Východní Krušné hory – běžky

Archiv aktualit ze sezóny 2011/2012

>> Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Východní Krušné hory

Info ze dne 10.3
vlado, vloženo 10.3.2012 21:23

Dlouhá louka - Vrch Tří pánů: upravené a dopoledné ještě celkem tvrdé i na bruslení. Kolem vrtulí tráva ale dá se to objet okrajem lesa k Novému městu.
Flájský okruh - taky dobře upravené, ale odpoledné již příliš měkké.
Několik míst bylo, kde je nutné obejít vykukující asfaltku, ale zatím dobře průjezdné.

Info ze dne 3.3
Martin Sajal, vloženo 3.3.2012 21:12

Na Dlouhé Louce odvedli super práci, když v noci na sobotu upravili vše možné i nemožné, na některá vytátá místa totiž nahrnuli sníh, aby byla upravitelná. Výsledkem bylo pěkné lyžování na nečekaně zmrzlém a rychlém sněhu (ani v průběhu dne moc neměknul).

Množství sněhu je hodně různorodé, na několika místech bylo třeba se vyhýbat vytátým místům. Tradičně nejhorší byla cesta k Holzhau kus za odbočením ze silnice na Fláje, tam se nacházelo i jediné místo, kde bylo třeba pár metrů přenášet. Méně sněhu je i na Flájském okruhu podél obory, kde je místy silnička vytátá, ale rolba se stopařem projela po trávě podél ní. V neděli to ještě bude v pohodě, ale pokud se počasí nezmění, bude se v dalších dnech přenášet i na pár dalších místech. Odbočka na Jihobřežní cestu podél vodní nádrže Fláje neměla stopu ani od lyžařů. Ještě mě překvapila mapa okruhů na webu - podle ní jsem si myslel, že se nyní upravuje jinde, než před dvěma lety. Ovšem pravda to nebyla, tedy do Německa se stále jezdí po silnici a žádná spojka od rozcestí Pod vrchem Tří pánů se neupravuje.

V Německu spíše slabší než na české straně - od hranic se dá dojet do Holzhau, kde je na louce asi 1,5 km dlouhá upravená trať po louce nad vleky - tam se dá i bruslit, jinak je zbytek Německa jen na klasiku. Tratě v lese směrem na západ k Českému Jiřetínu jsou neupravené a vypadaly dost nesjízdně, od Holzhau směrem na východ pár upravených tratí je, nicméně párkrát nás čerstvě upravené stopy dovedly do míst, kde to bylo dál zcela nesjízdné a museli jsme se vracet.

Info ze dne 22.2
Martin Sajal, vloženo 22.2.2012 22:36

Poprvé jsem navštívil Fojtovice a projel všechny tratě směrem k Cínovci. Dle webu byly upraveny v úterý, kvalita stop odpovídá současnému počasí - jsou mělčí a vlhké a to přesto, že poslední srážky tam byly sněhové. Odborníci by radili mazat klistry, ale nouzová varianta v podobě červeného Swixu byla taky ještě vyhovující. Tratě jsou jen pro klasiky, na bruslení teď určitě ne a dle znalců prý nikdy, protože se zde upravuje prý pouze skútrem.

Asi nejlepší kvalitu mají stopy při cestě zpátky ke Komáří hůrce po spodní cestě společné pro modrý a červený okruh. Zvláštní je návrat od Cínovce po spodní cestě červeného okruhu, kde skoro nikdo nejezdí - tam jednoznačně proběhla úprava před posledním sněžením. Co rozhodně nedoporujučuji, je hnědý okruh - u odbočky na něj z hlavních tratí sice vypadá lákavě, byl jsem tam jedním z prvních lyžařů, ale stopy nemají dostatečně tvrdý podklad a boří se to. Jak odbočují do louky směrem k Fojtovicím, tak už nejsou vidět skoro vůbec. Pokračoval jsem tedy po stopě vyšlapané od lyžaře, co vedla nejprve podél lesa, dál to ale bylo ještě horší, měl jsem se spíš vrátit.

Info ze dne 19.2
Smrťák, vloženo 21.2.2012 9:29

Dlouhá louka, Flájský okruh - tratě byly upraveny v sobotu a do neděle zapadaly cca 5 cm nového sněhu. Díky podkladu to ale i tak docela šlo, jen místy bylo zaváto. V neděli byly na závod upraveny stopy na klasiku v okolí Dlouhé louky a ty vypadaly moc dobře.

Info ze dne 12.2
Milan, vloženo 13.2.2012 10:10

Dlouhá Louka, tratě na Fláje a vrch Tří pánů - krásné stopy na klasiku i bruslení.

Info ze dne 1.2
Lenka, vloženo 2.2.2012 8:58

Včera Dlouhá Louka, Bouřňák - přemrzlý sníh, nutno dobře namazat, jinak paráda!

Info ze dne 29.1
Zora Mališová, vloženo 29.1.2012 22:37

Klíny-Seiffen
Všichni si pochvalovali, i Pražáci!Já tam byla prvně, tak nemám srovnání-ale upraveno bylo vše,německá strana ještě lépe než ta česká:jeli jsme z parkoviště oranžově na Mníšek,pak Seifen obloukem do města, zpět na okruhy Seifenu(konečně objeveny..), půlkou modré desítky ke Klínské bráně, zpět územím ČR a 2.částí oranžového okruhu; Nevíte pro příští víkend o nějakých prašanově teplých krajích ?!!
zorka

Info ze dne 14.1
Martin Sajal, vloženo 14.1.2012 21:35

Na Klínech parádní lyžování. Okruhy perfektně upraveny pro klasiku i bruslení, stejně tak trasa k vodní nádrži Fláje (od Klínské brány je v lepším stavu horní varianta po červené přes Jelení hlavu, co na mé 3 roky staré lyžařské mapě ani není vyznačena jako lyžařská trasa). Na trase podél Flájí jsou na cestě napadané stromy, do doby jejich odklizení rolba neprojede, ale je tam slušná stopa od lyžařů. Od konce okruhů na Klínech druhým směrem přes Mníšek do Nové Vsi v Horách je to slabší - stále sjízdné, ale na loukách stopa zafoukaná i když podklad je tvrdý, v lese dokonce občas i vyjetá stopa pro klasiku. Pozor na lyže ve sjezdu do Nové Vsi, jsou tam šutry.

Německo tentokrát zaostává. Okruhy u Seiffenu v lese (východně od silnice Deutscheinsiedel - Seiffen) upravené jsou, ale oproti české straně je to takové nerovné... A stopy na loukách západně od té silnice v podstatě neexistují - jsou zafoukané, místy je málo sněhu.

Info ze dne 12.1
Redakce, vloženo 13.1.2012 22:53

"Včera jsme objeli kontroly v okolí Seiffenu, kde jsme po oblevě očekávali největší sněhové ztráty. Ztráty samozřejmě byly, tam, kde jsem minulou neděli projel na běžkách, jsem je nyní nesl. I na loukách ale leží dostatek sněhu, dokonce i rolba tam už vyrazila. Jenom když krosila přeorané pole, tak to byl slalom mezi kameny." - to jsou poslední zprávy před závodem zkopírované z webu Skirogainingu - http://skirogaining.tojnar.cz/

Info ze dne 8.1
Honza Tojnar, vloženo 8.1.2012 22:30

Dnes jsem dojel na Horu Sv. Kateriny. Od plynárny jsem sjel po zasněžené louce na žlutou značku (téměř nesjízdné) a po ní do Nové Vsi. Po louce jsem vystoupal k červené značce směr Mníšek. V sobotu jí projela rolba, ale nasněžilo a tak tam zbyla pouze stopa po max. dvou klasických běžkařích, tu ale na pláni před Mníškem vítr zafoukal.
V Mníšku za benzinkou už byla klínská rolba dnes ráno, takže pár set metrů se jelo líp. Pak jsem odbočil směrem do Německa. Hned za hranicí se musí překonat úzký potok, sníh tam byl mokrý a neupravený. Projel jsem okolo Seiffenského skiareálu a omrknul okolní pláně. Upravené ještě nebyly, ale kupodivu se na nich dalo i bruslit, ikdyž s námahou. Vrátil jsem se do Čech a po Kostelní cestě, která mezitím stihla zapadat, a okruhu na Mračném vrchu sjel dolů na Klíny.

Info ze dne 7.1
Honza Tojnar, vloženo 7.1.2012 21:57

V Litvínově leje, ale o 150 metrů výše hustě sněží. Všichni rolbaři (Bouřňáku, Dlouhá Louka i Klíny) dodrželi slib daný na web a ráno urolbovali téměř všechny tratě, které však rychle zasypával sníh. Přesto se dalo docela dobře bruslit. Projel jsem od Nového Města kolem Bouřňáku, přes Vrch Tří pánů (odb. na Vysokou Mýť nebyla projeta). Cestu směrem k pohraničnímu přechodu Žebrácký roh blokuje padlý smrk, já pokračoval po flájském okruhu a po jižním břehu Flájské přehrady na Klínskou bránu. Všechno rovněž prorolbováno :-). Na chvilku jsem zaskočil k sousedům do Německa. Na Schwartenbergloipe asi rolby vyrazily už včera večer, nános sněhu tam byl o dost mohutnější. Přes desítku a kolem klínských větrníků jsem sjel až k hotelu Emeran.
Na webu
http://skirogaining.tojnar.cz/ se můžete doklikat na fotky z výletu.

Info ze dne 1.1
čecháček, vloženo 1.1.2012 19:17

Okruhy kolem Klínů stále v pohodě, ale bylo 8st. a sníh strašně mokrý a mizí před očima.

Info ze dne 31.12
čecháček, vloženo 31.12.2011 19:04

Jeli jsme z Mníšku Německem na Heidelberg, pak nahoru na magistrálu a směr Dlouhá Louka, zpět po magistrále na Klíny a do Mníšku. V Německu vše projeto jak na bruslení tak stopovačem, teď je to po sněžení perfektní, ale někde je jen cca 10 cm prašanu bez podkladu, magistrála projeta rolbou k oboře, úsek kolem přehrady Fláje je projet jen skútrem, za oborou už zase najeto rolbou z Dlouhé louky. Klíny a dolů do Mníšku upravené rolbou jak pro bruslení tak klasiku, kolem Klínu už jezdíme 3 dny a i před novým sněhem to bylo slušné ... dnes super lyžování při sluníčku na pěkném sněhu.

Info ze dne 26.12
Honza Tojnar, vloženo 26.12.2011 23:01

Dnes jsem vystartoval z Klínů. Úplně všechny okruhy tam byly perfektně upravené na skate, já ale měl v plánu ověřit co obleva provedla
s okruhy okolo Seiffenu, které vedou převážně po loukách. Obavy se bohužel naplnily, kličkoval jsem mezi ostrůvky trávy a bořil se do zbytků vlhkého sněhu. Při návratu do Čech jsem si protrpěl vodní lyžování kalužemi u Mníšku, chuť jsem si spravil zase až na klínských tratích. Bohužel sjezd k parkovišti rozdupal nějaký pakoň na koni :-(.

Info ze dne 25.12
Honza Tojnar, vloženo 26.12.2011 0:11

Předpověď slibovala skutečnou teplotu -1°C, pocitovou -8°C a vítr 25 km/hod. Dnešní info na webu skiareálu Klíny k tomu hlásilo: "V pátek večer byly upraveny okruhy na Mračném vrchu + trasy Klíny - Mníšek a Klíny - přes Klínskou bránu k přehradě Fláje - Jihobřežní. Po sobotní noční vichřici je stopa zavátá." Vlak na Moldavu vezl pouze čtyři běžkaře.
Vyrazil jsem kolmo vzhůru nad Bystřickou boudy. Cestou ke Stalince se dalo docela dobře bruslit, nedávno to asi uplužili. Ani po Oldřišská pláň se nebořila. Pokračoval jsem po žluté značce k Žebráckému rohu ověřit, zda je upravená stopa na Dlouhou Louku. Byla, ale už zase stihla zavát. Na německé straně se snaží víc, mají tam čerstvě urolbováno trasu Holzhau-Moldava, jen směrem na Jiřetín dnes nevyjeli.
Já se musel trápit nahoru k flájské silnici. I ta byla pokryta mohutnými závějemi. Trochu lépe se jelo až na flájském okruhu, jenže pouze k bráně směrem na Klíny. Jihobřežní cestu přede mnou projel pouze nějaký skutr, a při návratu podél plotu loučenské obory (projeto jen turisty klasiky) jsem musel zápasit s tradičními sněhovými dunami.
Zkusil jsem (už potmě) sjet po modré a žluté do Litvínova. Kupodivu jsem se dostal docela daleko, až do horní zatáčky nad Loučkami.

Info ze dne 22.12
Honza Tojnar, vloženo 22.12.2011 22:33

V rámci přípravy 2. česko-německého skirogainingu http://skirogaining.tojnar.cz/ jsem se projel z Klínů, kde včera poprvé upravili okruhy na Mračném vrchu směrem ke Klínské bráně a Německem směrem na Deutscheisiedel. V Čechách stopy do rána stihly zapadat, Němci poctivě rolbovali i dopoledne. Super projížďka. Na výše zmíněném webu máte i pár fotek.

Info ze dne 18.12
Honza Tojnar, vloženo 22.12.2011 22:27

V noci z pátka na sobotu rolbař poprvé upravil tratě v okolí Nového Města. Ze stadionu se dalo bruslit po pětikilometrovém okruhu a závodních tratích.
Bohužel v úterý mi kámoš hlásil, že okruh od Vitišky až k Vápenici zničil traktor s pluhem :-(.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.