Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové dálce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Na úpravu stop je třeba ročně sehnat až 5 milionů korun. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 19.10.
Pavla, vloženo 19.10.2014 23:05

Možná ve středu :-)

Info ze dne 11.9.
David, vloženo 11.9.2014 5:53

Pořád bez sněhu :(

Info ze dne 11.5.
Štěpán, vloženo 12.5.2014 1:28

V Jizerskách už po sněhu není ani památky. Už to není ani na staré lyže, pojedete zbytečně. Navrhuji čekat do další zimy.

Info ze dne 29.3.
David, vloženo 31.3.2014 12:38

Ráno v 8hod jsme vyrazili po loukách osady Jizerka k Panskému domu a dál po loukách kolem Jizerky a Safírového potoka až rašeliniště a pak doleva nahoru po staré cestě až na Promenádní cestu. Celou dobu perfektní sníh a lyžemi na nohou. Promenádní až k bufetu excelentní, dále horší, protože nějaký debiI projel cestu z Jizerky na Smědavu a zničil krásnou stopu. Ze Smědavy na Knajpu suprové, z Knajpy po Kasárenské bída, protáhli to pluhem. Je smutné jak někdo dokáže zničit práci někoho jiného. Od kůrovce směr Hraniční ale po cestě doprava na Václavíkovu studánku. Ale ve 2/3 této cesty to už bylo bez sněhu a tak kolem bunkru zpět na promenádní a ta zase až k parkovišti na Jizerce krásná. Takže paráda!

Info ze dne 29.3.
Karel, vloženo 30.3.2014 12:49

Hledám ztracené dioptrické brýle Nike. V sobotu 29.3.2014 okolo 14 hodiny jsem v prostoru od vyhlídky u památníčku nahoře na Vlašském hřebenu k bunkru a na Mořinu ztratil dioptrické brýle Nike, s nasazeným protislunečním klipem. Nejpravděpodobněji jsem je nechal nahoře na vyhlídce na lavičce. Když jsem se tam vrátil v 15 hodin, tak nahoře na kameni byl jen sněhuláček, kterého jsme tam předtím postavili, Ani cestou zpět na Mořinu jsem brýle nenašel.Pokud o nich někdo ví, prosím o zprávu na email kmjk@volny.cz. Děkuji. Karel, Liberec.
Jinak okruh Mořina - Jizerka - bufáč - Knížecí - Vlašský hřeben- bunkr - Mořina bylo příjemné opalování s běžkami na nohou a místy v ruce.

Info ze dne 28.3.
Redakce, vloženo 28.3.2014 11:48

Aktuální "oficiální" zpráva z webu Jizerské OPS: "Od noční úpravy z úterka na středu se podmínky na magistrále rychle změnily. Z důvodu oteplení mizí sníh takřka před očima. Velká většina Jizerské magistrály je sjízdná s obtížemi, proto prosíme o opatrnost. Vhodné podmínky jsou zatím ještě na úsecích Kristiánov - Čihadla, Bílé buky, Knížecí, Promenádní." Za každé přínosné doplnění či aktualizaci bude samozřejmě rádi.

Info ze dne 28.3.
Antonín Suk, vloženo 28.3.2014 9:56

Nepíšu o žádné osobní zkušenosti,ale musím si ulevit.Nahoře jsem nebyl od února,kdy tam ještě aspoň něco bylo,ale s hrůzou zjišťuje,že se nám letos nějak vrátily poměry do let sedmdesátých až osmdesátých ! Jedna organizace OBĚTAVĚ vytvoří dílo (stopu + skate-manšestr) a v zhápětí přijede "volaký somár" a rozjezdí to autem,nebo dokonce ODHRNE PLUHEM !!! tak to už jsme tu republiku mohli nechat komoušům !!! Obdivuju snahu a práci Jizerské o.p.s. a doufám,že někdo hodný napříště ty hovada,co ničí Vaší práci ZASTŘELÍ DEVÍTKOU. Jdeme na kola ! Díky za letošní snahu a ať nám to za půl roku nasype po pás !!! :-)

Info ze dne 27.3.
Kuba, vloženo 27.3.2014 21:54

Dnes okolo 17 hod. trasa Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Čihadla a zpět. Velké zklamání:( Trochu jsem doufal, že to vydrží, ale opak byl pravdou. Z Bedřichova až k rozcestí U Buku pěšky, pak to šlo až na Novou Louku. Úsek Nová Louka - Kristiánov z větší části pěšky. Až půl kilometru nad Kristiánovem bylo sněhu dost a kromě jednoho krátkého úseku bez přenášení. Od Čihadel směr Smědava bohužel vyhrnuto pluhem. Když to shrnu, tak přenášení už je příliš a všude možně vykukuje štěrk. Jediný úsek na jedničkové lyže je právě půl kilometru nad Kristiánovem až po Čihadla. Ale podmínky se mění každou hodinu, takže opatrně.

Info ze dne 27.3.
Dóča, vloženo 27.3.2014 21:53

Okolo Jizerky odpoledne: mezi Mořinou a Bunkrem vytata mista nelze objet dal potom jezdecka byla fajn a promenádní horší ale dalo se. Sousska silnice je bez snehu, kolem Jizery koleje od auta a ty jsou take po trase Smedava Kiosek Jizerka takze špatné. Zitra možná ještě dopoledne, odpoledne to již bude pro masochysty.

Info ze dne 27.3.
ben, vloženo 27.3.2014 12:15

čtvrtek dopoledne, skejt: Bedřichov-Nová louka-Hřebínek-Točna-Bílé buky-rozcestí pod Holubníkem a zpět.
Be-buk - půl na půl jízda a přenášení, buk-NL dobré, NL-gregorák ucházející (koleje od auta), ale jde to, Gr-Hř - v pohodě, Bílé buky paráda!
obecně na skejt hodně dobré, na klasiku taky - ale musíš umět máznout, nebo šupiny. Kam nemůže slunce, pěkný tvrdý sníh, stopa jede. Kam už slunce svítí, měkne to, ale kaše to není, a stopa tolik nejede. Odhaduju, že odpoledne to půjde, zítra dopoledne taky. Zítra odpo to bude na hraně.

Info ze dne 27.3.
Jirka, vloženo 27.3.2014 12:04

Jezdecka super, zimni pohadka, ostatni kolem Jizerky ( Morina, bunkr, Promenadni) melo slabiny, ale s opatrnosti se dalo bez strachu o lyze. Kolem 10 hod dost zmeklo a zpomalilo. Snad pujde trochu I zitra, ale nevim...

Info ze dne 27.3.
R, vloženo 27.3.2014 8:37

ano z Nove Louky nad Blatak ( prakticky az Krist ) pul prenaseni pul jizda .. to auto jsem tam dnes potkal :-( nahoru nad Krist uz se da male kolo az ke Grogoraku snehu dost .. jen ted rano je to hodne zmrzle tak se v tom spatne brusli ..to povoli dopoledne . slunicko , azuro ..kdo si chce uzit vejlet idealni .. na klasiku stopy ok .. jen ty diry od hulek hluboke a ledove .. aby tam nekdo sve nezlomil ted po ranu

Info ze dne 26.3.
fplb, vloženo 27.3.2014 14:45

odpoledne super z NL , nazul jsem za mostkem, pak trošku přenes u Blaťáku a a pak až nahoru na Rozmezí prostě paráda, pak na čihadla, kde se projevilo sobectví lesáků nebo dřevařů, kteří vypluhovali ze smědavy čerstvě upravenou stopu. Asi jim to nedochází a umí akorát drndit s traktory. Jako paka - ale to se táhne celou sezonou. Nicméně nak krustě na knajpu pak zpět na kristiánov , nad chatkou směr panelka - zde super nahoru , kdo pojede dolů za lesem brzdit nebo lépe přejet přes louku vlevo. Na točku super, boří se hole , chce to větší košíky, hrozí i zlomení hole zvlášť na straně do příkopu tam se boří na 30 cm. z točny jsem sej ve stopě na hřebínek ,zítra už dole bude možná problém, Hřebínek G.křížek ok. pak autostopa ale OK.
na skejt dřina klasika úplně super na nannogripu i to celkem jede. Jinak klistrosra...

Info ze dne 26.3.
Jana, vloženo 27.3.2014 8:56

Nový sníh v Jizerkách s počasím luxusní. Jak rychle se objevil, bude asi zase ale mizet. Navečerní běžkování mezi Mořinou a Smědavou pěkné.
Koleje od auta se objevovaly v upravené trati i v zimě.

Info ze dne 26.3.
Ještědi, vloženo 27.3.2014 7:49

Mezi 16 - 17 hod malé kolo z Nové Louky, panelka je úžasná, nicméně na skate už to ideální není. Doporučuju klasiu, ideálně nanogrip nebo šupiny, kvalita sněhu se velmi mění. Sjezd na Kristiánov pěkný rychlý, ale dole už je sucho tak opatrbě,

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Eshop s lyžařskými vosky
Kompletní nabídka vosků SWIX, TOKO a RODE pro běžecké lyžování - parafíny, prášky, stoupací vosky, klistry, škrabky, kartáče, smývače

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji