Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná aktualita.

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 25.2.
Hana Luž, vloženo 25.2.2017 12:22

Chtěli jsme Vám udělat radost, trochu nasněžilo, ale nejde to. Pod sněhem je až 40 cm vody a nebo se utrhnou celé kry sněhu, takže stopy dělat v Horní Světlé zatím nejde, i když to vypadá nádherně.

Info ze dne 22.2.
Petr, vloženo 22.2.2017 15:54

Včera svítilo slunko, stopy projeté a paráda. Dnes prší, místy pod sněhem voda, propadají se stopy i hůlky. Škoda.Snad v pátek nasněží.Děkujeme za stopy okolo Luže.Já bych také přidal něco do pokladny na údržbu stop.

Info ze dne 20.2.
Ski Polevsko, vloženo 20.2.2017 18:44

Jaká je aktuální situace na běžkařských tratích v okolí Polevska? Obleva naplno dorazila do Lužických hor. Nejdříve zmrzlé stopy, které nebylo možné upravit, nyní velmi mokrý sníh, v lesních úsecích je vrstva jehličí, větviček a listí. Předpověď počasí slibuje další oteplení, déšť a vítr. Pokud se počasí uklidní a na tratích zůstane nějaký sníh, pokusíme se koncem týdně o úpravu pětky nebo Kočárovky. V současnosti nebudeme tratě upravovat.
Pokud jste byli spokojeni s předchozí úpravou a rádi byste podpořili činnost Ski Polevsko, zde najdete více informací: https://goo.gl/nFgd1A . Než skončí zima se na vás ještě těšíme 11.3. na recesistickém závodě Historická lyže v dobovém oblečení v rámci novoborského masopustu. Pokud už se těšíte na jaro a místo běžek už nazouváte běžecké boty, tak si zapiště do kalendáře termín 8.4.2017 pro Polevský běh. Více na www.skipolevsko.cz. Děkujeme za vaši přízeň.

Info ze dne 19.2.
Hana Luž, vloženo 19.2.2017 13:22

Tak stopy jsou projety, svítí sluníčko, lidí jezdí dost a to je dobře.Zatím lze jezdit všude.

Info ze dne 19.2.
RiRa Cvikov, vloženo 19.2.2017 13:15

Cvikovské okruhy projeté stopařem:DDM,Veselák,Benzínka,hřbitov Svor.

Info ze dne 19.2.
Hana Luž, vloženo 19.2.2017 8:46

Dnes v noci mrzlo, takže stopy budou tvrdé a nebudou se propadat. Skútr teprve vyrazí, ale myslím si, že dnes si to užijete.

Info ze dne 18.2.
Adéla, Gordon, Jakub, vloženo 18.2.2017 21:35

Dnes jsme byli na Kočárovce, Polevsko. Od parkoviště stopa skoro není, ale sněhu pořád dost. Dokonce i přestalo pršet. Sníh je mokrý ale pořád OK. Skvělý výlet.

Info ze dne 18.2.
Milan, vloženo 18.2.2017 21:03

Polevsko nad vlekem skate okruh, těžký mokrý sníh, propadají se lyže, hůlky, hodně těžký a pomalý, odpoledne 2 bruslaři.

Info ze dne 18.2.
Hanka, vloženo 18.2.2017 14:01

Dekuji moc za upravu - je skvele, ze se to vubec povedlo a da se vyrazit na cerstvy vzduch. Stopy jsu spinave, vetsinu tras s jehlicim (po desti a stala sem tam prsi), takze na supinaky OK - s mazou trochu o hubu. Snih uz je brecka co se propada a nedovoluje poradny odraz, hole se logicky prpadaji az na podklad coz je logicke. Na svezeni to uz neni pri takove obleve, ale prochazka super. Nova Hut, Kafumanuv, Jan, Rozcesti pod Ptacincem, Chata Luz, Jan, Bourny, Sebr, Rozcesti pod Ptacincem , Chata Luz a zpet na Novou Hut. Jeste jednou moc dekuju vsem, kteri se celopu dobu o trate staraji - uzasna prace. A chtelo by to nejakou kampan na upravu nebo verejny ucet, kam by slo prispivat osobne a take zapojit optimalne vsechny obce v regionu, ne pouze nektere.

Info ze dne 17.2.
Hana Luž, vloženo 17.2.2017 13:40

Stopy v Horní Světlé projety. V lese je hodně napadaného jehličí, ale ledovka nedorazila a stopy jsou v pořádku. Nejlepší je stopa z Hor. Světlé k Jánu a od domečku-/ směr Šébr / pak sjezdy kolem Bouřného asi 4 km k Jánu. Tam je stále bílý krásný sníh.

Info ze dne 17.2.
RiRa Cvikov, vloženo 17.2.2017 13:17

Cvikovské okruhy projeté stopařem:DDM,Veselák,Benzinka,hřbitov Svor.Uválcovány okruhy na bruslení v délce 800m a 1100m

Info ze dne 16.2.
Jarda, vloženo 17.2.2017 13:27

Jak to vypadá se stopami v Polevsku?

Info ze dne 16.2.
Hana Luž, vloženo 16.2.2017 16:52

Stopy v Hor. Světlé stále dobré, jen u chaty Luž se nelekejte- je to rozšlapané od spousty turistů. Dál už je to dobré.

Info ze dne 15.2.
Miloš, vloženo 15.2.2017 21:14

V současné době je asi nejlepší stopa na ovále a stezka do Sloupu, čisté ,jen na 3 místech zbytky po psech. V odpoledních hodinách stále zmrzlé.

Info ze dne 14.2.
Miloš, vloženo 14.2.2017 23:19

Kočárovka odpoledne stále zmrzlá,
stopa ledová, místy jehličí, které drhne,

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti