Brno a jižní Morava – běžky

V Brně a jeho okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Upravované stopy se dají najít na některých místech Drahanské vrchoviny,…

Číst celý text

Členění oblasti Brno a jižní Morava

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
2 zprávy byly přesunuty do obecné diskuse
Dotaz Vloženo 21.1.2021 9:16
Poprosím info je stopa myjava zjazdovka - kubíkov vrch
Mišo
Zodpovědět Bílé Karpaty
Vloženo 21.1.2021 21:33
Benešovsko, Suchý a Kořenec aktuálně v žádném případě nedoporučuji, značení prachbídné, orientace jen podle mini mapky alternativních tras ze stránek ski areálu. Kořenecký okruh je už doslova o hubu, stopy zmrzlé, zledovatělé a totálně rozbité, nejspíš po velké víkendové návštěvě, v lesích jsou na cestách většinou vyjeté hluboké koleje od těžké techniky, takže nepoužitelné. Snad jen Benešovský okruh je docela sjízdný, ale o strojové stopě si můžete nechat tak leda zdát, nejhorší návštěva tohoto areálu za posledních 10 let.
Drahanská vrchovina
Vloženo 20.1.2021 18:13
Pláně okolo Babic nad Svitavou-mezi zelenou značkou a silnicí na Křtiny - stopy křížem krážem po celé louce, na některých místech krtince, ale jinak se dalo, myslím, že to půjde ještě i zítra ale sluníčko dost zapracovalo. Na odpolední svezení s dětmi fajn.
Okolí Brna
Vloženo 20.1.2021 15:20
Značení na Drahanské vrchovině je opravdu mizerné. Jinak dnes Suchý - Skalky - Kořenec , místy vidět, že už přede mnou někdo jel, ale celkem hluboký sníh na polích. cesty uježděná vrstva sněhu , dá se i bruslit, tedy pokud nic nejede. Chtělo by to projet stopovačem, ale zjevně ho tady nikdo nemá, takže jen počat až to prošlape masa lidí
Drahanská vrchovina
Vloženo 20.1.2021 13:27
Tak jsem vyrazil na Benešovsko , chtěl jsem nebejt marena, ale po dnešku nikomu neznalému ,kdo se v dané lokalitě nenarodil to tady nedoporučuji . Dodávám jsem rodák z těchto končin, ale řadu let jsem zde na lyžích nebyl. Dnes , to, že jsem v Benešově a okolí nenašel ani metr protažené stopy není problém, sněžilo, foukalo. Ale že značení vlastně není a když je tak zavádějící , jako např. modrá šipka za domem popisné číslo 203 do leva .... a když jedete do leva, okolo rybníka dojedete k silnici , kde je šipka modrá opět doleva po silnici do Benešova. Pak už žádnou modrou, pokud nevíte kde je nenajdete. Když víte kde je, u hřbitova, tak ji pod hřbitovem najdete. A co je největší , dle mého názoru , nesmysl - ujel jsem pouhých cca 10 km , a většinou jsem šel a nebo jel po silnicích a cestách. Ne Benešovský okruh . Raději pojedu o 50 km dál. Takže nestačí nebejt Merena , stačilo by značit .
Drahanská vrchovina
Vloženo 19.1.2021 22:16
Filipov - Kubíkův vrch - Stará Myjava - Filipov
Tato část hřebene zatím unikla pozornosti pěších výletníků se psy a 4kolkářů. Od sjezdovky asi 2 km po lesní cestě projížděné auty, nahoru nevadí, dolů místy ano, pak po celé délce kvalitní stopa. Na Kubíkáči i ve všední den narváno, ale všichni jezdí jenom na Hlavinu a zpět a jinde moc lyžařů není. Na slovenskou stranu hodně stop. Nad 500 mnm 15 cm sněhu, už to není prašan, ale netaje. Před příjezdem na hřeben polom, další bezproblémový před Kubíkovým vrchem.
Bílé Karpaty
Vloženo 19.1.2021 20:09
Dnes večerní scate na cyklo trase Klajda směr Ochoz ,sněhu dost bez kamínků,poslední možnost zítra dopo,pak už tánì...
Brno
Vloženo 18.1.2021 15:41
Medlánecké letiště - nenáročný okruh, ideální na chvilku se proběhnout, pro děti - podél přistávací dráhy letiště, dá se i dál do kopce za letištěm po poli
Brno
Vloženo 18.1.2021 13:07
Hády, Šumbera. Udupaná cyklostezka.

(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 18.1.: Dobrý deň,
Chcem sa spýtať kde sa dá v Brne (prípadne blízkom okolí) na bežky na skate?)
Brno
Vloženo 18.1.2021 8:42
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 17.1.: Babice nad Svitavou - kolik je tam cm sněhu?)

Odhadem 15 cm, což na tamních loukách stačí, dá se tam najezdit celkem dost. V lese by to chtělo ještě takových 5–10 cm.
Okolí Brna
Vloženo 17.1.2021 22:22
Skol,
dnes jsem jel Vápenky - Javořina - Kubíkův vrch - kus směr Hlavina - Nová Ves.
Z Vápenky po modr k prameni žádná stopa a nic neprošláplého a dost pěšáků, ale jde to celkem do kopce, takže mi to až tak nevadilo, sněhu dostatek. Od pramene k Velké Javořině, napravo prošláplá stopa, ale často zavátá nebo zadupaná, takže to stejně moc nejelo. Nahoře hodně vyfoukané plotny a zima jak na Sibiři, foukal silnej ledovej vítr, takže nic moc. Místy tak vyfoukané že lezl led nebo kameny z cesty, ale tam to nikdy nebývá žádná sláva. Co mně totálně zklamalo byla cesta dolů na Kubíkův vrch. Pamatuju minulé roky jak to tam pěkně jelo. Dneska jednak se tam motali pěšáci, chápu, že můžu ty cesty taky využívat, ale často neuhýbají a šlapou do stopy, protože vlastně ani není kam uhnout. Navíc sjezdy extrémně vydrané až na kameny, takže plužit nedoporučuju, protože si zničíte hrany běžek, pustit se to taky nedá, protože smetete ostatní. Takže z projetí nakonec nic, jen neustálé uhýbání nebo čekání. Nechápu, proč lidi nechodí po té modré z Vápenek, z Nové Lhoty to bývalo vždycky spíše pro běžkaře. Prošláplá stopa potom ze Šibeničníku až na Kubíkův vrch. Potom jsem nakoukl také na silnici směr Hlavina, naprostá paráda, široká cesta, vpravo i vlevo strojová stopa, střed manšestr na bruslení. Vyjímečně leze kamínek nebo větvička. Opravdu nebe a dudy. Kde jsou ty časy, kdy rolbaři upravovali i cestu z Nové Lhoty na Javorinu nebo z Hrabiny z Němčí. Jeden dobrý muž mi sdělil, že prý už není projekt z eu, ale rolba v Nové Lhotě stále je a určitě by se našla cesta, jak to financovat, třeba formou dobrovolných příspěvků, ale zdá se že není vůle. Také by to chtělo revidovat zimní mapy.cz okolo Javoriny na čárkované lyžařské, protože to v čr už nikdo neupravuje. Velká poklona slovákům na kopaninách, pokud do Nové Lhoty pojedu znova, tak jedinně tam.
Zváěrem tedy nové lyže nedoporučuju, leda na to Slovensko a k běžkování české pasáže viz výše mají opravdu hodně daleko. Po minulém víkendu na Paprsku opravdu fatální zklamání. A taky by už mohli otevřít obchoďáky, aby těch lidí ubylo...
Lyž si řiď!
Bílé Karpaty
Vloženo 17.1.2021 20:02
Dle rady z diskuze níže dnes od rozcestí mezi Pozořicemi a Hostěradicemi neznačenou lesní cestou směrem na Kalečník, nakonec s odbočkou na Žalmanův kámen. Sněhu zatím dost (a parádní, nepřimrzlý), jen místy bylo třeba se víc soustředit... Hlavně na klasiku, bruslení místy taky šlo. Kdyby připadlo ještě aspoň 5 cm a zůstalo pod nulou, bylo by to ideální :-). Lidí přiměřeně, na nedělní odpoledne celkem dost pohoda.
Okolí Brna
Vloženo 17.1.2021 19:13
Babice nad Svitavou (náhorní plošina směrem na Křtiny - 470–510 m n. m.) - odhadem 10–15 km vyjetých stop vpravo i vlevo od silnice směrem na Křtiny. Sněhu dostatek, je to sice na B lyže, ale jezdí se tam pěkně. Fajn parkování hned u nástupního místa. Celkem zapomenuté místo, nejlepší podmínky nejblíže Brnu, jednoznačně.
Okolí Brna
Vloženo 17.1.2021 18:48
Velká - Žalostiná. Nad Velkou 10 cm, od Tří kamenů 15 a více. Ještě po poledni kvalitní stopa po celé délce. Kvůli náporů sportovců na 4kolkách a pěšáků se psy, kteří se sem sjeli asi tak z poloviny Slovácka a Kopanic, již asi neexistuje. Nicméně i tak jedinečná příležitost přejet tuto část hřebene.
Bílé Karpaty
Vloženo 17.1.2021 15:57
Od včera trochu připadli, takže krtince už skoro vůbec nelezou. Průjezdy lesama horší. Okruh na golfu vypadá jako po Jizerské 50. Jinak dobrý.
Drahanská vrchovina
Vloženo 17.1.2021 8:04
Hády, od parkoviště nad hotelem Klajdovka po magistrále podél silnice bebo po loukách mezi silnicí na Ochoz a lomem.
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 15.1.: Prosím chtěla bych udělat výlet na běžkách s dětmi, celkem tak 6-8 km. Neporadil by mi někdo nějakou rovinatou trasu, nemusí to být kolečko, může to být stylem "tam a zpět", v okolí Brna, s možností zaparkovat auto. Moc se nevyznám v možnostech na běžky v okolí a nerada bych s nimi jela zbytečně.

Našla jsem tu autodrom a Helenčinu studánku, ale pokud jsem to dobře pochopila, budou to kopce.)
Okolí Brna
Vloženo 17.1.2021 9:06
V pohodě obě trasy, na loukách foukalo.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 13.1.: Ahoj,
nemáte někdo zkušenost jak to teď vypadá s běžkováním z Jedovnic směrem do Rakoveckého údolí, nebo lépe po zelené údolím do Senetářova?)
Drahanská vrchovina
Vloženo 17.1.2021 7:45
Včera navečer na "Sivický ledovec" (Nové Pole 367m.n.m.). Vod baráku, přes Nedbale, navrch
a Sivický ledovec, tam pár koleček a zas dom. 10 cm sněhu, po trávě úplně v pohodě. Potkal jsem 5 srnek,
žádnýho zajíca(asi myxomatóza), žádnýho člověka(asi covid). Používám pouze "skvěle připravený materiál",
kameňačky a B-čkový lyže, přenechejte pračlověkovi, nebo hraběti Harrachovi
Skol
Okolí Brna
Vloženo 16.1.2021 23:13
Pekne vyjeta stopa u noveho lomu na hadech. U klajdovky jsou sice krtince a skrtnete, ale dal na urovni Kopanin podel lomu a silnice ke hrbitovu moc pekna stopa a snehu dost, maximálně kouka trava. Cyklostezka na ochoz dobra na brusleni
Brno
Vloženo 16.1.2021 20:16
Stačí nebejt ignorant a podívat se hned tady vedle (na monitoru) nebo dole pod příspěvky (na telefonu) do sekce užitečné odkazy... tam ty informace jsou. Není zač🙂
(Odpověď na dotaz uživatele Josef z 16.1.: Takže , odpoví někdo , ten, kdo spravuje tuto debatu ? A nebo umí jen přesouvat příspěvky ? Ptám se, na Drahanské vrchovině projíždí někdo se stopovačem trasy a nebo ne ? Děkuji)
Drahanská vrchovina
Vloženo 16.1.2021 20:05
Nový Lhota (auto jsem nechal u sjezdovky na parkovišti), po cestě na hranice, bokem šibečního vrchu na Kašpariskův vrch přeš Durdu až na Javořinu. Nedá se úplně říct že je to stopa, ale je v celé délce bez problémů průjezdné. Někde jde vidět kámen, ale vyjímečně. Vypadá to tam dobře. Řekl bych že mimo cesty je místy i 30cm sněhu
Bílé Karpaty
Vloženo 16.1.2021 18:07
(Odpověď na dotaz uživatele Franta z 16.1.: Skol,
nevíte prosím, zda je prošláplá stopa taky z Vápenek? Chtěl bych jet Vápenky - Javorina - Kubíkův Vrch - Nová Lhota. Sněhu je asi dost i na A lyže předpokládám?
Předem díky)
Bílé Karpaty
Vloženo 16.1.2021 11:34
Lažánky - Maršov na loukách rozumně sněhu, hlína skoro neleze. Hezky se dalo ale byl velmi silný vítr.
Okolí Brna
Vloženo 16.1.2021 14:57
Trasa Nová Lhota - Duda - Javořina. Asi 15 cm sněhu. Stopa prošlapaná a podmínky dobré.
Bílé Karpaty
Vloženo 16.1.2021 11:09
Cyklostezka Z Obřan do Bílovic vhodné na bruslení pouze pod mosty je potřeba přenést. Jsem tam leze kamínek ale jinak v celku celé průjezdné
Brno
Vloženo 15.1.2021 19:56
Děkuji za tip Automotodrom --> Helencina studanka --> Ríšova studánka. Perfektní po práci na takovéto domácí běžkaření :-) Tát by nemělo, lesníci by ji podle mého prohrnout neměli, protože tam projede jakékoli lesnické auto. Zítra beru syna a jdu zase :-)
Brno
Vloženo 14.1.2021 22:15
U sjezdovky je pěkné parkoviště.
(Odpověď na dotaz uživatele Vlaďka z 14.1.: Když bychom chtěli jet z Kubíkova vrchu, dá se parkovat tam někde nebo nechat auto pod sjezdovkou? Děkuji.)
Bílé Karpaty
Vloženo 14.1.2021 16:35
Z Hrabiny slušná stopa krajem cesty, pozor na lesáky se dřevem ,asi 3km za Kamennou boudou lesáci uhýbají a dál již dvě stopy až nahoru. Sněhu všude dost. Po louce to zatím nešlo.
Bílé Karpaty
Vloženo 14.1.2021 13:26
Drahany hřbitov - Maršíny a zpět. Stopa vyjetá pouze běžkaři. Fialový vosk držel perfektně, nikde netrčí kamínky ani hlína – zatím. Silný vítr, ale tam je to normální.
Drahanská vrchovina
Dotaz Vloženo 14.1.2021 16:26
Ví někdo prosím, jak to vypadá od Kamenné boudy na Javořinu? Děkuju
Zodpovědět Bílé Karpaty
Dotaz Vloženo 14.1.2021 12:11
Zdravím, neví někdo jak to vypadá v lese směrem z Kubíkova vrchu na Javořinu. Díky za info.
Zodpovědět Bílé Karpaty
Vloženo 14.1.2021 5:14
Kubíkův Vrch-Hlavina stopa vyšlapaná .Jelo se hezky. Na víkend už by to mohlo být upraveno i rolbou.
Bílé Karpaty
Vloženo 13.1.2021 21:55
Automotodrom --> Helencina studanka --> Ríšova studánka. V prvni casti snehu dost. Pak na asfaltce k Risovce uz horsi. Obcas zadrhnutí. Takova nouzovka pro nedočkavce. Ale krasny pocasi. Staci par cm snehu a i asfaltka bude dobrá Dokud si ji lesnici neprohrnou :-(
Brno
Vloženo 13.1.2021 19:08
Hády - cesta na Ochoz ušlapaná, na bruslení super.
Jel jsem ještě Šumberu, jak je prudký sejzd, tak je dost kamínků, jinak celkem ok. Ale pod sněhem je dost zledovatělá.
Brno
Vloženo 13.1.2021 18:18
Dnes Klajda a Šumbera, jde to ,pár větviček na zemi,sněhu by mohlo být víc,špatnej odpich..béčkový běžky..ale sněží dál !
Okolí Brna
Vloženo 13.1.2021 14:29
Dnes dopoledne z rozcestí Červený vrch mezi Pozořicemi a Hostěnicemi na Kalečník a zpět. Většina cesty bez problémů, ale na nové běžky to není.

https://mapy.cz/s/hubuvaguco
Okolí Brna
Vloženo 13.1.2021 14:07
Dnes Kopaniny, lokalita ohraničená lomem a silnicí na Starou Líšeň, po včerejším sněžení stopy dopoledne ve velmi
dobrém stavu. Nikde jsem neškrtl. Jak to bude vypadat odpoledne, nebo zítra těžko předvídat. Přijelo tam hodně aut i
pěšáků. Jelo to moc dobře na modrej V40.
Brno
Vloženo 12.1.2021 22:38
Vyjel jsem dnes na praskackach od Panenky Marie uprostred cesty mezi Pozoricemi a Hostenicemi smerem na Kalecnik a Tri Javory. Odpich hodne slaby. Neni zadny podklad. Cca 6 cm na ceste. Jel jsem soupaz, obcas slo bruslit. Zkratka na vyprdeni dobry. Jeste to chce tak 5 cisel a bude se dat do lesa po par cestach po kterych netahali drevo.
Drahanská vrchovina
Vloženo 14.1.2021 21:08
info zde: https://www.lyzarsketrasy.cz
(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 14.1.: Kdo provozuje ten skůtr se stopovačem ? Kde se dá sehnat aktuální info o stavu tras ? Kdo provozuje tento chat ? Děkuji)
Drahanská vrchovina
Vloženo 11.1.2021 12:53
Včera z Nových Sadů přes Drahany, Repechy až do Protivanova pěkné svezení, několik stop vedle sebe i různě po loukách a polích, sněhu za Repechy na Protivanov více. Lidí více jen u rozhledny na Ladou, jinak určitě daleko lepší než se mačkat na golfu v Kořenci.
Drahanská vrchovina
Vloženo 11.1.2021 10:44
Od Sloupa až Pod vlčí skálu je stopa vyšlapaná, protože se zde pohybovalo celkem dost běžkařů. Jen sněhu není moc, takže místy leze tráva, krtičák a kde je voda, tak se dělají mokré fleky. Ale na proběhnutí stačí.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel K z 9.1.: Zdravím . Bylo by info jak to vypadá se sněhem na běžky ve Sloupě k Vlčí skále? Dikec.)
Drahanská vrchovina
Vloženo 10.1.2021 8:18
Kořenec golf - vesnice v obležení auty, kolem poledne problém zaparkovat, jediné místo kde se dalo uspokojivě běžkovat, bylo golfové hřiště jinak v lese špatné, krom toho všude davy lidí a stopy plné a rozježdené, za mě nedoporučuji.
Drahanská vrchovina

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

V Brně a jeho okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Upravované stopy se dají najít na některých místech Drahanské vrchoviny, jinak si lyžaři v Brně a okolí musí prošlapávat stopy sami.

Členění oblasti Brno a jižní Morava