Trojmezí a Stožec – běžky

Hraničními obcemi této oblasti jsou na severozápadě Strážný a Lenora. Nedaleko odtud leží Stožec, ze kterého se dá na běžkách vyrážet snad na všechny světové strany. Jižním směrem se nachází Nové Údolí - hraniční přechod, ze kterého se dá pokračovat na lyžích k upravovaným tratím v německém Haidmuhle. Jihovýchodním směrem ze Stožce pak vedou trasy do oblasti Trojmezí. Na běžkách se dá jet třeba podél Schwarzenberského plavebního kanálu, k Plešnému jezeru (ležícímu pod nejvyšším vrcholem české části Šumavy, kterým je Plechý), či ještě dále k začátku vodní nádrže Lipno do Nové Pece a k hraničnímu přechodu Zadní Zvonková, kde navazují upravované stopy rakouského lyžařského areálu Schöneben.

Odkaz: webkamery - Šumava

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 30.3.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 31.3.2018 8:36

Schöneben dnes. Moc hezký výlet. Jel jsem nejdrive na Hochficht a pak Grünwald a zpět.

Fotky z přidružené FB skupiny od od ابو مصعد التثيكي jsou na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900365626801691/

Dotaz
Jarda, vloženo 24.2.2018 15:39

Zdravím, nevíte někdo, zdali je sjízdný úsek Stožec-Nová Pec? Díky

Zodpovědět
Info ze dne 2.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 2.1.2018 11:50

Zataženo, déšť se sněhem, Stožec 2°C, Nová Pec 1,3°C , Hliniště 1,4°C (7:00), sněhová pokrývka cca 15 cm , Plechý cca 110 cm, kvalita sněhu – zledovatělá vrstva s cca 2 cm nového mokrého sněhu.
Poslední úprava tras 26.12.2017.

ZDROJ: www.bilastopa.cz

Info ze dne 29.12.
Martina Š, vloženo 29.12.2017 20:43

Dnes Nové Údolí - Haidmuhle - Altreichenau a zpět výborná podmínka, vyfrézované stopy na klasiku, běžkařů málo, sněhu dostatek ...a hospoda v Novém Údolí již otevřená od 28.12.

Info ze dne 29.12.
Martin_z_Prahy, vloženo 29.12.2017 17:49

Pipis podmínek omylem zadán jako dotaz - omlouvám se.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin_z_Prahy z 29.12.: Trasa Nové Údolí - Haidmühle - Bishofsreuth - Mláka - Krásná Hora - Nové Údolí. Sněhu dostatek, zmrzlý podklad, 5 cm nového. V Bavorsku upraveno na klasiku, na bruslení pouze krátký okruh v Bishofsreuthu. V CZ pouze projeté stopy od lyžařů.Stav sněhu, úprava stop v Haidmühle viz http://www.haidmuehle.eu/deutsch/schneebericht/index.html )

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 15.2.
Jirka, vloženo 15.2.2017 19:46

Zadní Zvonková - Josefův důl - Medvědí potok... Sněhu docela dost, ale bohužel rolba na této části "šumavské magistrály" projela naposled snad někdy před 14 dny. Připomínalo to spíš oraniště, sjezd dolů jsem pak ani neriskoval. A přitom kousek dál na rakouské straně je vidět, že stopu lze udržovat (ano, vím, je to o o trochu výš, lepší sníh, a taky se tam za stopu platí... oni by lidé jezdili i k Nové Peci a možná i platili, kdyby tu byl alespoň náznak nějaké snahy)

Info ze dne 4.2.
Deer, vloženo 4.2.2017 21:51

Nové Údolí-Nové Údolí rozcestí místy podklad rozmazaný frézou. Upraveno dále směrem na Ministerku. Bohužel jsme zvolili cestu přes Rosenauerův pomník na Ministerku, kde je komplet protaženo pluhem, takže pěší výlet. Z Ministerky na Medvědí cestu dobré. Odtud na Medvědí kámen a zpět místy vytáto na podklad. Medvědí cesta - Jelení vrchy hodně frézou roztahaný podklad (vede po cestě lesem - silnice vypluhována). Dále až na Rossbach problematické, sněhu po stranách dost, ale v prostřed vylézaly kameny. Rossbach - vrchem - Láz- dostatek sněhu a upraveno. Láz - Nová Pec po louce kdysi upraveno, leze tráva, ale celkem bez problémů sjízdné.
Celkově bych hodnotil trasu Nové Údolí- Ministerka-Říjiště-Nová Pec za celkem dobře sjízdné, i když hlavně na začátku a konci leze podklad. Nové Údolí- Rosenauerův pomník- Ministerka nesjízdné a Jelení vrchy - Rossbach jen s maximální opatrností, pokud máte rádi svoje lyže. To, že na spoustě míst leží vrstva jehličí, lišejníků a větviček člověk postupem času začne ignorovat...

Info ze dne 3.2.
Zbyněk, vloženo 3.2.2017 21:14

Stožec - České Žleby - Strážný - Mlaka - Nové Údolí - Stožec

Stopy upravené, mazání problematické. Ráno umrzlo, přes den nad nulou. Někde rolba vyhrnula podklad. Chtělo by to pár čísel navíc.

Info ze dne 2.2.
Zbyněk, vloženo 2.2.2017 21:47

Včera a dnes:
Zmrzlé až ledovaté stopy, po poledni obměk (dnes výrazně víc, než včera). V lese pod stromy hodně nečistot. Mazal jsem VR75, kolegové fialový swix- obé drželo překvapivě vcelku slušně. Dnes jsme potkali rolbu, která projížděla trasu Stožes - N. Údolí - Oslinec - Bonerova cesta - Stožec. Plešné jezero, Jelení vrchy apod., stará stopa, ale dobré. Podobně Kostelní cesta, Krásní hora, Lenora - Soumarský most... Málo lidí.

Info ze dne 31.1.
Zbyněk, vloženo 31.1.2017 20:35

Ve Stožci ráno střídavě pršelo a sněžilo. Vyrážel jsem v cca 10:30. Ve stopě 1-2 cm těžkého mokrého sněhu. Skluz minimální, odraz nic moc = pěkná dřina. Během jízdy chvílemi mrholení nebo sněžení. Jel jsem po Bonerově cestě na Oslinec, kolem kanálu k Hučinské cestě, okruh přes Jelení vrchy a zpět po stejné cestě. Stopa od Oslince plná nečistot, dál už lepší. Teplota celý den lehce nad nulou. Nepotkal jsem jediného běžkaře, pouze dva pěšáky. Mazal jsem červený V60 - jakž takž držel, pokud to zítra zmrzne,bude to na klistr.

Info ze dne 30.1.
Zbyněk, vloženo 30.1.2017 17:36

Stožec - Tovární cesta - Oslinec- Nové údolí - přes Německo na Mlaka - Stožec

Kvalita sněhu oproti včerejšku díky vysokým teplotám přes den o stupeň horší, než včera. Sníh se měnil každou chvíli a bylo obtížné namazat. V lese stopy místy znečištěné jehličím a větvičkami, na slunci po poledni rozbředlé, ve smrkových mlazinách kvalita výborná celý den. Jinak stopy pěkně vyjeté po celé délce. Celkově stále ještě slušná lyžovačka. Stožec - N. Údolí 1 stopa + skate, v Německu upravené na klasiku, podobně i přes Krásnou horu na Stožec.

Info ze dne 29.1.
Zbyněk, vloženo 29.1.2017 17:00

Dnes ze Stožce do Volar a zpět přes Lenoru do Stožce.

Stopy pevné, vymrzlé a poměrně rychlé. Kolem poledne na osluněných místech trochu umydlené. poblíž Soumarského mostu méně sněhu - leze podloží. Jinak dobré. Celkově nadprůměrné běžkování. Ráno ve Stožci -20°C , přes den kolem nuly, slunečno, bezvětří. Stopy jsou upravované na klasiku.

Info ze dne 21.1.
Martin_z_Prahy, vloženo 21.1.2017 18:14

Trasa Volary - Soumarský Most - Dobrá - Stožec - Nové Údolí. Stopa perfektně upravená, na klasiku, sněhu dostatek (několk horších míst před a za Soumarským Mostem). Doporučuji.

Info ze dne 17.1.
ziv, vloženo 18.1.2017 12:20

Poraďte, prosím, je to v okolí Stožce, či v Haidmühle na běžky, jsou protaženy stopy? Dík.

Info ze dne 12.1.
Havlík, vloženo 13.1.2017 14:53

Chtěl jsem ze Stožce na Plešné jezero a pak Jelení vrchy.Nikde žádná upravená stopa,Plešné jezero jsem musel vzdát.Asi po téměř 4 h jsem se hlubokým sněhem doplahočil do Jeleních vrchů a odtud do Nové Pece už po silnici což byla nelepší jízda protože ji jen prohrnují a nesypou.Nikde se stopy neupravují a proto tam vyjet na běžky nedoporučuji.Asi 5 km před Jeleními vrchy jsem potkal dva lyžaře a pak se mi jelo lépe,ale jinak nikde nic.

Doporučujeme

Pobyty na Šumavě - slevy až 45 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 2690 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Lipno - Sternstein - Hochficht
Aktuální sněhové podmínky v oblasti Lipna a blízkých rakouských areálech Sternstein a Hochficht (Schöneben) - zahrnuto mezi zprávami ze sjezdovek