Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 9.3.2023 10:03
Dnes trasa projeta skútrem.Otepluje se,možná poslední svezení.Skol
Vloženo 8.3.2023 13:18
Dnes dopoledne pohodové svezení po trase Šebr, Pod Ptačincem, Černá brána, po patníkách k rozcestníku Lužická cesta, vpravo spodní cestou až k Chatě Luž a zpět po červené. Nikde nic neprosakovalo a i ledová část před Chatou Luž přikrytá sněhem :)
Vloženo 7.3.2023 21:46
Stozecke sedlo-Pod Ptacincem-Pod Bouřnym-Stozecke sedlo, sníh prašan , chvilema i slunko, mezi Na Milíři a Pod Ptacincem málo sněhu, jinak ok.krasne svezení
Vloženo 5.3.2023 10:33
Na Luži sněží. Stopa místy chybí, snad se to sněžením spraví. Nejvíc sněhu okolo Ptačince.Nejhorší úsek je kolem parkoviště u chaty Luž - těží lesáci , led. V lese je stopa ještě udržitelná. Pokud nasněží víc, napíšeme. hezký den. Skol.
Vloženo 28.2.2023 16:56
Dnes ledovec a louka nad Kapličkou, začíná vyčuhovat tráva, ale zatím to jde, většinou 2 stopy od lidí, modrý swix to jistil, poměrně dost lidí, do pátku to půjde, pak musí připadnout, sluníčko už je neúprosný.
Vloženo 27.2.2023 21:18
Vyrazil jsem až po páté ze stadionu v Jonsdorfu, sněhu málo, víc je nad kalvárkou ve Cvikově. Stopy jen od několika běžkařů až na Hain. Zkusil jsem dojet pod Hvozdem na Kammloch a skoro za tmy zpět, občas lyže zadrhly. Ale mnoho nečekaných výhledů na osvícený Oybin fakt příjemně překvapilo. Nejvíc sněhu je na loukách nad Krompachem, tam jsem ve sněžení málem zahučel do díry po hotelu a končil kousek od toho hangáru, který tam nečekaně vyrostl (stejně jako obří "rodinný dům" v Naději). Venku je však pokaždé fajn, tak vyjeďte nebo vyjděte kamkoli.
Vloženo 27.2.2023 9:15
Na Luži je 2o až 30 cm sněhu.Stopa k Šébru dobrá.K Plešivci a Bouřnému spousta vodních lagun.U chaty Luž v první zatáčce také voda.Lepší obejít lesem.Mínus 7 a slunce Skol.
Vloženo 27.2.2023 13:00
Šli jsme s vnukem z parkoviště u Sirného pramene na běžkách až na Chatu Luž a pak po žluté stezce zpět. Cca 15 - 20 cm sněhu, bohužel u země mokrý tak se dost lepil. Ale dalo se a pokud spodek umrzne tak doporučujeme.
Vloženo 26.2.2023 23:08
Okolí Luže.
16:50
17:03
17:03
17:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 26.2.2023 23:02
Start z Luže, první kilometr horší, ale pak už na to kolik napadlo sněhu to bylo bezva, nezbývá než jezdit. Dnes mazán modrý Swix a byla to dobrá volba, pondělí a úterý to vypadá opět na modrej. Jinak asfaltka od Jána k Luži sjízdná, čekal jsem místy bídu, ale byla hodně dobrá, samozřejmě hůlky bodaáte do asfaltu.
Vloženo 26.2.2023 22:46
Zima je zpátky v Lužických horách

❄️☀️🌨️ Dnes odpoledne velká bežkařská paráda na Polevském vrchu.

Na tratich leží od 5 do 20 cm sněhu. V lese vyčuhuje podklad - lesní úseky nedoporučujeme kromě Kočárovky.

Upraven Polevský vrch na klasiku i na skate.
(Ve spodní části u kapličky vyčuhuje tráva). Upravena je také Kočárovka včetně dvou stop. Nejlepší podmínky v druhé polovině od Řachvaje a dále.

Aktuální úpravu sledujte v zimní mapě Mapy.cz

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 25.2.2023 22:30
Na Šebru jsem nebyl, ale něco napadlo a přes noc snad taky spadne, ze šebru na Ptačinec by to mohlo být hodně dobrý, ale rozhodně jen na horší lyže, bude tomu chybět vymrzlý podklad.
(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 25.2.: Jak to vypadá dnes v Lužických horách po sněžení? Dalo by se zítra ze Šébru na horších lyžích?)
Vloženo 25.2.2023 22:27
Z Luže: Dnes napadlo 5-10 cm sněhu, je to bez základu a tak to bude na kameňáčky a místy urřitě drhnout o kameny ale pujde to, uvidíme co napadne přes noc, sníh je nový mokřejší ideální na sněhuláka, dnes bych mazal fialovej Swix, ale nezkoušel jsem, zítra uvidíme, skol ve stopě.
Vloženo 19.2.2023 13:57
Stozecke sedlo-Pod Ptacincem, ve stope jehličí a vetvicky, trochu mokry snih, ale dalo se..mela jsem starsi lyze. Skol
Vloženo 17.2.2023 18:49
Polevsko - okruh na louce nad vlekem je ještě sjízdný, ale je to jen pro skalní nadšence. Od kapličky je potřeba dojít cca 50 metrů na první sníh a nahoru se dá vyjet. Nakonec dnes docela fajn svezení. Ledovec tradičně nejlepší.
Vloženo 15.2.2023 13:46
Zprávy z Luže.....Sníh zatím je. Není to již žádná hitparáda, ale jezdit se dá - lépe na starších lyžích. Místy jsou větvičky, led, jehličí - ale to neumíme zamést. Lyžaři jsou. Pozor od Jána k Luži a od Jána na Bouřný jezdí lesáci, takže je to zorané. Myslím, že poslední možnost se svézt. V pátek má pršet.Skol
Vloženo 11.2.2023 9:07
Luž - pod mrakerm, stopa drží, sněhu dost, na některých místech led od slunce.Cestou pod stromy i větvičky. Svezení ale dobré, celá trasa včera projeta. Skol
Vloženo 10.2.2023 19:52
Ahoj ahoj dnes upraven okruh na “Ledovci přes polevsky vrch ke Kapličce a zpět….vcera odpoledne kluci z Sjezdovka & Bikepark Polevsko rolbou upravili okruh na skate a mi dnes stopařem řízli stopu,podmínky ideální,v lese v okoli Jedličné to uz moc hezké neni stopa je ledová je v ní spousta větvicek,to samé i Kočarovka…
Vloženo 10.2.2023 16:44
‼️POZOR na PARKOVANÍ‼️

Řekneme si na rovinu… nejlepší podmínky v okolí Polevska jsou na Polevském vrchu s parkovištěm U Kapličky nad Polevskem.
V lese je ve stopě hodně větviček a jehličí včetně Kočárovky. ALE…

❌ NEDOPORUČUJEME ❌ parkovat na silnici jako dnes. Porušujete silniční předpisy, je omezena šířka vozovky a je omezený průjezd např. hasičů nebo vozidel údržby. Na víkend nám policie hlásila zvýšené kontroly U Kapličky. Hrozí vám zde pokuta policie‼️

Parkoviště 🅿️6 U Kapličky má omezenou kapacitu. Když je plné, využijte záchytné parkoviště 🅿️1 U Fotbalového hřiště, které pro tento účel vybudovala Obec Polevsko - to je obvykle úplně prázdné. Odtud vede stopa k vysílači nad Prácheň i Ke Kapličce. Možné je využít i parkoviště 🅿️4 u sjezdovky (vlek zdarma vyveze běžkaře nahoru na Polevský vrch).

Na víkend plánujeme upravit Polevský vrch a Ledovec rolbou ze sjezdovky pro skate a následně skútrem na klasiku.

Dobré podmínky jsou dále v okolí Luže, na loukách v okolí Hainu a Lückendorfu. Dále pak ze Šébru po tzv. Točně a po Dlouhé míli až na louky u Křížové hory nad Jiřetínem (jsou zde některé úseky rozježděné od aut).

V provozu je Sjezdovka & Bikepark Polevsko. sjezdovka v Obec Horní Podluží a sjezdovka v ASVL Waltersdorf

Užijte si nádherné dny ve stopě, než se výrazně oteplí. Chovejte se k sobě ohleduplně nejen ve stopě. A neparkujte, kde to není povoleno! Děkujeme!
SKOL!

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 9.2.2023 14:40
Šel jsem na průzkum sněhových podmínek v okolí Milštejna, s překvapením našel slušně prošláplou stopu od hradu po Staré pražské cestě. Od Milštejna na další směry je rozježděno od lesáků, taky svážnice ke Cvikovu je nesjízdná kvůli hlubokým kolejím od čtyřkolky. Je to škoda, běžkovat by se jinak dalo.
Vloženo 8.2.2023 21:50
Kolem Jedlové máme dnes upraveno🥶👌 je to krása, Dlouhá míle má i dvě stopy, jen úsek z Jedlovského nádraží k Tolštejnu je na....🙈
Dnešní mapka - https://mapy.cz/s/pedaromode
Vloženo 7.2.2023 16:39
Eisige Spur
14:27
14:28
14:40
14:40

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Vloženo 7.2.2023 10:56
Na Luži svítí slunce, sněhu stále dost. Stopa pěkná.Odklidili jsme snad vše, co popadalo.Tak hurá na běžky, dole už je zeleno.Skol.
Vloženo 5.2.2023 13:02
Vyjeli jsme kolem desáté od jonsdorfské chaty lyžařů ve směru na Hain, resp. na kolečko pod Jonsbergem. Upřímně přiznávám, že zledovatělý povrch si s běžkami dělal, co chtěl a taky tisíce větviček, bukvic a šišek ve stopě na dobrém pocitu nepřidaly. Dobře se sklouznete jen na části kolečka po Staré lipské cestě a dále asi 500 metrů, dál pokračovat fakt nedoporučuju. Taky parkoviště na Sternu není upravené. Ale venku a hlavně na sluníčku je určitě fajn.
Vloženo 6.2.2023 9:58
z Práchně, přes vysílač, kolem kozí farmy - docela ledovka, v lese větvičky, "až moc rychlé", pak kolem kapličky pěkné, v lese bohužel dost větviček, ale dá se. Od Jedličné po Kočárovce, zde z počátku větvičky, ale pak už to je bez problému, sjezd po lyžařské magistrále v pohodě, výšlap k asfalce je dost měkký (skútr tu jel jen jednou a pak bohužel skončil). Sjezd po modré značce by byl pěkný - plno velmi příjemného sněhu ..., ale není upraveno a bohužel zde chodí na výlety zaměstnanci českých lesů (páreček roztažený po celé cestě držící se za ruce, sice uhnuli, ale rozdupali celý sjezd a jsou tam půl metrové díry :-(, nastoupili do auta "lesy čr". Pak výšlap ke stožeckému sedlu byl také hančovina (sněhu dost), klasický okruh kolem Pěnkavčího vrchu zprava- krásný, pak to chce "přeskočit" na žitavskou magistrálu - ta byla čerstvě upravena, 2 hezké stopy, na chatu Luž, po zimní cestě na chatu pár vytátých míst, ale dá se to přeskočit, cesta zpět stejně (na červený hřeben nejezdím, tam chodí pěšáci-zde by bylo lepší i oficiálně vést "magistrálu" německem), bohužel zpáteční cesta na sedlo kolem chaty na Milíři byla rozdupaná (pěšáci lezou přímo ve stopě, proč by šli vedle :-( ... Sjezd z lávky a traverz na Jedlovou parádní, bez problémů s krásnými výhledy.
Shrnuto ... větvičky v lese otravují, ale jde to, led na pláních je trochu o ústa, škoda že není dotažená úprava na Šébr - sněhu je tam spousta, je měkký, stromy tam popadané nejsou a úprava by pomohla zahladit stopy od pěších - tedy poslední úsek na lávku jsem jel po turistické značce přes hřeben, nějak jsem zapoměl uhnout, tam možná nějaký strom bude. Kolem Luže o dost lepší, méně ledu, více nového sněhu, na žitavské magistrále parádní. Lyže(dvojkové) kromě přechodu silnic nebylo nutno sundat. Byl to krásný víceméně slunečný den.
Vloženo 4.2.2023 22:52
Jedlová - projeli jsme dnes večer co se dalo, stopa je, byla to dřina 😅 na Jedlové foukalo o 106, takže místy závěje, skútr několikrát zapadl a řidič hledal cestu s lopatou v ruce. Po lesních cestách řádil někdo na čtyřkolkách, jsou vyjeté hluboké koleje, až k Šebru se dnes skútr bohužel nedostal...nedalo se 😞

https://mapy.cz/s/panenedefu
Vloženo 4.2.2023 21:16
Dnes probehla plánovana úprava,projeli jsme vse co se dalo z Jedlične pres zelenou vrstevnici k “Medvědí hůrce” pres “Jezírko a Ledovec” az ke Kapličce dale jsme pokracovali na druhou stranu silnice az k Vysílači na Pracheňske strane…dale pres Wachstein k fotbalovemu hrišti kde se da pohodlne a bezpečne odlozit/zaparkovat auto a rovnou “skočit” do stopy😉a cele zpět…bohužel stopa je pěkná pouze na nekterých místech kde zustalo dostatek sněhu,jinde kde silný vítr vše sfoukal až na ledový podklad se stopa říznout nedala..byl odstraněn spadlí strom nad kozí farmou
Vloženo 4.2.2023 16:23
Jeschkenloipe Lückendorf
14:07
14:07
14:11
14:41

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 4.2.2023 15:05
Jaká je situace po dešti na Polevsku na tratích? Úprava proběhne v sobotu večer.

Sníh vydržel, po pátečním dešti vše zmrzlo a sníh je velmi rychlý, stopa umrzlá. V lese je ve stopě spousta větviček, na vrstevnicové cestě z Jedličné na Kytlické pastviny jsou tři vytátá místa od vody. V sobotu odpoledne lehce sněží a občas se ukáže sluníčko. Očekáváné jsou sněhové přeháňky.

Nejlepší je situace na Polevském vrchu a na Kočárovce.

I když je stopa zmrzlá, nechte své čtyřnohé miláčky doma. Pes ničí stopu a hrozí střet s bežkařem. Žádáme pěší, aby neničili běžkařskou stopu.

V sobotu večer vyrazí z Polevska skútr na úpravu tratí. Bereme speciální řezačku na zmrzlý snich, uvidíme jak si s tím poradí.

Nástupní místa doporučujeme:
🅿️6 U Kapličky (pozor omezený počet míst, neparkujte na silnici, hrozí pokuta!),
🅿️3 Jedličná (pozor omezený počet míst, neparkujte na silnici, hrozí pokuta!)
🅿️4 u Sjezdovka & Bikepark Polevsko (vlek vás zdarma vyveze na Polevský vrch),
🅿️1 fotbalové hřiště
🅿️2 Polevsko náves/u hospody
🅿️7 Panská skála

V provozu je také sjezdovka na Polevsku.

SKOL!
12:34
12:38
12:45
12:57

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 4.2.2023 11:19
Sníh naštěstí zůstal.Jezdit se dá. Všude plno větví a větviček, opatrně. Hana Luž
(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 3.2.: Má cenu jezdit zítra ze Šébru? Zůstal tam nějaký sníh? Nebyl jste tam někdo prosím?)

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory