Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 17.12.
Jirka, vloženo 17.12.2017 21:01

Odpoledne jsem zkoušel projet ze Cvikova od Chlupa aspoň na Milštejn, musel jsem prošlapávat silnou vrstvu sněhu, nikdo zatím stopu neprojel. Dojel jsem nad Běsa, kde je přes 30 cm sněhu. Zpáteční cestu znepříjemnil cvikovský bezmozek na čtyřkolce, který dokonale rozryl stopu až k dřevnímu placu. Ale jako skoro vždy bylo venku na lyžích krásně.

Info ze dne 17.12.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 17.12.2017 19:52

Lužické Hory zasypala pořádná dávka sněhu a běžkařská sezóna se plně rozjela. Na to, že je ještě podzim, tak si užíváme krásnou ladovskou zimu. Tak brzký nástup zimy v Lužičkách dlouho nepamatujeme. A jak to dneska nahoře vypadalo? Jedním slovem PARÁDA. Upraveno cca 22 km v okolí Polevska. Rolbou od vlakařů ze Sportovního areálu Polevsko a skútrem Ski Polevsko upraven okruh na Polevském vrchu na skate i na klasiku. Počítejte s tím, že stopa se rychle zafoukává a rozjezdí od lidí. Dále upravena tzv. trojka z Jedličné kolem Medvědí hůrky, ale pozor na kytlických pastvinách a cestou na Jedličnou stále vyčuhuje podklad a cesta je velmi podmáčená. Upravená stopa je i na Kočárovce, kde je podle nás nejlepší svezení - tady oceníte klid a krásné výhledy na Kytlici a blízké kopce. Dále skútrem obce Okrouhlá uválcovaná trasa z Okrouhlé ke Kapličce a na Prácheň (kvůli defektu na řezačce se dnes pouze ujíždělo, proto nebyla stopa).
Zítra tedy v pondělí 18.12. proběhne další úprava tratí. Skútr obce Okrouhlá bude v pondělí dopoledne řezat stopu z Okrouhlé od benzínky KM Prona k fotbalovému hřišti na Polevsku, kolem Wachsteinu ke Kapličce a dále k vysílači a k samoobsluze na Práchni i s tzv. pytlem pod Klučky, kudy se jezdí Lužická 30. Skútr Ski Polevsko vyrazí po druhé hodině a upraví trojku (kolem Medvědí hůrky) a pětku kolem vleku přes Polevský vrch až ke Kapličce a Kočárovku z Jedličné.
Pokud jste byli s úpravou spokojeni, můžete přispět na údržbu tratí, činnost spolku Ski Polevsko a organizaci závodů. Info zde https://goo.gl/jnBpRS . A taky si můžete pořídit tohle parádní triko s motivem tratí: https://goo.gl/nRKeDs . Třeba i jako tip na vánoční dárek.
Informace o stavu tratí najdete na www.skipolevsko.cz, na www.facebook.com/ski.polevsko a na www.kamzasnehem.cz. SKOL!

Info ze dne 17.12.
Hana, vloženo 17.12.2017 14:57

Dnes na Horní Světlé sněžilo. Téměř všechny cesty projeté skútrem, jen k Šébru nejde - je to voda.Nejlepší je okolo Ptačince, tam je opravdu poctivých 50 cm.Ale i cesty k Jánu a Lužická cesta jsou výborné.Sníh nádherný. Kouzlo vánoc je tu.Krásný den.

Info ze dne 17.12.
Ski Polevsko, vloženo 17.12.2017 9:36

+ ROLBA ze Sportovního areálu Polevsko upraví Polevský vrch - 2,5 km okruh na skate.

Info ze dne 17.12.
Ski Polevsko, vloženo 17.12.2017 8:27

Dnes dopoledne vyjedou skútry Ski Polevsko obce Okrouhlá a upraví tratě v okolí Polevska. Na tratě připadlo dalších cca cm sněhu. Bude upraven okruh na Polevském vrchu a trasa z Jedličné vlevo k vleku a dle výšky sněhu i Kočárovka (pouze válcováním). Okrouhlá upraví trasu od benzinky KM Prona ke Kpličce, k hřišti a na Prácheň.

Info ze dne 16.12.
Hanka, vloženo 17.12.2017 10:34

Nova Hut, Kaufmanuv buk, U Jana, Chata Luz, Weberberg, Rozcesti pod Ptacincem, Sebr.

Slusne svezeni, lepsi vzit starsi lyze, cast trati upravena skutrem, dekujeme Hane z Chaty Luz za informace (dobra prace), Jeste by casem bodlo bodlo vzajemne propojit s Polevskem a nevite nekdo, jak to bude s upravami kolem Jedlove? Slysela jsem, ze na upravu prispiva "Trojmezi", kazdopadne take rada prispeji.

Info ze dne 16.12.
bobby, vloženo 16.12.2017 17:05

Honza to popsal dobře, ledovec je parádní, louka dobrá, docela to jde i k vysílači a zpět. Silnice ke Kapličce i na Jedličnou jsou dobře sjízdné. Červený SWIX se mi zdál jako dobrá volba.

Info ze dne 16.12.
Hana, vloženo 16.12.2017 15:51

Dnes Běžecké stopy - Horní Světlá - Lužická louka, rozcestí / dál to nejde, málo sněhu a spadlý strom/, dále Horní Světlá - U Jána a od Jána na Ptačinec.
Nejlepší je to k ptačinci - až 50 cm sněhu.Na Šébr to ještě nejde - větve ještě nepustili moc sněhu na cesty a nedá se tedy jet skútrem. Ale i tak paráda.

Info ze dne 15.12.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 15.12.2017 22:30

První běžkování ve stopě na Polevsku: info z tratí + slíbená SOUTĚŽ níže. Tímto považujeme zimní běžkařskou sezónu v Lužických horách za zahájenou. Na Polevsku a v okolí leží kolem 15 cm prašanu, v lese jen pár cm. Většina projetých tras je pouze ujetá - uválcovaná skútrem, pouze na Polevském vrchu a na tzv. ledovci je dostatek sněhu a vyříznuté stopy (tady si to nejvíc užijete- stopu i výhledy). V lese je málo sněhu a vyčuhuje podklad, kamínky. Zcela nevhodná je trasa z Jedličné na Kytlické pastviny. Z Jedličné vlevo do "esíčka" (stoupání nad lyžařskou boudou) je trasa projeta k vleku, ale pozor na kamínky a místy vyčuhující podklad. Zde rovněž POZOR na trvající těžbu dřeva po vichřici. Od zástupců spol. Lesy ČR máme přislíbeno, že těžit a odvážet dřevo se bude pouze do konce roku, proto dbejte v lese zvýšené opatrnosti. Nejlepší nástupní místo je u Kapličky - malé parkoviště mez Polevskem a Práchni i- doporučujeme začínat zde. Odtud skútr obce Okrouhlá projel trasu z Okrouhlé ke Kapličce a dále na Prácheň až k samoobsluze. Dobře sjízdné, v lese občas vyčuhuje podklad, hezké svezení. Doporučujeme starší lyže.
SOUTĚŽ: vyhrajte startovné na Lužickou 30 a triko Ski Polevsko. Jak na to? Vyfoť se z polevských tratí s lyžemi na nohou a nápisem Lužická 30 - 3.2.2018 (viditelný nápis může být na cedulce, napsaný ve sněhu, na čele, na hrudi... fantazii se meze nekladou). Lyžařskou fotku nám nasdílej na Facebooku nebo pošli mailem na ski.polevsko@email.cz. Vyhrávají nejrychlejší dva. Skol!

Info ze dne 15.12.
Hana Luž, vloženo 15.12.2017 16:44

Vážení. Napadl krásný sníh - prašánek na vrcholu Lužických hor v Horní Světlé. Již minulý týden jsme dělali první stopy,ale sníh roztál,tento určitě vydrží. Takže :kdo se těší, ať to zkusí na Horní Světlé.Pan Horák dnes projížděl stopy, ale hustě sněžilo. Dnes Vám neřeknu, zda budou zítra již všechny trasy - nevíme ještě, jestli již je sníh všude i v lese. Ale trasa na Huť a v okolí Horní Světlé se již určitě svezete. Tak hurá na běžky. Sníh je dnes báječný. A všem přejeme krásné vánoce a zdraví a pohodu v Novém roce.Všem přejeme také krásnou zimu.

Info ze dne 15.12.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 15.12.2017 11:39

Lužické hory zasypal sníh a stále padá. Během pátečního dopoledne napadlo kolem 10-15 cm sněhu. Dnes v pátek odpoledne poprvé vyjedou skútry z Polevska (v minulých dnech se upravoval pouze ledovec na Polevském vrchu). Tratě se budou převážně válcovat pro vytvoření dobrého základu, na ledovci nad vlekem by se již mohla vyříznout stopa. Odpoledne dodáme na www.facebook.com/ski.polevsko fotky a informace, jak to nahoře vypadá. Sněhu je ale pořád málo, takže doporučujeme starší běžky a v lese ZVÝŠENOU OPATRNOST vzhledem k nedávné vichřici. A dnes večer vyhlásíme SOUTĚŽ o triko a startovné na Lužickou 30! Zároveň připomínáme termíny našich závodů v běhu na lyžích:
Silvestrovský běh/běh na lyžích: 31.12.2017
Polevská lyže: 13.1.2018
Lužická 30: 3.2.2018
Historická lyže v rámci masopustu: 17.2.2018
Lyžařský sprint o pohár města: 23-24.2.2018
Více na www.skipolevsko.cz. SKOL!

Info ze dne 4.12.
Jan Doubek, vloženo 5.12.2017 5:11

Polevsko louka ke sjezdovce upravena na bruslení cca 2km okruh Přibližně 10cm sněhu

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 25.2.
Hana Luž, vloženo 25.2.2017 12:22

Chtěli jsme Vám udělat radost, trochu nasněžilo, ale nejde to. Pod sněhem je až 40 cm vody a nebo se utrhnou celé kry sněhu, takže stopy dělat v Horní Světlé zatím nejde, i když to vypadá nádherně.

Info ze dne 22.2.
Petr, vloženo 22.2.2017 15:54

Včera svítilo slunko, stopy projeté a paráda. Dnes prší, místy pod sněhem voda, propadají se stopy i hůlky. Škoda.Snad v pátek nasněží.Děkujeme za stopy okolo Luže.Já bych také přidal něco do pokladny na údržbu stop.

Info ze dne 20.2.
Ski Polevsko, vloženo 20.2.2017 18:44

Jaká je aktuální situace na běžkařských tratích v okolí Polevska? Obleva naplno dorazila do Lužických hor. Nejdříve zmrzlé stopy, které nebylo možné upravit, nyní velmi mokrý sníh, v lesních úsecích je vrstva jehličí, větviček a listí. Předpověď počasí slibuje další oteplení, déšť a vítr. Pokud se počasí uklidní a na tratích zůstane nějaký sníh, pokusíme se koncem týdně o úpravu pětky nebo Kočárovky. V současnosti nebudeme tratě upravovat.
Pokud jste byli spokojeni s předchozí úpravou a rádi byste podpořili činnost Ski Polevsko, zde najdete více informací: https://goo.gl/nFgd1A . Než skončí zima se na vás ještě těšíme 11.3. na recesistickém závodě Historická lyže v dobovém oblečení v rámci novoborského masopustu. Pokud už se těšíte na jaro a místo běžek už nazouváte běžecké boty, tak si zapiště do kalendáře termín 8.4.2017 pro Polevský běh. Více na www.skipolevsko.cz. Děkujeme za vaši přízeň.

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti