Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 2.3.
Petr Horník, vloženo 2.3.2018 16:15

Ahoj, byl jsem minulý víkend viz můj report, a na áčkový lyže v žádném případě!! Sněhu fakt málo, kamínek chytneš určitě, ale dá se to. Od víkendu se to nezměnilo, mrzlo - mrkni na můj report z 24.2.

(Odpověď na dotaz uživatele Míra K z 2.3.: Ahoj lyžníci, je situace na Dlouhé louce dobrá? Na webu se píše, že 50 km upraveno, ale že občas kouká tráva :). Je to na áčkový lyže? Díky moc!)

Info ze dne 26.2.
Otakar Kohl, vloženo 26.2.2018 17:12

Dnes opět klasika mezi Cínovcem a Dlouhou Loukou, na otevřených úsecích silný vítr a pocitově veliká zima, jinak to šlo. Malý poprašek čerstvého sněhu zpomalil jízdu ve stopě. Okruh Vysoká mýť si někdo projel autem (nejspíš narazil na závoru na Dlouhé Louce a hledal nejkratší objížďku), naštěstí nenapáchal velké škody. Další stopy auta vedly od silnice k oboře k rozhledně nad Dlouhou Loukou, zde jsou škody mnohem větší. Tento rok mám pocit, že motoristé si dovolují čím dál víc, ale nejspíš to souvisí s malou vrstvou sněhu.

Info ze dne 25.2.
míra, vloženo 25.2.2018 19:10

Cesta z Moldavy do Holzhau po německé straně je již nesjízdná, Od moldavského nádraží přes Vytíšku a Cínovec na Kahleberg se střídají krásná místa se slabšími. Ale nebylo moc lidí a krasné svítilo sluníčko.

Info ze dne 24.2.
Saša, vloženo 25.2.2018 11:55

Z Komárky na Cínovec se lesem po trase dá, na parkovišti a silnici sníh není. Bez škrábanců se ale neobejdete.

Info ze dne 24.2.
Petr Horník, vloženo 24.2.2018 22:19

Dlouhá Louka -Vrch Tří pánů - Vitiška a zpět přes Vysokou mýť + kolem Vlčí hory

V 13:30 z Dlouhé Louky. Jsou úseky a úseky. Úsek na Vrch Tří pánů v dostačujícím stavu, najdou se ale místa s kamínky, je tam jen pár cm. Od Tří pánů k elektrárnám po asfaltu je to lepší. Od elektráren do Nového města po pláních OK - dost vykukuje tráva, ale dá se slušně jet. Jen ten strašný vichr... Dále na Vitišku v pohodě, je tam jen jedno místo - na konci kopce v lese směrem k trafačce - pokud jedete od Vitišky, tak bacha ať do toho nevlítnete. Jel jsem i kousek za Vitišku po silnici směr Cínovec, tam je to OK. Cestou zpět od Vrchu tří pánů pravou neupravovanou trasou - určitě nějaké škrábance chytnete, má to tam ale své kouzlo. Na vysokou mýť v 95% ideální, bohužel i tam se najdou místa s kamínky. Kolečko kolem Vlčí hory- druhý směr je upraven čerstvě, projíždět z Vlčí hory kamenným mořem není nejhezčí pocit :-D...

Celkově se to dá, záleží, jak nároční jste lyžaři. Pár škrábanců asi chytnete, ale nic strašného, nikde se nemusí přenášet, dá se souvisle jet, jen je občas nutno vystoupit ze stopy. Obrovské díky rolbaři KBS, který úpravuje i těch pár cm, co tam je - bez úpravy máme po lyžování. A lidí - lidí tak akorát ani málo ani moc.

Info ze dne 23.2.
Otakar Kohl, vloženo 24.2.2018 10:25

Dle mého je to pro klasiku lepší na Dlouhé Louce, stopy jsou totiž od rolby (i když ne 100%), v oblasti Cínovce jsou stopy jen od lidí - mělké, nerovné. Přestože jezdím s šupinama, myslím že tuhý vosky stačí.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr Horník z 23.2.: Ahoj,
kde jsou aktuálně lepší podmínky - Cínovec nebo Dlouhá Louka? (Dotaz primárně pro ty, co přejížděli mezi oběma místy)

+ Stačí tuhý vosk, nebo je nutný klistr?
Díky)

Info ze dne 23.2.
ROMAN FIŠER, vloženo 23.2.2018 22:39

DLOUHÁ LOUKA 23.2. OPRAVENÉ ÚSEKY ROLBOU K OBOŘE, SILNICE SMĚR ŽEBRÁCKÝ ROH A PROPOJKA. TRATĚ PO ÚPRAVĚ 17.2 A 23.2. V DOBRÉM STAVU MÍSTY MÉNĚ SNĚHU ALE VŠE SJÍZDNÉ.

Info ze dne 23.2.
Otakar Kohl, vloženo 23.2.2018 16:40

Dnes opět lyžování od Cínovce po Dlouhou Louku, sněhu trošku ubylo takže přibylo kritických míst, ale dají se objet. Silnice z Dlouhé Louky nic moc, stopy poničené od aut. Příjemně naopak překvapil okruh přes Pramenáč, klasika možná, skate bych nedoporučil. Pokud jste někdo byl na druhou stranu od magistrály resp. mezi Cínovcem a Komárkou, dejte vědět, nebaví mě jezdit stále stejný trasy. Sem tam kamínek mi nevadí. Dík.

Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/879419575562963/

Info ze dne 23.2.
Jan Jan, vloženo 23.2.2018 15:55

Ahoj, dnes Cínovec - Vitíška. Jestli potřebujete za každou cenu běžkovat tak jeďte, ale požitek to rozhodně není. Stopa velmi bídná. I tak to celkem drželo na modrý Toko. Na skating dost tvrdé. Počasí krásné, to jediné to podrželo. Od min pátku to opět o něco slehlo. Takže se společně pomodleme, ať něco připadne. Jan.

Info ze dne 22.2.
Dzim., vloženo 23.2.2018 8:25

Lesná ve čtvrtek odpoledne 18 km skate. Stopy v lese na písmenech jsou před časem projeté čtyřkolkou se stopovačem. Na bruslení je to užší a rozťapané od pěších, ale kupodivu to bylo docela příjemné svezení. Stopa na klasiku je vesměs kvalitní a souvislá. Občas jsou slabší místa s vystupující hlínou nebo trávou a dvakrát jsem se nevyvaroval střetu se šutrem, ale na starších lyžích se to dá akceptovat. Na tu sněhovou bídu to bylo moc fajn, jen od toho za stávajících podmínek nesmí člověk moc očekávat. Mimo stopy je na turistiku na lyžích volnou krajinou sněhu dost. A krásné počasí.

Info ze dne 22.2.
Néťa, vloženo 22.2.2018 19:42

Dnes odpoledne klasikou z Cínovce na Vitíšku a zpět na Kahleberg. Stopy místy ledovaté, ale většinou dobré, modrý klistr držel velmi dobře. Na skate dost tvrdý a nerovný. Jsou úseky velmi pěkné, ale také úseky horší. Vzhledem na množství sněhu je to na béčkových lyžích celkem pěkné svezení. Škoda, že není o deset cm více, to by byl s přicházejícími mrazy ráj. SKOL

Info ze dne 22.2.
Miloš, vloženo 22.2.2018 18:23

Telnice-Adolfov po modrém okruhu směr Rudný se dá celkem dobře bruslit.Je to na minimu sněhu,ale bez kamínků/ni jeden šrám/.Nejlepší úsek je hřeben Rudného.

Info ze dne 21.2.
Honza, vloženo 22.2.2018 9:27

Večer, Altenberg - Kahleberg, prakticky bez kamínků, dá se, nicméně to chce odhodlání. Večer při čelovce to je horší. Nahoře na hřebenu o poznání více sněhu. Na Dl. louce je skutečně více sněhu, byť i tam na kámen narazíte. Na druhou stranu lyžujeme od prosince, tak dobrý.

Info ze dne 20.2.
Ivan Straka, vloženo 20.2.2018 16:51

Máme prázdiny tak jsem vyrazil na Dlouhou. Vlastně jsem se chtěl ujistit jestli s partou můžeme další den vyrazit na běžky. Za sebe mohu potvrdit spíše pozitivní zprávy v této diskusi. Tratě na Dlouhé louce a okolí Dlouhé louky a směr Nové Město až k větrníkům docela v pohodě celé sjízdné, nejel jsem k přehradě. Všude sníh bez zouvání lyží místy pouze nový sníh cca 10 cm a sem tam vydřené místo které jsem bez problémů objel. Převážná část tratí je kombinace satrého a nového sněhu odhad 20 - 30 cm. Závěr bych viděl tak, že můžeme být rádi za to málo. Jezdit se dá určítě lépe než v oklolí myslím třeba Nové Město na Dlouhé je sněhu nejvíce. Kdo se bojí o lyže může si vzít starší počasí mu to vynahradí.

Info ze dne 20.2.
Otakar Kohl, vloženo 20.2.2018 16:28

Dnes opět klasika/soupaž z Cínovce na Dlouhou louku, pak okruh Loučná, Flájský okruh - kolem obory dolů, druhou stranou nahoru - zde se projelo auto a zničilo stopy v úsecích, kde byly vyříznuty rolbou, celkově Flájský okruh horší, ale dá se. Auta jezdily asi i po silnici z Dlouhý louky, závora byla zvednutá a sněhová zábrana na druhým konci upravenýho úseku byla částečně pryč, tam jel asi někdo s lopatou. Na klasiku se po tý silnici jezdit dá, stopy jsou až na vyjímky zachovaný, na skate to moc není, bruslaři se tam dost trápili, hlavně tam kde je větší vrstva sněhu. Návrat z Dlouhý louky stejnou cestou. Tratě kromě zmíněných úseků dle mého v pohodě (na to jak je letos málo sněhu), kamínků minimum.
Ještě by mě zajímalo, jak "honiči kilometrů" ničí stopu "pohodářům" (komentář Jarky z neděle)? Sám patřím do první skupiny, jezdil jsem klasiku, tak fakt nevím. Samozřejmě pokud bruslaři zajížděj do stopy, je to na prd, na širších cestách by se to nemělo stávat, ale na užší cestě, pokud je třeba šikmo k jedný straně, se tomu člověk nevyhne. Mnohem větší problém jsou ale pěší (i když už jsem si na ně zvyk), fatbikeři, a nejvíc samozřejmě motoristi.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti