Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu o Abertamy, Pernink, Horní Blatná nebo Nové Hamry. Nesmíme zapomínat ani na střediska v sousedním Německu, zejména na s Božím Darem propojený Oberwiesenthal a na západě u Kraslic Klingenthal, ale i další.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.1.
Tom, vloženo 21.1.2018 20:33

Projeto Klínovec - Horní Halže. Na klasiku stopa výborná, pro bruslení to bylo slabší (tak 5 cm nového sněhu), takže někteří bruslaři trochu kleli. I když aut na místních parkovištích bylo hodně, tak zaparkovat se dalo.

Info ze dne 20.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 20.1.2018 20:13

Dnes klasicky Krušné hory: z B. Daru na Fichtelberg, dolů na Oberwiesenthal, okruhy pod stadionem a zpet pres Tellerhauser a na Bozi Dar. Cerstvy prasan, pomalejsi snih, ale dobra strojova uprava po cele trase. Vyborne drzely tuhe vosky (VG35 Base Binder Green + vrstvy blue, blue extra a posledni tenoucka fialka)

Od Martina z přidružené FB skupiny, kde jsou i fotky - https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/858963277608593/

Info ze dne 19.1.
lada.bagrak, vloženo 19.1.2018 21:31

Dnes Horní Halže -Klínovec zavátá stopa cc 10 cm prašanu projeté pro klasiku,úprava snad v sobotu.

Dotaz
Venca, vloženo 19.1.2018 16:47

Neví někdo, zda je již sjízdný (otevřený) úsek pro běžkaře z Horní Blatné do Jelení? Měl tam probíhat svoz dřeva v průběhu tohoto týdne.

Zodpovědět
Info ze dne 17.1.
Jan Krátký, vloženo 21.1.2018 22:26

Běžkování na Božím Daru a okolí, od středy do neděle. V týdnu připadlo mraky sněhu, hlavně v Pátek to byla makačka. Sobota naprosto seper, pro obojí, bruslení a klasika, upraveno. Škoda, že jsme museli domů. Celkově tratě hned jak bylo možné, tak se upravovalo.

Info ze dne 14.1.
Jarda, vloženo 14.1.2018 16:57

Boží Dar - Myslivny - Špičák - Abertamská kapsa a zpátky. Sněhu dostatek, stopa ledová. Otevřené pláně kolem BD zafoukané prašanem, že by stačil tuhý. Za špičákem a nižší polohy ledové. Několik kritických míst bylo potřeba přenést. V lese je jehličí a občas kouká kořen a tráva. Na jedničko vé lyže to není, ale i tak krásná klasika. Máza Fialový klistr překrytý V30 a roztokem s fluorem proti namrzání.

Info ze dne 10.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 10.1.2018 19:02

V úterý 9.1. večer proběhla úprava stop v okolí Perninku a mezi Božím Darem a Barborou/Východními Abertamy
Většina ostatních tras ve vyšších polohách Krušných hor zůstává i nadále sjízdná, ale vzhledem k úbytku sněhové pokrývky na nich aktuálně neprobíhá strojová úprava stop.

Info ze dne 9.1.
Pavel, vloženo 9.1.2018 15:22

Ze serveru http://krusnehoryaktivne.cz/ :
"Upozornění: Během tohoto týdne proběhne prohrnutí Bučinské cesty (KLM z Jelení směr Pernink) z důvodu následného odvozu dřeva, který by měl trvat zhruba jeden týden. Magistrála v tomto úseku bude tudíž pro běžkaře nesjízdná!!!"

Toto je opravdu k pláči. Nejhezčí úsek oblasti půjde do kopru. A to na silnici leží aspoň 30cm sněhu, podmínky jsou v této části stále dobré. Co nezvládla delší obleva dokoná lidská neschopnost se dohodnout.... :-/ Proč nemohl svoz dřeva proběhnou podstatně dříve? Je to vážně škoda.

Info ze dne 7.1.
Pavel, vloženo 8.1.2018 8:05

Z Perninku po magistrále na Korce, zde do Německa, přes Henneberg na Weitersglaashütte, okruhy směr Talsperre, odtud zpět na hraniční přechod Jelení, přes osadu Jelení zpět na Korce a zpět do Perninku. Téměř celou dobu skate.
Z Perninku na Schuppenberskou je to slabší, užší trasa, místy hodně bordelu ze stromů, dost měkký povrch, je nutné překonat asi tři potoky. Schuppenberská je super, od Hamerské-rozcestí na začátek Bučinské není asi 400m urolbováno, v místech kudy vede trasa jsou bažiny, lze to ale snadno objet klasikou po silnici, která neni protažená (jsou tam jen koleje od jeepu). Bučinská nemá chybu - široká, rychlá, tvrdá, z Korců na Henneberg taky super (jen úplný začátek je hodně špinavý a ledový), za Hennebergem je pár vytátých míst, které ale lze v pohodě objet škarpou (proto jsme se nevydali na okruhy směr Johanngeorgenstadt, kde to vypadalo sněhově hůře), dál na Weitersglaashütte je to vůbec nejlepší - hodně široké, tvrdé, super, proto jsme zakroužili na okruzích u Talsperre. Z hranic do Jelení bez problémů. Asi kilometr skrz osadu Jelení je třeba objet po loukách, trasa chybí, sníh už zde hodně slézá. Od Jelení - U Útvaru na Korce je to zas v pohodě, jen cestou je jedno vytáté ledovaté místo.
Celkově to byl hodně pěkný výlet, na tu dlouhou oblevu panují stále dobré podnímky a sněhu je zatim víceméně dostatek. Určitě by ale bylo super, kdyby se už zas ochladilo a trochu připadlo, ale to je asi všem jasný.

Info ze dne 7.1.
HOUBA, vloženo 7.1.2018 14:33

Pokračování absolutní nádhery ..... Ráno, po královské snídani, přes potoky loukou na nádherně vyrýsované stopy, já předváděl motolice klasiku :0), zbytek výpravy - vlčáci to rvali bruskema .... Horní Blatná-Pernink-přes koleje-kaplička/vodárna značně dobrodružnou potokovou překonávkovou na stopy směr Jelení-boží!!!-ještě v kopci před závorou otočka /stopa naprd, led, asfalt a na nakyslýho Rudu v Jelení nejsme zvědavi-zpět až na nádraží v Perninku S/M krásná stopa-zpět lesním dobrodružstvím okolo Perninku-H.Blatná. Jediná chyba-stopa po hřebeni nad Jelením-závora jsem se trápil-chtělo to pod červený speciál narvat nějaký klistr speciál /modrý s fialovou/, neb stopa přimrzlá, sjezdy rychlý jako sviňa :0)))))

Info ze dne 7.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 7.1.2018 9:51

Na nedělní ráno je plánovaná úprava magistrály v úseku Boží Dar – Mrtvý rybník (- Červená jáma), okruhu Karlova běhu a trasy od rozc. pod Špičákem přes Myslivny na Boží Dar.

ZDROJ: krusnehoryaktivne.cz

Info ze dne 6.1.
HOUBA, vloženo 6.1.2018 17:52

(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 6.1.: Ahoj, v jakem stavu je snih na Bozim daru? Je to na klistry?)

Jardo,pod patu červenej speciál ( s fialkou) jinak glider, nebo pivem po celým a rumem pod paty, nebo mít svaly na rukou jako stehna !!!! :0)

Info ze dne 6.1.
HOUBA, vloženo 6.1.2018 17:33

La Fantastica ! Absolutní palec nahoru borcům, kteří obstarávají rolbice a až pod frňák nám cpou vyrýsované stopy na klasiku a nádherně zfirnovatělý plac na brusli. Díky, chlapi, či babuny za kniplem,endorfin mi stříká z uší !!!!!!!!! Dnes Horní Blatná - od chalupy cca 1 km slalom mezi potůčky, spadlou lávkou a tu a tam krtinec -- ale hned, jako červený koberec pro VIP, jak to jde tak urolbováno hned od cca 9-10 přes bufet u Červené jámy (doporučuji všem), Hřebečnou, Mrtvý rybník, Hájovny, prokličkovat křížem-krážem Ježíškovu cestu k Božáku, zastávka u Krmelce na výbornou zelňačku v chlebu (doporučuji) a pak od mostku pod Božákem (svišť?) zpět přes Špičák, Hájovny .... atd, paráda, bombice, mazec!!!!! Kdo má sílu a šmrnc bruslí, já jsem se tam řítil radostně, zpět plazil unaveně, ale šťastně. Ještě jednou díky, zítra prubnem Jelení, tak uvidíme. Svatý Petře, přijmi ode mne díky též. MSF, skol, I.H.F. :0)

Info ze dne 5.1.
Rolbaři Jeleni vrch, vloženo 8.1.2018 11:12

Dobry den. Informace o trasách,upravách,foto atd lze taká najit na :https://www.facebook.com/rolbari.jelenivrch.1 Zdraví vas Rolbaři z Jelení.

Info ze dne 3.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 3.1.2018 20:00

Dnes večer by měla proběhnout úprava Radon areny ve Vysoké Peci.
Rolba z Jelení dnes nevyjíždí.
Včera odpoledne byla upravena také část Ježíškovy cesty, Špičácká cesta a bruslící okruh kolem Špičáku (zejména pro tréninkové účely mladých Slovaňáků).

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská lyžařská magistrála - úprava tratí
GIS aplikace Karlovarského kraje ukazuje na mapě čas poslední úpravy tratí v okolí Božího Daru, Perninku a Horní Blatné
Běžecké tratě v okolí Božího Daru
Informace o tratích v okolí Božího Daru včetně jejich aktuálního stavu.

více odkazů k oblasti