Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 1.4.
Radim, vloženo 1.4.2018 18:48

Skate...Z Mořiny přes kiosek, protržená, knajpa. Vsude sněhu dost, na starem snehu čerstvý sníh..šlo to docela dobre. Na duben naprostá paráda :)

Dotaz
newli, vloženo 1.4.2018 20:20

Kolik bylo aut na parkovisti v morine (a v kolik hodin)? Diky

Zodpovědět
Info ze dne 31.3.
Voko, vloženo 31.3.2018 19:12

Smědava - Protržená přehrada - Mariánskohorské boudy - Knejpa - Smědava - Předěl: Bylo to klistr, který jsem neměl. Takže jsem střídal soupaž s bruslením (na klasičkách). Ale bylo to příjemné jarní svezení se sluníčkem a výhledy.

Z Předělu k Paličníku to není upravené a místy vytáté.

Info ze dne 31.3.
Sys, vloženo 31.3.2018 14:09

NL-Hrebinek-Tocna-Panelka-Kristianov-NL podmínky fajn,první přenášení pred Tocnou kde je čistý asfalt- na Panelce jedno přenášení jeden objezd kolem lesa....jinak bombicka...na konec března super....u Kristianova sjezd po louce,trocha přenášení a pak zase super až na NL...snad nezačne pršet...

Info ze dne 30.3.
:-)), vloženo 31.3.2018 9:13

Víc, než kdy dřív se vyplatí si přivstat. Jel jsem od Souše nahoru na tu rovnoběžnou s Promenádní a připadalo mi, že jedu alleine ten kilometer. Stopa čerstvě najetá a zmrzlá, takže to jelo. Nahoře už se ale opíralo sluníčko, takže dost kaše a docela dřina. Jediná holá místa jsem viděl po cestě na Předěl. Z Předělu dál dozadu už se neupravuje, tak jsem se vrátil na Kiosek.

Info ze dne 30.3.
Billy, vloženo 31.3.2018 6:23

Krásné svezení, ráno perfektní, odpoledne trochu měkké. Lidé skvělí, sice hodně, ale chovali se k sobě krásně.
Velký obdiv "paní v růžovém", že dovedla obě holky do cíle. Jedna z holek říkala, že si měla radši doma uklízet pokoj :)
Měly první delší výlet a zvládly to skvěle

Info ze dne 30.3.
Martin Rygl, vloženo 30.3.2018 22:52

Chtěl bych také moc poděkovat jizerské ops za perfektní úpravu a to hlavně jednoho krásného nejmenovaného (ještě by nám tam začali jezdit pražáci :-D) minimálně frekventovaného úseku. Díky Fando!

Info ze dne 30.3.
Johan, vloženo 30.3.2018 20:54

Dnes ráno krásný lyžování z Bedova malém okruh..jediný problematický místo před točnou( od Hřebínku)....jinak super pojezdeni...díky OPS...DMS jasná!

Info ze dne 30.3.
Harec, vloženo 30.3.2018 19:51

Díky ópéesce za dnešní úpravu. Asi tak do desáté, než to začalo měknout, to jelo jako šlak. Počasí výstavní, nemělo to chybu. Nechápu některé kamarády, kteří v půlce března ukládají lyže na půdu. V posledních dnech muselo něco sněhu připadnout, protože dnes jsem Smědavu projel bez přenášení, posledně tam byly místy kamínky. Jediné místo, kde musel být člověk opatrný, bylo mezi Předělem a jezírkem na Černé Smědé, kde asi na třech místech lezlo kamínčí. Doufám, že se ještě sklouzneme. SKOL.

Info ze dne 30.3.
Veronika, vloženo 30.3.2018 18:30

Dnes od 7 z Mořiny. Naprostá paráda, necelých 60km. Posílám pusu na čelo a 500Kč na účet Jiz OPS. Díky!!!

Info ze dne 30.3.
jirkas, vloženo 30.3.2018 17:30

Dnes v 8.30 hod. ve stopě z Béďova-Kristiánov-Knejpa-Kasárenská-Smědava a Stolpišskou s.zpět. Suprově upraveno, stopy jak když střelí, perfektní skluz. Po 11 hod. to začalo měknout a klistr už dost brzdil. Nejlepší část pro mě bylo stoupání z Kristiánova na Rozmezí. Je to ve stínu, i odpoledne velice slušný stav stop. Problematická místa - sjezd U buku, Nová louka, Kristiánov. Přenášel jsem pár metrů pod rozcestím U Buku a u Nové Louky, jak je mostek. Nová louka se dá objet po louce z prava od rozcestí , kolem Blaťáku se dá projet s opatrností, je tam tenká vrstva ledu. Na Kristiánově jsem běžky raději taky sundal. Celkově velice pěkné běžkování na parádně upravených tratích, přenášení už k jarnímu lyžování patří, zase nemrznou ruce a neteče z nosu. Z parkoviště z Béďova se dá pořád vyrazit, běžky jsem ani neškrábnul, byla to prostě paráda! Díky Jizerské o.p.s.

Info ze dne 30.3.
Daniela, vloženo 30.3.2018 17:11

Škoda, kdo dnes nevyjel... z M.hory neupraveno z jasných důvodů, ale od Mariánek paráda a skvělé svezení na Protrženku, na Smědavu, na Knejpu a zpět. Až najdu odvahu odepsat na vzkaz u auta, ozvu se. Snad jsem nic neprovedla:))

Info ze dne 30.3.
Kuba, vloženo 30.3.2018 16:37

Velký pátek ve znamení skvělého lyžování. Horní partie Jizerek nádherne. Spousty sněhu a skvělá uprava... velké díky jizerské OPS.

Info ze dne 30.3.
Ještědi, vloženo 30.3.2018 15:51

30.3. 10-13 hod - klasika Souš, Jezdecká, Promenádní, Smědava - sněhu spousty, parádní stopy - díky OPS

Info ze dne 30.3.
Kuba, vloženo 30.3.2018 15:45

Dnes po ránu Albrechtice, MH boudy, Protrženka, Knejpa, Čihadla a zpět. M. Hora - MH boudy, NEUPRAVENO, přestože to bylo v plánu a sněhu je tam dost. PROČ ?????

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti