Eshop s lyžařskými vosky
 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Na úpravu stop je třeba ročně sehnat až 5 milionů korun. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 1.4.
martin, vloženo 1.4.2015 11:20

ahoj,dnes rano jsem vyrazil z bedrichova na hrebinek. stopa je proslapla a celkem to ujde,ale koncila tam. jeste jsem to proslapl na rozcesti u tetrevi boudy. dale stopa pokracovala smer knajpa. nejhorsi usek je mezi tocnou a krasnou mari,kde je misty pocukrovany asfalt,ale proklickovat se da bez problemu. jinak celkem huste snezilo a stopa je rychle zasypana. drzi cervenej tuhej,lidi zadny a parkoviste prazdny..idealni podminky :D

Info ze dne 31.3.
pavel, vloženo 31.3.2015 15:23

Tak dneska pouze "běžecký" průzkum situace z Maliníku po kanále za Černou Nisu, Šámalka a po Vládní zpět. Napadlo tak 10-25 cm nového sněhu. Od Maliníku to byl déšť se sněhem, ale okolo Černý Nisy a Šámalky už regulérní zimní podmínka. Z Bedřichova někdo prošlápnul stopu na klasiku směrem na Hřebínek. I když tam bylo sněhu dost, tak na bruslení ani omylem "vlhkej hlubočák" a na klasiku jen turistika. Kdyby se to vejš (Čihadla, Jizerka) ujelo, tak asi ještě super lyžování. Ještě neházím flintu do žita :-)

Info ze dne 30.3.
Sansara, vloženo 30.3.2015 20:05

Dnes odpoledne jsem byl na Smědavě, chtěl jsem udělat kolečko přes Jizerku. Chytl jsem ale slušnou fujavici s bílou tmou, tak jsem se opravdu jen kousek projel. Napadlo 1-2 cm sněhu, místy víc, spodek změkl, dost se to bořilo a nový sníh bránil jízdě. I dolů se musí makat. Pokud ale znovu trochu přimrzne, ještě to půjde. Jinak se ale podmínky opravdu po deštích a oteplení hodně změnily. I tak to ještě zkusím...

Info ze dne 29.3.
Martin, vloženo 29.3.2015 21:12

dnes okolo Jizerky, Promenadni a Jezdecke OK az na to pocasi stale super, jen skoda ze zacalo silneji mrholit a ze stopa na skate byla ze vcera rozjezdena a dnes malinko tvrdsi tak trochu o balanc ale jak rikam jinak OK a stalo to za to , dekuji vsem co trate upravuji moc !!! VELKE DIK !!!

Info ze dne 28.3.
VasekP, vloženo 28.3.2015 17:33

Kolečko z Jizerky, v rozsahu páteční úpravy OPSky. Jednoduše řečeno, v okolí Jizerky je to ještě parádní lyžování bez přenášení. Krásně umrzlo bylo dopoledne hlavně kolem Jizery - přemrzlý manžestr. Při návratu před polednem se od Mořiny rojily davy lyžařů a podklad byl už dost měkký. I tak ale moc příjemný svezení. Pozor na zamíchané kamínky na panelce pod Holubníkem a místy i pod kioskem ve stoupání od Smědavy na Promenádní. Jinak je to s opatrností skoro na jedničky. Díky za úpravu, JOPS!

Info ze dne 28.3.
Kuba, vloženo 28.3.2015 16:11

Tak jsem ráno sundal uklizené lyže z půdy ....Dopoledne z Pekla od Hájenky ,lyže jdou nasadit hned za chatou, prvních 200 m je dost jehličí, ale dál už docela dobré bez sundavání lyží.Upraveno tipuju v pátek nad 900 m nm to bylo docela tvrdé.Od rozcestí pod Čihadlem na Mar. boudy , Protrženou a Kasárenskou na Knajpu a Ždárek v podstatě krásné svezení, při předpovědi jaká je na Velikonoce je jistota svezení na svátky 100 %

Info ze dne 28.3.
pavel, vloženo 28.3.2015 13:35

Dnes po 9 hod. z Mořiny, Knížecí, Smědava, Knajpa, Kůrovec, Kiosek a zpět na Mořinu. Ráno najetá stopa a frčelo to tedy parádně. Nová cesta z Promenádní přes Vlašskej hřeben byla měkčí a bořily se tam trochu hůlky. Ze Smědavy nahoru to jelo hůř a nahoře studenější sníh tak o dva stupně oproti Smědavě. Máza žlutej parafín LFW1od HWK jel dole extra super - nahoře okolo Knajpa by byl lepší tvrdší LFW2. Všude ještě většinou 20-30 cm sněhu. Počásko slabší, ale to už bych chtěl moc :-)

Info ze dne 25.3.
Lenka, vloženo 26.3.2015 1:03

Až po 15. hodině: Z Jizerky přes Vlašák a po silnici na Smědavu, Promenádní zpátky. Hlavně Promenádní už byla měkká, takže dost dřina, ale celou dobu souvislý sníh, jarní polyžování dobré. ;-)

Info ze dne 25.3.
pavel, vloženo 25.3.2015 13:07

Dnes po 8 hod. ze Smědavy, Knajpa, okolo Vlašáku, Předěl, Písčiny, Paličník, Smědava. První polovina zmrzlá, potom už vlhčí a pomalejší. Všude sněhu dost, jen při sjezdu z Paličníku na Písčiny dvě vytátý místa v pravý části trati. Kde to bylo ve stínu tak tam to frčelo, na sluníčku to už v závěru bylo dřina. Na to že je konec března ale stále supr svezení. Vyplatí se ale vystartovat brzy ráno. Jo a pozor z Raspenavy na Hejnice je objížďka přes Nový město pod Smrkem :-(

Info ze dne 24.3.
Vašek, vloženo 24.3.2015 14:48

Protože se loučím se sezonou, chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří se podílejí na úpravě tratí - Jizerské OPS, ale i bratrským Polákům, protože jsem Jizerské hory projezdil kompletně. Musím říci, že tato sezona byla docela vydařená, na minulou raději vzpomínat nemá cenu. Myslím, že jsem Jizerské OPS snad docela přispěl častým mnohahodinovým parkováním v Bedřichově. Těším se na příští sezonu :)

Info ze dne 23.3.
C2S, vloženo 23.3.2015 22:31

Dnes podvečerní panelka ze Šámalky přes Točnu pod sedlo Holubníku a zpět, bez sjezdu na Kristl. Od Šámalky na Hřebínek sjízdné v kuse, některá místa asi ale dnes naposledy, sem tam špinavější, ale jinak v pohodě. Na Točnu v půlce kopečku přenašečka na mostku, necelých 10 m asi. Panelka až nad Kristiánov velmi dobrá až výborná, na Podkově na lati přesně 60 cm. Po sobotní úpravě stále rovné, tvrdé, stopa OK s ledem ( bruslička + soupažák), lehce rozbořené akorát na pár místech, kam zasvítí slunce. Zpátky od Hřebínku již přimrzlé, celé hezky na Standu a byl to fofr.

Info ze dne 22.3.
Harec, vloženo 22.3.2015 21:05

V 9:00 hodin skate : MOŘINA - SMĚDAVA - KNEIPA - KASÁRENSKÁ - SMĚDAVA - PŘEDĚL - PALÍČNÍK - NA PÍSČINÁCH - MOŘINA. Počasí si s námi dnes pohrálo. Na Příchovicích jasno, v Kořenově už zataženo, na Jizerce zima jak v psírně a vítr, flákalo do ksichtu - jak v půlce ledna. Na promenádní a okolo Jizery zmrzlý manšestr, odsejpalo to. Od Smědavy na Paličník a zpět neupraveno - zmrzlé šípy. Do prudkého kopce se člověk trochu trápil, jinak bylo lepší jet soupaž ve stopě. Pěkná lyžovačka, v trojúhelníku mezi Jizerkou - Paličníkem a Žďárkem to stále nemá chybu, jediné místo, kde se přenáší, je nad chatou na Smědavě, kde se pod kopcem na Jizeru rozlézá bažina (nechá se to stále objet okolo smrku na rohu parkoviště). SKOL

Info ze dne 22.3.
Daniela, vloženo 22.3.2015 18:25

Dnes trasa Maliník-Vládní-Nová Louka-Gregorák-Za Černou Nisou a přes Vládní zpět na Maliník. Výjezd z parkoviště v 11.00, na některých stinných místech ještě poměrně zmrzlé, někde i trošku ledík, na sluníčku naopak postupně změklé, na 2 místech přenášení, ale jen kousek, na Nové Louce bez sněhu. Celkově ale super, nádherně upravené, sem tam víc jehličí. Sníh sice jarní, firnový, ale je 22. března... Horší kvalitu sněhu však plně vykompenzovalo sluníčko, modrá obloha a příjemná teplota, vítr foukal jen trochu na Nové Louce, mezi stromy to bylo v pohodě. Letos naše pravděpodobně poslední svezení v bílé stopě, takže naprosto důstojné rozloučení se zimou. A už bude jen to hnusné jaro a ještě horší léto... Nezbývá než vytáhnout inliny a do příští zimy to nějak přežít! Skol!

Info ze dne 22.3.
petrLB, vloženo 22.3.2015 17:21

Klása, z Pekla více jehličí, mimo les už supr. Od Čihadel přes Vlašák na Jizerku parádní stopa, dál až na Ždárek geniální, za Máří se už 2x přenáší, to samé na Točně, Kristiánov dole vytátý, do Rozmezí už měkká stopa, zpět do Pekla to pořád celkem jelo. Za tohle je DMS jistá, díky OPS za parádní jarní běžkování.

Info ze dne 22.3.
wyma, vloženo 22.3.2015 13:43

Bedřichov - Rozmezí - Kasárenská - Promenádní - Mořina - Knížecí - Kasárenská - Krásná Máří - Bedřichov. Přenáší se nad Bedřichovem, u Nové Louky, u Blaťáku, na Kristiánově, mezi Máří a Točnou. Podmínky nad Kristiánovem a mezi Smědavou a JIzerkou perfektní, kolem Bedřichova se pomalu končí...

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Eshop s lyžařskými vosky
Kompletní nabídka vosků SWIX, TOKO a RODE pro běžecké lyžování - parafíny, prášky, stoupací vosky, klistry, škrabky, kartáče, smývače

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji