Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Obecná diskuze o lyžování

Nově vytvořené obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, můžeme ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech občas přesouvat sem. Stránky se zprávami z oblastní pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány.

Nejnovější diskusní příspěvky

Přidat zprávu

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Jbc, vloženo 15.3.2017 14:25

Gabčo, je dobře, že jezdíš vždy v pravé stopě a tak to má být. Takže pro všechny - vždy v pravé stopě. A slunce v duši.

Gabča, vloženo 15.3.2017 12:13

Ještě pro Jbc: Trochu se mi popletly dny :-) Zrcátka ve stopě byly až v pondělí. Ale i v sobotu jsem dotyčnému lyžaři záviděla mázu. Ráno jsem si nebyla jistá, co namazat, tak jsem vytáhla šupiny (vím, že bych to na tomto fóru snad ani neměla přiznávat ;-)) a nebylo to úplně ideální. Takže v pondělí jsem se rozhodla pro "mazačky" a úplně to nedopadlo :-(

Gabča, vloženo 15.3.2017 11:57

Odpověď pro Jbc: Vím, že při nedostatku sněhu se upravuje pouze jedna strana cesty, což v letošní sezoně (díky bohu) nehrozí. Stopy v tomto úseku byly upravovány z pátku na sobotu a jelikož v sobotu bylo celkem málo lidí, byly i kolem 11 hodiny, kdy se to stalo, ve skvělém stavu (když pominu zrcátka ve stopě ;-)). Nicméně ti dávám za pravdu, že při cestě od Buku dolů žádná šipka není, ale při cestě směrem nahoru k Buku šipka je, tudíž dotyčný šel v protisměru. Pokud si dobře pamatuji, tak v loňském roce, kdy se kvůli nedostatku sněhu upravovala pouze jedna polovina cesty, byly šipky sundány a letos znovu nainstalovány. Sjíždím (a všeobecně jezdím) vždy v pravé stopě, neboť se mi z ní tak nějak lépe přibržďuje a vystupuje směrem doleva, v případě, že se přede mnou stane něco nenadálého. Dotyčného lyžaře jsem viděla ve chvíli, kdy jsem stoupala směrem k Buku, takže mně karambol naštěstí nehrozil. Nicméně jsem mu celkem záviděla jeho mázu, neboť prakticky celý úsek vyběhl velkou rychlostí ve stopě a vystoupil z ní až těsně pod vrcholem. Já jsem tentokrát docela promazala :-(

Jbc, vloženo 14.3.2017 12:10

Gabčo, neomlouvám onoho padoucha, jehož chování popisuješ. Situace je taková, že ta jednosměrka z Bedřichova označená značkou, která je tam celou sezonu, se někdy, a to hlavně když je málo sněhu nebo není tak silný provoz, neupravuje. Nevím, jaká byla konkrétní úprava stop. Takže lyžaři od Bedřichova, když nejsou upraveny stopy v pravé cestě, jdou onou, pro tebe jedoucí od Buku dolů, jednosměrkou. Můžeš mi ale říci, když jedeš od Buku do Bedřichova, kdes viděla, že se shora jedná o jednosměrku? Tam žádná značka není. Takže doufám, žes jela dolů v pravé stopě a k žádnému karambolu s oním padouchem nemohlo dojít. Takže vždy vpravo. Skol.

Gabča, vloženo 13.3.2017 7:31

Odpověď pro Pavel68: V tom případě se Vám omlouvám. Nicméně mám čerstvý příspěvek do pravidel chování ve stopě. V sobotu jsem viděla lyžaře, který nepochopil nebo naprosto ignoroval jednosměrku v horní polovině stoupání z bedřichovského stadionu na rozcestí U Buku a šel v protisměru. Hlavně, že měl sluchátka, takže se s ním ani nedalo komunikovat. Samozřejmě se protijedoucím běžkařům neuhýbal, protože na trati jsou v tomto místě dvě stopy a on šel v jeho směru vpravo. K tomu už není, co dodat ...

Pavel68, vloženo 10.3.2017 15:02

Odpověď pro Gabča: jenže toto jsem nepsal já, ale jak je na začátku druhého odstavce uvedeno - (Odpověď na dotaz uživatele Martin z 9.3.: ...

Můj je jen první odstavec a byl právě reakcí na toho Martina a ne na Vás, ten druhý odstavec tam stránky kopírujou atomaticky, aby bylo právě vidět na co se reaguje. Já se na Vás nezlobím, ale řekl bych že se hádáte úplně zbytečně s nesprávným člověkem.
Můj názor koresponduje v podstatě s tím co napsal petrxp, akorát že to více rozvedl.

Gabča, vloženo 9.3.2017 22:50

Odpověď pro Pavel68: reagovala jsem na Vaši odpověď na můj příspěvek o bodě 3 pravidel chování ve stopě, i když v prvním odstavci souhlasíte s tím, že přednost má ten, co jde / jede vpravo. Mně však odpovídáte, že když někdo napíše na internet nějaká pravidla neznamená, že je to tak správně a logicky by měl mít přednost lyžař jedoucí ve stopě dolů, protože se mu hůře koriguje jízda. Nezlobte se na mě, ale pokud někdo nezvládne rychlou jízdu, tak by měl přibrzdit na rychlost, ze které bude schopen reagovat na nepředvídatelné situace a ne že si bude vynucovat průjezd, když neví, co se děje za ním a zda může protijdoucí lyžař bezpečně uhnout.

Jbc, vloženo 9.3.2017 22:32

Takže doufám, že všem je jasno, že se zásadně jezdí vpravo.

Pavel68, vloženo 9.3.2017 18:07

Odpověď pro Gabča.
Vůbec nechápu na co reagujete? Respektive četla jste vůbec můj příspěvek a pakli že ano jste si jistá že mu i rozumíte?

petrxp, vloženo 9.3.2017 18:00

Však já těm pravidlům neodporuju, považuju je za rozumná a snažím se jimi řídit. Nicméně na žádná pravidla nelze slepě spoléhat, tak to prostě je, že řada lidí pravidla nezná nebo nerespektuje. Člověk musí podobně jako na silnici používat rozum i intuici a předvídat. Jelikož většina lidí ve stopě v Jizerkách je na tom hůře technicky i fyzicky než já, tak nemůžu jenom pasivně spoléhat na nějaká pravidla, ale snažím se aktivně vyhýbat nepříjemným situacím (což se ne vždy cizí vinou povede, ale alespoň minimalizovat).

Když se tu mluví o lidech ohrožující ve sjezdu ostatní, nejsou to podle mých poznatků sportovní lyžaři. Takoví totiž lyžovat umí a nedělá jim problém se vyhýbat. Problémy dělají naopak někteří svátěční běžkaři, co na lyžích pořádně neumí, ale přesto bezohledně sjíždí šusem aniž by měli lyže pod kontrolou a spoléhají, že jim všichni uhnou z cesty. Proti takovým se mám na pozoru a párkrát už jsem také uskakoval.

Pajson, vloženo 9.3.2017 14:23

@ petrxp: ale ta pravidla jsou jasně daná
http://www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/pravidla-pro-bezkare
možná nejsou tak rozšířená a plošná jako pravidla FIS pro sjezd - ale pochybuju ža by u nás (i za hranicí) v jiných běžkařských lokalitách platilo něco zásadně jiného - ale nevím, jezdím jen v jizerkách.
To, že starší generace má zažité jiné pravidlo - no ok, jsem schopný to pochopit. Ale když mě ve sjezdu ohrozí parta mladejch co to hulej dolů ve vajíčku - tak to je na pěst....

petrxp, vloženo 9.3.2017 13:53

Diskuze níže mě poněkud překvapila. Měl jsem odedávna za to, že přednost z kopce se traduje mezi turisty (z logických i zde uvedených důvodů jako horší manévrovatelnost technicky méně zdatných lyžařů ve sjezdu). Zatímco mezi sportovci a závodníky se pokud vím traduje spíš přednost stoupajících (též logicky, pro technicky zdatnější lyžaře není problém ve sjezdu manévrovat, zatímco je dost nepříjemné být ve stoupání rozhozen z rytmu nebo se nuceně zastavit a znovu rozjíždět). Takových verzí koluje mezi lidmi víc a je v tom zmatek. Přijde mi tak logické a rozumné v tom udělat pořádek a nastavit pravidla univerzální a srozumitelná všem bez rozdílu. Přednost jedoucích vpravo mi přijde intuitivní a odpovídající běžné zkušenosti (dopravní provoz). Nemám s tím problém, za několik let jsem měl jen pár incidentů, kdy proti mě někdo sveřepě sjížděl vlevo a donutil mě uskočit aby se předešlo kolizi. Osobně ani nechápu proč někteří tak zatvrzele trvají na sjezdu ve stopě. Pro sportovce není problém dle situace vyskočit a naskočit ze/do stopy a pro turisty je jistější sjíždět mimo ni. Pro stoupající je potřeba stopy rozhodně naléhavější (proto ji také rolba běžně dělá vpravo ve směru do kopce).

Přiznávám, že mě turisti na tratích také mnohdy štvou, ale to není kvůli přednosti, ale z řady jiných důvodů (nesledování provozu kolem sebe, nejrůznější blokování trasy - více lidí vedle sebe, stání na trati, obzvlášť na rizikových místech jako pod sjezdy a za nepřehlednými zatáčkami, obecně neumožnění hladkého předjetí, přecenění sil ve sjezdu vedoucí ke krizovým situacím, obecná nečitelnost a nevyzpytatelnost - někde těsně před vámi náhle vybočí, bez varování spadne apod., lezení na neadekvátní tratě - např. závodní areál Nové Město, jízda v protisměru tam kde je směr daný - např. závodní pětka v Bedřichově atd.). Prostě taková všeobecná neohleduplnost, neomalenost a nesoudnost, co není specifická jen pro lyžařské tratě, ale celospolečensky (džungle na silnicích, ve sportu např. chaos na cyklostezkách - podobnost s běžkama apod.).

Martin, vloženo 9.3.2017 13:50

tak koukám, že co lyžník, to názor jak to řešit, jen probůh nedržet se starého osvědčeného způsobu

ok, vyhlašujte si tu svá nová pravidla, své změny, ono opravdu zdejší vyhlášení pravidle typu např. "jako na silnici", zasáhnout opravdu velké množství lyžařů a dosáhnete tím velikého pokroku

já jdu radši na trénink, debata tady je ztráta času

SKOL

Vašek, vloženo 9.3.2017 11:38

Oprava:
"pokud je místo raději doprava, aby náhodou jeho v té chvíli nenapadlo vystoupit ze stopy doprava a nedošlo ke kolizi.
Děkuji.

Vašek, vloženo 9.3.2017 11:35

Na běžkách trávím v Jizerkách každou zimu hodně času. Patřím i vzhledem ke svému už staršímu ročníku narození mezi průměrné klasiky. Padesátku dám bez problémů.
Taky mne občas překáží ve sjezdech turisté, hlavně když do poslední chvíle nevíte, zda vám neuhnou do cesty. A horší jsou leckdy ti, co také jedou. resp. pluží stejným směrem třeba dva vedle sebe a když křiknu, že je předjíždím třeba vlevo, uhnou tam taky.
Ale všechny respektuji, chápu a občas jsem taky předjížděn machry, kteří řvou, nadávají, nepoděkují. Nejhorší je v tomto ohledu z celých Jizerských hor oblast od Bedřichova k NL.
A nyní k té přednosti: Jednoznačně ve sjezdu, pokud je stopa vlevo a je volná, jedu v ní, ale pokud se někdo objeví proti mně, v dostatečné vzdálenosti vystupuji ze stopy a jedu vpravo, i když to leckdy znamená zpomalení a nejsem z toho nadšený.
Takže jednoznačně přednost má ten, kdo jede vpravo, ať už nahoru, nebo dolů.
Na druhou stranu nečumím při stopupání na špičky lyží, ale sleduji situaci hodně dopředu a když vidím, že někdo jedem dolů v mé stopě, nevadí mi včas vystoupit (pokud je místo klidně doprava, aby náhodou jeho v té chvíli nenapadlo vystoupat doleva a nedošlo ke kolizi) a udělat mu místo, i když bych nemusel.
Pokud se budeme takto slušně k sobě chovat, bude to v pohodě.

Doporučujeme

Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Články z běžkuj.com

  • Smutná odstoupila v půli Vasova běhu, Švédka si upevnila vedení v seriálu 5.3.2017
    Vasův běh české laufařce Katce Smutné vůbec nevyšel. Zhruba v polovině 90km závodu pro problémy s lyžemi a bolestmi v zápěstí závod ukončila a její největší rivalka ve Visma Ski Classics, Švédka Brita Johanssonová, toho využila na sto procent a vítězstvím v závodě si na Češku připsala těžko smazatelných 200 bodů. Zadařilo se Petru Novákovi (Atlas Craft Team), který skončil devátý. Napínavý finiš pro sebe rozhodl Nor John Kristian Dahl v čase 3:57:18.
  • BĚŽELI JSME: Jizerská 50 podruhé během jednoho roku 20.2.2017
    Po téměř třiceti letech se vracím na nejslavnější lyžařský závod u nás. Ne že bych celou tu dobu nelyžoval. Věnoval jsem se ale především běhu a lyžařských závodů se účastnil jen v rámci tréninku. Jizerská 50 slaví kulatiny a já si vybírám její trať jako přípravný závod na letošní Vasův běh. Na trať se zároveň vydávám šest měsíců po zdolání běžecké verze lyžařského závodu – Jizerské 50 RUN.
  • Katka Smutná nenašla přemožitelku ani na Jizerské 50 19.2.2017
    Ironwomanka na lyžích! Kateřina Smutná rozdrtila své soupeřky včetně Švédky Britty Johanssonové Norgrenové a s velkým náskokem zvítězila na 50. ročníku ČEZ Jizerské 50. Proměnila tak svůj pátý letošní start na Visma Ski Classics v pátý triumf. „Posledních pět kilometrů jsem si hrábla na dno,“ zářila spokojeností v cíli. Švédka dojela druhá a v čele seriálu má náskok už jen 15 bodů.
>> další články na běžkuj.com