Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Odkaz: webkamery - Krkonoše

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 13.1.
Honza, vloženo 13.1.2018 16:53

Tratě tvrdé místy dost jehličí. Stopa na klasiku projeta. Skate místy složitější bylo patrné ze se to borilo v místech kde projel skútr. Pozor na sjezdy místy dost ledové.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 13.1.
RaK, vloženo 13.1.2018 16:43

Rokytnice-nad 900m je snehu dost,umrzly,misty hodne ledovaty. Rucicky-Mastal-Mumlavske vodopady-Krakonosova snidane je projeta stopa. Pod 900m to taje,v Rokytnici snih jen rozmekly na sjezdovkach.

> Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Info ze dne 12.1.
K., vloženo 12.1.2018 12:51

Ahoj Lenko,

sice jsem tam nebyl, ale na Benecku to upravili včera a u nás ve Vrchlabí předtím padalo, tam určitě taky. Před chvílí jsem mluvil s rolbařem z Herlíkovic, je čerstvě upravená Velbloudí cesta na Rovinka, z Rovinek na Janský vrch přes benecké závodní tratě a pak nahoru na Žalý. Ale tam to brzo pěší rozdupou.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 12.1.: Zdravím, máte někdo info jak to vypadá na Benecku, potažmo na Mísečky přes Třídomí? Kolik tam napadlo sněhu a zda pokryl nový sníh jehličí a větve po větru tento týden. Dík za info)

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Dotaz
Lucka, vloženo 12.1.2018 19:49

Můžete prosím někdo podat info jak to vypadá na Mísečkách, konkrétně závodní okruhy? Na bilestopy.cz bohužel nevidím žádnou upravenou trasu. Děkujii

Zodpovědět > Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 11.1.
Jirka, vloženo 12.1.2018 9:01

černá Hora upravená celá, včetně Světlý. Jen ten kousek z Pardubek ke vleku je rozježděnej. Je to sice měký, ale super. Chtělo by to přejet ještě jednou a na víkend to nebude mít chybu. Díky za úpravu.

> Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně

Info ze dne 11.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 12.1.2018 7:35

Závody v lyžařském orientačním běhu, které se měly tento víkend konat v Roudnici v Krkonoších (Vítkovice, Aldrov, atd.), byly na poslední chvíli zrušeny s tímto komentářem:

"Strojová úprava stop je za současných podmínek nemožná. Skútr i rolba se propadají do mokrého podkladu a na mnoha místech míchají bláto se sněhem. Vzhledem k tomu, že i v pátek má být teplota kolem nuly a zem pod sněhem je prosáklá vodou není už naděje, že by se to mělo zlepšit."

Zdroj: http://skstudenec.cz/index.php/oos/lob2018/pozor-attention-zavod-zrusen-event-cancelled/

> Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Info ze dne 11.1.
RoobertG, vloženo 11.1.2018 19:18

Jel jsem trasu po krkonošskē magistrále z Harrachově pres Jihlavský vodopád na Krkonoších snídani a zpátky. V nižších polohách vlhké ale s pevným podkladem,hodne jehličí místy ledové plotny.Po 3 km vice sněhu a od 5 km už podminky slušné, trasa upravena rovná. Pokračovala i dale na Vědeckou boudu. Sjezd svižný dole opatrný.

> Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Info ze dne 10.1.
Špína, vloženo 10.1.2018 19:28

Tratě na Mísečkách ok. Cesta na Rovinku přes Třídomí je po včetejším vichru zasypaná jehličím a jede se jak po koberci,ani ne v půlce jsem to vzdal a vrátil se na stadion.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 8.1.
Tomb, vloženo 9.1.2018 10:27

Byl jsem večer, tak to bylo už přimrzlé. Od Harrachovky z Nového Světa kolem Mumlavské Boudy na Krakonošovu snídani dobré, tvrdé. Kládová cesta na Ručičky, Luboch - Ptačinec rozšlapáno od nějaké větší skupiny pěších. Pouze stopa po kraji na klasiku jinak téměř nejetelné. Bruslit se nedá (oraniště). Stačilo by to jednou projet rolbou, přes noc by to pěkně ztvrdlo.

> Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Info ze dne 7.1.
Alena, vloženo 7.1.2018 22:12

Na Miseckach perfektně upraveno vše kromě 10km. Na stadionu umrzlo, v lesích v kopcích měkčí. Stopa jede jako drak.
Pres Janovu horu rozslapano, na skate trápení.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 7.1.
Pavel, vloženo 7.1.2018 18:53

Dnes tratě okolo Černé hory krásně upraveny. Sněhu dostatek - umrzlý rychlý sníh. Na bruslení ideál a na klasiku bylo nutno dát jako podklad gumu a na to fialový klistr. Z Pece plynovodem upraveno také, ale již horší stopa. Opakované problémy s pěšáky, pejsky a stojícími hloučky ve sjezdech mě už nechávají klidným - je nutno s tím počítat, dávat pozor a stále lidi vychovávat. I pčes horší počasí moc hezké lyžování. Díky za úpravu.

> Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně

Info ze dne 7.1.
Robert, vloženo 7.1.2018 17:28

Dnes Benecko - mísečky a zpět pres Janovu horu. Sníh mokrý a před Miseckami premrzly. Okruhy kolem misecek upraveny na 1. Podmínky na zpáteční cestě lepší.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 5.1.
Milan, vloženo 5.1.2018 16:48

(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 5.1.: Dobrý den. Nevíte prosím někdo, jak to vypadá v PodKrkonoší - např. v Jilemnici, Studenci nebo okolo Nové Paky? )Nedá se, musíte výš

> Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice

Info ze dne 3.1.
Johanka, vloženo 3.1.2018 18:51

Po oblevě konečně pořádně nasněžilo, bohužel žádná rolba nevyjela a tak těch nových 20cm je krásných, ale pro nás bruslaře jen těžko sjízdných. Koukala jsem na situaci na Jizerske magistrale a tam rolby vyjely. Škoda, že tady to tak nejak vázne. A stopa na klasiku vyšlapaná od klasikářů.

> Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Info ze dne 30.12.
Martin Sajal, vloženo 30.12.2017 17:53

Magistrála z Harrachova upravena v pátek přes den, celkově velmi pěkné svezení a spokojenost s volbou místa i proto, že zde nebylo zas až tolik lidí. Sněhu všude dost, v pohodě na dobré lyže.

Z Harrachova podíl Mumlavy na Krakonošovu snídani na skate asi super, stopa na klasiku zpočátku mělká spíše sporadická, asi nelze víc vyříznout, pomalu se zlepšuje, slušná až kousek pod snídaní. I tak spokojenost, nepotkával jsem tam skoro žádné lyžaře (9-10 ráno) a to je pro mě víc, než dokonalé stopy :-)

Nahoru na Voseckou trať v parádním stavu, jen na louce u Vosecké trochu zafoukané. Terex pohledem z odbočky pod Voseckou někdy dříve projet nějakým autem, pak možná skútrem, podklad asi pevný, na tom mělká stopa od lyžařů.

Od Kr. snídaně směrem na Ručičky velmi pěkné, jen místy stopa na klasiku trochu poničena od bruslařů, co bruslí moc naširoko. Po napojení na cestu od Rýžoviště dle očekávání o něco horší, stopa mělčí a zbytek odpovídá tomu, že cestou dolů většina lyžařů pluží.

Ručičky - Dvoračky urolbováno nahladko bez stopy na klasiku, nicméně pěkné.

Dvoračky - Rezek: bych příště vynechal, na trochu sportovní jízdu to není, přestože na nenáročnou turistiku to asi stačí. Sice dle GPS z rolby upraveno včera, ale stopa na klasiku často mělká sporadická, nebo žádná, na skate hrbolaté/podupané od pěších, se kterými se tyto trasy výrazně sdílí. V kopcích nahoru vždy bez stopy a místy trochu ledovaté. Prudký sjezd pod Dvoračkami jsem nedal ani já (rozdupané, pěšky tam chodí skoro všichni) - objel jsem to po sjezdovce, doporučuji, jen se tam neztratit.

Ručičky - Čerťák: pěkné, zejména mezi Studenovem a Čerťákem, kde jsou dvě trasy a každá pěkná.

Z Čerťáku dolů k závodním tratím bylo sice upraveno o něco dříve než v pátek, ale není to znát, stopa velmi kvalitní. Závodní tratě upraveny různorodě, některé jsou ve velmi dobrém stavu, některé slušné, jiné použitější nebo upravené dávno před posledním větším sněžením. Ale zatrénovat si tu můžete pěkně a lidí je tu minimum.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/1333308367

> Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Doporučujeme

Ubytování v Krkonoších
Velká nabídka ubytování v Krkonoších za výhodné ceny. Zajímavé pobytové balíčky...
Pobyty v Krkonoších - slevy až 64 %
3 dny pro dva za 1 090 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Ergis.cz - sekce Na běžkách
Informace o mnoha trasách pro běžecké lyžování v Krkonoších
Článek o Krkonošské lyžařské trase
Článek z ledna 2005 na Horydoly.cz o Krkonošské lyžařské trase, která protíná celé Krkonoše od západu na východ
Panoramatická mapa tras v Krkonoších
Panoramatická mapa lyžařských tras v Krkonoších na snowhill.cz – sekce běžecké tratě

více odkazů k oblasti