Eshop s lyžařskými vosky
 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Na úpravu stop je třeba ročně sehnat až 5 milionů korun. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 27.2.
Lukáš Vaňura, vloženo 27.2.2015 18:33

Dnes Hrabetice Jablonecka Prezidentska Olivetska hora Samalka Kralovka Hrabetice. Hlavni tahy hodne hnedy, stopa rozjeta, vedlejsi tahy kolem Olivetske perfektni! Ale vsude jsem potkaval Moravaky a neumi se ve stope chovar, jsou bezohledni, ve stope dupou v botech a jeste jsou sprosty a nadavaji, kdyz je clovek upozorni. Dopoledne jsem byl na sjezdovkach na Spicaku a byli tam taky a taky se neumeli chovat. Cestou z Kralovky jsem u Tesanky narazil na skupinku s detmi. V botech dupali v nove projete stope a po upozorneni jeste nadavali. Pry take jezdi na bezkach, tak nevim jestli tim chteli rict te ve stope mohou dupat? Bohuzel na bezohlednost, sebestrednost a nezajem o ostatni narazim u lidi stale vic. Po horach se pohybuji uz dlouho, ale na takove chovani jako mají lyzari dnes jsem drive nenarazil.

Info ze dne 26.2.
pavel, vloženo 27.2.2015 13:16

Tak mě to kolem Nový louky zrovna jelo parádně (byl jsem tam ale v úterý a ve středu, tak nevím jestli se něco třeba výrazně nezměnilo). Kde mi to naopak vůbec nejelo byla "Panelovka" od Točny až po Kristiánov.
Měl jsem namazáno LF od HWK jako první vrstvu OSV (což je takovej univerzál +10 až -10°C) a druhou vrstvu LFW2 (rozsah +2 - -8°C) a zrovna tam to bylo OK. Podle mě ale bude hrát hlavní roli momentální teplota sněhu/vzduchu tj. kdy tam přes den jedete.
Je fakt že když jedete něco delšího tak vystřídáte min. čtyři druhy sněhu a namazat na to aby to jelo všude bude asi dost oříšek. Uvidíme jak dnes...

Info ze dne 26.2.
rh, vloženo 27.2.2015 11:12

presne tak vcera cerveny Lf swix .. chvilkama to jelo paradne ale pak kolem nove louky a buku v tom rozjezdenem uz hruza :-)

Info ze dne 26.2.
Hardes, vloženo 26.2.2015 21:14

Jel jsem dnes skate od Maliniku, Kristianov, Knajpa, Mari, Hrebinek, Gregoruv kriz a k Maliniku. Vyjizdel jsem v 11 mel namazano cervenej LF Swix a zadna slava potkal jsem nekolik druhu snehu ale vetsinou to nejelo ani z kopce. Takova mensi drina jako na dece.

Info ze dne 25.2.
Marie, vloženo 25.2.2015 21:33

Jela jsem z Královky na Severák, hrubý zrnitý jarní sníh, ale dostačující, byla tam stopa, jelo se pomaleji, ale šlo to. Mohu doporučit jako krátký nenáročný výlet.Od Arniky jede mikrobus do Janova a potom městský autobus do Jablonce. Odjížděla jsem ve 13.3O hod.

Info ze dne 25.2.
pavel, vloženo 25.2.2015 18:54

Dnes z Maliníku nejprve tvrdá ujetá trať místy špína, pak od cca Šámalky po Hřebínek a Kristiánov rychlá sůl a vejš pak jemnozrnej pomalej sníh. Stopy na klasiku dole mělké a hrbolaté, dále pak lepší - např. Panelka. Ve stopách většinou led.

Info ze dne 25.2.
pavel, vloženo 25.2.2015 11:52

To Pavel: máza na klasiku - tak podle toho co jsem tam viděl včera, tak kde jezdilo dost lidí nebo ve sjezdech, tak tam to odtávalo a zase mrzlo, takže se dělal led. Na to bych dal modrej klistr - první vrstvu zažehlit a přes to další popř. o víkendu to bral i univerzál mixnutej s fialovým tam kde není ve stopě led. Do ledvinky bych si pak vzal nějakej tuhej /extráč a vejš/ na případný přemáznutí. Záleží taky hodně kam pojedeš a v kolik hodin. Rozdíl teplot během dne může bejt až 5°C... Jak to konkrétně vypadá po dnešní úpravě ale nevím.

Info ze dne 25.2.
Pajson, vloženo 25.2.2015 9:06

Dnes ráno po 6:00 klasika - malý okruh z Maliníku: začátek stopa nic moc-až k rozcestí U nové louky to nebylo projeté rolbou, takže stopa na klasiku mělká, rozbitá, místy ledovatá a hodně špinavá - lepší volba by asi bylo bruslení (střed byl pěkně umydlený)
Od šámalky ale už něco úplně jinýho - v noci to projížděla rolba - stopa na klasiku krásně řízlá a hluboká, uprostřed manšestr na bruslení (ten se lehce tak 2 cm bořil) - a takhle to vypadalo na celém malém okruhu. Máza - asi spíš klistr
Ještě pozor na Maliníku na parkovišti - automat bere jen mince - tak kdo nemá kilo v kovu, má smůlu....

Info ze dne 25.2.
Pavel, vloženo 25.2.2015 8:04

Kdo mi poradí? Mám namazat tuhý nebo klistr?

Info ze dne 24.2.
Marena, vloženo 24.2.2015 21:36

Stadion - Nová Louka - Pod Kristiánovem - kolem Vodojemu a chaty Věčného mlčení - Rozmezí - Čihadla - Žďárek - Hřebínek - Olivetka - Vládní - Stadion: "mazal" jsem mikrokontakt a povětšinou to drželo skvěle, až odpoledne to začlo při +5°C podkluzovalo. Co se týče skluzu, ten jsem moc neřešil, ale přesně jak píše Pavel - tam, kde to neujela rolba, to zoufale nejelo. Stopy po noční rolbě zpravidla v dobrém stavu - spíš úměrně počtu lidí...

Info ze dne 24.2.
pavel, vloženo 24.2.2015 19:55

Jel jsem z Maliníku, Hřebínek, Knajpa, Mořina, Smědava a přes Čihadla zase zpět. Dole vlhčí ale ujetá trať cca +4 C, nahoře a okolo Vlašáku občas tupější. Navečer se to ale už zrychlovalo. Tam co v noci nejela rolba (Protrženka, Předěl a pod.) vrstva nového krutě neskluznýho sněhu. Stopy na klasiku dost bída - mělké a ledovaté. Většinou tak na soupaž. Nejlepší mi to přišlo okolo Vlašáku - tam to bylo bez ledu a pěkně vyřízlý.

Info ze dne 24.2.
rh, vloženo 24.2.2015 15:51

Hele jak stopa tak plocha na brusleni je dobra i ted .. a na zitra zas ma byt upravene .. vsude novej snih parada .. rolbu jsme potkali v cca 10 kdyz se vracela do bedova ..
jen ta maza je slozitejsi kolem ty 0 az par stupnu nad nulou .. co kdo mazal a pekne se sklouznul ?

Info ze dne 24.2.
pavel, vloženo 24.2.2015 10:26

Včera večer jsem se rozhodoval, zda půjdu dnes brzy ráno nebo až odpoledne. Vzhledem k tomu že na OPS nebylo o úpravách napsáno nic, tak jsem se rozhodl pro odpoledne. Teď vidím informaci, že to v noci bylo upravený - takový info. už mi je ale naprd. No nic, tak holt půjdu odpoledne šlapat do hlubočáku místo ranního svezení na manžestru :-(

Info ze dne 23.2.
Kocour, vloženo 23.2.2015 12:25

Ráno (06:20) upraveno asi všecho a hlavně protažen i Vysoký Hřeben !!!!, takže se dá zase krásně dojet až k Hašlerce, nebo tam i začínat. Dík

Info ze dne 22.2.
Petr, vloženo 22.2.2015 19:31

Vyjizdel jsem pred devatou z Bedrichova na skejtech, snih uz byl hodne hluboky a moc nejel. Od Rozmezi na Jizerku to bylo lepsi, ale ocekavany rychly firn to rozhodne nebyl. Cestou zpatky uz od Cihadel pres Mari docela oranice, vetsinou bylo lepsi jet soupaz ve stope. Ta byla sice rozbita, ale rychlejsi.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Eshop s lyžařskými vosky
Kompletní nabídka vosků SWIX, TOKO a RODE pro běžecké lyžování - parafíny, prášky, stoupací vosky, klistry, škrabky, kartáče, smývače

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji