Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Na úpravu stop je třeba ročně sehnat až 5 milionů korun. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 27.4.
Luboš, vloženo 28.4.2016 12:13

Přidávám informaci o "lyžování" z Bedřichova. Po 9 hodině ještě -1C a poslední malý příděl sněhu (4-6)cm v poměrně dobém stavu . Bylo možné již od Expedice Peru. Vládní silnice na N.Louku čistá ( protažená automobilový provoz pro Šámalku). Lesní cesty dobré až na Hřebínek-ale po straré poutní) . Dnes asi sníh již bude sporaticky.

Info ze dne 27.4.
Kadel, vloženo 27.4.2016 16:05

...a pak jsem se probudil:)
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 27.4.: 10:00 Smědava - Paličník, 5-15cm hutného sněhu, po asfaltu super, po šotolině potřeba dát pozor na vyfoukaná místa, pokud dnes moc nezasvítí, určitě vydrží i do čtvrtka.)

Info ze dne 19.4.
balu, vloženo 19.4.2016 21:04

TO BHJVHJ:
Jel jsem z Bedřichova na Kneipu a sníh mě zastavil za Kristiánovem za lávko cca 850 m.n.m. Tak asi tak.

Info ze dne 15.4.
BHJVHJ, vloženo 15.4.2016 23:31

NEVÍM. BÉDOV-HŘEBÍNEK na kolo.OK
(Odpověď na dotaz uživatele tomáš z 15.4.: Trochu z jiného soudku. Ví někdo jak to tam vypadá na kolo ? Na Knajpě ještě bude sníh že ?)

Info ze dne 6.4.
Lenka, vloženo 7.4.2016 2:07

Díky VaškuP za info, že to ještě celkem šlo. Tak jsem se dnes taky jela teda rozloučit;-). Ski-cross: Mořina, Vlašák, Hraniční, Promenádní, Mořina. Čekala jsem to horší, ale co jsem dnes jela po jedné lyž, to už zítra sjízdné nebude. Tak zase na podzim. :-) Skol.

Info ze dne 5.4.
VasekP, vloženo 5.4.2016 22:14

Start v 7 ráno Mořiny, jasno a nikde nikdo. Teplota malinko nad nulou, přízemní lehce pod, takže sníh byl parádně ledovatý a jelo to zase jako po másle. Zároveň rychlé tání rozrušuje stopy po odpoledních lyžařích, takže bramboračka (!) to nebyla taková, jako v neděli :) Ráno se pár metrů přenášelo kolem Bunkru, odpoledne už pravděpodobně i na Jezdecké a Promenádní, možná i na cestě z Jizery na Smědavu kolem Pavlínovy louky. I tak to bylo moc hezké svezení a ještě důstojné rozloučení se sezonou.

Info ze dne 4.4.
michal, vloženo 4.4.2016 21:07

Souš-Kůrovec-Knajpa-Kůrovec-Hraniční-rozcestí Jezdecká-dolů Soušská silnice-Souš(Montana)
Ráno, dopoledne. Klasika, spíše soupaž. Od Souše na Kůrovec stopa "vlastní výroby", poté pořád slušný stav klasických stop po sobotní úpravě. Skatovat asi jen brzy ráno.
Krásná vyjíždka ! :-)

Dotaz
K., vloženo 4.4.2016 10:22

Přátelé, nikoliv bramboračka( to je polévka), ale brambořiště! :-)

Zodpovědět
Info ze dne 3.4.
VasekP, vloženo 3.4.2016 13:55

I dnes to bylo z Jizerky ráno ještě prima svezení, bez přenášení. Na Promenádní kolem Bunkru je už ale několik kritických míst, které buď dnes odpoledne, anebo zítra určitě roztají a bude potřeba přenášet nebo objíždět. Na Jezdecké u vyhlídky na Souš podobně. Ráno to jelo ve stopě jako blesk, bruslení a hlavně sjezdy z kopců v umrzlé bramboračce stály za to :) Na začátku týdne to na sklouznutí z Jizerky určitě ještě bude.

Info ze dne 2.4.
Evka, vloženo 4.4.2016 13:24

Díky ops za krásný závěr letošní zimy-nezimy. Sobotní ranní lyžovačka ke Hřebínku a pak hlavně na Dřevařské byla skvělá...dokonce i s trochou nového sněhu : krásně upraveno, sluníčko, zpěv ptáků, málo lidí (ty pak přibývali)....za sebe DÉKUJI !

Info ze dne 2.4.
Martin Sajal, vloženo 2.4.2016 16:54

Dopoledne paráda, díky za super úpravu. Během dne sníh díky sluníčku rychle měkne a taje. Lyžařů už tolik není, takže se tratě zas tolik neopotřebovávají (ve stínu skoro vůbec) a i v neděli to mnohde může být pěkné jarní lyžování.

Z Jizerky jsem projel bez zouvání lyží (kameňaček) až na Novou Louku, zpátky už to nešlo. Nejvíc sněhu asi na Knížecí a Kasárenské. Překvapivě hodně pěkná panelka (Kristiánov - Točna), až na oba její konce, kde už se teď určitě přenáší. Z Točny na Hřebínek už jsou dvě vytátá místa zmíněna v předchozích zprávách, jediný vytátý kousek mezi Hřebínkem a Novou Loukou šel před polednem ještě v pohodě projít škarpou. Mezi Bedřichovem a NL (z doslechu) dopoledne 2x přenášení asi 70-100 m. Zpátky na Knajpu z Točny přes Ptačí Kupy a Máří, i přesto že nebylo dlouho upraveno tam bylo pro bruslaře překvapivě slušné svezení, ale do neděle vytátá místa přibydou (v poledne 1x100m přenášení a asi 5x10 m nemělo cenu kameňačky zouvat). Na Promenádní se podle mě bude pár úseků přenášet v pondělí.

Fotodokumentace je na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/ i s podrobným komentářem.

Info ze dne 2.4.
LFC, vloženo 2.4.2016 14:38

Upřesnění Matese směr Kr. Máří v zatáčce před Ptačími kupami vytáto, ani u skal ani Maří nevytáto, stav ráno.
Točna - Hřebínek sjezd...už je to na dvou místech vytáto před tou první zatáčkou směr dolu ráno to nebylo v poledne ano, rychle to jde dolu.

A ten skejatař který do toho vjel hned za rolbou co na to říci.

Info ze dne 2.4.
VasekP, vloženo 2.4.2016 14:21

Souhlas s Matesem, vyrážel jsem v 6 z Jizerky a ráno to byla velká paráda, až zhruba do desáté. Docela prima to bylo ještě i kolem Protrženky, kde s výjimkou Mariánskohorských je sněhu ještě spousty. Kolem Předělu bramboračka, ale sněhu zatím dostatek. U Bunkru u Jizerky se začínají dělat ledovatá místa, která se asi brzy změní v asfaltové fleky. Dneska to ale z Jizerky bylo v pohodě na jedničkové lyže, po včerejším sněžení nebylo po jehličí ani památky :-) JOPS moc děkuju za úpravu!

Info ze dne 2.4.
Mates, vloženo 2.4.2016 11:54

Ještě vytáto cca 100m z Točny pod sedlo Holubníku. Jinak díky JOPS za supr konec seznony, jen škoda, Máří se dala taky protáhnout. Díky, díky, díky! ;-)

Info ze dne 2.4.
Mates, vloženo 2.4.2016 11:50

Dnes v 6hod skate NL-Rozmezí-Kasárenská-Kiosek-Promenádní na Mořinu-Bunkr-Knížecí-Kasárenská-Knajpa-za Pavlovu louku nad Smědavu a zpět na Knajpu-Máří-Točna-Pod sedlem Holubníku-Točna-Hřebínek-NL. Z NL za blaťák půl pěšky, půl soupaž, kolem Kristiánova vytáto, odtud paráda. Čihadla-Máří-Točna neprotaženo, asi 5 vytátých míst o celkové délce cca 100m. Před Hřebínkem v ďolíku vytáto cca 10m, cca 500m před Gregorákem na louce též vytáto. Půjde to rychle pryč na těchto exponovaných místech, kolem Knajpy a Jizerky sněhu hafo. Poznámka na okraj, skupina lidí jela včera asi těsně za rolbou Blaťák-Knajpa. Rozryto(i do stop), následně to zmrzlo a dnes teda nahoru nic moc. Nevim, já bych buď nikam nejezdil, nebo to odsoupažil, protože to pak zanechá škody pro ty, co vyjedou až to zmrzne.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji