Beskydy – běžky

Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky a zasahují z části i na Slovensko. Síť běžkařských tras zde není s ohledem na strmé svahy zas tak hustá, ale Beskydy jsou rozlehlým pohořím a běžkaři zde mají i tak hodně možností. Zvlášť když v našem členění pod Beskydy zařazujeme i oblasti, které do nich čistě geograficky…

Číst celý text

Členění oblasti Beskydy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 10.3.2020 18:06
Pustevny Radhošť sněhu dostatek.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 8.3.2020 21:38
Kohůtka - Kasárna - Kohůtka, po nočním sněžení sjízdné, pří návratu v některých sjezdech v lese kamení.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 8.3.2020 17:54
Ivancena -Zimny. Od odbočky Jestrabi velmi dobré sněhové podmínky. Ivancena Jestřábí s opatrnosti sjízdné. Jenom nechapu proč tam rolba jezdí večer kdy je předpověď sněžení na noc. Sobotní stopa zapadana 10 cm prasanu.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 6.3.2020 17:08
Dopoledne kolem 11 hodiny okruh kolem Zmrzlého vrchu, směrem od Tanečnice, zataženo, kolem nuly, trochu sněžilo, nejprve docela dobrá stopa, jen popadaná větvičkami, s ubývajícími výškovými metry se rychle zhoršovala, hrbolaté zmrzlé plotny i vytátá místa, několikrát přenášení, dole pod Nořičí horou už desítky metrů zcela bez sněhu. Stoupání směrem k Pustevnám mnohem lepší, sněhu přibývalo, asi 1cm nového prašanu, pěkná stopa, i na skate. Jestli ještě někdo o běžkách uvažuje, doporučuji nedělat okruh a projet se naopak: sklouznout se směrem od sjezdovky směrem k Nořičí dolů, u prvního potůčku po pravé ruce to obrátit a protáhnout tělo stoupáním zpět. :)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.3.2020 18:15
Pustevny, azuro, rano +1st., snih premrzly, s asi 1cm prasanu. Parkoviste rano volne. Cast okruhu Skalikova louka po rozcesti s prudkou levotocivou zatacku, upraveno, 2 pekne stopy na klasiku, do kopce slo misty i bruslit. Okruh kolem Zmrzleho od Tanecnice, horsi stopa, ale siroky pruh na skate vcelku ok, misty jehlici s vetvicky, od levotocive zatacky s klesanim mekci, pozdeji i nerovne bez stopy. Zavodni okruh, +4st., stridavy snih, misty hodne spinavy a mekky, misty temer odtate az na zem, spise na skate. Skol
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 3.3.2020 9:36
Pod 800m už nic není. Procházka lesem s běžkama v ruce...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 1.3.2020 11:45
Bílá-Hamry-Bily Kříž, dole není sníh, za Charbulákem se to už dá, dokonce je i stopa na klasiku. Dál na Konečnou a z5 na Bílou se uvidí...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.2.2020 20:44
Kasárna-Portáš. Projeto rolbou,ale stopa pro silný vítr zafoukaná,ale i tak paráda. Kameny jen pod Malým Javorníkem.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 29.2.2020 20:07
Lysá hora - Malenovice až Ivancena. Podle bilestopy.cz protaženo v posledních 24 hodinách, ve skutečnosti absolutní tragédie, stopa žádná, vše zafoukane, podklad měkký. Cela cesta navíc do kopce, takže spíš takové brodění sněhem s bezkami. Dolů to alespon trochu jelo. Velké zklamání.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.2.2020 17:37
Odpoledne Pustevny-Radhošť zafoukaný, velký jazyky, blbě sjizdný. Pustevny-Martiňák dobrý, dvě stopy, občas jazyk sněhu, u Martiňáku sněhu minimum ale dá se v pohodě dojet až na rozcestí. Závodní okruhy téměř celý zafoukaný.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.2.2020 14:32
Pustevny - Martinak- Mir. Rano vse skvele upravene- pochvala rolbarovi. Dobra prace. Bohuzel silne funelo, takze nekde jsou stopy zafoukane, ale i tak skvele svezeni.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.2.2020 13:49
Dnes Bílá - Mezivodí a opačnou stranou zpět . Nikdy jdem na bílé nebyl . Po včerejší informaci z "Bílé stopy" záznam GPS o projeti retraku jsem se rozhodl pro Bílou . Byl jsem zklamán , protože stopu někdo projel nesmyslně někdy v pátek ráno . Takže jako by neprojel . Po projetí připadlo asi dalších cca 10 cm . Navíc projel aniž by vyřězal jedinou stopu . Tomu se říká úprava běžeckych tras dotovaných krajem !!!. Někdo by se měl nad sebou zamyslet . Ale jinak pěkné slunečné počasí . Nový sníh cca 20 cm.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.2.2020 12:11
Z FB profilu Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála z 29.2.20 v 10:00:
🚨🚨🚨POZOR Bohušu na trati 🚨🚨🚨
Presúva sa z Kasární na Melocík ✌️💪
🔝🔝🔝 Melocík - Kasárne - Stratenec - Kohútka UPRAVENÉ🔝🔝🔝
Užívajte 🎿❄️💙🤩
P.S. Z.B.: Napadlo asi 20 cm nového sněhu.

(Odpověď na dotaz uživatele zbartos z 29.2.: Napište prosím vaše dnešní (So 29.2.20) zkušenosti s úsekem Portáš - Stratenec - Melocik. Chceme tam jet zítra (Ne 1.3.20) a váháme, zda si můžeme vzít slušné běžky... Je stopa v některé části i projetá (rolba či skútr) ? Děkujeme předem.)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.2.2020 19:23
Pustevny -Martinak: stopa je, ale skoro všude jehlici, listí a větve. Někde ledovka, mista uz skoro bez snehu. Ale projet se to dá. Pokud nenasnezi, bude to v háji..stejna situace na. 5ti km. okruhu pod Tanečnicí.viz fotky
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 22.2.2020 18:55
Bílý kříž - Gruň upraveno strojově se stopou. Visalaje-Bílý kříž po modré udusané od pěšáků beze stopy pro lyžaře. Sněhu dost (20 cm nového), ale odpoledne začala obleva a v noci má pršet, takže tam, kde chyběl podklad, to bude brzo pryč.

(Odpověď na dotaz uživatele Lucie.P. z 22.2.: Dobrý den, nevíte někdo jaké jsou stopy pro běžkaře na Visalajích? Dá se dojet na Gruň? Díky. L.)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 22.2.2020 16:34
V.Karlovice, tezke podminky, spise na B-lyze,+2st, tezky mekky firn, hlavne na slunku, rano asi protahle skutrem, jinak stopy Razula-pila mizerne, i trava, hlina, kaminky, vse pro mne zachranil stadionek s umelym snehem a vybornou upravou na skate, tam jsem krouzil, rano bylo asi lepe nez odpoledne, je to letos bida.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 22.2.2020 14:57
Pustevny chata mir luxusni stopy :)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 22.2.2020 5:56
Javorový odpoledne směr Kalužný spodní cestou. Sněhu dost cca 20 cm, stopa žádná. Sníh pouze nahoře takže dolů jedině pěšky.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 21.2.2020 20:12
Rano zasnezene a zafoukane vetrem, odpoledne uz znicene od pesaku. Snehu vsude dostatek.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.2.2020 21:18
Ještě doplnění ke hřebenu Javorníků, kvalita sněhu zvlášť odpoledne už byla horší, stopa začala buď ledovatět nebo vlhnout, v lese tvrdo na slunci trochu kašička a tak se už střídal rychlý sníh s pomalým...jízda z kopce jak když spolujezdec šlápne sem tam na brzdy. Kameny ve sjezdu z Malého Javorníku a ze Stolečného směr Kohútka. Na Kohútce sjezdovka Spartak už měla místa vydřené na hlínu. viz foto vid
https://www.zonerama.com/esence77/Album/6004155
gps stopa https://mapy.cz/s/kujugunuse
jestli po té oblevě na začátku příštího týdne něco na hřebenech vydrží, tak možná zas po dalším víkendu (teoreticky zasněží) to bude snad ještě rozumně sjízdné. S rozkvetlýma kočičkama.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 15.2.2020 21:14
Kasárna-Melocik a zpět - od Kasáren podminky vynikající,stopa dobrá, čerstvý sníh, sjezdy bez kamenů,od osady Gregušovci sněhu trochu méně,ale stopa pořád dobrá,směrem blíž k Melociku sníh místy mokrý,ale projet se pořád dá ve stopě.Na zpáteční cestě stopa rychlejší,k večeru začalo přimrzat.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 15.2.2020 18:22
Pred obedem okruh kolem Zmrzleho podle hodinovych rucicek. Perfektni ale v nejnizsim miste uz trochu koren a prechod bez lyzi pres potoky. Zitra mozna jeste ok po vikendu asi ne. Nasledne po obede smer Radhost v polovine otocka nebot stopa zadna a povrch udusan a kluzky. Pesaci to tam zcela ovladli a na nas par bezkaru se divali jako na blazny.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.2.2020 17:48
Pustevny. Okruhy Mír, Radhošť, Velká sjezdovka, Zmrzlý a Skalíkova louka. Celkem 45 km. Start ráno před osmou od chaty Mír, první v nádherně vyfrézované stopě (ještě byla teplá 😅), teplota +0, červený Swix, během dne párkrát domazáno.
Z Pusteven na Radhošť, bez stopy s 1-2 cm nočního sněhu. Tady úprava moc nedává smysl, vyjel jsem stopu na úplném okraji cca 10 metrů široké dálnice na vrchol a při cestě zpět, tedy za cca 30 minut, bylo vše rozšlapáno prvními pěšími vypatlanci. Hnus, velebnosti, chce se mi blejt🤮.
Okruh přes Velkou sjezdovku jsem otočil po čtyřech kilometrech v nadmořské výšce cca 800 metrů, kousek za místem, kde končila luxusní stopa. Rolba jela až dolů už bez stopovače. Sněhu rapidně zbývalo, zato se množila tmavá místa a šutry. Otočit a zpět nahoru v neposkvrněné stopě.
Kolem Zmrzlého proti směru hodinových ručiček, sjezd ve stopě bez komplikací, na úbočí směrem k Frenštátu v dolní části dva potoky, pouze překročení bez lyží, horni část už opět s dostatkem sněhu. Na tomto okruhu jsem dnes potkal asi nejvíc lidí.
Skalíkova louka okolo poledne pořád pěkná, tady hlavní proudy taky nejedou.
Sjezd k Míru už v těžším mokrém sněhu, stopa od rána dost utrpěla, ale pořád hodně dobré, i když pomalejší. 1,5 km před chatou Mír stopa končí, až k chatě pouze uhlazeno, sjízdné po závoru. Tedy aspoň pro mě, nikoli pro spousty dalších, jejichž lyže při dojezdu zpívaly. Nebo plakaly?
Obecně se dá říci, že od 800 metrů nahoru nebyl problém, sníh, slunce, perfektní úprava. Nejel jsem závodní okruhy, kde problémy nepředpokládám, ani Martiňák, z důvodu větší hustoty obyvatelstva😅
Dnes prostě krásný den viz
https://youtu.be/wu1vShTxgUM
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.2.2020 12:34
Hřeben Kohútka - Stratenec - Kasárna asi +2, v noci napadl čerstvý sníh. Sem tam ve stoupání kamen, hlína jen stopově, od Stratence už většinou krásné dvě stopy. Trochu teda rozjezdeno a rozslapano, hlavně od Velkého Javorníku v lese, ale nic extrémního. Skol
10:31
11:39
11:49
12:20

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 14.2.2020 22:12
Velké Karlovice dnes po práci.
OD Machúzek směr Razula: už za hranou, dost trávy, víkend vyloučen, teplota dost nad nulou. Poté od Galiku na Horal - taky boj. jediný slušný úsek, který vydrží i sobota je od Horalu lesem směr Razula. Jel jsem to celé, ale to nedoporučuji, stačí jen do těch míst, kde začne cesta prudce klesat, pak raději zpět, s čelovkou jsem tam bojoval. Na těch místech nad Horalem krásná stopa. Jinak doporučuji Pustevny - super, anebo právě upravenou stopu na Javornících - Melocík - Kasárna - Ztracenec, zítra vyzkouším.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 14.2.2020 9:04
Martinak-Pust.-Mart. Supersvezení.Dole v zatáčkách jsou už na sněhu kamínky,tak bacha. Levou stopu zničili dva bruslaři. Takže z kopce jsem jel jak po D1 😕.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 13.2.2020 19:40
Dnes modrý okruh na bílé- první kilometr špatný, samé přenášení, od odbočky na Samčanku jsem jel pravou variantou a to bylo pěkné na bruslení i klasiku a to až do nejvyššího místa a pak dál dolů skoro až k cestě taky dobrý. Za cestou zase málo sněhu a kličkování mezi šutrami.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 5.2.: Dobrý den , nemáte někdo aktuální informaci o sněhových podmínkách na běžeckých tratích v okolí Bílé v beskydech ? Děkuji)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 13.2.2020 16:36
Dnešní stav byl nahraně. Od auta až na začátek okruhu u závory z běžkama na rameni. Jezdím ve směru hodinových ručiček. Dole fakt málo sněhu, čím víš se stoupá, tím je to lepší. Horní část okruhu je pak už v pohodě. Sjezd od rozcestí nad sjezdovkou je zmrzlý, jsou tam hroudy ledu. Natloukl jsem si p..... Pokud nenapadne trochu sněhu je to v háji.
(Odpověď na dotaz uživatele Dáša z 12.2.: Hezký den, prosím jaká je aktuálně stav na Morávce, Sviňorky - je okruh protáhlý?
Předem moc děkuji za odpověď. Dáša)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 10.2.2020 14:23
V neděli 9.2.2020 jsme jeli trasu z parkoviště pod hotelem Bezruč v Malenovicích na Lysou a zpět.
V plánu bylo vyjet vlekem Malenovice Hutě a nastoupit do stopy kousek od Albínova náměstí a pokračovat směrem na Ivančenu a Zimný. Bohužel vlek byl mimo provoz, takže nezbývalo než vyšlápnout cestou kolem jízdárny cca 2km a 200m výškových metrů. Velká škoda, že tato cesta není řešena jako přístup na Albínovo náměstí a tudíž upravena rolbou, dalo by se po ní bez problémů vyjet. Neupravené to bylo nahoru i dolů dost náročné, ale dalo se. Lepší volbou směrem nahoru je možná vlek Ski Malenovice, ale otázka je, jak pak zpět dolů.

Dále byla cesta upravena, ovšem s jedním podstatným problémem: jediná stopa je umístěna zhruba v jedné třetině celé šířky upraveného pásu a po stranách stopy byla navíc cca 5cm vysoká hrázka sněhu, někdě měkčího, někde zmrzlého. Takto je pás pro bruslení příliš úzký, špičky lyží se zasekávají právě do té hrázky sněhu vedle stopy a bruslení do kopce bylo dost špatné. Při jízdě ve stopě zase tato hrázka částečně vadila při odrazu hůlkou. Přitom zůstává vpravo od stopy zhruba půl metru zcela nevyužitého upraveného prostoru.
Pokud by rolbaři posunuli stopu o zhruba 30-50cm více doprava a opravili stopovač tak, aby prostor vedle stopy byl rovný a nevystupoval nad rovinu upravené stopy, tak by to bylo fajn. Takto je to opravdu velká škoda, vzhledem k vynaloženému úsilí.

Cesta je to vcelku pěkná, i když docela náročná, hodnotil bych ji jako červenou, místy až černou. V celé délce jen pro zdatné běžkaře. Bylo by dobré přidat profil trasy někam na web, zároveň po trase rozmístit kilometrovníky. Nahoru 3 hodiny svižným tempem, dolů 55 minut.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 10.2.2020 13:15
Trasa Mír přes Pustevny na Martiňák a zpět v krásné stopě, která stála jistě nemalé úsilí a prostředky...
Kolem 14 nebo 15 hodiny se od chaty Mír směrem ke Skalíkově louce vydala dvojice ve tmavě červené Ladě Niva s plátěnou střechou s rozchodem kol přesně v obou stopách a ty záměrně a systematicky v celé délce zničila
Moravskoslezské Beskydy

O oblasti

Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky a zasahují z části i na Slovensko. Síť běžkařských tras zde není s ohledem na strmé svahy zas tak hustá, ale Beskydy jsou rozlehlým pohořím a běžkaři zde mají i tak hodně možností. Zvlášť když v našem členění pod Beskydy zařazujeme i oblasti, které do nich čistě geograficky nepatří – Javorníky (propojené se Vsetínskými Beskydami) a Hostýnské vrchy.

Členění oblasti Beskydy