Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně…

Číst celý text

Členění oblasti Krušné hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 6.4.2019 21:22
Jáchymovská spojka hezký, za Špičákem kličkovačka v močálku, u Božáku pěší turistika u Kazišuka jehličí a před Myslivnama krásná travička. Na bruslení to nebylo ale klasika hezký poslední běžky.
Západní Krušné hory
Vloženo 2.4.2019 8:59
Velké poděkování za úpravu tras.
Západní Krušné hory
Vloženo 1.4.2019 17:09
Myslivny - Velká Ježíškárna - Boží dar - Pod Špičákem - Myslivny
Hezky jsem si běžknul :-) občas jehličí ale žádné drama - tak popojdu kousek pěšky..
Škoda že končí úprava --- ještě to jde ----
Západní Krušné hory
Vloženo 31.3.2019 8:30
Se svítáním parádních 15 km po čerstvě upravených trasách - z Božího Daru Ježíškova cesta,oproti včerejšku navíc upraven okruh k rozcestí Hubertky, tam se asi bude otáčet dnešní závod pro ženy. Od včerejška vytálo jediné místo - ale je to jen 5 metrů u Mysliven, co se musí přeťapat po trávě. Upraveno i z Božáku nahoru k hranici podél sjezdovky Novako a podél hranice k celnici, to byl perfektní úsek. Od celnice dolů na Božák neupravené,sjízdné, ale po ránu nic moc. Díky za úpravu!
Západní Krušné hory
Vloženo 30.3.2019 15:22
Z Božího Daru po ránu paráda - upraveno cca 25 km směrem na Abertamy, stav víceméně odpovídá mapě úpravy KLM, jen odbočky z Ježíškovy cesty na hranici v reálu upraveny nejsou + úprava magistrály na západ končí už po vjezdu na louku za Slatinami, i když k silnici by se na lyžích určitě prokličkovat dalo.

Na okruhu směrem k Abertamům se na jednom místě kus od odbočky na Plešivec přenáší 20-70 metrů (podle toho,co kdo snese) + dalších 5 horších míst se dá překonat bez sundání lyží - objíždění vytátého místa mimo cestu viz foto, v obou směrech jedno místo, kam není dobré ve sjezdu v plné rychlosti, atd.

Ježíškova cesta je v lepším stavu, tam je jediným špatným místem asi 200 m dlouhý úsek v lese při výjezdu z louky u Wunderblume plný jehličí. Špína z jehličí je i na jiných místech, ale ve množství, které mně nevadilo.

Na trasách, které byly upraveny někdy dříve, by se taky dalo jet celkem slušně, nebýt jehličí. Vyzkoušel jsem to při přejezdu do Německa z rozcestí vraky po okruhu J. Weissfloga, v nejhorších místech byl povrch sníh vs. jehličí asi 1:1,to už se moc jet nedalo,na druhou stranu jako spojka do Německa to bylo nejlepší.

V Německu upraveno dle zobrazení na mapě, v průměru o něco horší lyžování než v ČR zejména kvůli jehličí. Nejlepší usek od arény k vrcholu Fichtelbergu, ten je bez jehličí. V aréně taky něco upraveno (to na mapě není), ale byly tam závody.

Při startu v 7 ráno rychlé tratě a liduprázdno, prvního lyžaře jsen potkal po 15 km, dopoledne začal sníh postupně měknout.
Západní Krušné hory
Vloženo 29.3.2019 20:27
Odpoledne mě příjemně překvapilo, že na mapě KLM zasvítily jako upravené trasy z Božího Daru k Loučné a Klínovci. Stav na mapě sice ne úplně všude odpovídá realitě, ale i tak děkuji za úpravu, aspoň mám co psát :-)

Z Božáku k celnici upraveno nahladko, stopa už se nedala vyříznout. Od celnice nahoru podél hranic paráda. Sjezd k Loučné má dva kraťoučké úseky s rizikem poškrábání lyží, většina je ale ok. Z 2 variant na mapě je upravena jen ta se serpentinou. Před Loučnou je vytáté křížení s potokem, dál jsem už nejel. Nahoru pod sjezdovky až moc jehličí, viz nejhnusnější fotka - na skate nemožné, dolů bych to jet nechtěl, nahoru ve stopě nejlepší varianta, lepší než sedět doma. Opět existuje jen jedna z variant v mapě, zas ta se zatáčkou. Ale po louce pak odbočovala další upravená trať dolů k Loučné, viz jedna z fotek, ale nejel jsem tam. Úprava končí u spodku lanovky Suzuki. Odtud jsem po traverzových cestách a mírných sjezdovkách dojel až ke spodku lanovky Dámská. Skiareál už měl upraveno pro další den,takže bez problému.

Odtud 1km pěšky po silnici na rozcestí Selský les - vyznačení jejího kusu jako upraveného je jen pro zmatení nás, co to tu neznáme :-)

Úsek Selský les - Traverz upravený, většinou pěkný, dohromady tak 300 metrů až příliš jehličí. Z rozc. Pod Macechou žádná stopa směrem Na Skalách upravena není, ač to mapa tvrdí, zato z Traverzu směrem na jih upraveno bylo - možná bude upraveno to,co jel před pár dny Karl. Já ale musel před soumrakem utéct na sever - úprava končí přesně dle mapy u sjezdovky Na Dámské. Odtud již po neupravených trasách, místy byly zřetelné pozůstatky stop lyžařů z minulých dní, nakonec jsem dojel bez sundavání lyží (když nepočítám křižovanou silnici na Klínovec) až na Božák.

GPS záznam: https://strava.app.link/oXLd1bbDsV

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Západní Krušné hory
Vloženo 26.3.2019 19:58
Ráno z parkoviště v Loučné pod Klínovcem 1 km pěšky na rozcestí Selský les, odtamtud již běžky - Pod Macechou, Traverz, Na Dámské, traverz přes sjezdovky a nahoru na Klínovec. Sněhu hodně, cca 7-8 cm nového, stopa tušitelná, ale zapadaná, lepilo se to, dřina, ale v krásné přírodě. Po občerstvení sjezd části Dámské sjezdovky zpět na Traverz, jižně na Pytláckou rokli, Na Skalách a Pod Meluzínou. Měděnecká silnice směrem Na Halži vypadala dobře, ale jelikož ranní pohled z auta u Horní Halže odkrýval ze začátku cesty sníh pokračoval jsem už jen kousek zpět na Selský les. Odpolední fáze již jela poměrně dobře.

Běžkařů potkáno za den 0, stopy jiných běžkařů 0, takové príma backcountry, žádný nesmyslný sport, jen krásná příroda. Sníh všude, žádné kamení, žádné jehličí.
Západní Krušné hory
Vloženo 23.3.2019 11:42
Dlouhá Louka, spíš ráno, Dlouhá Louka - obora, tam a zpět, pár kritických míst, ale jinak to jelo slušně, sněhu stále relativně dost, ale asfalt začíná vykukovat. Pěkné jarní svezení, pokud by dle předpověďi připadlo, ještě příští týden to půjde. Z parkoviště je třeba kousek po svých.
Východní Krušné hory
Vloženo 19.3.2019 23:16
Dnes na Dlouhé Louce lepší než jsem čekal - zmrzlý sníh s vrstvou čerstvého prašanu, jelo to výborně. Samozřejmě jsou slabší místa a na loukách už skoro nic, takže se musí přeťapávat anebo rovnou přenášet. Povětšinou však sněhu pořád dost. Projel jsem od penzinou k červené cestě, na Vrch Tří pánů a zpět, do Vilješova a po modré turistické zpět na Dlouhou Louku a na závěr na Loučnou (tam to je nejlepší).
Východní Krušné hory
Vloženo 18.3.2019 18:35
Abertamy, Červená jáma , Hřebečná. Z parkovište na Cervenou jámu dopoledne - stopa v jednom směru od rolbařů udělaná, spoje od Červené jámy směrem k Bludné neprojety rolbou. Směr Hřebečná - stopy od rolbařů v obou směrech. Docela dobrá kvalita sněhu. Na pláních - sníh odvátý, podklad zčasti ztvrdlý, povrch měkčí. Dopoledne - lehké sněhové přehaňky. Na magistrále od Cervené jámy na Hřebečnou - psi na volno mezi běžkaři. Kolem poledne - jak pěší ve stopě, tak psi na volno ve stopě od Abertam směrem k Červené jámě.
Západní Krušné hory
Vloženo 17.3.2019 15:39
Na Cínovecké magistrále je pořád hodně sněhu a přes týden ještě malinko přisněžilo. Počasí krásně jarní, na krystalkách sněhu se dobře bruslilo. Cínovecká silnice je vytátá jen minimálně, stopy směr Kahleberg jsou dole posypané jehličím a nahoře podupané, ale sjízdné. Na Klínovčíku je pár míst kde si musíte dát bacha, ale stopa je přerušená až dole u Pěšorestu. Fotky: https://photos.app.goo.gl/xNapGHnnh3DtaY9h6
Východní Krušné hory
Vloženo 16.3.2019 15:49
Boží Dar, Hubertky, tento úsek ráno neupraven, takže freeride v 10cm prašanu, od Tellehauseru pěkná stopa z pátku večer, kolem Fichtlu vše krásně upraveno, některé úseky dnes ráno, dokonalé svezení, dal jsem velké kolo přes vrchol v chumelenici, pohádková zima, pak zpět přes Hubertky na Tellehauser, to už poprchávalo, kazišuk neupraven, po ježíškovce na BD ke hřbitovu, čerstvě projeto rolbou, upraveno kolem poledne v dešti, takže na pohled ošklivé, křivé, ale stopa umydlená, rychlá. Škoda jen že z BD nerolbovali ráno, udelali by líp, vítr by tomu neublížil... Škoda deště, jinak by to bylo dokonalé a zítra by byl prašan za sluníčka..
Západní Krušné hory
Vloženo 16.3.2019 9:24
Dnes ráno upraveno okolo Kahlebergu, sněží, teplota okolo 0°C. Jarní podmínky, ale klidně dobré lyže.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.3.2019 21:26
Dnes na Cínovci. Jeli jsme dopoledne směrem na Vitišku. Tratě zaváté novým sněhem. Část jsem vyšlápli. Po nás jelo pár lidí. Cestou zpět na Cínovec už to na klasiku šlo. Pak menší okruh v Německu, kde to bylo podobné.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.3.2019 19:42
Abertamy - dopoledne - směr Červená jáma a zpět - stopa neprotažena, vlhký hrubozrný sníh, mlha a mokré sněhové přehaňky . Vosk pevný - směrem do kopce, později klistr . Větrno, padajicí sníh jako krupice. Ve stopě se nový sníh lepíl , na optevřenych pláních - vyfoukané větrem , se jelo na tvrdém povrchu lépe. Na novém jarním sněhu se bez protaženi rolbou jelo hůře .
Západní Krušné hory
Vloženo 14.3.2019 13:51
Dnes dopoledne skate v okolí Cínovec ,Kahlenberg ještě pořád dobré podmínky. Na starší upravené trati 2-3 cm nového sněhu. Lehké sněžení, pár lidí.
Východní Krušné hory
Vloženo 13.3.2019 19:54
Dnes bruslící okruh kolem Božídarského Špičáku, magistrála k Mrtvému rybníku, Nová slatinská-Východní Abertamy, Šlajsna zpátky pod Špičák - krásně upraveno, sněhu snad metr kromě jednoho místa nad Abertamskou silnicí.
Zítra má hodně sněžit, tak doufejme, že to pak zase zvládnou upravit, jinak bude hluboko.
Západní Krušné hory
Vloženo 13.3.2019 18:23
Cínovec-Dlohá Louka.
Cínovec -Vitiška po hřebneu stopa od turistů,sněhu dost.
Dále až za "vrtule" dost mizerné,kousky bez sněhu,stopa žádná.
Od "vrtulí" na D.Louku sněhu dost,ale stopa žádná.Dalo se jet po pásu za sněhovým skůtrem.
Sníh střídavý,ráno na tuhý vosk,zpět na tekutý.Na brusle jen pro masochysty s dobrou kondicí.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2019 18:27
Koukni ráno na http://www.skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod?utm_source=uASOqsvKMTZU9t61gRIoe9GGDGVcfLhlsyIrAu1M&utm_medium=widget&utm_campaign=widget-krusne-hory-vychod, resp. na www.altenberg.de - nicmene aktualne neni upraveno nic.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 12.3.: Rád bych ve středu vyrazil nejlépe na Cínovec na skate. Proběhne nějaká úprava? Nebo už je sezóna odepsaná?)
Východní Krušné hory
Vloženo 11.3.2019 21:50
(Odpověď na dotaz uživatele TomasC z 11.3.: Také by mě hodně zajímalo, jestli se bude upravovat magistrála z Božáku směrem na Pernink. Do zítřka tu bude tak 25cm nového, dneska v 10cm jsem ještě bruslit dokázal, ale zítra už to asi nedám :))

kopie z fejska : uprava na 12.3.2019

Po deštivém víkendu zima opět vystrkuje drápky ❄️🌨🌬. Vzhledem k nové sněhové nadílce vyrazí tedy rolby opět do terénu - v úterý ráno rolba z Jelení (magistrála směr Bublava, Chaloupky, Bučinská cesta) i jedna z božídarských roleb (Ježíškova cesta, magistrála na Červenou jámu). Úprava zbývajících tras u Božího Daru (bruslící okruh, okruh Karlova běhu) proběhne později během úterního odpoledne/podvečera. Nejpozději ve středu by měla proběhnout také úprava tras mezi Perninkem, Abertamy, Bludnou a Horní Blatnou.
Západní Krušné hory
Vloženo 10.3.2019 12:18
Dopoledne. Cínovec, Vytiška, Kahleberg. Sněhu relativně dost, stopa celkem ušla, na skate horší, sníh místy velmi špinavý, občas bordel ve stopě. Kopec od odbočky na Pramenáč směr Cínovec trochu hůře sjízdný, vypadá to zde jako po vichřici, ale ne z tohoto týdně. Sněžilo a přestalo to jet. Hlavně ve stopě. Předpověď sice hovoří o sněžení, take ale o dešti. Necháme se překvapit
Východní Krušné hory
Vloženo 9.3.2019 22:04
Kolem poledne Cínovec - Vitiška - Nové Město
Čerstvě upraveno, ale hodně měkké. Magistrála Cínovec - Vitiška v dobrém stavu, až na dvě tradiční místa všude spousta sněhu, všude se dá bezpečně projet. Rolba navíc při úpravách výborně pracuje se sněhem (na místech, kde to taje více je nahrnuto více sněhu atd.) Od Vitišky k Novému městu už je situace horší, asi 200m před trafem na louce není sníh, musí se cca 50m přenášet, a v lese na Klínovčíku už není mnoho sněhu. Na Pramenáč neupraveno, je to hodně nerovné, na Skate téměř nemožné, sněhu ale dostatek.

Parkoviště Cínovecké Slatě ZDARMA, lidí bylo málo, přitom zejména na magistrále Cínovec- Vitiška sněhu spousta! Na Skluznici nepřibyl ani jeden škrábanec. Díky moc rolbaři za úpravu!

SKOL!
Východní Krušné hory
Vloženo 9.3.2019 15:08
Od vlaku v Novém Městě na Vitíšku, u stadinou dobré, v lese slabší místa. U Vitíšky místy kouká asfalt, ale dá se přešlapat po louce. Magistrála směr Cínovec nově upravená, všude bez potíží. Okruh na Pramenáč po staré stopě, sněhu stále hodně, až na místo u odbočky na samotný vrchol. Pak přes Klínovčík k trafu, také hezky upraveno na závěji, jinak je louka už většinou bez sněhu. Přesto se najde blbec, který musí rozšlapat čerstvou stopu :( Sníh měkký, pod smrky dost jehličí, ale stále se ještě dá. Výhled na příští týden je navíc nadějný.
Východní Krušné hory
Vloženo 8.3.2019 19:40
Dnes z Dlouhé Louky - vypadalo to na parkovišti špatně, ale na tratích stále sněhu dost, stopa slušná, jen sníh už není hezký a po větru popadané větve a jehličí. Ale ještě pěkné svezení.Kdyby to trochu schoval poprašek bílého sněhu bylo by to supr. Ve stopě nebyl nikdo, na parkovišti pan Fišer.
Příští týden bude sněžit, tak to ještě nekončí. Peychlovi
Východní Krušné hory
Vloženo 8.3.2019 19:05
Z Dlouhé louky na Vlčí horu a zpátky. Sníh je všude jen na exponovaných loukách mizí před očima. Jelo se slušně stopa uz není znatelná ale všude rovné sjízdné, Sníh jarní hrubozrný po ránu místy namrzlý.
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2019 20:28
Dnes Dlhá Luka. Ješče u kostola som bedákal aký som to chumaj šaĺený, že som radšej nezostal v krčme. Ale na parkovisku zrazu iný svet.. Na tratích sněhu dost len zopár miest kde omrvinky na sneh zo stromov popadaly. Neviem ako na klasiku lebo som korčuĺoval, tuna Česi vravíte skejtoval, ale jelo to dobre. Vtáčata už jarnů peseň skriekaly a na konároch drevokocůri somariny robily a presto fajná lyžovačka. Ak toto bola bodka za sezónou, tak naozaj bohovská. Pán Fišer vďaka vám!
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2019 13:16
Středa večer Lesná skate - od silnice po plynovodu kolem Eduardovy skály na písmena, tam pět spokojených koleček. Slabý poprašek čerstvého sněhu schoval většinu jehličí a když to k večeru mírně tuhlo, pěkně se jelo. Celkově je sněhu dostatečná příjemně zhutněná vrstva, jen tři místa byla po odtátí zúžená, ale projet se dala, a jen na dvou místech bylo potřeba přeťapat obnažené spadlé větve.
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2019 7:16
Podvečerní okruh na Klínech - Jelení hlava. Od parkoviště P4 přibližovací cesta celkem v pohodě, pak je lepší cca 400 metrů přenést (rovinka před Desítkou). Ale škoda, že se nedá nastoupit do stopy až od Desítky. Ke Klínské bráně pohodové dvě stopy pro klasiku a pár bruslařů kolem mne prosvištělo a taky vypadali spokojeně. Samotný okruh Jelení hlava byl od úterního večera pokryt cca 10-ti čísly nového sněhu, takže žádné nečistoty ve stopě a k tomu zapadající sluníčko. Sněhu nahoře cca půl metru, za mě to stojí za to vzít starší běžky a ještě je provětrat.
Východní Krušné hory
Vloženo 6.3.2019 9:50
Včera večer Dlouhá Louka husté sněžení. Tratě na skate s popraškem nového sněhu sjízdné. Souhlas s Jirkou na stránkách KBS jsem našla počet prodaných známek v roce 2019 dohromady 122 ks to není mnoho......... Děkujeme za dlouhodobou úpravu.
Východní Krušné hory
Vloženo 5.3.2019 17:49
Tak mne při projížďce nedělní Dlouhou Loukou napadlo, kolikpak lidí se tu na tom krásným areálu letos asi svezlo? Tisíc, dva nebo tři? Kdyby každý aspoň jednou za sezónu vzal to ušmudlaný kilčo a tu známku si koupil nebyla by ta celková bilance taková jaká je. Z mého pohledu ostudná. Děsím se chvíle kdy panu Fišerovi dojde nadšení a láska k tomuto sportu na bod mrazu a rolbu již v noci nenastartuje. Já tu dobu na D.L. než to vzal do svých rukou pamatuji. Žádné parkoviště, žádné tratě. NIC. Z trochou patosu bych si dovolil tvrdit, že nás naučil těšit se na zimu. Tak to mne tak nějak napadlo. Skol
Východní Krušné hory

O oblasti

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Členění oblasti Krušné hory