Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 19.2.2024 10:49
Ještě fotky k předchozímu příspěvku. Foceno v neděli 18. 2.
11:42
11:45
11:45
12:13

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.2.2024 10:43
Pěkné jarní lyžování mezi Velkou Deštnou a křižovatkou Pod Homolí. Upraveno rolbou, rozdupáno pěšáky. Přístup asi nejlépe ze Šerlichu (viz popis v předchozích příspěvcích). Z Luisina údolí jsme šli skoro celou cestu pěšky (jet se dá rovinka ke srubu).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.2.2024 7:25
Ze Zakleteho na VD. Z Peticesti severní stranou. Na začátek dubna dobrý:-). Mezi 5cestim a Homoli 2 asi 200m úseky na přenášení, několik kratších úseku, které se daly přejít po trávě, horší cestou ram, protože vytata místa byla ve sjezdech. Od Homole na VD sněhu ještě dost, místy jehličí, pas na bruslení upravený od pesaku a zmrzly. Proč tam lezou? Ale i tady místy začíná vykukovat podklad
8:41
9:47
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.2.2024 21:45
V Orličkách upravena pouze část ze Šerlichu na Homoli. Místy celkem v pohodě a pěkný firn, místy hodně jehličí. Od bufetu na Velké Deštné zadní cestou k Šerlichu lze tak cca 2,5 km, poté v lese už zcela nesjízdné. Sjezd na Homoli celkem v pohodě, druhá část hodně špinavá s jehličím. dvakrát jsem se pokoušel jet dál na Pěticestí severní cestou, ovšem vždy jsem to vzdal. Neupravené, jehličí, na traverzu potoky a velké plochy nutné přenášet v mokřínách. Takže nedoporučuji. I ta trasa z Homole k Šerlichu na některých místech mizí doslova před očima, ale v pátek a sobotu (16. a 17. 2) to místy bylo pěkné svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.2.2024 15:16
Dneska z Šerlichu severní cestou (tudy pěšky) na VD, dál pak Pod Homolí, Pěticestí (severní cesta na straně k Orlickému Záhoří) a zpět. Je potřeba jít pěšky z parkoviště cca 300m nad rozcestí běžky/pěšky a pak už se dá jet. Zhruba od místa, kde se napojuje "zkratka" z parkoviště. Cestou na VD je pár vytátých míst, ale lze objet, nebo přejet po ledu. Úsek Pod Jelenkou -> Pod Homolí je parádní. Dál pak na Pěticestí několik menších přenášení, ale sněhu stále dostatek. Úterní úprava pomohla. Škoda, že neproběhla i z Říček. Ale podklad stále tvrdý a jelo to dobře. Po zkušenosti z víkendu jsem ani nezkoušel jižní cesty.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.2.2024 8:37
Novou lanovkou v Orlickém Záhoří jsme se nechaly vyvézt ke Koruně, jely směr VD - perfektně upravené i na skate bez problému. Pak okruh okolo Malé Deštné, nutno cca 300m přenést jinak to šlo. Tak neváhejte!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.2.2024 14:37
Z Serlichu pod Homoli. Nenechte se odradit. K odbočce pěšky/běžky se dá tak napůl. Pak dnes parádně upraveno - stopa i pro skate. Firnový parádní lyžování. Bez ledu a vody.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.2.2024 9:25
Na tu bídu (ale je únor 🤷☝️)..., od parkoviště po "Pruský roh" mizerný...hodně jehličí a vytátá mista která se ale daji ptojet po proužku ledu, to saména dvou mistech u srubu a na jednomu Malé D., pak už docela slušný....a kdyby to projela rolba (od srubu aspoň po Korunku ), tak by to bylo luxus 😇, ale takhle tam byla trošku oranice 🤷 - sněhu dost
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.2.2024 12:38
Nástup ze Šerlichu prvních 800 m horší. Slabá vrstva sněhu/ledu s jehličím, před rozdvojením pěší a lyžařské trasy vytátá místa, na horších lyžích jdou přeťapat po pruhu ledu. Na lyžařské cca v polovině nutno přenést 200 m, pak už sněhu dost. Trasa pro pěší je hodně rozdupaná, i tam jsou místa, která se přejíždí jen po úzkém pruhu ledu, ale není nutno lyže sundávat. Od Velké Deštné do sedla Pod Homolí již souvislá vrstva sněhu od 10 do 40 cm. Stále patrné stopy na klasiku od sobotní úpravy. Pruh pro bruslení bohužel tankodrom po sobotním nájezdu pěšáků. Celé dopoledne sníh tvrdý přimrzlý s lehkým popraškem nového sněhu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.2.2024 18:44
Dnes byla zprovozněna lanovka z Orlického Záhoří až na běžkařskou hřebenovku pod Korunu. Takže máme všichni, při věčně ucpaném parkovišti na Šerlichu, alternativu pro nástup do stopy. Kvituji vyjádření starosty Špinlera, že nebudou v zimě vozit pěšáky a doufám, že to tak opravdu bude. Skol!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.2.2024 18:00
Dnes po 14. klasika Serlich- vpravo - VD -Pod Homoli- zpět kolem VD dolů pravou pro pěší. Parádní firn. Jelo to rychlé. Stopa mělčí, ale dobrá. Pro skate místy oranice, mekkci. K rozcestí pěšky/běžky špinavý. Na VD sem tam jehličí. Jen krátký úsek v lese jsem přes led a špínu přenášela. VD - Pod Homoli dobrý. Z VD pěší cesta par uzlkych průjezdu, jeden 5metrovy ledoasfalt. Šlo projit. Škoda, že včera nebo aspoň ráno někdo z lyžařů nenapsal zprávičku. Bylo to příjemné překvapení. Ze začátku i se sluníčkem.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.2.2024 13:18
Jel jsem včera odpoledne 9.2. z Šerlichu na Peticesti a zpátky. Sjízdné to ještě je. Místy je ale hodně jehličí, místy led. Přenášet jsem musel jen jednou cca 5m úsek. Některé úseky byly kupodivu hezké. Každopádně to je na horší lyže a žádné pěkné svezení to není..
(Odpověď na dotaz uživatele Tony z 9.2.: Také bych rád poprosil někoho o aktuální info,jak vypadá hřebenovka v Orlickych horách,děkuji moc za info!)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.2.2024 17:29
Ahoj, včera přes noc něco napadlo, takže dnes nahoře nějaký sníh byl a dokonce kolem poledne ještě začal padat znovu. Je tam jen jeden úsek v lese, kde je spíš led a jehličí než stopa, ale jinak se to dá. Jen to teda není upravený rolbou.
(Odpověď na dotaz uživatele Zdenda z 8.2.: Zdravím, neví prosím někdo jak vypadá trasa od Masarykovi chaty směr Velká deštná? Děkuji za info)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.2.2024 20:21
Ahoj, docela to šlo. Od parkoviště na Šerlichu je dost jehličí, kolem Velký Deštný a hřebenovka kolem Jelenky a Koruny byla velice dobrá.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 5.2.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá po víkendovém dešti? Zbylo aspoň kus hřebene sjízdného, nebo je to už bez šance do dalšího sněžení?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.2.2024 22:50
Ahoj, je to špatný, led a trava, sníh zbyl snad jen na sjezdovce a i tam jezdi uz jen nejvetsi nadsenci nebo blazni.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.2.2024 19:18
Smutný pohled na tratě na Sucháku ve srovnání s víkendem 2 týdny zpátky...
11:39
11:50
12:29
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 3.2.2024 17:50
Šerlich - Velká Deštná - Pěticestí.
Včera sice mlhavo a odpoledne se sněžením, ale tvrdý podklad, na něm pár centimetrů pomalejšího nového sněhu - téměř ideální podmínky pro klasiku i skate.

Dnes úplně jiné podmínky. Trasy sice protažené pro dnešní Orlický maraton, ale po noční oblevě tratě všude odměklé. Počasí jen pro skalní, k ranní mlze a větru se kolem 11:00 přidalo mrholení a později i déšť. Vzhledem k předpovědi budeme i tak zítra vzpomínat, jak bylo dnes na horách krásně...
2.2. 10:27
2.2. 10:36
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.2.2024 6:25
Vcera od 11,00. z parkoviste od Hanicky, pesky az k bunkru, pak stopa skvela, poprasek noveho snehu, az na Peticesti, super 😊👍
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.2.2024 23:12
Dnes běžky od 15h..z parkoviště Mezivrší -Pěticesti - Homole- Deštná. Poprašek nového sněhu a krásná stopa a bruslení taky super. Od Haničky nevím.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 31.1.: Jak to vypadá se sněhem na trase od parkoviště Tvrz Hanička směrem na Pěticesti dik)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.2.2024 12:59
(Odpověď na dotaz uživatele KR z 1.2.: Prosím, když jsou ty závody, kde jinde se dá běžovat? Nějaké jiné fajn trasy? Děkuju)

Na druhé polovině hřebene od Homole po Annensky vrch. V sobotu to asi ještě trochu půjde, má pršet jen málo, na neděli hlásí už regulérní celodenní slejvák.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.1.2024 18:36
Dnes vyšla i zpráva, že od čtvrteční půlnoci do neděle bude parkoviště na Šerlichu pro veřejnost uzavřeno. Pro závodníky budou jezdit autobusy z Deštného. Nástup z Luisina údolí možný bude, ale vzhledem k uzavření Šerlichu tam bude asi masakr. Trasa závodu povede od Šerlichu přes Jelenku hřebenovkou do sedla Pod Homolí, zpět po bunkrovce přes Korunu a Jelenku, vyústí ve stoupání od Lovecké boudy do sedla Pod Jelenkou, dál pojede do kopce do Velké Deštné a lyžařskou trasou zpět na Šerlich. Dlouhá trať pojede 2 kola. Pokud se tam budete pohybovat, je třeba jen dávat přednost závodníkům, hlavně ve sjezdech, protože oni jezdí velmi rychle a může jet i skupina, takže přimotat se jim do cesty by mohlo být nebezpečné. Podrobné informace o časovém harmonogramu sobotních i nedělních závodů, včetně map trati najdete na https://www.ski-tour.cz/propozice/orlicky-maraton.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 30.1.: Lucie, děkuji za info ohledně závodů. Má tedy cenu jet někam jinam? Například Luis. udoli? Děkuji.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.1.2024 20:24
Jen malé info pro všechny ohledně víkendu. Orlický maraton je přesunut na Šerlich, tož myslete na to. Takže my, co se neúčastníme, máme tento víkend smolíka.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.1.2024 11:02
Z Mezivrší až na Šerlich stále velmi slušné podmínky, obě strany hřebene. Ze Šerlichu na Vrchmezí sjízdné, ale již značně ledovaté a špinavé.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2024 20:36
Dnes od horní stanice lanovky v Deštném přes Luisino Údolí, Pod Jelenkou, Pod Homoli, Peticesti a zpět. Pouze od HS lanovky do Luisina Údolí led, ale dál uvedená trasa nádhera, úplně souhlas s předešlým příspěvkem, který cituji. Dost tvrdé, ale ne ledové, hezky to jede, je to rychlé. Nádherný den, kdy je smutno, že končí.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2024 18:21
Díky Lence za info.
Z Panského pole na Mezivrší a zpět rychlý skate. Až po Haničku led, ale skate možný, dále již sníh. Včera Suchý Vrch, kde i chůze byla obtížná, samý led.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2024 8:53
Na mezivrší lze vyjet autem, včera v 11 ještě volna místa. Silnice je pokryta ujezdenym sněhem.
Jela jsem z Panského pole, lyže jsem vynesla kousek pod Haničku, pak už skoro čistý sníh, u Anenskeho vrchu nejhezčí část jako vždy, prašan.
(Odpověď na dotaz uživatele Josef z 27.1.: Byl jste dnes někdo na Haničce nebo Mezivrší? A dá se na Mezivrší vyjet autem?
Díky.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2024 8:32
Je to dost tvrdé, ale ne ledovaté. Hezky to jede, je to rychlé.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 27.1.: Dobrý den, zítra tam chci vyrazit s dětma. Je to hodně tvrdé, ledovaté nebo ok? Díky za info. M)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2024 20:27
Dnes VD, pod Jelenku a Pod Homolí, nádherné svezení. Jak už tu někdo psal, velké díky rolbařům za stopy a úpravy přečuhujících větví . Též jsem přispěla . Stopy zmrzlé, ale boží svezení . Dnes jsem přijela ve 14:00 hod. Parkoviště sice plné, ale mezi auty volná místa.
14:31
16:14
16:33
17:54

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2024 13:10
Okruh okolo Velké Deštné dnes krásné svezení na upravené stopě.
Dík rolbařum a borcům co řezali větve čnící do stopy 👍.
Hned jsme přispěli na úpravu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2024 17:11
Hřebenovka upravená snih rychlý, pozor na cyklisty a psí sprežení!!!
Silnice na Luisino Údolí a celé parkoviště silně namrzlé!!!
Hřeben Orlických Hor

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory