Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 4.12.2021 19:33
Zdravím všechny. Dnes jsem byl na běžkách na Dolní Moravě. Upravené běžecké stopy, perfektní sníh.
Vloženo 4.12.2021 18:08
Kdyby ta zpráva o situaci ve východních Krušných obsahovala nějaké konkrétní info o úpravě z okolí Cínovce, tak ji sem nepřesouvám... Jinak je asi logické, že tržby z provozu menšího penzionu po nástupu koronaviru těžko umožní financovat aktivity, které třeba v minulosti financovat šlo...
Vloženo 4.12.2021 17:46Přesunuto z Východní Krušné hory
Fišer tradičně bulí jak malá holka a to ještě ani pořádně nezačala sezóna! Kluci na Cínovci jedou bomby bez keců!
Vloženo 4.12.2021 16:57
Honza1949: Jen zdravím - AHOJ :-) Obdivuji tvůj elán a děkuji za zprávy, čtu je ráda. Hlavně mě vždy pobaví: "Tak jezděte!" Mám to určitě na hory podstatně dál než ty. Jizerky mám ráda, ale nenávidím cesty typu "Promenádní", nebavilo by mě pendlovat jen mezi Smědavou a Jizerkou.
Vloženo 3.12.2021 11:55
dotaz k lyžím pro syna s odkazem na éšop se objevil v diskusích na mnoha serverech najednou. pevně věřím, že důvodem je pouze důsledná starost o to, aby syn měl vhodné lyže.
Vloženo 1.12.2021 16:07
K těm sjezdovým lyžím - kolik měří, kolik váží, jak je zkušený lyžař, a jak dlouhý oblouk chce jezdit?
Vloženo 27.11.2021 13:49
Rychlost odpovědi na dotaz ke sjezdovkám myslím ukazuje, že KamZaSněhem.cz je primárně běžkařský web a speciálně mimo sezónu jako poradna pro sjezdaře moc sloužit nedokáže :-)

Nicméně myslím, že na lyžák takové lyže bohatě stačit budou. Ony stejně takové akce v letošní sezóně nebudou žádná velká jistota a investovat do dražšího vybavení dopředu nemusí být taktické...
Vloženo 6.11.2021 16:07
Zdravím. Syn (18) letos jede na lyžák. Budou mu stačit tyto lyže http://trefasport.cz/sjezdove-lyze/541600-sporten-ahv-06-sl-tyrolia-race-evo-14-17-18-velikost-150.html ? Nebo mám raději investovat do dražších?
Vloženo 14.6.2021 9:07
Lyžařské hole;
obecně záleží, co od toho očekáváte. jako úplný zelenáč si vystačíte s tím nejlevnějším určitě, otázkou ovšem je, jak dlouho to vystačení bude trvat. jestli budete začínat a končit jako běžný typický dospělý běžkařský začátečník, měkké botičky, široké běžky se šupinami a výlet s kocháním krajinou, tak na to stačí hůlky za tři stovky v délce podle tabulek pro začátečníky a přinesou Vám spoustu radosti a možná ta pravidelná zimní radost bude trvat až do sešlosti věkem. jestli Vás to chytne trošku "sportovně" a budete se chtít zlepšovat, tak budete časem potřebovat opět hůlky za tři stovky, ale trošku delší, a k tomu možná lyže bez šupin. pak vás začne prudit to poutko držené nadhmatem, a pořídíte hůlky s košíčkem a prodloužíte odraz o délku zápěstí. pak si ujasníte, jestli klasika nebo bruslení (nebo oboje) no a pak do toho možná spadnete a potom půjdete po gramech a budete solit tisíce.
stručně: za tři stovky pro začátek rozhodně ano.
Vloženo 28.5.2021 13:02
Dobrý den,

píšete, že je zde možné ptát se na cokoliv lyžařského tak bych se rád zkusil zeptat na výběr správných holí. Jsem absolutní lyžařský začátečník tak jsem koukal na nějaká srovnání https://www.outdoortipy.cz/lyzarske-hole/ a ceny se pohybují od 500 až do 3000, čemuž vůbec nerozumím. To skutečně mohou mít dražší tak velkou přidanou hodnotu? A vystačím si jako zelenáč s tím úplně nejlevnějším?

Díky.
Vloženo 2.5.2021 15:16
Téma přednosti ve stopě se sice posunulo někam trochu jinam, než jsem očekával, ale nevadí :-)

Když to jde a neomezuji/neohrožuji tím někoho dalšího, taky se chovám podle "zdravého rozumu". Dávám přednost zejména dětem jedoucím v levé stopě (ani nemusí jet dolů), starším lyžařům, větším skupinkám, ale klidně i rychlému borci, když vidím, jak mu to hezky sviští dolů. Abych tím pomohl, je třeba uhnout s větším předstihem. Ale ve chvíli, kdy je okolo mě na běžkařské trati moc lidí (a tím spíš, když část jede klasiku a část bruslí), nebo jde o nepřehledné místo, odchýlení od pravidel může znamenat nepříjemný karambol.

Třeba ta zmíněná situace z Orlických nastala v poměrně nepřehledné zatáčce. Uhnout doprava směrem do škarpy ve chvíli, kdy má člověk přednost, se asi nikomu nechce. Jenže to jediné by bylo bezpečné. Kdybych se vyhýbal doleva směrem do pásu na bruslení, tak bych lyžařem sjíždějícím po té ploše na bruslení (tedy mimo stopu na klasiku) byl vidět až na poslední chvíli a už by se mi těžko vyhnul... Nebo jedna starší vtipná a zároveň smutná vzpomínka z Promenádní v Jizerkách - známé místo, kam se sjíždí z kopce z obou směrů a často to tam jede docela rychle - tady https://mapy.cz/s/hazorateca. Což je mimochodem hezký příklad toho, že nemůže fungovat pravidlo "kdo jede směrem dolů, má přednost". Paní, co jela dolů ve stopě z jejího pohledu po levé straně a rozhodla se, že má přednost, protože jede asi víc dolů, než ti co jedou taky dolů z druhé strany, měla smůlu, že za mnou jel ještě někdo. Já se na poslední chvíli vyhnul ještě v pohodě do škarpy, ale s tím druhým člověkem se srazili. A ještě to pak komentovala tak, že by měla mít přednost, protože je žena....
Vloženo 28.4.2021 21:43
Vážený pane Lukasi B.své dílko uplatněte až budou Jizerské hory vyhlášeny jednou velkou SKI ARENOU kam bude zakázán vstup různým ťapačům,případně turistům z Orlických hor(ehmmm) nebo jiných destinací.Myslím ale že i mnozí mistři Jizerských hor a přilehlého vesmíru budou mít problém s pochopením Vašeho díla.Já turista z Orlických hor se ztotožňuji s panem Pavisem. SKOL
Vloženo 27.4.2021 20:40
milý pane Jirko, co z toho, co jsem napsal, není pravda, co z toho, co jsem napsal, dokážete nějak aspoň trochu věcně rozporovat? dal bych tomu přednost před Vaším bezobsažným rádobyvtipným glosováním. nebudete kandidovat na prezidenta?
Vloženo 27.4.2021 20:10
Re:Lukas B
Teda pane vachmaistr Vy jste hlava.
Vloženo 27.4.2021 12:53
obecně v lyžaři nebo skůtrem vyjeté stopě má přednost ten co jede dolů. o tom diskuse není.
také snad není diskuse o tom, když jsou stopy pro klasiku dvě, potom je přednost v pravé stopě.
když se potkávají dva bruslaři na pásu pro bruslaře a ve stopách okolo pásu nikdo není, tak jednou jedno tempo soupaž po pásu, míjí se zásadně vpravo. jsou-li v místě míjení bruslařů stopy pro klasiku plné a nelze se na pásu bezpečně minout bez omezování klasiků ve stopách, má přednost bruslař jedoucí do kopce (sic!).

diskutovaná a nejasná je situace pro bruslení s jednostrannou stopou, strojově upravené. jizerský region to má ve svých pravidlech jasně, a ono je to jaksi "silničně" logické, míjíme se vpravo a kdo má napravo stopu, ten v ní má přednost. (pozn.: pro skutečné běžce na lyžích klasickou technikou (a ne ťapače) je stopa důležitá do kopce. z kopce soupaž není stopa potřeba a soupažit jde snadno i po upraveném bezstopí.)

a úplně silničně logicky platí, potkávání má přednost před předjížděním (a souběžnou jízdou). nemůžu vytlačit protijedoucího do pangejtu proto, že jedeme v čtyřstupu a žvaníme.

a vůbec, věcí běžecké cti je to, že uhýbá ten lepší a šikovnější (jak už bylo zmíněno)
Vloženo 25.4.2021 2:57
Ahoj, jsem take stara skola, prednost je proste z kopce dolu a to vcetne stredu,to hlavne pro skatetaky, ne hlavu do kolen a makat do kopce jako divej, pianko, pustit ty dolu a odpocinout si, jak je psano. Pro ne ma byt zavodni trat a samozrejme jednosmerna. Udivuje me, pokud je to jinak v pravidlech OPS. Klasiku, ne zadne novinky.Je to i podle zdraveho rozumu, jak take nekdo uvadi. Navrhuji i tuto zmenu do pravidel OPS. Dekuji a skol.
Vloženo 24.4.2021 7:58
Re: Martin Sajal

To, ze ma jizerskaops neco na svem webu neznamena, ze to tak plati vsude. V Orlickych jsem vyrustal, proto mam dodnes posvatnou uctu k vyslapane stope na klasiku. A uz babicka me ucila, ze kdyz jede nekdo z kopce, tak mu uhnu, on mi podekuje a ja si mezi tim odpocnu. Uznej sam, ze turisti v Orlickych nemaji najety ty stovky kilometru jako my v Jizerkach, ani to tak neumi a hlavne tam nikdy nebyvaly takove davy. Obcas fakt vidis, jak se i v dost jednoduchych sjezdech boji. Se strojove upravenou stopou to uz neni tak uplne pravda, ale mistni to nejspis porad maji v hlave.

Pro sebe mam univerzalni pravidlo, ze se uhyba ten lepsi. Obcas se pak stydim, kdyz mi uhne nejaky veteran. To potom veeeelmi uctive dekuju.
Vloženo 23.4.2021 21:36
Tohle téma už tu bylo několikrát. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce. Doslovná citace z pravidel Jizerské OPS https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/

Přesto celkem pravidelně narážím na lyžaře, kteří jsou přesvědčeni o opaku a ještě při tom nadávají. Naposled minulý víkend v Orlických, v nepřehledném místě to málem skončilo srážkou a takovéhle zážitky mě naštvou víc, než nějaký bezohledný pěší návštěvník... Tak zas přemýšlím, jestli se nepustit do nějaké osvěty.

Dotaz: nevíte někdo o nějaké lyžařské oblasti, která má na svém webu pravidla pohybu lyžařů definovaná opačným způsobem, tedy že vždycky má přednost ten, kdo jede z kopce? Kdyby takové byly, asi by osvěta s celoplošnou účinností ztratila smysl...
Vloženo 15.4.2021 20:34
Vzkaz pro Markéta aj., co zmiňují chybějící přímý spoj Praha - Bedřichov (v Jizerkách). Většinou jezdím autem sám, což v pandemii určitě výhoda byla, jinak se ovšem chytám za hlavu, když si vzpomenu na ekologii. Přelidněné hory rád nemám, proto jezdím ve všední den. Pokud to někoho zajímá (asi už z pohledu příští sezóny), nechť pošle kontakt.
Vloženo 10.4.2021 19:35
Vážení mistři Jizerských hor a přilehlého vesmíru,s oblibou si před spaním pročítám Vaše komentáře a říkám si ,,Jirko nejsi na tom tak špatně,jsou i větší volové než ty''.Proto hoši pište,pište. Skol.
Vloženo 10.4.2021 13:34
Myslím že LČR by měly být dobrým správcem lesů, a dobrý správce by měl o les pečovat a chovat se maximálně ohleduplně (to samé platí i pro lyžaře, turisty, kohokoli). Když však vidím, jak občas vypadá těžba, nejlepší slovo pro tuto činnost je "drancování" a to včetně území CHKO.
A také vím, že někteří zaměstnanci LČR vystupují a chovají se stylem "les je náš a my budeme určovat, kdo tam smí a kdo ne". Až se LČR takových lidí zbaví, začne se používat zdravý rozum, pak budu spokojen.
A pokud bude pro ochranu některých živočichů potřeba, aby neprobíhala strojová úprava, je to ok. Pak ale nechci vidět v CHKO ani čtyřkolku, auto nebo traktor kohokoli jiného. Jinak je to pokrytectví.
Prozatím je situace taková, že vytěžené dřevo z Jizerek se vozí do Rakouska, těží se zdravé stromy (ačkoli kůrovcového je všude nadbytek) a to podle mě správné hospodaření není. Lyžaři jsou jen zástupný problém.
Vloženo 9.4.2021 14:02
Ja respektuji vsechny zde uvedene nazory.
Lesy potrebuji peci a zima trva dele nez bylo v poslednich letech obvykle a jejich planovana prace stoji.
Na druhou stranu nejde o nejake umele prodluzovani sezony, ale pripadl novy snih (a pristi tyden nejspis znovu stejna davka ...) a laik jako jsem ja si moc nedokaze predstavit co si v tom lese tento a pristi tyden technika a pesak pocne. Jde jen o tyden max dva ...
Lesy CR jsou statni podnik a pecuji o statni lesy - tj nejsou jen pole nastojato ale plni i rekreacni funkci.
Rozumni lide se domluvi - neco lze nejen prestat hned rolbovat (ale klidne i rovnou vypluhovat) a presto o kousek vedle by slo i nadale bezkovat na upravenych tratich. Preci jen jsme nekde jinde nez za casu Hance a Vrbaty.
Napr soukrome acibiskupske lesy v Krusnych horach tento tyden lokalni upravu dodatecne povolily.
A pokracuji napr i Jakuszyce.
https://lesycr.cz/volny-cas-lese/program-2020-lesu-ceske-republiky/
Vloženo 9.4.2021 13:14
Fascinuje mě sebestřednost některých lyžařů. Kromě ostatních uživatelů (chodců, pejskařů etc.) turistických tras, na kterých se v Jizerkách lyžuje, by z cest teď nejraději vypudili i lesáky, kteří si je postavili a potřebují je k práci. Opravdu máte pocit, že se vám mají zpovídat, protože v půlce dubna potřebují začít v lesích pracovat? Přitom nás lyžaře nikdo nevyhání, jen se bude jezdit bez úpravy.
Vloženo 9.4.2021 10:57
Pane revírníku, ono "chystání" těžby byste mohl více konkretizovat, jinak to má stejnou vypovídací hodnotu jako když se teď "chystám" na letní dovolenou.
Všichni totiž víme, že v lesním porostu je v horních partiích více než půl metru sněhu a bez sněžnic v porostu nic neuděláte. Takže onen zákaz úpravy je pouze kvůli tomu, že si nechcete inkriminovaná místa prohlédnou z lyží nebo skútru, ale musíte tam jet autem. Je to o to smutnější, že se kde kdo ohání ochranou přírody, ale Lesům ČR je to dlouhodobě putna (peníze jsou na prvním místě), čest výjimkám. Tím neviním Vás osobně, hlava chobotnice je až na ministerstvech (životní prostředí, zemědělství, finance).
Vloženo 8.4.2021 19:38
Revírník Berger: z Vašeho textu bohužel není vůbec zřejmé, proč se tyto činnosti musejí odehrávat ještě dva týdny ve sportovně atraktivních oblastech a nemůžete se zaměřit nejprve na ty méně atraktivní tak, aby se mohlo upravovat. Lyžovat se může kdykoliv a kdekoliv nezávisle na vaši činnosti. (s trochou nadsázky klidně i v létě) Bohužel je to bez úpravy turistika a ne sport, o což většině na tomto webu jde...
Vloženo 8.4.2021 19:27
Martin,ano ve sněhu v 90 letech jsme sázeli na Černém Vrchu v listopadu ve sněhu nejdříve příde pochopitelně na řadu těžba a oprava ochrany u stromků ,oplocenek poté sázení práce se chystají i v EVL
Vloženo 8.4.2021 19:12Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
OK
Vloženo 8.4.2021 17:20
Sázení? Ve sněhu?
Vloženo 8.4.2021 17:04
Pro Martin ano chystá se těžba lapáky, kůrovec odvoz dřeva následně sázení prosadby a také kůly na PR a PP dohoda je mezi ops a LČR ještě jednou říkám že na běžky můžou vyjet všichni a tam kde se pracovat nebude bude se na horách dál lyžovat
Vloženo 8.4.2021 16:18
Ptal jsem se na konkrétní práce, např. těžba, sázení, atd. Že o ukončení rozhodlo nějaké vedení, o tom nepochybuji. Proto ještě jednou prosím o konkrétní popis prací, které budou v dalších 2 týdnech prováděny.
Neberte to jako moji kratochvíli, ale už několikrát jsem zaznamenal zákaz úpravy kvůli "práci v lese", přičemž v inkriminované lokalitě se neudělalo buď vůbec nic, nebo byly pokáceny 4 stromy za týden, aniž by byly vytaženy z lesa a úprava stop by tuto práci nějak omezila.