Hřeben Orlických Hor – běžky

Archiv zpráv zimy 2018/2019

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Hřeben Orlických Hor ze zimní sezóny 2018/2019. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Hřeben Orlických Hor - aktuální zprávy

Vloženo 19.2.2019 19:21
Jojo, souhlasím s dalším krásným svezením na běžkách ze Šerlichu na Pěticestí po české straně tam a po pruské zpět. Škoda, že rolbařům z Říček zřejmě došly peníze a tak upravují jen jednou týdně, od Homole k 5icestí notnou část cesty člověk ve zbytku stopy pořád kulhá, protože je od pátku už jedna část stopy sešlapaná do příkopu a je o nějakých 10 cm níže než druhá... I tak parádní svezení na sluníčku, ale už by to pomulu chtělo nějaký nový prašánek :(
Vloženo 19.2.2019 18:52
Dnes v podvečer Šerlich,V.Deštná.Luisino údolí,zámeček Pádolí,Deštné.Celá trasa upravena rolbou,krásné svezení.Poslední úsek od zámečku - hodně jehličí ve stopě.
Vloženo 19.2.2019 17:11
Dnes krásné svezení na hřebenu, čerstvě upraveno rolbou. Brzy z rána velice rychlé svezení, ale s přibývajícím sluníčkem měkká stopa. Šerlich - Homole ok a dále na Pěticestí přemrzlá a rozbitá stopa.
Vloženo 18.2.2019 8:12
V neděli dopoledne Cihalka - Serlich, první cca 1,5km hodně zledovately a místy pokrytý jehličím apod., překvapila mě ale Rivnacovka - až na pár krátkých lesních úseku rychlý a čistý snih se stále patrnou (asi) páteční úpravou. Hrebenovka z Polomaku parádní, jen to chce vyjet fakt ráno, slunce už má sílu a snih rychle mekne
Vloženo 16.2.2019 15:12
Dopoledne Serlich - Annensky vrch a zpet. Nejlepsi teren na skate letosni zimy. Tvrde, neledovate, slunce a vyhledy
Odpoledne to uz asi bude na slunci trochu břečka.
Vloženo 16.2.2019 14:28
Dnes trasa Šerlich,Vrchmezí,Olešnice.Výborná úprava,ve stínu rychlý na slunci pomalý.
Vloženo 15.2.2019 21:15
Od Čihalky do Deštné a zpět. Velmi rychlý sníh a paráda. Po Knížecí občas někde bordel, větvičky atd, stopa rychlá a tvrdá. Soupaž jsem si dnes užíval skoro víc než bruslení. Když jsem odjížděl tak najížděla polská rolba na Knížecí a Řivnáčova cesta bude upravená, už se stmívalo, takže ráno si přivstat a do manžestru.
Vloženo 15.2.2019 19:35
Nenechte se mást GPS rolby, Záhoří má taky upraveno. A není to tak tvrdé jako na hřebenu..jen k peticesti kousek asfalt a led, ale po 200 metrech ok. Z Jelenka dolů k Bedřichovce jen pro odvážné, u když upraveno
Vloženo 15.2.2019 19:31
Zdar,dnes luxus střídá nádheru, sluníčko a bezvětří.. Úprava všude, zítra bude tvrdo a rychlo. Lepší Na bruslení. Na hřebenu skoro všude tvrdo, hlavně ve stínu, dole přes poledne měkko.
Vloženo 13.2.2019 19:56
Zdar, dnes v Záhoří by ani úředníka nevyhnal, fujavec a mlha, teplo... takže jen odpoledne k Bedřichovce. Je to pomalý, i kdysi ledový plotny, který se střídají s ještě pomalejším navátým flekem...chce to na hřeben, tam snad oteplení nenadělá škody...
Vloženo 13.2.2019 11:54
foto
Vloženo 13.2.2019 11:52
v 9 na pasech vystoupano na zaklety pak po trase Peticesti, orlické Záhoří černá voda, komáři vrch a zpatky do Říčky. Od peticesti upraveno, zavate jen u Záhoří jinak krasna stopa i skate pas.
Vloženo 13.2.2019 10:03
Ahoj,
tak obecně na sněžnicích zvládnete jít kudykoliv :) A v rolbované trati taky není problém, když nepůjdete vyloženě ve stopě. Sněžnice stopu neničí oproti expertům, kteří chodí jen v botách, i když se to propadá. Ale osobně mi přijde zábavnější jít na sněžnicích po turistických než po rolbovaných. :)

(Odpověď na dotaz uživatele Kamila z 13.2.: Chtěla bych na tůru na sněžnicích - jaký je prosím stav mimo upravené tratě? Je možné jít i po upravené trase? Nechci vám ji zničit :))
Vloženo 12.2.2019 23:36
@Jan: zbytečná dovolená v Orlických? To snad ne? Říčky a běžky jsou letos slabší, to jo. Ale stačilo z toho Pěticestí vzít jinou cestu a měl jsi před sebou takových 50 km čerstvě nadělaných stop... ostatně Aleš o tom píše dost.
Vloženo 12.2.2019 22:53
Peticesti - Homole a okoli. Skate. Krasny den, jen kdyby se rolbari z Ricek nevysr... na upravu. Tohle je vazne smutny, mohly to byt idealni podminky a misto toho clovek musel slapat stromeček a trapit se v 15cm snehu. Za co byste pak asi chtěli prispivat na upravu, kdyz na to pres tyden nesahnete? Jestli to takhle zustane do oblevy, tak uz si pak nikdo nezajezdi, pokud neprimrzne.
Pro me zbytecna dovolena v Orlickych. Priste radeji jinam.
Vloženo 12.2.2019 18:56
Top úseky... Homole korunka, před a za černou vodou
Vloženo 12.2.2019 18:52
Ze Záhoří na Jelenka, pod Homoli, peticesti, Mezivrší.. super na klasiku i bruslení, manzestr. Jen prostřední mezi Homoli a peticesti nebyla, i dál k Mezivrší taky bez čerstvé úpravy. Říčky asi spí. Zato dole pod Mezivrší k Černý vodě a dál magistrála jak v Alpách... sluníčko, promrzá k večeru, zejtra s ad i bez větru, co více si na dovolené přát
Vloženo 11.2.2019 19:14
Ze Záhoří na Mezivrší, peticesti, Homoli, korunku a zpět. Překvapivě slušný, i když místy navato. Příroda nahrazuje rolby, novým sněhem se překrývají starý krustovaty plotny, teplota tak akorát, že se dá jet po louce bez úpravy, ani tvrdé ani měkké. Zítra to rolby vysperkuji
Vloženo 11.2.2019 11:05
Rokytnice-Hanička-Aneňák-Mezivrší-Pěticestí-pod Homolí upravuje rolba z Říček i pro skate.Bohužel letos jsou poněkud laxnější,poslední úprava byla středu nebo ve čtvrtek.Na Aneňák to bývá také poničeno pěšáky z obou stran.
(Odpověď na dotaz uživatele Libor P. z 11.2.: @Carculka - přednost zprava platí i v případě, že je pouze jedna stopa na klasiku (a vedle ní pás na skate). Pravdu mají kluci a z tvého popisu je nejasné, jak si to vykládáš ty, tak na to raději upozorňuju. Je to dost důležitej detail.

A teď ten dotaz - víte, zda se trasa Rokytnice - Hanička - Annenský vrch upravuje i na skate? Díky za info!!)
Vloženo 8.2.2019 21:33
@Karl: Taky klasika. Srovnání nemám, minulý týden jsem Orlické hory kvůli maratonu obloukem míjela. Před chvílí jsem z lyží sundala tolik materiálu, že by to v pohodě dalo na zátop. Ale třeba to tam někdo mezi náma vyplel:) Jinak souhlas, bylo to dneska megarychlý, s minimem lidí a úprava na 1* (rolbaři můžou za všechno, ale za vegetaci ne:) ).
Vloženo 8.2.2019 18:13
Prosím tě Míšo nestraš :) Najel jsem ted od Čihalky a pendlací po Knížecí cca 36 km a po jehličí ani památka. Sem tam jehlička, ale s minulým tydnem se nedá ani srovnat. Nekecam, doslova fantazie! Jezdím klasiku a byl takovej kvapík, ze jsem tak rychlý snih letos jeste nejel! A to vetsinou úpravu stop konstruktivně kritizuji, ale dnes luxusně upraveno, jak ruksak pro Messerschmitty! Fakt parada!
Vloženo 8.2.2019 17:51
Z Čihalky po Knížecí na Vrchmezí, čerstvě vyfrézováno, akorát hromada jehličí a větviček jak na jaře v podstatě po celé trase. Zpět Řivnáčovou cestou, pořád je v pohodově sjízdném stavu (a čistá).
Vloženo 7.2.2019 16:54
@Míra K.: jj, to máš možná pravdu, loni tam taky jednou byla. Ale ptali jsme se řidiče a říkal, že sjel dolů omylem, že zabloudil. Tak možná, že tam letos zavítá častěji a cíleně...
Jinak u nás si nemáme na úpravu stop co stěžovat, Poláci by měli Ruebartschovu cestu upravovat pravidelně a je to běs, letos tam byli tak 3 - 4x. Navíc u nás jsou pěšáci také nevychovaní a arogantní, ale co se děje tam, to zůstává rozum stát, ta východní mentalita je prostě znát...
Vloženo 7.2.2019 12:42
Řivnáčovu cestu upravila v úterý nejspíše rolba z polska. Jel jsem za ní k hranici a pokračovala pak dolů přes silnici do polska.
Vloženo 6.2.2019 23:41
@Marty: Řivnáčovka není na mapě se záznamem GPS protože se běžně neupravuje. Úprava zřejmě zbyla po Orličáku. Nejsem si jist, ale tuším, že olešnická rolba je příliš velká (široká) pro úpravu úzké cesty ke Gabelbaude.
Jo, sjet bez problému z hřebenů do Olešnice je na dlouhé vyprávění, myslím, že už jsem ho částečně zmínil počátkem sezony. Cesta z Čihalky přes Grenzwald a Pansker se nabízí, ale bohužel leží na Sommerflur a sníh tam mizí nejdříve v celém okolí a poslední léta bylo navíc málo sněhu... tím nechci říct, že zrovna letos by to nestálo za úpravu. Ale obecní zájem na takové stopě je spíše v romantické rovině, skutečný finanční přínos obci v podobě zvýšeného turistického zájmu je prakticky nulový, nebýt dotací, nejsou stopy vůbec nikde. Ačkoli pamatuji několik sezon, kdy se stopa přes Pansker rolbovala až Hartmanovi...
Vloženo 6.2.2019 21:25
Olešnice - Ruské údolí - bunkrovka na hřeben - Šerlich - Velká Deštná - zpět a po Řivnáčově cestě dolů - před Čihalkou doleva na Polomský kopec a dolů do Olešnice.
O stopách na hřebeni nebudu opakovat co již bylo napsáno přede mnou - prostě SUPER.

Pro nadšence, kteří vyrazí z Olešnice: Od začátku lesa po cestě dostatek sněhu, pouze nejde moc zapíchnout hůlky, protože pod vrstvičkou ujetého prašanu je to led. Od krmelce krásná stopa od rolby, pozor při cestě dolů, je to zakončeno ne příliš plynule. Stopa je tvrdá a rychlá.

Sjezd z hřebene dolů po Řivnáčově cestě - SUPER . Když jsem tu jel naposled, všude spousta spadaných vršků a říkal jsem si , že to asi do jara nikdo neuklidí. Dneska vše uklizeno a urolbováno. Dá se to pustit. Tímto děkuji všem, kdo cestu uklidili a zpřístupnili - je zajímavé, že to není zaznamenáno na mapě s upravenými tratěmi.

Na Panský kopec - to pravé CROSS COUNTRY - stará stopa, která vytála, zmrzla a byla zasypána sněhem. K tomu spousta spadaných stromů - jen pro drsné trapery.

Z Panského kopce - PARÁDA - free downhill, po zmrzlém podkladu v 3cm prašanu, jenom jsem nemohl trefit cestu k Feistovu kopci a tak jsem už za šera sjel mezi domky. No tam cesta vyšlapaná od pěšáků. Nějak jsem to dal až na točnu aniž bych si rozbil hubu...

Tady je slabé místo, kdy Olešnici chybí nějaký rozumný sjezd od Čihalky až k autobusu / hospodě. Určitě při takovéto zimě stojí obci za to zvážit, jestli nechat běžkaře běhat jen po hřebeni nebo je stáhnout do vsi.
Vloženo 6.2.2019 19:01
Pro Marenu a Jirku......Je to v bodě 4 co píšeš!Samozřejmě všude po horách není vždy dostatek místa pro klasiku po obou stranách a tudíž je na některých trasách jen jedna stopa.Jinak právo P ruky je známo už od staletí :)
Vloženo 6.2.2019 18:45
Šerlich-Vrchmezí(Polskem)-Polom.kopec-Řivnáčovou cestou Číhalka-po Knížecí pod Sedloňovský vrch-Nároďák.Vše upraveno,luxus.Úprava končí asi 500m nad Číhalkou kvůli polomu,dá se obejít. Jinak Marena má pravdu.
Vloženo 6.2.2019 17:10
Karkulko, máš to hezky i vtipně, ale bohužel nejasně a vlastně blbě. Nejdůležitější není to, jestli jedeš z nebo do kopce, ale jízda vpravo. Jizerky beru jako centrum běžeckého lyžování u nás a tamní pravidla jsou úplně jasná. Jinde to tam nemají tak jednoznačně a je to škoda. Je jen otázka času, kdy dojde k nějakému úrazu a následně soudu. Jen na závěr podotýkám, že mimo strojovku, když je stopa prošláplá průsekem, tak jedoucímu z kopce nemám problém uhnout.
Vloženo 6.2.2019 14:11
Koukám na debatu níže a je pravda,že stále plno běžkařů neví jak se chovat ve stopě i mimo ní.Je takové desatero:

LYŽAŘSKÉ DESATERO
1.Nejdůležitějším pravidlem je asi přednost při potkávání v kopci. U lyžařů jednoznačně platí, že přednost má ten, kdo jede s kopce dolů. To má zřejmý důvod: Jestliže by měl dát přednost lyžař řítící se dolů rychlostí i v desítkách kilometrů za hodinu, musí opustit svoji stopu, což znamená náhlou změnu směru a to rozhodí mnohého. Nebo musí vyjet ze stopy do hlubokého sněhu a to, jak máme všichni vyzkoušeno, znamená vznik náhlého záporného zrychlení. Kdo včas nesloží tělo k zemi a nevyhloubí slušný lavor, vyryje nosem pěknou brázdu. A v lese je také lepší, když ustoupím z úzké cesty mezi stromy, než abych mezi ně zahnal protijedoucího kolegu, který se modlí, aby měl dole dost místa na zastavení.

2.Při příčném křižování sjezdovky dejte přednost nejenom těm, kteří se hrnou dolů, ale i těm co visí na laně a jsou vláčeni nahoru. Ve vlastním zájmu se vyhněte i neobsazeným kotvám na jedoucím vleku. Dovedou způsobit kreativní hematomy, které jsou zvlášť působivé na oku nebo lícní kosti.

3.Při potkávání na rovině v jedné stopě nastupuje namísto bezpečnosti morálka. Když jedu sám, uhýbám ze stopy skupině o počtu větším než jedna, úctyhodným lidem, kteří si vyslouží moji úctu buď věkem, pohlavím, rychlostí, stylem nebo několika z těchto faktorů dohromady. Když někdo uhne mně, protože už třeba nemůže a rád si odpočne, poděkuji mu za ochotu. Potkávají-li se dva zkušení lyžaři v hlubokém sněhu, nebo zúženém místě, lze se vyhnout tak že každý jede levou nohou v pravé koleji a pravou vně stopy. Při míjení opatrně uhnout a hole u těla – mohou způsobit i zranění.

4.Jestliže je k dispozici více souběžných stop, vyhýbáme se v našich krajích samozřejmě vpravo.

5.Jestliže mě někdo rychlejší dojede zezadu a nemá kudy předjet, uvolním mu cestu. Když někoho náhodou dojedu já, nepokřikuji na něj a počkám si na místo kde jej bravurně vosolím. Závodníci na tratích používají stručné „stopa“, nebo multilinquálně – „hop“, aby na sebe upozornili pomalejšího soupeře, já když to nutně potřebuji mezi turisty k projetí, používám – „s dovolením prosím“.

6.Při předjíždění ve sjezdu je třeba brát maximální ohled na pomalejšího lyžaře, kterého hrnete před sebou, protože on jednak nemá zpětná zrcátka a pro hučení větru v uších o vás nemá nejmenší tušení a za druhé vy mu nevidíte do tváře, takže nemůžete tušit, že smrt v jeho očích jasně hovoří o tom, že takhle rychle ještě v životě nejel. Proto předjíždějte s maximální jistotou a velice opatrně, jelikož malé omezení předjížděného může pro něj znamenat velké ohrožení. Jinými slovy lyžař jedoucí vpředu má ve sjezdu přednost.

7.Ocitneme-li se na trati, kde probíhají závody jakékoliv úrovně, zásadně nikterak nezavazíme ani soupeřům našich favoritů a rozhodně nejezdíme v protisměru.

8.Slušný lyžař když vyrobí pozadím lavor ve stopě, nebo ji jinak poškodí, opraví ji po sobě, aby nebyl nařčen z výroby pastí na ostatní. Také nijak nevytváří svým stojícím ani povalujícím se tělem překážku na trati v nepřehledném úseku ani na pláni. Pro manekýny je nejlepší pozice asi 5 m vedle stopy na rovném úseku o délce alespoň 100 m. Tam jej nikdo nepřehlédne a neprotkne holí.

9.Jestliže potkáte pěšáka, jenž jda stopou ji nenávratně poškozuje, vysvětlete mu prosím, že to stálo určité úsilí a škodí těm co přijedou po nás. Potom jej požádejte, aby tak nečinil. Napadnete-li jej surově lyžařskou holí, bude to jistě škodolibě činiti dále, až jej nebudete vidět.

10.Slušný lyžař nečůrá do stopy, ale zahrabává své značky vyrobené na diskrétních místech, aby se nemuseli pohoršovat ani projíždějící šlechtičny a aby jim žlutavé kousky ledu nedřely drahé vosky z lyží.
Vloženo 6.2.2019 14:07
Šerlich-V.Deštná-Pod Jelenkou-Bedřichovice-Orlické záhoří-Korunka-Pěticestí-Pod Homolí-Šerlich.Trasa pro běžkaře klasika i skate na jedničku!
Vloženo 5.2.2019 20:46
@Vacan: pravidla opravdu hovoří jasně, ale evidentně jsou jak vidno pro spoustu stále příliš složitá. Je to přesně naopak než píšeš. Je to jako na silnici - jezdí se vpravo a jako stopa se bere i pás na bruslení. Tzn. že platí bod č. 2 z Jirkova dotazu. S tou předností z kopce to přetrvává z doby vyšlapaných stop a někteří starší klasici se toho holt gurt drží. Všem z orliček sorry ta off topic. Už se to řešilo x-krát, ale evidentně je to věčnej boj.
Vloženo 5.2.2019 20:04
Zadej si TIC Deštné v Orlických Horách/běžky a máš nejčerstvější zprávy o úpravě tratí v OH.
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 5.2.: zdar! nevíte někdo jak je upraveno ze Šerlichu pod Homoli? rád bych dal Šerlich - pod Homolí - Pěticestí - pod Homolí - Šerlich (skate), ale co koukám na skimapa.cz tak je to dnes upraveno jen pod Homolí - Pěticestí - pod Homolí. dá se bruslit v úseku Šerlich - pod Homolí? skol a díky!)
Vloženo 5.2.2019 19:54
Psaná pravidla hovoří jasně - je-li pouze jedna stopa, má přednost lyžař jedoucí z kopce. Většinou však sjeřdaři uhýbají, zvlášť, když je stopa vyfrézovaná po levé straně sjezdu. Myslím, že úsměv a poděkování nic nezkazí.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 5.2.: Zdravím běžkaře. Rád bych lehce mimo téma se zeptal zkušenějších běžkařů na názor ohledně pravidel, která mají platit ve stopě. Minulej týden jsem se chytil s jedním starším pánem, což mě přimělo se trošku zamyslet a zkusit najít jak to tedy je. Jsou dva názory:
1. přednost má vždy ten který jede z kopce a uhýbá se ten který stoupá. Je jedno, jestli ten který jede dolů je vlevo či vpravo. (tohoto názoru byl starší pán)

2. jezdí se vpravo. Přednost má ten, který jede vpravo. To neplatí pouze tehdy pokud je upravena pouze stopa pro klasiku a ne pro bruslení, takovém případě má sjezdař vždy přednost. Tedy pokud sjezdař, klesá v levé stopě a zároveň je upraven pruh pro bruslení, musí se uhnout z levé stopy on stoupajícím běžkařům.

Já jsem názoru 2 a připadá mi to logičtější a podle toho se taky na trasách řídím, ale i na internetu jsem našel výklady oba dva.

Děkuji)
Vloženo 4.2.2019 22:08
Večer Hanička - Pěticestí. Stopa na klasiku prakticky ne-e, rozježděná a rozšlapaná všude možně, po ranní nadílce je to těžké i pro skejtaře, musí v hlubokým sněhu. Snad zítra upraví, materiálu je naděleno až až.
Vloženo 3.2.2019 19:45
Skatem odpoledne od Nároďáku směrem na Čihalku, ale u Hřivnačové odbočky končila úprava a tam jsem několikrát od odbočky na Olešnici jezdil tam a zpět po Knížecí cestě. Dnes to tam bylo luxusní na skate. Tvrdý podklad který zde neustřeloval a bylo to parádně rychlé. Pak směrem na Horní Sedloňov a dolů k Nároďáku. Stopa zde hodně rychlá a střed dost ledovatý. Dnešní sjezdy byli dost náročné a pro někoho možná i nebezpečné. Moc hezký den a skoro nikdo v terénu
Vloženo 3.2.2019 8:53
Od Šerlišského Mlýna totálně zapadáno větvičkami a jehličím. Jel jsem na Čihalku a od odbočky na Sedloňov jsem to otáčel, strašně to drhlo. Stejně tak jsem se otočil cca 0,5km od rozcestníku "Údolí Bělé" směrem na Vrchmezi a pak i směrem na Šerlich. Tak jen doufám, že ta zelenohnědá vrstva nebude moc kazit stopu při odtávání v březnu. Jinak cestou autem domů z Mlýna do Deštné na křižovatce v Zákoutí vraceli cajti auta zpět dolů. Cesta na Šerlich byla opět zasekaná autobusy. Kdy už ty idioty, co tam jezdí s autobusy s výbavou na cestu do Chorvatska, někdo začne flastrovat!!
Vloženo 1.2.2019 19:25
Dnes odpoledne a večer s čelovkou Čihalka - Sedloňovský vrch - Masaryčka a zpět. Nádhera do setmění, pak nárazový vítr, drobné sněžení a mraky napadaného sněhu ze stromů. Začíná obleva.
Vloženo 1.2.2019 8:46
Zdar, připomínám, tento víkend Orlický maraton, lepší se trase od Nároďáku a okruhům vyhnout, nutno počítat s nafouknutím dopravy v Deštném, hlavně v neděli.
Vloženo 31.1.2019 14:50
Šerlich-V.Deštná-Pod Homolí-Pěticestí a zpět.Jedním slovem bomba.Dva měsíce jsem čekal než konečně bude stopa pro klasiku upravena,tak jak to má být.A od Homole to bylo přímo vynikající jak pro klasiku i bruslení,rolba musela jet brzo ráno.Za úpravu jednička s hvězdičkou a počasí paráda.
Vloženo 31.1.2019 13:22
Omlouvám se, že jsem napsal dotaz do příspěvků. I když dotaz by mohl být také chápán jako příspěvek,ne? Každopádně jsem nechtěl narušit koncepci stránek. Snad se tak moc nestalo. Díky za poučení a vysvětlení. Budu si to pamatovat. Hezký zimní den Karle.
Vloženo 31.1.2019 11:58
@Aleš: když chceš odpověď napiš dotaz a ne příspěvek. Vpravo máš odkaz na mapy, takže i tak by byl dotaz trochu mimo, ale budiž ještě jednou: stopy se zpravidla v O.h. upravují v úterý a v pátek v závislosti na povětrnostních podmínkách. Navíc se tento víkend jede Orličák, takže stopy cajk i v neděli.
Vloženo 31.1.2019 17:26
pro Carculka-rolba jela včera odpoledne, ale upraveno je luxusně.
Vloženo 30.1.2019 22:11
Skatem za svitu čelovky od Kozích Chlívku přes Zámeček na Jelenku. Dále na Mezivrší a stejnou cestou zpět. Parádní manžestr. Někde vůbec nejetej. Jelo se parádně až jsem se divil, že jsem dnes vůbec nikoho nepotkal s čelovkou na večerní projížďce. Neskutečné podmínky. Bylo to fakt boží.
V pátek a v sobotu má hodně foukat. Snad nám to na neděli upraví . Díky za úpravu
Vloženo 30.1.2019 18:46
Z Deštné od kozího chlívku přes Luisino a Velkou Deštnou na Šerlich a dál českou stranou přes Polomské sedlo podkovou zpátky dolů.
Skvěle upravené stopy na klasiku i na skate po celé trase. Počasí byl dnes velký bonus.
Vloženo 30.1.2019 18:16
Dopoledne z SKI areálu Říčky přes peticesti hrebenovkou na serlich a odpoledne zpátky. Dopoledne jen vyslapnuta stopa k Homoli pak upraveno az k parkovišti Šerlich. Odpoledne uz rolba od Homole projela magistralu a pokračovala směr Hanička. Stopa dobrá stred trochu měkký ale jelo se svižně. Počasí luxusní jako málokdy

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 30.1.2019 18:12
Dnes odpoledne Deštenská klasika- od Nároďáku k Nároďáku(Kozímu chlívku) přes Masaryčku a Velkou Deštnou naprostá paráda, počasí,sníh,úprava tratí vše na jedničku. Konec nebo začátek u koz.chlivku je oproti minulým letům také příjemná "vychytávka". Všem vřele doporučuji. a
Vloženo 30.1.2019 18:10
Dopoledne z SKI areálu Říčky přes peticesti hrebenovkou na serlich a odpoledne zpátky. Dopoledne jen vyslapnuta stopa k Homoli pak upraveno az k parkovišti Šerlich. Odpoledne uz rolba od Homole projela magistralu a pokračovala směr Hanička. Stopa dobrá stred trochu měkký ale jelo se svižně. Počasí luxusní jako málokdy.
Vloženo 30.1.2019 7:41
Trasa z Říček na Šerlich a zpět. Až pod Homoli neupraveno, celé zaváté a zasněžené, ze začátku jsme si museli prošlapávat trasu sami, poté jsme potkali protijedoucí běžkaře, takže jsme si navzájem udělali prošlapávací službu :). Od Homole až na Šerlich čerstvě upraveno, jelo se parádně. Cestou zpět byla naše vyšlapaná trasa projetá více běžkaři, takže super. Akorát u Říček rozdupaná lidmi v botách.
Vloženo 30.1.2019 4:50
od parkoviste hanicka jsem dojel k rozhledne annensky vrch a zpatky stejnou trasou. Cesta neupravena jen proslapnuta stopa, ale jelo vyborne. Klasicky to jde, na skate asi uz hodne hluboky. Na tvrdem podkladu vrstvicka prasanu -umoznuje klidny a plynuly sjezd. Snehu tu jsou mraky, sobotni obleva vliv mit nebude.
Vloženo 29.1.2019 15:26
Trasy byly v sobotu sa hustého sněžení protaženy rolbou. V nedělu už nesněžilo ale všude 10-15cm sněhu s krustou nahoře. Perfektní práce
Vloženo 28.1.2019 13:36
Potvrzuji, co píše Honza. Hlubší sníh by na skate nevadil, podklad je pevný. Ostatně byl jsem i v sobotu Hanička-Pod Homolí a to se i přes cca 15 cm prašanu dalo v pohodě. Ale špičky lyží se často zaseknou pod krustou tak, že se krásně zakopne a člověk se poroučí k zemi. Jel jsem z Louisina údolí na Velkou a Šerlich, dál jsem to vzdal. Považuji se za relativně zkušenějšího bruslaře. Do příští úpravy to bude trápení.
Vloženo 28.1.2019 11:28
Z Haničky na 5cestí. 1-2stopy na klasiku průměrné kvality, prostředek hluboký sníh, kde se boří lyže, skate byl hodně těžký a komplikovaný (jsem v něm však začátečník), pro zkušené bruslaře by to zřejmě šlo....
Vloženo 27.1.2019 20:23
Z Nové Vsi směrem na Bedřichovku skatem se docela dalo. V sobotu večer projeli, ale stejně zde byl nový sníh cca do 5 cm. Od ski areálu Bedřichovka na Jelenku velká dřina bruslením. Po krájích krusta a nešlo vytahovat špičky lyží. Čekal jsem, že to bude nahoře lepší než dole. Na skate se vůbec nedalo a na klasiku tam byla projetá stopa od lidí. Jel jsem teda soupaž směr pod Homol, dál na Korunku a zpět do Nové Vsi kde jsem si krásně ještě zabruslil směrem na Mezivrší u silnice otočil a jel zas dolů. Byla to dnes hodně náročné, ale i tak to mělo svoje kouzlo. Krásná zima
Vloženo 27.1.2019 19:29
Dnes jsem jezdil nejprve na závodních tratích v Deštném a následně si to vyšlápl na Vrchmezí. Byla to letos již potřetí za sebou (pokaždé v neděli) lyžařská turistika... Úprava opět žádná, resp. dva dny stará, což při dlouho dopředu avizovaném sněžení z pátku na sobotu a v průběhu soboty je málo. Myslím, že nejsem sám, komu přijde, že páteční úprava byla úplně zbytečná. Holt se nepočítá, že nejvíce lyžařů jezdí v sobotu a v neděli... Při tomto stavu tratí nemá člověk chuť ani přispívat na úpravu stop, neb jsem si letos zatím žádné úpravy neužil. Jinak v minulých letech jsem pravidelně přispíval na úpravu stop v Krušných a Jizerských horách, ale v Orlických zatím není za co...
Vloženo 27.1.2019 18:03
Krásný nordic ski freeride :) Od Rubáčka na Vrchmezí a Šerlich a k V.Deštné. Na skate neee, stopy jen od lidí.. Počasí super, škoda, že rolby na Orličkách nejezdí podle počasí a potřeby, ale podle kalendáře..i tak jsme rádi že jezdí, páteční jízda z Čihalky byl naprostý luxus...vysvětlí někdo jak je to s těmi rolbami ? Kdyby jeli včera večer nebo dnes ráno tak mohlo být super poježdění pro spousty běžkařů... asi jsme si moc zvykli na manžestr a koleje :) i tak díky za úpravy tras..
Vloženo 27.1.2019 14:33
Šerlich-Velká Deštná-Pěticestí......Příroda pěkně zavátá sněhem,bylo na co koukat i přes občasnou mlhu.Bohužel trasa neupravena jak pro bruslení i klasiku.Celkem škoda,základ je.
Vloženo 28.1.2019 16:13
Deštné v Orlických horách

Vcelku zapadáno, místama nešlo bruslit a člověk musel jet soupaží. Jedině místama mezi stropy si člověk pěkně zabruslil na jedna jedna.
Vloženo 26.1.2019 13:31
Dnes trasa Šerlich,polskou stranou na Vrchmezí,Polomský kopec odtud Řivnáčovou cestou(upraveno rolbou) nad Čihalku a přes Panský kopec(tento úsek nedoporučuji - v lese velké množství popadaných stromů a větví) do Olešnice.Úprava výborná,místy - hlavně kolem Vrchmezí - velké závěje na stopě.
Vloženo 25.1.2019 23:00
Za svitu čelovky od nároďáku docela hrabaniště a moc to nejelo na tom sněhu. Od Sedloňového vrchu k Čihalce to byla parádní jízda po manžestru kde jelo pouze pár lidí a od odbočky na Polomský kopec to bylo úplně čerstvé projeté a tak jsem od Čihalky využil projetou cestu na Polomský kopec, Vrchmezí a polskou stranou na Šerlich tam to byla senzační jízda po netknutém manžestru kde to hezky frčelo. Úžasné upravené na skate i klasiku. A zpět bunkrovkou k nároďáku zde to opět moc nejelo
Vloženo 23.1.2019 21:18
Ahoj, dnes Hanička - Šerlich - klasika. Začátek náročnější, ze stromů napadalo hodně přemrzlých kusů a máza je komplikovaná a prakticky hned pryč. Na otevřených místech od Anenského paráda.. Pak ještě od Mezivrší, opět pod stromy horší. Od pěticestí bunkrovkou a dál již bez komplikací, tvrdé, rychlé. Díky Záhořákům za paradní úpravu...ta je ale vždy nejlepší + Deštné, Říčky vždy dalece v závěsu, na to jsem si ale již zvyknul :-) jen škoda, že od Rokytnické strany upravují ten nejdelší úsek, vlastně max. jednou týdně... Kéž by alespoň peticestí a Homoli obkroužilo to Záhoří, které nikdy nespí :-D
Vloženo 22.1.2019 13:14
Včera krása, bohužel úprava postupně mizí pod pásy zběsilců na skútrech (na vrcholu Koruny snad trénovali rallye) chystajících psí závody....letos je tolik sněhu, že by se upravovaným trasám mohli vyhnout, leč nevypadá to tak.... doufejme, že tuny psích exkrementů rychle zapadají....asi lepší to do neděle na běžkách vypustit
Vloženo 21.1.2019 18:25
Skoro stejně jako loni: od úterního večera do soboty se v Orličkách poběží psí závody. Nějakých 60 km stop bude upraveno průjezdem spřežení. Tudíž určitě ne pro klasiku. Psi se, pokud to jde, vyhýbají běžkařským trasám. Všude to nejde. Společné trasy budou především Deštné - Černý kříž - Polomský kopec - Bukačka - Šerlich, nebo Jadrná - Orlické Záhoří - Pěticestí - Čertův Důl a další kratší úseky kolem Luisina Údolí, Pádolí - Jedlová apod. Psí mapy snad budou na www.sedivackuv-long.cz, dnes ještě nejsou vidět
Vloženo 20.1.2019 18:06
Dnes naprostá spokojenost...po 15ti letech ...a s 30kg navíc :-( no ale i to mi nebránilo si bezva upravenou trať z Mezivrší přes Anenskou rozhlednu, Haničku až do Rokytnice náležitě užít.
Vloženo 20.1.2019 17:30
Z Orlického Záhoří přes Černou Vodu, výstup na Mezivrší, Komáří vrch, Pěticestí, zde otevřené občerstvení. Tratě upravené a super počasí. Nemělo to chybu.
Vloženo 21.1.2019 6:16
V sobotu 19.1. z areálu v Říčkách po Z směr Mezivrší, na první odbočce doleva směrem na Pěticestí. Dopo ještě málo lidí u kiosku, odpo to už bylo o něčem jiném, navíc se běžela Vodácká 30. Záhorskou pod Homoli a bunkrovkou zpět. Pak ještě Mezivrší a odtud návrat do Ski Říčky. Celý den krásný, slunečný a mrazivý den. Hodně lyžařů a hlavně aut, které díky bezohledným řidičům zašpuntovaly silnici Deštné - Záhoří. Stopy strojově upravené, místy pouze projeté běžkaři.
Vloženo 20.1.2019 16:37
Včera běžky z Říček, lanovkou na Zakletý - Pěticestí-Pod Homolí-zpět na Pěticestí a po sjezdovce zpět do Říček. Krásné počasí, trasa upravená po celé délce jak na klasiku tak i skate. po kalamitě ani památky, vše uklizeno a bez jehličí. Prostě to nemělo chybu.
Vloženo 20.1.2019 8:49
Ahoj, včera běh na lyžích ztratil iPhone 6s stříbro v etuji s bílými slony. Přesné místo, kde jsem spadl https://www.google.com/maps/place/50°13'51.2%22N+16°28'19.9%22E/@50.230899,16.4700003,17z/data=!3m1!4b1!4m5 ! 3M4 1s0x0!! 0x0 8m2 3d50.230899 4d16.472189

Pokud se někdo objeví, kontaktujte nás prosím na čísle +48 787090333 nebo FB Agnieszka Feherpataky. Jsem z Polska, mluvím anglicky, chápu češtinu trochu :) Děkuji.
Vloženo 19.1.2019 22:53
Sedlonov - pres Horni Sedlonov - rozcesti Knizeci - Cihalka - Vrchmezi - bunkrovkou do Destne - Sedlonov. Podminky idealni, jediny spadly strom byl po ceste z Knizeci k rozcesti Pod Sedlonovskym vrchem, po tme ve sjezdu prekvapil i s celovkou :-)
Vloženo 19.1.2019 20:52
Dnes fantazie všude a se vším, počasí, stopa, maza. Jen neparkovat na šerlichu
Vloženo 19.1.2019 9:41
Večerní skate (17-21) od Nároďáku na Čihalku naprosto užasně upravená trať. Zpět přes Šerlich na Jelenku a přes Luisino údolí do Deštného. Po cestě žádný strom. Sníh byl dost pomalý a občas to fakt brzdilo. Někde to zas frčelo hezky. Čim větší nadmořská výška tak to drhlo i když jsem mazal modrym CH6. Stopy byli krásně rychlé. Za měsíčku a s čelovkou to opravdu nemělo chybu
Vloženo 18.1.2019 7:46
Trasa z Říček na Mezivrsi urolbovana vcera, pokračuje asi az na Anensky vrch a Hanicku, zde uz zcela bez stromů.
Včera ráno jsme jeli i z Peticesti na Mezivrsi, neupraveno, projet se dá, par stromů přes cestu je, hlavně od pulky cesty k Mezivrsi v tom stoupání od bunkru.
V pondělí jsme jeli i z Peticesti do ski centra a tam bylo par stromu, ale da se projet okolo.
(Odpověď na dotaz uživatele Bohouš z 18.1.: Dobrý den, prosím o aktuální informace pro běžkaře k situaci - upravené stopy, popadané stromy atd. v oblasti Říček v O.h. Děkuji za každou zprávu.)
Vloženo 17.1.2019 19:05
Není upraveno, ale jezdime. Dnes projeli z Ricek na Mezivrsi a na Hanicku.
(Odpověď na dotaz uživatele Dušan z 17.1.: Prosím, jak vypadá okruh v Orlickém Záhoří - upraven/neupraven, popřípadě trasa z Říček na Pěticestí? Děkuji za každou Vaši reakci :-).)
Vloženo 17.1.2019 9:10
Zdar, včera z Čihalky na Masaryčku a zpět, od hranice nad sjezdovku na Čihalce brutus, hodně popadaných stromů a jen trošku klasická stopa. Dál od sjezdovky ke Knížecí už jen asi 3 stromy, větve co šlo jsem odházel. Co se sněhu týče, pevnej podklad (úprava z úterka) přikryta asi 5 cm sněhu, od Knížecí cesty nahoru i víc (do 10 cm). Na skate bída, lepší počkat na páteční úpravu, klasika nejlíp od Šerlichu k Polomskýmu sedlu. O víkendu snad bude po úpravě dobře. Jinak na Čihalku by to chtělo pořádnej prořez, spousta roští z boku i zeshora. Je to zralý na brigádu s kleštěma a pilkou, ten úsek si to zaslouží....Jinak mlha, na Šerlichu i dost vítr, v lese opět navátý muldy.
Vloženo 16.1.2019 22:24
Dnes od 13:00 z Deštného od Národa po louce nahoru směr Sedl. černý kříž, Polomské sedlo, Bukačka, Masaryčka a zpět. Nově 5 cm sněhu od úterní úpravy. Dole mokrý těžký sníh, v lese lepší. 500 m pod esíčkem ve stoupání spadlý buk přes celou cestu. Občas i nějaké menší větve. Těžký skate možný jen část cesty, prakticky jen pro klasiku. 30 lidí proti, všichni klasika. U výseků naváté vysoké jazyky a taky u Bukačky. Viditelnost u výseků nahoře do 30 m.
Vloženo 15.1.2019 20:46
Dnes když jsem viděl, že vyjely rolby, tak jsem s vábením čerstvého manžestru nevydržel a vyjel po Knížecí cestě s čelovkou pod Sedloňovský vrch, úsek od hranic na Čihalkou byl dost dobrodružný, spoustu popadaných stromů a rolba tam nemohla, většina stromů šla objet po cestě, plus je tam jeden obrovský, který to dost zatarasil. Od sjezdovky čerstvý manžestr a svezení opravdu nádherné, cestou zpět byl už pod prašanem, ale přesto to hodnotím jako jedno z nejkrásnějších svezení co pamatuju. Nicméně musím dodat, že z hlediska bezpečnosti by bylo lepší počkat až se utiší vítr, v lese to praskalo a nebylo to moc příjemný. Díky Čihalce za úpravu a snad se jim podaří upravit časem i zbývající úsek k hranicím.
Vloženo 13.1.2019 23:08
deštné v o.h. - sedloňovský vrch - šerlich - pěticestí - říčky
počasí pod psa, celý den mlha, pořád něco padalo (sníh, zmrzlý déšť), stopy jen vyšláplé od lyžařů, na skate vůbec (nějací zoufalci se drápali z deštného nahoru, ale akorát rozryli náznak stopy a klasici je v pohodě předjížděli), masarykova chata pro výpadek proudu zavřena. Občas padlý nebo ohnutý strom až na zem, ale dalo se všude objet. Sníh dole vlhký, nahoře lepší.
Vloženo 13.1.2019 16:38
Z Čihalky na Polomské sedlo..uff na skate moc to nebylo ,páteční úprava je tak pod 10-15 cm sněhu, ve vrchních partijích prašanový, dole kolem Čihalky vlhčí ..kolem cesty popadané stromy, někde i přes cestu.Větve ze stromů Vám padaj za zády... ale jinak krásný zimní podmínky.. :)
Vloženo 13.1.2019 12:50
Hanicka - cca 30cm noveho snehu, jeta pouze stopa na klasika, na skate ani omylem. Na ceste pres 20 padlych stromu, proto nemuze vyjet rolba... Naprava sna nekdy v tydnu az se sezene pracovni sila na odklizeni stromu...
Vloženo 13.1.2019 16:38
Šerlich - Deštná - Pod Homolí - a kousek po magistrále k Pěticestí, ale nedojeli jsme tam, protože se zhoršilo počasí, tak jsme to otočili zpátky. Mlha, odpoledne vítr a sněžení, na úpravu napadlo tak 5cm (upraveno zřejmě v pátek) a odpoledne padal další mokřejší prašan, vůbec to nejelo, ani z kopce. Stopa vyjetá od lidí. Spodní cesta pod Deštnou se neupravuje, jelikož je tam spadlý strom (nutné sundat běžky a přelézt viz foto). Je tam sice stopa vyjetá od lidí, ale byla měkká bořilo se to, hůlky nešly použít, jelikož zapadaly vždy tak 40cm do sněhu. Více fotek nemám, jelikož nebylo vidět na 3m.
Vloženo 12.1.2019 21:19
Skate Rokytnice - Peticesti a zpet. Na upravu napadalo dost snehu, celou cestu jsme se borili, misty to bylo rozryte nebo trochu rozslapane. Z Peticesti smerem Homole jeste horsi. Nejlepsi skate kolem Anenskyho. Na klasiku asi v pohode, stopa byla projeta od lidi.
Vloženo 12.1.2019 18:21
Dobrý den
Byl jste někdo dnes v Orlickým Záhoří ??? Jak vypadá ten osvětlený bežecký okruh???Jak vypadá trať????
Děkuji
Vloženo 12.1.2019 16:23
Zdar,jak to dnes vypadalo na velké deštné?Teplota a jízda na klasiku,jelo se dobře nebo to klouzalo?
díky
Vloženo 12.1.2019 0:29
Jo, dnes fantazie skate i klasika z Cihalky pod Sedlonovsky vrch. Ale zpatky s celovkou v chumelenici uz začínalo byt hodně zafoukane...
Vloženo 11.1.2019 22:58
Lehce před 5 hodinou od nároďáku za svitu čelovky na Čihalku luxusní podmínky. Tvrdý podklad a na tom cca 2cm prašanu. Zpět přes Šerlich, Jelenku a dolů do Deštného. Cestou na Šerlich skoro metrové navěje a na Velkou Deštnou taky občas dost zafoukané na skate. Pokuď bude fučet do rána některé odkryté tratě budou slušně zafoukané. Parádní podmínky až na to chumelení
Vloženo 11.1.2019 19:40
Projeto dnes odpoledne. Cca ve 12:30 jsme jel z Číhalky ještě po neupraveném. Když jsem se vracel (na Číhalce krátce po 16 hod.), bylo upraveno včetně sjezdu do Sedloňova a Ruského údolí.
Díky rolbařům.

(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 11.1.: Nevíte, jaká je situace z Číhalky na Polomský kopec? Je projeto rolbou? Díky)
Vloženo 11.1.2019 9:31
Ahoj, včera jsem byl večer a Knížecí upravena ze středy, je to překryté prašanem, ale dalo se v pohodě i bruslit, top podmínky.
Vloženo 10.1.2019 21:53
Z Cihalky na hreben a zpet.... Ze stredy hezky upraveno, bohuzel ted uz s cca 5 cm prasanu, na klasiku bez problemu, brusleni slo vsude taky ok, jen to tak nesvisti, ale aspon vic casu na kochani se tou nadherou. Diky za upravu.M
Vloženo 10.1.2019 11:21
Letos, pokud bude dostatečná vrstva sněhu, by měla rolba z Olešnice jezdit pravidelně z Čihalky po Knížecí cestě až pod Sedloňovský vrch i se sjezdy do Ruského údolí a Sedloňova. V Ruském údolí by stopa měla být až ke krmelišti u lesní odbočky na Brändy, kousek nad "ruský" pomník, bohužel často bývá stopa zničena myslivci a občas i lesáky, takže do Olešnice sjíždět se zvýšenou opatrností! Bývaly doby, kdy se v pohodě dalo dojet až do Puschadörfly do samotné Olešnice (občas až ke stolu do hospody -:))... ale to se ještě užíval selský rozum, myslivci zaváželi krmelce na běžkách či skútru a k Wasserwerku se zajíždělo v krajní nutnosti traktorem bez spuštěné radlice tak, aby běžkařům zbylo středem místo na stopu...
Vloženo 10.1.2019 11:07
Díky, jeli jsme to samé a asi tě predjizdeli, před 6 jsme už byli u Národaku.
Vloženo 10.1.2019 10:19
před šestou, ještě tam byl manžestr.....
Vloženo 10.1.2019 7:12
Pro Jirku, kdy byla ta odbočka na cihalku? Já tam jel večer a nic. Ale podle GPS by cihalka měla být projeta
Vloženo 10.1.2019 6:23
Od Nároďáku - Polomský kopec - Velká deštná s z5. Jel jsem odpol, takže již po úpravě zapadané, ale dalo se skate. Dobře že to včera utáhli, v pátek znovu a bude to super. Když jsem se vracel tak byla čerstvě upravená i odbočka na Čihalku.
Vloženo 9.1.2019 23:04
Dnes jsem jel z Polomu pres Knizeci a az na rozcesti Pod Sedlonovskym vrchem se bylo nutno proslapat cca 40 cm vrstvou cerstveho snehu. Ocenil bych, kdyby rolba ze Sedlonova nebo Cihalky jezdila trochu casteji, i kdyz chapu ze moznosti jsou omezene. Bylo by dobre hlasit treba i nejaky ten den dopredu, kdy tyto rolby vyjedou..
Vloženo 9.1.2019 21:31
Byl jsem skate a šlo to. Skoro jak v neděli, vrstva prasanu na projetym. A pořád sypalo a asi sypat ještě bude.
Vloženo 9.1.2019 21:07
Dnes Vrchmezi, Polomoske sedlo, Serlich, Velka Desna, Luisino udoli.
Rano projeto rolbou, takze se dalo i na skate, i kdyz byl mekci podklad logicky. Postupne hlavne na hrebeni mimo les cesta od rolby zapadana novymi 5-10cm snehu, ale na klasiku to jelo porad nadherne.(v lesnich usecich by sel skate mozna i ted).
Puvodne jsme chteli na Cihalku, ale pokud chcete mimo upravene trasy pripravte se na proslapavani pul metru noveho snehu. I presto tam dnes nahore bylo nadherne a rolbarum diky!
Vloženo 9.1.2019 12:25
@karel: Na Luisenthalu napadlo jen včera 39 cm nového prašanu, což může slehnout na nějakých 20 - 25 cm. Na hřebenech bude situace podobná, proto je vcelku rozumné, že rolby vyjely už dnes a utáhnou takový příděl nového sněhu i bez lyžařů. Ponechat úpravu najednou až na pátek by nedopadlo dobře, podklad by zůstal měkký a běžky by se bořily.
Vloženo 9.1.2019 12:12
Nezbláznily se rolby? Silné chumelení až do večera,cesty špatně sjízdné a rolby vyjedou a pro koho?
Vloženo 7.1.2019 20:18
I bez bezprostřední úpravy to bylo dneska moc fajn. Na klasiku to stačilo a myslím, že ani skate by nebyl špatný. Sotva pět čísel a pod tím je to pěkně pevný. Z Rokytnice k Nároďáku na modrým swixu celkem v pohodě.
Vloženo 7.1.2019 18:15
@Jirka: rolby ve všech čtyřech hřebenových střediscích (Olešnice, Deštné, Záhoří, Říčky) vyjely v týdnu vč. víkendu nejméně 2x, ale přes husté sněžení a vítr stopy dlouho nevydržely. A to rovněž ve zmiňované Olešnici, což v posledních letech nebývalo zvykem, takže určitě se snaží a zaslouží pochvalu.

Mnohem více nepříjemností běžkařům způsobují pěšáci, než že by úprava nějak moc zaostávala za rozumnými možnostmi. S tím souvisí i oznámení Deštenských, že předpokládanou zítřejší úpravu (@A. Sokol) posouvají vzhledem k ohlášenému hustému sněžení až na středu 9.1. Což nelze než schválit...
Vloženo 7.1.2019 15:48
Nároďák - Šerlich - Luisino - Deštné
Upřesňuji - upraveno nebylo nikde, v některých úsecích podle stavu už hodně dlouho (Luisino - Deštné), pokud se za úpravu myslí to co si uplácají sami běžkaři, tak pak jo... Automat na běžkolepky má rozum a tak se raději sám přepnul mimo provoz... S příspěvkem na úpravu nemám problém, pokud bude upraveno... Skol
Vloženo 7.1.2019 12:26
Zdar, upraveno bylo všude, ale přes noc se to přikrylo cca 5 cm novýho prašanu...dá se na skate i klasiku....Zejtra snad další úprava, tak snad to hned zase nezadapá...potvrzuju automat na běžkolepky mimo provoz u Nároďáku i na Šerlichu, je tam ale odkaz na sms....
Vloženo 6.1.2019 15:53
Šerlich,Velka Deštná, Podhomoli...mrzelo nás, že rolba nevyjela, stopy pouze od běžkařů, někde bohužel jen jedním směrem....jinak prašánek, tak že jsme si to stejně užili.
Vloženo 6.1.2019 14:53
Šerlich - Olešnice,přes Ruské údolí.Na klasiku velmi dobrý.Cestou zaznamenána z Knížecí cesty úprava rolbou do Sedloňova a na Polom.V Ruském údolí od pomníčku do Olešnice jen traktorová stopa ale dalo se až k silnici na Čihalku.Sněhu dost.
Vloženo 6.1.2019 14:34
Rokytnice, Pansky pole, rozhledna Anicka a zpet. Vcerejsi uprava byla zapadana par cm prasanku a dopo stale snezilo s vetrem. Od Hanicky vejs uz jen ten prasanek. Skate se dalo, klasika v poho v horsi stope. Par fotek https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10218337568660981&id=1544971004
Vloženo 7.1.2019 10:35
pím můžete mi někdo poradit, kdy vyjedou rolby, když GPS opět nefunguje. A na koho se obrátit, aby to dal do pořádku.Děkuji
Vloženo 6.1.2019 16:49
Klasikou z Destneho od Narodaku po bunkrovce na hreben a pres Velkou Destnou a Peticesti na Panske Pole a do Rokytnice. V nizsich polohach mrholeni, na hrebeni snezeni a -1°C. Az k Sedlonovskemu vrchu jen hluboka proslapnuta stopa, uprava zadna, automat na prispevky na upravu stop mimo provoz. Pak upraveno na Polomsky vrch, dak na Vrchmezi neupraveno, jen proslapnuta stopa. Po hrebeni az do Rokytnice k Faraku projeto rolbou, ale pouze jedna stopa na klasiku. Snehu vsude dost, misty az moc :-) Hulky se dost bori.
Vloženo 6.1.2019 8:28
Z Čihalky upraveno, i dolů do Ruského údolí, na skate super, ve stopě občas koukají bukvice, nic co by se nedalo objet, sníh nebyl nejrychlejší, ale dnes přituhlo, bude to jiné K.
Vloženo 5.1.2019 19:58
Skate od Narodaku bunkrovkou - Vrchmezi pres Korunku na Peticesti pak zpet na rozc. Knizeci/Polomske cesty a zpetky bunkrovkou do Destne. Podminky byly nasledujici: dopoledne bunkrovka oraniste s misty 15-20 cm tezkeho snehu, peklo. Odpoledne jiz byla upravena. Hreben pekne upraven, od Masarycky mi to prislo lepsi/tvrdsi smerem na stranu Vrchmezi. Velice hezky kousek byl ze sedla pod Homoli ke Korunce, i moc hezka stopa na klasiku, opacnym smerem by se to na skate jiz borilo, je to niz a bylo to tam citelne mekci. Hezky to jelo i z hrebene smerem na Knizeci cestu, snad jediny usek, na kterem nebyly diry od pesich a i na skate to tam bylo hezky tvrdy. Dik za upravu.
Vloženo 5.1.2019 19:24
Dnes super 😀.Samá rolba. Na brusle makacka.Lujzino,Velka Destma a přez Masarycku po Knížecí do Deštného.Poděkovani vlekařum z Deštného.
Vloženo 5.1.2019 16:49
Velká dřina z Rokytnice výjezd k Bartošovicím ke sjezdovce a zpět na Panské pole. Kdo tady dneska jel skate tak moc dobře ví jak to tahalo za nohy a ruce. Není to dost tvrdé a prosředek se jestě dost bořil. Potom na pěticestí to byla jiná paráda i když sníh je pomalejší, ale podmínky užasný. A potom už jen zpět do Rokytnice. Naviděnou zítra
Vloženo 5.1.2019 13:10
Úprava proběhla, díky. I knížecí cesta
Vloženo 5.1.2019 10:31
Ahoj, včera v 16:00 hod. skate Šerlich - Velká Deštná - Pod Jelenkou - Pod Homoli a zpět. Stále lehce sněžilo a foukalo, ale dalo se. Místy se od okrajů začaly vytvářet jazyky. Bylo -6 °C, pak se začalo oteplovat.
Vloženo 2.1.2019 20:10
Destna- Luisino- Velka Destna -Serlich Sedlonovsky vrch- Destna...Sice rano vyjela rolba, ale pri snezeni, ktere navic trvalo i dost dlouho po te..... Do toho vitr takze projeti rolbou uz uplne neznatelne, na skate absolutne nevhodne, klasika obcas s obtizemi..... Celkove namahavy a pomaly.....
Vloženo 31.12.2018 17:33
Včera i dnes skate Panské pole, Mezivrší, Pěticestí a zpět. Velmi dobré, dnes již bez ledu. Jen těch pěších turistů, možná 2x více než běžkařů.
Vloženo 30.12.2018 22:57
Začínal jsem v poledne, kvůli padajícímu sněhu byl skate chvílemi dřina, ale dalo se všude: Mas.chata-Bukačka-Bunkrovka (zelená tur.)-Nár.dům Deštné, Mas.chata-Vrchmezí obě cesty (polská i česká strana), Bukačka-Šerlišský mlýn. Pro ty méně znalé doplňuji svá dnešní zjištění, že 1) ta údajně lyž.trasa vedoucí na jihovýchod ze Šer.mlýna na Mas.chatu (1,5 km) je pro běžkaře utrpení jak nahoru tak dolů, je to prudké, úzké, sjel jsem to jentaktak, 2) zelená tur. ze Šer.mýna na jih do Deštného je také děs, tam jsou navíc vytáté díry okolo všech potoků křižujících tuto cestu. Sjel jsem ji do půlky, pak šel kus pěšky, překvapivě to šlo pěkně sjet opatrně po neposypané silnici. Takže tyto dvě cesty klidně vynechte, nestojí za to. Sněhu všude dost i na jedničkové lyže, na Mas.chatě dnes odpoledne -1°C, v Deštném +1°C.
Vloženo 30.12.2018 16:24
Velký dík rolbařům z Deštného. Ráno tratě perfektně upravené jak na klasiku tak skate. Jen při návratu na Šerlišský Mlýn okolo 11:30 hod davy bezohledných pěších turistů, kteří veškerou snahu rolbařů o upravené tratě ničí.
Vloženo 30.12.2018 13:43
Dnes trasa Šerlich,Vrchmezí,Knížecí cestou nad Čihalku a přes Panský kopec do Olešnice.Celou cestu velmi slušná stopa na klasiku,nad Čihalkou ke hranici rozjezděno od aut a lesem na Panský kopec velmi málo sněhu,ale dá se až k Hartmanovi.A stále chumelilo.
Vloženo 29.12.2018 22:24
http://dusznikiarena.pl/category/news/
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 29.12.: Nevíte jak to vypadá se vstupem na biatlon areál v Polsku. Na dotazy nereaguji a mají tam nějaký závody je tam odpoledne volno a platí se něco?)
Vloženo 29.12.2018 15:24
Luisino Údolí - V.Deštná - Šerlich - Vrchmezí a zpět. L. Údolí cca 20 cm a teplota kolem 0, na hřebení pak kolem 40 cm a cca -1. Na skate velmi pěkné, zejména na hřebeni. Bohužel hodně pěších. Od Šerlichu směr Vrchmezí v lese spíše led, ale v otevřených partiích krásně tvrdý podklad. Jelo to pěkně :-)
Vloženo 30.12.2018 12:43
Šerlišský mlýn - Polomské sedlo - Bukačka a zpět. Docela fajn na klasiku i skate, jen poněkud příliš pěšáků, kteří to mají jako vycházkovou trasu a ještě prudí, že lyžař se bezohledně prohání kolem a ohrožuje je. Nějaké zásady pro vstup na běžecké trasy je nezajímaly. Takže raději jinam, tady je to frekventované až příliš,
Vloženo 29.12.2018 1:08
Trasa Šerlich-Pěticestí-Zakletý-Šerlich-Polomské sedlo-Deštná. Ráno hodně tvrdý povrch místy nebezpečný ve sjezdech (místy hodně zmrzlých stop zřejmě od včerejší oblevy, někde koleje a hroudy), odpoledne to už změklo a bylo celkem OK rovné (rolba + uježděné běžkaři), Ráno i trochu slunce, později mlha a ještě později odpoledne padal mokrý sníh.. Výrazně hůře jako obvykle vypadá lesní úsek Šerlich-Polomské sedlo. Sjet do Deštné se stále dá, na poli na konci je to ale spíš už na sundání běžek. So,Ne by mělo něco připadnout, později by mělo přijít i ochlazení.
Vloženo 29.12.2018 0:09
Dopoledne Serlich - P Hanicka. Na skate to slo ale misty dost zmrzly, stejne tak stopa na klasiku. Nejhorsi asi dole u P Hanicka, tak byly jeste vyjety v tom ledu koleje od auta. Snehu zatim vsude dost.
Vloženo 28.12.2018 22:24
Z Masarykovy chaty, přes Šerlich, Polomský kopec na Vrchmezí a přes PL zpět na Masaryčku, stopa nic moc, bohužel není sníh a kde není sníh ani stopa nebere, dále jsem jel z Masaryčky na Velkou Deštnou, zrovna jsem "chytil" rolbu, pánové velký dík, po tom "turistickém průvodu" to bylo hodně rozdupané, ale vše OK okolo 13 hodiny. Nezbývá než čekat na nový sníh.
Vloženo 28.12.2018 19:21
Vypadá pěkně zeleně, žádný sníh na straně Záhoří není. Dnes jsme nezaparkovali nahoře a objeli celý hřeben až na Haničku
(Odpověď na dotaz uživatele Radovan z 28.12.: Dobrý den
Prosím jak vypada v Orlickém Zahoří ten běžecký okruh ? Děkuji)
Vloženo 28.12.2018 18:39
Dnes zmrzlý sníh lepší na brusleni na klasiku se špatně mazalo prostě dneska nic moc
Pri odjezdu narvaný obě parkoviště i silnice mezi
Vloženo 28.12.2018 17:23
Dnes Říčky-Anensky vrch docela bida, čím výš, tím horší, hodně ledovate a při návratu už i s deštěm.
Vloženo 27.12.2018 21:07
Hezký den, dle info nalezených na webu by tam měli být zítra 28.12. závody. Dnes jsme se tam byli pouze podívat, okruh vypadá jakžtakž upraven, sněhu pomálu jako všude, uvidí se,jak okruh bude vypadat po závodech.
(Odpověď na dotaz uživatele Václav z 27.12.: Hezký den, nemá prosím někdo info jak to vypadá v biatlonové aréně v Polsku?
Díky)
Vloženo 27.12.2018 19:39
Děkujeme ski centru Deštné za informaci, kdy vyjede rolba.Ještě jednou díky.Přejeme veselý konec roku a pěkný nový rok.
Vloženo 27.12.2018 17:29
Tak dnes trasa Luisinoo Údolí - Pod Jelenkou odbočka - na Pod Homolí a zpět. Mlha, mokrý sníh - pomalejší stopa , teplota cca +1C. Žádné vylezlé kameny ani spadané jehličí na trase nebylo. Stopy po krajích OK a střed na bruslení taky upraven. Za mě, jakožto nenáročného běžkaře naprostá spokojenost :-). Chtělo by to lepší počasí a trochu přimrznout a nový prášánek.
Vloženo 27.12.2018 16:37
Dnes z Mezivrší na Haničku a zpět. Sníh je mokrý a stopa porušená nějakým SUV, ale základ je dobrý, prozatím bez kamenů a suchých míst.
Vloženo 27.12.2018 8:11
Suchý vrch - nevím. Orlické Záhoří - pokud pojedeš až sem, tak jistota bude buď zaparkovat na Mezivrší a pak můžeš vyrazit na obě strany nebo to natáhnout autem na Šerlišský pas a tam v podstatě máš na výběr zkusit taky obě strany... v obou případech na hřebenech bude jistota dostatku sněhu a včera to projeli rolby.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 27.12.: Ahoj, prosím o radu kam dnes na běžky. Jsem pracovně v těchoníně, uvažujeme o Suchém vrchu nebo Orlickém Záhoří, má cenu tam jet? děkuji za info)
Vloženo 26.12.2018 21:52
Od páté odpolední ze Šerlichu na Pěticestí. Hustá mlha, chumelení, snih dost pomalý, ale krásný poježdění. Cestou zpět od výjezdu Homole nějakej koumák projel středem na skútrů až na Šerlich. Bruslenim se to po něm propadalo
Vloženo 26.12.2018 19:49
Běžky lze půjčít v Rokytnici.Outdoor Sport Rokytnice,kousek za náměstím.
Vloženo 26.12.2018 19:18
Dnes skate Šerlich Homole a zpět. Počasí nic moc, hustá mlha. Nejlepší sníh hned od parkoviště tak do 3 zatáčky, potom už dost hluboký sníh. Pro klasiku to bude OK, ale i skate celkem dobré.
Vloženo 26.12.2018 18:02
Dnes upravila rolba okruh z Deštného (bunkrovka, Masaryčka, odbočky na Šerlišský mlýn a Vrchmezí, Velká Deštná, Luisino údolí). Také z Říček vyjela rolba a upravila okruh z Pěticestí směrem Pod Homoli (oba směry). Nejslabším článkem je úsek mezi Pod Jelenkou a Pod Homolí, který je místy zafoukaný (upraveno 25.12. odpoledne). Na hřebeni pěkné lyžování, v nižších partiích je méně sněhu (sjezd do Deštného apod.).
Vloženo 26.12.2018 17:13
Krásně projeto a velký dík rolbařům. Jen se pozastavuji nad dementními pěšáky v botech, kteří šlapou v botech od Masaryčky na Deštnou.
Vloženo 26.12.2018 17:13
Vhodným nástupním bodem pro nástup na běžky z okolí Rokytnice je parkoviště u Haničky - dle záznamů pohybu rolby na https://www.destne.info/bezecketrate/ zde byly tratě dnes upraveny. Jde tedy o stejné místo, které je popsáno u tohoto staršího výletu https://www.kamzasnehem.cz/video/hanicka-2013-03. Napadne-li sněhu ještě více, nebo napíše-li sem někdo, že je to sjízdné, dá se nastoupit na běžky přímo z Rokytnice.

Kde půjčit běžky bohužel nevím, ale třeba mě někdo doplní.

(Odpověď na dotaz uživatele Tereza z 25.12.: Zdravím,
Jedu k tetě na chalupu do Orlických hor a ráda bych na běžky.muzete mi doporučit výchozí bod a kde popř půjčit běžky? Budu poblíž Rokytnice u Orlických hor. Děkuji moc za tipy a mějte hezké svátky 🤗)
Vloženo 26.12.2018 15:25
Vrchmezí - Polomský kopec - Šerlich - Velká Dešná dnes vyrolbováno. Cestou z Deštné dolů jsme rolbu potkali znovu, takže se s údržbou činí. :) Sněhu dost, občas v lese namrzlé místo, ale bez kamenů - ideální podmínky na jedničkově lyže. Z Deštné to bylo vyrolbováno i směr Pěticestí, ale nejeli jsme tam kvůli dnešní husté mlze. Nastupovali jsme na Zielenci, odtamtud na Vrchmezí jen projetá stopa od běžkařů, na skate to není, museli jsme vyjít pěšky.
Vloženo 26.12.2018 9:06
Dnes by měla vyjet rolba z Říček. Škoda, že není vidět ani jedna rolba dle jejich GPS pozice, nějak dost často to hapruje...
Vloženo 25.12.2018 19:46
Naprostý souhlas s Kriso. Pokud máme přispívat na údržbu stop, tak by nějaká měla probíhat. Nabízí se sice výmluva, že sněží a úprava by zapadala. Tak prostě ve dnech, kdy sněží pojede rolba častěji a naopak když nesněží a stopy vydrží i týden, vyjet nemusí. Stačí selský rozum.
Vloženo 25.12.2018 19:34
Serlich - Peticesti (projeto od sedla Pod Homoli obema smery odpoledne). Snehu dost, chumeli ale za me nejhorsi svezeni za desitky let, co v OH jezdim (skate), na klasiku proslapnuto od lidi. Jako je fajn, ze vime kam prispivat na upravu tras ale chtelo by to take nekdy ty cesty prohrabnout, misty do pulky stehen tezkeho noveho snehu. Na skate za hranou sjízdnosti. Pri navratu jsem potkal rolbu, smerem od sedla Pod Homoli odbocila pod V. Destnou smer O. Zahori.
Vloženo 25.12.2018 12:59
Na bunkrovce jsem potkal auto. SPZ: 4H2 ....to je už vrchol!
Vloženo 24.12.2018 16:27
Mezivrsi-Peticesti-Luisino-Destne. Uprava trati zadna, na hrebeni cca 15cm noveho prasanu, az po Luisino na ackove lyze, nize lezou hrudy.
Vloženo 24.12.2018 13:50
Trasa Šerlich - Vrchmezí - Deštné.Nachumelilo cca 5 cm prašanu,stopa na klasiku dobrá,pod sněhem zledovatělé hroudy a místy překvapivě i louže vody.Bunkrovka od spoda rozježďěná a někde je to o hubu.Jinak svezení dobrý.
Vloženo 24.12.2018 12:16
(Odpověď na dotaz uživatele paw z 24.12.: Vi nekdo, zda na hrebeni v noci na dnesek chumelilo nebo prselo?)

Sněžilo.
Vloženo 23.12.2018 19:16
Dnes rano v 9 od parkoviste pod Serlichem. Vyrazili jsme na Velkou Destnou. Urolbovana cesta byla zapadana cca 5cm snehu, ktery se s pribyvajici vyskou menil z mokreho na prasan, ktery se na klistr lepil a maza tak namrzala. Stopa byla lepsi spis na brusleni nebo pro technicky zdatnejsi klasiky. Pred polednem zacalo sypat a foukat. Super lyzovacka.
Vloženo 24.12.2018 10:03
Přejeme všem krásné pohodové vánoce a pěkný nový rok.
Vloženo 21.12.2018 22:54
Od narodaku bída, koleje od auta i rolby do 4.serpentiny, vršek dobrý
Vloženo 20.12.2018 22:49
Dneska jsem se vydal od vrchní stanice lanovky v Deštné přes Luisino Údolí na Velkou Deštnou, přes Šerlich na Polomské Sedlo a zpět dolů do Deštné. Na celé trase je úprava rolbou stále poznat, ale stopa na klasiku občas mizí, na hřebenu zafoukáním, dole od těch co testují co všechno jejich auto vyjede. Na hřebenu panuje regulérní zima, dole je to trochu horší ale na jedničkových lyžích jsem si dojel v podstatě až k silnic v Deštné.
Vloženo 19.12.2018 19:05
Dnes jsem byl na velke destne, podminky poradní, lidí málo.
Vloženo 19.12.2018 14:59
Lusino udoli na hreben smer Peticesti a zpet.... Porad pekny i na skate, malo lidi, krasa.....
Vloženo 19.12.2018 9:06
Ze střediska - Mezivrší - Pěticestí - Homole - na skate paráda, úprava z pátku pořád stačí.
Vloženo 17.12.2018 13:18
Čihalka - Šerlich. Neděle odpoledne, pěkné svezení, jen první kilometr, dva hodně na hraně na jedničkové lyže, sem tam lezly kamínky. Dále až na občasný rygol od fatbikerů dobré (i když v porovnání s Krkonošema mnohem méně sněhu).
Vloženo 16.12.2018 17:19
Čihalka - Šerlich projeté rolbou Řivnáčovou cestou (super překvapení) na Polomský kopec. Ráno pěkné, zapadaný "mandžestr" bez výrazný stopy na klasiku. Spodní část od Čihalky k vleku občas možnost trefit kámen, ale nic hrozného. Při cestě zpět cca ve 13:00 "fatbikeři" z Polska cestu v měkkých částech zničili. Slovní domluva v mezinárodní řeči, na hůlky bohužel nedošlo. Knížecí cesta od rozcestí nad Čihalkou (klády) pouze koleje od aut.
Včera (sobota) návštěva biatlonového střediska v Jamrozové, děla na plný výkon a kopce sněhu příprava na biatlonový šampionát Polska 28.12, pak ještě zač. ledna IBU. Informovanost TOP střediska bídná. :((
Vloženo 16.12.2018 14:04
Šerlich,polskou stranou na Vrchmezí,Deštné.Jelo se pěkně,klasika i na bruslení.
Páteční úprava stále dobrá,upraveno i na polské straně.
Cestou jsem potkal běžkaře,který jel z Olešnice na hřebeny a prý se to dá.
Vloženo 16.12.2018 12:39
Odpoledne Mezivrší - Pěticestí - Homole a zpět skate. Na Pěticestí celkem dobré, dále totálně rozbité od chodců, dvojici se psem ničící stopu jsem potkal taky. Výjezd autem na Mezivrší v pohodě.
Vloženo 15.12.2018 16:25
Serlich - Vrchmezi - S. Mlyn a zpet..... Na to jak snehu neni moc krasne upraveno i na skate......diky za to rolbarum
Vloženo 14.12.2018 21:04
Dnes krásný svezení v ještě teplý stopě ze Šerlišského Mlýna na Deštnou. Zrolbováno je podle mapy až na Pěticestí, i do Luisina údolí. Ve stopě na klasiku sem tam zeleň, ale nic tragickýho. Střed na bruslení je prakticky čistý. Nádhera.
Vloženo 14.12.2018 17:14
Ahoj, ráno jsem chtěl vyjet od Šerlichu směrem Pěticestí atd. Je to na jedničkové lyže, nebo raději ne? Jezdím už jen skate, na ně to zatím moc vhodné není? Díky.
Vloženo 14.12.2018 14:31
Ze mlýna na velkou, čerstvě protažení rolbou. Nikde nic neleze, prasan, spíš na klasiku, měkké a slaběji podklad
Vloženo 14.12.2018 13:38
Belejka https://www.destne.info/bezecketrate/
Vloženo 14.12.2018 13:16
Ahoj, kde hledáte/vidíte mapu upravených/aktuálně projížděných tras? DÍKES
Vloženo 14.12.2018 12:28
Děkuji, už mi to tam naskočilo, jen není vidět, co projeli, ale rolby se hýbou. Vypadá to, že vyjeli i ze Záhoří.
Vloženo 14.12.2018 12:16
(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 14.12.: Ahoj, dnes měla podle webu vyrazit rolba z Deštného, ale v online grafice nefuguje zobrazení, kam jela. Neví někdo, co je projeté, jak to vypadá a případně, zda se přidalo i Záhoří a Říčky? Díky, Iva)
Ahoj. Dnes jsem volal na infocentrum do Deštného asi v 10.00 h a ochotná paní mi sdělila že se rolba nahřívá, a že vyjet měla. Dle grafiky zjistíme, kdy skutečně vyrazí. Takže to zatím vypadá, že se stále nahřívá 😀
Vloženo 16.12.2018 9:10
Dobrý den.Nevíte prosím ,který den v týdnu vyjedou rolby? Děkuji za zprávu. Eva
Vloženo 13.12.2018 14:31
Dnes nové skutrove stopy díky Ski Skuhrovakum. Šel jsem ze Šerlichu na Velkou Deštnou a kolem ní. Fotky jsou Zde: https://photos.app.goo.gl/5ch8BUx9Ko1ESiSk9
Vloženo 13.12.2018 8:37
Pro Radka - tak až na toho psa ve stopě PARÁDA....
Vloženo 12.12.2018 22:03
Dnes krásné svezení okolo Velké Řešené. Na vrchu 40 cm sněhu.
Rolbaří mohou v pohodě vyrazit.
Vloženo 12.12.2018 11:57
Tak Vám tu musím sdělit jednu pozitivní zprávu pro všechny nadšené běžkaře. Dnes dopoledne jsem vyrazil na svých nejlepších klasičkách ze Šerlišského mlýna. První kilometry jsem prošlápli v cca 30cm prašanu jako první. Od Grunwaldského mostu nás překvapila krásně najetá stopa od skútru (asi Ski Skuhrov). Dvě krásné stopy na klasiku nás vedly až na Polomské sedlo, kde se stopa hvězdicovitě rozvětvila směrem k Vrchmezí (končila na Polomském vrchu), dále směrem ke křižovatce Pod Sedloňovským vrchem a na druhou stranu vedla až na Šerlich. Takže na první projetí to zcela jistě stačilo. Obrázky najdete zde: https://photos.app.goo.gl/ESmeboFhPKnzWHmL8 nebo zde: https://www.facebook.com/radek.sedlak.1232
Vloženo 12.12.2018 6:45
Za chvilku vyrážím na oblouku. Šerlišský mlýn nebo přímo Šerlich. Do oběda vložím foto a zprávu.
Vloženo 29.11.2018 8:50
Automaty na běžkolepky a DMS jsou určitě fajn, ale došlo také k nějakému posunu ve vymahatelnosti uchování upravených stop? Posledních několik let pravidelně přispívám na stopy a rok co rok jsem svědkem jak jsou strojově upravené stopy rozšlapané pěšáky nebo rozježděné čtyřkolkáři nebo lesáky. A všude jen krčení ramen, zmařené úsilí spousty lidí a náprava v nedohlednu...
Vloženo 28.11.2018 18:28
Bohužel na lyže to ještě není. I když se při pohledu z podhůří zdají hory bílé, je to jen námraza. Na asfaltu z Šerlichu k Velké Deštné je souvislá vrstva čistého ledu. Na svážnici pod Velkou Deštnou jsou asi 2 cm zledovatělého sněhu a to jen uprostřed, protože koleje jsou rozježděné od aut.
K letošním novinkám také patří nové automaty na prodej běžkolepek a možnost posílání dárcovských sms na úpravu tratí. Jeden automat je na okruzích v Deštném, druhý na Šerlichu. Tak už aby napadlo, ať se využijí.
Vloženo 27.11.2018 11:41
Zdar, tak už mám mazat prkna?
Vloženo 20.11.2018 8:45
Schi Heil! Do nové sezóny! Tak kdopak už číhá na Šerlichu? Nojo, ještě jenom poprašek... Ale koukám, pár novinek, nový design stránek - děkuji, lepší, moderní, to je příjemná změna. A pak, nejsem úplně jist, mrknul jsem na postavení roleb a tras v Orlických a zdá se mi to či je tam nově zakreslená upravovaná stopa kolem Baernwald/Neratova? Možná se už tak těším, že tam chci vidět, co už tam dávno bylo... :)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Hřeben Orlických Hor