Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Šumava

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.1.
Zbyněk, vloženo 22.1.2018 8:37

Včera s čelovkou z Modravy na Javoří Pilu a zpět.
Sněhu přes metr, prašan, podmínky dobré.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 20.1.
Martin S, vloženo 20.1.2018 21:56

Kvantum snehu, stopy se kazdy den projizdi.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 16.1.
Zuzka D, vloženo 16.1.2018 21:35

Minimálně 20 cm nového sněhu, teploty lehce nad nulou, neupraveno. Dneska sníh lepil moc, nejlepší stoupací vosk byl sjezdový parafín. Kdo nemazal vyhrál. Bruslení nemožné. Cesta Modrava-Březník prošlapaná jedna stopa. Přes Černou horu odpoledne úplně zaváté, téměř neprostupné. Z Kvild na Prameny Vltavy stopa rozšlapaná od školních zájezdů. Snad to projedou, když přestane sněžit.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 16.1.
Jan Kneifl, vloženo 16.1.2018 15:32

Churáňov - Zlatátá studna -Horská Kvilda. Dnes na novém sněhu prostě paráda. Všechny díry napadaly. Mokřejší sníh se trochu lepil. Správně namazat! Potkali jsme rolbu, která dělá nové stopy. Zítra to bude zase super. Už se těšíme.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 14.1.
Ivan, vloženo 14.1.2018 21:32

Kvilda-Knizeci Plane-Prameny-Filipova Hut- Kvilda. Na ledovatem snehu slaby poprasek. Stopy promenlive kvality, nejhorsi na planich a klasicky ve vyjezdech/sjezdech. Jinak snehu dostatek, ale dost chtelo by to novy snih pro lepsi kvalitu. No a z FH. na Kv. to nebylo lyzovani ale skikros. Doporucuju kompletne vyskrtnout z planovane trasy. Horor!!!

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 13.1.
Ivan, vloženo 14.1.2018 7:43

Vcera Filipova Hut, Cernohorska nadrz, Breznik, Filipova Hut. Snehove podminky velmi dobre. Jen skoda bruslaru co rozbyli stopy. Napocital jsem jich za cely den tak do deseti. Stopa uplne na sr...ku. Kdyby sly vlozit fotky, tak pridam.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 13.1.
Jiří, vloženo 13.1.2018 20:35

Stopa z Borových Lad na Knížecí Pláně po tání silně přemrzlá - hodně to klouže nejen dopředu ale i dozadu. Na Knížecích Pláních je sníh ale už lepší (zřejmě tolik netál). Cesta z Knížecích Plání na Bučinu a dále na Kvildu skvělá - bruslaři ale bohužel zcela rozbili stopu na klasiku. Z Kvildy na Borová Lada je to lesem na mnoha místech tak trochu "za trest", ale pozvolné sjezdy, kde ve stopě není více jehličí, šišek, mechu a trávy než sněhu jsou velmi příjemné. Celkově vzhledem k meteorologickým podmínkám minulých dní velmi dobré.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 13.1.
venhoda, vloženo 13.1.2018 17:34

Z Kvildy na Bučinu, na Knížecí Pláně, prameny Vltavy - sněhu dost, upraveno, stopa ledovatá a velmi rychlá, ale všude velmi dobrá. Na otevřených pláních se dá bruslit, je to všude pevné.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 12.1.
Honza 12, vloženo 12.1.2018 20:24

Dnes v poledne Modrava, Březník a zpět. Čistá upravená stopa na klasiku, zmrzlý sníh, jelo to hodně slušně, paráda.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 11.1.
Genifer, vloženo 12.1.2018 12:17

(Odpověď na dotaz uživatele Ivan z 10.1.: Zdravim. Nebyl nekdo nahodou v oblasti Horsky Kvildy? Jak to tam vypada se snehem?)
SICE SE TAM TEPRVE CHYSTÁM, ALE MYSLÍM SI, ŽE TENTO ZDROJ BY MOHL BÝT VĚRUHODNÝ. http://bilastopa.cz/cs/category/kvildsko/

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 7.1.
Tonda, vloženo 11.1.2018 15:28

Ahoj, úprava zde http://bilestopy.cz/cs/sumava/zeleznaruda V neděli bylo sněhu dostatek, jen na dvou-třech místech díry ve sněhu, asi tekoucí voda, dalo se objet. Směr parkoviště - Zámecký les https://www.endomondo.com/resources/gfx/image/51034971/adcfddff02af838b94ad558e5723c47f/big.jpg
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.1.: Ahoj, prosím o sněhové info z Gerlovky, Staré Hůrky nebo Prášil. Kolik je sněhu a jaká je upravenost?)

> Železnorudsko

Info ze dne 7.1.
6623, vloženo 8.1.2018 8:19

Modrava-prm.Vltavy, Modrava-Březník, ráno strojově upraveno, těžký, vlhký sníh, místy zledovatělé stopy. 1st.C, mlha. Sněhu dostatek.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 7.1.
josef.vaner, vloženo 7.1.2018 21:18

Gerlovka - Pancir, snehu dost ale ve stope spousta bordelu

> Železnorudsko

Info ze dne 7.1.
Gabi, vloženo 7.1.2018 16:49

Horska Kvilda-Kvilda-Prameny Vltavy. Zmrzle,rychle.pres potoky diry. Jestli nenasnezi tak pristi vikend teda nevim..

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 6.1.
Vladka, vloženo 10.1.2018 12:25

Kubova Huť, sněhu moc nebylo, nicméně trasa bez problémů sjízdná, rychlý sníh. Málo lidí :-). Užili jsme si to. Ale jestli rychle nenasněží, asi to pak brzy sjízdné nebude vůbec....

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Doporučujeme

Pobyty na Šumavě - slevy až 45 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 2690 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Bilastopa.cz
Web o běžeckém lyžování na Šumavě, včetně aktuální úpravy stop a lyžařských map
Sumava.net - lyžařské stopy a běžecké tratě
Přehled velkého množství lyžařských tras po celé Šumavě včetně map
Regionální Informační Servis - sekce běžecké stopy
Informace o lyžařských stopách v oblasti Šumavy, včetně podrobného popisu německé Bayerwaldloipe

více odkazů k oblasti