Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 25.3.
Petr, vloženo 25.3.2017 20:07

Z Bedrichova se jeste jet da, ale je tam uz vytate misto pod bukem a dlouho to uz asi nevydrzi. Jinak se prenasi jeste za NL smerem na Kristianov. Nahore pak byly po ranu vynikajici podminky, nejlip to jelo asi z Cihadel na MH boudy a protrzenku, a taky cela Knizeci az na VS. Po devaty uz to zmeklo, chce to vyjizdet hodne brzy.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 25.3.: Dá se ještě jet z Bedřichova?)

Info ze dne 25.3.
Jarda, vloženo 25.3.2017 18:49

Ahoj, úsek ze Souše směrem na Smědavu byl na dnešek upraven, sněhu na Soušské silnici i dole min. 30 cm, průjezd od Darrské na Kůrovec kolem 9:30 již trochu měkčí,na klasiku OK, na datum nadstandart.
(Odpověď na dotaz uživatele Daniela z 25.3.: Jel jste prosím někdo dnes ze Souše na Smědavu? Jak to tam vypadá? Chceme zítra na klasiku. Díky za každou zprávičku.)

Info ze dne 25.3.
Jakup, vloženo 25.3.2017 14:47

Skate Morina - Smedava - Knajpa a zpet po Knizeci (7-9). Upraveno a super posledni svezeni. Pri navratu parkoviste preplnene a tekly tam i nervy. Pokud se tam chystate zitra, tak doporucuji si privstat. Kolem 9 uz parkovani neni snadne. Diky JOPS za super sezonu. Rok od roku je uprava lepsi.

Info ze dne 25.3.
kuba, vloženo 25.3.2017 14:10

smědava kasárenská protrženka cihadla knejpa a přes rozmezí do beďova. až po kristianov luxus. z kristianova do bedrichova stále horší a horší. dole to už je pomalu konečná ale nahoře ještě stále sněhu dost.

Info ze dne 25.3.
VasekP, vloženo 25.3.2017 11:50

Od 6:15 skate z Mariánské - Protženka - Jizerka - Předěl - Promenádní - Jizerka - Jezdecká - Knajpa a zpět na MH. Celkově moc pěkné svezení, vytátá místa v okolí Jizerky nejsou zatím ani náznakem. Zhruba do 10h pevný podklad a kde bylo upraveno, přemrzlý manšestr. Z Mariánské Hory to ještě jde, s výjimkou úseku 150m od nástupního místa k první zatáčce, kde je spousta jehličí a bukvic, jinak bez větších problémů. Tak zase za týden! ;-)

Info ze dne 25.3.
Mates, vloženo 25.3.2017 9:49

Skate NL-Rozmezí-Mar.boudy-Protrženka-Kůrovec-Kiosek-Bunkr-Sedlo pod Zámky-Kůrovec-Knajpa-NL. Celkově to co najela rolba z Jizerky paráda, krom úseku Knajpa-Mar.boudy (jak jsem psal níže, rolba sice vyjela brzo, ale 3 inteligenti vjeli do měkkýho a jelikož jim nestačil pás na bruslení, pěkně rozjezdili i jednu stopu, to je ten risk brzkého výjezdu rolby...). Rolba z Béďova to nějak neutemovala a bylo to takové hrbolaté. Cca 200 od NL pěšky, kolem Blaťáku a Kristiánovem opatrně soupaž, jinak sněhu dosti... Ale vzhledm k počasí předpokládám v nižších partiích brzký konec.

Dotaz
Jirka, vloženo 25.3.2017 18:55

Nevíte někdo, jestli je to ještě sjízdné z Martinského údolí na Jizerku?

Zodpovědět
Dotaz
Nick, vloženo 25.3.2017 8:00

Je tady někdo, kdo by mi mohl říct jak vypadá cesta z osady jizerky přes Šmědavu na Jizeru ? Zda se dá jet ještě na běžkách ? Děkuji za odpověď

Zodpovědět
Info ze dne 24.3.
LFC, vloženo 24.3.2017 21:43

z Bedřichova hnědý koberec až na NL, cesta směr Blatenský r. na začátku vytátá, pak už to šlo bez přenášení i okolo Blatenskýho r..Od vodárny v Kristiánově už nebylo tolik jehličí.

Info ze dne 24.3.
Janus, vloženo 24.3.2017 14:12

Dnes dopoledne skate ze Souše přes Kůrovec a Kiosek na Promenádní, zkratkou před Bunkrem nad Souš a po Jezdecké zpátky k Montanii, prakticky všude to bylo měkké a hluboké a jelo to dost špatně, sněhu ale všude dost, jen u Souše trochu špína. Jestli upraví a o víkendu ráno přimrzne, bude to ještě super! P.S. z Mariánské hory už to nejde, sněhu dostatek, ale je úplně zasypaný jehličím a bukvicemi.

Info ze dne 23.3.
Mates, vloženo 24.3.2017 22:29

Taky jsem byl ve čtvrtek, zjistil jsem ve středu večer na Sikmapě (souhlasim, že to nefunguje vždy, na neděli neměl být najetý Paličník a přitom byl, tam to mám nejradši ;-) ), že jedou rolby, tak proto jsem vyrazil brzo - 5:30 na manžestru a udělal dobře, jedním slovem paráda! Dík JOPS. Ale souhlasím, rolba z Béďova si dává na čas a většinou vyráží tak, že to nestihne zatuhnout. Kdyby vyrazila kolem půlnoci, asi cajk, ale několikrát se mi stalo, že se vracela cca v šest, takže vyjíždí třeba ve 3:00 a to je fakt pozdě. Samozřejmě je třeba brát v potaz, že vyrazit zas moc brzo není taky dobře, protože do čerstvě ujetýho manžestru vyjedou v 9 večer čelovkáři a ráno se na těch 5cm hlubokejch rýhách člověk trápí. Já osobně takhle na "jaře" večer nejezdim, vyjímečně jsem byl a když potkal rolbu, zapadl do stopy a soupažil, abych to na ráno nerozvoral... Případ ze čtvrtka, úsek Bunkr-Mořina děs běs, ale jinak po trase rolby z Jizerky supr! Zítra jsem tam v 5hod a užívám si při východu Slunce :-)

Info ze dne 23.3.
Jirka, vloženo 24.3.2017 21:16

Přidávám se k těm, co byli ve čtvrtek ráno (za rozednění) - jeden z nejlepších skatů v této sezóně - jestli to tu čte někdo z OPS-ky, tak je škoda, že informace o úpravě se dostala na stránky až kolem 8 ráno - to už je pozdě - ano, je možné sledovat rolby online (ty ale ne vždy fungují), ale když v 5 ráno zjistím, že je upraveno, tak těžko budu volat šéfovi, že si beru volno :-( A tohle nebyl první případ. Pak mám ještě připomínku, jestli rolba z Bedřichova musí jezdit až tak pozdě (kolikrát až po půlnoci). Z Jizerky vyjíždí obvykle večer a do rána to krásně umrzne, z Bedřichova to umrznout často nestačí a hned se to rozjezdí.

Info ze dne 23.3.
Garry, vloženo 23.3.2017 20:44

Ráno v 7.30h klasika z Mořiny,Bunkr,Vlašák,Knížecí,Kasárenská,Knajpa. Velké překvapení,upraveno 1.stopovačem,hezký menšestr a umrznuto.Jelo to jak divé. Skoro žádní lidi,super svezení. Z Knajpy na Ždárek uprava 2 stopy,začalo to měknout a dojel jsem k Tetřeví boudě už bez úpravené stopy.Tam otočka a zpět na Knajpu, U Máří už je prej asfalt,říkala mi paní,kterou jsem potkal u T.boudy. Z Knajpy kolem Pavlína louka na Smědavu,Kiosek,Promenádní,Mořina.OPSka asi zaspala,že nenapsala úpravu včera,ale až ráno,kdy už jsem byl ve stopě.Na konec března super běžky. Máza zažehlený zelený klistr,univerzál klistr K21S na to a na měknoucí sníh jsem si přimáznul tuhý KR 75 ,nic jiného jsem neměl,ale dobrý.

Info ze dne 23.3.
AD, vloženo 23.3.2017 12:09

Uz se mi ani moc nechtelo, ale kdyz jsem rano koukal na kamery a teplomer v Bedrichove, rikal jsem si ze aspon na kratkou zastavku pred praci to teda zkusim. No jeste ze jsem vyrazil - paradni mansestr, prituhlej, rychlej, stopa taky ok. Super svezeni! Skoda jen, ze jsem nemel rano pred praci vic casu, kdybych to tusil, vzal bych si dovolenou :/ Diky moc! PS: da to jeste rolba pres vladni za prehradu (neco malo tam pripadlo a je to docela oranice, uznavam ale, ze mostek za prehradou je docela prekerka :))?

Info ze dne 23.3.
Kuba, vloženo 23.3.2017 9:17

Zdál se mi jeden sen: Koukám ráno na kalendář. Jaro je tu.Bohemky smutně poskočí v rohu místnosti. :( Pak si řeknu:"Nebojte holky, ještě vás dojdu popřenášet na magistrálu! Třeba to ještě půjde." Skočím za tmy do auta a hrnu si to na Stadion. Cestou pozdravím udiveného autobusáka. Rozžhnu čelovku a hle- manšestr. A co víc, je krásně přimrzlej. Úžasem vyrážím na malý okruh. Neustále vyhlížím přenášení. Nikde nic. Upalovalo mi to jak nikdy před tím v zimě. Žádná špína. Občas trochu ledu. Nad Hřebínkem vykouknul zatracený mostek jako připomínka jara. Cestou zpět málem hodím záda, jak jsem nepozorný z té běžecké euforie. Náhlými trhavými nekoordinovanými pohyby to ustojím. Ale ani to by nezkazilo náladu. Svítá. Při dojezdu potkávám další překvapené. OPS začala tajnůstkařit. Ukládám holky do auta a vyrážím dom. Paráda. On to vlastně ani nebyl tak sen, jako spíš jedno z nejlepších svezení v této sezóně. Díky OPS!

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji