Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.1.
konarix, vloženo 22.1.2018 0:39

Přejezd Hvězda - Knejpa - Bedřichov: Všude dostatek sněhu, upravené tratě, středně rychlá stopa. Okruhy pod Hvězdou jsem vyzkoušel prvně a spokojenost.

Info ze dne 21.1.
Jakub, vloženo 21.1.2018 23:14

Dnes Hrabětice-Jablonecká ch.-Pod Prezidentskou-U Buku-Vládní-Maliník-nový okruh přes sjezdovky na Vysokém hřebeni-Hašlerova ch.-Maliník-Pod Přehradou-Závory-Olivetská h.-Hřebínek-U Buku-Prezidentská ch.-Hrabětice.
Jediný sjezd z Olivetské h. na rozc. Pod Olivetskou horou je trochu míň sněhu pod kopcem a na loukách u Hrabětic. Jinak vše hezky upraveno. Jel jsem klasiku.
Pokud někdo z Vás postrádá připínací šedočernou kapucu k bundě, tak je v kiosku Sedlo Maliník na věšáku u kamen. Nalezena při okruhu na Vysokém hřebeni.Dál jsem ještě objevil ztracenou bundu mezi rozcestími Nová Louka-U Nové louky, je na malém smrčku vpravo ve směru jízdy. Není to sportovní bunda.

Info ze dne 21.1.
C2S, vloženo 21.1.2018 23:13

Dnes večer skate z Maliníku přes Vládní, Gregoráč, Za přehradu, Závory a okolo Černé Nisy zase zpátky na Maliník. Z Maliníku to je v pohodě, celou cestu OK, všude bez problému krásně bílý, upravený podklad. Jediné místo s kamínky je ve stoupání z pod přehrady, za křížením s kanálem, cca. sto metrů před zpětným napojením na Vládní. Samozřejmě jsem se do něj trefil. Je to flek tak 3-5 m délky, tak s čelovkou bacha.

Info ze dne 21.1.
VasekP, vloženo 21.1.2018 21:50

Odpolední a večerní skate z Mořiny na Paličník, Knejpu a zpět. Jednoduše to bylo skvělý! Pás na bruslení perfektně utažený, dokonce i stopy byly po neděli v docela ucházejícím stavu. Co moc chválím z pohledu bruslaře je klasická stopa od Smědavy na Paličník pouze na jedné straně ;-)

Info ze dne 21.1.
, vloženo 21.1.2018 21:23

Souhlasím s Jo!, mezi Točnou a Ptačími kupami je několik míst, kde pod slaboučkou vrstvou sněhu prosvítá asfalt, nebo led na asfaltu. Další problematická místa s množstvím kamínků a štěrku byla: Studené údolí (podél přehrady od Blatného rybníka směrem ke Kamenici - snad to nazývám správně) na nezpevněném úseku od mapy směrem ke Kristiánovu, zkratka z Valešovky na Královku... Jinak krásné počasí a ideální sníh.

Info ze dne 21.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 21.1.2018 21:22

Info od Aleše Bárty:
Jizerky jsou ve formě! Se mnou je to horší... :)
Mořina - Kiosek (Promenádní) - Černá Smědá - Předěl - Paličník a zpět po Jizerské silnici. Ráno nový manšestr, dokonale upraveno a od 7 do 8.30 nula lidí, bacha na kraj manšestru, kde není stopa na klasiku. Nasypalo hodně prašanu a ještě ten kraj není tvrdý. Jedu si dolů z Paličníku, nahoru ve stopě i na manšestru lyžař, tak uhýbam ke kraji, pravá lyže se propadá a velká sněhová koule je na světě :) Pak už jsem si dával bacha, ale na Předělu ze mě mělo pár lidí asi dost prču, páč to na mě zmrzlo.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859731020865152/

Info ze dne 21.1.
Jo!, vloženo 21.1.2018 19:29

Skvělé, není co řešit. Projeto konečně i z Maliníku. U Točny a směrem k Máří je to opravdu prosvítající asfalt, tak pozor.

Info ze dne 21.1.
zdenda66, vloženo 21.1.2018 17:46

Dnes 12,20 okruh stadion ,N.louka, čhadla, hřebínek, kuchyně, oldř. na pilách. Stadion N. louka davy lidí, dál kristiánov - rozmezí už to šlo, nahoře byla mlha.Pak už jsem se těšil na čaj a zelňačku na hřebínku, ale z té fronty(jako vždy o víkendu) mne přešel hlad. Dojezd do Old. na pilách byl trochu horší (jeden pád). Pak 30 minut chůze na vlak.

Info ze dne 20.1.
freeman, vloženo 21.1.2018 8:58

Z nového města upraveno od červeného buku. Místy prosvítá asfalt. Předpověď je jaká je, takže roztaje i to málo co tu je.

Info ze dne 20.1.
Stiba, vloženo 20.1.2018 20:42

Ahoj, nevíte proč letos není pořádná úprava ze Souše? Je to úzké, jen jedna stopa, neutažené. Nastupuje tam spoustu lidí, tak mi to přijde škoda. V minulých letech to tam vždy bylo pěkně široké a stopy po obou stranách. Dnes v 9 už to tam byla bramboračka, přitom od odbočky nahoru na knajpu už to byla lahoda.

Info ze dne 20.1.
mIREK, vloženo 20.1.2018 20:17

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 19.1.: Ahoj. Nevíte někdo jak vypadá trasa okolo Protržené přehrady a od Mariánskohorských bud směrem k magistrále? Díky Mirek.) / Tak mi nezbývá, než si po dni odpovědět sám. Bylo to skvělý!!!! :-) (I pro ostatní!)

Info ze dne 20.1.
petrLB, vloženo 20.1.2018 19:24

Ahoj, sjezdy jsou tam celkem prudké a hlavně ty zatáčky vynáší. Profil se kapku podobá závodní 5tce na Béďově. Kdybych mohl dopručit tak volte z Maliníku po kanále, dále dolů lesem a nahoru na Závory, pod Olivetskou a po 200m odbočte vpravo a vraťte se po Vládní zpět na Maliník. Nenáročné, většinou málo lidí do 10km. Ať to frčí.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 20.1.: Zdravím,

mohu se optat na okruh Maliník-Hašlerova chata a zpět? Chtěli bychom zítra na běžky, nejsem žádní závodníci, kruh cirka 10km ideál, nic drsného :-) Hlavně ne extra sjezdy, těch se upřímně bojím. Nebo máte nějaké jiné doporučení?

Děkuji moc.

Fajn víkend všem.
Jarda)

Info ze dne 20.1.
Jirka2, vloženo 20.1.2018 19:22

Mám problém, vložil jsem sem dotaz a na www.kamzasnehem.cz ho nevidím, přitom na http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory#kzs-message-11750 svůj dotaz vidím. Co je špatně?

Info ze dne 20.1.
petrLB, vloženo 20.1.2018 17:42

Dnes stopem z Břízy na Maliník (autobus byl přecpanej a ani nezastavil). Vyzkoušel jsem poprvé Vysoký hřeben a byl jsem mile překvapen. Skoro žádní lidé, parádní stopa po obou stranách. Okruh ale opravdu není pro výletníky, je poměrně náročný jak na kopce tak na skopce. Bavilo velmi. Pak po kanále pod Olivajdu a po směru pajdy zpět na Malinu. Ani tam nebylo lidí toplik (asi byli všíchni na páteři). Dolů na Českou chalupu (v pohodě) a dolů po Lyžařské do Harcova (v menší pohodě). Krásné běžkování v tutovém odrazu. DMS už odletěla. Díky OPS.

Info ze dne 20.1.
Štěpán, vloženo 20.1.2018 17:05

Cesta z Martinského údolí na Mořinu krásně upravená na klasiku i skate, nebořilo se to a téměř bez lidí. Pak mrtě lidí po magistrále až na Bílou kuchyni. Těšil jsem se na sjezd do Oldřichova v Hájích, ke Kuběnkově chatě sněhu dost, na skate v opačném směru se to ale evidentně docela bořilo. Dál k Oldřichovu sjezd místy dost nebezpečný, je to urolbováno, ale občas je na cestě místo sněhu asfalt. Dalo se vyhnout, ale chce to jet opatrně. Rolba skončila v 180° zatáčce asi 1 km před Oldřichovem. Pak už taky dost vylézá asfalt, otrlí to ale sjedou po kraji.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti