Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 20.1.
Jirka2, vloženo 20.1.2018 19:22

Mám problém, vložil jsem sem dotaz a na www.kamzasnehem.cz ho nevidím, přitom na http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory#kzs-message-11750 svůj dotaz vidím. Co je špatně?

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Marek von Gablonz, vloženo 20.1.2018 18:58

Štěpánka skate 10h. Mlha, viditelnost do 100m. Upraveno asi včera, možná ve čtvrtek. Nový sníh 3cm, asi padal v noci... Propadalo se to 1-5cm, mimo les zajížděly i hůlky, takže dřina, ale jinak pěkný okruh, jako v pohádce. Lidí akorát, po obědě už davy. Na klasiku stopa všude.

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 20.1.
petrLB, vloženo 20.1.2018 17:42

Dnes stopem z Břízy na Maliník (autobus byl přecpanej a ani nezastavil). Vyzkoušel jsem poprvé Vysoký hřeben a byl jsem mile překvapen. Skoro žádní lidé, parádní stopa po obou stranách. Okruh ale opravdu není pro výletníky, je poměrně náročný jak na kopce tak na skopce. Bavilo velmi. Pak po kanále pod Olivajdu a po směru pajdy zpět na Malinu. Ani tam nebylo lidí toplik (asi byli všíchni na páteři). Dolů na Českou chalupu (v pohodě) a dolů po Lyžařské do Harcova (v menší pohodě). Krásné běžkování v tutovém odrazu. DMS už odletěla. Díky OPS.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Martin Sajal, vloženo 20.1.2018 17:34

V Jakuszycích paráda. Upraveno cca 60 km tratí, převážná většina dnes ráno/dopoledne. Žádná problematická místa. V poledne začalo trochu sněžit, napadly další cca 2-3 cm = zítra to bude lepší tam, kde to znovu upraví.

Stav úpravy odpovídá http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory-jakuszyce , navíc jsou projekty serpentiny na louce nad Orle + jedna spojka poblíž - obojí viz můj GPS záznam https://www.strava.com/activities/1366391692 + ještě pár spojek, co jsem nejel a na Skimapě nejsou ani šedivou barvou.

Fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859014617603459/

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 20.1.
Štěpán, vloženo 20.1.2018 17:10

Je to projeté. Skimapa to ale nereflektuje. Alternativně se dívám na Bílé stopy, tam ale zase musíte přímo zadat region, v tomto případě Krkonoše a pak Kořenov, když přejedete přímo v mapě třeba z Jizerských hor, tak se taky neukáže nic, aspoň mně... http://bilestopy.cz/cs/krkonose/korenov
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 20.1.: Nevíte, jak to vypadá z Kořenova na Jizerku? Podle Bílých stop je upraveno jen z Václavíkovy studánky na Jezdeckou, dá se projet z Kořenova rovnou na Jizerku?)

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 20.1.
Štěpán, vloženo 20.1.2018 17:05

Cesta z Martinského údolí na Mořinu krásně upravená na klasiku i skate, nebořilo se to a téměř bez lidí. Pak mrtě lidí po magistrále až na Bílou kuchyni. Těšil jsem se na sjezd do Oldřichova v Hájích, ke Kuběnkově chatě sněhu dost, na skate v opačném směru se to ale evidentně docela bořilo. Dál k Oldřichovu sjezd místy dost nebezpečný, je to urolbováno, ale občas je na cestě místo sněhu asfalt. Dalo se vyhnout, ale chce to jet opatrně. Rolba skončila v 180° zatáčce asi 1 km před Oldřichovem. Pak už taky dost vylézá asfalt, otrlí to ale sjedou po kraji.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Tom, vloženo 20.1.2018 15:57

Vše upraveno okolo Štěpánky. Sníh prašan a mlha všude. Ráno parking u kravína v pohodě. V poledne plno,tak možná zajet k Čápovi.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavla z 19.1.: Neví někdo jak je na tom okolí Hvězdy a Štěpánky- Příchovice na skate?)

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 20.1.
Tapi, vloženo 20.1.2018 15:30

Nejel někdo z Mariánek na Protrženku a dále na Kasárenskou? Ze skimapy to vypadá, že se tento úsek neupravoval .

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Tom, vloženo 20.1.2018 12:55

Vašku díky, skimapa nevím proč ukazuje poslední úpravu 30.12.2017, což je hovadina...

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
VasekP, vloženo 20.1.2018 12:44

Tom: Z Mariánské je upraveno,vč. cest na Knejpu a Kasárenskou. Na klasiku ideální, na skate se to dost bořilo. Je škoda, že OPS najíždí stopy blízko u sebe tak, v kombinaci s měkkým podkladem je bruslení trápení. Ale uznávám, podmínky dneska přály klasikům a díky za úpravu:-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
von.maffersdorf, vloženo 20.1.2018 11:07

Dnes s kuropěním z Maliníku. Ze Závor je pěkná stopa na Oldřichovskou cestu, urolbováno i dolů do Oldřichova, jen otázka kam až. Byť měkká ale hezká stopa nahoru na Bílou kuchyni. Urolbováno i od elektrárny k přehradě. Na klasiku mazal modrý extra, nad 900m trochu lepil, pod 750m ve stopě umydleno a nedržel.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Lemoun, vloženo 20.1.2018 10:40

Maliník-pod přehradou - závory - nová louka - vládní - maliník :)) klasika, namazal jsem fialovej a nebylo to úplně ono, i když to víceméně drželo. Od Za Přehradou napůl k Nové Louce to není urolbovaný, ale stopa tam je. Nefouká zatím, mlha ještě není. Parkoviště jsou narvaný ;)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Kocour, vloženo 20.1.2018 10:38

Dnes 7:00 Stadion, Hřebínek, Olivetská, Maliník, Vysoký hřeben, Hašlerka - blahořečím OPS, vše upraveno. Olivetská protažena asi jako první, takže v době našeho průjezdu 2 cm čerstvě napadaného tupého sněhu. Od přehrady k Maliníku tragédie- né kvuli úpravě, ale lidem. Asi nepočítaj , že by se už někdo mohl vracet. Říznutá jen pravá stopa ve směru na Maliník a ani z té vám neuhnou, takže nezbejvalo něž kličkovat z leva doprava na celoušířku mezi " taky lyžařema" dodělal to pán s čoklem na vodítku, kdy pán jede ve stopě a pes běží vedle něj středem cesty a zabíraj téměř celou šířku. Dělal jsem co jsem mohl , ale psa jsem bohužel trefil hůlkou, mrzí mě to, dostat měl spíš majitel. No a pak balzám na duši, protaženej Vysokej hřeben nejen po vrcholu, ale i z druhé strany. Žádní lidé a hlavně je technicky zajímavej- sjezdy se ostrejma zatáčkama, nahoru dolu... supr. Kdo to nezná, tak bacha sjezd od parkoviště končí prudká vlevo do pravého úhlu i rolba se tam nezlomí a je to opravdu kolmé odbočení bez prostoru na oblouk. Jen člověk musí počítat s tím, že je Vysokej hřeben určen pro smíšený provoz, tak tam můžete potkat pěšáky, kočárky, pejskaře ... Dokud to nerozdupou, tak asi nejlepší trať pokuď chce člověk potrápit tělo a nepotřebuje výhledy.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.1.
Tom, vloženo 20.1.2018 8:12

Nevíte někdo jak to vypadá z Mariánské hory směrem na Knejpu? JOPS i skimapa aktuálními informacemi poněkud šetří... :(

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Dotaz
Jarda, vloženo 20.1.2018 19:57

petrLB: Děkuji moc za informaci a doporučení, abych se někde nerozmlátil a snad vše trefíme :-) Hezký večer

Zodpovědět > Bedřichov a Jizerská magistrála

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena