Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.2.
Hanka, vloženo 21.2.2018 21:32

Rybniky v Luzickych Horach jsou zamrzle, tloustka ledu dostatecna, bruslili jsme uz minuly tyden, ted je to pecka a predpoved super.

Tam, kde stacil odtat snih je crcadlo... a bude lip.

Na bezky to do zacatku brezna nevypada, ale kurna... led tady 10 let bez snehu nebyl...

Tak si to sakra vsuchni taky uzijte... bue to tak jeste tyden. Zapomente na zimni stadiony a ukazte eckam, co je to led... a jak to bylo, kdyz jsme my byli mali :)

Dotaz
Jitka, vloženo 9.2.2018 18:11

Jak to vypadá na Polevsku a na Jedlové, dá se na běžky?

Zodpovědět
Info ze dne 7.2.
Josef, vloženo 7.2.2018 19:46

Půjčovna lyží je u sjezdovky H.Podluží, V České Lípě je to servis a půjčovna Lenka Havlíčková, Moskevská 672/54, je to u nemocnice. U obou nevím jestli půjčují běžky.
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 2.2.: Dobrý den, doporučíte prosím někdo půjčovnu, kde by bylo možné půjčit běžky s botami, včetně dětských? Moc díky.)

Dotaz
Marketa, vloženo 7.2.2018 21:16

Josefe diky. Uz jsme tady, celkove je to docela problem, cast pujcoven nefunguje nebo neni detsky sortiment. Je i problem ziskat informace, dovolat se atd. Po desatem telefonatu porad nemam vyreseno. Vsem doporucuji resit z predstihem.

Zodpovědět
Info ze dne 6.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 6.2.2018 21:24

Téměř všechen sníh roztál, před pár dny napadlo pár cm, na úpravu to určitě ještě není a i na "kameňáčky" je to ještě zatím málo sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Ivana z 6.2.: Dobrý den,
nevíte,jak to vypadá aktuálně na běžky nyní v Polevsku a na hřebenech Lužických hor? Děkuji.)

Info ze dne 4.2.
bobby, vloženo 4.2.2018 20:37

V Bedřichově jsou vynikající podmínky.

Info ze dne 26.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 26.1.2018 16:42

Dnes mrzlo, takže stopy zmrzlé, ale jezdit se dá. Skůtrem raději ne.Místy voda, kameny,hlína.

Info ze dne 25.1.
čecháček, vloženo 26.1.2018 10:55

noční lyžování s čelovkou - cca -1st. lehce přimrzlo, tj. velmi rychlé, ale pouze pro opravdové nadšence na kameňačkách... ze Stožeckého sedla na rozcestí "pod Ptačincem" - dost dlouhé přenášení, pak už bez sundání lyží ... něměcká magistrála - slušná, chata pod Luží (lyžařská stopa celkem ujde, červená hřebenovka rozšlapaná od pěších a kameny), nejlepší svezení od Trojhranu k Jánovi - tam jsou velmi ucházející podmínky, spojka na magistrálu je proteklá potokem-lze to, "ale", pak magistrála od Křížku ke Stožeckému sedlu slušná. ... tak mi z toho vychází asi lepší parkovat a vyrazit od Jána a vyhnout se především úvodní části (Stožecké sedlo-rozc. Pod ptačincem, tam to již bylo v dost dlouhém úseku pěšky a bude hůř).

Info ze dne 25.1.
bobby, vloženo 25.1.2018 18:29

Dnes jsem projel Kočárovku, prvních 400m špinavá stopa, větvičky. Od vyhlídky už je to lepší, dál v lese kupodivu slušné svezení, čistý bílý sníh, sem tam mokrá stopa. U odbočky na Svor je nebezpečné místo, spadlý strom, těsně vedle stopy.

Info ze dne 25.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 25.1.2018 16:37

V Horní Světlé to jde opravdu do kopru jak píše Hana.Zatím se ještě dá, ale místy už je voda.Škoda.ještě včera projeto, dnes raději ne, abychom nezničili trasu úplně.

Dotaz
Eliska, vloženo 25.1.2018 22:42

Dobrý den, kdyz budou dobre snehove podminky nemohla by se Lužicka 30 posunout o tyden, tedy na 10.2.?

Zodpovědět
Info ze dne 24.1.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 24.1.2018 21:32

Pro nedostatek sněhu, nezpůsobilé tratě pro závod a hlášené oteplení jsme byli nuceni ZRUŠIT i tento termín Polevské lyže 27.1.2018. Dle dlouhodobé předpovědi se má v příštím týdnu opět ochladit a padat sníh. Pokud to bude jen trochu možné, místo Lužické 30 bychom 3.2.2018 uspořádali aspoň Polevskou lyži, která není tak náročná na sníh jako třicítka. I přesto, že nám počasí příliš nepřeje, snažili jsme se zuby nehty udržet běžkařské tratě v okolí Polevska přes víkend až doteď sjízdné. Jako nejlepší se nám v tuto chvíli jeví Kočárovka, kde jsou ze začátku sice větvičky, ale zbytek je stále dobrý. Dokud nenapadne nový sníh, nebudeme tratě upravovat. Děkujeme za přízeň. SKOL!

Info ze dne 24.1.
Hanka, vloženo 24.1.2018 17:29

Kaufmanak, Sebr, Ptacinec, U Jana / super upraveno ale uz jsou to mokre sracky... spatne svezeni, mlha ... pujde to behem 2 dnu uplne do kopru. Predpoved je na prd.

Dotaz
kitt, vloženo 24.1.2018 11:31

Lauschekamm super um die Finkenkuppe auch alles möglich gestern Abend 22Uhr

Zodpovědět
Info ze dne 23.1.
RiRa Cvikov, vloženo 23.1.2018 12:02

Cvikovské okruhy projeté stopařem:DDM,Veselák,Benzínka,Svor hřbitov.Místy tráva a krtiny.

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti