Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Na úpravu stop je třeba ročně sehnat až 5 milionů korun. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 29.1.
Honza, vloženo 30.1.2015 17:21

Ve čtvrtek kolem 19:15 projely Panelku- Bílé Buky dva skůtry - maximální rychlostí, trať na bruslení zničená, a protože jely skutečně nesmyslně rychle tak odletující sníh poškodil na mnoha místech i stopu...Pokud nejely někomu zachraňovat život, jako že asi ne, tak pěkná dvojka idiotskejch frajírků...Nevíte, co je to za dementy?

Info ze dne 29.1.
C2S, vloženo 29.1.2015 21:23

Večerní bruslička ze Šámalky přes Vládní okolo Černé Nisy zpátky na Šámalku s odbočkou k Buku. Podmínky super, -3, hlavní trasy tvrdý, mimo měkčí.

Info ze dne 29.1.
pavel, vloženo 29.1.2015 19:26

Dnes bruslení - velký okruh z Maliníku. Na bruslení dost měkká trať, nejlepší to je okolo Krásný Máří na Tetřevky, tam to je vyfoukany a tvrdý. Stopy na klasiku OK.

Info ze dne 29.1.
MoH, vloženo 29.1.2015 17:11

Z Horního Polubného k Václavíkově studánce jen prošlapáno, pak už ale slušné stopy stále rovně až ke Smědavě, nahoru ke Knajpě také slušná stopa a to samé pak po Kasárenské a zpět. Zatím málo lidí, ale zítra začínají prázdniny tady v kraji, tak to bude asi horší. Šlo to na modrý extra, ,i když jsem přes to máznul Rode multi 0 až -2.

Info ze dne 28.1.
Pepa, vloženo 29.1.2015 14:17

Nazdar Tomáši,
moje narážka byla na jakoby bruslaře, kteří neumí bruslit nebo mají dlouhé lyže. Samozřejmě, že jsem to nemyslel plošně na všechn, co bruslí. Poničené stopy byly v oblasti od Černé Smědé na Předěl.

Info ze dne 28.1.
pavel, vloženo 29.1.2015 7:26

Včera navečer "klasika": z Maliníku - Závory - Stud. údolí - Kristiánov - panelka - Olivetská ...
Pěkné stopy kolem obou přehrad, zato panelka mezi Kristiánovem a Hřebínkem byla bída (rozjetá stopa na klasiku "jako by to někdo projel skialpama" a okolo točny nafoukanej sníh). Máza: parafín LF HWK +2- -8C, pod patou tuhej Rode na vlhkej sníh P38 + P40. Skluz i odraz OK obzvláště táhlý stoupání se jeli pěkně. Ke konci do toho začalo nepříjemně foukat a padat jemnej mokrej prachovej sníh a už jsem to musel poržet víc rukama. Tam kde jezdí menší davy tak se občas bořila pravá hůlka.

Info ze dne 28.1.
mmarek26, vloženo 28.1.2015 23:03

na FCB je skupina - "Do bile stopy" https://www.facebook.com/groups/251456818315859/?fref=ts - odjezdy aut z PHA -

Info ze dne 28.1.
Tomáš, vloženo 28.1.2015 20:58

Ahoj, dnes to byla v Jizerkách naprostá paráda, z Bedřichova přes Olivetskou horu na Hřebínek, Knajpu a Smědavu, krásně upravená stopa, dostatek sněhu, ani jeden kamínek.

Ještě si dovolím drobnou inzerci, snad admin a čtenáři prominou:)

Rád se přidám k někomu na běžky, ideálně 1denní výjezdy z Prahy směr Jizerky, Krkonoše, Krušky, většinou dávám tak 30-35 km, styl klasický, pokročilost střední, mohu i ve všední dny, auto nemám. Snažím se jezdit alespoň 2krát týdně, když jsou teď ideální podmínky, budu moct v neděli. Písněte mi na mail: toha@seznam.cz

Info ze dne 28.1.
Tomáš H., vloženo 28.1.2015 19:24

7:10 Bedřichov-Hřebínek-Točna-Ždárek-zpět Točna-Kristiánov-N.Louka-Bedřichov já osobně bruslil,bylo to měkčí,ale jako magor, podle Pepy, jsem si nepřipadal.Pepo Tvé narážky na "magory bruslaře" by jsi si mohl odpustit,všichni jsme rádi za dobré sněhové podmínky.

Info ze dne 28.1.
Pepa, vloženo 28.1.2015 18:53

Super! Z Vacl. studánky - Knížecí - Jezdecká - Promenádní - Předěl - Písčiny - kolem Paličníku - Předěl - Smědava - Knajpa - Kasárenská - H. Polubný. Všude perfektní stopy. Pouze magoři - bruslaři, kteří bezohledně rozjíždí stopy na klasiku po pracně vyjetých stopách rolbou. Když napadne přes 30 cm sněhu, tak se stopy zničí, protože sníh není slehlý. To by měl každý lyžař vědět. Ti by za zničení stop měli pokaždé zakoupit známku od OPS min. za 100 Kč.

Info ze dne 28.1.
Láďa, vloženo 28.1.2015 18:19

Proč se píše,kde rolby jezdí a pak to není upravené.Rolba z Jizerky dnes vynechala Hraniční a Jizerskou,škoda.

Info ze dne 28.1.
mildo, vloženo 28.1.2015 17:53

Dnes super upraveno od velké rolby,lidí malo-božské!Stopa pro klasiku tvrdá,rychlá.Pro liberecké-sluníčko bylo v okolí Paličníku.ZdarSKY

Info ze dne 28.1.
Zdeněk K., vloženo 28.1.2015 17:16

Dnes FANTAZIE ! Naprosto dokonale upravená stopa. Sněhu veledostatek. Kolečko Bedřichov - Bílá kuchyň - Hřebínek - Nová louka - Bedřichov. K absolutní dokonalosti chybělo jen snad slunce. :-) Málo lidí. Vážně paráda.

Info ze dne 27.1.
C2S, vloženo 28.1.2015 13:26

večer Šámalka, Kuchyně a zpět, pořád sněžilo, ujeté přes den od rolby, na tom různě vysoká vrstva čerstváče, mimo hlavní trasu na Hřebínek a Točnu dosti hluboké, nového tak dvacet. Po dnešní? úpravě to bude asi luxus. Bylo tak -2,-3, bruslení, teplý Madshusy s bílou skliznicí celkem klouzaly, černý bruslačky Fischerky bez díry ve špičce celkem drhnutí, na skluzu velkej rozdíl. Na Madšslusech asi zbytky modrýho LF, ale už po pár ježděních.

Info ze dne 26.1.
Pavel Hruška, vloženo 26.1.2015 20:57

Bedřichov ze stadionu,přes Kristianov na Kneipu, Hřebínek a Olivetskou horu zpátky. Všude skvělé sněhové podmínky, včera sněžilo, stopy jsou v pořádku, dnes tam bylo krásně

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Soutěž s Bedřichovskou pětihodinovkou
Pište zprávy o aktuálních podmínkách na kamzasnehem.cz a získejte startovné zdarma lyžařském orientačním závodě Bedřichovská pětihodinovka (8.2.2015)

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji