Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Orlické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 22.2.
rwp444, vloženo 23.2.2018 7:16

Klasika hrebenovka Serlich-5cesti. Krasne svezeni, rano jela cast trasy rolba. Temer bez lidi, krasny tvrdy podklad na brusleni. Jedine minus zavreny bufac na 5c, kde bylo dosl lidi.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 22.2.
Pida, vloženo 22.2.2018 20:32

Dnes ráno Serlich - Peticesti - Serlich.
Ze Serlich az Pod Jelenku krásná a hodně rychlá vymrzlá stopa jak na klasiku, tak na bruslední, která byla před obědem ještě opravena rolbou, klobouk dolů a velké díky za úpravu i v týdnu.
Od Jelenky na Pěticestí hodně foukalo, takže brzy ráno stopa místama dost zafoukaná, ale díky zmrzlému podkladu se i tak nádherně jelo. Po projetí pár lidí byla už určitě jako nová.
Podmínky pro běžkaře dnes ideální, hlavně teda pro ty zručnější, pro začátečníky budou sjezdy místama možná trochu nebezpečné, ale i tak si to určitě všichni užijete.
Pár fotek z dnešního rána:
http://pida11.rajce.idnes.cz/Serlich_-_Peticesti_-_Serlich/

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 22.2.
Martin, vloženo 22.2.2018 18:27

Ráno ze mlýna na Vrchmezí a pak na Masarykačku. Trochu sem tam zafučelo, ale podle mne stopa pěkná. Pak z Masarykačky na Velkou Deštnou spodem a dolů po “asfaltce”. Když jsem jel spodem, udivilo mne, že mne minula rolba, netušil jsem že se stopa upravuje i zde. Takže za mne palec nahoru rolbařům.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 20.2.
Karl, vloženo 20.2.2018 20:09

Šerlich - Pěticestí a zpět parádní poježděníčko. Díky Dešteňákům za krásně upravené stopy. Škoda, že Záhoráci si projeli jen ten svůj osvětlený okruh a jinak nic a Říčkaři se na to vyprdnuli úplně. Tak snad až v pátek...

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 19.2.
FCB, vloženo 21.2.2018 9:32

Okolo Sucháku a Bukovky.
Stopa pěkná, umrzlá a rychlá. Na klasiku i skate paráda. Díky za úpravu, užil jsem si to.

> Okolí Suchého vrchu a Čenkovic

Dotaz
Dušan, vloženo 19.2.2018 21:51

efilip - děkuji za odpověď. Tak to radši nechám nahoře a vemu to směr Velká Deštná - Homole - ... Nebo na druhou stranu Masaryčku - zielenec... děkuji :-).

Zodpovědět > Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 18.2.
efilip, vloženo 19.2.2018 18:46

Včera jsem okruh objel, má 3,7km, je několik dní neupraven, ale skate jde bez problémů, podklad byl zmrzlý, stopa tam také nějaká byla. Je to na jedničkové lyže, jen opravdu na minimu míst kouká hlína. Dál z okruhu jsem nejezdil. Den předem jsem dal z Mezivrší Anenský vrch a Kunštátskou kapli, nahoře jsou podmínky vynikající.

(Odpověď na dotaz uživatele Dušan z 19.2.: Prosím, jak to vypadá na okruhu v Orlickém Záhoří?? Je dostatek sněhu a a je okruh upravován?? Dá se pokračovat někam dál? Děkuji)

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 17.2.
MaraJ, vloženo 18.2.2018 21:59

Včera dopoledne přejezd Orlických hor ze severu na jih.
Číhalka-Polomský kopec-Masaryčka-Velká Deštná-Pod Homolí-východná cestou Pěticestí-Mezivrší-Hanička-Rokytnice.
Napíšu pouze o úsecích o kterých se tady moc nepíše.
Od Číhalky okolo se dá, ale ne na dlouho, stopa tam není. Projíždějí tam auta do Polska. Po 500 m u hranic již projetá neupravovaná stopa, lze i skate. Ráno po napadnutí nahoru jsem to jel přes sjezdovku. Odpoledne dolů již okolo kolem hranic, z toho úseku od hranic už někde čouhají asfalt a kameny. Nástup/výstup nahoře u sjezdovky tedy jistota.
Řivnáčovka průjezdná, jedna stopa, spíše jen na klasiku.
Pod Homolí-Pěticestí východní cestou dobře projetá střídavě jedna nebo dvě stopy, na skate taky dobré. Krásný výhled na Orlické Záhoří.
Od Haničky do Rokytnice po poli se dá, střídavě neupravovaná stopa. Lze dojet po sjezdovce až dolů do Rokytnice nebo po turistické až k výchozišti lyžařských stop. Ale od sjezdovky po turistické pouze po poli, cesta kamenitá.
pár fotek v horší kvalitě:
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.876390842532503&type=3

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 17.2.
sysel, vloženo 18.2.2018 10:44

Buková hora, ČVS, Suchý vrch, Bouda-strojová úprava, sněhu dost. Valteřice-Rýdrovice projeto rolbu,ale v lese ve sjezdu špatné. Na loukách u Rýdrovic leze hlína, na rolbu tu bylo málo sněhu. Dál do Cotkytle turistická stopa. Směrem od Boudy na Mladkov je turistická stopa, k rozcestí Nad kolotočem je sněhu dost, níž už je sněhu výrazně méně. Pěkná turistická stopa z tohoto rozcestí po žluté směrem na Boříkovice.

> Okolí Suchého vrchu a Čenkovic

Info ze dne 17.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 17.2.2018 23:12

Info od Milana:
Dnes odpo na hodku a pul. Šerlich - Vrchmezí - Sedloňovský vrch a zpět. Dobré podmínky na klasiku i skate.

Info k Parkovaní:
Do 10 hodiny dopoledne to jde. Pak to chce trpělivost. Minulý týden po oběd000000ě jsem čekal jako třetí a asi 15 min.
Dole je to naprd. Skibus je narvaný. Lepší je vyjet k hotelu Orlice, tam místo na parkování je a jezdí bus
od Zdobnice. Zastávka Zákoutí.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/874998679338386/

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 17.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 17.2.2018 23:04

Info od Jany:
Dnes Hanička - Mezivrší, stopa projetá spíše běžkaři, na klasiku se občas ztrácí, ale jelo se dobře.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875585779279676/

> Říčky, Rokytnice v Orlických horách a okolí

Info ze dne 17.2.
Janule, vloženo 17.2.2018 18:37

Orlické hory: Šerlich - okruh kolem Velké Deštné - Vrchmezí přes Polsko - po české straně zpět - Polomský kopec, bunkrovkou do Deštného. Včera upraveno všude na skate i klasiku, ale přes noc to zapadalo asi 5cm prašanu, ale od lidí je vyjeté - krásné svezení, občas se to lepí. Na polské straně rozšlapáno od lidí, i přesto však krásně sjízdné. Dokonce jsme dojeli na lyžích až na parkoviště pod sjezdovkou, ale lepší lyže radši sundejte.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875658209272433/

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 16.2.
CHB, vloženo 16.2.2018 14:17

Okruh dnes projela rolba, ráno a během dopoledne připadlo asi 5 cm nového sněhu. Bude to upravené jak na klasiku, tak na bruslení.
(Odpověď na dotaz uživatele Míra z 16.2.: Ahoj, nevíte prosím jak to vypadá se sněhem v deštném dole na kolečku? Je to tam na bruslení? Díky)

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 16.2.
kulich, vloženo 16.2.2018 12:54

Podle mapy https://destne.info/bezecketrate/ projela dnes rolba od Haničky k bartošovické sjezdovce. Tudíž by tam měl nějaký sníh být a stopa upravená. Přímo od Zemské brány se lesní cesty neupravují, tam to bude spíš loterie.

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 15.2.: Prosím, nevíte někdo jak vypadá úprava stopy ze Zemské Brány na Přední Vrch a dále na Haničku? Je to sjízdné i pro skate? Děkuji.)

> Říčky, Rokytnice v Orlických horách a okolí

Info ze dne 15.2.
Pětipán, vloženo 15.2.2018 19:24

Dnes z ČV sedla okolo Bukové hory a zpět a pak severní cestou pod Bradlo, na Suchák a přes Hvězdu na sedlo. Kolem Bukovky dobrý, ale po severním úpatí Sucháku to nebylo projeto a na bruslení bylo čerstvého sněhu trochu moc. Myslím by se mohli kluci s rolbou více snažit a nešetřit naftu na víkend. Sněhu je dost i na nové lyže.

> Okolí Suchého vrchu a Čenkovic

Doporučujeme

Ubytování v Orlických horách
Výhodné ceny ubytování v Orlických horách, 20% sleva na skipasy u vícedenních pobytů...
Pobyty v Orlických horách - slevy až 34 %
3 noci pro dva za 999 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Orlickehory.net - sekce běžecké lyžování
Informace o lyžařských oblastech Orlických hor včetně velkého množství zajímavých článků