Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 7.2.2023 16:39
Eisige Spur
14:27
14:28
14:40
14:40

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Vloženo 7.2.2023 10:56
Na Luži svítí slunce, sněhu stále dost. Stopa pěkná.Odklidili jsme snad vše, co popadalo.Tak hurá na běžky, dole už je zeleno.Skol.
Vloženo 5.2.2023 13:02
Vyjeli jsme kolem desáté od jonsdorfské chaty lyžařů ve směru na Hain, resp. na kolečko pod Jonsbergem. Upřímně přiznávám, že zledovatělý povrch si s běžkami dělal, co chtěl a taky tisíce větviček, bukvic a šišek ve stopě na dobrém pocitu nepřidaly. Dobře se sklouznete jen na části kolečka po Staré lipské cestě a dále asi 500 metrů, dál pokračovat fakt nedoporučuju. Taky parkoviště na Sternu není upravené. Ale venku a hlavně na sluníčku je určitě fajn.
Vloženo 6.2.2023 9:58
z Práchně, přes vysílač, kolem kozí farmy - docela ledovka, v lese větvičky, "až moc rychlé", pak kolem kapličky pěkné, v lese bohužel dost větviček, ale dá se. Od Jedličné po Kočárovce, zde z počátku větvičky, ale pak už to je bez problému, sjezd po lyžařské magistrále v pohodě, výšlap k asfalce je dost měkký (skútr tu jel jen jednou a pak bohužel skončil). Sjezd po modré značce by byl pěkný - plno velmi příjemného sněhu ..., ale není upraveno a bohužel zde chodí na výlety zaměstnanci českých lesů (páreček roztažený po celé cestě držící se za ruce, sice uhnuli, ale rozdupali celý sjezd a jsou tam půl metrové díry :-(, nastoupili do auta "lesy čr". Pak výšlap ke stožeckému sedlu byl také hančovina (sněhu dost), klasický okruh kolem Pěnkavčího vrchu zprava- krásný, pak to chce "přeskočit" na žitavskou magistrálu - ta byla čerstvě upravena, 2 hezké stopy, na chatu Luž, po zimní cestě na chatu pár vytátých míst, ale dá se to přeskočit, cesta zpět stejně (na červený hřeben nejezdím, tam chodí pěšáci-zde by bylo lepší i oficiálně vést "magistrálu" německem), bohužel zpáteční cesta na sedlo kolem chaty na Milíři byla rozdupaná (pěšáci lezou přímo ve stopě, proč by šli vedle :-( ... Sjezd z lávky a traverz na Jedlovou parádní, bez problémů s krásnými výhledy.
Shrnuto ... větvičky v lese otravují, ale jde to, led na pláních je trochu o ústa, škoda že není dotažená úprava na Šébr - sněhu je tam spousta, je měkký, stromy tam popadané nejsou a úprava by pomohla zahladit stopy od pěších - tedy poslední úsek na lávku jsem jel po turistické značce přes hřeben, nějak jsem zapoměl uhnout, tam možná nějaký strom bude. Kolem Luže o dost lepší, méně ledu, více nového sněhu, na žitavské magistrále parádní. Lyže(dvojkové) kromě přechodu silnic nebylo nutno sundat. Byl to krásný víceméně slunečný den.
Vloženo 4.2.2023 22:52
Jedlová - projeli jsme dnes večer co se dalo, stopa je, byla to dřina 😅 na Jedlové foukalo o 106, takže místy závěje, skútr několikrát zapadl a řidič hledal cestu s lopatou v ruce. Po lesních cestách řádil někdo na čtyřkolkách, jsou vyjeté hluboké koleje, až k Šebru se dnes skútr bohužel nedostal...nedalo se 😞

https://mapy.cz/s/panenedefu
Vloženo 4.2.2023 21:16
Dnes probehla plánovana úprava,projeli jsme vse co se dalo z Jedlične pres zelenou vrstevnici k “Medvědí hůrce” pres “Jezírko a Ledovec” az ke Kapličce dale jsme pokracovali na druhou stranu silnice az k Vysílači na Pracheňske strane…dale pres Wachstein k fotbalovemu hrišti kde se da pohodlne a bezpečne odlozit/zaparkovat auto a rovnou “skočit” do stopy😉a cele zpět…bohužel stopa je pěkná pouze na nekterých místech kde zustalo dostatek sněhu,jinde kde silný vítr vše sfoukal až na ledový podklad se stopa říznout nedala..byl odstraněn spadlí strom nad kozí farmou
Vloženo 4.2.2023 16:23
Jeschkenloipe Lückendorf
14:07
14:07
14:11
14:41

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 4.2.2023 15:05
Jaká je situace po dešti na Polevsku na tratích? Úprava proběhne v sobotu večer.

Sníh vydržel, po pátečním dešti vše zmrzlo a sníh je velmi rychlý, stopa umrzlá. V lese je ve stopě spousta větviček, na vrstevnicové cestě z Jedličné na Kytlické pastviny jsou tři vytátá místa od vody. V sobotu odpoledne lehce sněží a občas se ukáže sluníčko. Očekáváné jsou sněhové přeháňky.

Nejlepší je situace na Polevském vrchu a na Kočárovce.

I když je stopa zmrzlá, nechte své čtyřnohé miláčky doma. Pes ničí stopu a hrozí střet s bežkařem. Žádáme pěší, aby neničili běžkařskou stopu.

V sobotu večer vyrazí z Polevska skútr na úpravu tratí. Bereme speciální řezačku na zmrzlý snich, uvidíme jak si s tím poradí.

Nástupní místa doporučujeme:
🅿️6 U Kapličky (pozor omezený počet míst, neparkujte na silnici, hrozí pokuta!),
🅿️3 Jedličná (pozor omezený počet míst, neparkujte na silnici, hrozí pokuta!)
🅿️4 u Sjezdovka & Bikepark Polevsko (vlek vás zdarma vyveze na Polevský vrch),
🅿️1 fotbalové hřiště
🅿️2 Polevsko náves/u hospody
🅿️7 Panská skála

V provozu je také sjezdovka na Polevsku.

SKOL!
12:34
12:38
12:45
12:57

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 4.2.2023 11:19
Sníh naštěstí zůstal.Jezdit se dá. Všude plno větví a větviček, opatrně. Hana Luž
(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 3.2.: Má cenu jezdit zítra ze Šébru? Zůstal tam nějaký sníh? Nebyl jste tam někdo prosím?)
Vloženo 4.2.2023 11:17
Luž - včera napadlo 30 cm sněhu, ale vzápětí začalo pršet a pak už jen lilo celé odpoledne. Sníh se naštěstí udržel. Navrchu je zmrzlý, ale stopa docela drží.My musíme odklízet spadané větve a stromy. Kdo má facebok, tak mrkněte, jsou tam i fotky. Běžkaři už vyrazili. Opatrně.Hezký den. Skol.
Vloženo 3.2.2023 10:44
Prší,prší a proto jsme se rozhodli dnesní upravu a propojení Luzicke magistrali k Šébru odlozit na so/ne dle podmínek
Vloženo 2.2.2023 19:51
Supr svezení ze Stozeckeho sedla směr Luz a zpět, chvílemi fujavice, ale dalo se :-)
Vloženo 1.2.2023 19:42
Ahoj skol….dnes podle plánu upravena Kočárovka (stopy v obou směrech)doufam ze vydrží,dale jsme se pokusili upravit spojnici k Šébru a Lužická magistrála ale zastavila nás spatna cesta(podmočeny terén a spadlé stromy)…o nápravu se pokusíme v pátek…dále projeta 5km trasa z Jedličné ke Kapličce kde silný vítr stopu po průjezdu techniky ihned zafoukavá…odstraněno bylo pár popadaných špiček stromů.Sněhu všude dostatek….
Vloženo 1.2.2023 16:37
Nasser Schnee (Jeschkenloipe)
15:31
15:31

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 1.2.2023 9:43
🌝 Noční úpravy stop na Jedlové 🌨
Po vydatném sněžení jsme se vydali na kopec, trochu jsme si museli vyklidit cestu 🪚
....hlásíme těžký mokrý sníh, ale je ho tady dost, stopy jsou hotové jak to šlo:
https://mapy.cz/s/jedahegosa
Pořád padá těžký mokrý sníh a do konce týdne ještě hlásí velké množství srážek.
Vloženo 31.1.2023 19:50
Dnes odpoledne proběhla úprava 3 a 5km trasy tj z Jedličné přes medvedí hůrku a ke kapličce pres “ledovec”…připadlo par cm tak je opět průjezdný usek ke Kytlickym pastvinám…na zitřek planujeme upravu “Kočárovky a spojovačky Lužická magistrála k Šébru…podminky idealní
Vloženo 29.1.2023 17:28
Okolí Krompachu, Juliovka, Světlá, Mařenice se dá celkem dobře jezdit po loukách, na přemrzlé vrstvě asi 20 cm sněhu je tenká ledová krusta.Sem tam stopy projeté od lidí. Jinak včera vyzkoušen okruh na Jonsbergu a louky kolem Janskych kamenů, upraveno rolbou na klasiku a bruslení, sem tam lehce vydřeno, ale převážně krásné svezení. Vlek na Jánské kameny byl v provozu.
Vloženo 29.1.2023 16:26
Lázeňské město Cvikov hlásí:tam, kde jsme dlouhá léta běžkovali, tzn. od Martiňáku na Milštejn, tam se prohánějí bezmozci na čtyřkolkách anebo cesty protahují lesáci. Takže nebuďte zklamaní jako ti v běžkařských botách, kteří šlapali oběma směry. I když sněhu je víc, než nám teď ukazují v Běžkotoulkách. Naštěstí je hned za hranicemi v Jonsdorfu jiný svět a běžkařský ráj - stadion nabízí vyříznuté trojstopy s upraveným širokým pruhem pro bruslaře, pěkné stopy vedou skoro do centra městečka, doporučujeme. Jen cesta lesem do Waltersdorfu pod lomem je rozšlapaná od pěších a těžko sjízdná. Ale - venku je pokaždé fajn. Skol!
Vloženo 29.1.2023 16:25
Spur war gut ein Dank an Knut (von der Kammbaude)
14:40
14:41
14:49
14:49

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Dotaz Vloženo 29.1.2023 19:08
Ahoj , jak to prosím vypadá kolem Jedlové hory ,je to sjízdné ? Nebo popřípadně nějaký tip v okolí ,chceme s partou za týden vyrazit .

Děkuji
Zodpovědět
Vloženo 28.1.2023 13:05
Luž: Dnes všechny trady projety ..Šebr,Bouřný , k Jánu,Ptačinec.Stopa pěkně řízlá.POZOR NÁMRAZA.PADAJÍ STROMY,VĚTVE.Jen co skútr dorazil domů,spadly v blízkosti parkoviště další špičky.Krátký odpočinek a jdeme uklízet.Skol.
Vloženo 28.1.2023 10:28
Každý mistr maže klistr, dnes na Šébru pěkná ledová struska, která bez kompromisů strhává vosky =-). Kdo tedy není mistr, tak si dnes hodně mákne. Jinak trasa: Parkoviště na sedle - pod Bouřňákem - k Jánovi - Sirné prameny - chata Luž -Hubertusbaude přes sjezdovku - po německé straně k Webrberku - sjezd z Webrberku - parkoviště. Skol
Dotaz Vloženo 28.1.2023 21:48
Je to i na skate? Nebo jen klasika?
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 28.1.2023 17:28
Ahoj, jak to vypadá na Kočárovce? Stále rozježděné a špatná stopa? Děkuji
Zodpovědět
Vloženo 27.1.2023 22:31
Po dlouhých šesti letech můžeme v sobotu uspořádat závod Lužická třicítka.

Prosíme běžkaře, aby v sobotu uvolnili mezi 10:00 a 13:00 trať závodníkům mezi Jedličnou a Práchní.

Registrace je možná od 8:30 do 9:30 v lyžařské boudě na Jedličné. Start je hromadný v 10:00 a 10:03.

Tratě jsou připravené: na výběr je ze 7 km nebo 28 km klasicky, žáci 5 km.

Připomínáme, že sněhu není mnoho, není to na “áčkové” lyže. Přestože jsme na některých místech nahazovali sníh, místy může vyčuhovat podklad (kořeny, tráva, kamínky) hlavně v druhém až čtvrtém kole!!!). Do ideálu nám chybí 10-15 cm. Dělali jsme co jsme mohli… Věříme, ze si to užijte.

Neparkujte podél hlavní silnice Polevsko - Kytlice, parkujte pouze na odstavné ploše v prostoru křižovatky nebo na krajnici podél silnice směrem na Svor. A NOVĚ nám Obec Polevsko vypluhovala plochu 300 m od lyžařské boudy. Jinak hrozí pokuta od policie ČR. Poradatel vás správně navede.
Pro běžkaře - návštěvníky: Pokud bude plné parkoviště U Kapličky, využijte odstavné plochy u fotbalového hřiště.

Pro vítěze máme připraveny ceny, medaile, trofeje a poukázky do tomboly. Vyhlášení se uskuteční kolem 14. hodiny na sále Restaurace Na Křižovatce.

Těšíme se na vás na startu!
Ski Polevsko
Vloženo 27.1.2023 20:13
Dnes navečer proběhla úprava tratí na zítřejší zavod Lužická třicítka ,bylo upraven celý 7km okruh letodního závodu,podmínky i pres trvající nedostatek sněhu jsou celkem dobré,tak zítra na startu se na vás tešíme…😁 skol
Vloženo 27.1.2023 17:01
Grenzwiese super Spur danke an den PSV
14:37
14:37

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 27.1.2023 15:18
Zprávy z Luže: Včera v pozdních hodinách projel skutr trasy na Šébr, k Jánu, pod Plešicvem. Sněhu je dostatek. Od Šébru vedou asi tři kilometry dvě stopy. Právě sněží, takže zítra bude opět provedena úprava trati.Fotky na luzickamagistrala.cz Krásný víkend. Skol.
Vloženo 27.1.2023 11:00
Abschnitt ohne Schnee Forstweg wurde geräumt

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 27.1.2023 10:57
Stellenweise Eisig keine schlechten Abschnitte wenig gespurt

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 27.1.2023 10:53
Lauschekamm Motorschlitten gespurt stellenweise eisig,um die Finkenkoppe Spur durch Skiläufer oft eisig.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory