Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.1.
michal, vloženo 21.1.2018 19:55

Skřítek-Hvězda, dvě strojové stopy, uprostřed místo na bruslení, sněhu hodně, -3, slunečno, lepší to asi být nemůže.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 21.1.
Pavel, vloženo 21.1.2018 16:29

Na okruhu kolem Kamence z nádraží v Lomnici u Rýmařova je sněhu dost, ale místy na otevřené louce chybí stopa. Celkově podmínky výborné, běžkařů velmi málo.

> Nízký Jeseník

Info ze dne 20.1.
Fanda Bezkar, vloženo 22.1.2018 7:17

Ostruzna-Paprsek-Kladske sedlo-Navrsi-Mokriny-SedmCest-Dolni Morava. Z Ostruzne se da jet rovnou od vlaku nad sjezdovkami. Potvrzuji sjezd na Kladske i na rampu sice upraveny, ale obcas se to probori nebo je tam lavor, tak opatrne. Za Navrsim opet snih, snad ho zase neodhrnou. Dolni Morava az dolu OK s podkladem, jen pred mostem vyjeto od nakladaku, tak cca 2km nic moc stopa.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 20.1.
olda, vloženo 21.1.2018 19:50

Sněhové podmínky vynikající, nahoře magistrála strojově jakžtakž upravena, ovšem dole od Závory, Babská nic. Snad jen kdyby se více snažili o strojovou úpravu tak, jak sdělují veřejnosti.

> Králický Sněžník

Info ze dne 20.1.
fwj, vloženo 21.1.2018 19:50

jak teď jezdívá rolba přes Kladské sedlo směrem na kapličku, tak tam nemám moc radost z toho sešupu na Rampu, zkusil jsem pokračovat po té vrstevnicové cestě dál a za 15min jsem byl i se šlapáním stopy zpátky na hranici u patníku 61/7, šlo by to trefit i lépe, takhle jsem se chvíli po hranici vlastně vracel, po hranici samo není strojová ( spíš sněžnicová ), ale třeba se tato info někdy někomu bude hodit

> Králický Sněžník

Info ze dne 20.1.
Aleš M., vloženo 21.1.2018 10:43

Trasa Skřítek – Žďárský Potok – Pod Výšinou – Stříbrné Hory – Skály – Rýmařov
Od Skřítku po červené údolím Podolského potoka, příjemná stopa , Žďárským Potokem po zasněžené silničce k Severce, od sjezdovky podél les a po pláni k motorestu zastávka, zelenou TZ Pod Výšinu, po pláních skútrové stopy k Návrší a ke Kammné hoře (Čertův kámen), po siliničce k Stříbrným horám, poněkud horší orientace v mlze, ale hromada sněhu, od Skal přes pole a louky až do Rýmařova, perfektní.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 20.1.
Michal, vloženo 21.1.2018 7:39

Domasov-Jivova-Pohorany sjizdne,sem tam hrudka na poli ,ale jinak pohoda,doporucuji vsem,je to na starsi bezky,neboli kameňáčky.....

> Nízký Jeseník

Info ze dne 20.1.
Bořek, vloženo 20.1.2018 20:26

Včera v noci projeto všechno, dnes od 8 hod sněžení a připadlo 10 - 20 cm čerstvého sněhu. Na klasiku si lidi stopu prošlápli, skate byl utrpení v hlubočáku. Přesto všechno pěkné podmínky, sněhu metr, možná i víc. Jel jsem po svážnicích mezi sjezdovkami nahoru na Vyhlídku Kaskády Nad Zatáčkou U Sedmi cest Pod Chlumem po svážnicích dolů. Počítám ale s tím, že podmínky byly minimálně podobné všude. Dokud neprojedou znova, super to nebude.

> Králický Sněžník

Info ze dne 20.1.
Michala, vloženo 20.1.2018 20:19

Trasy kolem Rýmařova upraveny, většinou 1 stopa skútrem, sněhu dostatek.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 20.1.
petr, vloženo 20.1.2018 20:16

Rýmařov Ski centrum směrem na Starou Ves a Žďárský potok, stopa projeta v pátek skútrem a během dne prošlápnutá běžkaři. Sněhu 15-20 cm, na pár místech podél Novopolského potoka stopa vlhne zespodu, ale jen kosmetická záležitost. Dále na Kamennou horu sněhu přibývá, lyžařů ne. Zpet do Rýmařova, 17,5 km nádhery. Prašan, modrý Swix
Druhé kolo z Rýmařova podél silnice směr Horní
Město, kolem Hornoměstské zatáčky dál na Skály a Stříbrné Hory a po magistrále opět na Kamennou horu. Zpět téměř stejné trase se zajížďkou do Horního města. Stopa projeta včera skútrem, lyžařů ještě méně než na první trase. Sněhu místy i půl metru, naštěstí pod stopou a těsně vedle ní pevný podklad pro hole a pro odraz. 18 km nádherného svezení, které možná stálo více energie než má oblíbená Skřítek - Karlov, ale zase bohatě vykoupeno minimem běžkařů. Doporučuji...

> Nízký Jeseník

Info ze dne 20.1.
Zbyněk, vloženo 20.1.2018 19:51

Dobrý den,
ideální pro začátečníky jsou stopy kolem Rýmařova. Podle serveru bilestopy je upraveno, jak to ale vypadá v reálu si netroufám říct. Podle mapy jsou najeté i stopy mezi Vrbnem a Karlovou Studánkou (pro vás víc po ruce). Obzvlášť "Lázeňská" mezi Hvězdou a Malou hvězdou je ideální. http://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/malamoravka Do stop je to ze zmiňovaných míst od auta pár desítek metrů. S půjčovnou neporadím.
(Odpověď na dotaz uživatele Yva z 20.1.: Dobrý den, plánuji se s mužem poprvé postavit na běžky. Příští víkend jedeme k Rejvízu. Budem střídat sjezdovky a běžky. Sleduji přes Holiday info upravené stopy na trase cca od Šternberku směrem k Rejvízu. Doporucite mi něco vhodného pro začátečníky, s půjčovnou běžeckého vybavení? Měla jsem zatím na Karlov, Vrbno a Rejvíz..popř. Ostružná...a ideál začátek stopy tak, aby mě tam nemusela vyvést lanovka )

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 20.1.
sysel, vloženo 20.1.2018 19:48

St.Ves-Žď.potok-sfinga-Ferdinandov-H.Město-Rešov a zpět. Projeto skútrem a lyžaři. Pouze klasika,na brulení nic. Sněhu 20-40cm, v úseku HM-Rešov míň, místy lezla hlína. Penzion nad vodopády otevřen út-ne, mají pivo a jídlo. Celkově prima.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 20.1.
ladimura, vloženo 20.1.2018 19:31

Horni stanice lanovky Kouty, od Tetrevi chaty po červené turistické přes Mravenecnik sedlo na vyhlídku Dlouhé stráně. Stopa byla projeta od bezkaru, sněhu spousty. Pak sjezd k okruhu Mravenecnik a přes Malou Jezernou, chatu Margaretku zpět k horní stanici lanovky. Okruh byl určitě projety od rolby, ale protože už dva dny sněží, tak to bylo celkem zapadane. na bruslení vůbec. Ale jinak naprostá paráda. Hromady úžasného sněhu. A od vrchní stanice lanovky dolu po cyklo až do Loucne. Úžasný sjezd, sněhu dost, lehce ujezdene. Konečně pořádná zima.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 20.1.
Tomis, vloženo 20.1.2018 18:08

Červenohorské sedlo - Kamzík.
Sněhu samozřejmě čím dál tím víc, dnes dopoledne zase něco čerstvého, takže super. I když na bruslení to bylo kapku těžší. Z Kamzíku zpět na Výrovku docela projeto, lidi v obou směrech, ale togogan nad Petrovku neprojetý.
Na Sedle by hodně pomohlo, kdyby parkovači nezastavovali auta a nevybírali v kopci a nedělali tak z něho skluzavku.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 20.1.
Petr, vloženo 20.1.2018 17:33

Trasa z Hvězdy po Kapitánské cestě do Karlova po nočním sněžení není nic moc. Stopa skoro zavátá a vůbec to nejelo.

> Hrubý Jeseník

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Navštivte Jeseníky - běžecké lyžování
Seznam upravovaných lyžařských tras v Jeseníkách včetně jejich aktuálního stavu
Jeseniky.net - sekce běžkařské trasy
Velmi podrobné informace o trasách v Jeseníkách, u některých včetně aktuálních podmínek
Infosumperk.cz - sekce zimní sporty
Popis několika lyžařských tras na stránkách Regionálního a městského informačního centra Šumperk