Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Na úpravu stop je třeba ročně sehnat až 5 milionů korun. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 12.12.
Redakce, vloženo 12.12.2014 20:56

Zdá se, že v Jizerkách se podmínky spíš zhoršují: "Aktuálně se v Jizerských horách se teploty pohybují mezi +0,5 a +1,5 stupni. .... Na magistrále jsou místy zbytky mokrého sněhu, podmínky pro lyžaře však nejsou příznivé." - dnešní zpráva z webu Jizerské OPS.

Info ze dne 11.12.
Antonín Suk, vloženo 11.12.2014 9:50

Tome,neumíš si představit,jak se už třesu na sníh,na běžky a tak se z té doslova deprese snažím nějak utéci.A jak lépe bych to mohl udělat,než (i trochu dětinským) vtipem. Hezký den všem "soukmenovcům",co už také mají běžkový absťák. :-)

Info ze dne 11.12.
Tom, vloženo 11.12.2014 7:14

A.Suk: vy přímo sršíte vtipem, fakt ostatní co sem vlezou nečekají nic jiného než přiblblý příspěvek rádoby vtipálka

Info ze dne 9.12.
Redakce, vloženo 10.12.2014 20:23

Na loukách v Jizerkách první nadšenci vyzkoušeli, že se dá lyžovat... o stopách se asi nedá mluvit, natožpak o úpravě tratí - je to na kameňačky a ne pro každého, ale je to lyžování!

Foto převzaté od Jizerské OPS je na FB - https://www.facebook.com/Kamzasnehem

Info ze dne 9.12.
Antonín Suk, vloženo 10.12.2014 19:33

Potkal jsem na silnici na Nové louce lišku,jak tam lyžuje.Koukal na ni zajíc a ptá se,jestli není blbá,že je ještě málo sněhu.A ona se podrbala za uchem a řekla : Nojo ! A já furt,proč mi to drhne !

Info ze dne 8.12.
snííh, vloženo 8.12.2014 6:19

sněžííí!!!:) :D

Info ze dne 19.10.
Pavla, vloženo 19.10.2014 23:05

Možná ve středu :-)

Info ze dne 11.9.
David, vloženo 11.9.2014 5:53

Pořád bez sněhu :(

Aktuality ze sezóny 2013/2014, popř. starších

Info ze dne 11.5.
Štěpán, vloženo 12.5.2014 1:28

V Jizerskách už po sněhu není ani památky. Už to není ani na staré lyže, pojedete zbytečně. Navrhuji čekat do další zimy.

Info ze dne 29.3.
David, vloženo 31.3.2014 12:38

Ráno v 8hod jsme vyrazili po loukách osady Jizerka k Panskému domu a dál po loukách kolem Jizerky a Safírového potoka až rašeliniště a pak doleva nahoru po staré cestě až na Promenádní cestu. Celou dobu perfektní sníh a lyžemi na nohou. Promenádní až k bufetu excelentní, dále horší, protože nějaký debiI projel cestu z Jizerky na Smědavu a zničil krásnou stopu. Ze Smědavy na Knajpu suprové, z Knajpy po Kasárenské bída, protáhli to pluhem. Je smutné jak někdo dokáže zničit práci někoho jiného. Od kůrovce směr Hraniční ale po cestě doprava na Václavíkovu studánku. Ale ve 2/3 této cesty to už bylo bez sněhu a tak kolem bunkru zpět na promenádní a ta zase až k parkovišti na Jizerce krásná. Takže paráda!

Info ze dne 29.3.
Karel, vloženo 30.3.2014 12:49

Hledám ztracené dioptrické brýle Nike. V sobotu 29.3.2014 okolo 14 hodiny jsem v prostoru od vyhlídky u památníčku nahoře na Vlašském hřebenu k bunkru a na Mořinu ztratil dioptrické brýle Nike, s nasazeným protislunečním klipem. Nejpravděpodobněji jsem je nechal nahoře na vyhlídce na lavičce. Když jsem se tam vrátil v 15 hodin, tak nahoře na kameni byl jen sněhuláček, kterého jsme tam předtím postavili, Ani cestou zpět na Mořinu jsem brýle nenašel.Pokud o nich někdo ví, prosím o zprávu na email kmjk@volny.cz. Děkuji. Karel, Liberec.
Jinak okruh Mořina - Jizerka - bufáč - Knížecí - Vlašský hřeben- bunkr - Mořina bylo příjemné opalování s běžkami na nohou a místy v ruce.

Info ze dne 28.3.
Redakce, vloženo 28.3.2014 11:48

Aktuální "oficiální" zpráva z webu Jizerské OPS: "Od noční úpravy z úterka na středu se podmínky na magistrále rychle změnily. Z důvodu oteplení mizí sníh takřka před očima. Velká většina Jizerské magistrály je sjízdná s obtížemi, proto prosíme o opatrnost. Vhodné podmínky jsou zatím ještě na úsecích Kristiánov - Čihadla, Bílé buky, Knížecí, Promenádní." Za každé přínosné doplnění či aktualizaci bude samozřejmě rádi.

Info ze dne 28.3.
Antonín Suk, vloženo 28.3.2014 9:56

Nepíšu o žádné osobní zkušenosti,ale musím si ulevit.Nahoře jsem nebyl od února,kdy tam ještě aspoň něco bylo,ale s hrůzou zjišťuje,že se nám letos nějak vrátily poměry do let sedmdesátých až osmdesátých ! Jedna organizace OBĚTAVĚ vytvoří dílo (stopu + skate-manšestr) a v zhápětí přijede "volaký somár" a rozjezdí to autem,nebo dokonce ODHRNE PLUHEM !!! tak to už jsme tu republiku mohli nechat komoušům !!! Obdivuju snahu a práci Jizerské o.p.s. a doufám,že někdo hodný napříště ty hovada,co ničí Vaší práci ZASTŘELÍ DEVÍTKOU. Jdeme na kola ! Díky za letošní snahu a ať nám to za půl roku nasype po pás !!! :-)

Info ze dne 27.3.
Kuba, vloženo 27.3.2014 21:54

Dnes okolo 17 hod. trasa Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Čihadla a zpět. Velké zklamání:( Trochu jsem doufal, že to vydrží, ale opak byl pravdou. Z Bedřichova až k rozcestí U Buku pěšky, pak to šlo až na Novou Louku. Úsek Nová Louka - Kristiánov z větší části pěšky. Až půl kilometru nad Kristiánovem bylo sněhu dost a kromě jednoho krátkého úseku bez přenášení. Od Čihadel směr Smědava bohužel vyhrnuto pluhem. Když to shrnu, tak přenášení už je příliš a všude možně vykukuje štěrk. Jediný úsek na jedničkové lyže je právě půl kilometru nad Kristiánovem až po Čihadla. Ale podmínky se mění každou hodinu, takže opatrně.

Info ze dne 27.3.
Dóča, vloženo 27.3.2014 21:53

Okolo Jizerky odpoledne: mezi Mořinou a Bunkrem vytata mista nelze objet dal potom jezdecka byla fajn a promenádní horší ale dalo se. Sousska silnice je bez snehu, kolem Jizery koleje od auta a ty jsou take po trase Smedava Kiosek Jizerka takze špatné. Zitra možná ještě dopoledne, odpoledne to již bude pro masochysty.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Eshop s lyžařskými vosky
Kompletní nabídka vosků SWIX, TOKO a RODE pro běžecké lyžování - parafíny, prášky, stoupací vosky, klistry, škrabky, kartáče, smývače

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji