Na otevření soušské silnice pro auta je ještě brzo, vždyť se ještě může zima vrátit. Co koukám do statistik tady
https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/silnice-sous-smedava-bude-uzavrena-do-jara-pristiho-roku-n1152780.htm, nejdřív se otevírala na konci března v roce 2014.
To byla taky podobně "povedená" zima ve své druhé části. Tu sezónu jsem byl na běžkách od začátku ledna 2x, letos jen 1x. V obou případech na to měly vliv i nějaké nemoci, ale i bez nich by to nebylo o tolik lepší...
Dobrý den, soušská silnice pro průjezd aut asi otevřená ještě není že?
Díky
Nemám problém s tím pokud někdo chce zveřejnit nějakou naší společnou fotku¨
Honza 1949
Taky chci moc poděkovat Honzovi za milé a potřebné zprávy.
Honzo, moc děkuji za zprávy a těším se na ně i v příští sezóně. Mohu zveřejnit tvou fotku z Paličníku z 20.ledna? Bylo deální počasí i sníh.
Kdyz obecna diskuze tak obecna diskuze: Optimisticky videno, vzdyt ta Jana se mu svym dotazem, jestli ma rad kozicky vylozene nabizi. :) Jano posli fotku. I kdyz jestli uz nejake skolni vtipy znas uz padesat let, tak asi fotku ani neposilej. :)
Co se tyka Honzy, tak jeho zpravodajstvi nereste. Jestli je nekde z Hejnic/Raspenavy, tak odtamtud mam kamarada a to je proste jiny svet, rano sedne do autobusu, vyveze si na Smedavu, ohlida si autobus zpatky a spokojenost. Neco jako kdyz jablonecaci jezdi do Bedrichova MHD.
Zejména teď v závěru sezóny (ale klidně i jindy, kdy jsou podmínky hraniční) mi přijdou příspěvky cyklistů a pěších výletníků o množství sněhu úplně v pohodě. Nezáleží na tom, jakým způsobem se pohyboval, ale jestli je jeho zpráva přínosná pro lyžaře. A to Honzovy poslední zprávy z pěších výletů byly, stejně jako nedávná výborná zpráva od cyklisty Hlíny starého.
Takže i já se přidávám k díkům Honzovi za téměř každodenní zpravodajství. A mrzí mě, že jsme se kvůli kombinaci nedostatku sněhu v lednu a hlavně únoru a dalších důvodů nezvládli potkat. Příští zimu to už vyjde!
O záporné přidané hodnotě komentů od některých pisatelů už jsem tu psal dřív. Tak snad jen doplním, že nevím, proč vlastně používám množné číslo. Protože to vypadá, že nemístné komentáře podepisované "jana" a "karel" píše jeden a ten samý člověk...
Také moc děkuji Honzovi 1949 za perfektní sněhové zpravodajství pro nás běžkaře! Velmi nám to pomáhá a rád jeho příspěvky čtu. Plně respektuji, že se to někomu nemusí líbit, ale pak přece stačí nečíst to a vyhledat si jiné. Těším se na další sníh a další Honzovo příspěvky!
Také my souhlasíme. Honzovo zpravodajství nám, běžkařům velmi pomáhá. Několikrát jsme ho měli možnost potkat na trati, je to přátelský chlapík, vždy zdaleka zdraví a s každým si rád pokecá. Díky němu jsme navštívili na běžkách Paličník nebo Sněžné věžičky, kam bysme jinak vůbec nevyrazili (bohužel ale ne letos, v minulých zimách). Takže Honzo, za nás děkujeme a stejně jako ty doufáme, že příští zima bude vydařenější, než letošní. A stále piš!
S Lachimem muzu jenom plne souhlasit. Opravdu, Honza 1949 zaslouzil nase velke podekovani. Sve zpravy vklada prakticky kazdy den. Jsou, fakt, optimisticke - nebo zaroven pravdive, navic vetsinou priklada tam fotky.
Naproti tomu, komentare jako ten od Jany k nicemu neprispivaji, zejmena k poznani lyzarskich podminek.
(Odpověď na dotaz uživatele Lachim z 7.3.: Ad Jana.
To byl nepovedený pokus o vtip ? Myslím, že Honza 1949 svými zprávami nám všem velmi pomáhá a zaslouží poděkování. Doufám, že jej nejapné poznámky typu "Jana" nerozhodí.
"Janě" doporučuji, aby se vrátila na servery a profily odkud přišla, tam bude doma...)
Honzo ,už toho bylo dost a jestli chceš dávat někam svoje pocity,tak si zařiď nějaký profil - možností je mnoho a tento nech pro zimní sport a ne pro tvoje vyprávěnky.
Už je to pro pěší. Kolo klepe na dveře.
Slabá zima, no co už. Bude lepší. Určitě si výbavu nechte, ještě budou lepší zimy:-)
Chci poděkovat Honzovi1949 a dalším matadorům za výborné informace o podminkách, které nikde jiné nenajdeme.
Tak to je opravdu konec, Honza 1949 konci. Je to brzo, ale byly takove roky napr. 2014, ale muze se opakovat i rok 2015, kdy to bylo taky takto a po 15.3. napadlo znova az 50cm a jeste se pres tyden jezdilo. Vyhled se dat brat na ten tyden a to zatim vypada spatne. No uvidime, taky jeste uplne nebalim. Zatim je to ale nejhorsi rok za 60 let meho bezkovani.
Dost souhlasu s kolegy. Také to mám nastavené tak, že nemá smysl se snažit lyžovat za každou cenu a v nevyhovujících podmínkách. Když mám možnost se vhodně sklouznout, tak raději, než jít běhat (což lze celoročně bez omezení). Proto také nepohrdnu ani těmi lokalitami s technickým sněhem, včetně malých koleček (když lze přežít běhání na atletické dráze, plavání v bazénu, bruslení na stadionu apod., tak i takové lyžování), jelikož mě ten pohyb na běžkách baví více než jiné aktivity. Ale záleží na okolnostech. Když jsem měl v Praze po ruce dostupnou Chuchli (Vypich), dávalo mi smysl tam zajet na skok i několik všedních večerů v týdnu. Ale někam daleko bych kvůli tomu nejel. V současnosti jsou ty areály s technickým sněhem na Vysočině pro mě zajímavé, když to vhodně spojím s návštěvou domoviny, ale jen tak bych tam přes půl republiky necestoval. Také mám nejraději ty delší jízdy v přírodě, což je analogické ke kolu v létě. Tak se člověk lépe namotivuje (než do úmoru kroužit na krátkém okruhu) a více si to užije, spojí příjemné s užitečným (relaxační výlet do přírody plus sportovní trénink). Tím, jak jsem si Jizerky oblíbil a vytvořil si z jejich návštěv tradici, tak mám patřičný motiv se tam každoročně na běžkách opakovaně vydávat a snažit se tam objet vše co se dá. Což mě právě letos dost mrzí, že se mi to zdaleka nepodařilo a některá známá a oblíbená místa jsem zatím nenavštívil a už to tak bohužel nejspíš zůstane. Jak jsem psal, běžky beru sportovně, pro budování a udržování kondice, ale hranice mezi sportem a turistikou a je neostrá a dost se to prolíná. Asi by se to nejpřesněji dalo definovat a rozlišit dle účelu a motivace, ale i tak není rozlišení jednoznačné. V létě také podobně provozuji cyklo tréninky/výlety. Nikdy jsem nebyl vyloženě výkonnostní sportovec a vůbec jsem s pravidelným sportem začal až dost pozdě (v dospělosti). Pár let jsem to bral vážněji a snažil se zvyšovat výkonnost a účastnit se závodů (běhání a běžky), ale to už je také pryč. Hlavní je ta kondice a zdraví. Běh na lyžích mě však odedávna zajímal i pasivně, pravidelně sleduji TV přenosy závodů, zajímám se o problematiku včetně vybavení, techniky atd. což se přenáší i do mého lyžování. Není mi jedno na čem a jak jedu, snažil jsem se zlepšovat. Tedy pořizovat lepší vybavení, ladit techniku (absolvoval jsem třeba pár kurzů a kempů, naučil se bruslit, lépe si osvojil soupaž apod.). Tedy lyžování subjektivně vnímám nejen jako zimní turistiku, ale více z té sportovní stránky. I když moje výkonnost nikdy nebyla kdovíjaká. Přes léto se rozličným sportováním snažím nabírat kondici na zimní běžky a v zimě na běžkách zas buduji kondici na léto. Jen doufám, že tento model bude pro mě možné provozovat i nadále. Pokud bych se musel běžek vzdát, byla by to velká rána, přeci jen se pro mě staly srdeční záležitostí.
Rozumím těm výhradám k jízdě za tmy s čelovkou. Což sice široce nepraktikuji, spíše jen tak někdy dojíždím poté co vyjedu za světla a včas se do setmění nestihnu vrátit. Každopádně vnímám, že za tmy je viditelnost omezená a vnímání stavu tratě zhoršené. Tedy bezpečné jezdit pouze na bezvadných tratích. V případě vytátých míst, rozoraných zmrzlých tratí apod. je to na můj vkus přílišné riziko. A obecně si to člověk za takových podmínek neužije ani za světla. Neustále dávat pozor, opatrně objíždět a zastavovat se neslučuje s udržováním rovnoměrného tempa a je převážně pro zlost. Ojedinělá krátká přenášení se ještě snesou, ale když toho začne být větší počet tak už je to dost otravné. Než neustále připínat a odepínat lyže, to raději přejít jeden delší úsek vcelku. Ovšem zas ta výhrada bot. Leda vzít turistické, pro ten účel vhodnější. Ovšem v takových zas není dostatečná jistota a cit pro lyže (zejména při bruslení). Záludná je také situace, kdy na již vytátá místa připadne nový poprašek, který je dostatečně zamaskuje, avšak pro bezpečný průjezd nepostačí. Taková místa pak mohou být zákeřnou pastí, zejména za tmy.
Do Jizerek jezdím, protože to mám nejsnáze dostupné (plus ta relativní kvalita tratí). Původně jsem na běžky na hory zavítal pouze výjimečně ojediněle a spoléhal pouze na domácí podmínky. Jenže to byla samá improvizace a nedostatečně intenzivní a spolehlivé co do sněhu. Když se mi zachtělo věnovat běžkám seriózněji, dospěl jsem k závěru, že jediným funkčním řešením je za sněhem dojíždět (na upravené tratě). Dosud to většinou stačilo v rámci tuzemských hor. Jenže pokud není sníh ani tam, je to prekérní situace. O zahraničních lokalitách (Alpy, Skandinávie) jsem již leccos slyšel, ale na mé poměry příliš náročné a nákladné, neřešící můj hlavní problém. Pokud se chci věnovat běžkám pravidelně, potřebuji použitelné tratě co nejblíž domova. Což neplatí ani pro ty Jizerky či další tuzemské lokality. Každoroční pravidelné časté dojíždění za sněhem je nákladné i časově náročné. Pokud bych nemohl nadále spoléhat ani na Jizerky, vypadalo by to s mojí lyžařskou budoucností černě. Cesta autem z Prahy do Bedřichova mi vyjde na 1,5h, na Souš či Jizerku ještě více, Smědava představuje neúnosnou zajížďku. Proto rovněž vážím, zda se mi to vyplatí. A dvojnásob to platí v případě všedních dnů, kdy je třeba vybírat volno v práci. Aktuálně bych klidně vyrazil potrénovat na Bedřichovský stadion, pokud bych to měl po ruce. Ale zdálky se mi to jen tak na otočku tolik nehodí. Podobně mít to blíže, našel bych v současnosti ještě více elánu vyrazit za posledním sněhem na vrcholu Jizerek, ale to daleké cestování můj zápal dost ochlazuje. Nevylučuji, že se ještě přeci jen k něčemu odhodlám, ale při současných špatných podmínkách už by šlo leda o pohodový výlet na běžkách do jarní přírody, na rozloučení se sezónou (která pro mě ani pořádně nezačala). Další smysluplné trénování však není nadále možné, dokud něco víc nepřipadne a tratě se neobnoví (buď zázrak ještě letos, anebo v nové sezóně). Pokud už se vydám takto daleko, též mám nějaká očekávání ohledně času ve stopě a najetých km. I když zkraje sezóny to obvykle záměrně nepřeháním a začínám pozvolna s kratšími jízdami. Teprve spíše v druhé polovině sezóny se dostávám do lepší formy a více si přidávám a zvládám i sem tam nějakou padesátku, jízdu přes celé Jizerky tam a nazpět apod. Obvykle to zkraje sezóny tolik nehrotím a říkám si, že to nejlepší ještě přijde, zatímco na závěr sezóny jsem nejvíc rozjetý, užívám si to a nechce se mi končit. Podle zkušenosti z uplynulého desetiletí se průběh zimy posouval více do jara. Prosinec obvykle nic moc, dlouho se na sníh čekalo a sezóna se pořádně rozjela až po novém roce a nejlepší to bylo teprve v únoru a březnu, někdy se protáhla ještě do dubna. Zatímco letos to bylo nějaké podivné, zima se nejvíce vyřádila již v prosinci (kdy jsem nemohl jezdit ze zdravotních důvodů) a v půlce ledna, zatímco od začátku února nastalo předčasné jaro. V mých nejlepších sezónách (ještě před covidem) jsem zvládal najet kolem tisícovky km (což stále není kdoví co, přitom na to padla většina víkendů plus pár dnů volna navíc). V posledních letech se to vlivem nepříznivých okolností citelně snížilo a letos je to vyslovená bída (kromě počasí navíc zdraví). Pokud by měl takový neblahý trend pokračovat, mohl bych se s běžkami prakticky rozloučit.
Alespoň že mám k dispozici více sportů a aktivit, některé lze provozovat celoročně, některé jsou uvnitř, nezávislé na počasí. Kromě běhání a kola se přes léto věnuji také kolečkovým lyžím. Začal jsem s nimi v době svého největšího elánu do sportovního lyžování, po vzoru profíků pro zkvalitnění letní přípravy. A i dnes jsem za ně rád, jelikož mi umožňují celkově nalyžovat výrazně více, než dovolí krátká zimní sezóna. Jak to jde se sněhem z kopce, tak aktuálně už mám v rámci tréninkového roku více km na asfaltu než na sněhu a obávám se, že při vyplnění černých scénářů to nakonec může být jediné lyžování, co mi zbyde. Zatím jsem jezdil pouze sezónně, ale může se to změnit. Již několikrát jsem pokračoval až do konce kalendářního roku, když zima nepřicházela a čekalo se na sníh. V posledních sezónách jsem byl párkrát v pokušení kolečkové lyže vytáhnout, když se na běžky nedalo. Ovšem ve hře jsou i komplikace a rizika jako případná námraza či posyp na cyklostezkách, vyčkání na jejich jarní úklid je jistější. Když to nejde na běžky, tak se lze pro změnu věnovat jiným zimním sportům, na které jinak nezbývá čas (bruslení na stadionu). Každopádně se nějaký pohyby sport vždycky najde, akorát mě mrzí, že když jsem zrovna správně psychicky naladěný na zimu, kromě jiného i sledováním zimních sportů v TV a pociťuji nutkání vyrazit do stopy, tak to zrovna nejde. Ale co se dá dělat…
Honzo,nemáš tam ještě jeden povedený školní vtip(ten už známe asi 50 let) a mimo tučňáků ,máš rad i jiná zviřátka? Třeba kozičky?
Pro mě je to konec sezóny a jen bych opakoval již napsané. Honza je svůj a jeho optikou to dává smysl, mně ne. Abych trnul, kde chytim kamínek nebo rovnou asfalt, za to mi to nestojí. A desetkrát přenášet už vůbec. Hodně jezdím na čelovku, to je ještě horší, protože toho spoustu člověk prehledne. Předpověď je neúprosná, je načase vytáhnout kolo :-) - slovy klasika "Tak jezděte "
Z mého pohledu je to hodně individuální. Když mám takové podmínky, které byly v horní části Jizerek tento týden, 5 minut od domova, tak jezdím na běžkách skoro každý den. Než mě to omrzí, tak stejně většinou sníh roztaje. A pořád je to pro mě v takovou chvíli lepší, než jít na kolo nebo běhat. Honza to má na Smědavu o něco málo dál, jak se dá dočíst v článku
https://www.emontana.cz/honza-1949-cernoch-snezny-muz-jizerske-hory/, ale pořád dost blízko, aby dávalo smysl jezdit pravidelně.
Na hory to mám ale za ideálních podmínek hodinu a čtvrt autem, za současných tak 2 hodiny. Když už jedu na hory, tak chci strávit na běžkách celý den a ujet něco v rozmezí 35-65 km. Ať se delší cesta pořádně vykompenzuje. A nejezdit při tom pořád na stejná místa. Z čehož plyne, že za současných podmínek mi nestojí za to na běžky jezdit, dostává přednost kolo, běhání a nesportovní aktivity. Možná na začátku sezóny bych měl větší motivaci vyrazit do takových podmínek, ale teď si řeknu, v Jizerkách jsem letos už byl, v Krkonoších bych musel vyjet ke sněhu lanovkou, atd. Na běžkách se považuju za turistu (i když by se to dalo označit i jako objemový trénink pro letní sportování) a baví mě tím, že projedu větší vzdálenost v přírodě, takže i proti cestě do areálů s umělým sněhem u mě vyhraje téměř vždy jiná alternativa. Sportovně orientovaní lyžaři to budou vidět jinak a tipuju, že horší podmínky taky spíš snesou víc na začátku sezónu (pač chtějí trénovat na závody) než v jejím závěru.
Prostě každý je jiný. Honza je optimista, to se dostalo i do tohoto shrnujícího článku
https://www.kamzasnehem.cz/clanky/rozhovor-s-honzou-1949, fotí radši hezká místa (zatímco já většinou ty horší, zvlášť když tam musím zastavit), ale popis reality od ně je hodně přínosný. Nemůžeme od něj chtít zázraky, jako aby sjížděl někam k Bedřichovu a zjišťoval, kam až jde dojet, atd. Kéž by takových lokálních pravidelně přispívajících lyžařů bylo více i v jiných oblastech. S tím, co naznačuje petrxp, souhlasím jen částečně, ale v základu to platí. Jizerky patří mezi oblasti s nejlepší informovaností, na čemž má velký podíl právě Honza, ale v top sezóně i spousta dalších lyžařů. Východní část Krušných hor je podle mě v úrovni informací srovnatelná minimálně o víkendech, tam bývá aktivita rozdělená mezi víc pisatelů, kteří často jezdí delší trasy. Jen tam holt v posledních letech bývá zimní sezóna krátká :-( Slušné jsou i Orlické hory. Naopak třeba v Krkonoších, na Šumavě nebo západní části Krušných hor KamZaSněhem.cz není moc úspěšné. A o to víc si zaslouží poděkování každý lyžař, který se pokusí z těch míst něco napsat. Ať je to sportovní lyžař, zkušený turista nebo lyžařský začátečník, který si třeba ani sám není jist, jaké informace nejvíc pomůžou
Petre, diky za pohled z hlediska sportovnejsich bezkaru. Mam stejny nazor - ted uz to nema cenu. Jezdil jsem Jizerky 3x tydne, ale (a hlavne kdyz se jezdi za tmy), tak nechces najednou narazit na kameny/vytata mista. Nejenom, ze si znicis lyze, ale je to dost neprijemna brzda. Preneseni pres potok atd. je jeste OK, ale chodit v karbonovych botech kilometr pesky je jednak neprijemne a jednak dost zbytecne.
Jizerky jsou uz pohledu upravy nejlepsi v CR, ale i z hlediska prava (kdy neni mozne trate uzavrit a vybirat vstupne) to nikdy nebude na urovni Rakouska / Italie. Proto jezdim 2-3x rocne do Ramsau, Seefeldu, Galvaru, kde je bezkovani jeste na jinem levelu, vcetne umeleho snehu.
Holt pro letosek konec - zacinam jezdit na kole drive, nez v minulych letech.
Koukám opět nějaká kritika na Honzu a jeho příspěvky. To už zde v minulosti bylo a dokonce v ostřejším duchu, až to skončilo mazáním. Abych dal kritice částečně za pravdu, tak mě se některé zdejší reporty z tratí (nejen od Honzy, ale i další) také zdají přehnaně optimistické a mohou působit zavádějícím dojmem, vyvolat u méně znalých nereálná očekávání a následné zklamání. Na druhou stranu se zde vyskytují i zprávy přehnaně pesimistické, líčící situaci hůře, než je, které zas mohou zbytečně odrazovat. Chtělo by to všeobecně dostatek autocenzury a snahy o maximálně objektivní popis situace. Což je ovšem dost náročné a zcela přirozené, že každý vidí situaci poněkud jinak a každý zdejší příspěvek je nutně subjektivní. Při vyhodnocování zdejších zpráv pak nutno uplatnit zdravý kritický rozum a optimálně uplatnit zkušenosti a znalosti místních poměrů. Kdo jezdí do Jizerek pravidelně a více let, tak už to má více či méně zmapované, co kde kdy čekat. Ono je to vesměs stále stejné, rozdíly mezi různě vysoko položenými lokalitami. Problémová místa jsou také pořád ta samá a pro zasvěcené notoricky známá. Akorát začátečník či sváteční návštěvník přirozeně nemá takové znalosti a tápe. Tedy o to víc uvítá přesné a nezavádějící informace. Přirozeně velice záleží na osobní přístupu, jinak to vidí sportovní lyžař, co se chce kvalitně projet na dobře upravené trati, jinak turista, co si chce udělat výlet do přírody apod. Jinak místní, co má hory za rohem a jinak ten, kdo musí do Jizerek dojíždět zdaleka atd.
Jinak se mi rozhodně nezdá, že by Honza zde psal nějaké nesmysly, maximálně to vidí příliš optimisticky a v tom zaujetí přehlíží stinné stránky. Důležité číst (nejen jeho) zprávy pečlivě a správně pochopit. Vyznat se v místopisu, kdo se v Jizerkách dostatečně nevyzná, nechť si vezme na pomoc mapu. Však mě samotnému trvalo pár sezón, než jsem se zde naplno a najisto zorientoval. Samozřejmě v neposlední řadě používat zdravý rozum. Pokud panuje delší dobu teplé počasí a obleva, tak lze logicky očekávat na tratích zhoršené podmínky, a tedy není rozumné třeba brát nejlepší lyže a pak se rozčilovat, že se poškrabaly. Přitom není rozhodující, že někde (ještě stále) panují parádní podmínky, jelikož napřed třeba se na taková místa někudy dostat a projet při tom přes horší místa. A rovněž logické, že za takových zhoršených podmínek konce sezóny nebude vždy a všude dokonale upraveno. A zpátky ke zprávám ze stopy, každá má svou cenu a takové pravidelné informování viz. Honza ještě o to větší. Jaký diametrální rozdíl mezi Jizerkami a některými jinými lokalitami, odkud prakticky nikdo nic nepíše a dopátrat se tamního stavu je velice obtížné a nejisté.
Osobně jezdím do Jizerek za kvalitním lyžováním (když v místech mého trvalého pobytu tak dobré podmínky nejsou, či spíš tam po většinu zimy sníh vůbec není). Nevyžaduji vždy dokonalé podmínky, nějak si poradím, ale fakt že odtud potud. Aby bylo možno seriózně sportovně jezdit (nikoli turistické ťapání), tak je určitá úprava a stav tratí třeba. Snesu leccos, mám i staré lyže do horších podmínek, ale pokud se jede víc po jehličí, větvičkách, hlíně a šutrech než po sněhu, tak to fakt nemá cenu. Naopak hluboký neupravený sníh vyžaduje poněkud jiné vybavení a styl lyžování, než vyznávám. Hodně ledovaté tratě či zmrzlé oraniště je zdraví nebezpečné, to vůbec nemusím. Ojedinělá menší vytátá místa se dají akceptovat. Ale když je třeba lyže sundávat každou chvíli, tak už to je opruz. A chodit pěšky s lyžemi v ruce přes delší úseky beze sněhu rovněž. Nehledě na to, že sportovní (závodní) boty nejsou k delšímu chození dělané a zbytečně se tím ničí. Takový režim už pro mě není dostatečně uspokojivý, abych kvůli tomu vážil dalekou cestu do hor. Raději zamířím jinam, kde sníh ještě je (včetně uměle zasněžených areálů), samozřejmě s ohledem na dopravní dostupnost (mám své limity, jak daleko jsem ochotný cestovat). Anebo holt chtě nechtě zůstanu doma a budu se věnovat jiným sportům. O posledním víkendu jsem si v Jizerkách ještě pěkně zalyžoval, ale místy už to bylo dost na hraně a nyní tam již z mého osobního pohledu nemá smysl na běžky jezdit, dokud znovu nenapadne více čerstvého sněhu (ještě letos, nebo až v příští sezóně). Naděje umírá poslední, doufejme, že letos zima ještě neřekla poslední slovo.
Pro Karla. Je to opravdu jen pro jedince jako je Honza. Ja uz skoncil v lednu, dokud to slo z Bedrichova, nechce se mi z Liberce jezdit na Smedavu nebo Jizerku. I tak byly zpravy i z Bedrichova jak to jde, kdyz to neslo. Je pravda, ze jeste dneska krouzi nadsenci v Bedrichove po stadionu. Ale kdyz se jim to libi nebo Honzovi kolem Smedavy, tak at jezdi. Urcite ale nema nic spolecneho se "Smedavou" a nikoho tam nelaka. Ja osobne jsem ji uplne odepsal a rovnez tak Knajpu po zruseni sezeni uvnitr. Neco si vzdy vozim s sebou v batohu. Ale verim, ze nekoho nastve, kdyz jede podle Honzy do raje a skutecnost je peklo. Ale Honza je velky optimista a to je dobre. Ale myslim , ze od pondeli uz plave na BerzdorferSee. Hold koncime 25. unora. Ja uz s rozumem 30. ledna. Ale uz v roce 2014 to bylo to same, i v roce 2015, tam se dalo vratit jeste na tyden v puli brezna. No uvidime, potrebovali bychom ten Bedrichov alespon zdvihnout o 500 vyskovych metru.
Kájo, Kájo,
stačí dojít trochu dál a výš od Smědavy a vše se v dobré obrátí .... :-)
Za mě podmínky nahoře za 1 minus !!
Za mlada jsme chodili za sněhem pěšky i několik kiláků a taky neremcali.
A být ve všední den na sněhu ba na lyžích je radost i kdybych měl jezdit po asfaltu :-))
Trapné jsou zprávy těch pisatelů, kteří nenapíšou nic konkrétního (kde že bylo to samé přenášení?) a jen nevhodně komentují užitečné zprávy ostatních...
Klid Kájo! Koukej na svět pozitivně a radost ze života se ti vrátí!
bylo to hodně špatné,samé přenášení a led.Nechápu toho Honzu,jeho pochybné zprávy jsou opravdu trapné,hlavně,že se prezentuje a píše nesmysly. Poravdě podobně láká lidi aby jeli na Smědavu a tam dělali utratu v hospodě.Dejte si to ostatní dohromady.To není dobré.
Tak letos už asi prd....😟
Beskydskojavornicka magistrala nikdy nebyla,neni a nebude. Tento nazev vymysleli chytre hlavy kvuli dotacim. uz 90 let existuje v literatuře ,mapách a průvodcich Beskydska magistrala hlavní hřebenovka Beskyd od Mostu u Jablunkova po Vsetín a proto je taky značena červenou turistickou značkou. Druhy hřeben je Javornicka magistrala vedouci s Cadce ,Melocik Kasarne,Kohutka az po Lidečko. Dále je nesmysl mít devět Beskydskych magistral pro běžkaře.Tak jak maji Krkonoše,Jizerky,Sumava jednu magistralu tak i Beskydy maji jednu magistralu a to hlavni hřebenovku.
Martin Sajal: Ano, ten sjezd k Protržené bývá záludný, často tam je vypluženo a vydřeno (podobně jako na zde nedávno diskutovaném Kristiánově) a dole minimum prostoru k bezpečnému zastavení (pokračovat rovně znamená pád do bývalé přehrady). Obvykle jsem tudy jezdil v opačném směru, dolů jen ojediněle. Obecně vnímám na masových závodech kontroverzi, že nepříjemné sjezdy (našlo by se jich jistě výrazně více) bývají paradoxně nejnáročnější pro ty nejméně zdatné na konci startovního pole (rozježděno a vypluženo od těch rychlejších před nimi). Ale s tím těžko něco dělat, vyjma bezpečnostních opatření (upozornění, zmiňované sítě apod.).
Oddělení startu a cíle jistě není zcela vyjímečné (dokonalý přehled nemám). Problém je přitom ta logistika (přeprava účastníků a jejich vybavení mezi oběma prostory). Potřeba zajistit, aby každý v cíli mohl ihned vyzvednout zavazadlo se svými věcmi na převlečení (v zimě o to naléhavěji než v létě). Tam kde jsem to zažil, tak se pytle vybíraly na startu a do cíle byly včas převezené. Což by zřejmě v případě tebou navrhované trati bylo reálné (vzhledem k času strávenému účastníky na trati). Kromě již zmíněných si vybavuji ještě další vlastní zážitek z Jilemnické, co se daný rok jela nahoře na Mísečkách. Zázemí závodu bylo na Dolních M., odtud na Horní M. jezdily busy. Na stadionu si každý mohl odložit věci do úschovy a po závodě vyzvednout a následně se vrátit busem nazpět na základnu.
petrxp: Pravda, na ostrou zatáčku pod prudkým sjezdem k Protržence jsem si nevzpomněl. Přestože jsem tam jednou potkal i vrtulník, který transportoval někoho, kdo zatáčku nevybral ze srázu pod ní. Tam by musely být minimálně ochranné sítě.
Start na jiném místě než cíl mi přijde na jednu stranu taky logisticky složitější, na druhou stranu množství závodů Ski Classics to tak má. Jak zde již diskutovaná Marcialonga, tak Vasák a některé další tradiční závody na severu. Ale sleduju je maximálně výjimečně jako divák, takže do detailů z pohledu závodníka nevidím vůbec.
Tak čistě technicky lze jistě leccos viz. K. ovšem stěží ekonomicky a ekologicky obhajitelné viz. Martin Sajal. Něco jiného je ta skromnější verze na prvních několika km, to už mi smysl dává. A rovněž obecně zasněžování nějakého kratšího okruhu, intenzivně využitelného pro tréninky, závody i lyžování veřejnosti. Z mého pohledu nastejno jako provozování zimních stadionů, krytých bazénů apod. Ovšem na masový dálkový závod typu Jiz50 nepoužitelné. Takový podnik nutně vyžaduje přírodní trasu na horách, která reálně bude vždy závislá na přírodním sněhu a tedy zřejmě řešení buď přírodě přizpůsobovat, anebo akce za nepříznivých podmínek rušit. Což se jistě může v budoucnu stávat častěji. Ovšem statistika není přesná předpověď. Klidně může přijít třeba několik špatných sezón po sobě a pak zase více na sníh bohatých. Fakt, že pokud by se závod zbavil vazby na profi seriál, poskytlo by to více organizační pružnosti. Na druhou stranu by to znamenalo obětovat zas jiné aspekty, tedy volba priorit. Rovněž tak ohledně závodní trasy. Přípustnost jejích změn byl poskytlo více manévrovacího prostoru při snaze závod uskutečnit za nepříznivých podmínek. Na druhé straně je argument tradice (byť současná trasa není původní a v minulosti docházelo k jejích změnám) a porovnatelnosti výkonů. Byť na závodní časy má vliv více faktorů, jako sněhové podmínky či mazání (včetně aktuální revoluce se zákazem fluorových vosků).
Návrh alternativní trasy od Martina Sajala zajímavý. Na první pohled si vybavuji akorát jednu zradu v podobě nebezpečného sjezdu k Protržené přehradě. Každopádně přesun masy startujících na Souš by byl logistický oříšek. Samotný start na Souši by mi však přišel pohodovější než v Bedřichově (dlouhá rovina místo okamžitého zúžení trati do prudšího stoupání). Podobný koncept závodu (start a cíl v jiném místě) mi obecně nepřijde optimální, ale za vhodných podmínek se to dá uspokojivě provést. Zažil jsem několikrát, na suchu Běchovice a na běžkách dvakrát Šumavský skimaraton. Kdy se startovalo na Modravě (kam lidi převezly busy ze zázemí na Kvildě) a cíl byl na Kvildě. Ovšem to byly lyžařské závody s řádově nižším počtem účastníků, než na Jiz50.
Jo, urcite by se dalo neco vybrat v hornich partiich, ale ani dnes uz by to tam nebylo nic moc a nevime co dalsi leta. Problem je v tom, aby se to jelo s hobiky soucasne. Pokud se to roztrha, nema to smysl. Take s terminem se neda "soupat", kalendar je pevny a byl i uspech dostat se do tohoto unoroveho terminu. Tak budto bude snih a pojede se to na klasicke trase ( take by to chtelo pevne kilometrovniky a dat presne 50km) nebo pri neprizni pocasi zrusit. Jak uz jsem psal, vubec se to nebude libit vedeni Ski Classics a obavam se vyrazeni se serialu, kde jsme dokonce v Grand (ctyri nejlepsi).