Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně…

Číst celý text

Členění oblasti Krušné hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 28.3.2023 18:24
Po víkendové pauze opět super jarní svezení. V lese sice jen do 15cm, ale po okraji plání pěkně větrem utažený sníh. Na Podmileské výšině ve vrstvě do 70cm. Paráda ☀️❄
16:41
16:45
17:00
17:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Západní Krušné hory
Vloženo 26.3.2023 16:29
Hřeben Podmileské výšiny (850 m.n.m) už je sjízdný leda tak na kole. Od minulého víkendu kdy se dal přejet bez přenášení je tam na tratích jen nesouvislá vrstva sněhu. Většinou však zmizel úplně. Zůstává již jen v závějích v přilehlém lese.
14:55
15:01
15:06
Západní Krušné hory
Vloženo 18.3.2023 14:15
Na tu bídu se sněhem letos super jarní svezení. 4,3km od Lysé hory přes Méděnecké tratě nad Rusovou až ke Kotlině u Měděnce. Protože tyto terény už dobř9e znám bral jsem Áčkové BC. Na dvou místech se muselo přenášet, ale stálo to za to.
12:43
13:59
13:59
14:01

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Západní Krušné hory
Vloženo 18.3.2023 1:31
V pátek večer jsem se pokusil projet od Skiareálu Novako směrem na Klínovec. Na pláních sníh téměř zmizel. I když tam v pátek ráno jela rolba. Tak jsem to otočil a došel jsem do lesa. Sníh začíná na křižovatce Vraky. Lze jet s velkou opatrností kolečko U Kazišuka, Tellehäuser, Hubertky. Večer, teda skoro v noci, byl už rozbředlý sníh zase zmrzlý, takže každé klesání je nebezpečné, velmi nerovné. Nejlepší sníh byl na kolečku u Tellerhäuser, které se dá jet jen z půlky. Směr do Skiareny pod Fichtelbergem je neprůjezdný.
Možná tratě severovýchodně od Klínovce jsou lepší. Těžko říci. Byl tam někdo? 🙂
Západní Krušné hory
Vloženo 16.3.2023 21:02
(Odpověď na dotaz uživatele Stanislav z 15.3.: ahoj lyzari, je to jeste na lyze?)

Obecně je. V okolí Klínovce dnes proběhla úprava, viz https://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-zapad. Ale dá se očekávat, že to je spíš poslední záchvěv zimy. Úterní zpráva na http://www.krusnehoryaktivne.cz/ je primárně o tom, jak sníh odtává na většině míst. Pro cestu z dáli nejsou v této chvíli Krušné hory pro běžkaře vhodnou lokalitou.
Západní Krušné hory
Vloženo 15.3.2023 19:20
Dnes Cínovec-Vitiška,je to konec,většina cesty bez sněhu. už ani pěšáci nechodí,nemají co rozdupat.. :-D
Východní Krušné hory
Vloženo 14.3.2023 9:12
V altánu u rozcestí Korce nalezena vetrovka. Majitel se může ozvat na mail palmsw"zavinač"atlas.cz
Západní Krušné hory
Vloženo 12.3.2023 22:15
Na tu bídu skvělé svezení dneska. Adolfov - Komáří vížka sice holé pláně ale kupodivu bez většího sundavání kličkováním v navátém sněhu ve škarpách, z Komáří na Cínovec pěkné svezení levou cestou jen s jedním přenesením u Sedmidubské vyhlídky, z Cínovce na Vitišku strojová stopa a davy lidí, pak kolem Nového Města spíš ťapání v trávě s trochou prašanu a pak zas ke Dlouhé louce a Loučné slušná stopa. Přes poledne prašam povolil a stopu umydlil, občas zrádné kamínky a kličkování v místech bez ledového podkladu mimo stopu. Závěrečný sjezd do Meziboří kupodivu obstojně šel a úplně sundat se dalo až v 650 m.n.m. kam se podklad nějak udržel. Ovšem, pokud nepřijde opět nějaké výrazné sněžení, asi konec.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2023 21:24
Dnes dopoledne, nádhera ☀️ a okruh Dlouhá louka - Žebrácký roh , super upravená trať na klasiku i skate, díky za úpravu 👍. Dle počasí na příští dny, to byla zřejmě super rozlučka se ❄️❄️❄️.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2023 20:12
Dnes začátek na Flájích. Od studánky nahoru na červenou značku okolo Puklé skály a do Českého Jiřetína. Od Horní Vsi uhlazeno na Žebrácký roh, kde už čekala čerstvá stopa na Dlouhou Louku. První parádní úsek dneška, sem tam slabší místo ať už na štěrkové cestě nebo pak na silnici, ale holt konec sezóny, s tím se musí počítat. Na Dlouhé Louce odbočka na Loučnou a zpět a pak přes Vysokou mýť na Vrch Tří pánů. Stopy byly ze včerejška, ale stále dobré. Po loukách kolem větráků a nad Novým Městem už to není ani hraniční, dolů ke trafu jsem šel už pěšky. Překonání Klínovčíku ucházející a od Vitíšky na Cínovec další výborná část, hlavně úsek ke Štěničárně neměl chybu. Na exponovaných místech na hřebenu už čouhá asfalt. Německem pak návrat na Nové Město. Sjezd do údolí už taky občasné asfaltové fleky, směrem k Zaunhaus bez úpravy, ale vcelku slušná stopa, dokud ji tedy nerozjezdilo několik bruslařů-to je mimo chápání. Přes lávku na českou stranu, kde také stopy od lyžníků. Mezi Vitíškou a Moldavou se pak motalo i dost pěšáků i se psy (samozřejmě bez vodítek, to je přece jasné...), ale to už jsem byl skoro na konci. Vzhledem k malému množství sněhu a při předpovědi na další dny to dnes byla téměř jistě rozlučka. Vyšla skvěle a hlavně dopoledne i s luxusem v podobě sluníčka.
8:33
9:08
9:41
9:45

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2023 18:37
Adolfv již jen pro skalní běžkaře.Po navátinách kolem lesa to s trochou opatrností bylo "jetelné".Počasí prima,ale nejpíše konečná.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2023 17:47
Dnes dopoledne Cínovec Vitiška, neskutečná bomba, slunce, stopy čerstvě udělané, na závěr sezóny, paráda.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2023 15:17
Dlouhá Louka - Žebrácký roh neskutečná doplední nádhera díky za úpravu a sezónu
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2023 13:50
Cínovec Vitiška Voják. Souhlas s Larou. Dnes super na tu bídu kolen sněhu. V každém případě dnes a podle předpovědi asi poslední možnost se svézt. Někde vyleze tráva nebo kamínky, zbytek vykoná slunce a vyšší teploty. Též diky rolbařům. Alespoň malý příspěvk na účet
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2023 11:12
Dnes Vitiška… Cínovec… Voják… absolutní pecka. Úprava i počasí. Ano, U vojáka někde slabší místa, ale s tím musí člověk počítat. Na tu letošní bídu se sněhem, musím uznat snahu chlápků, co nám tu parádu v této oblasti připravují. Díky všem 👍🏻😬👍🏻
Východní Krušné hory
Vloženo 11.3.2023 20:57
Z Cínovce směr Vitíška, odpo 14hod, dost na otevřených pláních větrno a sněžení. Na magistrále podmínky dobré, nasněžilo a bylo upraveno, z Vitíšky přes Němec..namrzlo na otevřených úsecích, ale v lesních to byla paráda. Celkově klasika i skate v poho, na podmínky které právě jsou. Tak jezděte dokud to jde. 🙂
Východní Krušné hory
Vloženo 11.3.2023 6:43
Dlouhá louka: 9.3.2023 napadlo dalších 10 cm, o úpravě na víkend rozhodneme dle vývoje počasí, v sobotu brzy ráno. - z http://kbstopa.cz/, ten běžící text nahoře na webu se fakt nedá číst, jinak bych to sem nekopíroval.
Východní Krušné hory
Vloženo 10.3.2023 7:54
Cesta z Chaloupeckého parkoviště na Chaloupky a dále směr Jelení byla odpoledne naoko dobrá, ale velké úseky jsou velmi promáčené. Bořil jsem se i 10cm do vody až na kamenný podklad. Výlety v této oblasti nedoporučuji až do zmrznutí a napadnutí vrstvy sněhu na případný led.
Západní Krušné hory
Vloženo 8.3.2023 21:22
Z Moldavy od ranního busu přes hranici a podél hranice do Zaunhausu. 10 - 20 cm nového sněhu přes noc, takže lepidlo. Mazání nepomohlo, ty 3 km trvaly 45 min., děs. Podél hranice k Cínovci zapadáno, tak jsem to zalomil po Alte Teichstrasse, nahoře jsem potkal rolbu, podmínky se rapidně zlepšili. Pak směrem na Schellerau, beze stop. U Schellerau projety trasy skútrem, pár německých lyžníků zlepšilo stopu, tak jsem jel k Stepanshöhe, jelo to docela slušně, stále mírné sněžení. Dále zpět přes Pöbelknöchen k oběma tajchům u Altenbergu, všude slušná stopa od lidí. Rolba do této oblasti vůbec nejela. Dále kolem Neuerer Qergraben. Odbočkou po Evasteig (upraveno pěkně rolbou) a zpět, pak na Zinnvald. Nakonec opět lepilo a na Cínovci vánice, že jsem až zabloudil, ale busík 14.53 do Teplic nakonec chycen. Byl to nářez 29 km, ale cítím se jak po 50 tce.
Východní Krušné hory
Vloženo 8.3.2023 21:11
Celý den chumelilo, stopy kupodivu byly, jen na otevřených pláních se místy zafoukaly. Kolem Fichtelbergu, Božího Daru a přes Milov do Perninku. Nikde problém, že by bylo málo sněhu a musel by se bát o skluznice.
Východní Krušné hory
Vloženo 8.3.2023 17:51
Cínovec.Napadlo asi 15 cm.sněhu.Na české straně jen měkká stopa od lyžníků.Na německé straně na 80% tratí upraveno,na klasiku výborné,na skate trochu měkčí,ale dá se.Po 13.hod. chumelenice.
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2023 18:30
Adolfov/hlava děravá/.
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2023 18:24
Připadlo cca. 7 cm sněhu v kvalitě "vata".Lehce nad nulou,na parkovišti 5 aut a běžkaře jsem potkal jednoho.Na procházku na běžkách to dobré.
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2023 17:50
Dnes od Komáří Hurky na Cínovec a zpět severní i jižní cesta docela dobré, až na vyjímky všechnoaa problémová místa pod sněhem, potkal jsem dohromady k 10 lidem takže uježděno.
Východní Krušné hory
Vloženo 6.3.2023 23:08
Na Cínovci v chumelenici na Kahleberg a zpět a pak po magistrále na Dlouhou Louku, k Loučné a dolů. Pár centimetrů nového prašanu. Všude bez problémů sjízdné, louky nad Novým Městem ale mají opravdu málo. Přes den třikrát hustě sněžilo.
16:12
16:56
17:44

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2023 12:55
Jen opakuji info z info tabuli mezi Hamry a Jelení: psi jsou u nás ve stopě vítáni, tedy tyto stopy nejsou určeny výhradně pro běžkaře … o čtyřkolkách se tam nepíše… tolerance je velmi důležitá 😀
(Odpověď na dotaz uživatele Sajlor z 7.3.: Odpověď na dotaz uživatele Rosťa => Pokud jste se s dalsimi deseti pejskari domluvili, ze budete vencit a nechat volne pobihat pejsky ve stope pro bezkare, tak to neznamena, ze je to v poradku a ostatni budou riskovat uraz. Zatim plati stav, ze stopy jsou urcene bezkarum. S Vasi logikou se ve stope za chvili můzou prohanet ctyrkolky a skůtry, protoze se tak domluvili.
Vase jednani je pouze projev arogance a bezohlednosti.)
Západní Krušné hory
Vloženo 6.3.2023 7:02
Z Perninku nad nádražím do Jelení, jen dvě místa zledovatělá cca asi 100metrů, jinak super stopa.
Západní Krušné hory
Vloženo 5.3.2023 22:42
Cínovec-Moldava-Altenberg velice dobré. Odbočka ještě do Teichhaus, až úplně dole mezi domy méně sněhu, stopa dobrá, i když ke konci víkendu už hodně opotřebovaná. Spojka k Drachenkopf rozrytá lesní technikou, tam už to letos nepůjde. K okruhům v Holzhau jen vyjetá stopa po Schwarzes Buchsweg, já se raději vrátil na Moldavu a ještě si střihnul kvalitní stopy k Cínovci. Slabých míst bylo pomálu, lidí víc jak včera. Často sněžilo, připadlo něco nového prašanu.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Východní Krušné hory
Vloženo 5.3.2023 18:14
Závod Krušnohorská třicítka z Cínovce, vzorně připravená trať, jely se 3 12km okruhy, v pohodě i na áčkové lyže.
Přes den drobně sněžilo (asi 2cm), stopa byla pevná a rychlá.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Východní Krušné hory
Vloženo 5.3.2023 18:05
Dnes kolečka na Kahlebergu. Část stop nedávno upravená, část starší, ale ještě přijatelné. Přes noc přibyly 2-3 cm a to hodně pomohlo, tvrdý podklad pod tím byl překryt a to bylo fajn. Celkově sněhu dostatečně, áčkové lyže neutrpí.
Východní Krušné hory

O oblasti

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Členění oblasti Krušné hory