Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Odkaz: webkamery - Krkonoše

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 22.2.
petr, vloženo 22.2.2018 15:55

Z Moravy na dovolené v Janských lázních, návštěva areálu Vrchlabí-Vejsplachy. Na okolní podmínky se sněhem vynikající úprava běžeckého okruhu děly a rolbami, na skate i klasiku, určitě nákladné, klobouk dolů. Můj domovský areál Velké Karlovice by děla taky potřeboval, jelikož je velmi málo přírodního sněhu a Karlovska 50 je letos vážně ohrožena.

> Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice

Info ze dne 20.2.
Nalim, vloženo 23.2.2018 14:58

Ve východních Krkonoších jsou podmínky pro běžecké lyžování vynikající již od poloviny listopadu. Do dneška jsem tam byl v této zimě snad 20x a nikdy jsem neodešel rozladěn, naopak! Díky nadmořské výšce 1100 – 1200 metrů je sněhu dostatek. Momentálně leží na běžeckých tratích v okolí Černé a Světlé hory okolo150 cm sněhu. Možno si zajezdit na asi 55 km - https://www.skiresort.cz/aktivity/bezecke-trate/ perfektně upravených stopách - http://prntscr.com/iio9fc Převážná většina tratí vede lesem, takže je oproti hřebenům krytá před větrem a možnému zavátí stop. Protože většina návštěvníků tohoto regionu preferuje spíše sjezdové lyžování, tak tady návaly jako třeba v Jizerkách opravdu nehrozí. Já tomu tady říkám Černohorský ledovec. Přijďte pobejt…….

> Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně

Info ze dne 19.2.
Peterson, vloženo 19.2.2018 20:37

Dnes trasa Čertova hora - Dvoračky - Harrachovy kameny - Labská bouda - Sněžné jámy - Vosecká bouda - Mumlavské vodopády.
Z Čerťáku na Ručičky paráda. Stopa na klasiku sice hodně jetá, ale drží to stopu. Ale krásně se dalo stoupat až na Dvoračky. Bohužel na vrcholcích Krkonoš, především od Vrbatovky až na Labskou ani jedna stopa pro klasiku. Je to škoda, kdyby to bylo možné a upravilo by se to, bylo by to super svezení. Ne všichni jezdí skate.

> Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Info ze dne 16.2.
Honza Šotola, vloženo 17.2.2018 20:39

Mísečky - Vrbatka - Sněžné jámy - Labská bouda:
Cesta na Vrbatku měkká (rolba upravovala kdoví kdy). Málokde je cesta ujetá - v měkkém sněhu je to často zdupané pěšáky. Na klasiku fajn, bruslení dá trochu práci, na sjezd mírně pomalé. Leďák je jen pár desítek metrů pod Vrbatkou.
Na hřebenech je 100 - 150 cm sněhu. V posledních dnech celkem foukalo, takže nový sníh byl větrem upěchován do tvrdší hmoty a dost zavál i silnici na Labskou (pokud ji v sobotu neprojeli rolbou). Na bruslení nevhodné, na klasiku dobré. Od Čtyř pánů na Českou budku (a asi i na Voseckou) vedou kvalitní stopy, téměř nejsou rozdupané.
Cesta na hraničním hřebeni je vyfoukaná do leďáku, ale u cesty se najde i měkčí sníh, ve kterém lze stoupat. Po této cestě chodí hodně pěších Poláků (a přes pramen Labe i na Labskou boudu).
Kolem Sněžných jam je dostatek sněhu, žádné šutry, ale sníh je vyfoukaný do ledova. Sjezd na Labskou boudu po Dřevařské cestě je pěkný a celkem bezpečný. Stopa na cestě sice byla zdupaná pěšáky a cyklistou, ale dá se jet všude vedle stopy mezi stromky.
Podle předpovědi počasí se mi zdá, že tento stav minimálně týden ještě vydrží. Zlepšit ho může projetí rolbou na Labskou boudu, zhoršit dupálisti.
V pátek to drželo na modrej Swix, ale v sobotu bylo tepleji a asi by to chtěli i fialovej, ale opatrně.
Na Labské boudě je otevřený jen bufet. Lidí bylo v pátek všude málo - bylo jasno, ale zima (hlavně díky větru).

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Dotaz
Peterson, vloženo 14.2.2018 17:13

Dobrý den, máte někdo info, jak vypadá pro turisty klasiky trasa Lysá hora - Harrachovy kameny - Vrbatova bouda - Labská bouda - Sněžné jámy - Vosecká bouda -Krakonošova snídaně - Ručičky - Rokytnice nad Jizerou? Děkuji za případnou odpověď

Zodpovědět > Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice

Info ze dne 13.2.
Honza Šotola, vloženo 13.2.2018 13:57

Sorry, to nebyl dotaz, ale rovnou zpřáva. Píšu to ma mobilu a nějak jsem se uklikl.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza Šotola z 13.2.: Okruh Mísečky-Rovinka:
Včera napadlo 3-5cm sněhu. Okruh potom celý upravili, stejně tak i závodní tratě až na 10km okruh. V poledne už byly úseky prudších sjezdů vyplužené na leďák. Jinak ideální podmínky. Stopa je rychlá a přitom v ní skoro všude dobře drží modrý Swix. Na bruslení myslím taky všude dobrý.
Dnes je polojasno, takže to měkne pomalu a asi to pár dnů taklhle vydrží. Výjimkou jsou slunečné partie cesty kolem Benecka. Tam to rychle měkne a pěkně podkluzuje.
Nahoře i v závodních tratích lidí pomálu, okolo Rovinky o poznání víc. Parkoviště na Mísečkách se oproti včerejšku dnes zaplnilo během dopoledne.)

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 11.2.
nikca.schnei, vloženo 11.2.2018 20:35

Spindlerovka - Lucni bouda - Vyrovka - Klinove boudy - Hromovka. (Snad vkládám správně do východních Krkonoš)
Na hrebenech az po Vyrovku Mordor, misty vyfoukano az na led, hodne tvrde, prip. jen sporadicky vyjezdeno od predchozich bezkaru. Dnes opravdu ošklivé počasí, vše přemrzlé, velký vítr.
Od Vyrovky uz pekne svezeni a od Klínovek nástupem na magistrálu upraveno na klasiku i na skate, zde super podmínky.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/872016879636566/

> Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně

Info ze dne 11.2.
Janule, vloženo 11.2.2018 20:03

Benecko - Mísečky - svážnice pod Medvědín a zpět: vše sjízdné, ale místy je to ledovaté nebo špinaté od jehličí. Nejlepší podmínky na závodních tratích, běžná trasa okruh z Rovinky na Mísečky má oproti páteční Černé hoře horší podmínky na klasiku. Na skate Benecko-Mísečky ideální.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/872011149637139/

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 10.2.
Dušan, vloženo 11.2.2018 20:43

Okruh Pomezky - Haida sjízdný, v lese na vracečce zpět na Pomezky málo sněhu s misty s vystouplou hlínou a jehličím od rolby. Pomezky - U Kostela v pohodě a podmínky dobré jak na klasiku, tak i na skate.

> Úpa a Rýchory

Info ze dne 10.2.
Hugo, vloženo 10.2.2018 19:07

Task sem si odpovedel dneska sam, zajel jsem tam a jezdil jsem skate, upravene pekne. Jinak klasika by okolo Benecka byla urcite na klistr, okolo Misecek a vyse by mozna drzel I vosk.
(Odpověď na dotaz uživatele Hugo z 9.2.: Jak prosim vypada 15k okruh Rovinka Misecky? Klasika - je to premrzle na klistr, nebo to pujde i s modrym extra? Dik.)

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 10.2.
Veru, vloženo 10.2.2018 18:42

Zavodni okruhy na Miseckach dnes dopo uzasne upraveny. Pres Janovu horu na Rovinku na skate upraveno, totez zpatky z Rovinky na Misecky. I na Zaly to vypadalo pekne.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 9.2.
Janule, vloženo 9.2.2018 17:55

Hofmanky - Zrcadlovky - Kolínská - výhled nad Pecí a zpět, stopa tradičně od Zrcadlovek - úprava údajně 2dny stará, ale jelo to parádně i bez stopy, měkčí podklad, pod nulou, ale ne přemrzlé, sněhu dost. Zkratka od parkoviště z Hofmanek k Černohorské silnici ledovatá - nedoporučuju sjízdět. Navzdory mlze krásné svezení.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/870804103091177/

> Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně

Info ze dne 4.2.
D., vloženo 5.2.2018 8:42

Jel jsem trasu Hoffmannova bouda-Zrcadlovky-Kolínská-Lesní-zpět Kolínská-Václavák-Světlá hora-H. Maršov. Nad 1000m jsou výborné podmínky, sníh přemrzlý, mazal jsem klystr Kx30, celkem držel, spíš to ale bylo na Kx35, pod 1000m je to celkem tvrdé a trochu to podkluzovalo. Sjezd do Maršova - bez vytátých míst, od Krasových bud to vyžaduje opatrnost, trochu ledovaté, tvrdé a dost rychlé.

> Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně

Info ze dne 4.2.
The_Black_Jack, vloženo 4.2.2018 21:51

Roudnice, Rezek, Dvoračky. Skate Zmrzlý sníh, stopa tvrdá. Okruh kolem Roudnice v dobrém stavu, dále na Rezek a Dvoračky stopy v horším stavu (tvrdá, jehličí). Úzká trať na bruslení. Pokud si chcete dobře zajezdit, doporučuji motat se pouze kolem Roudnice a dál to nepokoušet.

> Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Info ze dne 4.2.
Janule, vloženo 4.2.2018 19:15

Krkonoše 28km viz mapa: část malého okruhu Černá hora po magistrále k Lesní boudě - část desítky a zpět kolem Hrnčířských bud a sjezd kolem Zrcadlovek do Jánek. Vše upraveno na skate, stopa na klasiku chybí jen od Zrcadlovek k Černohorské silnici, horší úsek v lese u Hrnčínských bud - rozšlapáno. Teplota pod nulou, přemrzlé, ale to počasí to vynahradilo-sněhu všude dost.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/867875506717370/

> Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně

Doporučujeme

Ubytování v Krkonoších
Velká nabídka ubytování v Krkonoších za výhodné ceny. Zajímavé pobytové balíčky...
Pobyty v Krkonoších - slevy až 64 %
3 dny pro dva za 1 090 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Ergis.cz - sekce Na běžkách
Informace o mnoha trasách pro běžecké lyžování v Krkonoších
Článek o Krkonošské lyžařské trase
Článek z ledna 2005 na Horydoly.cz o Krkonošské lyžařské trase, která protíná celé Krkonoše od západu na východ
Panoramatická mapa tras v Krkonoších
Panoramatická mapa lyžařských tras v Krkonoších na snowhill.cz – sekce běžecké tratě

více odkazů k oblasti