Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 22.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 22.1.2018 18:23

Odpověď Milošovi. Pan Horák v Horní Světlé bydlí už čtyřicettři let a má to tu moc rád. Dříve provozoval lyžařské vleky v Horní Světlé - Ski areál Luž. Protože máme skůtra, tak nezahálí / práce na vleku nás vždy moc bavila/ a za podpory města Cvikov a Novoborska projíždí stopy kolem Horní Světlé. Jeho tato práce baví a všichni máme radost, že můžete jezdit do Lužických hor a kochat se krásami přírody a tichem. Odezva běžkařů je výborná, jsou rádi, že se nemusí brodit místy po kolena ve sněhu, jako to bývalo dříve.Oživil se tím turistický ruch a je i více lidí v restauracích, lidé jsou spokojení, nálada dobrá.Všem vleky chybí, tak alespoň ty běžky.Dokonce už jsem viděla i rodiče,jak učí děti na běžkách, což je výborné.

Info ze dne 22.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 22.1.2018 18:12

Dnes se spíše vyřezávaly větve a sbíraly větvičky po velkém vichru. V neděli bylo hodně lidí, dnes již klid.Na bruslení v Horní Světlé stopy nejsou.Ale sníh je zatím parádní, začíná sněžit, takže zítra zase vše doopravíme, pokud to jen trochu půjde. Jsme rádi, že se tu lidem líbí.Taky to bylo znát u hospod ,konečně tam stála zapíchnutá řada běžek, což bývalo dříve pořád.

Info ze dne 21.1.
Miloš, vloženo 22.1.2018 20:11

Hano, díky za odpověď, zase přijedem

Info ze dne 21.1.
Jarda, vloženo 22.1.2018 7:25

V neděli odpoledne Kočárovka celkem pěkné svezení.
Místy v lese napadané větvičky a jehličí, ale nevadilo. Trasa ideální pro běžkaře - turisty. Sportovně založení běžkaři (bruslaři ) by spokojeni asi moc nebyli.

Info ze dne 21.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 21.1.2018 21:18

Miroslav Matušínský:
Chata Luz - prijezdova cesta od Svoru udrzovana, stopa na trasach trosku prerusovana od skutru ( na brusleni to take neni) , ale za to super kvalita snehu.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859728990865355/

Info ze dne 21.1.
Jirka, vloženo 21.1.2018 21:06

Jeli jsme opět od Jána silničkou k Trojhranu, uhnuli vlevo a objeli Pěnkavčí, přes krásné německé stopy k sjezdovce, pak k Myslivnám a zpět k Sirnému prameni. Stopa už byla místy poškozená, pěšáky jsme potkali jen kolem Luže, kde se chodí celoročně,proto je vyznačena objízdná lyžařská cesta KČT. Opět díky za úpravu.

Info ze dne 21.1.
Miloš, vloženo 21.1.2018 19:23

Kolem Luže zimní paráda, stopa místy super, místy špatná.Nejvíc mě štvali skopčácký pěšáci, kteří ničili stopu.Nevím jesli to dělají I doma.

Info ze dne 21.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 21.1.2018 14:05

Stopy v Horní Světlé projety, zima krásná, slunce. Nádhera.

Info ze dne 21.1.
Hynek, vloženo 21.1.2018 11:26

Na Polevskem u kapličky v neděli ráno bylo plno, na spodní louce sněhu nic moc, ale naštěstí vykukuje v podstatě jen tráva a poškození lyží nehrozí. Horní louka na Polevském vrchu je ještě o krapet lepší. Zajel jsem se podívat na okraj lesa a stopa je tam opravdu velmi, velmi špinavá, plná větviček a jehličí. Na tu sněhovou bídu celkově dobré. Díky za úpravu.

Dotaz
Miloš, vloženo 21.1.2018 19:25

Nevíte kdo je p. Horák, co tam upravuje tratě?

Zodpovědět
Info ze dne 20.1.
Mates, vloženo 21.1.2018 19:04

Diky moc za upravu stop kolem Luze a Penkavciho vrchu! O vikendu se krasne bezkovalo, nahore byl snih premrzly, prasan. Upraveno i na nemecke strane takze mnoho moznosti, vsude pekne stopy na klasiku, lidi akorat. Byla to parada!

Info ze dne 20.1.
Josef, vloženo 20.1.2018 23:55

Od nádraží Jedlová po červené značce na Křížový buk a zpět. Většina trasy i okolní širší cesty projety nějakým autem, asi lesáci kontrolovali a prořezávali spadlé stromy po vichřici. Ale v neporušeném středním pruhu prošlápnutá pěkná stopa. Pěšáci a psi chodí v té stopě po autu a nemusí do stopy. Takže paráda. Sněhu dost, blíž ke Kříž. buku více drobného bordelu ze stromů. Dobrá příležitost si tu trasu projet, než to lesáci vyhrnou, je tam mraky polomů k těžbě.

Info ze dne 20.1.
Petr Horník, vloženo 20.1.2018 21:12

Dnes kolem Polevska krásných 22 km

Nad Polevskem (U Kapličky) -Ledovec - Jedličná - Kočárova cesta - Jedličná -Kolem Medvědí hůrky - Skiareál Polevsko - Nad Polevskem

Zaparkovat se dá "U Kapličky", na Jedličné a nebo přímo dole u Sportovního areálu Pollevsko - odtud je stopa na ledovec, nebo se můžete nechat vyvézt na vleku - běžkaři jedou zdarma. Na ledovci na skate 2km okruh, široké na 2 rolby + stopa, nejlepší svezení, sněhu dostatek. Okruh kolem Medvědí hurky - někde stopa je, někde pouze válcování, a Kočárovka stopa všude, většinu trasy 2 stopy, hezké svezení. V lese hodně větviček a klacíků.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859096144261973/

Info ze dne 20.1.
jana, vloženo 20.1.2018 18:25

Na Polevsku od kapličky po loukách dnes příjemné svezení, občas trochu trávy (ojediněle trošinku hlíny), v lese hodně větviček na zemi. Na super špičkové lyže nic moc, ale na straší i lepší lyže OK.

Info ze dne 20.1.
Jirka, vloženo 20.1.2018 18:05

Jel jsem ze Cvikova přes louky a dále lesem na Milštejn, prošlápl stopu k Jánovi na kvalitní stopu od pana Horáka, dále na Trojhran, k Šébru a zpět přes Luž sjezdem k Sirnému, všude krásné stopy s minimem lidí. Do Cvikova opět po vlastní, měkké stopě. Díky za úpravu, vyrazíme i zítra

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti