Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 11.3.
Honza Tojnar, vloženo 11.3.2018 15:39

Dnes asi poslední lyžování letošní sezóny. Lyže jsem nasadil za Oseckou boudou a na Klínovčík jsem se dostal bez sundání (musel jsem ale párkrát ťapkat po listí/trávě). Od vrcholu už bylo sněhu dost, překvapivě i na louce nad Vitiškou. Asfaltka ku Moldavě je holá, spojka podél Mikulášky začíná trávníkem, pak je víceméně sjízdná. Na magistrále leželo místy překvapivě hodně sněhu, někde nepřekvapivě holo. Poprvé jsem ale lyže sundal u odbočky naučné stezky Cínovecké rašeliniště (200 m). Ve vrcholových partiích za Štěničárnou jsem si užil příkopů. Na silnici sníh končí hned za závorou, podél Grünwaldského rašeliniště se nedostanete ani k hranici. Projížďka byla super, sluníčko, minimum lidí… Bohužel byla na dlouhou dobu poslední. Pár dní se asi sníh udrží mezi Mikuláškou a odbočkou naučné stezky k rašeliništi, pak už ale finito.
Fotky jsem nahrál na: https://photos.app.goo.gl/Y1aKaHFheLuGGcDN2 , trasa výletu: https://mapy.cz/s/2sqzq .

Info ze dne 10.3.
PB, vloženo 10.3.2018 21:51

Dorazili jsme na Dlouhou louku po ranním dešti, který sněhu dal dost zabrat. Mlha se po desáté rychle rozpustila a za hoďku už se ukázalo slunce. Na magistrále směr rozcestí Pod vrchem Tří pánů jedno horší místo, jinak dobré. Vzali jsme to přes Vilejšov k silnici směr Žebrácký roh. Na silnici první vytátá místa, ale ještě pěkné svezení po upravené trati až k rozcestí silnice Fláje-Moldava. Tam už to někdo zkusil projet autem. Sluníčko začalo útočit a už to začal být slalom mezi vytátými místy. Doputovali jsme až k přístřešku pod Žebráckým rohem, kde jsme viděli lišku, ale už žádný sníh na cetě k hranici. Zpátky to už byla opalovačka, ale bídná lyžovačka. Někde nejenže na asfaltu už nebyl sníh, ale dokonce ani voda. Objet to nějak šlo. Slušný stav bruslařského úseku v lese směrem k flájkému okruhu ukončil protijedoucí Range Rover s otevřenou korbou 8U9 9125. Pak už těžká bída až na parkoviště. Užili jsme si krásný poslední den letošní krušnohorské sezóny.

Info ze dne 10.3.
Petr Horník, vloženo 10.3.2018 21:17

Dnes Cínovec - Vitiška - na Nové Město - Vitiška - Cínovec přes neupravované trasy, pomůže odkaz: https://mapy.cz/s/2sntV
VOSK: Červený + univerzální klistr - nestěžoval jsem si
LIDI: V řádu desítek
PARKOVIŠTĚ: Cínovecké Slatě plné, dá se parkovat i u benzínky.
POČASÍ: +4, na slunci i +15. Slunce, azuro, místy mlha.

Na Cínovci mezi parkovištěm a lesem podél golfu to ještě v 11h šlo, ovšem jelo to po vodě, ve 13 h už to byl holý asfalt, na sluníčku to mizí fakt rychle. Úsek na Vitišku byl sjízdný bez nutnosti přenášení, ale cca 1/5 byla na vodové břečce. V jednom cca 300m úseku se jede příkopem. Sněhu je málo všude, jen v lese nad Vitiškou směrem na Nové Město je souvisle cca 500m 20cm sněhu. Vzal jsem to směrem na Pramenáč, tam dost kamenů, jel jsem také po cestách vpravo od magistrály, všechno sjízdné. Počasí bylo nádherné, parádní jarní lyžování, zítra je poslední možnost - za týden už tu sníh nebude!

DNEŠNÍ CÍNOVEC Z DRONU: https://www.facebook.com/Kamzasnehem/posts/1858460087558070?notif_id=1520701189315684¬if_t=page_post_reaction&ref=notif
FOTKY Z TRAS: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/888705821301005/

Info ze dne 10.3.
Pk, vloženo 10.3.2018 12:06

Golf Mikulka na hrane. Necha se tam jet, ale dost vse na vode. Misty leze asfalt, ale vse prehledne. Myslim, ze za dva dny tam bude konec. Dali jsme to 2x. Jel jsem na A lyzich, poskrabane nejsou, ale B by byly lepsi. Vse skate. Na klasiku bych rekl tezke.

Info ze dne 9.3.
Honza, vloženo 12.3.2018 6:49

Cínovec, Vityška, Dl.louka odpoledne
poděkování "rolbám", oběma, té z Cínovce i Dl. louky. Smekám, jak mistrně řeší otázku upravit či neupravit, když vždy za tím stojí náklady. A třeba letošní poslední sníh, to bylo skvělé rozhodnutí, neboť díky tomu jsme letos lyžovali na upravených tratích 5 měsíců. Díky

Info ze dne 9.3.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 10.3.2018 21:31

Info od Paula:
9.3.2018 - Dlouhá Louka úvozem na magistrálu a vrch Tří pánů a dál až k větrákům. Všude dobrá stopa. Místy kam hodně praží slunce kameny a asfalt, ale jde o velmi krátké úseky.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/888071731364414/

Info ze dne 9.3.
Petr Horník, vloženo 9.3.2018 14:58

Ahoj, po Sněžení proběhla poslední letošní úprava - upraveno z Cínovce na Vitišku a Nové Město + okruhy. Mrkni na www.skimapa.cz a na www.facebook.com/bezeckestopy .

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 9.3.: Neví někdo, jak to vypadá kolem Cínovce? Na fóru nikdo o této lokalitě nepíše, tak je předpoklad, že je konec).

Info ze dne 9.3.
ROMAN FIŠER, vloženo 9.3.2018 7:59

V ÚSEKU KBS DLOUHÁ LOUKA TRATĚ PO ÚPRAVĚ ZE STŘEDY V DOBRÉM STAVU, VŠE SJÍZDNÉ, SNÍH PO RÁNU PŘEMRZLÝ, V NOCI NA PÁTEK NAPADLO DO 1 CM PRACHOVÉHO SNĚHU. PŘEDPOKLÁDÁME ŽE DOBRÉ PODMÍNKY VYDRŽÍ I O VÍKENDU. DLE PŘEDPOVĚDI NA VÍKEND - NOČNÍ MRÁZ A DENNÍ PLUSOVÉ TEPLOTY. ČEKEJTE MOŽNÁ POSLEDNÍ JARNÍ LYŽOVÁNÍ TÉTO SEZÓNY. DNES SE JEDNÁ O NEJLEPŠÍ PODMÍNKY OD POSLEDNÍ OBLEVY V LEDNU.

Info ze dne 8.3.
Aleš Pleskot, vloženo 9.3.2018 8:32

Včera Flájský okruh, celkem dobrý stav. Vyříznutá stopa místy protátá na asfalt, ve sjezdech radši vystoupit, aby člověk nevlítnul do kamení. V jednom místě nutno přešlapat po trávě, do víkendu odhaduji že přibydou ještě další dvě. Na víkend bych radši vzal béčkové lyže a spíš na skate.

Info ze dne 8.3.
Míra, vloženo 9.3.2018 7:50

Od trafa na Dlouhou Louku navečer krásně přimrzlá stopa, místy už jen ledová krusta na asfaltu, pár vytátých míst, které jdou objet. Víkend bude asi poslední možnost slušně pojezdit, ale i tak díky všem rolbařům, že se dalo od 2.prosince do půlky března jezdit.

Info ze dne 8.3.
Láďa P., vloženo 8.3.2018 19:22

Dnes z Dlouhé Louky na Vrch Tří pánů a k vrtulím slušná trochu zmrzlá stopa,na skate měkčí,ale taky slušné.Okruh přes Vysokou mýť horší ,na skate rozjetý bohužel autem,ale i tak se dá.Vydřené jen zřídka,počasí krásné a lidí jen pomálu.

Info ze dne 7.3.
fotbalik, vloženo 8.3.2018 11:21

Na bruslení sjízdné v pohodě, úprava dobrá. Je lepší jet co nejdříve a ani nečekat na víkend, s teplým počasím a předpovídaným deštěm to půjde dolů rychle.

(Odpověď na dotaz uživatele zuzana z 7.3.: Dobry den,
byl dnes nekdo bruslit v okoli Dlouhe Louky? Jake jsou tam prosim podminky? Na webu se pise, ze je 20-30 cm snehu, upraveno. Myslite, ze to vydrzi az do konce vikendu sjizdne? Dekuji.)

Info ze dne 7.3.
fotbalik, vloženo 7.3.2018 22:50

Po Jihobřežní k Flájskému okruhu, na silnici na Dlouhou Louku, okruh Vysoká mýť a k Loučné. Sněhu dostatek, na Jihobřežní jsem jel jediný, nikde žádné kamení, dál už dobře upraveno, druhá polovina Flájského okruhu většinou jen manšestr, po silnici dobré a okruhy Vysoká mýť a Loučná výborné. Kdo si chce ještě zalyžovat, ať neváhá - kdo ví, jestli po víkendu ještě něco zůstane vzhledem k předpovědi.

Info ze dne 4.3.
Miloš, vloženo 4.3.2018 19:14

Telnice-Adolfov:
Hřebenová cesta přes Rudný s opatrností sjízdná pro bruslaře.
Ze stadionu podle lesa lze i na "klasiku".Jedna stopa od turistů.Sněhu minimum,ale bez šrámů.Běžkařů bylo málo,celkem dva.

Info ze dne 3.3.
míra, vloženo 4.3.2018 16:19

Z pátku na sobotu padlo nad Altenbergem pár čísel nového sněhu a běžkování bylo na letošní poměry dobré, pár slabších míst se vždy dalo objet.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti