Beskydy – běžky

Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky a zasahují z části i na Slovensko. Místní poměrně strmé svahy mají na svědomí, že zde síť běžkařských tras není tak hustá, i tak se zde ale nachází množství upravovaných tratí. Nejvíce prostoru pokrývají Moravskoslezské Beskydy známné především Pustevnami a Lysou horou. Vsetín…

Číst celý text

Členění oblasti Beskydy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.4.2023 14:34
Od chaty Jestřáb jsem vyšel na Beskydskou magistrálu. Zde byl jen poprašek sněhu. Běžkovat se dalo až asi dva kilometry před Zimným, kdy ještě zůstal i starý sníh. Cesta na Lysou byla taktéž sjízdná.
17:45
18:35
18:36

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.3.2023 21:42
V pondělí jsme jezdili trasu k velké sjezdovce a zpět (asi 6x).Sněhu dostatek, ale byl mokrý, "tupý", ve sjezdech to "tahalo za nohy" ale stopa celkem dobrá a hlavně bez jehličí a listí. Je to asi jediné místo na Pustevnách, kde se dá ještě běžkovat.V neděli jsme jeli od dolní části parkoviště kolem Skalíkovy louky na chatu Mír (ale jen cca 5km k přístřešku a zpět).V neděli OK, ale teď už tam asi bude jehličí a listí ve stopě.
(Odpověď na dotaz uživatele kuty z 15.3.: Cao, nevite nekdo jestli je to jeste jetelne na pustevnach? Dik za info!)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 11.3.2023 9:06
Pustevny: procházka bez lyží, sněhu ještě docela obstojně, ale sníh mokrý, pro skalní příznivce by se asi ještě dalo, ovšem ve sněhu spoustu jehličí a větviček. Když už, tak ale nejlepší kolem Zmrzlého a severní strana. Možná dnes přisněží, tak se bude dát...
12:50
13:32
13:33

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.3.2023 0:05
Kubalonka/ PL
Dnes probíhaly závody mistr. Polska juniorů, takže přístupná jen horní polovina areálu, za to vše perfektně vysněženo a upraveno. Výborné podmínky.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 6.3.2023 22:31
Dnes z Trojanovic (parkoviště Ráztoka) na Radhošť a zpět. První kilometr běžky na batohu, následně po ledovatém povrchu, od ca 800 výškových metrů už to bylo příjemné. Zpět proměna - led natál a asfalt se ukázal častěji (výše než po cestě nahoru). Ale i tak to šlo.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 6.3.2023 7:57
Chata Mír -Pustevny,od chaty cca 1km pěšky pak se dají nasadit běžky,stopa zledovatělá,ale trochu sněhu do ni napadlo, takže ok
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.3.2023 15:04
Bumbálka - Konečná prakticky bez sněhu, takže lyže do batohu a pěšky.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 4.3.2023 21:58
Myslím Marťo, že běžkovat lze už jen na Pustevnách...
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 4.3.: Jak to vypadá na běžeckých trasách v Čeladne? Je tam sníh, da se jít na bezky i pro začátečníky?)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 4.3.2023 17:46
Trasa Martiňák - Pustevny-Radhošť: výstup ze strany od Bečvy, parkoviště Mečůvka, cca 1,7km nahoru k Martiňáku, bez souvislé pokrývky sněhu, takže pěšky 😔. Ráno od Martiňáku přemrzlé stopy, místy úplný led, čím výše k Pustevnám tím lepší, stopa ještě jakž takž, místy se ztrácela asi 2 místa už na hraně, jinak i krásné místa s dostatkem sněhu i pěknou stopou. Na Pustevnach teplo, sníh rozbředlý upraveno až k sochám C&M, mraky lidí, ale s tím se počítalo. Vosk držel díky ledu tak 1km pak soupaž a vše rukama 😕, na ledu to nešlo jinak. Myslím že pokud nepřisněží tak příští víkend to bude dost na hraně a o kompromisech na této trase. 🙄👍😔 Skol 😊
9:14
9:44
9:50
10:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 4.3.2023 15:30
Kolem Zmrzlého (Pustevny). Ráno stopy promrzlé ale dobře upravené. Teplota - 3 - 0. Sněhu ve vrchní části dost, v nižší části tak na hraně dvě místa zledovatělé, ale počasí parádní.
7:45
8:33
9:36
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 2.3.2023 9:55
Všechny trasy krásně upravené. Trasa na Martiňák: střídala se místa mokrá a přemrzlá. Občas bylo potřeba objet vytáté místo. Jela jsem taky začátek Pohádky, to byla nádhera, prašan. To samé vrch okruhu Skalíkova louka. Na Chatu Mír jsem jela pozdě odpoledne a bylo to extra rychlé. Dole občas něco vyčuhovalo. Myslím, že jistota budou závodní okruhy a Okolo Zmrzlého.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 1.3.2023 7:14
Krásně upravená stopa Pustevny-chat Mír. Nový sníh a k tomu super počasí, prostě zážitek.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 27.2.2023 21:39
Kubalonka / PL
Brzy odpoledne. -4°C na parkovišti. Nově nainstalované automaty pro výběr parkovného (cena pořád 10 PLN/d, možno platit kartou).
Přibylo cca 10 cm prašanu + spustili sněžné děla. Ráno upravený téměř celý areál. Bylo by to dnes ideální, kdyby nebyli nechali běžet dál zasněžování. Takže to pod dělami buď drhlo ( z kopce), nebo klouzalo (nahoru). Jinak parádní svezení.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 26.2.2023 19:37
Mír - Pustevny ... ideál na klasiku. Ráno projeto rolbou, přes den zasněžené a zaváté, ale super :-) Závodní okruh dost zavátý, ale také dobrý :-)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 26.2.2023 17:06
Dnes ráno jsem viděl na mapy.cz ,že zrovna vyjela rolba směr Martinák , tak jsem vyrazil a vyšlo to na chlup.Při příjezdu na Mrtinák se rolba zrovna otáčela a jela na horu na Pustevny. Napadlo cca 10cm nového sněhu , tak to byla paráda . Potom jsem jel okruh kolem zmrzlého který měl upraven jen prvni 2kilometry. Pak už to bylo zafoukané. K tomu ještě na upravený závodní okruh a zpět na Martinák. Celou dobu s malými přestávkami celkem vydatně sněžilo a připadlo dalších asi 5 cm . Kdyby to zítra ještě jednou upravili tak by to bylo top.Ve vyšších partiich pusteven se sněhová pokrývka pohybuje okolo 60 cm. Přeji všem příjemné běžkování a bruslařům at jezdí po tratích k tomu určených !!
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 21.2.2023 12:11
20. 2. v cca 16 hodin, okruh okolo Zmrzlého. „Krásně“, čerstvě upraveno (dle mapy.cz)... 2. polovina (proti směru hodinovýc ručiček) o něco lepší, ale zase byla vytátá místa, místy šišky a větvičky.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 21.2.2023 8:14
Pustevny-knížecí cesta. V pondělí ráno šlo jet celou knížecí, odpoledne až od vracečky... Nahoře v neděli napadlo pár cm sněhu, mokré a pomalé, nevhodné na bruslení.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 19.2.2023 11:48
Jeli jsme okruh kolem Zmrzlého na Pustevnách, úprava staršího data, místy hodně nečistot ve stopě (větve, šišky). Sníh byl mokrý, místy zmrzlý, počasí nic moc, ale v lese to nevadilo. Na ty podmínky to bylo super. Rozhodně nelitujeme, že jsme to jeli zkusit.
Zde https://www.beskydy.cz/content/clanek.aspx?clanekid=16583 píší, že včera ještě stopu upravovali, zřejmě na večer, třeba se to ještě pár dní udrží sjízdné i přes ten déšť, kdo ví :-)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.2.2023 20:36
(Odpověď na dotaz uživatele Josef T. z 17.2.: Dobrý den, bude mít ještě cenu zítra jet do Velkých Karlovic? myslím v okolí hotelu Galik)
Viz. Milan
Podle předpovědi má v noci a zítra celý den pršet.Stopa dnes byla skoro za 1, ale co s tím udělá ten déšť?!?!
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 17.2.2023 20:31
Velké karlovice: od Ski Machůzky - Galík- Babská a zpět(2x).Dvě stopy na klasiku, uprostřed pro bruslaře, včera projeto rolbou- dnes OK.Místy mírně namrzlá stopa,(SKINY byla dobrá volba) bohužel pršelo, ale přesto dobré svezení.Na pár místech je stopa už dost vydřená, ale není to žádná hrůza.Dost sněhu je i v lese nad Galíkem a sjízdné jsou i oba sjezdy z lesa.Pouze v místech, kde stopu křižuje cesta je potřeba opatrně přejít (na dvou místech jsem raději sundal lyže).
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 18.2.2023 11:40
Z Bílé na Grun a Bílý Kříž. Trasa č.7, kdysi projeto rolbou bez stopy, namrzlé , do kopce jsem použil stoupací pásy, terén už dost rozbitý.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 16.2.2023 21:43
Kubalonka/ Istebna/ PL
Má první návštěva letos zde.
Celý areál prochází velkou rekonstrukcí/modernizací. Montují nové osvětlení (předimenzované), zasněžování celého areálu, dole na stadionu stojí 2 zbrusu nové rolby + hromada těžké techniky. Prý se chystají pořádat MS juniorů(?).
Od biathlonové střelnice je celý areál kompletně přístupný, hezky upravený /pro obě techniky/, dokonce upraveny i spojovačky, které poslední 2 roky vůbec nerolbovali. Podmínky vynikající, sněhu hodně, podklad tvrdý. Spíše pro sportovně založené běžkaře a milovníky skate stylu.
Tady to vydrží i blížící se oblevu.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 16.2.2023 21:02
Z Dušné na Vsacký Cab zbytky stopy na bruslení, převážně ledová. Dále vyjeta ledova stopa na klasiku s jehlicim a větvemi. U Lušovky jsem to točil. Vhodné na staré turistické bezky a pro odvážné.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.2.2023 20:42
Dneska, na Bílé upravená stopa a velmi dobré podmínky.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 16.2.2023 11:04
Na Pustevnách stále podmínky dobré. Střídal se skoro až prašan na severní straně (a ve stínu) s mokrým a někde přemrzlým sněhem na slunných místech. Stopa většinou stále dobrá, sněhu dost, místy nějaké nečistoty. Jely jsme Okruh kolem Zmrzlého a Závodní běžecké tratě.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.2.2023 21:07
Doporučuji se podívat na stránky https://www.beskydy.cz/web/bezky/
(Odpověď na dotaz uživatele Market z 12.2.: Ahoj můžete mi prosím doporučit trasu v MS kraji, do cca 10 - 15km, ideálně okruh, který je po rovince? Stoupání nevadí spíš jde o to, aby tam nebyl sjezd. Tzn okruh, kdy se nevraci po stejné trase zpět, pokud tam je stoupání. Děkuji moc)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.2.2023 13:35
Dnes ze Soláně na Benešky a zpět. Stopa téměř neexistuje, vesměs ledové koryto. Všichni ostatní běžkaři, které jsem potkal, nesli náčiní v ruce (z i do kopců). Harakiri sjezdy byl sice adrenalin, ale ne zážitek. Skupince důchodkyň jsem jejich plán vydat se v mých stopách naštěstí rozmluvil. Pokud už musíte ze Soláně, vyzkoušel bych raději směr na Cáb (i když kdo ví, jaké je to tam).
Namazat kloudně nešlo, stříbrný klistr občas zabral, než ho led a větvičky odstranily ze skluznice. Možná skiny by pomohly.
Škoda, tahle "Beskydská magistrála" už mě podruhé zklamala. Asi mám prostě smůlu.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 17.2.2023 19:43
Na Lysou upraveno není :( bohužel...

(Odpověď na dotaz uživatele Ferry z 17.2.: Zdravím? Jak to vypadá se stopami na Lysou horu? Rád bych konečně toto místo navštívil. Strojova úprava tam asi neprobíhá? Úpravu stop nutně nepotřebuji, jen abych věděl, jaké zvolit lyže. Děkuji za info)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 14.2.2023 21:50
dnes jsme rolbou upravili usek Dušná Vsacký Cáb.Část okruhem dvojstopa a část nataženy manžestr . teplota je u nás v noci -2 a přes den kolem nuly.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 14.2.2023 21:07
dnes jsme jeli ze Soláně na Cáb,dost sněhu a dobrá stopa po rolbě a je to sjízdné až na Dušnou.hezké svezení.
Javorníky a Vsetínské Beskydy

O oblasti

Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky a zasahují z části i na Slovensko. Místní poměrně strmé svahy mají na svědomí, že zde síť běžkařských tras není tak hustá, i tak se zde ale nachází množství upravovaných tratí. Nejvíce prostoru pokrývají Moravskoslezské Beskydy známné především Pustevnami a Lysou horou. Vsetínské Beskydy a Javorníky nabízejí jak hřebenové trasy, tak údolní lyžování v okolí Velkých Karlovic. Zatímco Javorníky se nachází na hranici se Slovenskem, Kysucké Beskydy leží na jeho území kompletně. Slezské Beskydy pak zas zasahují významnou částí do Polska. A tak jedinou dílčí oblastí Beskyd, která nepřekračuje hranice ČR, zůstávají Hostýnské vrchy.

Členění oblasti Beskydy