Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.1.
konarix, vloženo 22.1.2018 0:39

Přejezd Hvězda - Knejpa - Bedřichov: Všude dostatek sněhu, upravené tratě, středně rychlá stopa. Okruhy pod Hvězdou jsem vyzkoušel prvně a spokojenost.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.1.
Jakub, vloženo 21.1.2018 23:14

Dnes Hrabětice-Jablonecká ch.-Pod Prezidentskou-U Buku-Vládní-Maliník-nový okruh přes sjezdovky na Vysokém hřebeni-Hašlerova ch.-Maliník-Pod Přehradou-Závory-Olivetská h.-Hřebínek-U Buku-Prezidentská ch.-Hrabětice.
Jediný sjezd z Olivetské h. na rozc. Pod Olivetskou horou je trochu míň sněhu pod kopcem a na loukách u Hrabětic. Jinak vše hezky upraveno. Jel jsem klasiku.
Pokud někdo z Vás postrádá připínací šedočernou kapucu k bundě, tak je v kiosku Sedlo Maliník na věšáku u kamen. Nalezena při okruhu na Vysokém hřebeni.Dál jsem ještě objevil ztracenou bundu mezi rozcestími Nová Louka-U Nové louky, je na malém smrčku vpravo ve směru jízdy. Není to sportovní bunda.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.1.
C2S, vloženo 21.1.2018 23:13

Dnes večer skate z Maliníku přes Vládní, Gregoráč, Za přehradu, Závory a okolo Černé Nisy zase zpátky na Maliník. Z Maliníku to je v pohodě, celou cestu OK, všude bez problému krásně bílý, upravený podklad. Jediné místo s kamínky je ve stoupání z pod přehrady, za křížením s kanálem, cca. sto metrů před zpětným napojením na Vládní. Samozřejmě jsem se do něj trefil. Je to flek tak 3-5 m délky, tak s čelovkou bacha.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.1.
VasekP, vloženo 21.1.2018 21:50

Odpolední a večerní skate z Mořiny na Paličník, Knejpu a zpět. Jednoduše to bylo skvělý! Pás na bruslení perfektně utažený, dokonce i stopy byly po neděli v docela ucházejícím stavu. Co moc chválím z pohledu bruslaře je klasická stopa od Smědavy na Paličník pouze na jedné straně ;-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.1.
, vloženo 21.1.2018 21:23

Souhlasím s Jo!, mezi Točnou a Ptačími kupami je několik míst, kde pod slaboučkou vrstvou sněhu prosvítá asfalt, nebo led na asfaltu. Další problematická místa s množstvím kamínků a štěrku byla: Studené údolí (podél přehrady od Blatného rybníka směrem ke Kamenici - snad to nazývám správně) na nezpevněném úseku od mapy směrem ke Kristiánovu, zkratka z Valešovky na Královku... Jinak krásné počasí a ideální sníh.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 21.1.2018 21:22

Info od Aleše Bárty:
Jizerky jsou ve formě! Se mnou je to horší... :)
Mořina - Kiosek (Promenádní) - Černá Smědá - Předěl - Paličník a zpět po Jizerské silnici. Ráno nový manšestr, dokonale upraveno a od 7 do 8.30 nula lidí, bacha na kraj manšestru, kde není stopa na klasiku. Nasypalo hodně prašanu a ještě ten kraj není tvrdý. Jedu si dolů z Paličníku, nahoru ve stopě i na manšestru lyžař, tak uhýbam ke kraji, pravá lyže se propadá a velká sněhová koule je na světě :) Pak už jsem si dával bacha, ale na Předělu ze mě mělo pár lidí asi dost prču, páč to na mě zmrzlo.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859731020865152/

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.1.
Jo!, vloženo 21.1.2018 19:29

Skvělé, není co řešit. Projeto konečně i z Maliníku. U Točny a směrem k Máří je to opravdu prosvítající asfalt, tak pozor.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.1.
zdenda66, vloženo 21.1.2018 17:46

Dnes 12,20 okruh stadion ,N.louka, čhadla, hřebínek, kuchyně, oldř. na pilách. Stadion N. louka davy lidí, dál kristiánov - rozmezí už to šlo, nahoře byla mlha.Pak už jsem se těšil na čaj a zelňačku na hřebínku, ale z té fronty(jako vždy o víkendu) mne přešel hlad. Dojezd do Old. na pilách byl trochu horší (jeden pád). Pak 30 minut chůze na vlak.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.1.
Marek von Gablonz, vloženo 21.1.2018 13:24

Okruh kolem Štěpánky, skate, 10 hod, -5°C, nikde nikdo. Kolem 12h. už hodně lidí, ale ne davy jako včera. Na skate sníh přimrzlý, takže to bylo rychlejší a snazší než včera, ani hůlky se tolik nebořily, ale po včerejšku trochu "rozblemcané", chtělo by to projet rolbou a zpevnit. Stopy na klasiku všude. Svezení dobré, sněhu dost, dobrá viditelnost, takže panoramata, romantika...

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 20.1.
freeman, vloženo 21.1.2018 8:58

Z nového města upraveno od červeného buku. Místy prosvítá asfalt. Předpověď je jaká je, takže roztaje i to málo co tu je.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Libor, vloženo 21.1.2018 8:25

Od odbočky na Orle směr Mýtiny je to upravené jako jinde. Žádný prudký kopec necekej, jen o trochu vice z kopce. Od hranice lesem na Mýtiny jr to půlka cca po rovině a pakbprudky kopec dolu bezvupravy. To je lepší sundat lyže, nebo fakt plížit krokem. Dole to konci na skále bez zábradlí. Ale je to jen kousek.
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 20.1.: Plánuji s dětmi (4 a 6 let) výlet Jakuszyce - Mýtiny (žel. zast. Harrachov). Bez problémů to ujedou (o to nemám strach), ale nikdy jsem nejel úsek od odbočky z cesty Jakuszyce-Orle dolů. Je to tam upravované rozumně a jsou tam cestou nějaké prudké sjezdy? A jak vypadá cesta za hranicí?)

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 20.1.
Stiba, vloženo 20.1.2018 20:42

Ahoj, nevíte proč letos není pořádná úprava ze Souše? Je to úzké, jen jedna stopa, neutažené. Nastupuje tam spoustu lidí, tak mi to přijde škoda. V minulých letech to tam vždy bylo pěkně široké a stopy po obou stranách. Dnes v 9 už to tam byla bramboračka, přitom od odbočky nahoru na knajpu už to byla lahoda.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Marek von Gablonz, vloženo 20.1.2018 20:41

Smržovský okruh mezi Smržovkou a Novou Vsí by měl být upravený. Tolik zpráva na messengeru na dotaz od správců, respektive od party nadšenců, co okruh upravují. Díky za to!

> Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí

Info ze dne 20.1.
mIREK, vloženo 20.1.2018 20:17

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 19.1.: Ahoj. Nevíte někdo jak vypadá trasa okolo Protržené přehrady a od Mariánskohorských bud směrem k magistrále? Díky Mirek.) / Tak mi nezbývá, než si po dni odpovědět sám. Bylo to skvělý!!!! :-) (I pro ostatní!)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
petrLB, vloženo 20.1.2018 19:24

Ahoj, sjezdy jsou tam celkem prudké a hlavně ty zatáčky vynáší. Profil se kapku podobá závodní 5tce na Béďově. Kdybych mohl dopručit tak volte z Maliníku po kanále, dále dolů lesem a nahoru na Závory, pod Olivetskou a po 200m odbočte vpravo a vraťte se po Vládní zpět na Maliník. Nenáročné, většinou málo lidí do 10km. Ať to frčí.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 20.1.: Zdravím,

mohu se optat na okruh Maliník-Hašlerova chata a zpět? Chtěli bychom zítra na běžky, nejsem žádní závodníci, kruh cirka 10km ideál, nic drsného :-) Hlavně ne extra sjezdy, těch se upřímně bojím. Nebo máte nějaké jiné doporučení?

Děkuji moc.

Fajn víkend všem.
Jarda)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena