Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 29.3.
Štěpán, vloženo 29.3.2018 17:42

Skate z Mariánské hory na Knejpu, přes Smědavu po Promenádě k bunkru a druhou stranou přes hřeben zpět na Kasárenskou a přes Protrženou přehradu. Sníh všude, pouze nástup tak 100-200 m nic moc, ale potom ok. A překvapivě dobře to i jelo. Takže se není čeho bát :-)

Info ze dne 28.3.
Eva, vloženo 29.3.2018 21:41

Ahoj. Byla jsem včera po poledni, začínala jsem v Bedřichově a bylo to v pohodě. Sněhu dost. Teplota okolo 4 stupňů.

(Odpověď na dotaz uživatele Lucka z 29.3.: Zdravím, myslíte, že má zítra cenu jezdit z Bedřichova? Byl jste dnes někdo? Jak to tam se sněhem vypadá?)

Info ze dne 28.3.
jast, vloženo 28.3.2018 15:50

Dnes skate NL-Rozmezí-Smědava-Souš-Jezdecká-Knajpa-NL
Na Souši sněhu je dostatek, pouze starší úprava - jedna stopa, ale OK. Na zbytku trati čerstvý manšestr.
(Odpověď na dotaz uživatele Janina z 28.3.: Prosím, tuší někdo, zda se dá aktuálně projet na klasičkách kolem Soušské přehrady? Plánujeme na běžkách tamtudy přesun a nemůžeme moc volit jinou cestu... Díky!)

Info ze dne 28.3.
Mates, vloženo 28.3.2018 11:37

V 6:45 skate NL-Knajpa-Kůrovec-Kiosek-Mořina-Jezdecká-Knajpa-NL. Jak píše kolega, poprašek na manžestru. Celkově hodně pomalé, při návratu sjezd z Rozmezí dřina, po 30m jsem se zastavil... U Kristiánova v umydlené stopě trochu lepší. Celkově na konec března supr!

Info ze dne 28.3.
gven, vloženo 28.3.2018 9:07

Dnes s rozbřeskem NL - Rozmezí - Knajpa a zpět. Manšestr, cca 1-3 cm nového sněhu. Paráda.

Info ze dne 27.3.
Pepa M., vloženo 28.3.2018 8:15

Mořina-Promenádní (kiosek otevřen)-Smědava-Knajpa-zpět ke Smědavě- cesta Pod Černým vrchem-Mořina. Po nočním sněžení přibyly ca 4cm, takže stopy měkčí, ale bez ledu. Solidní počasí, výborné poježdění, málo lidí

Info ze dne 27.3.
Robert Bobika, vloženo 28.3.2018 1:03

Dnes odpoledne z Nové louky až k Tetřevím boudám bez přenášení. Na kritických místech slabá vrstva sněhu bez umrzlého podkladu.

Info ze dne 27.3.
Honza, vloženo 27.3.2018 23:37

Dnes odpoledne z Mořiny, Promenádní na smědavu, Knajpu, Kasárenskou, Jezdeckou zpět, PARÁDA, jasno, bezvětří, úseky ve stínu s čerstvou vrstvou prašanu, na sluníčku natáté a zmrzlé, sněhu s rezervou na dobré lyže.

Info ze dne 25.3.
Tom, vloženo 27.3.2018 11:23

Bruslení Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Mariánské boudy - protržená přehrada - Knajpa - Rozmezí a zpět. čerstvá stopa - díky Jiz OPS! a asi dva dny stará stopa kolem Mariánských hor, ale zase žádní lidé, což bylo super. Celkově krásná zima stále.

Info ze dne 25.3.
Roman, vloženo 26.3.2018 9:29

Předpověď počasí nevyšla. Sluníčko bylo až po 13 hod. Na Mořině v 10 hod. -2 st. Výška sněhu mezi 50 - 70 cm. Vše upraveno, ve stopě občas zrcadla. Dopoledne máza: české fialové skivo odpoledne by se snesl už klistr. Sportovní zážitek kazilo parkování na Mořině. Provizorní parkoviště nad Polubným - U Pralinky u lesa zrušeno. Řada vyhýbacích míst obsazena parkujícími vozidly. Na Mořině v reflexních vestách vesele kasírovali místní
majitelé chat i na pozemcích, které nevlastní nezdaněných 100 Kč hotově. Za odevzdaný peníz jste obdrželi papír s razítkem. Co asi na to ČOI a EET? O velikonocích, kdo nepřijede Na Mořinu do 8:30 bude mít zřejmě s parkováním smůlu.

Info ze dne 25.3.
petr, vloženo 25.3.2018 22:00

krome jednoho mista kdyz se sjizdi z buku jsou tam vydet sutry a asfalt pouzite druhou stranu jak jdou lidi na horu tak tam sjedte v proti smeru tam zadne sutry nejsou neznicite si tak lyze?

Info ze dne 25.3.
kuba, vloženo 25.3.2018 21:31

nova louka-rozmezi-knajpa- smedava a zpet po kasarne. od Kristianova nahoru zima jeste zdaleka nekonci. paradni svezeni, stopy luxus.

Info ze dne 25.3.
petr LB, vloženo 25.3.2018 18:42

Nečekal jsem, že z Maliníku ke konci března to půjde bez přenášení. Sice stopa nestopa, ale od Šámalky už úplná paráda. Z Rozmezí přes Knejpu zleva na Smědavu a po Kasárenské zpět na Rozmezí a dál stejnou cestou. Nejlépe to frčelo nahoru po Kasárenské, to bylo skoro zadarmo. Kolem Smědavy davy, jinak to celkem šlo. Zimní podmínky na jaře. Krása a OPSce díky.

Info ze dne 24.3.
Garry, vloženo 24.3.2018 19:21

Klasikou ráno v 8.hod. z Mořiny k Bunkru přes Vlašák , Jezdeckou na Smědavu , Černou smědou vlevo přes most na Předěl (před Předělem kousek vyhrabané kamínky od rolby,ale nic vážného). Z Předělu vpravo do stoupáčkem upravené stopě na Č,Smědou ke kiosku na promenádní , Mořinu. Ráno super projeto, sněhu všude dostatek na A-běžky. Horší to bylo z mázou. Ráno podržel VR 45 a jak to bylo umydleno po 10.hod na universal klistr. Parkoviště na Mořině kolem 8 skoro plné. Je asi znát,že lidi jezdí místo do Béďova za sněhem do vyšších míst i na Smědavě bylo narváno. Při silnici do Polubného na výhybkách stálo hodně aut , ale bacha. MP Desná to pokutuje. Skol. Zima pokračuje.

Info ze dne 24.3.
Daniela, vloženo 24.3.2018 18:20

Díky počasí a hlavně ops dnes dopo skvělé svezení M.hora - M. Boudy - Protrženka - Kasárenská - Knajpa - M. Boudy - M.hora. Všude spousty sněhu, nikde se zatím nemusí přenášet, jakoby ani nebylo jaro. Jelo to na stříbrný klistr podklad překrytý tuhou fialkou.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti