Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 7.3.2020 18:12
Polevsko bez snehu na bezky. Zbytky u lyzarskeho vleku, mozna na sanky
Vloženo 1.3.2020 12:20
Dnes svítí slunce, takže sníh jde rychle dolů. Ještě se ale dá jezdit. Místy voda, ale zatím ještě dobré. Skůtrem projeto.
Vloženo 29.2.2020 13:49
Cesta v Horní Světlé celá projeta. Nejlepší je to od Šébru k Ptačinci a od Jána na Luž.Nejhorší je to přímo u Luže, voda, kameny.Ale trasa projeta a prozatím sněhu dost. Samozřejmě místy méně ,ale na dnešní zimu super. Všechny překážky- padlé stromy, jsou prořezány a odstraněny. Tak krásné svezení.Běžkaři už na trase jezdí.
Vloženo 29.2.2020 10:59
Skútr Ski Polevsko dnes v sobotu ráno vyrazil z Polevska na úpravu, ALE... podklad je mokrý a sníh okamžitě taje odspodu, místy vyčuhuje tráva a štěrk. Sněhu je málo. Přesto byla projeta trasa z Polevska na Jedličnou, odtud k Jezírku (odstraneny dva smrky přes cestu), nad vlek na Polevský vrch a ke Kapličce. Dále přes silnici úvozem k Posedu a zpět kolem Kozí farmy ke Kapličce. Místy se podařilo vyriznout stopu. Na loukách ale vyčuhuje tráva a krtince. Do toho začala padat omrzlice. Cesta z Jedličné na Kytlické pastviny je neprůjezdná z důvodu dvou spadlých smrků.
Sledujte mapu na https://bilestopy.cz/map/area/luzickehory/polevsko
Na úpravu vyrazil také skútr v okolí Luže.
Odpoledne se má počasí vybrat, tak věříme že si užíjete patrně poslední lyžování této zimy na Polevsku.
Vloženo 29.2.2020 10:15
Sněží pomaličku, ale přibylo. Pan Horák právě vyrazil na skůtru. Jestli projede celou trasu, či se dostane jen na ást, o zatím nevím. Ale dnes určitě lyžovačka možná je. Ovšem nezaručuji, jestli celá trasa.Sledujte nás. Hana
Vloženo 28.2.2020 11:14
Dnes sněží. zatím se však neradujte. Trasu skůtrem projet zatím nelze. Zkusili jsme, ale hned za Luží 100 metrů potok, dál na cestě k Německu potok a jak jsou větve, je tam asi 1 cm sněhu. Na místech, kde nejsou stromy a na loukách už je tak 15 cm. Ale naše trasa je v lese a tam to zatím nejde. Potkala jsem i běžkaře- měl lyže v rukou. Říkal - kousek jedete- kde nejsou větve ,pak nesete lyže. Louže, šišky, větve, voda.Budeme čekat.Kdyby někdo chtěl na louky, tam už to asi půjde, ale my se tam nedostaneme ani skůtrem.Hezký den. Hana
Vloženo 13.2.2020 12:21
Nejsme sice kouzelníci, ale dneska náš skútrař opravdu čaroval z toho mála sněhu vytvořil místy LYŽAŘSKOU STOPU. Ve čtvrtek dopoledne upravena trasa z Jedličné až na Polevský vrch a přes Ledovec ke Kapličce a Kozí farmě. Na Jedličné naproti lyžařské boudě přes silnici je uválcovaná cvičná louka pro děti s kouskem stopy. Dále je upraven se stopou i na SKATE Ledovec a trasa kolem Polevského vrchu nad vlekem. Sem doporučujeme od Kapličky nebo od vleku dojít po svých. Odtud sjel skútr ke Kapličce, zde minimum sněhu a na spodních loukách kouká tráva. Poté skútr projel od Kapličky úvozem k Posedu a ke Kozí farmě. Opět pozor před loukou v zatáčce mezi stromy a v lese vyčuhují kameny!!! Louka nad Kozí farmou je projetá a místy i se stopou, zde se ve stínu drží sníh.

Vše je zaneseno přes GPS na mapě Bílé stopy: https://bilestopy.cz/map/area/luzickehory/polevsko

POZOR! Na mnoha místech a všude v lesních úsecích vyčuhuje podklad - kameny a tráva. Sněhu je OPRAVDU MÁLO a i na našem “ledovci” je znát že sněhu ubylo. Proto se další úprava s ohledem na bezpečnost techniky odkládá dokud nenasněží.

Pokud jste byli spokojeni aspoň s tím málem, co pro vás klub Ski Polevsko upravil, zde najdete podrobnosti jak přispět na údržbu a jak podpořit běžecké lyžování v Lužických horách: https://www.facebook.com/ski.polevsko/posts/2393347804026676
Vloženo 8.2.2020 20:50
Ahoj,byl jsem na běžkách na Polevskem vrchu,dal jsem na předešlé vzkazy a opravdu se dá krásně kroužit od Kaplicky k altánku a zpět, vyjete stopy a uvalcovano, souvisla vrstva sněhu 10 až 20cm,modrá obloha, i zaparkovat se dalo, doporučuji...
Vloženo 8.2.2020 7:39
V Horní Světlé fouká silný vítr. Včera jsme zkoušeli jezdit, ale opravdu - někde voda, někde kameny, místy pěkný sníh. Nejde to. Nenasněžilo. Nejlepší - vyjet k chatě Luž a jezdit po loukách, tam ještě sníh drží a nebo se dá místo bez sněhu objet..Ale zase nemá smysl jet skůtrem po loukách, když je velký vítr , stopa hned zafouká a nevíme, kolik by vás přijelo si zalyžovat.Mrzí nás to,počasí neporučíme. Díky.
Vloženo 7.2.2020 22:00
Tak jsem zkusil večerní běžky na Polevsku a šlo to krásně na A lyze. Místama vykoukla tráva nebo trochu hlíny, ale dobrý. Bylo okolo nuly. Tak snad jim to vydrží...
Lazy
Vloženo 6.2.2020 22:20
Polevsko na starých kameňačkách protože jsem děti přivezl na sáňky, tak ze zdola po staré sjezdovce, na louce pěkné, i na dvojkových lyžích celý okruh až ke kapličce, a u altánku naprosto super-perfektni 2 stopy, zkusil jsem i les k Jedličné - celkem v pohodě i sjezd, občas leze podklad, ale dá se bez problémů. Z Jedličné na Kytlické pastviny nejezděte!,velmi špatné,potoky,kameny-i kameňačky jsem ke konci sundal a šel pěšky... centrální lesní cesta projeta lyžaři a je celkem v pohodě,jede se středem (nějaký idiot musel vzít auto a vyjet po celé cestě koleje i přes louku nad altánem-na louce tomu naštěstí moc neuškodil,ale cestu lze jet tedy jen prostředkem.☹️. Kéž to chvíli vydrží...
Vloženo 6.2.2020 7:18
Dnes na Horní Světlé - pro lyžaře "přenašeče- " jeden úsek krásný a pak bláto, kamení. Sníh místy- projeto skůtrem zkušebně. Ještě by potřebovalo nasněžit deset čísel. Hana
Vloženo 5.2.2020 19:36
Dnes napadlo a dnes v podvečer obratem UPRAVENO SKÚTREM.
Projeto skútrem s válcem z Polevska na Jedličnou a odtud kolem Jezírka na louky nad vlek. V lese sněhu málo a místy kouká podklad. To nejlepší vás čeká nad vlekem kolem Polevského vrchu. Na tuto zimu doslova fantazie. Zde leží 15 cm, Na ledovci 20 cm, kde jsou dvě stopy na klasiku, dole u kapličky pouze uválcováno.
Parkování nejlépe u Kapličky, což je malé parkoviště mezi Polevskem a Práchní.
Ve čtvrtek odpoledne a v podvečer proběhne opětovně úprava plus zkusíme zajet na Kočárovku.
Užívejte. Po víkendu má být opět teplo a obleva. Snad to není poslední sníh letošní zimy.
Vloženo 5.2.2020 14:05
Sebr - Rozcesti pod Ptacincem - Luz, lepsi neco nez nic... snih je blato, de to, ale dre to.
Vloženo 27.1.2020 22:23
Odpovím si sám:), nedá. 2-3 čísla, na hoře na Luži, tam je krásně bílo, ale ne na běžky.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 25.1.: Dá se vyrazit na běžky v okolí Luže, Svoru?)
Vloženo 12.1.2020 12:53
Jen pro info louka ve Cvikove od bčs ke hřbitovu ve svoru je nově zabarykadovana balíky a zemědělec zde má 4 krávy. Tím pádem cvikovsky okruh přišel o značnou část trasy.
Vloženo 23.12.2019 11:59
Vzhledem k bídnému počasí nezbývá než jezdit na kolečkách. "Smetákem" byla vyčištěna cyklostezka "Varhany" - od České Lípy - střelnice po Prácheň. Je to cca 16 km stále mírně do kopce ideální pro kolečkové klasičky.

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 4.3.2019 17:53
Stopy už v Horní Světlé jsou jen místy. je to jak indiánský běh . jedu, sundám a jdu atd. A rychle sníh mizí.
Vloženo 1.3.2019 14:21
Dnes chvíli pršelo, ale stále ještě se dá v Horní Světlé jet na běžkách. Jsou už místa, kde musíte přejít, ale stále stopa je.
Vloženo 26.2.2019 18:06
V Horní Světlé stále můžete jezdit. Stopa kromě části u kamene je dobrá, místy ledová. U Pěnkavčího vrchu, k Jánu zatím úplně super.Ale rychle sníh ubývá.
Vloženo 24.2.2019 15:26
Sníh stále je, ale stopa je ledová. Jen pro velmi zdatné jedince. U kamene kousek chybí.
Vloženo 23.2.2019 15:52
V Horní Světlé je ve stopě stále sníh, ale jak svítí slunce, vytvořil se led, takže většina stop je ledová. Nejlepší je k Jánu, kde je led uprostřed a po stranách sníh. Větve, které vylézají a stromy se snaží stopař odklidit, ale některé jsou přimrzlé a ze stromů padá jehličí. Dnes je celý den mínus - tedy pod nulou - i když svítí slunce. Sněhu je místy deset místy dvacet cm i víc.
Vloženo 21.2.2019 12:52
Sníh stále je- odpoledne se jede lépe, sníh změkne. Jen u velkého kamene už není - ale to je kousíček, protože kámen přitahuje slunce. Jinak s dá stále jezdit.
Vloženo 20.2.2019 8:23
Sněhu v Horní Světlé ve stopě stále dost, kvalitu neovlivníme.Dost sněhu i na loukách, kde není tak umrzlo.
Vloženo 19.2.2019 14:11
ZÁVOD LUŽICKÁ 30 ZRUŠEN
Závod Lužická 30, který se měl konat v sobotu 23.2.2019 jsme nuceni ZRUŠIT. Důvodem jsou nezpůsobilé tratě - v lese je pod stromy vrstva jehličí, větviček a ledu, místy začíná vyčuhovat podklad hlavně v úseku u Kytlických pastvin a při výjezdu ven z lesa nad vlekem. V lese jsou tratě zmrzlé a ve sjezdech nebezpečné, na loukách se vlivem plusovývh teplot boří mokrý sníh. Pokud se ochladí a napadne dostatek sněhu, vyhlásíme nový termín. Sledujte web www.skipolevsko.cz a www.facebook.com/ski.polevsko. Děkujeme za pochopení, zachovejte nám přízeň.
DNES V ÚTERÝ 19.2. byla projeta trojka i pětka, ale lyžovat doporučujeme především na loukách v okolí Polevského vrchu s nástupem od Kapličky mezi Polevskem a Práchní nebo od vleku. Vlivem měkkého sněhu není možné rolbou upravit okruh na bruslení. Sjezdovka Polevsko je v provozu.
Připomínáme a zveme na další jarní a letní akce Ski Polevsko:
Polevský běh 20.4.2019
Kytlický minitriatlon 2019: 10.8.2019
SKOL!
Vloženo 18.2.2019 20:23
Dnes - stopa stále v Horní Světlé drží. Ráno zmrzlá, odpoledne to je lepší. Stopař odstraňuje vylézající špičky a kusy stromů. Zatím až na Šébr dojedete v pohodě.Sněhu dostatek.
Vloženo 18.2.2019 20:06
Podvečerní lyžování u kapličky stejné jako včera,
po 16 hodině začíná stopa umrzat a zrychlovat, 3ka kvůli jehličí není dobrá.
Vloženo 17.2.2019 19:25
Polevsko: podvečerní lyžování ( od 16hod) již zase na umrzajícím podkladu (obdobně to samé včera, podmínky se moc nemění), v lese na 3ce z Jedličné už dost jehličí - tam to moc nedoporučuji, i když stále to lze bez obav o lyže jet celé, zato louka nad kapličkou parádní, slušné stop, fičelo to jako vítr a klister držel, pěkné svezení i směrem na Prácheň a kolem vysílače (pár míst s jehličím tam je, ale je to pouze několik metrů), souhrnně vše mimo hustý jehličnatý les parádní. Je velká škoda, že se nepodařilo posunout Lužickou 30ku o týden dříve(byť proti jiným závodům), příští týden i s ohledem na předpověd to vidím dost nereálně. Louky určitě vydrží do většího deště pořád slušně sjízdné i přes větší teplo. Ideální jezdit od kapličky.
Vloženo 17.2.2019 15:41
Děkujeme Michalovi za krásný popis tratí v Horní Světlé. Víc už dodávat nemusím. Malý kousek stopař doházel - kámen - jinak je sněhu všude ještě dost. Za to, že padá jehličí opravdu nemůžeme. třeba ještě nasněží, ale zatím stále na poměry super. Díky, že to oceníte.
Vloženo 16.2.2019 16:53
Ve Varnsdorfu sice řádí jaro, ale na Luži a v okolí je ještě dobrých 40 čísel sněhu. Kam slunce nesvítí, je stopa přimrzlá, náramně vhodná na soupaž. Kam svítí, je sníh měký a propadá se. Jel jsem ze Šébru ke Kaufmannovu buku, stopa ještě pořád dobrá, esíčko pod Bouřným se brzdit nedá, ale na rovině před Bukem to zastaví samospádem. Chtěl jsem jet okolo Rousínova, ale magistrála od Buku je prohrnutá pluhem a nesjízdná. Nahoru na Kobylu ale vede pořád ještě pěkná cesta a to až na Milštejn. Tam to bohužel projeli lesáci technikou a co nestihli lesáci, dodělal expert na čtyřkolce, který zničil celou stopu Milštejn-Naděje, kam by lesáci vůbec nejeli. Od Sirného pramene k chatě Luž je to namrzlé, takže na výběr soupaž - stromeček - klistr. Od Luže k Ptačinci pořád dobrá stopa. Z Ptačince na Šébr ale už hodně zapadané jehličím a místy komplet led. Chtělo by, aby zas napadlo. Každopádně, MOC DÍKY ZA ÚPRAVU TRATÍ! Letos jsem si Lužické hory opravdu užil! Neuvažovali jste o něčem jako samolepky na hůlky za dobrovolný příspěvek 50/100/200 Kč (jako to dělají v Jizerkách)? Já bych přidal a určitě bych nebyl sám.

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory