slušný lavor, vyryje nosem pěknou brázdu. A v lese je také lepší, když ustoupím z úzké cesty mezi stromy, než abych mezi ně zahnal protijedoucího kolegu, který se modlí, aby měl dole dost místa na zastavení.

2.Při příčném křižování sjezdovky dejte přednost nejenom těm, kteří se hrnou dolů, ale i těm co visí na laně a jsou vláčeni nahoru. Ve vlastním zájmu se vyhněte i neobsazeným kotvám na jedoucím vleku. Dovedou způsobit kreativní hematomy, které jsou zvlášť působivé na oku nebo lícní kosti.

3.Při potkávání na rovině v jedné stopě nastupuje namísto bezpečnosti morálka. Když jedu sám, uhýbám ze stopy skupině o počtu větším než jedna, úctyhodným lidem, kteří si vyslouží moji úctu buď věkem, pohlavím, rychlostí, stylem nebo několika z těchto faktorů dohromady. Když někdo uhne mně, protože už třeba nemůže a rád si odpočne, poděkuji mu za ochotu. Potkávají-li se dva zkušení lyžaři v hlubokém sněhu, nebo zúženém místě, lze se vyhnout tak že každý jede levou nohou v pravé koleji a pravou vně stopy. Při míjení opatrně uhnout a hole u těla – mohou způsobit i zranění.

4.Jestliže je k dispozici více souběžných stop, vyhýbáme se v našich krajích samozřejmě vpravo.

5.Jestliže mě někdo rychlejší dojede zezadu a nemá kudy předjet, uvolním mu cestu. Když někoho náhodou dojedu já, nepokřikuji na něj a počkám si na místo kde jej bravurně vosolím. Závodníci na tratích používají stručné „stopa“, nebo multilinquálně – „hop“, aby na sebe upozornili pomalejšího soupeře, já když to nutně potřebuji mezi turisty k projetí, používám – „s dovolením prosím“.

6.Při předjíždění ve sjezdu je třeba brát maximální ohled na pomalejšího lyžaře, kterého hrnete před sebou, protože on jednak nemá zpětná zrcátka a pro hučení větru v uších o vás nemá nejmenší tušení a za druhé vy mu nevidíte do tváře, takže nemůžete tušit, že smrt v jeho očích jasně hovoří o tom, že takhle rychle ještě v životě nejel. Proto předjíždějte s maximální jistotou a velice opatrně, jelikož malé omezení předjížděného může pro něj znamenat velké ohrožení. Jinými slovy lyžař jedoucí vpředu má ve sjezdu přednost.

7.Ocitneme-li se na trati, kde probíhají závody jakékoliv úrovně, zásadně nikterak nezavazíme ani soupeřům našich favoritů a rozhodně nejezdíme v protisměru.

8.Slušný lyžař když vyrobí pozadím lavor ve stopě, nebo ji jinak poškodí, opraví ji po sobě, aby nebyl nařčen z výroby pastí na ostatní. Také nijak nevytváří svým stojícím ani povalujícím se tělem překážku na trati v nepřehledném úseku ani na pláni. Pro manekýny je nejlepší pozice asi 5 m vedle stopy na rovném úseku o délce alespoň 100 m. Tam jej nikdo nepřehlédne a neprotkne holí.

9.Jestliže potkáte pěšáka, jenž jda stopou ji nenávratně poškozuje, vysvětlete mu prosím, že to stálo určité úsilí a škodí těm co přijedou po nás. Potom jej požádejte, aby tak nečinil. Napadnete-li jej surově lyžařskou holí, bude to jistě škodolibě činiti dále, až jej nebudete vidět.

10.Slušný lyžař nečůrá do stopy, ale zahrabává své značky vyrobené na diskrétních místech, aby se nemuseli pohoršovat ani projíždějící šlechtičny a aby jim žlutavé kousky ledu nedřely drahé vosky z lyží.
Vloženo 6.2.2019 14:07
Šerlich-V.Deštná-Pod Jelenkou-Bedřichovice-Orlické záhoří-Korunka-Pěticestí-Pod Homolí-Šerlich.Trasa pro běžkaře klasika i skate na jedničku!
Vloženo 5.2.2019 20:46
@Vacan: pravidla opravdu hovoří jasně, ale evidentně jsou jak vidno pro spoustu stále příliš složitá. Je to přesně naopak než píšeš. Je to jako na silnici - jezdí se vpravo a jako stopa se bere i pás na bruslení. Tzn. že platí bod č. 2 z Jirkova dotazu. S tou předností z kopce to přetrvává z doby vyšlapaných stop a někteří starší klasici se toho holt gurt drží. Všem z orliček sorry ta off topic. Už se to řešilo x-krát, ale evidentně je to věčnej boj.
Vloženo 5.2.2019 20:04
Zadej si TIC Deštné v Orlických Horách/běžky a máš nejčerstvější zprávy o úpravě tratí v OH.
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 5.2.: zdar! nevíte někdo jak je upraveno ze Šerlichu pod Homoli? rád bych dal Šerlich - pod Homolí - Pěticestí - pod Homolí - Šerlich (skate), ale co koukám na skimapa.cz tak je to dnes upraveno jen pod Homolí - Pěticestí - pod Homolí. dá se bruslit v úseku Šerlich - pod Homolí? skol a díky!)
Vloženo 5.2.2019 19:54
Psaná pravidla hovoří jasně - je-li pouze jedna stopa, má přednost lyžař jedoucí z kopce. Většinou však sjeřdaři uhýbají, zvlášť, když je stopa vyfrézovaná po levé straně sjezdu. Myslím, že úsměv a poděkování nic nezkazí.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 5.2.: Zdravím běžkaře. Rád bych lehce mimo téma se zeptal zkušenějších běžkařů na názor ohledně pravidel, která mají platit ve stopě. Minulej týden jsem se chytil s jedním starším pánem, což mě přimělo se trošku zamyslet a zkusit najít jak to tedy je. Jsou dva názory:
1. přednost má vždy ten který jede z kopce a uhýbá se ten který stoupá. Je jedno, jestli ten který jede dolů je vlevo či vpravo. (tohoto názoru byl starší pán)

2. jezdí se vpravo. Přednost má ten, který jede vpravo. To neplatí pouze tehdy pokud je upravena pouze stopa pro klasiku a ne pro bruslení, takovém případě má sjezdař vždy přednost. Tedy pokud sjezdař, klesá v levé stopě a zároveň je upraven pruh pro bruslení, musí se uhnout z levé stopy on stoupajícím běžkařům.

Já jsem názoru 2 a připadá mi to logičtější a podle toho se taky na trasách řídím, ale i na internetu jsem našel výklady oba dva.

Děkuji)
Vloženo 4.2.2019 22:08
Večer Hanička - Pěticestí. Stopa na klasiku prakticky ne-e, rozježděná a rozšlapaná všude možně, po ranní nadílce je to těžké i pro skejtaře, musí v hlubokým sněhu. Snad zítra upraví, materiálu je naděleno až až.
Vloženo 3.2.2019 19:45
Skatem odpoledne od Nároďáku směrem na Čihalku, ale u Hřivnačové odbočky končila úprava a tam jsem několikrát od odbočky na Olešnici jezdil tam a zpět po Knížecí cestě. Dnes to tam bylo luxusní na skate. Tvrdý podklad který zde neustřeloval a bylo to parádně rychlé. Pak směrem na Horní Sedloňov a dolů k Nároďáku. Stopa zde hodně rychlá a střed dost ledovatý. Dnešní sjezdy byli dost náročné a pro někoho možná i nebezpečné. Moc hezký den a skoro nikdo v terénu
Vloženo 3.2.2019 8:53
Od Šerlišského Mlýna totálně zapadáno větvičkami a jehličím. Jel jsem na Čihalku a od odbočky na Sedloňov jsem to otáčel, strašně to drhlo. Stejně tak jsem se otočil cca 0,5km od rozcestníku "Údolí Bělé" směrem na Vrchmezi a pak i směrem na Šerlich. Tak jen doufám, že ta zelenohnědá vrstva nebude moc kazit stopu při odtávání v březnu. Jinak cestou autem domů z Mlýna do Deštné na křižovatce v Zákoutí vraceli cajti auta zpět dolů. Cesta na Šerlich byla opět zasekaná autobusy. Kdy už ty idioty, co tam jezdí s autobusy s výbavou na cestu do Chorvatska, někdo začne flastrovat!!
Vloženo 1.2.2019 19:25
Dnes odpoledne a večer s čelovkou Čihalka - Sedloňovský vrch - Masaryčka a zpět. Nádhera do setmění, pak nárazový vítr, drobné sněžení a mraky napadaného sněhu ze stromů. Začíná obleva.
Vloženo 1.2.2019 8:46
Zdar, připomínám, tento víkend Orlický maraton, lepší se trase od Nároďáku a okruhům vyhnout, nutno počítat s nafouknutím dopravy v Deštném, hlavně v neděli.
Vloženo 31.1.2019 14:50
Šerlich-V.Deštná-Pod Homolí-Pěticestí a zpět.Jedním slovem bomba.Dva měsíce jsem čekal než konečně bude stopa pro klasiku upravena,tak jak to má být.A od Homole to bylo přímo vynikající jak pro klasiku i bruslení,rolba musela jet brzo ráno.Za úpravu jednička s hvězdičkou a počasí paráda.
Vloženo 31.1.2019 13:22
Omlouvám se, že jsem napsal dotaz do příspěvků. I když dotaz by mohl být také chápán jako příspěvek,ne? Každopádně jsem nechtěl narušit koncepci stránek. Snad se tak moc nestalo. Díky za poučení a vysvětlení. Budu si to pamatovat. Hezký zimní den Karle.
Vloženo 31.1.2019 11:58
@Aleš: když chceš odpověď napiš dotaz a ne příspěvek. Vpravo máš odkaz na mapy, takže i tak by byl dotaz trochu mimo, ale budiž ještě jednou: stopy se zpravidla v O.h. upravují v úterý a v pátek v závislosti na povětrnostních podmínkách. Navíc se tento víkend jede Orličák, takže stopy cajk i v neděli.
Vloženo 31.1.2019 17:26
pro Carculka-rolba jela včera odpoledne, ale upraveno je luxusně.
Vloženo 30.1.2019 22:11
Skatem za svitu čelovky od Kozích Chlívku přes Zámeček na Jelenku. Dále na Mezivrší a stejnou cestou zpět. Parádní manžestr. Někde vůbec nejetej. Jelo se parádně až jsem se divil, že jsem dnes vůbec nikoho nepotkal s čelovkou na večerní projížďce. Neskutečné podmínky. Bylo to fakt boží.
V pátek a v sobotu má hodně foukat. Snad nám to na neděli upraví . Díky za úpravu
Vloženo 30.1.2019 18:46
Z Deštné od kozího chlívku přes Luisino a Velkou Deštnou na Šerlich a dál českou stranou přes Polomské sedlo podkovou zpátky dolů.
Skvěle upravené stopy na klasiku i na skate po celé trase. Počasí byl dnes velký bonus.
Vloženo 30.1.2019 18:16
Dopoledne z SKI areálu Říčky přes peticesti hrebenovkou na serlich a odpoledne zpátky. Dopoledne jen vyslapnuta stopa k Homoli pak upraveno az k parkovišti Šerlich. Odpoledne uz rolba od Homole projela magistralu a pokračovala směr Hanička. Stopa dobrá stred trochu měkký ale jelo se svižně. Počasí luxusní jako málokdy

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 30.1.2019 18:12
Dnes odpoledne Deštenská klasika- od Nároďáku k Nároďáku(Kozímu chlívku) přes Masaryčku a Velkou Deštnou naprostá paráda, počasí,sníh,úprava tratí vše na jedničku. Konec nebo začátek u koz.chlivku je oproti minulým letům také příjemná "vychytávka". Všem vřele doporučuji. a
Vloženo 30.1.2019 18:10
Dopoledne z SKI areálu Říčky přes peticesti hrebenovkou na serlich a odpoledne zpátky. Dopoledne jen vyslapnuta stopa k Homoli pak upraveno az k parkovišti Šerlich. Odpoledne uz rolba od Homole projela magistralu a pokračovala směr Hanička. Stopa dobrá stred trochu měkký ale jelo se svižně. Počasí luxusní jako málokdy.
Vloženo 30.1.2019 7:41
Trasa z Říček na Šerlich a zpět. Až pod Homoli neupraveno, celé zaváté a zasněžené, ze začátku jsme si museli prošlapávat trasu sami, poté jsme potkali protijedoucí běžkaře, takže jsme si navzájem udělali prošlapávací službu :). Od Homole až na Šerlich čerstvě upraveno, jelo se parádně. Cestou zpět byla naše vyšlapaná trasa projetá více běžkaři, takže super. Akorát u Říček rozdupaná lidmi v botách.
Vloženo 30.1.2019 4:50
od parkoviste hanicka jsem dojel k rozhledne annensky vrch a zpatky stejnou trasou. Cesta neupravena jen proslapnuta stopa, ale jelo vyborne. Klasicky to jde, na skate asi uz hodne hluboky. Na tvrdem podkladu vrstvicka prasanu -umoznuje klidny a plynuly sjezd. Snehu tu jsou mraky, sobotni obleva vliv mit nebude.
Vloženo 29.1.2019 15:26
Trasy byly v sobotu sa hustého sněžení protaženy rolbou. V nedělu už nesněžilo ale všude 10-15cm sněhu s krustou nahoře. Perfektní práce
Vloženo 28.1.2019 13:36
Potvrzuji, co píše Honza. Hlubší sníh by na skate nevadil, podklad je pevný. Ostatně byl jsem i v sobotu Hanička-Pod Homolí a to se i přes cca 15 cm prašanu dalo v pohodě. Ale špičky lyží se často zaseknou pod krustou tak, že se krásně zakopne a člověk se poroučí k zemi. Jel jsem z Louisina údolí na Velkou a Šerlich, dál jsem to vzdal. Považuji se za relativně zkušenějšího bruslaře. Do příští úpravy to bude trápení.
Vloženo 28.1.2019 11:28
Z Haničky na 5cestí. 1-2stopy na klasiku průměrné kvality, prostředek hluboký sníh, kde se boří lyže, skate byl hodně těžký a komplikovaný (jsem v něm však začátečník), pro zkušené bruslaře by to zřejmě šlo....
Vloženo 27.1.2019 20:23
Z Nové Vsi směrem na Bedřichovku skatem se docela dalo. V sobotu večer projeli, ale stejně zde byl nový sníh cca do 5 cm. Od ski areálu Bedřichovka na Jelenku velká dřina bruslením. Po krájích krusta a nešlo vytahovat špičky lyží. Čekal jsem, že to bude nahoře lepší než dole. Na skate se vůbec nedalo a na klasiku tam byla projetá stopa od lidí. Jel jsem teda soupaž směr pod Homol, dál na Korunku a zpět do Nové Vsi kde jsem si krásně ještě zabruslil směrem na Mezivrší u silnice otočil a jel zas dolů. Byla to dnes hodně náročné, ale i tak to mělo svoje kouzlo. Krásná zima

O oblasti

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní nazvanou Říčky a Rokytnice v Orlických horách a okolí – zde byla dlouhodobě rozdělena oblast hlavního hřebene Orlických hor. Toto rozpůlení se však ukázalo jako nepraktické, protože množství lyžařů volí pro své výlety na běžkách trasu mezi Šerlichem a Pěticestím na Říčkami, tedy zasahující do obou někdejších oblastí. Nově je tedy celý hlavní hřeben Orlických hor (tedy geograficky Deštenská hornatina) jednou společnou oblastí, vedoucí od Olešnice a Čihalky na severu až po Rokytnici nebo Bartošovice na jihu. Patří sem samozřejmě i všechna místa ležící pod hřebenem, ze kterých se dá na hřebenovku na běžkách vyrazit. Vedle již zmíněných obcí jsou to například Sedloňov, Orlické Záhoří, Zdobnice nebo Neratov.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory