Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Dotaz
Klaar, vloženo 11.2.2018 9:53

Dobry den, nevite prosim, zda se da z komarky smer cinovec? Diky!

Zodpovědět
Info ze dne 10.2.
Pavel, vloženo 10.2.2018 13:59

Z Cínovce na Vitišku se dá. Ale je to bída. Malo sněhu na některých místech na bruslení, někde na klasiku, stopa je mělká a někdy vidíte asfalt. Dost často slyšíte hroty holí, jak jdou na asfalt. Ale více sněhu zkrátka neni. Lidí mraky

Info ze dne 9.2.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 9.2.2018 20:24

Lesná - na okruzích cca 1,5 km od areálu lesná směr medvědí skála jsou cca na 4 kilometrech optimální podmínky na běžecké lyžování. nutno přejít po silnici směrem na vysílač jedlák a za závorou v lesné cca 250 metrů už můžete využít okruhy na pravé stráně cca 4 km. cesta rovně podél vysokého napětí jsou podmínky špatné (kamenité podloží)

Zkopírováno z http://kbstopa.cz/ , označení "optimální podmínky" bude nejspíš relativní = s ohledem na aktuální možnosti ve východní části Krušných hor

Info ze dne 9.2.
Michal Bureš, vloženo 9.2.2018 20:11

Od křižovatky za Horní Halží směr Meluzína podmínky výborné. První kilometr zledovatělé ale pak výše je sněhu hromada, snad jen sjezd na Suchou je dole horší, led a jehličí. Starší lyže netřeba.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 9.2.: Nevíte, jestli je sníh alespoň na béčkové lyže u Horní Halže nebo v oblasti Měděnce? Nevadí mi občas přenést.)

Info ze dne 8.2.
Petr Beneš, vloženo 11.2.2018 18:22

Vedeni zprávou ze 7.2. jsme vyrazili na okruhy okolo Kahlbergu, čekalo nás spíš zklamání, podklad umydlený úplně dohladka, na mnoha místech bylo potřeba se vyhýbat kamínkům, několik míst vytátých až na asfalt. Spojka na Cínovec dtto.
Na biatlonovém areálu probíhala úprava na závody, pokud bude po závodech přístupný, tak to možná bude stát za pokus.

Info ze dne 7.2.
míra, vloženo 7.2.2018 19:50

V okolí Kahlebergu čarovali rolbaři z NDR a tentokrát chybu neudělali. Krásný menčestr přes celou šířku, na krajích mělké stopy pro klasiku. Teplota lehce pod nulou a slunko a modrá obloha. Jediným mínusem jsou nezvykle vysoké počty běžkařů bo jsou i v Německu jarní prázdniny. Ale okruh L1 dnes neměl slabinu. A ta panoramata z Kahlebergu :o).

Info ze dne 4.2.
Honza Tojnar, vloženo 4.2.2018 20:26

Včera od Cínovce dorazili na Bystřickou dva němečtí běžkaři, přes noc nasněžilo 3-5 cm, tak jsem dnes vyrazil na běžky. Nadílka nezasypala ani menší šutry, Klínovčík jsem raději jel jen nahoru. Cínovecká magistrála byla relativně dobře vysněžená, většinou jsem pod vrstvou čerstvého sněhu cítil ledovou krustu. Lidé už vydupali stopy po obou krajnicích, bohužel některé úseky byly zcela bez podkladu (upluženo na 1 cm sněhu), a hrozí tam brzké obnažení asfaltu.
Chtěl jsem si objet okruhy na golfáči u Krušnohorského dvora, pokud by byly upravené, ale našel jsem jen stopy od běžkařů. Po trávě se dalo docela dobře bruslit. Nakouknul jsem i k sousedům. Trasu na Kahleberg už davy umydlily, ale i na hlavním průseku jsem se překvapivě musel vyhýbat šutrům. Při cestě zpátky jsem zkusil alternativní sjezd od Vitišky směrem na stadion/Moldavu, ale skluznici jsem tam odřel taky. Pokud nepřijde intenzivní sněhová nadílka, tak konání Krušnohorské 30 příští týden moc reálně nevidím.
Fotky jsem nahrál na: https://photos.app.goo.gl/Ey2mcfdGFZkKC5wy2 , dnešní trasa: https://mapy.cz/s/2n6gn .

Info ze dne 4.2.
Pavel, vloženo 4.2.2018 16:06

Dopoledne Cínovec-Kahleberg.Snih nějaký je,ale je ho dost málo. Přesto běžkařů a pěšáků dost,hlavně v okolí Kahlebergu.Tam jsou sněhové podmínky asi nejlepší, i když jsem často zapichl hůlku do asfaltu. Přesto pozor na kamínky, jsou tam. Pokud připadne, bude líp. Z důvodu nízké sněhové pokrývky neupraveno

Info ze dne 3.2.
Láďa - MK, vloženo 3.2.2018 21:27

My dnes vyrazili z Mělníka. Dle informací zde jsme nic moc nečekali. Šli jsme z Dlouhé louky - úvozem -na vrch Tří pánů. Stopa v podstatě po celou cestu, byla zmrzlá ale napadlo tak cca 2 cm nového sněhu, který zlepšil stopu i dojem. Sundavali jsme 2x / kamínky/ jinak na staré lyže a klasiku v pohodě. Ne že by vadilo, kdyby napadlo tak 20 cm prašanu, ale za daných okolností - spokojenost.

Info ze dne 3.2.
Honza Tojnar, vloženo 3.2.2018 20:31

Dnes jsem si říkal, že běžky nemá cenu tahat, a tajně jsem doufal, že svého rozhodnutí budu litovat. Nemusel jsem. Vystoupil jsem na zastávce u Zámečku, seběhl pár metrů po magistrále (sjízdná jen pro drsné klasiky), pak po silnici k začátku jihobřežní cesty podél obory. Zde bylo sněhu dost, někdo tam i běžkoval. Po ca 1 km ho ale šutry donutily vzít lyže do rukou. Nasadil je až po 2 km, těsně před nejnižším bodem Flájského okruhu. Tam už moc sněhu nebylo, a o kus dál ve stoupání už nebyl skoro vůbec. Sklouznout by se dalo až v lese, ale také ne bez přenášení. Chtěl jsem popoběhnout co nejvíce po okruhu, tak jsem neodbočil k lávce přes Flájský potok, a pak jsem se zamotal v kleči a bažinách. Cesta nad Flájským potokem mne dovedla na silnici na Dlouhou Louku. Vypadala sjízdně jak směrem na Žebrácký roh, tak nahoru. Vysápal jsem se do kopce nad silnicí, podél lesa projel stopu nějaký nadšenec. Pokračoval po lesních cestách ke Grünwaldskému rašeliništi. Tam odbočil ku Flájské silnici, u rezervace už se jet nedalo. Po panelce a přes Starou Myslivnu jsem doklusal do cíle na Bystřické.
Trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2mYyM , fotky na: https://photos.app.goo.gl/96bjXioloppa0i2m1 .

Info ze dne 2.2.
fotbalik, vloženo 2.2.2018 19:52

Pěší obhlídka Dlouhé Louky a okolí: zmrzlý sníh s popraškem nového většinou, ale jsou i hodně slabá místa, kde je jen led, někde už i asfalt, louky prakticky bez sněhu, drží se jen na závějích. Lyžovat ale možné je, na okruhu Loučná i vyjetá stopa. Lepší na paralelní cestě lesem, než na asfaltce. Je to však jen pro skalní.
Osobně si myslím, že lepší je vzít starší lyže a jen tak popojíždět v lese, protože se to neboří a nad 800 m zůstalo na hřebenech sněhu dost vyjma luk a jižních prudších svahů. Jako příklad třeba Loučná, nad Flájemi k Puklé skále nebo oblast Grünwladského vřesoviště. Cest je tam dost a mělo by to být snad bez obtíží.

Dotaz
Pavel, vloženo 2.2.2018 16:54

Neví někdo, jak to vypadá kolem Lahlebergu? 27.1.18 se ještě dalo, ale po teplotách z tohoto týdne nevím nevim. Snad o víkendu napadne

Zodpovědět
Info ze dne 30.1.
Pavel, vloženo 30.1.2018 13:44

Ahoj,
teď je na to málo sněhu (především v části Děčín - Adolfov, tam není prakticky žádný sníh).
V relativně dlouhém úseku Svahová - Měděnec nejsou upravované trasy, což není překážkou cross-country přechodu (mě osobně přijde škoda, že se v této relativně vysoko položené části nic neupravuje).
Ubytování je cestou dostatek, na hřebeni je hodně obcí a v každé z nich něco seženete (Dlouhá Louka, Nová Ves v Horách, Hora Sv. Šebestiána, Boží Dar, ...).
(Odpověď na dotaz uživatele Matyáš Hromádka z 30.1.: Prosím o info - chtěl bych během zimy přejet Krušné Hory z jedné strany na druhou (z Děčína do Kraslic). Dá se to? Vím, že to potrvá víc než jeden den - jsou po cestě nějak příhodně umístěné možnosti přespání? Předpokládám, že teď je na to málo sněhu? Děkuji!)

Info ze dne 28.1.
Otakar Kohl, vloženo 28.1.2018 20:29

Dneska skate od Nového Města směrem na tratě spadající pod Dlouhou Louku, projel jsem skoro vše, kromě Flájskýho okruhu, kde už je to dost kritický, byly tratě na tu bídu docela v pohodě, samozřejmě jsou tam místa kde je to nutno objíždět. Sněhu je ale víc než bylo kupř. 26. prosince.

Info ze dne 28.1.
Honza Tojnar, vloženo 28.1.2018 20:29

Stejná trasa jako včera (Klíny hájovna – Nové Město), jen jsem se pustil přes Jelení hlavu, přestože jsem byl varován, že se tam musí 500 m přenášet. Přes noc sníh vytuhl a zledovatělé krystalky vydržely až do odpoledne, bruslil jsem mnohem rychleji. Přenášení před začátkem stoupání na Jelení hlavu ani nebylo nutné. Využil jsem stopy příkopem, cestičky do leva a polootevřené paseky. Ale ani pak jsem neměl vyhráno, musel jsem stromečkovat a klást lyže mezi kamení. Dolů by sjížděl jen sebevrah. Nahoře už sněhu bylo víc, ale šutry číhaly i tam.
Bacha jsem musel dát i ve sjezdu před přechodem silnice na Č. Jiřetín, poté jsem se super sklouznul po jižním břehu Flájské přehrady. Na exponovaných místech bohužel zbývá jen minimální film sněhové tříště. Jezírka na startu stoupání flájského okruhu zůstala nezměněna.
Po odbočení ze silnice na Dlouhou Louku směrem na Vrch Tří pánů se musí objíždět černoplocha, hned za ní ale následuje super stopa až k louce s potokem Tří pánů. S opatrností jsem dobruslil na nejvyšší bod louky u větrníků, kde začala kličkovaná mezi drny. Pláň na Bouřńáku nebyla lepší, a louka za silnicí na Bouřňák je už téměř bez sněhu. Nějak jsem sklouzal na pás sněhu podél chatek a kolem silnice se došoural až k trafu. Závěr kol tyčí na Klínovčík i odbočka na Oseckou boudu stále sjízdné.
Trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2m0wk , fotky na: https://photos.app.goo.gl/l4Ters7Fdz4joxkp2 .

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti