Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 22.4.
Vesli, vloženo 23.4.2018 15:22

O víkendu jsem projel celkem velkou část magistrály a i pár okolních cest, na cestách po sněhu ani památky, vyjma asi 150m úseku u Protržené přehrady, na kolo můžu jen doporučit.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.4.
pavel68, vloženo 24.4.2018 13:49

Já tam byl v pátek a ve sjezdu z Rozmezí na Kristiánov je pár úseků kde ještě něco leží. Hlavně pozor kus před Kristiánovem, tam bylo tak 20 m sněhu a ledu přes celou cestu, takže se tomu nedalo ani vyhnout.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 14.4.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 14.4.2018 20:51

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 13.4.: Dobrý den Otázka pro místní znalce. V květnu jak budou ty svátky chceme jet na kola někam kolem Jizerky. Myslíte že už to bude možné nebo máme ještě počkat?)

Určitě už to půjde. Již teď jsou Jizerky téměř bez sněhu. Bedřichov, Souš = 0cm

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Dotaz
Jakub, vloženo 14.4.2018 8:25

Dobrý den, neví někdo, zda je po včerejším dešti ještě nějaké šance se sklouznout někde na magistrále?
Děkuji

Zodpovědět > Bedřichov a Jizerská magistrála

Dotaz
Petr, vloženo 12.4.2018 19:10

Jeste jednou diky za informace:)

Zodpovědět > Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 11.4.
Lenka, vloženo 12.4.2018 3:10

Jééé, kéž by takových ohleduplných pěšáků bylo víc!!! :-) Dokud nějaký souvislý sníh je, tak se jezdí (já jarní skejt miluju ze všeho nejvíc;-)), a když je rozrytý střed, tak je to na skejt strašně nepříjemný. :-( Ale sněhu ubývá každým dnem a na pátek navíc předpovídají přeháňky - pokud tam nahoře zaprší, tak už těch vytálých míst bude nejspíš moc a lyžování bude konec.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.4.: Pokud v patek vezmu asi 2km pesky po magi u cihadel, budu bezkarum skodit? Je mi jasny ze stopa na klasiku tam je, ale kdyz pujdu stredem, vadi to necemu? Jezdi se jeste v tomhle pocasi skate? Jsem nebezkar tak vubec nevim. Pripadne na kdy odhadujete ze to bude na magi pesky ok? Diky za info. Nechci nikomu kazit radost z bezkovani, ale rad bych se tam prosel jak to jen pujde:-) Petr)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 11.4.
Zbyněk, vloženo 11.4.2018 23:15

Petr koloběžka:
Pěkná je Lasičí cesta z Jizerky směr Předěl, Tišina případně dále na NMpS, Lázně Libverda ev.zpět na Smědavu.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 11.4.
Petr, vloženo 11.4.2018 18:38

Děkuji za rady kluci ohledně koloběžky. Je mi jasné, že nemůžu očekávat krásný asfalt :) Ale stačí klidně i zpěvněná hlíněná cesta, třeba jestli to je takto mezi panely, ať už po Kasárenské nebo z Čihadel. Prďáku ze Smědavy a Olivetské se vyhnu raději a podle snímku to vypadá, že i z Hřebínku k Šámalce to je po asfaltu, takže pak se po cestě dostanu vklidu až do Liberce... jen teda přežít ty kousky panelů. No musím zkusit a budu vědět. Ještě jednou díky :)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 11.4.
pavel68, vloženo 11.4.2018 13:55

Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.4. "panely" - ... pak ještě začátek z Knajpy na Kasárenskou (jak je ta první zatáčka), něco pod Černým vrchem směrem od Hraniční (to bude skoro kilák - tam mě z toho minule po sedmdesáti km na kole pěkně bolela pr..el, takže si to pamatuju) a taky mezi Čihadly a Žďárkem což je cca 2,5 km. Jinak na kolobrndu asi nebude moc vhodný stoupání ze Smědavy a přes olivetskou.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 11.4.
Petr, vloženo 11.4.2018 9:58

Na celý trase Jiz 50 jsou panely tak odhadem 5-8km. Kristiánov - Rozmezí je skoro celý asfalt, panely začínají až cca 500 m před Rozmezím, nejdelší panelový úsek je Promenádní (tomu se ovšem můžeš lehce vyhnout tím, že pojedeš po Jizerský silnici).

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.4.: Zima už pomalinku, ale jistě ustupuje v Jizerkách a prosím o radu zdejších znalců, kteří mají zmapované trasy i v létě na kole. Mám silniční koloběžku a chci se zeptat, zda je možnost si projet trasy po jizerské magistrále... co jsem slyšel, tak někde jsou jen panely (Kristiánov - Rozmezí), někde asfalt a někde zpevněná cesta. Nejhorší by pro mě byly ty panely, ale kdyby to byl jen kousek, tak se to dá přežít. Přemýšlel jsem o trase jizerské 50 nebo třeba jet vlakem do Kořenova a vzít to přes Mořinu nebo Souš a přes Bedřichov zpět do Liberce.Děkuji za jakékoli info)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Dotaz
Medvídek, vloženo 11.4.2018 18:50

Myslíte, že bude v sobotu (14.4) po těhle vedrech ještě nějaký sníh na cestě kolem Černé Nisy, Hřebínku a cestou Pod ptačí kupy a nazpátek na Koralové cestě? Chtěli bychom pěší výlet (je jasné, že na Holubníku ještě bude). Nebo je na těchto cestách stále ještě hromada sněhu?

Zodpovědět > Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 8.4.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 9.4.2018 15:00

Info od Tomáše:
Jizerka Mořina úvod na jistotu poránu ztuhlý,hrubší svižný firn 9-11h azuro na Rozmezí přes Jezdeckou i nazpět Promenádní minimum přenášení dostatek sněhu jen místy jehličí,ale i po něm to jede vzhledem k datu,pořád pěkné svezení.

Fotky na :
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/905353116302942/

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 7.4.
David, vloženo 8.4.2018 20:48

Z Pekla na Knajpu, kasarenskou na promenadni, Předěl, Smedavu, Knajpu a zpět na Peklo. V lese jehličí, jinak perfektní. Jen Předěl-Smedava místy bez sněhu. Krásné zakončení sezony.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 7.4.
KV, vloženo 8.4.2018 12:30

Ze Smědavy na Kiosek - ráno v 6 hod bylo -2st., bylo to umrzlé, ale na skate už dost rozbité, takže soupaž v ledové stopě... dál směrem na Krásnou Máři...tam už to šlo jen cca 1km za odbočku na Rozmezí.... pak se muselo přenášet, tak jsem to otočil. Dále na Rozmezí...tam to bylo ok. Zpět na Smědavu a dále poježdění nad přehradou Souš (směr Jizerka), tam to bylo místy i na skate.... sněhu je v lese dostatek. odhadem někde i metr... ale začíná se špinit a stopa začíná být méně kvalitní....dle počasí to asi půjde i týden možná dva, ale kvalita bude horší... letos byla sezona výborná a dlouhá... díky za skvělé úpravy...

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 7.4.
Lenka, vloženo 7.4.2018 23:11

(Odpověď na dotaz uživatele HaF z 7.4.: Prosím o informaci, zda se dá ještě bruslit z Jizerky, abych se "rozloučila" s běžkováním. Děkuju:-))HaF)
Dá, ale mizí to každou hodinou. Před bunkrem je první asi dvoumetrový vytálý flek, Vlašák v pohodě, Promenádní taky zatím v pohodě až po kiosek, pěkná je ještě Kasárenská, od Smědavy na Knajpu už jsou dole fleky (dnes se to ještě dalo objet, ale zítra už bych to jela jedině cestou nahoru) a pěkný je stoupák od Černé Smědé před kiosek (ale ten kilák od rozcestí u Smědavy po rozcestí u Černé Smědé už se musel jet místy vedle silnice mezi smrčky. ;-) Tak tam pozdravujte, já se loučila dnes. :-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena