Deštné v Orlických Horách a okolí – běžky

Zajímavá běžkařská oblast v okolí Deštného v Orlických horách, kterou jsme měli pracovně označenu jako severozápad Orlických hor, vybízí k hřebenovým výletům. Hřeben Orlických hor s bonbónkem v podobě nejvyššího vrcholu Orlických hor Velké Deštné je úchvatný. V Deštném se najdou zajímavé tratě i přímo z náměstí, jsou to místa,…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 29.11.2018 8:50
Automaty na běžkolepky a DMS jsou určitě fajn, ale došlo také k nějakému posunu ve vymahatelnosti uchování upravených stop? Posledních několik let pravidelně přispívám na stopy a rok co rok jsem svědkem jak jsou strojově upravené stopy rozšlapané pěšáky nebo rozježděné čtyřkolkáři nebo lesáky. A všude jen krčení ramen, zmařené úsilí spousty lidí a náprava v nedohlednu...
Vloženo 28.11.2018 18:28
Bohužel na lyže to ještě není. I když se při pohledu z podhůří zdají hory bílé, je to jen námraza. Na asfaltu z Šerlichu k Velké Deštné je souvislá vrstva čistého ledu. Na svážnici pod Velkou Deštnou jsou asi 2 cm zledovatělého sněhu a to jen uprostřed, protože koleje jsou rozježděné od aut.
K letošním novinkám také patří nové automaty na prodej běžkolepek a možnost posílání dárcovských sms na úpravu tratí. Jeden automat je na okruzích v Deštném, druhý na Šerlichu. Tak už aby napadlo, ať se využijí.
Vloženo 27.11.2018 11:41
Zdar, tak už mám mazat prkna?
Vloženo 20.11.2018 8:45
Schi Heil! Do nové sezóny! Tak kdopak už číhá na Šerlichu? Nojo, ještě jenom poprašek... Ale koukám, pár novinek, nový design stránek - děkuji, lepší, moderní, to je příjemná změna. A pak, nejsem úplně jist, mrknul jsem na postavení roleb a tras v Orlických a zdá se mi to či je tam nově zakreslená upravovaná stopa kolem Baernwald/Neratova? Možná se už tak těším, že tam chci vidět, co už tam dávno bylo... :)
Vloženo 11.4.2018 21:21
Děkuji, také......Hradec Králové
Vloženo 10.4.2018 8:29
Děkujeme všem kdo se podílí na úpravě běžeckých tratí.Letošní sezona byla opravdu skvělá.Děkujeme
.Také díky patří těm, kdo nás ovšem informovali.Jmenovitě pan Prouza a pan Dufek Díky V.U.Pardubice.
Vloženo 8.4.2018 7:57
Jindro, díky za zprávu. Měl jsem ještě chuť to zkusit, ale už by to bylo trápení a obava o lyže.
I tak to byla bezvadná sezona a děkuji všem přispěvovatelům za aktuální postřehy a taky všem, kteří se podíleli na úpravě stop za skvěle odvedenou práci! A v prosinci (nebo ještě lépe už v listopadu) Skol!
Vloženo 8.4.2018 7:11
Dnes brzy ráno z Šerlichu pravou stranou na Velkou Deštnou(sněhu dost, místy tráva) a levou stranou zpět(sněhu méně,často asfalt).Určitě naposled a určitě nedoporučuji,Na běžky už to moc není.
Vloženo 3.4.2018 20:49
Pořád krásné svezení.....Šerlišský mlýn - velká Deštná a zpět....
Vloženo 3.4.2018 13:44
Také jsem neodolal a o Velikonočním dopoledni vyrazil ze Šerlichu na Pěticestí a zpět. Od šerlišského pasu je to dost špinavé od jehličí, ale s nastoupanými metry špína ve stopě brzy mizí. Překvapilo mě bezvadné svezení, dosud bez přenášení. Celkem málo lidí, což bylo fajn. Jediným negativem zůstali pěšáci z předešlých dní a zvlášť nějaký idiot, kterému se to v měkkém sněhu bořilo, tak vyrazil od Homole až na Pěticestí ve stopě pro klasiku a celou ji zničil. (ani neví jaké měl štěstí, že jsem tudy nejel o den dříve...)
Vloženo 2.4.2018 19:53
Dnes z Šerlichu,polskou stranou na Vrchmezí,na Polomském kopci odbočka po Hřivnáčově cestě až na Ostružník(málo sněhu hodně jehličí),zpět na Polomský kopec a bunkrovkou dolů až na konec lesa k Deštnému(nedoporučuji - místy dost jehličí a zase někdo zkoušel kam až dojede autem - takže čtyři koleje).Kde není jehličí - paráda i na bruslení.Nahoře sněhu dost.Děkuji za čtvrteční úpravu - stále dobrá.
Vloženo 1.4.2018 11:18
O kamínky si je neodřeš, ale jehličí a špína občas je, pár míst led a asfalt, ale minimálně, myslím že ano.

(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 1.4.: Ahoj, je na hrebenu jeste dostatek snehu na nove lyze? Diky)
Vloženo 31.3.2018 20:24
Tak na to jak hlásili špatné počasí tak to bylo nakonec dobré i s pěknýma panorámatama ale bez slunce, pršelo až od 16 hod a asi to bude na celou noc. Takže ze Šerlichu přes Velkou Deštnou k Homoli dobrý, ze začátku špína ve stopě, dále na Pěticestí zleva dobré, zpět k Homoli klasicky to bylo více špinavé v lese a místy odtáté místa, odpoledne měkké, obě občerstvení fungovali. V zhledem k oteplení příští víkend nevím nevím.
Vloženo 30.3.2018 15:49
Dnes ve 13 hod. Šerlišský mlýn ,Polomské sedlo, Masarykova chata pěkné svezení na skate.Kam se dostane sluníčko byla trasa měkká jinak pěkné svezení.Teploměr na Masaryčce ukazoval + 6 stupňů.
Vloženo 29.3.2018 22:14
Dneska kolem poledne super. Od Masaryčky přes Vrchmezí a dolu na Šerlišsky mlyn dnes rano upravena stopa (jen u odbočky na pramen Bele asi deset metru nesjízdných). Na hřebenu přimrzlo, niž už to bylo měkči. O víkendu budou určite ještě dobre podmínky.
(Odpověď na dotaz uživatele Milcek z 29.3.: Čau, jak to dnes vypadá, půjde to ještě přez víkend?
Díky za info...)
Vloženo 29.3.2018 6:14
Bylo to mokrý, měkký a oproti víkendu pomalý, ale pořád dobrý podmínky. Bez ohledu na výjezd rolby to ještě o víkendu půjde. Zatím pouze v jednom místě náznak asfaltu, ale jinak bílo. Super sezona
Vloženo 28.3.2018 20:39
Nevím, jak pojedou rolby, ale dnes v podvečer bylo nachumelíno, v 18h sněžilo, trať měkká, ale zachovalá (stopa na klasiku stále držela). Sněhu stále dost. Šerlich sedlo-Velká Deštná
(Odpověď na dotaz uživatele eva z 28.3.: Dobrý den.Nevíte někdo jak pojedou rolby na velikonoce,povelikonocích jestli bude ještě ůprava tratí zDeštného.Děkuji. Eva)
Vloženo 27.3.2018 20:00
Dnes v podvečer v okolí Velké Deštné.Napadlo cca 3 cm nového sněhu,vše krásně bílé.Jelo se dobře.
Vloženo 26.3.2018 19:29
Dnes v podvečer z Šerlichu,polskou stranou na Vrchmezí a bunkrovkou do Deštného(dá se dojet až nakonec lesa).Cestou zaznamenány čtyři úpravy stop.Páteční úprava z Deštného stále výborná,polská rolba dnes upravila stopu od sjezdovek na Vrchmezí a po naší straně až na Polomský kopec,tam rolba odbočila po žluté k Polomu.Cesta od Čihalky projetá teréním automobilem až na Sedloňovský kříž,tam otočka a jelo se zpět.A od Deštného nahoru taky teréní auto až do čtvrté zatáčky,kde to vzdalo.
Za první dvě úpravy děkuji,jelo se výborně.
Vloženo 26.3.2018 7:04
Ahoj, 22. - 24. jsem jela Bunkrovkou na hřebeny. 25. sjezdovka v Deštné. Perfektní sněhové podmínky! Velký dík rolbařům!
Vloženo 26.3.2018 12:26
Díky rolbařům - skvělá úprava na celém hřebeni, minimum dupačů a 4kolek, takže téměř nejlepší víkendový skate celé zimy! V oblasti Deštného nástupy možné už pouze z Šerlišského mlýna, Šerlichu nebo Luisina údolí, níže už bez sněhu.
Vloženo 24.3.2018 20:18
Jel jsem skatem,zde je prehled zajimavych mist: Serlich-Jelenka: krasne tvrdy podklad, Serlich-Vrchmezi, Jelenka-Peticesti: porad velmi slusne, zadna kriticka mista, jen se to trosku borilo na odpolednim slunku, Peticesti-Pod An.vrchem: tady se to bori vic,mozna tam uprava probehla jiz drive?, u prvnich bunkru smerem na Hanicku to doporucuji otocit, tam to je boj s jehlicim, siskami a oranici, tam to nejede ani z kopce. Resume: v poledne na V.Destne +2°C, snehu temer vsude dost, vetsinou cerstve upraveno (1 stopa klas.a skateoidni mansestr), vetsinou plnohodnotne, t.j.nikoli "jarni" lyzovani, ja osobne nadsen, chvalim rolbare
Vloženo 24.3.2018 15:36
Krátce a stručně: jedno z nejlepších lyžování letošní sezónu! Skvělé stopy od rolbařů z Deštného, Říček a tentokrát i Kunštátu. Díky za fajn zážitek!
Vloženo 22.3.2018 16:05
Od Šerlišského Mlýna Pod Jelenku nádhera na skate i klasiku v 9 ráno - 4 C počasí paráda. Lepší podmínky než v zimě
Vloženo 22.3.2018 8:38
Na perfektne upravenou trasu sice neco napadalo ale i tak luxusni podminky i na skate, hlavne diky krasnymu pocasi.... Lidi uz je min takze na Serlichu uz se v klidu parkuje.....
Vloženo 21.3.2018 15:45
Byl jsem v podvečer skate ze Šerlichu, Velká Deštná, Pod Jelenkou paráda, ve spod jen místy led. Dále směr pod Homoli trošku horší pro SK8 na začátku klesání. Pak po bunkrovce paráda až na 5ticestí. Zpět severní stranou k Homoli špatný, místy jazyky a max. na projetou klasiku ale jen asi 500 m, jinak se dalo i na SK8 jakžtakž.
Vloženo 20.3.2018 13:46
Rolbou z Deštného dnes upraveny stopy v úseku Luisino údolí, Jelenka, Velká Deštná, Šerlich, Vrchmezí, Šerlišký mlýn, Sedloňovský vrch - Bunkrovka na kraj lesa nad Deštným. Přibližně od 900 m n.m. je asi 5 cm nového prašanu. Na hřebenech přímo pohádkové lyžování, jakoby tu o víkendu ani žádná vichřice nebyla.
Vloženo 19.3.2018 20:29
Vzhledem k tomu, kolik popadaných stromů je v lesích všude okolo Deštného, budou některé s největší pravděpodobností i na bunkrovce. A pokud ne, tak tam bude určitě velmi silná vrstva větších či menších větví. Pokud na běžky, tak nejjistější bude asi hřebenovka. Foukalo tam o trochu míň, než v Deštném a není tam tolik stromů. Úprava stop je taky nejistá. Skončily jarní prázdniny a taky mohou být popadané stromy i na trase od sjezdovek na Luisino údolí a na hřebeny.
(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 19.3.: Ahoj, zítra se chystám do Deštné. Nevíte jak vypadá Bunkrovka, prosím?)
Vloženo 16.3.2018 19:12
jj, rolba dneska moc smyslu neměla, vydrželo to asi 3 hodiny a po obědě přesně dle předpovědi začalo valit a během chvíle napadlo 10 cm a fičí a padá dál.

Když jsme u toho rolbování, jak už bývá zvykem mezi Jelenkou a Homolí Záhoráci nevyjeli. Mám námět pro kompetentní, nešlo by se domluvit a těch pár kilometrů protahovat střídavě z Říček a další týden z Deštné, když objektivně ze Záhoří mají šanci tam vyjet jen párkrát během zimy. Jinak za pravidelnou a kvalitní úpravu patří Říčkám i Deštné velké poděkování.
Vloženo 11.3.2018 20:45
Od Šerlišského mlýna krásná stopa.
Vloženo 11.3.2018 8:47
Jana: Snad ještě vůbec nějaký sníh bude... :) Ale na hřebech ano s možným nástupem do stop už jen ve vyšších polohách tj. Šerlišský Mlýn, Šerlišský pas (Masaryčka), Luisino údolí, Říčky skiareál, Mezivrší. V sobotu a neděli jezdí skibusy, takže ubytování je možné všude od Olešnice, Sedloňova, Deštného, Záhoří, Říček atd. Oblíbené nástupy do stopy jako Olešnice-Čihalka, Orlické Záhoří, Zdobnice nebo Rokytnice-Hanička už jsou bez sněhu...

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 11.3.: Dobrý den, bydlím na Vysočině a příští víkend - od 16.3.2018 bych ráda zajela někam na běžky do Orlických hor, poradíte mi prosím někdo, kam konkrétně mám jet, kde se dá ještě běžkovat pro průměrného běžkaře, abych podle toho mohla hledat ubytování? Děkuji moc...JV.)
Vloženo 13.3.2018 13:35
Na hřebenech je sněhu dost. Maximálně ponesete pár set metrů na loukách u Deštného.

(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 13.3.: Sněhu zdar! Prosím o info chceme jet v sobotu 17.3 trasu z říček do deštného po hřebenech - jen rekreačně- je tam sníh? nemůžu nikde najít kloudné info díky Karel)

O oblasti

Zajímavá běžkařská oblast v okolí Deštného v Orlických horách, kterou jsme měli pracovně označenu jako severozápad Orlických hor, vybízí k hřebenovým výletům. Hřeben Orlických hor s bonbónkem v podobě nejvyššího vrcholu Orlických hor Velké Deštné je úchvatný. V Deštném se najdou zajímavé tratě i přímo z náměstí, jsou to místa, kde se koná každoročně známý Orlický maraton. Dalším nástupním místem je Olešnice v Orlických horách, která se nachází v nejsevernější části této oblasti i celých Orlických hor. Na jihu pak při jízdě po hřebeni Orlických hor stopy navazují na další běžkařské tratě, které zde řadíme pod Říčky v Orlických horách a okolí.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory