Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 15.2.
neo, vloženo 16.2.2018 9:04

Nová Ves až Alfrédka. Obě cesty super stopa. Dole dokonce obousměrná stopa. Přesto, že dnes sněží, tak na víkend to bude zase jistě připravené a bude se na co těšit.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 15.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 15.2.2018 11:46

Info od Martina:
Opět okolí Skřítku,napadlo tam cca od 4-10 cm. nového sněhu a pořád padá..Stopy jsou zatím projetý od lyžařů,ale na víkend bude určitě vše nachystaný na nápor běžkařů.V okolí Rabštejna je sněhu míň ale pořád super podmínky.Alespoň podle mě,ale nejsem žádný závodník,jezdím na pohodu....

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/873798799458374/

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 13.2.
Zbyněk, vloženo 13.2.2018 14:48

Dnes jsme vyráželi ze Žďárského potoka na Kamennou horu, projeli oba okruhy na loukách, vrátili se na Výhledy, odkud jsme sjeli po statkové asfaltce na Starou Ves. Ze Staré Vsi jsme vystoupali nad hřiště, objeli Ptáčník zprava a vrátili se zpět na Žďárský potok.

Ve stopě 1 cm prašanu, pod ním zmrzlý podklad. Nejlepší stopa je mezi Výhledy a Kamennou horou a menší kolečko (2 km) na louce pod Výhledy. Větší okruh (4 km) pod Kamennou horou v lokalitě Pstruží potok taky dobrý, i když sem tam ve stopě nečistoty. Sjezd na Starou Ves: dva kratší průjezdy pod stromy s menší pokrývkou, pak dobré, spodní část místy opět s menším množstvím sněhu, vše jde ale objet. Dojezd do vesnice OK. Ze Staré Vsi stoupání nad hřištěm bez stopy. ale vcelku dobře to jde odbruslit, okruh kolem Ptáčníka povětšinou s vyřízlou stopou, střídavě lepší a horší úseky, ale opět ani zde se nemusí přenášet. Teplota kolem -5°C, téměř bezvětří a přes řídkou oblačnost skoro pořád prosvítalo slunce. Pár čísel navíc by nebylo špatné, ale i tak spokojenost a snad to ještě chvíli vydrží.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 11.2.
Zbyněk, vloženo 11.2.2018 22:44

Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova.

Kapitánská cesta v perfektním stavu. Dokonce je projeta i horní část Jelení cesty v délce zhruba 3,5 km (od tur. rozcestníku 1,5 km za Hvězdou se uhne doprava prudce do kopce po lyžaři vyšlápnuté stopě a po 600 metrech narazíte na luxusní strojovou stopu). Pak klasika z Karlova na Alfrédku kratší variantou (pozor, na třech místech napříč vytátá cesta). Mravencovka-Alfrédka davy lidí. Jelikož rolba jela z Afrédky i na Starou Ves, zkusili jsme to tudy a odměnou byl parádní 6 km sjezd. Následně jsme vyšlápli po sjezdovce do stopy od rýmařovské rolby (kolem Ptáčníku). Některé úseky luxusní, někde díky menší sněhové pokrývce bez stopy, ale celkově OK. Ze Žďárského potoka na Výhledy rolbou utažená cesta bez stopy, kterou projel osobák, ale koleje nejsou hluboké. Úsek Výhledy - Kamenná hora naprostá špička. Perfektní stopa, najety okruhy na loukách a nula lidí. Podobně vypadá i horní půle sjezdu z Kamenné hory na Janovice. Níže probíhá přibližování dřeva, jde ale pokračovat po pěkné stopě po louce a následně lesní svážnicí ke zvoničce. Tady už je málo sněhu a je to na dvojkové lyže. Kousek pěkné stopy je ještě na Nové Pole, pak za silnicí už jen kličkování mezi hroudami (opět spíš na horší lyže). Přenášet se ale nemusí nikde a poslední stovky metrů jsou přece jen o fous lepší. Celkově vyjma závěrečných 3-4 km parádní svezení obzvláště Kapitánská a okolí Kamenné hory.
Trasa tady: https://mapy.cz/s/2ocRt

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 10.2.
Libor, vloženo 19.2.2018 8:54

Pardon, myšleno Kladské sedlo.

> Králický Sněžník

Info ze dne 10.2.
Laco, vloženo 11.2.2018 22:51

Skřítek - Jelení hřbet - Praděd - Švýcárna - ČHS - Keprník - Ramzová (sjezd hrůza, jako vždy) - Petříkov - Paprsek - Medvědí bouda - po hranici až na Návrší a pak odjezd ze St.Města. Letos byly podmínky zvlášť dobré, skoro všude strojová stopa - i tam, kde bych ji vůbec nečekal (třeba od Kladské brány až na Návrší). Louky že Stříbrnic do St.Města sjízdné, místy už sice leze tráva ale dá se to, takže sjezd z Návrší na vlak ve Staráku se dá udělat za pohodovou hodinku a půl.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 10.2.
milan, vloženo 11.2.2018 10:46

Jeli jsme klasiku: Ramzová - Petříkov - Paprsek -- stopa výborná, sněhu dost a běžkařů ještě víc. Z Paprsku k hranicím přes rozcestí Trkač a po hřebeni na Smrk -- Stopa perfektní a lidí málo. Ze Smrku krásný sjezdy, opět bez lidí, až do Lesního baru. Pak jsme se vrátili 3 km a odbočili dolů směr Ramzová. 4 km před Ramzovou bylo v lese méně sněhu, větvičky a občas kameny, ale dalo se to.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 10.2.
Sovik, vloženo 11.2.2018 9:40

Včera přechod Kralického sněžníku. Od Slaměnky, pod Babuší, Podbělka, Sušina, Stříbrnická sedlo hřeben prošláplý od běžkařů, místy i docela pěkná stopa. Sjezdy v prašanu, padá se jako do peřin. Od sedla na vrchol vydupané koryto od všech. Sjezd z vrcholu k Malému sněžníku cik cak lesem v prašanu, cca pod Hraničními skálami už upravená stopa až nad Větrný vrch. Potom sjezd po loukách do Velké Moravy. Celý den dole mlha, ale už od Babuše nahoru bylo úplně azuro. Až kolem poledne se mlha zvedla i na vrcholy. Celkově OK, ale asi by to bylo lepší na skialpech. Vhodné spíš pro turisty než pro milovníky upravené stopy.

> Králický Sněžník

Info ze dne 10.2.
Duďa, vloženo 10.2.2018 20:55

Jeseniky: Nová Ves od rozhledny - Mravencovka - Alfredka (po magistrale) - okruh kolem Ostruzne - Pod Zelenymi kameny - Alfredka - Mravencovka - Nova Ves.
Od Mravencovky dale upraveno na skate, moc pekny byl okruh kolem Ostruzne, skoro nikdo tam nebyl a pro ty, kteri se moc pri brusleni neroztahuji to staci. Od Alfredky smerem na Skritek najeta dalnice ale v bruslarskem pasu je zhruba uprostred vyjeta hrazka, jak tam musela jet rolba kvuli velke sirce dvakrat. Vyhnete se sjezdu kratsi cestou z Alfredky na Mravencovku. Uprostred cesty je nekolik jam a krizuje to potok. Se stestim jsem projel vcelku.

Fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/871418286363092/

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 10.2.
Romanv, vloženo 10.2.2018 19:21

Ovcarna-ČHS-Vřesovka-Keprnik-šerak-Ramzova-Ostružna. Az po vresovku vsude najeta stopa od rolby vc dostatecneho prostoru na brusleni. Dale na serak jiz klasicka turistarna(velbloudi. Stopa od lidi) ale paradni. Zadny led. Tvrdy povrch s cerstvym popraskem. Nebori se to. Sjezdy se daji ubrzdit nebo vyuzit mekkeho snehu kolem. Chata na seraku zavrena.sjezd na Černavu po sjezdovce jakstaks.z Černavy jsme objizdeli mimo sjezdovku po ceste, ta byla hodne ledovata(hlavne prvni pulka po zatacku) z ramzove na ostruznou po louce leze trava ale v pohode se da. Zitra napisu zpravy z ostruzne na smrk a dal na lesni bar.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 10.2.
Zuzka, vloženo 10.2.2018 14:50

Dnes ze Skřítku po modré na Rabl, hvězda a po zelené zpátky na skřítek. Sněhové podmínky perfektní, dobře drželo. Na to jak bylo plné parkoviště, tak v lese se to dalo.

> Hrubý Jeseník

Dotaz
Pavka Pavka, vloženo 10.2.2018 18:06

Chystám se do Ostružné. Nevíte jak vypadají stopy v okolí. Diky.

Zodpovědět > Hrubý Jeseník

Info ze dne 9.2.
Romanv, vloženo 10.2.2018 8:50

Skritek-ztracene kameny-jeleni studanka-ovcarna-praded. Paradni podminky. Na tvrdem podkladu cca5cm prasanu. Na hrebenu to timpadem neni vubec ledovate. Sjezd na ovcarnu volnym terenem-pada se do mekkyho:) z ovcarny upravena stopa po rozcesti pod pradedem dal nahoru dalnice bez stopy. Dnes pokracujem na ostruznou pres sedlo tak dam vedet.asi to bude luxus je tu azuro

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 9.2.
Zbyněk, vloženo 9.2.2018 19:13

V Nízkém Jeseníku je málo sněhu. Musíte výš. Zkuste Rýmařov, Starou Ves, Žďárský potok. Tam bude odhadem okolo 15 cm sněhu. Případně Skřítek nebo Novou Ves, to bude jistota.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 9.2.: Poradí někdo kam na běžky 10.2. okolo Nízkého Jeseníku? Trasu cca 15-20 km střední terén, žádné velké převisy.)

> Nízký Jeseník

Info ze dne 9.2.
JindraH, vloženo 9.2.2018 19:01

Dnes - patek 9.2.odpo .. je to cerstve projete rolbou .. vhodne spis na klasiku. Nahore parada nize uz snehu mene .. dojeli jsme az k podjezdu trate pobliz Horni Lipove - dal uz mozno jen temer po trave ac rolbar se snazil

> Rychlebské hory

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Navštivte Jeseníky - běžecké lyžování
Seznam upravovaných lyžařských tras v Jeseníkách včetně jejich aktuálního stavu
Jeseniky.net - sekce běžkařské trasy
Velmi podrobné informace o trasách v Jeseníkách, u některých včetně aktuálních podmínek
Infosumperk.cz - sekce zimní sporty
Popis několika lyžařských tras na stránkách Regionálního a městského informačního centra Šumperk