Eshop s lyžařskými vosky
 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Na úpravu stop je třeba ročně sehnat až 5 milionů korun. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály. (aktuálně mimo provoz, ale do zimy se snad rozjede)

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 24.11.
Ben, vloženo 24.11.2015 19:28

Úterý odpo. Maliník, Vládní, nad přehradou, za přehradou, Gregorák, NL, Vládní, Maliník. Vládní je slušně ujetá (autem až před Lichtneckerův kříž) od lyžařů a uťapaná od pěšáků, je bezpečná. Úsek nad přehradou je slabší, občas to tam zadrhlo. Silnička od Závor ke GR a NL ujetá autem, parádně se po ní jede, bez kamínků. Začínáme si to ujíždět a bude líp.

Info ze dne 24.11.
Misa, vloženo 24.11.2015 15:28

Dnes Maliník - Vládní - Přehrada a zpět. Nádhera a ani to moc nedrhlo :)

Info ze dne 23.11.
Redakce - SPORTICUS.CZ, vloženo 23.11.2015 20:06

V Bedřichově napadly od rána cca 3 centimetry nového sněhu a sněží dál. Teplota ve 20 hodin mínus 2,5 stupně. Nahoře už to nemusí být špatné lyžování, podle Zuzky Kocumové tam bylo včera (neděle 22.11.) 6-8 cm sněhu a něco určitě přibylo. Dole to na lyžování ještě není, ale sněhové dělo na stadionu se snaží na maximum.

Info ze dne 23.11.
Ben, vloženo 23.11.2015 15:31

skol! skizdar! pondělí odpoledne. Celou dobu sněžilo, chvilku víc, chvilku méně, vločky i kuličky. cca za hodinu připadl tak 1 cm.
Bedřichov - Nová Louka - Hřebínek.
a z5.
Bed - Buk - jde to, ale dře to, kamínky tu prostě jsou. Od Buku k Nové Louce metr za metrem lepší, občas šlo i přibruslit. Nová Louka - Gregorák, solidní, nikde jsem nezadrhnul. Gregorák - Hřebínek, slušné, šlo jet na klasiku i opatrně přibruslit, ani kamínek.
Obecně podklad je tenká ledová šlupička, která leccos zpevnila, na ní je 2-4 cm prašanu.
Doporučení: z Bedřichova kameňačky, od Nové Louky klidně dvojkové lyže. Mazal jsem fialový a vcelku to drželo. Po Vládní z Maliníku by to šlo taky asi jet, navíc je uježděná od auta hrázného, což je v dané situaci výhoda.
Vyjeďte! neostýchejte se! Do 4.12. je parkování ve všední den v Béďově zadax!

Info ze dne 23.11.
Sokrates, vloženo 23.11.2015 12:11

Ty fotky na FB Z.Kocumové jsou nejspíš z Promenádní cesty (z Jizerky na Smědavu) Nebo se mýlím,znalci ? :-)

Info ze dne 22.11.
Redakce, vloženo 22.11.2015 21:36

Do Jizerek vyrazili první lyžaři a objevují se první prošlapané stopy. Sněhu není moc, ale dá se. (odvozeno z pohledu na fotky na FB Zuzany Kocumové, místní znalci možná lépe poznají, kde přesně se ta vyjetá stopa nachází :-)

Info ze dne 26.10.
Redakce, vloženo 31.10.2015 10:34

Interaktivní kilometrovník je teď mimo provoz, ale v zimě by měl zas fungovat - dle informace od jeho provozovatele, nejde totiž o součást kamzasnehem.cz
(Odpověď na dotaz uživatele Luboš z 26.10.: proč nefunguje mapa)

Info ze dne 27.4.
Luboš, vloženo 28.4.2015 10:49

Pro úplně nejskalnější je ještě "stopa" z bedřichovské strany v délce cca 300 m za Tetřevkami a podle lesa ke Žďárku.

Info ze dne 19.4.
Lenka, vloženo 19.4.2015 21:55

Díky, Evo. Ještě jsem si to teda jednou objela. (A bylo nás víc.) Jarní nádhera. :-)

Info ze dne 18.4.
Eva, Vlado, vloženo 18.4.2015 21:21

Jizerka Mořina, po Promenádní ke kiosku a zpátky po Jezdecké. Z toho asi půl kilometru po trávě nebo s běžkami v ruce.
Ale krásné. Čerstvý sníh, sluníčko. Parádní zakončení sezony.
Na klasiku dobrý, podle stop usuzuji, že ze všech 8 lidí co tam dneska byli jeden zkoušel i bruslit. :-)
Kdo to chce zkusit ještě zítra, doporučuji... :-)

Info ze dne 16.4.
Lenka, vloženo 16.4.2015 23:55

Dnes před polednem z Jizerky Mořiny - před bunkrem cca 200m asfalt, kupodivu Vlašák celý souvislý, za křižovatkou na Jezdecké cca 200m vytáté, pak souvislé, Hraničná souvislá, na Promenádní za kiosek souvislé, pak vytáté zhruba v půlce mezi kioskem a bunkrem (ještě jsem to místy projížděla po jedné lyži nebo 2m přeťapala po trávě případně někde příkopem, ale to už zítra nepůjde) opět cca 150m. Takže 3 místa na zouvání, jinak jarní poježděníčko. To považuji za důstojné rozloučení se sezónou. :-) Skol.

Info ze dne 16.4.
Hardes, vloženo 16.4.2015 15:24

Bezky zazimovany. Díky moc Jizerske OPS za upravu trati a tesim se, ze brzy na podzim budu moci zase navstivit krasne Jizerky. Hezke leto vsem SKOL.

Info ze dne 15.4.
Hanka, vloženo 15.4.2015 17:46

Díky všem za tyhle zprávy!!! Taky za myšlenku a realizaci těhle stránek. Je to bezva pro nás vzdálenější nadšence, co se snažíme běžkovat do poslední chvíle. SKOL!

Info ze dne 14.4.
Sansara, vloženo 14.4.2015 22:52

Vašek to projel ještě pořádně, já byl až odpoledne na pro mě posledním kolečku, pro své rozloučení a na "pětníku" kolem Smědavy jsou vytátá místa už tak častá, že to v další dny bude spíš už jen pro indiánské běhy. V každém případě příjemná sezona, děkuji počasí, že nám tu šanci dalo a hlavně OPS za úpravy. Díky i za nádherné dny a nečekaná setkání a v příští sezoně se budu těšit na další. SKOL!!!

Info ze dne 14.4.
VasekP, vloženo 14.4.2015 22:00

Dnešní odpolední výlet z Jizerky-Mořiny po Jezdecké na Kůrovec a po Promenádní zpět. Původní plán dojet na Knejpu jsem rychle vzdal - prostě to už nejede. Přenést bylo třeba kousek před Bunkrem, Jezdecká je zatím docela bez problému. To už nejde říct o Promenádní. Podmínky se od soboty opravdu radikálně změnily a sníh mizí před očima. Víkend bude už pro opravdové fajnšmekry. Sněhu je v neexponovaných místech ještě dost, ale začínají se množit vytátá místa na vyfoukaných úsecích. Za mě to bylo důstojné rozloučení se zimou. Skol, zase na podzim! :)

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Eshop s lyžařskými vosky
Kompletní nabídka vosků SWIX, TOKO a RODE pro běžecké lyžování - parafíny, prášky, stoupací vosky, klistry, škrabky, kartáče, smývače

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
SKP Jablonex - sekce magistrála
Informace o úpravě lyžařských tratí vedoucích přímo z Jablonce, které patří pod Jizerskou magistrálu

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji