Brdy a Hřebeny – běžky

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak leží mezi Příbramí a Rokycany, jsou o něco vyšší (tedy i sněhové podmínky bývají o něco lepší). Přestože větší část Brd je vojenským prostorem s omezeným přístupem, stopy někde vyšlapány bývají. Upravované běžkařské trasy na Brdech nenajdeme, nicméně na Podbrdsku se taková místa nachází: Již několik let funguje Ski areál Těškov na okraji přírodního parku Radeč, kde jsou za dobrých podmínek upravovány okruhy o délce i přes 10 km. Nedaleko Těškova, ještě blíže k Brdům, se pak v posledních letech upravují stopy ve ski areálu Strašice.

Podívejte se na video a popis výletu po Hřebenech, mezi Černolicemi a Stožcem.

Odkaz: webkamery - Praha a okolí

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.1.
Jiří Kadlec, vloženo 21.1.2018 20:11

Teslíny - Nad Maráskem - Třemšín - Štěrbina -Teslíny - Nad Maráskem - Třemšín - Štěrbina - Voltuš - Rožmitál. 20 cm sněhu, nový sníh na starším podkladu, nahoře na Třemšíně i více, pod smrky méně, ale všude sjízdné. Dopoledne bylo těsně pod nulou a chumelilo, hodně se to lepilo, odpoledne paráda. Divoká příroda a hezké klasické stopy prošlápnuté od místních lyžařů. Místy podmáčený terén. Gps záznam první části trasy a fotky na https://strava.com/activities/1368607879

Info ze dne 21.1.
Lída, vloženo 21.1.2018 18:28

Z Orlova dnes všechny cesty krásně zasněžené, stopy i na bruslení. Problémem je parkování v Orlově, pozor - asi polovina parkoviště pod lesem označena zákazem zastavení, kvůli hydrantu v okolí, vůbec jsme si toho nevšimli a paní z okolní chaty volala policii... Stálo tam asi 20 aut. ☺️Nakonec to dopadlo bez pokuty, naštěstí.

Info ze dne 20.1.
Jakub, vloženo 20.1.2018 18:22

Na níže uvedené trase bylo stále dost sněhu, na silnicích spíš led s tenkou vrstvou sněhu. Trasa ale není značená, takže dobrou mapu sebou, jinak se snadno ztratíte (jako my). V krásně, nejlepší část cesty vede přes hráz přehrady.

Info ze dne 19.1.
Petr, vloženo 19.1.2018 16:58

V CHKO Brdy na Příbramsku (Kozičín, Orlov, Láz, Obecnice): krásných 20 cm sněhu! Běžkařaská stopa vyjetá, dnes jsem přidal další z Lázu na Skelnou huť, okolo Brdců k prameni Litavky. odrtud okolo Bílé skály zpět k Lázské nádrži a do Lázu.
Detailní info zde: http://www.objevbrdy.cz/snehove-zpravodajstvi-19-1.html

Info ze dne 18.1.
Nebyli jsme tam, vloženo 18.1.2018 16:31

(Odpověď na dotaz uživatele Václav z 18.1.: Ahoj,
dá se nějak jít na běžky v brdech kamkoliv?
děkuji.) Nejspíš zítra bude sníh mokrý, Teslíny (720m.n.m.) maj teď asi 13 cenťáků a do zítřka roztaje i nasněží takže bych s těmito hodnotami počítal i zítra. My se taky chystáme spíš s běžkami kameňačkami ale stejně se níž než 700 m.n.m. v lese neodvážíme.Na mýtině může být situace lepší. Nicméně situace se může nadále rychle měnit a vždy je potřeba nespoléhat se na více než 12 hod. staré info...

Info ze dne 27.12.
Filip Trojan, vloženo 27.12.2017 15:52

Pohledem z rozhledny Máminka bylo jasné, že sníh v Brdech prostě není. Dopadová plocha Tok nemá ani náznak bílé barvy, webkamera ABS Brdy na chmi.cz ukazuje jen zbytky sněhu v lese a automatické měření sněhu v Teslínech je holé už dva dny.

Info ze dne 8.12.
Petr, vloženo 8.12.2017 7:21

Tak v Brdech na místo sněhu dnes vydatně prší. Sníh ne a ne přijít :-( Včera (četvrtek) v Brdech jasno, nad 700 m poprašek, bílo. Ale Příbram měla +5°C. Tak snad nejvyšší nadělí na Vánoční svátky! SKOL!
Pokud by ještě někdo hledal inspiraci, pak další "Telegrafní trasa" je tady:
http://www.objevbrdy.cz/telegrafni-cesta-2-nase-bezkarska-trasa-pro-sezonu-2017-2018-mapa-uvnitr.html

Info ze dne 25.11.
Petr, vloženo 27.11.2017 10:15

Ahoj všem,
co nevidět opět v Brdech nasněží. I letos se podařilo v CHKO Brdy "dojednat" nějaké úlevy, aby se všude nesypal kamínek, neplužilo se na holý asfalt, nerozhazovalo se větvoví. Poučeni z loňské sezóny tak připravujeme vlastní mapky a doporučené cesty po nejhezčích místech v Brdech.
1. běžkařská trasa vede v okolí brdského Kloboučku:
objevbrdy.cz/kloboucska-osmicka-1-nase-bezkarska-trasa-mapa-uvnitr.html

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 5.2.
Petr, ObjevBrdy.cz, vloženo 5.2.2017 17:37

Střední Brdy (Příbramsko): obleva, dole mokrý sníh (cca 600-700 m.nm.) od 750 mn.m. krásný firn, dá se skvěle jezdit. Orlov-Slanina - dá se jet. Od Slaniny k Pilské nádrži posypáno, jde to blbě. Nejlepší je vyrazit přes Třemošnou na Buršovskou, Káňskou, Tok a Houpák, zpět přes Čihadelskou a Pilskou dolů. Tady vám to pojede naprosto parádně. Zítra na www.ObjevBrdy.cz podrobnější info. SKOL!

Info ze dne 5.2.
alberto, vloženo 5.2.2017 16:58

Za Zajecova na Tok a zpet. Spodni cast na hranici sjizdnosti/spis za ni, zitra uz asi bwz sance. Okolo Toku dobre, jen rozbite trate a obcas couha kamen i koren.

Info ze dne 4.2.
Marek, vloženo 5.2.2017 0:15

V sobotu Černolice - Skalka - Stožec - Studený vrch - Hostomice. Ve většině případů zledovatělé a na hranici sjízdnosti. V neděli již asi nesjízdné!

Info ze dne 4.2.
Lebeda, vloženo 4.2.2017 21:19

Dnes Malá Víska - Jindřichova skála - Tok a přes lesy zpět. Sníh místy rozbředlý, místy led. Chtělo by to připadnout, ale většinou se dá. Silničky kolem Valdeku posypané, jede se lesem nebo příkopem. Lesní cesty kolem Toku nejlepší, měkký sníh, jen si člověk musí razit stopu, takže lépe mít BC.

Info ze dne 4.2.
Neklan, vloženo 4.2.2017 21:08

Stožec - Vysoká jedle - Hradec: všechno mokrý nebo zledovaťelý, sníh rychle mizí. zÍtra už to bude asi uplně bez sněhu...

Info ze dne 3.2.
Hubenej, vloženo 3.2.2017 20:01

Skate buď Strašice/ Těně/Smolárna upraveno cca 15km, nebo Těškov upraveno 15 km

Info ze dne 2.2.
Martin, vloženo 3.2.2017 16:26

Ahoj, dá se někde v Brdech na skate? díky za odp.!

Doporučujeme

SP KOLO - prodejna kol Specialized - Praha 4
Specialized concept store - prodej kol Specialized i jiných značek + dalšího vybavení pro cyklisty.
Vše od SWIX v Praze - nová prodejna Sporticus
Lyžařské vosky, oblečení, hole a další = nově otevřená prodejna s nejširší nabídkou zboží od značky Swix v Praze. Mimo to další značky vosků, sportovní výživa a mnohem více.

Odkazy k oblasti

Brdská stopa
Web z dílny Horské služby Brdy o lyžování na Brdech, obsahující i aktuální sněhové zpravodajství a popisy běžkařských tras na Brdech včetně map.
Ski areál Těškov
Aktuální podmínky ve ski areálu Těškov, včetně popisu tamních na běžeckých tratích, na webu Brdské stopy
AC Sparta Praha Cycling
Na webu cyklistické Sparty se v zimě nacházejí zprávy o úpravě tratí ve ski areálu Těškov

více odkazů k oblasti