Video a mapa stop v okolí Drahan

Stopy v okolí Drahan a Repech v mapách ani v seznamu tras Drahanské vrchoviny nenajdete. Možná proto, že pokaždé vedou jinudy, podle sněhových podmínek. Video a mapka stop ukazují, jak to tam může vypadat.

Toto video bylo natočeno 1. dubna 2013. Není to apríl, bylo to velikonoční pondělí :-), kdy sníh netypicky zasypal i nižší polohy. Stejně jako tomu prý zde bývá zvykem i jindy, lyžaři se krátce po napadnutí dostatečného množství sněhu mohli radovat ze skoro 20 kilometrů vyříznutých stop. Díky zakomponovanému GPS záznamu video ukazuje i to, kudy byly tehdy stopy protaženy.

Trasy vedou po polích, loukách a lesních cestách mezi obcemi Drahany, Bousín, Repechy, Protivanov a Niva. Nejsou součástí "oficiálních" běžkařských okruhů Drahanské vrchoviny popsaných na webu lyzarsketrasy.cz, ale za ideálních podmínek mohou navazovat u Protivanova na Protivanovský okruh. V roce 2018 byla nedaleko Repech postavena nová rozhledna Kopaninka a dá se očekávat, že běžkařské stopy povedou i k ní.

Stopy nebývají najety pokaždé stejnými místy, závisí na sněhových podmínkách. O úpravu se starají provozovatelé Pensionu Lada v Repechách. V době naší návštěvy byly stopy upraveny na klasiku, místy vedlo dokonce několik stop vedle sebe. Občas se zde ale prý dá i bruslit.

Další fotky stop v okolí Drahan i GPS záznam ukazující, kudy mohou být stopy také vedeny, najdete ve fotogalerii z ledna 2012 nalezené na internetu.

Lyžaři, kteří přijedou autem, najdou nejvíce místa k zaparkování v Drahanech u hřbitova, nějaké místo na parkování by se možná mohlo najít i v Bousíně či na odbočce k Pensionu Lada ze silnice Drahany - Protivanov. Ale to jsou odhady popsané na základě jediné návštěvy.

Kde hledat informace o stavu sněhu a stop:

  • o množství sněhu a úpravě stop se píše na webu Penzionu Lada v sekci o zimních informacích a počasí,
  • v části Drahanská vrchovina zde na KamZaSněhem cz můžete jak hledat zprávy od lyžařů, tak se zde o sněhových podmínkách navzájem informovat.

GPS záznam = mapa všech stop 1. 4. 2013