Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 7.4.
Vit, vloženo 7.4.2018 14:11

Ze Smedavy na Rozmezí pak zpátky a po knížecí pod Vlasák a zpátky na Smedavu. Jedno z nejlepších svezení letos. Nikde nikdo, azuro, sníh prijemmej na sk8. Super jarní lyžování!

Info ze dne 6.4.
Luboš, vloženo 9.4.2018 7:44

V letošní sezoně poslední "svezení" z Bedřichova ,Hřebínek a zpět, po ránu vše zmrzlé na klasiku pomohly asi 2-3 mm nového sněhu někde ještě zbývající stopě. Pro skalní nutno do vyšších poloh Jizerek.

Info ze dne 6.4.
T.H., vloženo 6.4.2018 20:18

Dnes jsem jel zhruba po trase Jizerské 50 s nástupem na Souši. Krásné počasí, přenášet jsem musel u Nové louky a Kristiánova, vždy do 500 metrů. V okoli Krásné Máří a Hřebinku jsem šel dlouhé úseky pěšky. Celkově moc hezké rozloučení se sezónou. T

Info ze dne 5.4.
gven, vloženo 6.4.2018 13:09

Večer NL - Rozmezí. Hodně jehličí ve stopě, pomalý mokrý sníh, 3x přenášení. Z Bedřichova už asi naposled.
Každopádně zima byla krásná a dlouhá, díky OPS za úpravu !

Info ze dne 5.4.
M, vloženo 5.4.2018 20:47

18:00 Ze Souse hodne jehlici a vetevek, na jezdecke bez problemu, sice bahno, ale jelo to hezky. Furt to jde.

Info ze dne 5.4.
j.v, vloženo 5.4.2018 14:40

ráno skate Mořina - Promenádní - Kasárenská - Rozmezí - na duben (až na odhrnutou silnici) super, Kasárenská - Rozmezí luxus, to jsem si dal víckrát :-).
Jen škoda, že dva čelovkáři nepočkali, než manšestr za rolbou zatuhne - takhle jeli oni v bahně, a nám ledové rýhy podrážely nohy...
Myslím, že pár dní to ještě bude dobré i bez úpravy. Skol.

Info ze dne 4.4.
Cyril, vloženo 4.4.2018 21:33

Bedrichov -- Kristianov -- Smedava -- Kiosek a zpet. Skvela jarni jizda, hory skoro prazdne. Prenaseni dopoledne: pod Bukem 50m, u Nove Louky 100m, u Blataku 5m, pod Kristianovem 50m (odpoledne x2). Na pocasi to bylo prekvapive tvrde, oranice jen misty ve vyssich polohach (na slunci). Pod Blatakem je uz jen 2-3cm "zpoceneho" ledu a snih jen misty; do vikendu to asi nevydrzi (mozna ani do ctvrtka). Naopak nad Kristianovem skoro vsude 15+ cm (nahore i 50), kolem Knajpy je to luxusni. Zavreno: Smedava, Samalka, Knajpa; otevreny akorat Kiosek. Samalka ma mit snad zavreno i pristi tyden, ale tenhle vikend by meli mit otevreno. Hodne jehlici a dnes protazeno ze Smedavy k Pesakovne. Nojo, jaro :)

Info ze dne 4.4.
Jan, vloženo 4.4.2018 19:50

Lesáci nepočkali do neděle a projeli pluhem a frézou silnici Pešákovna -Smědava, i když bylo psáno, že ještě dnes bude poslední úprava.Jinak lyžování i při 15 oC nemělo chybu.

Info ze dne 3.4.
Lanca, vloženo 4.4.2018 2:07

3.4. vecer zamrzlé, ackoli bylo 6 stupnu. Jizerka knajpa protrzenka a zpet. Skate sel, ale rýhy, soupaz naprosto super.

Info ze dne 2.4.
KocIQ, vloženo 2.4.2018 21:51

V 8:45 h bylo v Bédově 0°C, do 11 h bylo pod mrakem (a lyžování bylo naprosto zimní, včetně bílých stromů), ve 12 h bylo na Knejpě +2°C a ve 13:30 h v Bédově +5°C. Jak píše redakce, dole je potřeba opatrnost, myslím, že úsek Hřebínek-Točna, Gregor.kříž-N.Louka a kusy cest u Blat.rybníka a Kristiánova jsou na hraně (některé za hranou) už teď a asi bude hotovo za den/dva. Od Kristiánova výš je to v pohodě i na jedničkové lyže, tam je sněhu fůra, jen je tedy holt změklý. Ráno jsem potkal rolbu a myslím, že díky tomu, jak to uplácala, to překvapivě i mezi N.Loukou a Bédovem bylo poměrně tvrdé, žádná dramatická oranice.
Pro přátele hromadné dopravy upozornění, že skibus z Liberce sice řídí fakt povedená kočka, ale podle její informace vyjel 2.4. naposledy, takže teď už sledujte jen klasické linky 18 (z Liberce)/ 101 (z Jablonce.

Info ze dne 2.4.
Vit, vloženo 2.4.2018 21:26

Ze Smedavy na Morinu a pak na Knajpu a Rozmezí od 9 do 11. Super svezení skate i soupaz ve stopě. Nemělo to chybu. Škoda že už to končí.

Info ze dne 2.4.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 2.4.2018 21:25

Info od Tomáše:
Povedená pomlázka v Jizerkách i bez koledy upraveno,poránu vytuhlé,od 11h slunečno. Rozmezí-Jizerka stav leden Bedřichov-Kristiánov minimum přenášení,Buk - stadion,Nová louka,Blatný rybník a úvod Kristiánova nutná opatrnost.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/901884096649844/

Info ze dne 2.4.
Hlíďa, vloženo 2.4.2018 20:11

Parádní den na běžkách z Bedřichova, k večeru opět začlo přituhovat, takže stopa mimo sluníčko umrzlá a vylidnilo se.
"Malý" okruh nad Bedřichovem už ale moc nedoporučuji hlavně pro přicházející slunné dny - leze asfalt a z kopce to není ono ho trefit ;-) ... nejhorší z Točny dolů na Bedřichov, kde jsem to na ledu neubrzdil a běžky asi lehce přebrousil. Jinak směr na Smědavu paráda nadhera a sněhu kupy - od Kristiánova dál.

Info ze dne 2.4.
newli, vloženo 2.4.2018 15:48

Dnesni svezeni (s ohledem na datum), jedna basen. Snih byl sice tupy a moc to nejelo, ale od 7.50 do cca 10.30 pod nulou. Pak to zaclo misty lehce tat, coz svezeni pomohlo, ale ke konci (cca 12.30) uz to byla pekna brecka. Lidi, co teprve vyrazeli, jsem trochu litoval. Ale kameny nikde, takze proc ne :-)

Info ze dne 2.4.
Miloš, vloženo 2.4.2018 14:16

Dneska z Mořiny super svezení, ráno modrý extra, v poledne to bylo na klystr, ale to jsem již jel domů.Nějaký dobrák s Pražkou SPZ mě na parkovišti zablokoval auto. SUPER velikonoční svezení a rozlučka s běžkami 2018.SKOL

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti