Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 25.3.
Roman, vloženo 26.3.2018 9:29

Předpověď počasí nevyšla. Sluníčko bylo až po 13 hod. Na Mořině v 10 hod. -2 st. Výška sněhu mezi 50 - 70 cm. Vše upraveno, ve stopě občas zrcadla. Dopoledne máza: české fialové skivo odpoledne by se snesl už klistr. Sportovní zážitek kazilo parkování na Mořině. Provizorní parkoviště nad Polubným - U Pralinky u lesa zrušeno. Řada vyhýbacích míst obsazena parkujícími vozidly. Na Mořině v reflexních vestách vesele kasírovali místní
majitelé chat i na pozemcích, které nevlastní nezdaněných 100 Kč hotově. Za odevzdaný peníz jste obdrželi papír s razítkem. Co asi na to ČOI a EET? O velikonocích, kdo nepřijede Na Mořinu do 8:30 bude mít zřejmě s parkováním smůlu.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 25.3.
petr, vloženo 25.3.2018 22:00

krome jednoho mista kdyz se sjizdi z buku jsou tam vydet sutry a asfalt pouzite druhou stranu jak jdou lidi na horu tak tam sjedte v proti smeru tam zadne sutry nejsou neznicite si tak lyze?

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 25.3.
kuba, vloženo 25.3.2018 21:31

nova louka-rozmezi-knajpa- smedava a zpet po kasarne. od Kristianova nahoru zima jeste zdaleka nekonci. paradni svezeni, stopy luxus.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 25.3.
petr LB, vloženo 25.3.2018 18:42

Nečekal jsem, že z Maliníku ke konci března to půjde bez přenášení. Sice stopa nestopa, ale od Šámalky už úplná paráda. Z Rozmezí přes Knejpu zleva na Smědavu a po Kasárenské zpět na Rozmezí a dál stejnou cestou. Nejlépe to frčelo nahoru po Kasárenské, to bylo skoro zadarmo. Kolem Smědavy davy, jinak to celkem šlo. Zimní podmínky na jaře. Krása a OPSce díky.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 25.3.
Ježek, vloženo 25.3.2018 13:48

Hlavní tratě ze stadionu velmi slušné, hlavně v okolí Samalotu. Z rozcestí 22 směr Gorzistov jenom prošlápnuté, odbočka a napojení na trať směr Orle neupravené. Ale hlavní směr Orle upravené. Krása díky počasí...

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 24.3.
pavel68, vloženo 26.3.2018 10:28

Jen drobné upozornění - pozor v Jakuszycích, při výjezdu ze stadionu směrem Orle v cestě nejvíc vlevo jsou kameny. I když jsem je viděl a dával jsem pozor, tak jsem si pořídil o jednu drážku na lyži navíc :-(
Jinak bylo super upraveno, ujetý prašan, který na většině tratě z vrchu vlhnul, takže to nebylo úplně rychlý. Jako super se už po několikáté ukazuje ten pytel kolem Kozího hřbetu (směr k Harrachovu), protože tam jezdí jen málo lidí (Poláci se asi tak daleko bojej :-) a máte široký tratě v podstatě jen pro sebe.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 24.3.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 26.3.2018 0:24

Info od Ivety:
Dnes Jakuszyce..Orle...Harrachov....stále paráda...

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/896773237160930/

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 24.3.
Garry, vloženo 24.3.2018 19:21

Klasikou ráno v 8.hod. z Mořiny k Bunkru přes Vlašák , Jezdeckou na Smědavu , Černou smědou vlevo přes most na Předěl (před Předělem kousek vyhrabané kamínky od rolby,ale nic vážného). Z Předělu vpravo do stoupáčkem upravené stopě na Č,Smědou ke kiosku na promenádní , Mořinu. Ráno super projeto, sněhu všude dostatek na A-běžky. Horší to bylo z mázou. Ráno podržel VR 45 a jak to bylo umydleno po 10.hod na universal klistr. Parkoviště na Mořině kolem 8 skoro plné. Je asi znát,že lidi jezdí místo do Béďova za sněhem do vyšších míst i na Smědavě bylo narváno. Při silnici do Polubného na výhybkách stálo hodně aut , ale bacha. MP Desná to pokutuje. Skol. Zima pokračuje.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 24.3.
Daniela, vloženo 24.3.2018 18:20

Díky počasí a hlavně ops dnes dopo skvělé svezení M.hora - M. Boudy - Protrženka - Kasárenská - Knajpa - M. Boudy - M.hora. Všude spousty sněhu, nikde se zatím nemusí přenášet, jakoby ani nebylo jaro. Jelo to na stříbrný klistr podklad překrytý tuhou fialkou.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 24.3.
Pavel, vloženo 24.3.2018 18:06

Skate Jizerka - Václavíkova studánka (dělal jsem první stopa za rolbou) - Jezdecká - Kasárenská - Knajpa - Protrženka - Kasárenská - Smědava - Předěl - Kiosek - Hraniční - Smědava - Kiosek - Promenádní - Jizerka. Parádní svezení, lepší podmínky než v druhý půlce ledna. Včerejší sněžení přikrylo nečistoty ze stromů, ráno lehce pod nulou kolem poledne lehce nad. Parádně upraveno. Zataženo vysokými mraky, které bránily slunci, aby měklo sníh. Minimum lidí - a to byla sobota a v podstatě ideální podmínky! Zítra to bude taky super.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 24.3.
P., vloženo 24.3.2018 18:01

Projeli jsme skejtem trasu celé Jizerské padesátky. Všude se dalo krom tří krátkých (tak 15m) vytátých míst u Krásné Máří a krom horní části sjezdu od Točny k Hřebínku. Hodně opatrně je třeba jet kolem Nové Louky, Blatňáku a Kristiánova. Na straně u Jizerky jsou podmínky stále skvělé. Máří, Olivetská a Vládní jsou i přes absenci úpravy slušně sjízdné (chápu, že pro tenkou vrstvu sněhu tam rolba nemůže).

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 24.3.
Kuba, vloženo 24.3.2018 14:54

Ze Smědavy na předěl, promenádní, jizerka, knížecí a kasárenská na Knejpu. Tady všude nádherná lednová zima s bezvadnou úpravou. Sjezd do Beďova přes Kristiánov, dole kupodivu taky bezva až na pár vytátých míst. Po jaru ani památky:-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.3.
LFC, vloženo 23.3.2018 23:49

12:00
Dnes projeta stejná trasa jako včera
Jak naspala Iva z Jizerek, hodně druhu sněhu.
Moje postřehy.
Od Kristánova prašan, jemné chumelení až na Rozmezí , od Knajpy omrzlice, Stará Jizerská to samé, Jizerka vlhké,Pod Černým vrchem zrcátka ve stopě až Na Kůrovec i po Kasárenské také.
Od Čihadel na Rozmezí prašan(krusta nebyla),ale kupodivu i při sjezdu do Kristiánova, tak si pak vyberete co mazat. Řekl bych, že oblast Od N.L. až na Rozmezí byla studenější i odpoledne.Sněhu dost a to i po večerním sněžení.Pěkná lyžovačka , na klasiku je to obtížněji namazat jestli se vydáte až na Jizerku.
Znovu upozorňuji na špatn místa přikrytá novým sběhem.Sjezd u N.L. na cestu na Blateňák jet vpravo více k lesu, cesta na Blateňák hned na začátku jet vpravo u toho propustku, pak až do Kristiánova, 100m před křižovatkou je asfalt ikdyž byl přikrytý sněhem pozor! A pak už super až na Jizerku.
Skol

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.3.
newli, vloženo 23.3.2018 18:23

Dnes jsem byl skutecne velmi mile prekvapen. Rano vstanu a koukam, ze je na jizerce pekne hnusne (cca 7.00). Vaham, ale nakonec vyrazim. Na morine jsem byl cca v 10.00 a rikam si, ze jsem se nerozhodl dovbre, ponevadz mrholilo, ci tak neco. Nakonec ale obrovske nadseni. Cerstve projete stopy, vzal jsem si lyze na brusleni, takze mazu jsem neresil, omrzlice nakonec presla i v huste chumeleni. Proste jedna velka radost! Projeto tedy jen to, co projela rolba, tj. Morina, jezdecka, kasarenska, knajpa, smedava, bunkr a pak jeste jednou :-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 23.3.
pavel68, vloženo 23.3.2018 14:29

Dnes dopoledne úplná SENZACE - jel jsem z Mořiny, Kiosek, Smědava, po Kasárenský na Knajpu (všiměte si jak vymetám ty bufety :-) a pak jsem chtěl na Tetřevky, ale tam nebylo projeto. Jel jsem tedy ještě na Rozmezí. Najetej manžestr na bruslení a stopy na klasiku (místama jen jedním směrem). Asi nejlepší úprava ve všední den co jsem letos viděl. Nebyl projetej směr na Předěl a okolo Čihadel na Žďárek. Sníh celkem rychlej, první dva kiláky z Mořiny až neuvěřitelně. Jedniná potíž byla, že místama mžilo a jak jsem to valil, tak to namrzalo na brejlích, ale to je jen taková drobnost přes, kterou se zkušený lyžař snadno přenese :-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena