Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Odkaz: webkamery - Krkonoše

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 20.1.
Mirek Kalenský, vloženo 22.1.2018 8:22

Běžkařský stadion v přírodě. Sokol Kundratice. Naprosto luxusní.
(Odpověď na dotaz uživatele Jána z 17.1.: Jak to vypadá s běžkařskými tratěmi na Semilsku?)

> Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice

Info ze dne 20.1.
roobert.g@gmail.com, vloženo 21.1.2018 8:21

Trasa z Benecko na Rovinku pak k farmě Huculů a zpátky. sněhu hodně trasy upraveny včetně stopy. Tradiční občerstvení vsude v provozu

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Dotaz
Vlaďka, vloženo 21.1.2018 8:18

Dobrý den,jak to prosím vypadá z Labské boudy přes Martinovy boudy a Davidovy boudy do Špindlu?dá se tam vůbec projet na běžkách?jsme spíš horší běžkaři :-).díky za info.

Zodpovědět > Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 20.1.
lacola, vloženo 21.1.2018 7:15

Benecko - Horni Misecky a zpet. Super svezeni, strojova stopa s cerstve napadanym snehem, na klasiku idealni. Vecer prituhlo, takze dnes to pofrci.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 20.1.
Hugo, vloženo 20.1.2018 22:11

Rovinka - Misecky upravene, cely den ale prubezne chumelilo. Na klasiku to jelo pekne a kdo ma silu tak I na brusleni. Nahore na okruzich zavody se psama, budou I zitra, ale projel jsem tam 4 x bez problemu ani sem zadneho psa nepotkal, jen tam je upraveno bez stopy.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 19.1.
Honza Šotola, vloženo 19.1.2018 19:54

Všechny závodní tratě na Mísečkách upravené. Dopoledne na něj trochu nasněžilo. Nového sněhu z posledních dnů je hodně a je měkký, takže na skate nic moc. Na klasiku krásně držel modrej Swix. 10km okruh mezi Václavákem a Stromečkem má hodně větví ze stromů skloněných nad stopou, nedá se v ní skoro jet. Lidí málo, silnici v poledne dobře prohrnuli, dá se s trochou šikovnosti vyjet bez řetězů.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 19.1.
Slávek, vloženo 19.1.2018 19:46

Dnes Benecko - Misecky upraveno, trochu mekci. Velbloudka neupravena.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Dotaz
Jarda, vloženo 18.1.2018 22:49

17.1. Harrachov-Vosecká bouda projeté od lyžařů;
Vosecká bouda-Vrbatova boda částečně projeté od skialpinistů a dále do Špindlu sjízdné;
Špindl-Klínové boudy projeto skútry s občasnou stopou od lyžařů
18.1. Klínovky- Zadní Rennerovky sněhové převěje a dále přes Přední Rennerovky po magistrále do Pece sjízdné, ale pořád hustě chumelilo

Zodpovědět > Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Info ze dne 15.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 15.1.2018 20:19

Pomezky-Albeřice
Byli jsme tam včera. Jen jsme zvolili běžky na skate. Jde to, ale jak jsou tam ty ledové plotny, tak je velmi náročné se odrazit a vedle je celkem luxusní stopa na klasiku. Takže doporučuji v tomto úseku spíš klasiku.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/856403387864582/

> Úpa a Rýchory

Info ze dne 14.1.
Jirka, vloženo 18.1.2018 15:58

Aha, tak tahle aplikace má ještě dost mouchy, koukám. svým příspěvkem (V neděli 14.1. jsem tam byl, spodní cesta byla upravena...) jsem odpovídal na zde položený dotaz, ale koukám, že to vůbec není u toho dotazu, ale mimo kontext samostatně ve vlákně. Takže aby bylo jasné, týkalo se to cesty z Rovinek na Křížovky.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 14.1.
Jirka, vloženo 18.1.2018 15:52

V neděli 14.1. jsem tam byl, spodní cesta byla upravena ještě před tím, než začalo mrznout, (tj. asi někdy minulý týden) takže to bylo dost na nic, horní vůbec. Že by to upravili od té doby silně pochybuji, dost tam na to kašlou. Přechod přes zledovatělou sjezdovku byl dost nebezpečný, od ní dál už to nebylo upravené vůbec, ale tam je to celkem ok.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 14.1.
Aleš, vloženo 14.1.2018 21:31

Špindlerovka-Martinovka-Labská, odb na Voseckou a zpět do Špindlu přes Vrbatku. Výborný sníh. Stopa vyjetá od běžkařů, občas rozšlapaná. Ale jak není čerstvého sněhu moc, tak to jde. Turistika bezva.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 14.1.
Janule, vloženo 14.1.2018 19:16

Pomezky-Albeřice a zpět, vše sjízdné-tvrdý podklad, na něm 2-3 měkčího prašanu, místy zledovatělé. Stopa k Lysečinám, od nich neupraveno a nad Albeřicema je nutné jet po louce, ostatní běžkaři dole šli pěšky. Zkratka po zelené po hranici má 3 kritická místa v hustém lese-kameny,led,kořeny, ale na zbytku je krásný prašan. Jedna ledová plotna s asfaltem od Kostela k cestníku-dá se objet.

Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/855898437915077/

> Úpa a Rýchory

Info ze dne 14.1.
David, vloženo 14.1.2018 15:32

(Odpověď na dotaz uživatele Luděk z 13.1.: Zdravím všechny. Chtěl bych poradit jako vūbec neznalému. Je možné se z pomezek dostat na běžkách na Sněžku? Moc děkuji za odpověď). Z pomezek se da na Snezku pres Jelenku a potom pres Svorovou horu,ale z Jelenky to je spis turistika nez bezkareni. Nebo se da pres Spaleny mlyn a dale pres Janovy boudy a dal pres Ruzohorky to je na bezkach lepsi.

> Úpa a Rýchory

Info ze dne 14.1.
RaK, vloženo 14.1.2018 11:50

Rokytnice-Labska louka-Vosecka-Krakonosova snidane-pres noc napadlo 5-10cm prasanu na umrzly podklad,krasne projete stopy a azuro, paradni svezeni.

> Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Doporučujeme

Ubytování v Krkonoších
Velká nabídka ubytování v Krkonoších za výhodné ceny. Zajímavé pobytové balíčky...
Pobyty v Krkonoších - slevy až 64 %
3 dny pro dva za 1 090 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Ergis.cz - sekce Na běžkách
Informace o mnoha trasách pro běžecké lyžování v Krkonoších
Článek o Krkonošské lyžařské trase
Článek z ledna 2005 na Horydoly.cz o Krkonošské lyžařské trase, která protíná celé Krkonoše od západu na východ
Panoramatická mapa tras v Krkonoších
Panoramatická mapa lyžařských tras v Krkonoších na snowhill.cz – sekce běžecké tratě

více odkazů k oblasti