Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Vysočina

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná aktualita.

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 9.3.
Redakce, vloženo 9.3.2017 20:23

"Přestože na dnešek připadl nový sníh, tak se dá lyžovat pouze ve Vysočina areně u Nového Města na Moravě, kde už se často propadají hůlky pod úroveň terénu." - převzato z předvíkendového reportu na http://bezky.net/clanek/1060-o-vikendu-bude-jeste-sance-si-kvalitne-zalyzovat . Upravuje se jen 2 - 2,5 km tratí, jak se píše na https://lyzovani.nmnm.cz/lyzovani-tydnu-od-6-3/

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 9.3.: Jak to vypada v teto oblasti se snehem?
Slo by jeste v sobotu?)

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 25.2.
pivos, vloženo 27.2.2017 18:11

Vysočina aréna, dostatek sněhu, otevřen 3km závodní okruh, po ránu super svezení, jedničkové lyže.

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 19.2.
zbartos, vloženo 20.2.2017 12:43

Ad Kuba: Nad 700 m n.m. je to celkem dobré jen MIMO LES (někde ale už jsou i místa s hlínou). V lese jsou skoro všude ledové plotny, kde je to o ústa i na mírných sklonech (typicky úsek Fryšavské hájenky - Blatka). Naprosto nevhodný je sjezd ze Studnice do Kuklíku (zpočátku po žluté TZ).

Moje trasa viz http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=216567 . Střídavě ledové plotny (zeména v lese), normální sníh a rozměklý sníh (místy bláto/tráva), teplota mírně nad nulou, zataženo, místy mírný vítr. Test lyží z roku 1983 Artist Diamant 210 cm (nepoužívané cca 10 let, nenaparafínované). Hrubý čas 5:15, čistý čas cca 4:45 (průměr jízdy cca 7,5 km/hod, což je o cca 0,8 km/hod méně, než podobná trasa na mých nejlepších lehkých a naparafínovaných lyžích před pár týdny viz http://www.cykloserver.cz/uzivatel/vylety/edit/?e=216039 ). Zničený z těžkých a na měkkém sněhu nejedoucích lyží Diamant jsem byl ale hrozně...

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 18.2.
Kuba, vloženo 18.2.2017 17:43

Ahoj,
jel jsem dnes Rokytno-Tři Studně-Fryšava-Samotín-Kukulík-Rokytno a stopa je celkem slušná. Nad 700m super. Níže a zvlášť v lese je to horší.
https://mapy.cz/s/1pEAS

(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 18.2.: Dobrý den, jaká je sjízdnost tratí nmnm-Vlachovice-Tři studně- Fryšava- Devět skal- Svratka? Děkuji)

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 16.2.
esence77, vloženo 16.2.2017 19:03

viz. https://lyzovani.nmnm.cz/ v minulych dnech najeli stopy, sem tam hlina, ale teplota jeste ted kolem +2, v noci bude max. -1, v pátek +2 lehce dest se snehem, So rano asi chvili snezeni pak zas nad nulu... asi tak

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 16.2.: Jaké jsou sněhové podmínky kolem Fryšavy? Chystáme se tam v sobotu na běžky. Je tam ještě sníh?)

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 14.2.
esence77, vloženo 16.2.2017 19:29

Bystřicko, kolem Písečného k Vítochovskému kostelíku, na hřeben přes Pletenici k Lísku a zpět. Na přivrácených svazích už sem tam vytáto, zrána jakžtak, později boření a značně rozměklé i stopy, na odvrácených svazích zas nebezpečný tvrdý povrch, kde se dalo i sem tam bruslit, jsem rád že jsem vyvázl jen s pár šrámy

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 14.2.
Anry, vloženo 14.2.2017 20:38

Dnešní ježdění u Lyžaře - vedle vymrzlého a hrbolatého pásu na bruslení je "nový" pevný, tvrdý a rovný pás. Vyhnul bych se pouze zmrzlému sjezdu od Lyžaře do Zborné - v opačném směru je okruh stále solidní na bruslení. Super byly pro mě "nové" pásy na bruslení jak na přední louce tak i vzadu u Stříbrňáku u střelnice.

> Jihlavské vrchy

Info ze dne 14.2.
Milan Venhoda, vloženo 14.2.2017 19:58

Vyrazil jsem na klasiku od Telečské ul. kolem Pístova na Vysokou po "nových" stopách (viz www.lyzarskejihlavsko.cz). Překvapilo mě jak to bylo navečer zmrzlé, čekal jsem po slunečném dnu daleko měkčí podmínky. Místy to bylo dobré, místy byla stopa pěkně hluboká/propadlá a už se v ní nedalo jet. Díky ledovatosti mi klistr vydržel jen chvíli. Překvapivě pláně jsou ale pořád docela pevné a dá se stále jezdit volným terénem. Skate okruh u Vysoké byl upraven a na bruslení je ve velmi dobrém stavu, takže skate by byl dnes určitě daleko lepší volba.

> Jihlavské vrchy

Info ze dne 13.2.
Luboš, vloženo 13.2.2017 19:13

Od Doubí na Smilovy Hory a zpátky, odpoledne.
Stopa po sobotním závodě ještě v dobrém stavu, v místech kde slunce hřálo na celou ploch stopy už se to občas trochu bořilo, většinou ale pěkné svezení. Ještě to myslím pár dní vydrží, míst, kde je vidět hlína je docela minimálně. Mimo stopu se to nebořilo, ve sjezdech se na tom dalo pěkně brzdit.

> Přírodní park Polánka a okolí

Info ze dne 12.2.
Jaroslav Halík, vloženo 12.2.2017 22:22

To nemá poentu, to bylo hodnocení. NM na klasiku super, na skate nic moc. A zkus si to někdy, třeba tomu přijdeš na chuť. Lepší než teď mazat klistry.

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 12.2.
vvv, vloženo 12.2.2017 21:51

Jardo a kde je poenta? Rekreačí bruslaři podivný to druh!!

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 12.2.
Jaroslav Halík, vloženo 12.2.2017 21:16

Reaguji na zprávu Zdenka z 11.2. Co se týče rekreačních bruslařů, tak celou zimu byl Žďár o několik úrovní výše než Nové Město. Srovnávat pejskařské tratě (a později tratě od Medinu a na Brožkově kopci) s 50 km (5 souvislých na sebe navazujících okruhů) pravidelně upravovaných tratí mezi Losenicí a Škrdlovicemi opravdu nejde.

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 12.2.
Pavel K., vloženo 12.2.2017 14:35

Ráno namrzle stopy. Kolem poledne povolili. Bezkovat se dalo (klasika i skate) celkem slusne

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 12.2.
zezecz, vloženo 12.2.2017 12:06

Zdenku možná by to chtělo trochu se sklidnit a přestat mlet blbosti ... okruhy kolem Vlachovic, Třech Studní a Fryšavy jsou najeté od STŘEDY 8.2. .... to že někde to najet nejde, protože tam prostě není sníh není vina ani chyba správců ... ;) ;)

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Info ze dne 11.2.
Jarda, vloženo 13.2.2017 16:39

Musim souhlasit s Hankou , Žďársko opravdu upravuje podle pocasi a ne jestli je pred vikendem. Dnes dopoledne moc pekne svezeni Žďársky,Polničský a Škrdlovický okruh.Stopy pevne,krasne upravene , 4na klasiku a široký pas na brusleni.Pan Holemář je opravdu profik! Diky za krasný zážitek z jízdy.

> Žďárské vrchy - Novoměstsko

Doporučujeme

Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.
Nabídka práce na Vysočině
Volná pracovní místa v kraji Vysočina a spousta dalšího, pokud hledáte práci ...

Odkazy k oblasti

Skivysocina.cz - sekce běžecké tratě
Pár tipů na běžecké výlety po Vysočině
Článek o lyžování na Vysočině
Článek na idnes.cz z ledna 2006 o běžeckém lyžování na Vysočině
Region-vysocina.cz - sekce běžky
Přehled možností lyžování po celé Vysočině