Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 14.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 14.1.2018 16:54

Dnešní špičkové podmínky nahoře v Jizerkách. Bedřichov - NL - Kristiánov - Rozmezí - Knajpa - Smědava - kolo kolem Předelu - a stejne zpět.
Exluzivní svezení hlavně od Čihadel. Skvěle upraveno. Zažehleno zelený base klistr + fialovej a trocha stříbra. Super svezení!

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/855792984592289/

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 14.1.
Dana Rypackova, vloženo 14.1.2018 16:49

dnes jen na skok pri ceste domu a stacilo to.Okruh nahore z Vystrkov,pod Tetrevi boudou,Hvezda a zpet. po cele trase hodne tvrde,ledovate, na skate nic moc. Do stopy s klistrem asi dobry. Hold bych vcera nesmela jezdit nad Harrachovem...cim vys tim lip..

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 14.1.
Sporticus.cz Bedřichov, vloženo 14.1.2018 16:22

Parádní lyžování. Ve sjezdech (v mém směru výjezdech) hodně často vypluženo na led. Kdo chce tedy bruslit, doporučuji lyže s kvalitními hranami.

Fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/855799651258289/

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 14.1.
Filip K, vloženo 14.1.2018 14:50

Trasa Bedrichov-NL-Kristianov-Cihadla-Kneipa a zpet pres Krasnou Mari-Tocnu-Hrebinek-Gregoruv kriz-Za cernou nisou-Vladni-U buku.. skate.. Naprosto luxusni svezeni jediny problematicky usek je Krasna Mari-Tocna, kde je to dost ledovate a kde se musi nekolikrat prenaset, jinak to je parada.. nektera dalsi mista zledovatela, takze to chce vetsi opatrnost.. ve stoupani z kristianova na rozmezi to dost ujizdi a nejde se do toho moc oprit nohama.. ale celkove vzato parada.. a pocasi bylo tresnicka na dortu

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 14.1.
David, vloženo 14.1.2018 13:53

Za Josefodolskou přehradou na Kristiánov stopa dobra, ale nějaký debiI ji poničil čtyřkolkou. A taky hodně rusáků - pěšáků.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 14.1.
Petr, vloženo 14.1.2018 12:23

Stopa většinou upravená (hlavně ve vyšších polohách), sněhu dost všude. Od 10.30 lidí davy směrem na Orle.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 13.1.
Petr Horník, vloženo 14.1.2018 9:28

TRASA: Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Knajpa - Kasárenská - Protržená přehrada - Mariánskohorské boudy - Čihadla - Na Žďářku - Bílá smrt - Holubník sedlo - Holubnická cesta - Točna - Máří - Točna - Bílé buky - Kristiánov - NL - Bedřichov (45km)

VOSK: Stříbrný (univerzální klistr) docela fungoval

PARKOVÁNÍ: Nová Louka

Z Nové louky na Rozmezí opravdu hodně lidí, mezi Kasárenskou a Protrženou jsme ve 12h potkali jen 2 lyžaře. Bufet na protržené otevřen, sněhu všude dostatek. Na Žďářku jsme odbočili na Holubník sedlo, opravdu krásná trasa, pod sedlem Holubníku jsme po 100m odbočili doprava a napojili se na Holubnickou cestu, po které jsme až na točnu jeli první. Podklad byl ale zmrzlý, takže se jelo parádně. Točna - Máří bych doporučil pěšky, není poznat co je led a co je asfalt, musela zasahovat Horská služba, raději se úseku vyhněte. Děla na Bedřichově jedou naplno.

FOTKY: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/855654241272830/

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 13.1.
Mildo, vloženo 13.1.2018 23:53

Smedava-Morina-Knajpa-Ždarek a zpet.Stopa pekne zmrzla,pro klasiku ok,na skate taky.Na teto trase dosti snehu a i cisty.Vsude bez problemu.A lyzaru?O vikendu to nebyva jinak.
Čuski

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 13.1.
Garret, vloženo 13.1.2018 20:52

Klasika Bedřichov-N.Louka-Knejpa-Kasárenská-Smědava-Předěl-okruh kolem Klínového vr.-Smědava-přes Paulovu paseku a Knejpu zpět do Bedřichova. Stopa zmrzlá, Modrý + fialový klistr držel výborně. Sjezd od Buku dost ledovatý a vydřený, z Rozmezí na NL to ještě šlo, Paulova paseka-Smědava ledovaté vydřené, lepší sjet po Kasárenské. Trasy od Rozmezí a za Smědavou ale pořád parádní.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 13.1.
otosson, vloženo 13.1.2018 20:45

Dnes klasicky: malinik - vladni - nova louka - hrebinek - tocna - tetrevi boudy - cihadla - knajpa a zpet stejne, jen z samalky na novou louku a stadion bedrichov... z maliniku smer k buku nesjizdne cca 2 km, led a asfalt, od buku a dal pekne upravena rychla stopa... v lesnich pasazich jehlici a trocha spiny, od tocny dal az k tetrevim boudam sjizdne s opatrnosti opet na ledu a beze stopy s castym prenasenim a mnoho vytatych mist... od tetrevky nahoru smer knajpa skvele podminky s perfektni stopou i pro skate. maza: zaklad zazehleny zeleny klistr + fialovej klistr. lepsi varianta jet nahoru pres blatak a kristianov.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 13.1.
Dana Rypackova, vloženo 13.1.2018 19:29

rano se jely zavody,takze dost tras bylo uzavreno.tam kde se jel zavod jsou 3 stopy vedle sebe a na skate je malo mista,ale je dobre,ze se lyze zarizne.zbyle trate nebyly dnes rano upraveny a byly dost tvrde.snehu dost a asi 7cm cerstveho.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 13.1.
Daniela, vloženo 13.1.2018 19:07

Z Mariánské hory na boudy zmrzlá stopa, v lese jehličí, ale na Protrženou a po Kasárenské na Knajpu skvělé svezení. Sjezdy bylo lepší nepodceňovat, protože někteří mají tendenci zastavit pod kopcem uprostřed křižovatky a sdělovat si zážitky... Vytálé místečko bylo jen na úseku Protržená - Kasárenská, ale dalo se objet.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 13.1.
Jo!, vloženo 13.1.2018 17:26

přes Kristiánov a Knajpu dál panuje i nadále zima bez vytátých míst. Od Hřebínku nahoru přes Maří se místy přenaší a chce to velkou opatrnost na tenké vrstvičce ledu. Obecně mínus teploty vedly ke zledovatění magistrály. Osobám se sníženou pohyblivostí a nezkušeným běžkařům šlo mnohdy o život. Tak hlavně opatrně.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 13.1.
Misa, vloženo 13.1.2018 13:24

Dnes podminky na klasiku dole nic moc. Bedrichov stadion-Nova Louka-Hrebinek=misty ledove plotny a napadane jehlici, Hrebinek - Olivetska = spatne, na klasiku stopa skoro neni, v zatacce u Bile kuchyne spadly strom pres celou cestu, na druhe strane pri sjezdu z Olivetske vydrene misto a snih jen na 15 cm. Pod Olivetskou, Vladni, Nova louka jiz ok. Od Nove louky, Blatak smer Kristianov vypadlo lepe.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 13.1.
Marek von Gablonz, vloženo 13.1.2018 12:57

(Odpověď na dotaz uživatele mirek z 12.1.: jak to vypada dnes kol stepanky? byl tam nekdo v poslednich dnech?)

Kolečko kolem Štěpánky v 11hod, -4*C skate - parkoviště za Pašerákem funguje, cesta nahoru cca 500m k dřevěné chaloupce na stráni jedna ledová plotna, jehličí. Od chaloupky dále namrzlý a tvrdý sníh. Trasy upraveny, sněhu dost, v lese místy jehličí, ale na tu bídu počasí je to pořád pěkně svezení. Dnes hodně rychlé.

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena