Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 13.4.2021 19:56
Pár čísel nového sněhu, který schoval špatná místa, ale neupraveno, jen stopa projetá lidmi, sníh pomalejší, ale parádní.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 13.4.2021 12:55
Dobrý den, nevíte jak to bude s úpravou stop okolo VD a okolí. Popřípadě v jakém stavu jsou stopy na bruslení a klasiku po chumelení. Vzhledem k návratu zimy by byla velká škoda to ještě nevyužít. Děkuji za odpověď.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 13.4.2021 18:30
Ahoj všem - dá se někde zjistit, zda se plánuje úprava na víkend? Dík moc....
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 13.4.2021 11:38
Dobrý den, nemá někdo aktuální informaci z Orlického Záhoří? Dle předpovědi to vypadá, že by se snad o víkendu (16.-18.4.) mohlo vyrazit na běžky. Budou upravovány nějaké trasy nebo už definitivně ukončili sezónu?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.4.2021 4:51
Dobrý den, myslím si, že půjde. Včera ráno Šerlich - VD okruh. Pravá strana celkem v pohodě, dole přemrzlý sníh, jehličí. Levá strana je horší, vytátá místa (ještě se dají projet bez sundání lyží), ale hlavně rozdupáno od pěších. Klasická stopa je (přemrzlá) na celém okruhu, skate spíš jen pravou stranou. V týdnu má chumelit a bude zima, takže sníh bude :-). Pokud to ještě protáhnou rolbou, tak by to bylo super. Jinak spíš už jen pro nadšence.

(Odpověď na dotaz uživatele Iveta z 11.4.: Ahoj...myslíte že to půjde ještě příští víkend?
Díky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.4.2021 7:32
Včera z Luisina Pod Jelenku už na B lyže, při sjezdu opatrně, hlavní hřeben ale parádní na klasiku i skate. Minimálně týden to ještě půjde.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.4.2021 22:00
Chtel bych touto cestou poděkovat rolbařům, chlapi, díky,že jste to letos ještě nezabalili....
Pátek z Luisina údolí Pod Homoli a zpět. Dnes z Šerlichu na VD a dále na Peticesti a zpět. Stopa ráno tvrdá, svistelo to parádně.
Sezóna nekončí, tak se těším na další poježdění a pivko u okýnek. Skol.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.4.2021 15:43
Dnes ráno z Mezivrsi na Serlich. Cca do 10.00 byl sníh tvrdý, rychlý, potom začal meknout a byl docela pomalý. Stopa upravena od Peticesti oběma cestami pod Homoli, okruh kolem VD až k Serlichu. Z Mezivrsi na Peticesti neupraveno, kolem poledne už bylo potřeba pod Komarim vrchem sundavat. Jinde občas vytata místa, která se dala objet.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.4.2021 13:31
Dneska ráno od 8 do 11.30. směr Luisino údolí - Pod Jelenkou - Velká Deštná - Masarykova chata a zpět a paráda. Až po 10.30 to začalo měknout ale jinak na 10. duben paráda. Malinké úseky údoli - Jelenka už asfalt, ale zatím v pohodě.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.4.2021 8:01
Ráno ze Mlýna,přes Bukačku na Vrchmezí a přes Polomský kopec zpět na Mlýn.
Včerejší úprava rolbou stále dobrá,Vrchmezí neupraveno,ale sjízdné.Občas na trase kameny a tráva.
Lyže jsem nikde nesundával.
Na duben velmi dobrý.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.4.2021 13:14
Hoši rolbaři...jste opravdový borci !!! To jaké jsou upravené stopy, paráda. Příští týden má sněžit, takže sezóna pokračuje! 1. 5. oslavíme ve stopě na Pěticestí:-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.4.2021 12:55
Lukáši, podle Mapy.cz, dnes ráno úprava v rozsahu Polomské sedlo, Šerlich, okruh VD, Homole, Pěticestí obě cesty. Uvidíme, jestli se přidají i Říčky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.4.2021 14:22
Ahoj, tak jestli dneska upravili nebo upraví jak se píše, tak věřím že to bude ještě parádní lyžovačka. Jinak včera ve čtvrtek odpoledne trasa Šerlich-Pěticestí a zpět paráda, na horním parkovišti ani jediný auto, nadýchanýho sněhu dostatek, neměl jsem ani pocit, že by to nějak měklo. Klasická stopa vyjetá v pásech po čtyřkolce. Z Pěticestí dál na Mezivrší nebylo ani šlápnuto, nebo kompletně zaváto.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.4.2021 12:04
Šerlich - VD- dále po hřebeni: Sněhu stále dost, ideální na klasiku, bohužel na bruslení chybí úprava, jinak by to opravdu nemělo chybu.
Nevíte, jestli před víkendem budou upravovat?
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.4.2021 21:59
Dnes z Luisina údolí na V.D. Super podmínky. Jestli ještě vyjede rolba - budou borci. A v pondělí může nová sezóna začít...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.4.2021 15:47
Stejna trasa jako Kici, jen o 2 hodiny pozdeji a stopa uz byla proslapnuta v cele trase. Stopa byla sice v novem prasanu, ale oproti patku byl podklad mnohem tvrdsi a pekne to jelo. Za me super svezeni a dokonce kurvicu stop bylo mene nez v patek...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.4.2021 13:57
Ze Šerlichu na Pěticestí a zpět. Nový sníh 3 - 6 cm, dalo se bruslit, i když byl podklad od chodců trochu rozbořený, stopa byla po Homoli. V 9 hod. na VD teplota -2 C, ve 12 hod. už +4 C. Na Pěticestí to jelo krásně, zpět už sluníčko měnilo strukturu sněhu, takž to už tolik nefrčelo. Sněhu bylo dostatek, všechny cesty byly zasněžené, ale 3x jsem si přeci jenom trochu škrtnul o asfalt. Bufety na VD i Pěticestí byly otevřeny.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.4.2021 8:15
Ráno čerstvým skoro prašanem(asi 3 cm) jsem prošlápnul stopu ze Šerlichu
na Velkou Deštnou.Všude krásně bílo.Všechen holý asfalt zasněžen.
Ještě to jde.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.4.2021 18:16
Serlich - 5icesti, dekuji za upravu, dnes rano projeto stopovacem v cele trase! Skoda, ze snih uz byl hodne mekky, stopa se trochu borila, ale na pocatek dubna parada. Misty trochu spinave od jehlici, ale snehu vsude dost. Bohuzel upravene stopy v okoli VD uz stacilo par debilnich pesaku totalne rozdupat!!! Az tohle zitra primrzne bude sjezd pod Jelenku na zlamani vazu!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 31.3.2021 20:46
Serlich - Peticesti (vychodni cestou) brzo rano zmrzle na kost, povolovat to zacalo kolem 8. Svezeni hezke bez vytatych mist, po rozdvojku kolem V. Destne a na zapadnich ubocich hodne jehlici po vikendovem vetru.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.3.2021 17:55
Dneska dopoledne od Šerlišského mlýnu na Vrchmezí. Až po odbočku k prameništi Bělé bylo výborné svezení. Dále na Vrchmezí bylo na cestě množství kamenů a de facto nesjízdné (ale tak to v této lokalitě bývá běžně). V průběhu dopoledne se tvrdá trasa na místech, kam svítilo slunce stávala břečkoidní. Během celé cesty jsem nikoho nemíjel. Těm co mohou doporučuji, čím dříve ráno, tím lépe.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.3.2021 16:53
Dnes super, rano od 8 hodin ze Šerlichu na Anensky a zpet. Serlich-peticesti uplna parada, zasluhou upravy z minuleho tydne.
Diky za upravu
Jiri
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.3.2021 15:11
Podobná trasa jako Mišous, tedy ze Šerlichu na Zakletý a druhou stranou od Pěticestí zpět. Výborné svezení! Tvrdá stopa na klasiku, po včerejším dešti přes noc vymrzla a do rána vše pocukrováno prašanem, v nižších partiích jen lehce, ale pod hřebenem ke Kunštátu 2-3 cm nového sněhu. Dlouho jsem se tak výborně nesvezl! Nikde nebylo žádné vytáté místo, ale vzhledem k očekávaným teplotám to bude příští víkend na hraně...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.3.2021 14:58
Dnes ráno z Luisina na Pěticestí a okruhem zpět. -2°C, lehce pocukrováno. Cca první kilometr už poměrně hodně jehličí na zledovatělém podkladu a jeden vytátý flek, který se dá objet. Od Jelenky pak paráda, sněhu všude dostatek, z pátka upraveno. Tipuju, že tak za týden to na pár tradičně kritických místech odtaje (mezi Homolí a Pěticestím na bunkrovce).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.3.2021 7:28
Ráno na Šerlichu už plus dva stupně,ale včerejší úprava krásně přimrzlá a rychlá.
Kolem Velké Deštné nádhera.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.3.2021 20:44
Z serlisskeho Mlýna, pořád pěkné svezení, na slunci pomalé
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.3.2021 19:33
Šerlich - Deštná - Homole - bunkrovkou Pěticestí, přes Korunku zpět. Všude krásně sjízdné klasikou i skejtem (jen kolem V. Deštné rozryto od pěších, ale to je bohužel skoro zbytečné psát, je to pořád; nedaleko Korunky je zatím malé vytáté místo), od Jelenky přes Korunku na Pěticestí nová úprava.
Děkuju těm, kteří mají "pomáhat a chránit", že pomáhají a chrání jinde, kde je to potřeba, a neberou pár přespolním epidemiologicky neškodnou radost ze života. A té dnes bylo!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.3.2021 9:12
Včera z Červenovodského sedla čerstvě projeté stopy okolo Bukovky, krasný čistý nový sníh, prvotřídní úprava i na skate. Na druhou stranu k Suchému vrchu to myslím bylo projeté taky. Parkoviště na sedle okolo desáté hodiny bylo naplněné tak z poloviny.
(Odpověď na dotaz uživatele jop z 23.3.: Ahoj, nevíte jestli projížděla rolbička a jak to vypadá na skate z Červenovodského sedla? Díky)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 23.3.2021 22:23
O. Záhoří-Pěticestí super stopa, Pěticestí (bunkrová magistrála) -Homole jen starší úprava, Homole - Korunka opět orgasmus. Po práci dvě hoďky, promazal jsem, ale nádherný loučení. Zejtra naposled. Dík Karle, ketos nádherná zima
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.3.2021 21:31
Šerlich,polskou stranou na Vrchmezí ,Deštné.
Úprava zachumelená , ale to vůbec nevadilo.Jelo to nádherně až k Nároďáku.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.3.2021 20:20
Ahoj minuly tyden jsem tam byl na skate..kdyz neni trenink tak je tam volny vstup..telefonoval jsem panovi z arealu a ten mi rekl no problem..🙂
(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 14.3.: Ahoj chci se zeptat zda nekdo nevite jak to funguje na okruhu v Letohradu (jel jsem kolem na kole a videl sem ze tam bezkuji) ale nevim jestli je to jen pro trenink biatlonistu. Dekuju)
Podorlicko
Vloženo 23.3.2021 19:45
Čerstvě protaženo jen pod jelenkou na pěticestí, zbytek pouze z víkendu.
ale dá se jet krásně všude, jak klasika tak bruslení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.3.2021 14:07
Vše protaženo, podmínky skvělé! Šerlich, Velká Deštná, Pod Jelenkou, Pěticestí a zpět. Jako kdyby začínala zima!

(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 23.3.: Nevíte někdo, jestli bylo dnes protaženo Šerlich - Pěticestí?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.3.2021 18:12
Excelentní!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.3.2021 22:13
Dnes TOP uprava na skate i klasiku, Serlisky mlyn/Vrchmezi/kolem V. Destne/Luisino ud./Peticesti. Vcera byla upravena i cesta ke Korunce a cele O. Zahori.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.3.2021 12:37
Nestojí, aspoň mimo víkend ne... včera čerstvě protaženo od Záhoří.. Jelenka, k Homoly a ke Korunce, to byla lahůdka po tom jet... chumelenice to trochu přikryla... pořád krásný prasan...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2021 19:10
Zrovna jsem se probudila ve svém okrese bez hor, na sedačce u televize a zdálo se mi, že jedu od Čihalky po Knížecí a kusu Polomské, je tam asi 15 cm nového sněhu a prošlápnutá stopa na klasiku. Ten sen byl hodně hodně živej.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2021 14:36
Včera projela rolba z Deštného přes Luisino údolí okruh okolo Velké Deštné, hřebenovku do sedla Pod Homolí a objela také Homoli. Do rána na to napadalo dalších 5 cm prašanu. Dnes dopoledne jela rolba z Orlického Záhoří - projela cestu k Pěticestí, do sedla Pod Homolí, přes Jelenku a dolů na Bedřichovku. Podle GPS upravila také okruh v Orlickém Záhoří, ale po loukách to určitě na stopu nebude. Nebyl tam podklad a vykukuje tráva. Lepší podmínky jsou podél lesa, kde místy zůstal starý sníh. Stále jsou sněhové přeháňky, chvílemi vydatné, takže i dnešní stopa zapadává.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2021 13:33
Velke diky a tleskam rolbarum do Destne za dnesni/nebo vcerejsi upravu. Rano mi to opravdu spravilo den. A pro sebe jsem si potvrdil, ze ty prispevky na upravu maji smysl.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2021 12:18
Vyjet se tam dá, parkuje se tam také, ale oficiálně je tam dočasně osazená značka zákaz vjezdu.

(Odpověď na dotaz uživatele Malda z 19.3.: Měl by někdo info jak to vypadá na Kolowratském parkovišti na mezivrší ... jakože jestli se tam dá zajet, nebo je to ponechaný osudu a zapadaný ?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2021 8:39
Jejda! Taková nádhera tam nebyla celou zimu! Snad to do pondělí vydrží! -:)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2021 7:31
Báječný dárek nejen Pepíkům! Deštenská rolba perfektně upravila oblast od Šerlichu až na Pěticestí. Veliké díky! Koupím další známky na podporu úpravy tratí.
12:06
12:55
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.3.2021 9:49
Odpovím si sám: V Orlickém záhoří není dostatek sněhu a úprava okruhů neprobíhá, na hřebeni naopak sněhu bohatě. V neděli podvečer lehce pod nulou a sněžení. Na relativně stále tvrdém podkladu je 5-10 cm nového sněhu (vlhký až prachový). Šerlich - Deštná lepší, dál na Homoli pak občas měkčí. Celkově to šlo, lepší než jsem čekal. Kéž by ještě proběhla nějaká ta úprava. Foto od Jelenky.
(Odpověď na dotaz uživatele Mišous z 13.3.: Nemáte nějaké nějaké info, jak to vypadá na hřebeni? Případně nevíte, jestli okruh v Orlickém záhoří ještě funguje? Díky!)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.3.2021 19:29
Jo, tak je to trochu offtopic, ale Letohrad patří do Orlických hor a biatlon k běžkám, takže i já se připojuji s poděkováním za fantastickou sportovní kariéru a za skvělou reprezentaci!
Ondro, děkuji za napínavé chvíle u biatlonu a parádní výsledky. A přeji hodně štěstí Tobě i rodině v další životní etapě!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.3.2021 15:06
Jeste jednou moc dekujem ct sport za velmi dojemnou rozlucku s Ondrou moravcem podekovani a zdravice dalsich sportovnich legend.Ondro stastny zivot ve sportovnim duchodu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.3.2021 13:56
Zdravim fanousky biatlonu a z letohradu.dnes se loucime na programu ct sport s poslednim mohykanem,legendou ONDROU MORAVCEM.DEKUJEM.
Zimni sezona ukoncena pandemii covidu a uzavrenim okresu 28.2.at pristi je bez problemu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.3.2021 18:41
Máš to napsané od Fandy, nevím proč se ptáš znovu? Já to mám přes jeden katastr a proto jsem to ani nepokoušel a počítám, že to máš ještě horší, jinak by jsi se neptal. Bude to všude stejné a já tvrdím, že to tak mělo být už v létě a třeba v Jizerkách to vypadalo jako na Truppenübungspaltewaffenss dle hesla: rozkaz zněl jasně...!
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 6.3.: Nevíte, jak je to s policejními hlídkami v Deštném a ololí?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.3.2021 8:51
Z Luisina na Peticesti, překvapivě perfektní sníh, manšestr pokryt 2 cm nového, občas jsou ještě vidět drážky. Od Homole dál je asi 7 cm nového prasanu, i tak jsem to projel skatem, lepší klasikou. Asi 3 místa s plotnou, jinak super. Zpět jsem zajel na Malou Deštnou, všude paráda, poprvé ani jeden pěšák 👍🏼. Škoda končit sezonu
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.3.2021 7:41
Zdar, Šerlich - Pěticestí, parádní svezení, odpoledne snad všechny druhy sněhu od ledových ploten, přes krásnou rolbu (zadní cesta od Homole k Pěticestí), až po špinavý a turisty rozdupaný sníh. Jen bacha pro "přeskatastrové", na parkovišti u Šerlichu jsem byl legitimován příslušníky. Viděl jsem je ale kontrolovat i dole v Deštném a okolí sjezdovek. Předpokládám, že o víkendu si budou chtít vynahradit ty "parkovací" služby ze zimy, tak ať vás to poslední svezení nepřijde draho.
Hřeben Orlických Hor

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory