Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 4 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 17.1.2019 14:27
Máte někdo informace o aktuálním stavu stop, zejména v lesních úsecích, v okolí Polevska, Prysku, Práchně atd?
Je stále nebezpečné se v lese pohybovat? Začátek týden to byla tragedie...
Vloženo 17.1.2019 14:06
Chtěl bych se zeptat, jak to vypadá s běžeckými trasami v polevsku. Je to tam sjízdné.
Dotaz Vloženo 17.1.2019 11:49
Jak to vypadá v okolí Jedlové?
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 16.1.2019 13:03
Víte někdo, jak je to s úpravou běžeckých stop na víkend? Vyjede stopař? je tam hodně popadaných stromu?
Zodpovědět
Vloženo 15.1.2019 19:21
Dnes z Jedličné esíčkem k jezírku, na konci kopce je spadlý strom, dá se objet lesem, pak přes louku ke Kapličce a dále k vysílači, tam jsem ale nedojel, vichřice, husté sněžení, velké množství vysokých jazyků, neprůjezdné. Pak zpět lesem na Jedličnou. Lesní okruh (tzv. tojka), asi 15 cm nového sněhu, stopa od lidí. Louka je špatná, bez jakékoliv úpravy, tedy ani rolba ze sjezdovky nevyjela, K vysílači neprůjezdné - bez úpravy, lesní okruh bez úpravy, ale jakž takž se dá. Krásně a velmi hustě sněží,úpravu by to chtělo, ale letos to na Polevsku s úpravou poněkud skřípe.
Vloženo 15.1.2019 12:08
V Horní Světlé sněží. Je tolik napadaných špiček a stromů, že se místy nedá ani dostat dál. Stopař pomalu odstraňuje, ale jde to OPRAVDU pomalu. Stromů je moc a je na to sám. Myslím, že byste si měli dát dva tři dny pohov, protože v lese toho je tolik napadaného, že je opravdu lepší běhat dokola na loukách. Na loukách ale nemá cenu dělat stopu, protože vítr by ji ihned zavál.Hlavně neberte děti.!!V neděli při největším náporu vichru a sněhu mi maminka s dvěma dětmi tvrdila, že si dá pozor. To je okamžik a někdy ani to , není nic slyšet, jen to praskne a bum. Rodiče, buďte soudní a opatrní. Díky Zdraví je přednější.
Vloženo 14.1.2019 15:53
NEDOPORUČUJEME VSTUP DO LESNÍCH ÚSEKŮ na běžkařské tratě v Lužických horách. Hrozí pád větví, špiček i celých stromů z důvodu velmi silného větru, podmáčené půdy a zbytků mokrého sněhu na stromech. Již nyní je v lesích na lyžařských tratích množství popadaných větví a stromů, Kočárovka je od soboty neprůjezdná. Odklízení plánujeme v dalších dnech až se utiší silný vítr. Proto nyní ani neplánujeme údržbu tratí v lesních úsecích, NENÍ TO BEZPEČNÉ.
Pokud v tomto počasí přesto neodoláte, využijte POUZE louky a pláně v okolí Polevského vrchu s nástupem od Kapličky mezi Polevskem a Práchní nebo s nástupem od vleku, kde vás zadarmo vyvezou nahoru. Poslední úprava tratí proběhla o víkendu. Vlek je v provozu každý den, sledujte jejich web nebo facebook Sjezdovka & Bikepark Polevsko.
Vloženo 13.1.2019 18:45
Sebr, Rozesti pod Ptancincem, U Jana .... tezky snih na stromech pada dolu i s vetvemi nebo celymi spickami stomu. Je to celkem o drzku. Mezi 15-17 hodinou regulerne chcalo. Neni moc o co stat, v tomhle necasu upravovat trate je fakt hazard, navic priroda hazi porad dalsi a dalsi klacky bo primo kmeny idealne pod nohy bo pasy a nikoli na zada nebo hlavu. Bic a pryc.
Vloženo 13.1.2019 16:47
Jeli jsme od lyžařské boudy v Jonsdorfu přes stadion, Hain a pod Hvozdem na Kammloch, zpět přes louky nad Krompachem. Mžilo, k poledni začalo pršet, ale stopy byly celkem v pořádku, sníh těžký, pomalý. Přesto bylo venku fajn. Snad příští dny přinesou lepší podmínky.
Vloženo 13.1.2019 11:53
Horní Světlá - dnes opravdu nedoporučuji. Stopař vyjel a nevím, jak se vrátí, protože teď spadly 4 silné špičky a čtyři celé stromy. nedá se ani jít, natož lyžovat. Navíc padají přímo laviny sněhu ze stromů - je to těžký sníh a mokrý. Do toho občas sněží a občas mrholí. Jen na půl kilometru u Luže se nedá chodit,co je tu napadáno.
Vloženo 13.1.2019 10:50
Z parkoviste od Chaty Luz-Pod Ptacincem-po pul kilometru jsem to vzdal... vetve/stromy na ceste... mokry snih pada ze stromu...
Vloženo 12.1.2019 23:13
Na ty padající větve i celé stromy fakt bacha. Dneska v okolí Pěnkavčího vrchu jsme přímo viděli 4 případy, silné bukové větve i smrky prostě bez varovného zapraskání lupnou a pod tíhou sněhu jdou rovnou k zemi. Je to rychlý. Jestli na neděli připadne mokrý sníh, tak bych do těch porostů snad ani nešel dokud to aspoň troch neopadá.
Vloženo 12.1.2019 19:49
Všechny cesty upraveny, ale znovu hustě sněží. Při druhé jízdě rozřezal stopař 14 stromů ,které ležely v stopách. A to dopoledne také. opravdu jezděte opatrně.
Vloženo 12.1.2019 17:55
Dobrý den, chtěla bych také upozornit na padající stromy. Dnes jsme byli s dcerami na běžkařské trati pod Hvozdem. V oblasti bučin spadla těsně před dceru velká větev z cca 10 m výšky. Dcera do ní najela a nic vážnějšího se jí naštěstí, kromě velkého šoku, nestalo. Raději ani nedomýšlet, kdyby byla dcera o sekundu dvě rychlejší... Buďte opravdu opatrní. Jak psala paní Hana níže, sníh je opravdu těžký a padá hodně větví.
Vloženo 12.1.2019 13:52
Dnes v Horní Světlé pořád sněží a sníh je mokrý tak, že padá strašně moc stromů a větví.Teď přijel stopař a má teprve půl cesty hotovo, protože po cestě je tolik popadaných stromů. Děkujeme náhodným běžkařům,kteří jeli okolo a pomáhali tahat odřezané kmeny ven z cesty. Je to velká pomoc, jinak je na to stopař sám. Až se nají, tak natankuje a vydá se na druhou stranu - Ján, Kauf.buk.Na Šébr , kde jezdí hodně lidí, už dnes hotovo.
Vloženo 11.1.2019 19:36
Stopy dnes projety v Horní Světlé až na Šébr, popadané stromy odstraněny a drobně sněží. Opět nám myslivci protáhli část cesty traktorem od Luže ke krmelcům , ale naštěstí nedali radlici až dolů, takže sníh na cestě zůstal. Aspoň tak.
Vloženo 11.1.2019 11:01
Pokyny pro parkující závodníky Polevské lyže a všechny běžkaře parkující na Jedličné a U Kapličky nad Polevskem: aby mohly projet sypače, ale i např. hasiči nebo autobus, je potřeba abyste parkovali na vyhrazených plochách. Nahoře leží až půl metru sněhu. Na Jedličné je vyhrnuté malé parkoviště a pokud není více místa, tak zaparkujte co nejvíce u pravého okraje silnice - je potřeba vjet autem až do závěje - do mantinelů u kraje. Technika správy a údržby Silnice LK a.s. a také traktor Obce Polevsko nám vyhrnou nejen parkoviště, ale nahrnou sníh co nejvíce do krajnice. Během závodu bude kužely vyznačen "vyhýbací pruh" mezi parkujícími auty, aby se mohla vyhnout projíždějící auta. V opačném případě mají řidiči údržby pokyny volat polici a ta může sjednat i odtah. A to nikdo z nás nechceme. Buďte tedy ohleduplní a parkujte co nejvíce u pravého kraje! Ti kluci za volantem sypačů odvádějí nyní neskutečný kus práce!
Vloženo 11.1.2019 10:59
Dnes proběhne další úprava od Ski Polevsko: projeta bude tzv. trojka a pětka z Jedličné a také Kočárovka. Od rolby je projetý okruh na skate kolem Polevského vrchu. Rovněž obec Okrouhlá upravuje tratě z Okrouhlé, louky u střelnice mezi Okrouhlouu a Arultovicemi, dále trasu přes Wachstein ke Kapličcce a na Prácheň. Upravena je i cyklostezka z Práchně směrem na Oldřichov.
V sobotu proběhne na tratích v okolí Polevska na tzv.trojce závod Polevská lyže na trati z Jedličné přes Polevský vrch, kolem vleku ke Kapličce a zpět po Lužické magistrále přes Kytlické pastviny na Jedličnou. V době od 10:00 do 12:00 se zde budou pohybovat závodníci a trasa bude částečně omezena. Využijte v této době raději Kočárovku nebo trasy směrem na Prácheň a Okrouhlou.
Lyžařům, kteří v sobotu nezávodí doporučujeme zaparkovat na těchto místech: U Kapličky mezi Polevskem a Práchní, u Sjezdovka & Bikepark Polevsko, kde vás zadarmo vyveze vlek až na Polevský vrch a ještě si tady můžete dát občerstvení. Auto je možné nechat přímo v obci Polevsko a vyjet na běžkách nahoru (stopa začíná hned za dřevěnou zastávkou na návsi) nebo na parkovišti u Panské skály. Děkujeme.
Vloženo 11.1.2019 11:40
Mapa s aktuální úpravou v Lužických horách bohužel neexistuje. Nejkompletnější zdroj informací o podmínkách a úpravě v Lužických horách je KamZaSněhem.cz - jde o jedinou oblast, kde prostřednictvím našeho webu informují i upravovatelé - Ski Polevsko, ale i další.

Odkazy na užitečné weby jsou na https://www.kamzasnehem.cz/bezky/luzicke-hory/luzicke-hory/trasy - nějaké popisy tratí jsou na webu Ski Polevsko. Pro plánování výletu v Lužických horách bych jako lyžař z dáli asi použil zimní verzi mapy.cz + zprávy na KamZaSněhem.cz a snažil si to spojit.

(Odpověď na dotaz uživatele Josef Turek z 11.1.: Ahoj, chci se zeptat je někde k dispozici mapa s aktuální úpravou? Případně jiné info ke všem upraveným trasám, v Lužických horách jsem nikdy nebyl a rád bych vyzkoušel.)
Dotaz Vloženo 11.1.2019 6:23
Je sjízdná Lužická magistrála z Práchně až na Luž?
Zodpovědět
Vloženo 10.1.2019 20:15
LYŽAŘSKÉ BĚŽECKÉ STOPY V PRYSKU.
Dnes projeto stopařem z Prysku od hřbitova až na Prácheň.
Vloženo 10.1.2019 19:10
Polevsko sněhu dost a pořád padá. Nejlepší svezení na Kočárovce, krásná stopa, kousek od Svorský silnice tradičně vypluhováno od lesáků.
Vloženo 10.1.2019 18:06
Dnes vyjel stopař později, protože jsme museli odházet okolo domu a že napadlo hodně. Teď se vrátil. Stopy jsou projety, místy až 60 cm sněhu.Stopy nádherné, uvidíte sami. Pokud to čte někdo z měst.úřadu ve Cvikově, máme vyřídit poděkování, protože lidé jsou šťastni, že jsou od Šébru stopy a nemusí se bořit, jako to bylo dříve. Běžkaři z Rumburka a Křečan děkují měst. úřadu Cvikov..Okruhy na louce u Cvikova zatím nebyly projety, protože pan Ramiš už skončil. Nyní bude dělat stopy nový pán, ale ten chodí do práce, takže to bude až odpoledne.Na větší podrobnosti se musíte zeptat na měst. úřadě Cvikov / dotaz Peter H. /. A pořád tu sněží. To se Vám bude nádherně jezdit.
Vloženo 10.1.2019 16:09
Okolo Hvozdu je stopa jak v Jizerkách 😉. Parkovat se dá pohodlně v Hainu.
Dotaz Vloženo 10.1.2019 15:51
Nevíte prosím někdo, jak vypadá cyklostezka Nový Bor - Sloup případně okruhy na louce u Cvikova? Probíhá úprava i letos?
Zodpovědět
Vloženo 10.1.2019 10:37
Sebr, Rozcesti pod Ptacincem, U Jana, Luz, pres Reich zpet. Chumelenice, ale padalo blato, chce to aspon den mraz. Na oko krasne bilo, na lyze snih na prd. Ale je ho uz obstojne. Dnes se vyjasni kolem poledne, tak vyrazte nez to za par dni zase sleze...
Vloženo 9.1.2019 20:53
Louka u kapličky zavátá, vichřice, husté sněžení, u jezírka a na lesním okruhu sněhové jazyky 50 cm vysoké, u Kytlických pastvin mají jazyky 1 m (v zatáčce), válcování již bylo zaváté v 18.30, na lesním okruhu je spadlý strom a velké větve. Silnice od Kapličky do Polevska téměř neprůjezdná, sněhové jazyky, stejně tak z Práchně ke Kapličce.
Vloženo 9.1.2019 19:32
Krásná ladovská zima panuje v Lužických horách. Na Jedlicné nad Polevskem leží kolem 30 cm sněhu a stále sněží. Již nyní můžeme potvrdit, že závod Polevská lyže se s jistotou uskuteční tuto sobotu 12.1. Více o závodě na www.skipolevsko.cz.
Dnes dopoledne skútr Ski Polevsko projel trojku a pětku pouze válcováním, aby podklad pořádně utuhnul. Odpoledne nebo navečer bude rolbou od Sjezdovka & Bikepark Polevsko projetý okruh na bruslení kolem Polevského v vrchu. Ve čtvrtek dopoledne proběhne opět další úprava. Tratě na víkend i na závod budou připraveny. Zima opět kraluje v Lužických horách.
Vloženo 9.1.2019 18:23
15.00 - Stožecké sedlo - Luž, jelo se úžasně, sněhu dost, upraveno, pohádka, děkujeme
Vloženo 9.1.2019 12:06
Stále padá. V Horní Světlé vyjel stopař, je to mokré, ale už se bude dát jet. Někde pod větvemi je méně, ale kde je prostor, tam už těch dvacet je. Tak ať to vydrží a nesleze.
Vloženo 8.1.2019 22:25
Rozcesti pod Ptacincem, Sebr. Snih je, ale je to houba. Porad snezo-chcije, snad padne teplota vyrazne pod nulu. Uvidime zitra, rekl slepej.
Vloženo 8.1.2019 18:17
Dnes opět z Jedličné esíčkem k jezírku, sněhu dost, připadlo tak 10 cm, ale je úplně mokrý, od jezírka na louku opět čerstvě rozježděno autem, sníh téměř žádný, celá louka až ke kapličce sníh totálně mokrý, ale je ho dost. Od jezírka k pastvinám čerstvě projeto autem ( v Bohnicích asi mají tento týden vycházky), vyjeté koleje až na bláto, v kolejích stojí voda, od pastvin na Jedličnou absolutně nesjízdné, sníh téměř žádný, valí se tam potoky vody! Neprší, padá déšť se sněhem.
Vloženo 8.1.2019 14:31
Sněží,v Bedřichově mají tolik sněhu, že už ho nemají kam dávat a silnice jsou prohrnuty jen na jedno auto. V Horní Světlé také sněží, ale protože před dvěma dny vše odtálo, tak to ještě není ono, Už napadlo asi dvacet cm, takže stopař právě vyjel, aby cesty zpevnil a udělal podklad..Kdo to nezná, pokud jezdí skútr po kamenech a větvích bez sněhu, brzy mu odejdou pasy a to je jeden za padesát tisíc a víc. Jen abyste si udělali představu..Takže trasy se připravují a pořád padá. Dvě věci, ze kterých je možné se dnes radovat. hezký den.
Vloženo 8.1.2019 10:59
Během úterý napadlo na Polevsku přes 10 cm mokrého sněhu, v průběhu dne má postupovat déšť se sněhem a od úterního večera opět pouze sníh. Od středy do pátku má napadnout kolem 30 cm sněhu. Úpravu tratí dnes vzhledem k počasí a avizovanému dešti neplánujeme. Během středečního dopoledne bude tratě ujíždět skútr, abychom opět vytvořili vrstvu sněhu jako základ na víkend a sobotní závod Polevská lyže. O tom,zda se závod uskuteční bude rozhodnuto nejdéle ve čtvrtek večer podle sněhových podmínek, předpověď je v tuto chvílí velmi příznivá. Držte nám palce!
Sjezdovka & Bikepark Polevsko je celý týden v provozu.
Vloženo 7.1.2019 19:43
Dnes z Jedličné esíčkem k jezírku, podmínky dobré, sněhu dost, umrzlý podklad, od jezírka stoupání na louku nad vlekem špatné, ve stoupání projelo auto, louka nad vlekem a ledovec, podmínky výborné, všude stopa, sněhu dost, celý horní okruh vhodný i na skate.
Vloženo 5.1.2019 22:19
Cekala jsem dnes ze bude padat mokry snih, ale je to v prdeli. Celou cestu chcalo, vzduch super, snih jde do kopru. Jestli nezacne v noci mrznout a neco nepripadne... Optimismus ze bude 40cm se zmenil v realistickou beznadej :) - nekde i na kamenacky skoda a radeji do teplych... Tak snad nekdu jindy...
Vloženo 5.1.2019 19:09
(Odpověď na dotaz uživatele El z 5.1.: Jak to dnes vypadá? Ve Cvikove prší a všechen sníh je pryč. Chci jít zítra, bude na Luži sníh?) Dnes dopoledne jsme vyjeli na Luz, bohuzel i nahore prselo. Cesty projete skutrem bez stopovace, i nahore je dost malo snehu, na nejlepsich mistech do 15 cm ale vetsinou mene. Nejhorsi to bylo pod stromy, kde to bylo rozmocene na kasi, misty koukal podklad. Potkali jsme jen asi 5 skalnich lyzaru, bylo tak hnusne ze jsme take daleko nedojeli. Dost to klouze, pokud se dle predpovedi ochladi, tak to bude jedno velke kluziste, pokud nenasmezi aspon par cm, tedy polud ten podklad vubec vydrzel dnesni necas. Spis bych doporucil vyckat az nevo napadne.
Vloženo 5.1.2019 18:12
Odpoledne od kapličky na "kameňačkách", na louce to celkem jde, v lese je to horší, o to víc naštve, že zas nějaký pablb projel autem od kapličky, (částečně najel i do uválcovaného oválu) a celou centrální cestu, tj. ve stopách od auta naprosto zničil podklad (5-10cm mokrého sněhu, který kdyby zmrznul, tak by to byl super základ)...rozsekat mu zadek tak, aby si už do auta nikdy nesedl, to je asi jediná možnost :-(..., sjezd k Jedličné v pohodě, Kočárovka nesjízdná ani na práskačkách - nedostatek sněhu ještě rozdupaný od pěších, pak je nesjízná tak 1/2 úseku mezi Jedličnou a Kytlickými pastvinami-tam bylo nutno sundat i kameňačky, prostě není tam nic), od pastvin uprostřed mezi koly od toho dementního auta to už bylo v pohodě.
Na druhou stranu od kapličky nad Prácheň to bylo dost "vodní lyžování", někdy kaluž až po kotníky, na louce kolem vysílače hodně sněhu-asi nejvíc z celé trasy.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory