Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 24.2.
Vodoca, vloženo 24.2.2018 9:20

Ráno 6:00 až 8:00 malý okruh, ani cestou zpátky nebyly davy, upraveno, padal sníh, jelo mi to celkem pomalu. Na Bedřichově led ve stopě a u zastávky štěrk. Dole - 11 nahoře - 8 a míň. Pohoda

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.2.
Pavel68, vloženo 23.2.2018 18:47

Tak platí určitě každý, kdo parkuje v Bedřichově (před rokem jsem tam nechal 5 tis. za sezonu) a dále když pracuje v Lbc, Jbc nebo v Lbc kraji z příspěvků. Dále občas výběrčím... Pak se z toho upraví na víkend pro ty co přijedou odjinud.
K tomu rannímu ježdění - v šest se mrkněte na web, zjistíte že o úpravě tam není nic, tak jděte do práce a v deset se dozvíte že bylo upraveno a fotky manžestru - no ta to je super.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.2.
Vašek, vloženo 23.2.2018 18:47

Dnes před víkendem jsem si vzal volno a vyrazil vyjímečně do Bedřichova, místo svých oblíbených Jakuszyc. Tam mimochodem bude tento a příští víkend kvůli závodům taky dost živo.
Překvapilo mne, že na stadionu běželo sněžné dělo a druhé bylo připravené taky. To jsem po J50 ani nečekal a je to asi jediný způsob, jak udržet v přijatelné kvalitě stopy ze stadionu na NL. Přece jenom je Bedřichov dost nízko a sníh na slunci v okolí stadionu dostává dost zabrat.
Trasa byla dnes v dobrém stavu, upravená, nemám si na co stěžovat. O záchodech na parkovišti tu bylo řečeno vše, v minulosti vypadaly rozhodně lépe.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.2.
-ury-, vloženo 23.2.2018 18:00

Já už do těch Jakuszyc jezdím, když mám víc času. Výmluvu na sněhové podmínky beru v rozsahu Bedřichov-Kristiánov-Hřebínek, nahoře to je po zbytku Jizerek podobné. Takže taky nerozumím proč to OPS přes týden nemůže pravidelně upravovat.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.2.
Lyžař, vloženo 23.2.2018 17:27

Pane Tomáši,já jezdím ráno od 8 hod.Ale když to OPS neprojede tak to prostě není.To není žádná tvrdá kritika ale konstatování stavu tratí.A za to placení se tedy omlouvám.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.2.
Tomáš B., vloženo 23.2.2018 17:19

tady pan Tomáš-rozhodně nejsem placený OPSkou, zajímalo by mne kolik z Vás, kteří tady tvrdě kritizujete OPSku přispíváte na úpravu tratí, možná se také zamyslete nad tím jaká je letos zima a jestli nejsou tratě vzhledem ke sněhovým podmínkám stále dobré, pokud tady velebíte Rakousko a Německo , popř. polské Jakušice jezděte tam, proč se rozčilujete v českých Jizerkách ? díky za pochopení....jinak doporučuji si přivstat a zažít magistrálu od 06 do 09hod, pokud očekáváte odpoledne po průjezdu těch davů lidí hezké stopy, asi se nikdy nedočkáte ..

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.2.
Gabina, vloženo 23.2.2018 12:56

Pro Jardu: Trasu navrhnutou pavel68 mohu doporučit - pěkné stopy, celkem málo lidí i o víkendu, příjemná rovinka a i z kopce se to moc nerozjede. Pokud byste se rozhodl to zkusit tuto sobotu, doporučuji sledovat informace na této stránce: http://bieg-piastow.pl/ . Od 24.2 do 4.3. se v Jakuszycích koná Bieg Piastow (něco jako naše Jizerská50), takže tam bude nejspíš víc lidí než obvykle a některé trasy budou zavřené.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.2.
pavel68, vloženo 23.2.2018 8:25

Doporučil bych ti v Jakuszycích ten pytel od žel. zastávky v Harrachově přes Orle a zpět. To je 11 km převážně rovinka. Jenom před Orle jsou dva kopečky. Najdeš to na mapách - dej si zimní mapu.
jen pozor abys tam nebyl v době kdy se tam pojedou nějaký závody. Když to dáš ze staďáku tak to budeš mít o něco delší, ale taky bez kopců.
Popř. ze Smědavy ty "osmičky" přes Předěl a Písčiny. Tam jsou sice trochu kopečky, ale žádný dráma to není. Nebo okruh kolem Černýho hřebene, ale tam už bejvaj davy...

(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 22.2.: Zdravím,

měl bych dotaz, nějaké doporučení na pohodovou cca 10 km trasu v Jizerkách? Bedřichov, Liberec, hranice s Krkonoši (čím blíže, tím samozřejmě lépe ze směru od Mladé Boleslavi). Hlavně ne žádné sjezdy, spíše rovinka a kde to není extémně turistické případně. Jelikož posledně Maliník super, ale parkování, to byla akce na dvoje až troje nervy :-) Pojedeme totiž v sobotu...

Díky moc předem všem a fajn večer přeji.)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 22.2.
Martin, vloženo 23.2.2018 13:08

Včera jsem si to byl projet v Jakuszycích. Směr Orle a k Mýtinám led, jehličí, větvičky a šišky. Od Orle směrem nahoru je to lepší, pravá strana od nádraží je celkem slušná. Ale ledové plotny jsou výš všude. Vlevo od nádraží po cestě co vede u kolejí jsem sedřel skluznici a vůbec jsem neviděl o co, tak se této cestě raději vyhněte.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 22.2.
Roland, vloženo 23.2.2018 11:03

Jel jsem z Prezedintske, mimo hlavni trate dost jehlici a vetvicek, bal jsem se o lyze. Snehu moc neni. Nejlepsi cast Tocna - Kristianov (nejezdi to moc lidi). Na to, ze uz 4 dny nebylo upraveno, tak stale dobry stav. Nicmene od nejlepsiho arealu v CR bych cekal vic. V Nemecku a Rakousku by to bylo povazovano za hodne tristni podminky :/

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 22.2.
pavel68, vloženo 23.2.2018 8:14

To Gábina: Jo přesně tak, do Jakuszyc jezdím většinou o víkendu. A co sleduji na SkiMapách, tak to upravují i přes týden. Taky se docela dá o víkendu ze Smědavy. Bedřichov jde přes všední dny, ale o víkendech to je Václavák.
Včera odpoledne jsem byl na skejt a Tomáš píše "hezky upravený stopy". To bych teda rád uvedl na pravou míru. Od začátku týdne na to rolba ani "nesáhla". Místama hlavně ve sjezdech už to je ledovatý - vyplužený a blbě se z toho odráží, když potřebujete zabrat do kopce při předjíždění. Typický místa: ze stadionu esíčkama nahoru, u Bílý kuchyně, Kristiánov, na většině křižovatek atd. Přímo o stadionu ani radši nepsat... Trať je tvrdá a místy jsou uprostřed trati na skejt vidět i vyjetý koleje na klasiku. Místama je jehličí, ale to není až takovej problém. Jet se na tom dá, musíte se víc soustředit na odraz a balanc, ale jako že to je hezky upravený to bych bral s rezervou. Tvrdý to je, to jo, ale hezký teda moc ne.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 22.2.
Iva z Jizerek, vloženo 23.2.2018 8:10

Odpoledne klasika z Hrabětic - na Královku se muselo bruslit, klasikou to ani nešlo - ledovaté, Prezidentská - Jablonecká - přehrada Jos.Důl - přes hráz to jde bez zouvání lyží, ale opatrně - místy prosvítá asfalt, za přehradou směr Kristiánov a Studené údolí sněhu spousta, ale stopy velmi staré, plné jehličí. Od Kristiánova na Knejpu stopy lepší, ale také staré a směr zpátky z dolů z Rozmezí se nedalo jet ve stopě - brzdilo jehličí. Tedy o.p.s. nám domácím moc vstříc nevychází.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 22.2.
Pepa, vloženo 22.2.2018 19:05

Dnes klasicky. Stopy super. Pozor na jehličí ve stopách, kde se jede lesem (Václavíkova studánka, kolem Protržené přehrady - nad Mariánsk. boudami až k Pařískovu kříži). Na bruslení dost tvrdý uhlazený povrch. Na klasiku nutno dát doma podklad, například modrý Swix klistr a překrýt tuhým modrým na -3 až - 8°C.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 22.2.
Tomáš B., vloženo 22.2.2018 17:03

dnes dopoledne skejtem: Maliník, za přehradou, Ol.Hora, Hřebínek, Máří, Rozmezí a zpět Maliník. Na mnoha lesních úsecích jehličí a větvičky ve stopě i uprostřed. Jinak parádní svezení a hezky upravené stopy v místech kudy dnes projela rolba. Chtělo by to aspoň 5cm sněhu :-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 22.2.
Dáša, vloženo 22.2.2018 16:32

Dnes klasika, vyjela jsem už v 9 hod, máza modrý extra.Stopy slušné, ale až po Hřebínek plné jehličí.Od Hřebínku až k Máří stopy rozmlácené od skejtařů, dál už to bylo supr. Krásné stopy, skluzné, parádní počasí, slunce...a vítr ani nevadil. Málo lidí. Kdo můžete, vyražte na lyže, stojí to za to.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena