Beskydy – běžky

Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky a zasahují z části i na Slovensko. Místní poměrně strmé svahy mají na svědomí, že zde síť běžkařských tras není tak hustá, i tak se zde ale nachází množství upravovaných tratí. Nejvíce prostoru pokrývají Moravskoslezské Beskydy známné především Pustevnami a Lysou horou. Vsetín…

Číst celý text

Členění oblasti Beskydy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 7.2.2023 19:09
Javorový, spodní cestou Kalužný. Směr Ostrý a Slavíč rozšlapáno. Z Kalužného na Šindelnou, dále sedlo Lipové po žluté. 500 metrů dolů po žluté a vpravo po stopě širokých lyží klesání po cestě -přetnutí zelené značky, dále 2 km po cestě se znovu dojede na zelenou značku a pak je rozhrnutá cesta. Níž je stopa po loukách. Dojedete nebo dojdete na zastávku Morávka střed po zelené značce. Hospoda, obchod. Skvělé, až na tu odhrnutou cestu. Celkem asi 25 km.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 6.2.2023 21:03
děkujeme, perfektní svezení ze Soláně na Cáb a dál na Vsetín.Jako v pohádce.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 6.2.2023 17:08
Trasa Bukovec - Gírová super, občas úsek bez upravené stopy, z Gírové do Mostů taky pěkně upravená stopa, z Mostů do Jablunkova je to horší, málo sněhu, ale dá se.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Dotaz Vloženo 6.2.2023 20:13
Ahoj, nevíte prosím, jestli je prošlapaná stopa ze Sulova po hranici do Mostů?
Zodpovědět Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 6.2.2023 19:27
Veřovice, běžecký areál, -5st, sněhové podmínky dobré, skoro na A lyže, úprava na klasiku i skate mírně horší. Za sněžení 10km kombi na okruhu, větviček u lesa minimálně. Výhodou blízké velké parkoviště, možnost hned nasadit lyže. Chtělo by to strojově upravit rolbou, a bude to zase cajk.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 6.2.2023 18:19
z Kohútky na Papaj projel ponekud nesikovny skutr primo po stope tak se v te jeho nakloněné housence musela šlapat stopa nová. Z Kohutky na Krkostenu několik popadanych stromu, ale daly se obejít, občas pod stromy méně sněhu a popadané větvičky z pátečního větru, jinde zas hluboký sníh s jakž takž proslaplou stopou. Z Krkosteny na Cernanskou Kyc. zadna stopa, opět dva tři stromy s prelezanim, sněhu moc, po loukách v Adamovských cikcak dolu krása, dál po hřebeni už to bylo mnohem méně namáhavé, opět cikcak po loukách na Žáry a kolem vleku dolů po loukách krásný sjezd, kolem Šipinků s opatrnosti dolů do Huslenek, viz. gpx trasa
nebo album
https://eu.zonerama.com/esence77/album/9426638

» Zobrazit GPX záznam trasy

Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 6.2.2023 17:32
Trasa Dolní Lomná - Horní Lomná po zasněžené cyklostezce, až k Hotelu
Salajka. Vyšlápnutá stopa, zatím bez strojové úpravy, až na tři krátké přechody
komunikací, které byly posypány štěrkem - paráda!
Hodilo by se umístit cedule zakazující vstup do běžecké stopy.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 6.2.2023 16:06
Velké Karlovice. Pravdu má samozřejmě Děda Lebeda, o něco níž psal Miri o výborně upravených tratích "na bruslení". Tak abyste nebyli překvapení. Pokud se vejdete do oraniště mezi 2 stopy široké tak cca 1m, pak můžete bruslit do aleluja. Ale jinak počítejte s tím, že to úplně pohodlné není a musíte zároveň ničit stopy klasikům. Není mi jasné, proč v takové lokalitě, kde jsou ideální podmínky na skate (jak do šířky, tak vzhledem k terénu), upravují 4 a někde i více stop vedle sebe a na tu pro skate už se vykašlou. A přitom to v minulosti nebýval problém. Nějak jsem to odbruslil, ale do pohody to má daleko. Ale nakonec lepší jak drátem do oka....
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 6.2.2023 9:36
Velké Karlovice, Razula. Kolem 13h. Parkovné Razula 150Kč, parkoviště plné z 2/3. Jezdil jsem okruhy od Razuly dolů k benzince a zpět. Výborné sněhové podmínky, strojově upravená stopa. V jednosměrkách jsou vždy dvě stopy, jedna na předjíždění. V obousměrkách je jedna stopa pro každý směr. Jen je škoda, že při těchto dobrých podmínkách neudělali koberec na skate. Na louce by bylo místa dost aspoň na malé kolečko. Lidí bylo tak akorát, že se dalo jet rychle, předjíždět a nemuset se zpomalovat čekáním. Asi 500m dole na trati pod Razulou je otevřen kiosek s punčem.
Další parkování je dole u Pepicentra a u sjezdovky U Bambuchů, která je také v provozu. Běžkuje se od Pepicentra a po hipodromu, přes Machůzky nahoru. Na hipodromu jsem viděl někoho skejtovat, ale neověřeno.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 6.2.2023 9:01
Horal směr Pepicentrum (Velké Karlovice), nádherné stopy a krásné zimní počasí. Parkování u SKI Razula 150 Kč i při příjezdu odpoledne.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 22:01
Machuzky- Galik- Horal a zpět. Krásně upravené stopy na klasiku i na bruslení, spousta sněhu,dost béžkařů..parádní svezení
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 21:30
dnes se nám podařilo s velkým úsilím se probít
Beskydskou magistrálou s Cábu na Solán a upravit stopy, táktéž Díly Vsacká tanečnice upraveno.Na hřebenu 50 - 70 cm prašánu. Tak si to užijte. Je projeta celá Beskydská magistrála ZL kraje Bumbálka ,Solán,Cáb,Dušná
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 21:19
Soláň - Cáb - Soláň. Dnes po poledni. Děkujeme všem, co se zasloužili o odklizení stromů a upravenou stopu! Skvělé svezení, měkčí podklad i větvičky apod. po silném větru jsou jen drobnostmi. :-)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 19:39
Pustevny odpoledne okolo Zmrzleho upraveno na 1.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 18:32
Travný - Sviňorky, první hezká prošlápnutá stopa, pak projel traktor a vyhrnul to až na kamení...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 18:14
Také nechápu na co na Pustevnách čekají. Dnes ráno z Martiňáku jen jedna stopa, vyhýbání nic moc, od poloviny už pak stopy dvě, ale tu druhou jsme šlapali jako třetí v pořadí, v těch závějích dost měkká. Ideální sněhové podmínky a rolba nikde. Bohužel je to tam opakovaná zkušenost.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 18:13
Dnes z Podolánek na Martiňák, dále na Pustevny a Radhošť. Na Martiňáku 1 stopa pouze od běžkařů, cca po 500m přes cestu i strom, výše prošlápnuté 2 stopy. Na Pustevnách mraky lidí, náznak stopy rozdupán pěšáky. Rolba parkovala u hotelu Radegast. Sněhu nejvíc za zimu, ještě hlásí slunečno, to je důvod vyrazit do stopy!
9:04
10:27
11:37
11:42

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 16:56
Trasa Martiňák,Pustevny neupraveno,přitom skvělé sněhové podminky nevím na co čekají,dneska už tolik nesněžilo tak to mohli projet.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 14:43
Vypada perfektně, projeto (dnes ráno) rolbou se stopovacem v cele délce. Během dne cca 2-3 cm nového sněhu.

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 4.2.: Ahoj, nevíte jak je upraven modrý okruh na Bílá -Mezivodi? Dík Milan)
Moravskoslezské Beskydy
Dotaz Vloženo 5.2.2023 20:13
nevíte někdo prosím zda je reálné pro začátečníky běžkovat z Pusteven přes Martiňák na Horní Bečvu? Chystáme se v pátek :).
Nebo je jiná stopa na Zavadilku popř.do Rožnova lepší?
Zodpovědět Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.2.2023 10:26
Bílá -Bobek - Beskyd - Bumbálka - Salajka - Bílá. Hřebenová trasa prošlapána běžkaři. Místy převěje, mìsty stopy od chodců a místy stále hodně foukalo. Haldy sněhu. Spodní trasa od Salajského potoka na bílou (Beskydská magistrála 7) krásně upravená a luxusní svezení.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 4.2.2023 20:34
dnes po 10 hodinách se nám podařilo probít polomy a závějemi s Cábu na Dušnou.RGV se tak k poruše dostali a dodávku el. obnovily.My jsme rolbou vedle cesty natáhli manžestr. běžkaři si to od 17 hod chválili.. hezké svezení.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 4.2.2023 18:38
Kychová Papajské sedlo - Kohútka: sněhu dost, silnice je prohrnutá k pomníčku ale dá se jet i po ní viz. foto, stopa mimo silnici začíná cca “U značky” asi 200m za konírnou. Stopa až dvě pak na Papaj, občas pošlapáno pěšáky, pak vede jedna stopa jak po vrstevnicové cestě směr Kondrk, Uherská tak směr Kohútka. Mimo stopu celkem nepříjemná vrstva hlubokého sněhu.
15:47
15:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Javorníky a Vsetínské Beskydy
Dotaz Vloženo 4.2.2023 16:10
Nevíte někdo, jak vypadá trasa Visalaje - Švarná Hanka - Charbulák - Černá?
Zodpovědět Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 3.2.2023 11:34
jelikož mají bílé stopy stále poruchu tak aspoň tyto informace Dušná Vsacky Cáb a okruhy Cábské strojně upraveno 30 cm sněhu,Cáb Solán právě jede rolba upráveno, velké Karlovice Pepiš Horál upráveno strojově, Partizán,Bumbálka,Vysoká upraveno rolbou dále na Solán skůtrem. Odpoledne v 15 hod vyjíždí rolba s Dílu Val.Bystrice na Tanečnici přejeme hezké svezení
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 2.2.2023 17:21
Dnes na Pustevnách prašanová paráda s modrým Extra ,stopy jako na OH.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 1.2.2023 20:43
Z Visalaji kolem Trávného na Morávku - Lipové. Včera v poledne z Plata vlevo po stopě jednoho běžkaře, který
pak šlapal spodní cestou, já horní kolem Trávného po zaváté stopě na vrchol okruhu Sviňorky (5 - 3 cm nového) a sjezd na Kobzok (nic moc). Dnes po nějaké stopě ani památky. Z Plata vpravo. Z vrcholu okruhu Sviňorek pěkný sjezd. Na odhrnuté cestě těch dalších 5 cm moc pomohlo. Od rozc. Kobzok stále špatné.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.1.2023 18:31
Okruh Bílá - Kozí hřbety - Mezivodí - Bílá:
Sněhu málo, trasa z 50% jakžtakž OK. Ve zbytku pak vyčuhují kameny nebo prosvítá podklad. Sjezdy na Mezivodí a do Bílé (z obou stran okruhu) bídné. Chce to tak 15 cm sněhu. Nezopakuji, dokud nenasněží.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.1.2023 18:30
Dnes z Malenovic po magistrále na vrchol Lysé hory a pak dolů do Papežova. Stopá na magistrále není, ale dálo se stoupat v kolejích pásové čtyřkolky. Od Zimného vyšlapaná dálnice na vrchol. Sníh dole zledovatěly, výše už lepší přemrzlý. Na vrcholu bonusové počasí a výhledy. Dolů po magistrále bezpečný sjezd.
9:54
10:30
11:20
11:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 11) + jejich polohy na mapě

Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.1.2023 9:42
Od Partyzána, přes sedlo pod Lemešnou, Kasárně, Kohútka. Po Kohútku spíše dobrodružná běžko-turistika, zejména sešup do sedla a výšlap nahoru. Od Kasáren docela dobré. Stopa vyšlapaná od běžkařů. Po celé trase je to sem tam namrzlé a rozbité od chodců, sem tam šutřík. Ze pátku na sobotu trochu poprášilo. Celkově ale vydařený výlet 😊
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 28.1.2023 22:08
Skalka-Ondřejník sněhu dostatek, ale stopy jen od bot ...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2023 20:01
Skol, na Morávku pod Travný nejezdit, je to prohnuté na beton. Nakonec jsem šel z konečné v Tyře na Javor viz. komentář od Katky níže.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2023 19:33
Než sjíždet z Pusteven do Ráztoky po Knížecí, je lepší si vybrat trasu přes velkou sjezdovku, kde nechodí žádní turisti. Je to delší, ale podmínky na sjezd výborné. To platí i pro výstup. Přes týden, když je po víkendu upraveno, tak pak i ta Knížecí.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2023 19:06
Mír-Pustevny-Martiňák
Stopa super, krásně upraveno. Běžkařů docela dost a docela i slušní turisti co nikde neničili stopu.
Sněhu není moc, ale dokud to neztaje, tak to stačí.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2023 18:42
Martiňák-Pustevny a zpět..
Sněhu hodně, stopa výborná,místy namrzlá, na Pustevnách hodně lidi...jinak paradni bežkovaní.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2023 18:01
Pustevny kolem Zmrzlého vrchu, stopa upravená běžkařů nebylo moc narozdíl od sochařů. Dobré podmínky.
10:49
10:49
10:52
11:28
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2023 10:33
Rozhodně nejezdit. Jen kameny, takže nahoru opatrně, dolů s bezkama v ruce.. Stopa žádná jen úplně nahoře na okruhu nad mezivodim asi 1km dobrá část, ale dalších 15km tragické.. Nechápu že to nenapisou na svých stránkách.. I s kamenackami jsem včera plakal...
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 27.1.: Nevíte někdo, jak to aktuálně vypadá s běžeckými trasami v okolí Bílé?)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 27.1.2023 20:55
Javorový vrch-Ostrý-Plenisko

Od lanovky je cca 2km strojově upraveno (po rozcestník Nad Planou dolinou) dále je už jen projetá stopa.
Od Kalužného je to dost pošlapané od turistů a sestup z Ostrého dolů je už jen pro odvážlivce. Cestu tvoří dvě úzké ledové plochy vyjeté od kol a uprostřed je náznak stopy.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 27.1.2023 20:45
Kohútka - Kasárna a zpět. Přírodní sníh mimo trasu cca 30 cm. Stopa jen sporadicky, spíše široký uježďený a prošlapaný chodnik. Sedlo pod Kohútkou - Frňovské sedlo hodně tvrdé a místy zledovatělé, místy kameny. Dále po sedlo Gežov to bylo lepší. Traverz na Kasárna hodně tvrdý, bez stopy a místy zledovatělý. Konečně se dalo vyjet, tak lepší než nic. Snad ještě pořádně nesnaží.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 27.1.2023 19:54
V Beskydech je sněhu dost ale kvalita stop různá a dneska trochu namrzlo. Okruh k chatě Mír slušný, okruh kolem Zmrzleho lepší, ale ten sesup z Pusteven k Tarzanii vubec nechapu, proč je značen jako magistrála, kdyz je to jedna velká rozslapana umrzla placka. Samozrejme Pustevny - Radegast - Radhošť víc lidí než běžkařu, ale to se není čemu divit, to je proste výletní trasa pri rodinky.
Obecně na backcountry nebo skialpy jsou ted podminky vhodnejsi ale lepsi nez dratem do oka.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 27.1.2023 10:28
Já jezdím z parkoviště před Plucnarkou po cestě na které je žlutá turistická značka a jedu celou cestu po cestě. Pokud je sníh je to v pohodě, nesype se tam. Cesta vede až k Matiňáku (cca 3,8km) resp. navazuje pak na upravenou trasu z Martiňáku na Pustevny. Stopa pro běžkaře tam není, je to prohrnuté jen pro auta.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 23.1.: Jak se dá dojet z Kociánky na Martiňák? Je tam stopa pro klasiku? Děkuji za odpověď)

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2023 2:11
Jelikož se v okolí Javorového už dávno neupravují stopy tak jsem si před časem pořídil backountry lyže. Doufal jsem, že se budu jen tak toulat lesy stopa nestopa. Jenže už asi třetím rokem lesy vyorávají lesní cesty a já mám tím pádem po sportování. Přitom tam nikde netěží ani tam nemají dřevo na odvoz. Jen aby si pár jedinců mohlo jezdit terénními auty po lese. Řeka a okolí.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky a zasahují z části i na Slovensko. Místní poměrně strmé svahy mají na svědomí, že zde síť běžkařských tras není tak hustá, i tak se zde ale nachází množství upravovaných tratí. Nejvíce prostoru pokrývají Moravskoslezské Beskydy známné především Pustevnami a Lysou horou. Vsetínské Beskydy a Javorníky nabízejí jak hřebenové trasy, tak údolní lyžování v okolí Velkých Karlovic. Zatímco Javorníky se nachází na hranici se Slovenskem, Kysucké Beskydy leží na jeho území kompletně. Slezské Beskydy pak zas zasahují významnou částí do Polska. A tak jedinou dílčí oblastí Beskyd, která nepřekračuje hranice ČR, zůstávají Hostýnské vrchy.

Členění oblasti Beskydy