Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 24.3.2018 11:08
Stopa ze Stozeckeho sedla stale kvalitni, takze urcite vyrazte, je tam krasne...
Vloženo 23.3.2018 13:29
Ještě pořád lze okolo Luže běžkovat. Chvílemi sněží, neváhejte.
Vloženo 22.3.2018 8:51
večer s čelovkou ze Stožeckého sedla, překvapivě hezké lyžování, cca15cm sněhu (ještě na Nové Huti to vypadá, že lyže jsou zbytečné), projeto skútrem od chaty pod Luží, němci ovšem nevyrazili. Samozřejmě na "práskačky", občas nějaký kámen, nebo vytáté místo. Určitě na víkend to bude ještě parádní.
Vloženo 21.3.2018 12:23
Napadly tři cm sněhu, slunce, stopy stále výborné,projety.Přijeďte, dokud to jde, ať se naposledy svezete. Zatím to vypadá, že se sníh bude ještě chvilku držet.Krásné dny přeji.
Vloženo 19.3.2018 9:06
Stopy projety , slunce, mínus deset. vyražte, dokud je sníh. Zatím stále 20 až 30 cm. Paráda.Krásně se svezete.
Vloženo 18.3.2018 12:08
Nevahejte a vytahnete bezky, pribalte fotak a termosku. Dneska je nadherne, mraz, prasan,slunce. V nizsich mistech je vyfoukano a obcas naopak velke zaveje, ale pod Luzi a Sebrem to bude jiste super.
Vloženo 17.3.2018 21:10
Na kamenacky velka parada, uz bylo jaro a vypada to na 3 az 5 dnu luxusni lyzovacky. Urcite vyrazte. Sebr, Ptacinec, Jan, Chata Luz ...

Ti, kdo delaji stopy jsou ale velci frajeri, vyrizuji uznani i od deti... vsichni dekujeme... za provedeni breznoveho zazraku.
Vloženo 17.3.2018 10:59
Přátelé. Napadlo a okolo Horní Světlé je plno sněhu. Kdo má chuť, vyražte. Pan Horák také již vyrazil, takže by v průběhu několika hodin měly být stopy všude, kde to jen půjde. Tj k Jánu, Plešivec, k Šébru ... Je tu přes dvacet cm sněhu, někde i více. Krásný den. Hana Píšu teď, abyste ještě dnes stihli se projet. Sníh prašan. Nádhera.
Vloženo 8.3.2018 16:12
Cituji Ski Polevsko z facebooku: ,, Lužické hory hlásí ze včerejška 10-15 cm nového sněhu. Ještě dnes to od Kapličky na Polevský vrch na práskačkách půjde. Připomínáme, že vlek Sportovní areál Polevsko je stále v provozu. " Podle webkamer je nyní ve vyšších polohách sníh a vyšlo slunce. Asi to bude spíš na práskačky, ale po tom půstu aspon to. Taky sjezdovky v Polevsku, Podluží a Waltersdorfu jsou zasněžené a lyžuje se.
Vloženo 21.2.2018 21:32
Rybniky v Luzickych Horach jsou zamrzle, tloustka ledu dostatecna, bruslili jsme uz minuly tyden, ted je to pecka a predpoved super.

Tam, kde stacil odtat snih je crcadlo... a bude lip.

Na bezky to do zacatku brezna nevypada, ale kurna... led tady 10 let bez snehu nebyl...

Tak si to sakra vsuchni taky uzijte... bue to tak jeste tyden. Zapomente na zimni stadiony a ukazte eckam, co je to led... a jak to bylo, kdyz jsme my byli mali :)
Vloženo 7.2.2018 19:46
Půjčovna lyží je u sjezdovky H.Podluží, V České Lípě je to servis a půjčovna Lenka Havlíčková, Moskevská 672/54, je to u nemocnice. U obou nevím jestli půjčují běžky.
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 2.2.: Dobrý den, doporučíte prosím někdo půjčovnu, kde by bylo možné půjčit běžky s botami, včetně dětských? Moc díky.)
Vloženo 6.2.2018 21:24
Téměř všechen sníh roztál, před pár dny napadlo pár cm, na úpravu to určitě ještě není a i na "kameňáčky" je to ještě zatím málo sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Ivana z 6.2.: Dobrý den,
nevíte,jak to vypadá aktuálně na běžky nyní v Polevsku a na hřebenech Lužických hor? Děkuji.)
Vloženo 4.2.2018 20:37
V Bedřichově jsou vynikající podmínky.
Vloženo 26.1.2018 16:42
Dnes mrzlo, takže stopy zmrzlé, ale jezdit se dá. Skůtrem raději ne.Místy voda, kameny,hlína.
Vloženo 26.1.2018 10:55
noční lyžování s čelovkou - cca -1st. lehce přimrzlo, tj. velmi rychlé, ale pouze pro opravdové nadšence na kameňačkách... ze Stožeckého sedla na rozcestí "pod Ptačincem" - dost dlouhé přenášení, pak už bez sundání lyží ... něměcká magistrála - slušná, chata pod Luží (lyžařská stopa celkem ujde, červená hřebenovka rozšlapaná od pěších a kameny), nejlepší svezení od Trojhranu k Jánovi - tam jsou velmi ucházející podmínky, spojka na magistrálu je proteklá potokem-lze to, "ale", pak magistrála od Křížku ke Stožeckému sedlu slušná. ... tak mi z toho vychází asi lepší parkovat a vyrazit od Jána a vyhnout se především úvodní části (Stožecké sedlo-rozc. Pod ptačincem, tam to již bylo v dost dlouhém úseku pěšky a bude hůř).
Vloženo 25.1.2018 18:29
Dnes jsem projel Kočárovku, prvních 400m špinavá stopa, větvičky. Od vyhlídky už je to lepší, dál v lese kupodivu slušné svezení, čistý bílý sníh, sem tam mokrá stopa. U odbočky na Svor je nebezpečné místo, spadlý strom, těsně vedle stopy.
Vloženo 25.1.2018 16:37
V Horní Světlé to jde opravdu do kopru jak píše Hana.Zatím se ještě dá, ale místy už je voda.Škoda.ještě včera projeto, dnes raději ne, abychom nezničili trasu úplně.
Vloženo 24.1.2018 21:32
Pro nedostatek sněhu, nezpůsobilé tratě pro závod a hlášené oteplení jsme byli nuceni ZRUŠIT i tento termín Polevské lyže 27.1.2018. Dle dlouhodobé předpovědi se má v příštím týdnu opět ochladit a padat sníh. Pokud to bude jen trochu možné, místo Lužické 30 bychom 3.2.2018 uspořádali aspoň Polevskou lyži, která není tak náročná na sníh jako třicítka. I přesto, že nám počasí příliš nepřeje, snažili jsme se zuby nehty udržet běžkařské tratě v okolí Polevska přes víkend až doteď sjízdné. Jako nejlepší se nám v tuto chvíli jeví Kočárovka, kde jsou ze začátku sice větvičky, ale zbytek je stále dobrý. Dokud nenapadne nový sníh, nebudeme tratě upravovat. Děkujeme za přízeň. SKOL!
Vloženo 24.1.2018 17:29
Kaufmanak, Sebr, Ptacinec, U Jana / super upraveno ale uz jsou to mokre sracky... spatne svezeni, mlha ... pujde to behem 2 dnu uplne do kopru. Predpoved je na prd.
Vloženo 23.1.2018 12:02
Cvikovské okruhy projeté stopařem:DDM,Veselák,Benzínka,Svor hřbitov.Místy tráva a krtiny.
Vloženo 23.1.2018 11:42
To H. Šmíd
- skate - Vesec www.skijested.cz/novinky-bezecky-areal-vesec-zima.html - 15 cm sněhu ... ale nebyl jsem tam
Vloženo 23.1.2018 11:41
Dnes v horní Světlé drobně sněží, trasy kromě Bouřného / málo sněhu/ všechny projety.Dnešní návštěvníci tras v Horní Světlé- běžkaři , kteří tratě dnes projeli,byli spokojeni a o tom to je.
Vloženo 23.1.2018 9:59
Na skate to je v Lužických horách možné pouze na Polevském vrchu od Kapličky nad vlekem, malé parkoviště mezi Polevskem a Práchní. Okruh měří cca 2,5 km. Dále je v Novém Boru pro skate upravován bývalý cyklistický ovál, přístup od ul. SLoupská nebo V Hájku. O kruhměří 1 km.

Ahoj, v sobotu jedeme na přespání na Ještěd, nevíte někdo, kde se v dojezdové blízkosti Ještědu (autem) v Lužických horách dá běžkovat na skate? Jizerky známe, chtěli bychom to zkusit od Ještědu na západ...Děkuju za případné odpovědi.)
Vloženo 23.1.2018 9:53
Dnes kolem druhé hodiny opět vyjedou skútry Ski Polevsko, upravena bude tzv. pětka z Jedličné přes Polevský vrch k vleku a ke Kapličce a dále okruh od Kapličky k prácheňskému vysílači a Kočárovka z Jedličné ke Svoru. Rolbou ze Sportovního areálu Polevsko bude upraven 2,5 km okruh pro skate nad vlekem přes Polevský vrch a ke Kapličce. Skútrem města Nový Bor upravíme pouze válcováním tedy pro skate cyklistický ovál v Novém Boru (cyklostezku na Sloup upravovat nelze u důvodu velkého množství větví a malého množství sněhu).
Zítra dopoledne proběhne U Kapličky Okresní kolo v klasickém lyžování, kterou pořádá DDM Smetanka ve spolupráci se Ski Polevsko. Zda se v sobotu uskuteční Polevská lyže rozhodneme během čtvrtka. Užijte si zimu, od středy se má postupně oteplovat.
Vloženo 22.1.2018 22:08
"Cvikovská magistrála" na Milštejn je stále s opatrností sjízdná, navečer jsem jel dál po Staré pražské cestě ke Kobyle a zpět. Serpentinu u Martiňáku jsem raději snesl, po blbnutí čtyřkolkářů je kus cesty zničen.
Vloženo 22.1.2018 18:23
Odpověď Milošovi. Pan Horák v Horní Světlé bydlí už čtyřicettři let a má to tu moc rád. Dříve provozoval lyžařské vleky v Horní Světlé - Ski areál Luž. Protože máme skůtra, tak nezahálí / práce na vleku nás vždy moc bavila/ a za podpory města Cvikov a Novoborska projíždí stopy kolem Horní Světlé. Jeho tato práce baví a všichni máme radost, že můžete jezdit do Lužických hor a kochat se krásami přírody a tichem. Odezva běžkařů je výborná, jsou rádi, že se nemusí brodit místy po kolena ve sněhu, jako to bývalo dříve.Oživil se tím turistický ruch a je i více lidí v restauracích, lidé jsou spokojení, nálada dobrá.Všem vleky chybí, tak alespoň ty běžky.Dokonce už jsem viděla i rodiče,jak učí děti na běžkách, což je výborné.
Vloženo 22.1.2018 18:12
Dnes se spíše vyřezávaly větve a sbíraly větvičky po velkém vichru. V neděli bylo hodně lidí, dnes již klid.Na bruslení v Horní Světlé stopy nejsou.Ale sníh je zatím parádní, začíná sněžit, takže zítra zase vše doopravíme, pokud to jen trochu půjde. Jsme rádi, že se tu lidem líbí.Taky to bylo znát u hospod ,konečně tam stála zapíchnutá řada běžek, což bývalo dříve pořád.
Vloženo 22.1.2018 20:11
Hano, díky za odpověď, zase přijedem
Vloženo 22.1.2018 7:25
V neděli odpoledne Kočárovka celkem pěkné svezení.
Místy v lese napadané větvičky a jehličí, ale nevadilo. Trasa ideální pro běžkaře - turisty. Sportovně založení běžkaři (bruslaři ) by spokojeni asi moc nebyli.
Vloženo 21.1.2018 21:18
Miroslav Matušínský:
Chata Luz - prijezdova cesta od Svoru udrzovana, stopa na trasach trosku prerusovana od skutru ( na brusleni to take neni) , ale za to super kvalita snehu.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859728990865355/

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory