Eshop s lyžařskými vosky
 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Na úpravu stop je třeba ročně sehnat až 5 milionů korun. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 27.4.
Luboš, vloženo 28.4.2015 10:49

Pro úplně nejskalnější je ještě "stopa" z bedřichovské strany v délce cca 300 m za Tetřevkami a podle lesa ke Žďárku.

Info ze dne 19.4.
Lenka, vloženo 19.4.2015 21:55

Díky, Evo. Ještě jsem si to teda jednou objela. (A bylo nás víc.) Jarní nádhera. :-)

Info ze dne 18.4.
Eva, Vlado, vloženo 18.4.2015 21:21

Jizerka Mořina, po Promenádní ke kiosku a zpátky po Jezdecké. Z toho asi půl kilometru po trávě nebo s běžkami v ruce.
Ale krásné. Čerstvý sníh, sluníčko. Parádní zakončení sezony.
Na klasiku dobrý, podle stop usuzuji, že ze všech 8 lidí co tam dneska byli jeden zkoušel i bruslit. :-)
Kdo to chce zkusit ještě zítra, doporučuji... :-)

Info ze dne 16.4.
Lenka, vloženo 16.4.2015 23:55

Dnes před polednem z Jizerky Mořiny - před bunkrem cca 200m asfalt, kupodivu Vlašák celý souvislý, za křižovatkou na Jezdecké cca 200m vytáté, pak souvislé, Hraničná souvislá, na Promenádní za kiosek souvislé, pak vytáté zhruba v půlce mezi kioskem a bunkrem (ještě jsem to místy projížděla po jedné lyži nebo 2m přeťapala po trávě případně někde příkopem, ale to už zítra nepůjde) opět cca 150m. Takže 3 místa na zouvání, jinak jarní poježděníčko. To považuji za důstojné rozloučení se sezónou. :-) Skol.

Info ze dne 16.4.
Hardes, vloženo 16.4.2015 15:24

Bezky zazimovany. Díky moc Jizerske OPS za upravu trati a tesim se, ze brzy na podzim budu moci zase navstivit krasne Jizerky. Hezke leto vsem SKOL.

Info ze dne 15.4.
Hanka, vloženo 15.4.2015 17:46

Díky všem za tyhle zprávy!!! Taky za myšlenku a realizaci těhle stránek. Je to bezva pro nás vzdálenější nadšence, co se snažíme běžkovat do poslední chvíle. SKOL!

Info ze dne 14.4.
Sansara, vloženo 14.4.2015 22:52

Vašek to projel ještě pořádně, já byl až odpoledne na pro mě posledním kolečku, pro své rozloučení a na "pětníku" kolem Smědavy jsou vytátá místa už tak častá, že to v další dny bude spíš už jen pro indiánské běhy. V každém případě příjemná sezona, děkuji počasí, že nám tu šanci dalo a hlavně OPS za úpravy. Díky i za nádherné dny a nečekaná setkání a v příští sezoně se budu těšit na další. SKOL!!!

Info ze dne 14.4.
VasekP, vloženo 14.4.2015 22:00

Dnešní odpolední výlet z Jizerky-Mořiny po Jezdecké na Kůrovec a po Promenádní zpět. Původní plán dojet na Knejpu jsem rychle vzdal - prostě to už nejede. Přenést bylo třeba kousek před Bunkrem, Jezdecká je zatím docela bez problému. To už nejde říct o Promenádní. Podmínky se od soboty opravdu radikálně změnily a sníh mizí před očima. Víkend bude už pro opravdové fajnšmekry. Sněhu je v neexponovaných místech ještě dost, ale začínají se množit vytátá místa na vyfoukaných úsecích. Za mě to bylo důstojné rozloučení se zimou. Skol, zase na podzim! :)

Info ze dne 12.4.
Fčelař, vloženo 12.4.2015 22:45

V odpoledních hodinách Smědava - Jezdecká - Vlašák - Bunkr - Promenádní - Smědava. Krásné jarní svezení, asi poslední den bez přenášení. Sníh firn ve stínu to celkem jede, na slunci celkem dřina, ale jak říká Michal Šlesingr, vlastně já tenhle sníh mám rád, protože se od něj nepráší. Vzpomněl jsem si na tyto slova, když jsem cestou na Smědavu předjížděl první cyklisty. :-). Cesta na Smědavu autem opravdu tragédie a proto opravdu poslední lyžovačka.

Info ze dne 12.4.
Sabina, vloženo 12.4.2015 22:44

Tak přístup od Bedřichova již jen pro nadšence: až na Novou louku prakticky nesjízdné - ráno hrbolatý led, odpoledne lepší konzistence, ale malá vrstva "sněhu" a jehličí, větve, hlína a kamínky... Dále na Kristiánov také víc jak z poloviny nesjízdné - jediný delší kus je sjezd nad a za mostkem před Kristiánovem. Dnes už tam ale proudily davy pěších turistů (soudě podle stop), takže to začíná být pěkně rozryté. Od Kristiánova na Rozmezí to bylo tak do první třetiny kopce na střídavé přenášení a pak už to bylo dobré. Dál Knajpa, Kasárenská silnice, Hraniční (Zimní kiosek v provozu), Tetřeví stezka, Černá Smědá jezírko, Smědava, do kopce nahoru na Knajpu a Rozmezí (všude super). Pak zpět do Bedřichova. Krásný den.

Info ze dne 12.4.
Johy, vloženo 12.4.2015 18:32

Smedava-Promenadni-Bunkr-Jezdecka-Smedava-Kasarencka-Knajpa-Smedava. Krasne jarni bezkovani bez prenaseni. Ve stinu zmrzle, na slunicku mekci, ale stale je to snih, ne louze. Cesta autem z Lbc na Smedavu plna objizdek.

Info ze dne 12.4.
David, vloženo 12.4.2015 13:31

Z Hrabetic je to az na Kristianov spatne a nesjizdne. Ani za prehradou neni souvisly snih. Napul snih a napul asfalt.

Info ze dne 11.4.
David Jansa, vloženo 12.4.2015 13:29

Z Pekla v 7:30 super upravena stopa. Peklo - Knajpa - Kasarenska - U bunkru - Smedava - Knajpa - Peklo. Hodne rychle to talo na slunci. Musi se vyrazit brzo.

Info ze dne 11.4.
Jakub, vloženo 11.4.2015 21:26

ze smědavy po knížecí, jezdecka přes vlašák na Jizerku, k bunkru, promenádní, soušská silnice. stopy super, bez přenášení. nanogripy držely skvěle. parádní svezení. ..

Info ze dne 11.4.
David Krause, vloženo 11.4.2015 18:11

Jizerka (Mořina) - Vlašák - Kůrovec - Knajpa - Černý potok - Smědava - Kiosek - Jizerka (Mořina). Přes poledne měkké, ale bylo znát, že jela rolba, od Černého potoka na Žďárek vytátá místa (přenášení). Všude jinde sněhu dost, problematické místo kousek za bunkrem směrem na Mořinu, tam se bude již brzy přenášet.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Eshop s lyžařskými vosky
Kompletní nabídka vosků SWIX, TOKO a RODE pro běžecké lyžování - parafíny, prášky, stoupací vosky, klistry, škrabky, kartáče, smývače

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji