Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 4.2.
bobby, vloženo 4.2.2018 20:37

V Bedřichově jsou vynikající podmínky.

Info ze dne 26.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 26.1.2018 16:42

Dnes mrzlo, takže stopy zmrzlé, ale jezdit se dá. Skůtrem raději ne.Místy voda, kameny,hlína.

Info ze dne 25.1.
čecháček, vloženo 26.1.2018 10:55

noční lyžování s čelovkou - cca -1st. lehce přimrzlo, tj. velmi rychlé, ale pouze pro opravdové nadšence na kameňačkách... ze Stožeckého sedla na rozcestí "pod Ptačincem" - dost dlouhé přenášení, pak už bez sundání lyží ... něměcká magistrála - slušná, chata pod Luží (lyžařská stopa celkem ujde, červená hřebenovka rozšlapaná od pěších a kameny), nejlepší svezení od Trojhranu k Jánovi - tam jsou velmi ucházející podmínky, spojka na magistrálu je proteklá potokem-lze to, "ale", pak magistrála od Křížku ke Stožeckému sedlu slušná. ... tak mi z toho vychází asi lepší parkovat a vyrazit od Jána a vyhnout se především úvodní části (Stožecké sedlo-rozc. Pod ptačincem, tam to již bylo v dost dlouhém úseku pěšky a bude hůř).

Info ze dne 25.1.
bobby, vloženo 25.1.2018 18:29

Dnes jsem projel Kočárovku, prvních 400m špinavá stopa, větvičky. Od vyhlídky už je to lepší, dál v lese kupodivu slušné svezení, čistý bílý sníh, sem tam mokrá stopa. U odbočky na Svor je nebezpečné místo, spadlý strom, těsně vedle stopy.

Info ze dne 25.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 25.1.2018 16:37

V Horní Světlé to jde opravdu do kopru jak píše Hana.Zatím se ještě dá, ale místy už je voda.Škoda.ještě včera projeto, dnes raději ne, abychom nezničili trasu úplně.

Dotaz
Eliska, vloženo 25.1.2018 22:42

Dobrý den, kdyz budou dobre snehove podminky nemohla by se Lužicka 30 posunout o tyden, tedy na 10.2.?

Zodpovědět
Info ze dne 24.1.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 24.1.2018 21:32

Pro nedostatek sněhu, nezpůsobilé tratě pro závod a hlášené oteplení jsme byli nuceni ZRUŠIT i tento termín Polevské lyže 27.1.2018. Dle dlouhodobé předpovědi se má v příštím týdnu opět ochladit a padat sníh. Pokud to bude jen trochu možné, místo Lužické 30 bychom 3.2.2018 uspořádali aspoň Polevskou lyži, která není tak náročná na sníh jako třicítka. I přesto, že nám počasí příliš nepřeje, snažili jsme se zuby nehty udržet běžkařské tratě v okolí Polevska přes víkend až doteď sjízdné. Jako nejlepší se nám v tuto chvíli jeví Kočárovka, kde jsou ze začátku sice větvičky, ale zbytek je stále dobrý. Dokud nenapadne nový sníh, nebudeme tratě upravovat. Děkujeme za přízeň. SKOL!

Info ze dne 24.1.
Hanka, vloženo 24.1.2018 17:29

Kaufmanak, Sebr, Ptacinec, U Jana / super upraveno ale uz jsou to mokre sracky... spatne svezeni, mlha ... pujde to behem 2 dnu uplne do kopru. Predpoved je na prd.

Dotaz
kitt, vloženo 24.1.2018 11:31

Lauschekamm super um die Finkenkuppe auch alles möglich gestern Abend 22Uhr

Zodpovědět
Info ze dne 23.1.
RiRa Cvikov, vloženo 23.1.2018 12:02

Cvikovské okruhy projeté stopařem:DDM,Veselák,Benzínka,Svor hřbitov.Místy tráva a krtiny.

Info ze dne 23.1.
Bohdan, vloženo 23.1.2018 11:42

To H. Šmíd
- skate - Vesec www.skijested.cz/novinky-bezecky-areal-vesec-zima.html - 15 cm sněhu ... ale nebyl jsem tam

Info ze dne 23.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 23.1.2018 11:41

Dnes v horní Světlé drobně sněží, trasy kromě Bouřného / málo sněhu/ všechny projety.Dnešní návštěvníci tras v Horní Světlé- běžkaři , kteří tratě dnes projeli,byli spokojeni a o tom to je.

Info ze dne 23.1.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 23.1.2018 9:59

Na skate to je v Lužických horách možné pouze na Polevském vrchu od Kapličky nad vlekem, malé parkoviště mezi Polevskem a Práchní. Okruh měří cca 2,5 km. Dále je v Novém Boru pro skate upravován bývalý cyklistický ovál, přístup od ul. SLoupská nebo V Hájku. O kruhměří 1 km.

Ahoj, v sobotu jedeme na přespání na Ještěd, nevíte někdo, kde se v dojezdové blízkosti Ještědu (autem) v Lužických horách dá běžkovat na skate? Jizerky známe, chtěli bychom to zkusit od Ještědu na západ...Děkuju za případné odpovědi.)

Info ze dne 23.1.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 23.1.2018 9:53

Dnes kolem druhé hodiny opět vyjedou skútry Ski Polevsko, upravena bude tzv. pětka z Jedličné přes Polevský vrch k vleku a ke Kapličce a dále okruh od Kapličky k prácheňskému vysílači a Kočárovka z Jedličné ke Svoru. Rolbou ze Sportovního areálu Polevsko bude upraven 2,5 km okruh pro skate nad vlekem přes Polevský vrch a ke Kapličce. Skútrem města Nový Bor upravíme pouze válcováním tedy pro skate cyklistický ovál v Novém Boru (cyklostezku na Sloup upravovat nelze u důvodu velkého množství větví a malého množství sněhu).
Zítra dopoledne proběhne U Kapličky Okresní kolo v klasickém lyžování, kterou pořádá DDM Smetanka ve spolupráci se Ski Polevsko. Zda se v sobotu uskuteční Polevská lyže rozhodneme během čtvrtka. Užijte si zimu, od středy se má postupně oteplovat.

Info ze dne 22.1.
Jirka, vloženo 22.1.2018 22:08

"Cvikovská magistrála" na Milštejn je stále s opatrností sjízdná, navečer jsem jel dál po Staré pražské cestě ke Kobyle a zpět. Serpentinu u Martiňáku jsem raději snesl, po blbnutí čtyřkolkářů je kus cesty zničen.

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti