Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nově nejvíce na východě Petrovice a Tisá. A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 11.2.
Martin Sajal, vloženo 11.2.2017 17:11

Cínovec, Nové Město, Altenberg - trasy jsou ve slušném stavu, na nebezpečné ledovaté úseky jsem nenarazil. Asi pomohlo i to, že drobně sněžilo. Novější datum úpravy neznamená automaticky lepší lyžování, mnohde zůstávají v lepším stavu dříve upravené tratě. Výrazně lepší lyžování je v lese než na otevřených pláních, kde se stopy různě vyfoukávají, zafoukávají a navíc v mlze nebylo moc vidět.

CZ: Okruhy v Novém Městě sice upraveny asi před týdnem, ale pro klasiku bylo nejlepší lyžování právě tam - stopy jsou krásně tvrdé a neporušené. Okruh přes Pramenáč bych nedoporučil na skate, na několika místech je trať rozdupaná od pěšího slona, na klasiku ok. Sjezd od Vitišky na okruhy dost ledovatý, já tam jel nahoru a půlka lidí v protisměru padala nebo zouvala lyže, ale dobrý sjezdař si s tím asi poradí. Úsek Vitiška - Cínovec se stopami místy trochu použitějšími, ale stále pěknými. Oproti záznamu na Skimapě je projeta ještě spojka na okruh přes Pramenáč (viz můj GPS záznam https://www.strava.com/activities/862722856 ) a pak jsem ještě viděl starší slušnou úpravu na 2 odbočkách z magistrály blíže Cínovci, co taky nejsou na Skimapě a mapy.cz. Asi obdélník přes Cínovecké rašeliniště, o němž tu psal Honza Tojnar týden zpátky. Ale to už jsem nestíhal, zajel jsem tam jen asi na 100 m.

DE: V Altenbergu upravují pravidelně všechny okruhy označené "L", na bruselní (očima klasika) to znamená jednoznačně lepší podmínky, na klasiku jak kde - na hodně místech úprava znamenala spíš horší stopu - hrudky na jejím okraji nebo rozbruslení okrajů stopy, což se na zmrzlejších tratích v ČR nestávalo. Ze známých míst byla celkově horší jižní část okruhu L1 Loipe Kahleberg, ostatní z projetých L okruhů dobré. Z netypických míst jsem dojel daleko na sever až za Schellehau (starší ale slušné stopy na klasiku). Okruh S2 vypadal na první pohled nevábně (podle odboček, nejel jsem tam).

Kamarád bruslil, dojel z Cínovce až ke Klínské bráně. Nejlepší podmínky prý byly okolo přehrady Fláje. V místech, kde bylo čerstvě upraveno, byla prý upravena vždy jen půlka trati a většinou prý bylo lepší jet po té půlce se starší úpravou. Na více místech to na zmrzlém podkladu ustřelovalo.

Info ze dne 11.2.
Jirka, vloženo 11.2.2017 15:42

Dnes Klíny upraveny i v těchto ztížených podmínkách na pět hvězd ze čtyř. Klobouk dolů p.Dlouhý.

Info ze dne 10.2.
Roman Fišer KBS, vloženo 10.2.2017 18:58

Za KBS Dlouhá Louka sděluji, že se pokusíme o úpravu aspoň na některých úsecích nic méně výsledek může být z pohledu bruslařů pro pocit lepší, naopak stopa pro klasiky asi dozná zhoršení, ale nebudu přejímat. Na pohled to bude nesrovnatelné s tím co znáte z přechozích úprav. Díky za podnět.

Info ze dne 10.2.
Jirka, vloženo 10.2.2017 18:19

(Odpověď na dotaz uživatele Otakar Kohk z 10.2.: Já bych se k té prosbě připojil. Již mám z toho ledu vykloktaná kolínka.

Info ze dne 9.2.
fotbalik, vloženo 9.2.2017 23:01

Na Lesnou z Nové Vsi - stopa až od Dřevařského rybníku, níž je cesta odhrnutá a bez sněhu. Asfalt prokukuje ještě u Strážného anděla, okruhy na Lesenské pláni v pohodě s dostatkem sněhu. Sníh je zmrzlý, rychlý, ve starší stopě nic moc, v čerstvě upravené ale bylo svezení pěkné. Pozor na prudší sjezdy.

Info ze dne 9.2.
zdenekju, vloženo 9.2.2017 22:58

Dnes vecer z cinovce smer vitiska a zpet. Stopa zledovatela, teplota minus 7. Maznul jsem modrej klistr a celkem to drzelo. Jinak snehu spousta, zadny velke tani videt nebylo. Skol

Info ze dne 8.2.
Otakar Kohl, vloženo 8.2.2017 20:19

Dnes skate z Bouřňáku směr Vilejšov, Fláje - jihobřežní, okruh nad Český Jiřetín, dále Klínská brána, poté zpět - cestou ještě na Dlouhou louku. Celkem 52 km. Po víkendové oblevě a následném zmrznutí je to místy docela hrbolatý, zejména ty frekventovanější úseky, určitě by to sneslo projetí rolbou. Stopy na klasiku vypadaly dobře, místy ale ledovaté, jinde OK (včera napadl cca 1 cm).

Info ze dne 6.2.
Jiří Marek, vloženo 7.2.2017 11:11

Trasa Zadní Telnice-Adolfov-Krásný Les-Petrovice-Rájec-Sněžník-Bynov.Sníh okolo Adolfova a Tisských stěn dost(30-40 cm).Ostatní úseky slabší-místy ve stopě vytátá místa,zejména na vrcholech polních úseků.Sníh trvrdý,jelo to ďábelsky,takže celá trasa i s obědem v Petrovicích zvládnuta za 6 hodin,v poklidném tempu.Počasí slušné-kolem nuly,jen krutá mlha,takže bez kochání.Nebezpečná místa-sjezd mezi Adolfovem a Krásným Lesem,kde je v jednom místě náhle potok o šíři cca 1,5 metru(nelze přeskočit za jízdy!!),dále sjezd mezi ohradníky do Petrovic-místy úzké a navíc rozryto cyklisty.Obecně- bez nového sněhu jsou sjezdy jen pro zkušené...Sjezd z obce Sněžník cca 5 km po lesní cyklosilničce byl naprostá paráda,ale jakmile to zmrzne,už to asi bude spíš o hubu.

Info ze dne 6.2.
Martin, vloženo 6.2.2017 13:21

Trasy z Cínovce na německou stranu okolo Altenbergu naprosto ideální... Dnes kolem 9.hod. jezdila rolba a sníh je na bruslení krásně tvrdý a upravený. Stopa vypadala také super..

Info ze dne 5.2.
Rabín, vloženo 6.2.2017 10:30

Komáří vížka - Cínovec - Vitiška - Nové Město - Vápenice - Rehefeld - Moldava. Vzhledem k panujícímu počasí - obleva a také na hřebeni nad nulou - kvalita vysoce předčila očekávání, na většině míst perfektně upravené stopy, na bruslení i klasiku. Bohužel restaurace na nádraží Moldava zavřená, musel jsem se spokojit s nedalekým bistrem U Hanky :)

Info ze dne 5.2.
Pavel, vloženo 6.2.2017 8:18

Pyšná - Svahová (okruh) - Lesná - Brandov (okruh) - Lesná (okruhy) - Pyšná, skate, sněhu dost, lidí minimum. Místy hodně rozdupáno od pěšáku (např. trasa z Pyšná na Svahovou je už úplné oraniště), kde nebyly pěšáci, je pořád povrch dobrý. Vzhledem k oblevě se to na okruzích Svahová a Brandov občas dost bořilo, na okruzích na Lesné to bylo tvrdé dostatečně. Je na tom dobře vidět, že se vyplatí trasy projet častěji než jednou týdně, uchová se tak dobrý povrch i na dny oblevy.

Pěkné lyžování, až na to, že v Brandově jsem totálně zakufroval a na vrchu sjezdovky jsem nenašel upravovanou trasu, protože vede jinudy než je vyznačeno na Mapy.cz a v terénu není žádné značení. Takže jsem to asi kilometr nesl po vypluhované silničce a asi dva šel klasikou vyšlapanou stopou od lidí, která kopírovala běžkařskou trasu z mapy.cz (dle GPS). Až po té jsem narazil na trasu upravovanou, která vedla zjevně jinudy a jejíž začátek jsem v Brandově nenašel. Bylo by fajn vznést na mapy.cz požadavek na přeznačení zimní trasy, je to jednoduché a jsou relativně flexibilní. V terénu v Brandově není moc podle čeho se orientovat a je tam všeobecně dost mrtvo.

Celkově jsme měl pocit, že Lesná, na rozdíl od ostatních center východních Krušných hor, běžkařsky tolik nežije. Potkal jsem tam rozhodně víc pěšáků než běžkařů, což se negativně projevilo na povrchu tras. Je to škoda místní krajina i trasy mají potenciál. Víc běžkařů jsem potkal např. i v pátek v Adolfově. Tam jsme měl naopak dojem, že to letos zásadním způsobem běžkařsky ožilo a přál bych místním další tak skvělé zimy, jako je tato.
Skol a díky za úpravy!

Info ze dne 5.2.
Pavel Šebek, vloženo 5.2.2017 20:19

Adolfov-Komáří Vížka velmi dobré podmínky včetně stopy. Škoda těch pěšáků . Jsou všude. Na silnici za Adolfovem a u Habartic pár míst, kde vykukuje asfalt nebo tráva. Zatím dobře sjízdné. Jakmile prijde obleva jako dnes, hrozí vytátí těchto mist. Snad to ještě nějaký čas vydrží. Kolem Adolfova sněhu dost

Info ze dne 5.2.
Martin Sajal, vloženo 5.2.2017 18:09

Z Dlouhé Louky na Klíny a v přilehlém Německu všude sněhu dost a pěkně upraveno, díky za to. Rychlý ale nikde ne ledovatý sníh během dne trochu měknul, ale tratě zůstávaly tvrdé, parádní lyžováni, které předčilo očekávání.

Z Dlouhé Louky okruh Fláje až k Loučné místy podupán od pěších, dál podél obory už lepší. Jedna ze stop tam místy vede škarpou, ale s tím se nedá nic dělat, cesta je užší a jinak by zas nebyl prostor na bruslení.

Podél přehrady Fláje a dál na Klíny a až k Mníšku nejlepší lyžování, vždy aspoň jedna stopa na klasiku luxusní a bruslaři vypadali taky hodně spokojeně.

Okruhy za hranicí v německém Seiffenu upraveny taky parádně, jen místy ve stopě svinstvo ze stromů. Zpátky z Německa na Mnišek na bruslení paráda, na klasiku pár úseků s horšími stopami.

Znovu do Německa jsem zamířil přes Český Jiřetín - novou horní cestou, co se v minulosti neupravovala (viz Skimapa). Upraveno pro oba styly, skoro nikdo tam nejezdí, ještě byl vidět manšestr z úpravy v noci na sobotu. Místy špína ze stromů, ale většinou paráda. Pěší přechod do Německa byl ale dost dlouhý (1,5 km), lepší by bylo sjet do Jiřetína po červené sjezdovce, zvlášť když jsem na jejím vrchu byl, to bych tak půlku pochodu ušetřil.

V Německu podél hranic ze začátku nic moc, sice upraveno, nečekaně 1 stopa na klasiku a prostor pro bruslení, ten ale podupaný a místy dost špíny ze stromů. Od napojení na nejdelší okruh areálu Holzhau už stopy velmi pěkné, upraveno jak je zde zvykem jen na klasiku a to až na Žebrácký roh.

Z Žebráckého rohu jsem jel (staro)nově upravovanou trasou po červené značce lesem. Na klasiku velmi pěkné, opotřebení stop je minimální, na sportovní bruslení spíš ne, místy trochu hrbolaté nebo úzké. Závěrečný úsek na Dlouhou louku potvrdil, že pokud bych mohl někam poslat rolbu znovu, byl by to okruh Fláje.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/856478466 , Fotky na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 4.2.
Ráďa, vloženo 5.2.2017 19:49

Adolfov a okolí pak směr Komáří Vížka a Cínovec - Okruhy v Adolfově vynikající, upraveno tras jako nikdy v minulosti a sněhu více než dost, jen to přes den natává a večer to pak zmrzne, takže se těžko maže. Neštěstím jsou ale pěšáci, chodí jich tam hodně, šlápoty jsou často hluboké a na zmrzlém podkladě je to docela nebezpečné ve sjezdech (např,. z Komáří vížky, z Rudného vrchu apod.). Nevím v Adolfově na křižovatce pořád stojí na místě, kde je zakázáno parkovat, policajti, kdyby místo parkujících, kterým zrovna nedávají dobrý příklad, raději vyháněli pěší z upravených stop, byli by alespoň k něčemu.

Adolfov - Komárka - i zde sněhu většinou dost, místy však již vykukuje asfalt či hlína, spíše je to ale nesprávně vedenou stopu, než nedostatkem sněhu, kromě toho v sousedství je skoro vždy závěj, ze které by se to dalo přihrnout. Komárka - Cínovec - Sedmihůrská cesta, stoupání na Cínovecký hřeben a červená přes Lysou horu luxus. Úsek přední Cínovec - Cínovec, letos snad ještě neupraveno, vyjeto jen od lidí a stopa nekvalitní, přitom sněhu nejvíce z celé trasy, náročné.

Nebezpečné jsou ale stopy od pěších, které se propadají hluboko a na zmrzlém podkladě

Info ze dne 4.2.
Honza Tojnar, vloženo 4.2.2017 20:51

Z Nového Města přes Klínovčík, Cínovec do sedla pod Komárkou a zpěp. Tam po klasické červené značce - dle očekávání stopy blízko sebe, nedalo se moc buslit, ale odpíchal jsem to. Škoda že dost lidí sundavá lyže a rozdupává stopu. Zpátky po široké urolbované sedmihorské cestě a po klikatici stoupající jižním svahem Cínoveckého hřbetu. Ještě jsem si přidal urolbovaný obdélník k Cínoveckému rašeliništi. Jelo to pěkně.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Krušnohorský klub
Aktuálních podmínky na běžeckých tratích v areálu Dlouhá Louka, které Krušnohorský klub upravuje

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Ústecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Ústeckém kraji