Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně…

Číst celý text

Členění oblasti Krušné hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 22.2.2020 22:57
Asi poslední den pro delší souvislé túry. Jeli jsme okruh Vysoká Myť, pak Vrch tří Pánů, kolem vrtulí do Nového Města a odskok pro zpestření na Bouřňák. Od vrtulí dál jsme jeli po zbytcích sněhu v příkopech a pak po směsi sníh-tráva. S ohledem na kvalitu našich běžek stále mnohem lepší než přenášení. Potkali jsme několik skupin, které jely Dlouhá Louka - Cínovec a zpět. Také většinou bez přenášení lyží s tím, že od Vitišky na Cínovec už je to zase paráda. Zbytky novějšího sněhu mizely skoro před očima, na zítřek bych mohl doporučit Vysokou Myť, budou tam problémová místa, ale nebudou převažovat. Na viděnou možná zase v prosinci.
Východní Krušné hory
Vloženo 22.2.2020 16:45
Dnes nejlepší svezení za celou sezónu i na neupravených trasách.
Od Šibeničního vrchu kolem Lysé hory přes hřeben Podmileské výšiny až k Měděnci. Na Podmileské trochu zazlobili čtyřkolkáři, ale moc se jim to zničit nepodařilo.
Ideální podmínky, tvrdý rychlý sníh.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Západní Krušné hory
Vloženo 22.2.2020 16:08
Okruhy na Fichtelbergu dnes téměř dokonalé podmínky, lehce pod nulou, všude prašan, čerstvé pevné stopy na klasiku, pouze jeden úsek v nižší části, cca 1000m místy ošklivý, s kamínky, jinak z 95% dokonalé, že jsem ani na českou stranu nejel, nechtěl jsem si zkazit dojem perfektního běžkování rozježděnýma stopama a pěšákama na Ježíškovce...
Západní Krušné hory
Vloženo 22.2.2020 13:34
Dlouhá Louka. Nejlepší svezení k Loučné a kolem Vysoké Mýtě. Směrem k vrtulim je stopa taky, ale tím, že do ní napadl nový s sníh, vůbec to nejelo. Rolbař udělal maximum, co za daných podmínek udělat šlo. Je ale plno kritických míst, proto jezděte obezřetně. Určitě starší lyže
Východní Krušné hory
Vloženo 21.2.2020 21:19
DLOUHÁ LOUKA V NOCI NA 22.2. ROLBA UPRAVILA DALŠÍ OKRUHY A TRASY. NEJLEPŠÍ ÚSEKY OKRUH VYSOKÁ MÝŤ, VLČÍ HORA A LOUČNÁ PLUS LOUKY VŠE STOPA A MANŠESTR. 21.2. UPRAVENO SMĚR VRCH TŘÍ PÁNŮ ÚVOZEM K VRTULÍM VŠE MANŠESTR A STOPA MÍSTY ZVEDLÁ TAM KDE JE MÉNĚ SNĚHU. PODMÍNKY STÁLE CELKEM DOBRÉ. HORŠÍ ÚSEK SMĚR VYLEJŠOV PO SILNICI, ALE MÍSTY ZEJMÉNA V LESE DOBRÉ ÚSEKY I SE STOPOU.
Východní Krušné hory
Vloženo 21.2.2020 19:36
Stopa sice katastrofa, ale dnes to fakt překvapivě jelo nejlépe z letošní bídné zimy. V 19 hod. jsme potkali rolbu, ale asi to moc nezachrání. Málo sněhu :-(
Východní Krušné hory
Vloženo 21.2.2020 19:20
z Perninku po magistrále a Špičácké ke Krmelci, nakonec i přes Hubertky na Fichtelberg. Všude čerstvě upraveno, noční sníh na řadě míst vylepšil situaci, přesto je k idyle stále daleko a jsou místa, kde leze špína nebo je stopa prořízlá až na podklad. Pro bruslení je tak situace o dost lepší. největší zlepšení nastalo na pláních mezi Červenou jámou a Mrtvým rybníkem, kde včera lezla tráva a dnes je tam vyřízlá stopa Jinak nový sníh je hodně proměnlivý- místy prašan, místy lepivý mokrý, na dost místech do toho.jde ze spodu voda, tak je to s mázou takové složitější.
Západní Krušné hory
Vloženo 21.2.2020 13:41
Na Dlouhé louce přes noc jeśtě trošku připadlo a ve stopě byl ryšánek. Ráno nejlepší letośni svezení. Jak bylo napsáno niże 3 víkendy po sobě stopa a starỷ klasik je spokojen. Takže u mě dobrý a zitra Vitiška -Cínovec a pak už jen bonusy 😀
Východní Krušné hory
Vloženo 20.2.2020 20:38
Trasa: Bournak, Dlouha Louka, Vilejsov, Bournak. Trasa naprosto v pohode misty na loukach vyfoukano, ale poctive snezilo. Snih byl velmi vlhky s teplotou nad nulou. Tad opravdu odvedli stopari vybornou praci. Hlavne nejezdete k bytv. Vilejsovu. Tam je misto trasy reka. Z Dloube louky smer Vrch Tri panu byla stopa snad vsude. Paradni jak na klasiku, tak na skate. Lyze urcite beckovy.
Východní Krušné hory
Vloženo 20.2.2020 16:42
Dnes v oblasti Dlouhé Louky, projeto vše co bylo v noci urolbováno plus okruh Vysoká Mýť. U Nového Města se rolba otáčela na pláni v úrovni větrníků (je tam dřevěná cedule). Nejslabší byla silnice z Dlouhé Louky, je tam pár míst kde se dá chytnout škrábanec a navíc sněhová vrstva nestačila na vyříznutí stopy na klasiku. Celkově velká spokojenost, už jsem letos nedoufal.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Východní Krušné hory
Vloženo 20.2.2020 15:45
Před čtvrtečním polednem jsme vyrazili z rozcestí pod Komárkou na Přední Cínovec. Bylo čerstvě napadeno 5-10 cm sněhu. Cestou tam jsme nemuseli běžky sundat.Stopu jsme si vyjeli středem mezi kolejemi od auta. Nazpátek nás zaskočil lesácký traktor s radlicí, který odhrnul sníh místy až na štěrk. Asi budou svážet pokácené stromy, ale cedule s upozorněním nikde žádná! Nastejno je pluhem odhrnutá i Sedmihůrská asfaltka, kterou jindy jezdíme zpět. Aspoň první část jsme si užili.
Východní Krušné hory
Vloženo 20.2.2020 19:32
Kompletni Jeziskova cesta z Bozaku.No, dnes nemuzu rolbare za upravu vubec pochvalit. Snehu bylo malo a rolba na spouste mist vydrela stopu na zem a nahazela spoustu kamenu do trate. Porovnavam se stredecnim vecerem, kdy na stejne trati, ale strojove neupravene, se dalo v pohode jet bez jakehokoliv rizika poniceni skluznice. Kdo ma rad svoje lyze, at je radsi necha doma a vytahne kamenacky.
Západní Krušné hory
Vloženo 20.2.2020 7:40
Odpoledne jsem projel s dětma pouze úsek Vitiška - Přístřešek Rašeliniště u Jezera (2km), potkal jsem ale lidi co projeli celý úsek Vitiška - Cínovec. Sněžilo, foukalo, byl čerstvý prašan. Stopy samozřejmě nebyly ale dalo se to krásně projet, asfalt jsem neviděl.
Východní Krušné hory
Vloženo 19.2.2020 18:47
od Abertamské silnice po Šlajsně, kolem Špičáku, přes silnici ke Krmelci, přes Hubertku do DDR a přes Tellerhsuser zpět ke Krmelci, přes Myslivny a po Jáchymovské a Šlajsně zpátky. Vyjeli jsme až po poledni po té největší vánici, 10 cm nového lepivého sněhu. Ten radikálně vylepšil situaci , ale na pár místech, kde je hustší les, číhají kameny. Jestli přes noc upraví (podle mapy už začali), tak bude zítra parádnísvezení.
Západní Krušné hory
Vloženo 19.2.2020 9:15
DLOUHÁ LOUKA 19.2. 9.00 SNĚŽENÍ. PO OBHLÍDCE TRATÍ BUDE MOŽNÉ UPRAVIT NA VÍKEND NĚKTERÉ OKRUHY ZA PODMÍNKY ŽE PŘIPADNE 5 A VÍCE CENTIMETRŮ. PODKLAD Z NOCI VYMRZLÝ TRATĚ SJÍZDNÉ MÍSTY HLAVNĚ POD 800 M.N.M OBČAS BEZ SNĚHU, ALE SJÍZDNÉ V HORNÍ ČÁSTI OKRUHŮ. DOBRÉ ÚSEKY ÚVOZEM NA VRCH TŘÍ PÁNŮ, NA ČÁSTI OKRUHU VYSOKÁ MÝŤ MÍSTY MÉNĚ SNĚHU, ALE LZE SE VYHNOUT JINAK DOBRÉ, VLČÍ HORA A SMĚR LOUČNÁ TAKÉ DOBRÉ.
Východní Krušné hory
Vloženo 18.2.2020 10:04
Zkusmo z Cínovce směrem na Vitišku, je to totálně zledovatělé, takže jsem to po půl hodině zabalil.
Východní Krušné hory
Vloženo 18.2.2020 5:26
Cinovec-Vitiska. Jiz skoro na zoufalce. Snehu tak 3-8 cm. K asfaltu vsude blizko. Od 18.2. to bude pod hranici zoufalce.
Východní Krušné hory
Vloženo 17.2.2020 19:20
Druhy pokus o sk8 od roz. Abertamska silnice smerem na Myslivny. Vyrazne lepsi! Velka vytata mista ve sjezdu k roz. Pod Spicakema a pred Myslivnama. Jeziskova cesta - Spicacska cesta nesla jet vubec. Naopak slusny stav byl od Mrtveho rybnika po roz. Vychodni Abertamy.
Západní Krušné hory
Vloženo 17.2.2020 18:05
Němci nějaké tratě ráno projeli, tak to byla při té bídě asi jediná možnost. Na části tras i - na dané podmínky - pěkné svezení, ale střídá se s místy, kde je to na hraně a plné špíny. +2°C, odpoledne nejdřív trochu sněžilo, od tří chcanec, parádně v té vodě držel hnědý klistr Rex.
Západní Krušné hory
Vloženo 17.2.2020 12:47
Supenberska cesta. Dnes pokus o skate od Hamerskeho rozcesti po krizovatku Pernink nad nadrazim. Jednim slovem "velky spatny". Jediny usek, ktery se jaks taks dal jet bez rizika poskozeni skuznice byl cca 1.5km pred rozcestim.
Západní Krušné hory
Vloženo 17.2.2020 6:50
Poděkování za zimní úpravu tratí, skutečně, smekám, co dokázali rolbaři v okolí Cínovce, Dlouhé louky za letošní zimu vykouzlit. Opravdu, z prdu udělali kuličku, v tom nejlepším slova smyslu.
V pátek, Nové město, cesta směrem na vrtule rozjetá autem, v sobotu ráno vstanete a nevěříte svým očím, manchester. Tak to letělo až na Žebrácký roh úplně samo.celkem slušná zima. Staří lyžaři říkali, když se dá lyžovat tři víkendy, tak dobrá zima. To, že byl dříve metr sněhu, ano, ale také ne. Podívejte se na Zinwaldu, jak mají tabuli s přehledem sněhové pokrývky za uplynulá léta.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2020 20:55
Na trati Karlova běhu už během závodu několik míst dost na hraně, jestli do toho zítra zaprší, tak to bude asi místama na přenášení. Zítra asi jen pro nejskalnější a nějaké rapidní zlepšení na obzoru nevidím
Západní Krušné hory
Vloženo 16.2.2020 20:08
Dnes na Klínech po ránu přemrzlý sníh, už dopoledne to ale povolovalo. Horších úseků víc než včera.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2020 19:21
Přerušovaná spojka z Moldavy na Vilejšov je přerušovaná i ve skutečnosti. :-) Začátek kolem Sklářského vrchu pěší turistika prameništěm a přes dřevorubeckou spoušť, dál po zpevněné cestě překvapivě pěkné svezení měkkým sněhem se stopou od lyžařů (člověk si hned váží čistého sněhu😉), sem tam brod potoka, u osady zase horší.
Dál na Klíny oproti minulému víkendu znatelně hliněnější a vytátější, střídání pěkných úseků se špinavými a štěrkem. 😢
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2020 14:50
Projety víceméně všechny trasy spadající pod oblast Dlouhé Louky. Flájský okruh je horší než zbytek a asi už se po něm brzy nesvezeme. Jihobřežní cesta je hodně špatná s výjimkou posledního cca kilometru směrem k silnici na Český Jiřetín (mimochodem trať za uvedenou silnicí je víc hnědá než bílá, tak jsem se tam ani nepouštěl). Ostatní trasy v pohodě, dnes to bylo ideální na soupaž, jelo to skoro samo. Na loukách u větráků na Novém Městě je už bohužel sněhu minimálně. Od Nového Města se taky někdo projel autem, naštěstí zabočil na Grünwaldské vřesoviště, takže toho nezničil moc.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2020 23:00
Z Komáří Vížky směrem na Cínovec a zpět. Asi 500 s běžkami na rameni, pak 500 m mizérie po louce s nesouvislou pokrývkou, ale asi po 1 km začíná rolbou upravená stopa, která se táhne s drobnými objezdy od klasické trasy zhruba 7 km, až před Cínovec-Pomezí (kde jsme otáčeli). Na pláních Předního Cínovce je sněhu jen tak tak, asi 2-3 km před Cínovcem naopak sněhu metr, jde o závěj, která se vytvořila za složenými poraženými stromy. Pro bruslení asi utrpení, daleko víc je slušné stopy na klasiku, je nutná obezřetnost. Zítra to s obezřetností určitě také ještě půjde.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2020 20:29
Pernink - Jeleni - Nad Prebuz a stejnou cestou zpet. Nastup cca 400 m nad nadrazim v Perninku do skvele upravene trasy pro skate i klasiku. Jel jsem skatem, dopoledne na aktualni stav velmi slusne podminky po relativne tvrdem podkladu, pred Jelenim nekolik vytatych mist na asfalt s kaminky. Jeleni rozbredlo a prenasel jsem, lyze nasadil az za druhou hospodou. Podminky relativne slusn a sjizdne az na stoupani do lesa smer Prebuz. V lese samotnem opet velmi dobre podminky pro skejt. Na kraji lesa nad Prebuzem jsem to otocil, louky uz asi za moc nestoji. Z 90 procent vyborne upraveno a pekne rychle pojezdeni, za coz patri velky dik tem, kteri se o upravu staraji!!!
Západní Krušné hory
Vloženo 15.2.2020 18:49
Klíny-Fláje-Dlouhá Louka-Nové Město. Okruhy na Mračném vrchu bezproblémové. Vyzkoušel jsem pak i Schwartenbergloipe, kde ale byla úprava o několik tříd horší než na Klínech. Podél hranice za Jelení hlavu v první polovině moc hezké, v druhé jsou ve stopě občas mokrá místa. Přejezd od Jelení hlavy k Flájím špatný, víc hnědého než sněhu... Po Jihobřežní ze začátku skvělé, na otevřených místech ale málo sněhu a čouhají kamínky. Nahoru podél plotu na Dlouhou Louku, až na pár míst, kde je jen led fajn. Obecně na Dlouhé Louce z dneška nejlepší podmínky. Přes louky okolo větráků a pak nad chatami nad Novým Městem spíš jen tráva Přejezd na Vitíšku hezký, dalo se pak sjet na rozcestí Pod Vitíškou a pak k Modlaváčku. Jsou upraveny i okruhy na stadionu. Celkově dobrých 54 km, za současných podmínek se dá těžko čekat něco lepšího. Obávám se, že některá místa budou po očekávané oblevě již nepoužitelná.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2020 17:58
Abertamy, východní Abertamy, mrtvý rybník, červená jáma, Bludná, Abertamy. Nejlepší úsek vých. Abertamy k rybníku, zde sněhu dost, stopy krásné. Zbytek mizerie, ale s opatrností na jedničkové lyže, občas stopa hnědá, místy kamínky, louky vyfoukané, takže stopa na hraně... ale hodnotím jako pěkný výlet v takto mizerné zimě za to málo můžem být rádi.
Západní Krušné hory
Vloženo 15.2.2020 15:15
Ráno z cínovce po magistrále skatem na dlouhou louku a zpátky. Před vitíškou 500 m čistý led, ale bez kamínků. Od trafostanice až za vrtule sněhu minimum, už dnes se jezdilo spíše po trávě. Vysoká mýť asi nejlepší úsek, i když sem tam čouhá kámen. Z dlouhé louky na žebrácký roh paráda, hezky upraveno a sněhu dost, stopa ale končí na mackově. Spojka kolem vilejšova tragická, tam je to o lyže. Cestou zpátky kolem poledne už docela průvody. Celkově ale super padesátka bruslením, klasicky bych jet nechtěl - stopa hodně rozbitá, často vyříznutá do bordelu, případně čistý led.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2020 13:43
Dlouhá Louka, dopoledne. Na ty podmínky perfektně upraveno, trochu umrzlé, bezva to jelo, občas je třeba teochu obezřetnosti. Jen těch lidí, prázdniny. Rolbařovi palec nahoru, oba. Známka zakoupena. Otázka je, jaké podmínky budou příští týden, mám obavu, že některá mista nevydrží. K vrtulim a kolem Vysoké Mýtě taková jsou. Skol
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2020 7:38
DLOUHÁ LOUKA V NOCI NA 15.2. 18.00-2.00 HOD UPRAVENO VŠE. V POLOHÁCH POD 800 M.N.M. MÉNĚ SNĚHU. NA SOUČASNÉ PODNÍMÍNKY MAXIMUM MOŽNÉHO. SNÍH PO RÁNU PŘEMRZLÝ. OKRUH FLÁJE UPRAVEN CELÝ. SKIMAPA NEZAPSALA TRASU PODÉL PLOTU. V DOLNÍ ČASTI FLÁJSKÉHO OKRUHU PODÉL VODY MÁLO SNĚHU. DÁLE MÍSTY MÉNĚ SNĚHU V ÚSEKU VILEJŠOV PROPOJKA. ROLBA NEDOJELA AŽ NA ŽEBRÁCKÝ ROH CCA 2 KM PŘED HARANICEMI OTOČKA, ALE CESTA NA ŽEBRÁCKÝ ROH SJÍZDNÁ. ZAKOUPENÍM ZNÁMKY KBS V PENZIONU ROZCESTÍ PODPOŘÍTE ÚPRAVU NA DLOUHÉ LOUCE.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2020 5:58
Z Cinovce na Vitisku a dál k trafu u Noveho Mesta upraveno v pátek. Nic víc na české straně dle FB upravovatelu strojove upravit nelze. Za hranicemi v Altenbergu je upraveno asi víc.

(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 14.2.: Cinovec? Aktualni informace o uprave a stavu trati?)
Východní Krušné hory
Vloženo 14.2.2020 19:07
Cínovec - Kahleberg - Moldava. Mlhavo a déšť se sněhem. V Německu široké cesty na skate, podél hranice turistika s vytátými místy, hlavně pod stromy - při sjezdu pozor!
Východní Krušné hory
Vloženo 14.2.2020 18:34
Z Rehefeldu do Geisingu celé upraveno na skate, kde to šlo i stopa na klasiku. Celý den lehce nad nulou a padal déšť se sněhem. Bylo to těžší a pomalejší leč sníh se nelepil.
Východní Krušné hory
Vloženo 14.2.2020 16:17
Asi ukončili spolupráci, info o tratích maj pouze na svých stránkách..
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 13.2.: Zdravím s dotazem, proč na stránce www.kbstopa.cz již nejsou Klíny, Lesná aj.
Díky za odpověď.)
Východní Krušné hory
Vloženo 13.2.2020 19:43
Večer cca. 18 hod z Cínovce směrem na Vitišku ale kvůli vichru, hustém sněžení a zapadané stopě asi po 2 km zpátečka. Teplota min. 1, pocitově minus 10😀 Tak snad jindy.
Východní Krušné hory

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Členění oblasti Krušné hory