Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 18.1.
petrLB, vloženo 18.1.2017 16:23

Klasika. Luxus. Mráz. Nádherné počasí. Stopa už od České chalupy, ze Závor ke Kuběnkově chatě. Než se sjíždí na rozcestí, cesta se rozdvojuje a doprava vede stopa někam k Poledníku. Ta ale asi po 2 km končí, dál jen od lidí. Na Bílou kuchyni je to hodně měkké (upravovalo se poprvé). Přes Máří na Smědavu, dál na Předěl a Paličník opět měkkčí, ale stopa všude parádní. Od Kiosku spojkou na Kasárenskou a přes Rozmezí zpátky. Výměny dne dovolené za toto nelituji. Díky o.p.s., odměna DMS.

Info ze dne 18.1.
Iva z Jizerek, vloženo 18.1.2017 15:51

Z Hrabětic od Kapličky upraveno směr Královka i směr Horní Maxov.

Info ze dne 18.1.
zoly, vloženo 18.1.2017 12:14

(Odpověď na dotaz uživatele Daniela z 17.1.: Zítra se chystám přes Mariánské boudy na Knajpu. Ví někdo, jestli je silnice k parkovišti na Mariánské hoře sjízdná?)
sjízdná je, ale jen protažená a úzká. Chce to auto nejlépe 4 x 4, nebo alespoň kvalitní zimní gumy, neboť se často stává, že v půli se potká auto zhora i zdola a vždy musí jeden někam odcouvat... Jinak Mariánka - Boudy - Kneipa - Protržená - upraveno, uprostřed měkčí, ale výtečné podmínky, kdybych na Boudách nepotkal dva blby na fatbikách, který to slušně rozvorali z Marianské hory.

Dotaz
Godi, vloženo 18.1.2017 12:26

Ahoj, podle planu OPS ze dne 16.1. mela byt upravena trasa k Hrabetice -kaplicka,Hrabeticka louka, Josefovska prehrada. Ve Skimape to ale oznacene neni. Muze dat nekdo zpravu, jak to tam vypada? Diky

Zodpovědět
Info ze dne 17.1.
Růža, vloženo 17.1.2017 22:01

Dnes v 16.hodin klasika z Harrachova,Orle,Jizerka,Knajpa,Maliník a sjezd do Lidových sadů.Nejlépe upravená stopa byla v Polsku,taky jsem tam nepotkal ani živáčka.Už je to lepší jak se prodlužuje den,bez čelovky se dalo až za Jizerku.Sjezd do liďáků nic moc,je vidět že už jsou lidi zhýčkaný a radši se dolů svezou autem,takže jsem jel úzkou pěšinou,ale všude okolo prašánek,tak se padalo dobře.
Tome,v sobotu vyrážíme,tak doufám,že jsi všechny prachy neutratil v DMSkách a že Ti aspoň litránek zbyl do kostek.

Info ze dne 17.1.
Pajson, vloženo 17.1.2017 21:57

večer na klasiku Maliník-Černá Nisa-po břehu k rozcestí Za přehradou (jedna stopa)-pak malý okruh a zpět po kanále. Nemělo to chybu, máza modrý V30 krásně podržel, hůlky se dost bořily.
Jen proč někteří vozí večer světlo jak vod kombajnu?

Info ze dne 17.1.
Mapák, vloženo 17.1.2017 20:42

Z Maliníku po Kanálu k přehradě a dál po povalovém chodníku an rozcestí Za Přehradou. Vše krásně upraveno skútrem, na Kanálu dokonce obousměrně (dvě stopy). Projetá byla dokonce i spojka z rozcestí Za Přehradou na Hřebínek paralelně s Hejnickou (přes Hřbítek). V té euforii jsem se vydal na Ždárek s tím, že by mohl být protažený i Kristiánovský chodník na sedlo Holubníku, ale tam jsem byl od víkendu první lyžař. Až od odbočky na Černou horu dolů na Kulaťák (rozcestí pod Holubníkem) byly alespoň viditelné dřív vyjeté koleje od meteorologů a dalo se tam trochu odrazit hůlkami. Dolů na Kristiánov a přes Novou Louku do Bedřichova už vše perfektní! OPS díky!

Info ze dne 17.1.
Martin, vloženo 17.1.2017 19:04

Nová Louka - Pod Kristiánovem - Josefodolská hráz - Pod Prezidentskou chatou - U Buku - Nová Louka. Dnes 14-16h SKATE. Oproti včerejšku mnohem lepší počasí, s tím se i lineárně zvýšilo množství lyžařů ve stopě. Zde doplním trochu Ivu z Jizerek, rolba kolem Josefodolské přehrady jela těsně před náma a vše bylo upraveno. Opět měkčí podklad pro skate.

Info ze dne 17.1.
Iva z Jizerek, vloženo 17.1.2017 17:25

Dnes mezi 11.-14.hodinou klasika Nová Louka - Rozmezí - Smědava - Promenádní - Vlašský hřeben - Kasárenskou zpátky. Tato trasa upravena, ovšem někde záhy poničena bruslaři. Nebyly upraveny slibované trasy přes Josefodolskou přehradu a přes Královku na Hrabětice - kdy jindy, než dnes? Janov nad Nisou na stopy přispívá nemalou částkou ...

Info ze dne 16.1.
Martin, vloženo 16.1.2017 20:56

Bedřichov - Nová Louka - Hřebínek - Olivetská hora - Závory - Bedřichovská přehrada - Vládní - U Nové louky - Bedřichov. SKATE. Celý den chumelilo a bylo to na stopách znát. Rolbaři se myslím mohli snažit sebevíc, ale to aby to bylo sjízdné na nejvyšší úrovni, by museli jezdit každých půl hodiny. Pokud napadne takové množství prašanu za tak krátkou dobu, ani oni s tím nic nezmůžou. Většinu času jsem se bořil v několika centimetrech prašanu, takže to chce vynakládat více síly, ale jede to. Stopy na klasiku vypadali lépe. Jinak ani to, že to ta rolba projede není úplná výhra. Stačí aby po tom doslova projelo pár skejtařů a měkký podklad se rozsype. Stačilo jet na místě po kterém hodinu předem jela rolba a kdybych ji neviděl na vlastní oči, tak bych tomu ani neuvěřil. Chtělo by to, aby to trochu umrzlo. DMS poslána.

Info ze dne 15.1.
Redakce, vloženo 16.1.2017 22:24

K úpravě v neděli nad ránem se ještě hodí dodat, že oproti původním plánům z webu JOPS dle GPS záznamů nejspíš neproběhla úprava z Předělu na Písčiny.

Jinak hodnotící komentáře k víkendové úpravě tratí jsem přesunul do obecné diskuse na http://www.kamzasnehem.cz/diskuze , tam je lepší prostor na argumentaci, zatímco zde spíše odsouvá přínosné zprávy o aktuálním stavu.

Info ze dne 15.1.
Mates, vloženo 16.1.2017 0:59

Pozor při sjezdu z Olivetské směr Černá Nisa, cca 400m od začátku sjezdu v pravé stopě hlína, rolba štrejchla krajem o svah. Ale dá se to přeskočit ;-)

Info ze dne 15.1.
Martin Sajal, vloženo 15.1.2017 22:37

Přes noc nasněžilo, celý den sněžilo dál. Tam, kde bylo upraveno rolbou v neděli nad ránem, byly tratě i odpoledne ve slušném stavu pro oba styly. Kde bylo upravováno v noci na sobotu, tak úprava zapadla pod cca 15 čísel sněhu. Bruslení v tom muselo být utrpení, klasici si vždy nějak poradili a stopy vyjeli.

Z míst, kde nejsou GPS záznamy z rolby na Skimapě: Hrabětice směr rozcestí pod Slovankou a asi dál na Maxov - na skate zapadané, stopa na klasiku dopoledne kvalitní. Odbočka na Dolní Maxov v sobotu upravena jen k silnici mezi Hraběticemi a Horním Maxovem, dál do Dolního Maxova jen od lyžařů, na skate nemožné. Cesta z Bílé Kuchyně směr Oldřichov projetá až ke kontrole č. 7 od lyžařů, co se účastnili B5h (viz mapa http://play-map.com/event.php?id=177 ), dál dolů taky nějaká stopa vedla. Na skate nemožné, dokud to neupraví.

Info ze dne 15.1.
Jurik, vloženo 15.1.2017 18:16

V daných podmínkách (celodenní sněžení) pěkné svezení Bedřichov JIzerka a zpět. KLobouk dolů před rolbaři. Dojezdí a tam kde začali je zase zasněženo. Dík.

Info ze dne 15.1.
Filip K, vloženo 15.1.2017 17:41

Maliník - Závory - Nová louka - kolem Josefodolské přehrady na Kristiánov - Pod sedlem Holubníku - Točna - Hřebínek - Nová louka - Maliník...Úsek od Kristiánova přes Točnu a Novou louku na Maliník super svezení, relativně tvrdý prostředek, jinak se to hodně bořilo. Mimochodem i úsek od Josefodolské přehrady na rozcestí Pod Kristiánovem je upravený, ačkoliv je na mapě zakřížkován jako omezený.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji