Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 31.3.
gven, vloženo 31.3.2017 13:07

Ivano pujde, z Bedrichova hure, z Jizerky a Smedavy lepe. Koneckoncu ma jet i rolba...

Info ze dne 31.3.
Ivana, vloženo 31.3.2017 12:35

Pujde to nekde jeste o vikendu? diky za zpravu...

Dotaz
Pavel68, vloženo 31.3.2017 18:17

Dnes dopoledne ze Smědavy, Kasárenskou přes Knejpu na Žďárek, tam otočka a zpět okolo Vlašáku, bunkr, Mořina, kiosek, Smědava. Všude stále dost sněhu mimo úsek Čihadla - Žďárek, kde je už pár ledových ploten a asi dvě místa, kde už je vidět podklad. Ráno do cca půl desáté to bylo zmrzlý a parádně to jelo. Pak už to začíná měknout a zpomalovat. Okolo Smědavy a Knejpy to vidím ještě tak na týden. Jinde už to po neděli bude asi potřeba občas přenášet.

Zodpovědět
Info ze dne 29.3.
zoly, vloženo 30.3.2017 8:04

(Odpověď na dotaz uživatele Lukasssss z 29.3.: Ahoj, chtěl bych se prosím zeptat. Myslíte si, že půjde ještě příští týden jít na běžky? Jsem z daleka a chtěl bych do Jizerek vyrazit příští úterý - středa. Ale mám obavu aby tam ještě bylo dost sněhu na běžky. V horních polohách snad jo, ale úsek Bedřichov - Nová Louka už asi nepůjde, že? Díky za info.)
- Z Bedřichova to už nyní prakticky nemá valnou cenu. Z Jizerky to bylo ve středu upraveno, sněhu dostatek i na jedničkové lyže. Na víkend bude asi poslední úprava. Po 9. hod ráno to začíná měknout, ale stále super. Příští týden...jen odhad: z Jizerky, na Knajpu to asi půjde, ale lepší zvolit měkčí lyže s mokrou strukturou - bude to mokrý firn, ale s opatrností by to mělo jít... Ale... týden dopředu odhadnout je problém.

Info ze dne 29.3.
Mates, vloženo 29.3.2017 22:04

Dnes 5:40 skate Nová Louka-Rozmezí-Kasárenská-Smědava-Kiosek-Mořina-Bunkr-Jezdecká-Kůrovec-Nová Louka. 200m pěšky z Nové Louky do lesa, kolem blaťáku 50m, u Kristiánova 100m. Jinak bez problémů. Úseky v lese měkčí, otevřené prostory krásně vymrzlé, celkově hodně dobrý. Rolba parkuje na Nový Louce, takže nejspíš dle předchozích zkušeností bude na sobotu poslední úprava. Škoda, pondělí i úterý mrzlo ráno vydatněji, tak by to bylo v případě úpravy supr. Aspoň že existuje Skimapa, kde jsem v 11hod večer zjistil, že rolby vyjeli, tak jsem si ráno udělal trochu času ;-) Opravdu by OPSka mohla dát vědět odpoledne, že rolby vyjedou, a nemusel za celou cestu potkat jen 3 lidi (což mi teda nevadilo ;-) ). Asi se tam v sobotu ještě teda ukážu...

Info ze dne 29.3.
Pitec, vloženo 29.3.2017 21:37

Ahoj, dnes v 9h z Jizerky (skate), příjemné překvapení hned od startu - čerstvě upraveno, paráda. Kolečko Jizerka-Promenádní-Smědava-Knejpa-Kristiánov-Točna-Žďárek-Knejpa-Jezdecká-Jizerka. Sjezd na Kristiánov místy hodně zapadanej jehličím, úsek Točna-Krásná Maří asfalt bez sněhu. Perfektní rozloučení. Doporučuji start z Jizerky a držet se jen nahoře.

Info ze dne 29.3.
Šihajl, vloženo 29.3.2017 15:50

V Jizerské o.p.s. začali hojně praktikovat „pokročilou obecně prospěšnou službu“ lyžařům – o úpravě tratí informují ZPĚTNĚ. Lidi by se rádi sklouzli na nažehleném zmrzlém jarním firnu, zařídili si program, dohodli se do auta a zrána vyrazili za lyžovačkou. Bohužel. Asi už je činnost o. p. s. nebaví a vytvářejí si důvody, aby mohli ukončit sezónu „protože lidi už nelyžují“.

Info ze dne 29.3.
Honza, vloženo 29.3.2017 14:51

Byl jsem i dopo. 28.3. asi 3,5 hod. Dneska výborný počin od správců tratě, za 3,5 hod. jsem najel tak 60 km. V případě že bych se už nedostal, lepší rozloučení se zimníma Jizerkama si neumím představit. Moc děkuji. Pro tyhle momenty a zážitky se oplatí ráno vstávat dřív. Je mi 55 let. Jizerkám živió.

Info ze dne 29.3.
gven, vloženo 29.3.2017 8:43

Po ranním manšestru malý kolo z NL. Nějaký přenášení bylo, jinak perfektní, potkal jsem jedinýho kolegu.

Pro Gabču: osobně bych tenhle víkend Jizerku risknul i později než v 9, sezona končí a lidi ubývají. V nejhorším řidič rodinku vyhodí na Jizerce a vrátí se s autem zpátky.

Info ze dne 28.3.
jirka, vloženo 31.3.2017 22:01

Harrachov-Orle a dál k rozcesti k jizeře ok, od rozcestí k mostu přes Jizeru rozbite, špinavé a občas odtáté, od mostu k Jizerce občas zledovatělé, přes Jizerku přenášení, od Panského Dvora přes Vlašský hřeben, dál po Jezdecké, Kasárenské, kolem Knajpy na Kristiánov ok, dál už žádná hitparáda

Info ze dne 28.3.
Lukáš Vaňura, vloženo 29.3.2017 14:12

Je jsem od Jablonecké pod Prezidentskou a směrem na Šámalku a pořád pěkné. Jen v lese je dost jehličí. A na loukách sněhu strašně ubývá.

Info ze dne 28.3.
Rh, vloženo 28.3.2017 17:25

Z Jizerky rano na Knajpu plus okoli.. Snehu dost.. Rano hodne ledove.. Na skate brzo rano po neupravenem nic moc.. Ale snehu porad hodne.. O lyze bych se vubec nebal to mozna v okoli Bedova, Nove Louky.. Jako byva obvykle prvni kde to konci.. Z Jizerky uplne paradni.. Plus modro a nikde ani mracek.;-)

Info ze dne 28.3.
mckarel, vloženo 28.3.2017 16:53

Dnes 7:00 - 10:30 ze Souše od Montanie. Na začátku dost jehličí a bordelu ale cca po 500 metrech už dobré. Sněhu dost až k přehradě, jel jsem na kasárrenskou pak promenádu k Jizerce a zpět po knížecí a po kasárenské až na Knajpu a přes Mariánsk.boudy a protrženou přehradu zase na kasárenskou a zpět k Souši (40 km) celá cesta sněhu dostatek jen u Mar.boud začíná pomalu u studánky vykukovat 1metr čtverečný asfaltu :o) což nemá na funkci vliv. Jak píše Janus, ráno super rychlé, trochu hrbolaté ale čekal jsem to horší - dá se to v pohodě. Po 10 h.začíná rychle měknout a zpomalovat. Sezóna zdaleka na vrškách nekončí :-)

Info ze dne 28.3.
Janus, vloženo 28.3.2017 16:15

Dnes 8:00-10:30 Skate z Nové Louky přes Kristánov, Rozmezí a Kasárenskou na Kiosek, dál po Knížecí na JIzerku a zpátky kolem Bunkru nad Souš, ke Kasárenské, na Protrženku, Mariánskohorské boudy a přes Rozmezí a Kristiánov zpět na Novou louku. Téměř všude to ještě bylo tvrdé, rychlé a hrbolaté, ke konci na pár slunných místech už měkčí. Přenáší se na kus od Šámalky, kousky u Blatného rybníka a na Kristiánově, jinak všude sněhu stále dostatek.

Info ze dne 28.3.
Pavel68, vloženo 28.3.2017 11:17

Dnes ráno od 7:05 hod. do 7:55 hod. ze Šámalky přes Hřebínek a panelku k Bílým bukům (východ slunce) a zpět.
Je to určitě na kameňáčky, ale nikde jsem ještě nemusel přenášet. Nad Hřebínkem jsem jen jedno místo asi metr přehopkal po trávě jinak se všude dalo. Od Šámalky to je sice špinavý - jehličí + vosky a prach jak to odtává a humus zůstává navrchu, ale pořád se dá. Cestou pár vytátejch fleků cca 5x a někde jsou ledový plotny - tj. už jen vrstvička ledu. Panelovka je docela OK - čistý a relativně dost sněhu. Ráno to bylo ještě všechno zmrzlý, takže to jelo, ale na hrbolech se hůř držel balanc, takže asi lepší chytit čas kdy to začne trochu povolovat. Sjezd z Točny na Hřebínek byl tedy docela dobrodružnej, tam to na ledu letělo... Takže se ještě dá, ale dole už to je bída. Naopak vejš pořád OK - byl jsem o víkendu ze Smědavy a tam to bylo skoro nejlepší ježdění za tuto zimu. Okolo Krásný Máří asi už zbytečný jezdit protože co jsem jen nakouknul z Točny, tak tam už to odtává fest.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji