Hřeben Orlických Hor – běžky

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní nazvanou Říčky a Rokytnice v Orlických horách a okolí – zde byla dlouhodobě rozdělena oblast hlavního hřebene Orlických hor. Toto rozpůlení se však ukázalo jako nepraktické, protože množství lyžařů volí pro své výlety na běžkách trasu mezi…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 8.12.2021 17:01
Info pro skate: Šerlich - Pod Jelenkou: strojově upravé a úžasné svezení. Pod Jelenkou - Homole: pouze soupaž bruslit nešlo vůbec, jen stopa a hluboký sníh, fakt velká dřina. Homole - Pěticestí: Bylo znát úprava z víkendu pod cca15cm napadaného čerstvého sněhu, bruslení bolelo ale šlo to. :-) Vše dnes vykoupilo Azuro!!!
Klasici měli všude stopu víceméně v dobré kvalitě po celé trase.
Vloženo 7.12.2021 20:27
Deštné - Šerlich - Velká deštná - Deštné. Po ranní úpravě v podstatě dokonalé. Manšestr skoro v celé délce. Až na pár krátkých míst (níže) na jedničkové lyže. Díky chlapům a ženám v rolbě!
Vloženo 7.12.2021 18:18
@Pavel: neupravený úsek mezi Jelenkou a Homolí? No, to je trochu nepříjemnost, na kterou se snažím upozorňovat několik let. Bohužel, každé ze středisek si tak trochu hraje jen na svém písečku, ikdyž jsou čestné výjimky a občas si vypomůžou. Ano, vím, tento úsek "patří" do trasy upravované Záhoráky. Ale ti mohou vyjet jen když mají dole pod kopcem dostatek sněhu, což je o 2-3 týdny kratší dobu než by mohl být úsek upraven. Nabízí se v mezidobí např. střídat úpravu sudý/lichý týden mezi Říčkami a Deštnou. Ale nikomu se zřejmě nechce do zvýšených nákladů. Pravdou však je, že z mého pohledu mě mnohem více trápí nevyřešené kolize s pěšími. Naštěstí trasa mezi Jelenkou a Homolí je hodně frekventovaná a alespoň amatérsky prošlápnutá je většinu sezóny.. :)
Vloženo 7.12.2021 9:34
Trasa od parkoviště u Masaryčky na Pěticestí. Sněhu dost, upraveno od pátka, jen mezi sedly Pod Jelenkou a pod Homolí - lidová tvořivost, sjízdné jen na klasiku, sjezdy docela riskantní. Opět se opakující situace, kdy jedna rolba skončí Pod Jelenkou a druhá začne až Pod Homolí, to rozum nebere. Škoda. :-(
Vloženo 5.12.2021 23:40
Trasa Národní dům - Sedloňovský Červený kříž - Údolí Bělé - Šerlich - Velká Deštná - Lousino údolí - Studený vrch - Kozí chlívek - celkem 22 km.
Stopa prošlápnutá celou trasu (viditelně po úpravě rolbou v předchozím dní), ale po nočním sněžení. Super část od ND až na Údolí Bělé, potom jakžtakž až k Lousinu údolí, poslední část nic moc. Na začátek prosince skvělé podmínky! Přikládám odkaz trasy + pár foto... https://mapy.cz/s/nasuponaku
9:10

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 5.12.2021 20:22
Okruh na Záhoří není upraven.
Vloženo 5.12.2021 17:41
Dnes Mezivrší směr Hanička super podmínky. Ale problém s parkováním. Automat na placení zaseklý a nešlo zaplatit a vjet. Takže proto se parkovalo na krajnici, takže pozor na zapadané okraje.
Vloženo 5.12.2021 16:58
Po nočním sněžení jsem to riskl z Haničky, ale chyba lávky - cesta z parkoviště až k pevnosti vyhrnutá až na šutry. Asi tam ještě budou těžit... Takže příště z Mezivrší. Kapacita parkoviště dostatečná, ale určitě raději zaplaťte, dnes tam zase 2 borci šetřili a zapadli do pangejtu, jak tam je tradicí..
Vloženo 5.12.2021 16:23
Doplňuji report níže o fotky - busem na Šerlich od Nároďáku v 9:49 (v buse do 10 lidí). Trasa Šerlich - okruh kolem Velký Deštný a pak směr Vrchmezí a dolů bunkrovkou - všude na Áčkový lyže. Na klasiku perfektní, na skate asi horší, moc to nejelo. V noci napadl prašan (měkčí, pomalejší, ale svezla jsem se hezky), hezky uježděné od lidí, stopa vyjetá. Úprava proběhla v pátek. Na začátek prosince naprosto fantastické podmínky, i když celý den mlha ;-)
10:21
10:33
11:01
12:02
Vloženo 5.12.2021 12:32
Od Narodili k Bukacce, do Mlýna a na Vrchmezí....super na skate i klasiku, 5 cm nového na páteční úpravě... žádný pěšák a jen 2 psi....Na horách v zimě nechoď pěšky, vem si radši běžky. Ty tvoje šlápoty, to jsou jen trampoty, nediv se pak běžkaři, že vezme te sukovici po palici 😀😀
Dotaz Vloženo 5.12.2021 17:42
Zdravím,funguje už letos běžecký okruh v Orlickém Záhoří?
Zodpovědět
Vloženo 5.12.2021 10:11
Ze střediska v Říčkách směr Mezivrší a dále na Haničku, dolu z kopce už ne. Sněhu dost i na jedničkové lyže, klasika i skate. Jako obvykle rozšlapáno od pěšáků, ale dá se.
Vloženo 4.12.2021 18:43
Parkování pod Masarykovou chatou okolo 7hodiny bez problémů, kolem 12 hodiny bez šance, směrem na VD je stopa jak pro skate, tak pro klasiku, tak to pokračuje až k Jelence, ale k Homoli je to neupravené, je tam projeto od 4kolky a nechalo se jet ve stopě 4kolky ) ale bylo to dost o ničem ) až k Homoli a tam je upraveno, až k Pěticestí a zpět takové kolečko.Sněhu je dost, jel jsem áčkový lyže. SKOL
Vloženo 4.12.2021 13:59
Národní dům - Vrchmezí - Šerlich - Údolí Bělé - Šerlišský mlýn - Národní dům
Nádherě vyfrézovaná stopa na klasiku. -2 až -5 st. , modrá extra , klouzalo to jako po másle. Problém pouze na hřebenu (Vrchmezí - Šerlich) - Poláci (zřejmě díky lanovkám na hřeben) často dupou ve stopách - škoda.
Vloženo 3.12.2021 17:16
Caves, muzes od Narodaku. Dnes jsem byl, upravene, super.
(Odpověď na dotaz uživatele Evina z 2.12.: Zdravím, silnice na Šerlich je z Deštného dobře upravovaná? Po loňské dubnové klouzajdě se bojím. Díky za info a krásné lyžování.)
Vloženo 3.12.2021 13:47
Děkujeme za luxusní úpravu...Páteční dopoledne paradní jak na skate tak i na klasiku..palec nahoru. Krasné podmínky.
Vloženo 2.12.2021 19:33
Z Šerlišského mlýnu na Polomský kopec sněhu dost. Jen žádná stopa. Prošlápl jsem to na Polomský kopec a zpět. Rolba už by to mohla klidně projet.......
Šerlišský mlýn 0 stupňů. Sníh parádní.
Vloženo 1.12.2021 22:30
Podle webu říček chystají víkendovou úpravu rolbou i z jejich strany a to o Homole po Mezivrší.
Vloženo 1.12.2021 20:40
Ski Heil! Výborná zpráva přišla od rolbařů z Deštného, tento pátek ráno vyrazí upravit stopu kolem jejich střediska! Parádní začátek nové sezóny!!!
Vloženo 30.11.2021 18:38
Z Mezivrší směrem na Annu. Už dostat se na Mezivrší bylo velké dobrodružství, sice je tam nová silnice, ale pluh tam letos asi ještě nebyl, s řetězy to ale šlo celkem dobře. Byl jsem tam sám, tak jsem auto nechal před parkovištěm, abych v případě zapadnutí nemusel řešit ještě závory (stovku Kolowratům jsem ale raději i tak uhradil :) ). Ve vánici jsem vyjel směrem na Annu, ale v hlubokém sněhu to bylo spíš trápení, navíc je to prašan, takže hůlky šly často až na cestu. Vydržel jsem to jen ke srubu Průsek a pak se vozil tam a zpět ve vlastní stopě, což byla vzdálenost tak akorát, aby mi stopa nezapadala novým sněhem. To už bylo celkem příjemné běžkování. Tak snad na víkend vyjede rolba, je tam nádherně, jak uprostřed zimy.
Vloženo 29.11.2021 20:58
Okolo 15:30 h. ze sedla Šerlichu hřebenovkou na Velkou Deštnou skatem. Celkem paráda. Přes 10 cm sněhu už slušně ujetého. Jen na začátku rovinatějšího úseku v nejužším místě díky stromům méně sněhu - vykukuje pár kamenů, tak 30 metrů opatrně. Jinak supr. Skoro 4 pod nulou.
Vloženo 29.11.2021 20:24
Na béčkové lyže. Většinou slušná prošlápnutá stopa na klasiku. Skate nedoporučuji. Pozor před rozcestím pod Homolí: před sklopenou závorou je málo sněhu a štěrk. Chce to brzdit hodně předem.
(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 29.11.: Nemá někdo informaci, jak to vypadá se sněhem mezi Šerlicem a Annenským vrchem?
Díky. Marek)
Vloženo 2.12.2021 12:30
Většinou je upravovaná v pořádku, ale neplatí to 100%. Minulý rok jsem tam zůstal stát v koloně za autem, který nezvládlo na čerstvým sněhu a náledí vyjet nahoru. Na silnici se v podstatě nedalo stát na nohou. Najednou jedno auto nahoře začalo klouzat dolů a ťuklo do jinýho, který skončilo ve stromě. Jinak ale byla silnice vždy sjízdná bez řetězů.
(Odpověď na dotaz uživatele Evina z 2.12.: Zdravím, mám technický dotaz: silnice na Šerlich je upravovaná a v pohodě sjízdná i pro poseroutky? Díky za info, po dubnové klouzajdě se trochu obávám.)
Vloženo 29.11.2021 11:46
Luisino údolí - Pod Homolí a zpět; -2 °C, asi 10 cm sněhu, na hřebenu vyjetá stopa od lyžařů; na horších lyžích příjemná lyžařská turistika.

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 25.4.2021 12:45
Šerlich-Peticesti-Zaklety a zpet.
Vcera super, dnes rano hodne hrbolate a rozdupane ( lepsi bylo jet ve stope nez skate). Od Homole severni stranou zacatek “upravilo auto”..... za mne posledni bezkovani, velke diky rolbarum z Destneho! Skol
Vloženo 25.4.2021 5:12
Vcera za me posledni jarni lyzovani. Luisino-5cesti a zpet. Od parkoviste z Luisina k Jelence cca 1,5 km bez snehu, hrebenovka popsana v predchozich prispevcich. Velke PODEKOVANI rolbaruv za upravy v teto podivne sezone i vsem, kdo sem pisi info. Skol
Vloženo 24.4.2021 17:59
Dnes slo dojet az na Peticesti po severni strane, v zaveru se muselo 2x prenaset, ale jinak byl snih docela rychly. Zpatecni cesta po jizni strane k Homoli spatna volba, tam uz chybi hodne snehu. Svezeni ale na podminky bezvadne. V nedeli uz to bude asi nappsledy..
Vloženo 24.4.2021 15:38
Serlich - Peticesti. Na datum bezva svezeni. Od Homole po pruske strane uz jsem ale musel 3x prenaset lyze a druha strana uz je hodne mizerná. Ale treba mezi Serlichem a Homoli jsem nesundaval ani jednou a misty musi byt stale pres 30 cm. Snih Vsak mizi pred ocima a zitra jedu naposledy... super sezona lockdownu navzdory. Dekuji rolbarum za super podminky a vsem slusnym navstevnikum hor za ohleduplnost. Skol!
Vloženo 23.4.2021 19:52
Dneska krásné projetí na Velkou Deštnou a směr Pěticestí a zpět. Jedno přenesení, super podmínky. Do 1. 5. 2021, to musí vydržet. Všem pěkný den.
Vloženo 23.4.2021 13:34
Kolem půl deváté skate Šerlich - Homole. Podklad přimrzlý, na tom 1-3cm poprašek, už je to poměrně rozbité, ale dá se. Východní cestou na V. Deštnou je potřeba asi třikrát kousek přenést, západní zatím plně sjízdná. Celkově už na několika místech zčásti vytáté, vše je vidět, pozor při sjezdu z V. Deštné na Jelenku. Foto 1,2,3 - Mezi Šerlich a V. Deštnou východní cestou. Foto 4 - Sjezd na Jelenku, Foto 5 - Z Jelenky dál na Homoli.
8:36
8:36
8:38
8:38

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

O oblasti

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní nazvanou Říčky a Rokytnice v Orlických horách a okolí – zde byla dlouhodobě rozdělena oblast hlavního hřebene Orlických hor. Toto rozpůlení se však ukázalo jako nepraktické, protože množství lyžařů volí pro své výlety na běžkách trasu mezi Šerlichem a Pěticestím na Říčkami, tedy zasahující do obou někdejších oblastí. Nově je tedy celý hlavní hřeben Orlických hor (tedy geograficky Deštenská hornatina) jednou společnou oblastí, vedoucí od Olešnice a Čihalky na severu až po Rokytnici nebo Bartošovice na jihu. Patří sem samozřejmě i všechna místa ležící pod hřebenem, ze kterých se dá na hřebenovku na běžkách vyrazit. Vedle již zmíněných obcí jsou to například Sedloňov, Orlické Záhoří, Zdobnice nebo Neratov.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory