Brno a jižní Morava – běžky

Oblast pokrývající široké okolí Brna jsme rozšířili ještě dál, na celou jižní Moravu. Díky tomu do ní spadly i opravdové hory - Bílé Karpaty sahají do výšky přes 900 metrů nad mořem a za dobrých sněhových podmínek se zde některé běžkařské trasy upravují strojově. Ale je pravda, že na Drahanské vrchovině o nějakých 200 výškových…

Číst celý text

Členění oblasti Brno a jižní Morava

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 4.3.2019 19:24
Letos konečná!
Bílé Karpaty
Vloženo 20.2.2019 8:32
Jel jsem od Nové Lhoty směr Javořina, celkem dobrá sněhová pokrývka, ale v lese poměrně silně znečištěná stopa jehličím a větvičkami. Stopa místy rozbředlá od slunce a naopak zledovatělá, ale pokud člověk počítá i s tímto, tak se dá ještě slušně projet.
Bílé Karpaty
Vloženo 16.2.2019 21:19
Dnes 16.2. som tam bol. Podmienky dobre, suvisla vrstva snehu.
(Odpověď na dotaz uživatele Blanka z 12.2.: Prosím o čerstvé informace - nevíte někdo jak je to se sněhem a úpravou stopy - Nová Lhota - Stará Turá ??
Děkuji za info.)
Bílé Karpaty
Vloženo 10.2.2019 23:36
Jeli jsme od parkoviste nad Novou Lhotou pres Kubikuv vrch a dale smerem na Velkou Javorinu. Snehu dostaek, stopa byla strojove upravena. Jelo se v pohode. Jen cely den foukal silny vitr, takze v nekterych usecich trochu stopa zavata,ale nic hrozneho.. Pekne svezeni.
Bílé Karpaty
Vloženo 10.2.2019 10:11
Drahany-Repechy (po turistické červené a pak podél západní hrany lesa), zpět z Repech do Drahan po klasické stopě (východní hrana lesa), dnes v 8 ráno. Směrem tam nic moc (uvnitř lesa spíš led a hlína než sníh), cesta zpět přijatelná, stopa jakžtakž drží. Ale žádná úplně velká radost z lyžování, spíš boj s podmínkami.
Drahanská vrchovina
Vloženo 11.2.2019 11:20
Vápenky-Velká Javořina-Kubíkův vrch-Vrbovce. Od vápenek na rozcestí u hlavní magistrály pouze vydupaná stopa od pěšáků, dále (pravděpodobně už od Kamenné boudy) strojová úprava na Velkou Javořinu a zpět po hranici na Kubíkův Vrch, kde se strojová úprava rozdvojvala směr Nová lhota + Horná hlavina. Dál od Kubíkova vrchu až na cca 300m před rozcestím "nad Machovou" vyšláplá stopa od běžkařů s opatrností plně sjízdná, od toho rozcestí na Vrbovce už to šlo pak po většinu trasy pouze pěšky.(sníh byl sice souvislý až do údolí, ale dál neprošlápnuto, napadné větvě po cestě a bořivý sníh již znemožňovaly jízdu)
Bílé Karpaty
Vloženo 7.2.2019 18:52
Velká - kuželovský mlýn - 3 kameny - Kobyla - Žalostiná
po 3 kameny 5 cm sněhu, občas tráva, odtud 15 cm, projetá stopa. Ta se udrží jen v závětří, to je asi 2/3 cesty. Jinak zhutněný sypký sníh. Výhled na celé Slovácko a Kopanice. Málokdy se dá projet za takovýchto sněhových podmínek.
Bílé Karpaty
Vloženo 5.2.2019 19:25
Informace z Velke Javoriny na
https://www.facebook.com/218849734839903/posts/2176486999076157/
Bílé Karpaty
Vloženo 2.2.2019 16:03
Z Protivanova na Skalky k radaru a zpět. Už dnes to bylo hodně na hraně a jen na staré lyže, zítra to ten déšť bohužel spláchne a šlus. Na polích se ještě dalo jet, ale v lese vylezlo svinstvo a jezdí se spíš po něm než po sněhu. +7°C, měl jsem červený Aqua klistr a černý KN44 a v odrazu (pokud se tomu dalo tak říkat) to bylo jedno, zásadní rozdíl byl v tom, kolik na sebe ten červený dokázal nachytat nečistot, zatímco ten černý zůstal skoro čistý.
Drahanská vrchovina
Vloženo 2.2.2019 14:28
Nevíte jak to vypada u Nove Lhoty se stopou ?
Bílé Karpaty
Vloženo 31.1.2019 21:17
Hády po polích - stopy pěkné, jen místy leze tráva, ta neškodí, horší pooraná část na začátku. Cyklostezka ušlapaná, místy pěkná stopa, místy ne. Hodně lidí bruslí. Na to je to už dobré. Šumbera: vyjeté koleje, stopy od lidí, místy se objeví stopa, ale plno sněhu a jede to dobře. Jde dojet až na Vinohrady.
Brno
Vloženo 31.1.2019 19:21
Vápenky - Kamenná Bouda - hřeben na Troják - motorest Rasová - Bojkovice. Sněhu 30 - 40 cm, stopa kvalitně projetá kromě úseků louka za Studeným vrchem - motorest a Valy - Bojkovice.Tam jsem musel šlapat ve staré zasněžené a chodci rozbité stopě. Před Světlovem cesta prošlapaná po celé šíři chodci, lesní zvěří a vozidly, Ale sjízdné.
Bílé Karpaty
Vloženo 1.2.2019 10:22
Vyjížďka ze Soběšic k Buku a Melatínem do Bílovic. Až k Jezírku v podstatě bez stopy udupané od pěších ale jelo se dobře. U Jezírka to vypadalo na pěknou stopu kolem el. vedení, ta však záhy zmizela protože ji rozoral někdo kdo jel z opačné strany z kopce a když se mu to moc rozjelo, tak to zkoušel vyplužit. Melatínem nádherné svezení, až k rybníčku hezká stopa po levé straně, zde jsem narazil na dvě holky na koních které z toho dělali oranisko, chtěl jsem jim něco říct, ale jsem rád že jsem to neudělal, protože bych byl za vola. Celý zbytek cesty totiž zbytky stopy vedly tu vlevo, tu vpravo a většinou prostředkem. Rád bych si zanadával na pěšáky nebo na koňáky, ale když si vyrobíme stopu křížem krážem bez rozmyslu tak si za to můžeme sami že nám ji ničí. Snažil jsem se tak projet alespoň něco při kraji. V Bílovicích se dalo jet jen kousek, pak už to bylo prosolené. Celkově moc hezké svezení, spousta sněhu, uvidíme co s tím udělá sobotní obleva a déšť.
Brno
Vloženo 31.1.2019 8:44
to Rene - cesta z hlavní silnice po Kamennou boudu raději jen se čtyřkolkou - asi do poloviny je prohrnutá traktorem - ten pak odbočil doprava a dál jen vyjeté koleje
Bílé Karpaty
Vloženo 30.1.2019 0:18
Druhý test Podkomorské lesy, přes den 1-3 na Slunci i víc, dole u Žebětínského rybníka leze trochu tráva, dá se přes mokřady a po chodníku Horákův žleb, jen sem tam místo s minimem sněhu, nahoru k Lipovému vrchu po makadamové lesní cestě stopa fajn, občas i dvě, stopa jak po loukách k Žebětínu tak i nahoře po chodníku k Helenčině studánce, průšlap stopy opět po krajnici směr Ríšovka, cestou těžká technika a hory hory dřeva, smrku zvoní hrana, Podkomorské holiny na hřebeni. Zkusil jsem ještě smyčku k Jelenímu žlíbku, rozježděno ale stopa zatím je, středem či krajem, dál pokračuje po NS směr Kozí horka. Zpět a jako včera dolů Kočičákem stopa krajem, chodníkem na louky u Tří borovic. Na chodníku stromy jsou místa kde už začíná z přemrzlého sněhu led, podmínky budou už jen horší, přes den to měkne v noci přemrzne, větší oteplení zdá se už v pátek
https://www.zonerama.com/esence77/Album/5066635

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Brno
Vloženo 29.1.2019 14:57
Pěkná stopa je na medláneckým letišti, dal kolem prachárny směr baba nebo mniší hora leze oranice. Na Babě taky pěkný svezení až po kuřim, střídají se místa s luxusní stopou s těmi kde jsou koleje od aut nebo je to prochozeny pěšákama nebo koňema. Těch bude bohužel čím dál víc. Bacha pod chcholou, je tam harvestor a těží. Odpoledne do toho asi začne kapat ze stromů a pude to rychle dolu, tak honem, stojí to za to.
Brno
Vloženo 28.1.2019 22:47
Podkomorské lesy večerní test: louky U Tří borovic - po modré k Hubertovi - po žluté skoro k Pod Lipový - podél hřebenové silnice k Ríšově studánce - dolů kus Kočičákem a chodníkem zpět na louky. Louky celkem na jedničkové běžky, slušně prošlapáno, v lese už se leniví brňáci drží v kolejích aut. Škoda, než to zmrzne na kost je třeba vyrobit stopu. Na oblíbených lesních trasách pošlapáno či vyházená hlína z pod kopyt koní, tam už skluznice trpí. No a hřebenová silnice se nedá, ani bruslit, sem tam ani jet, je vyhrnutá na kost. Podél ní hlína a kamínky, ale stopu jsem na kamenačkách aspoň ten kousek prošlápl. Dolů Kočičákem hezky po kraji ať to chvíli vydrží, na chodníku v roklince je strom tak bacha při sjezdech v opačném směru.
70.letá kalamita v Moskvě a kalamita od Vysočiny po Zlín. Pro běžkaře sen. Zítra lehké oteplení, jinak mrzne asi až do soboty a pak se to v dešti rozteče. To na Brno jde. https://www.zonerama.com/esence77/Album/5064397
Brno
Vloženo 28.1.2019 22:02
Ochoz- Klajda pred setmenim dobry bylo kolem nuly v pristich dnech spis na skate nez se to uplne uslape...
Okolí Brna
Vloženo 28.1.2019 20:47
Večer na Hádech super, přimrzlo to, na modrý dobré, stopy luxusní, díky těm, co vyjeli dřív! Ani nebyly příliš pošlapané od lidí. Po louce parádní, po cyklostezce na Ochoz celkem dobré, jen kdyby se tam někdo nesnažil bruslit!?, Šumbera taky vypadala dobře, byla tam stopa, ale tu jsem už neprojel. Dojel jsme až na zastávku Podbělová a tam sundal lyže. :-) #NaBrnoskvělé!
Brno
Vloženo 28.1.2019 15:48
Velká Klajdovka->Kopaniny, dál po cyklostezce a asi km před Ochozí sem to vzdala, protože mokrý sníh se mi lepil na skluznice. Zde projetá stopa od lidí. Šumbera od Kopanin nebyla projetá, možná to někdo ale vzal z druhé strany. Pak lesem k vysílači, tam už stopa nebyla, a trochu poježdění po (neprojetých) lomech a na autobus. Teď už to dobře nevypadá, ze stromů na mě kapalo už před hodinou.
Okolí Brna
Vloženo 28.1.2019 6:07
Auta tam byla,takže vyjet se dalo. Ovšem nevím jak to bude vypadat teď když sněží.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 28.1.: Prosím, poraďte mi, ako vyzerá príjazdová cesta na Kamennou boudu, dá sa prejsť autom? Bol tam niekto cez víkend? Ďakujem.)
Bílé Karpaty
Vloženo 27.1.2019 17:24
Útěchov - Vranov...podél silnice to šlo. Na vrstvě ledu cca 10 cm prašanu, postupně sešlapaný. Sníh lepivý, 2C. Bez kamenů. Tzn tam a z5 cca 5 km bez problémů...
Okolí Brna
Vloženo 27.1.2019 16:08
Výjezd nad Lhotu autem na parkoviště ke sjezdovce bez řetězů, stopy směr Stará Turá perfektně upravené, na Kubíkově vrchu silný vítr a mlha, lesem už to bylo perfektní.
Bílé Karpaty
Vloženo 27.1.2019 12:33
Suchý - Žďárná najetá stopa od lidí.
Suchý - Benešov lesem od ATC sněhu dost.
Louka od Benešova směr Suchý najetá čerstvá frézovaná stopa.
Všude sněhu dost, na ztvrdly podklad napadl čerstvý sníh, trošku lepí.
Super podmínky.
Drahanská vrchovina
Vloženo 27.1.2019 11:43
Jak to prosím vás vypadá se sněhem okolo obce Suchý? Děkuji
Drahanská vrchovina
Vloženo 27.1.2019 9:20
Z Drahan od hrbitova najeta spise stopa od lidi, ale je na ni poznat, ze kdysi tam skutr jel. Nicmene vecer padalo, tak treba se dockame upravy.
Drahanská vrchovina
Vloženo 26.1.2019 19:01
Výjezd autem nad Lhotu po ledu, krytém nově napadaným prašanem. Řetězy do kufru auta jsou vhodné. Na Javořinu stopa projetá, přikrytá novým prašanam, cca 7-10cm, lyži vede, klesání na dvou místech v délce cca 100m vydřená do koryta. Na vrcholu stopa neznatelná, vítr prašan sfoukává.
Svezení to bylo příjemné, les pohádkový.


(Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 26.1.: Byli jste někdo dnes na běžkách v Nové Lhotě? Můžete , prosím, napsat, jak to tam vypadá?)
Bílé Karpaty
Vloženo 24.1.2019 19:45
Velká - Háj - Lipinka nad 500 mnm 15 cm zmrzlého sněhu, schůdné na leda na sněžnicích. Na křižovatce pod Lesnou začíná pěkná stopa přes vrchol na Kamennou boudu. Za KB stopa vedle cesty, asi 2 km před pramenem Veličky projeté rolbou na Kubíkův vrch. Ideální podmínky, Sněhu asi 40 cm. Překážky odklizené. Kubíkův Vrch - Kamenná Vráta problematické, zmrzlá, tvrdá, hrbolatá stopa. Kromě sněhu ve stopě jehličí, listí, větve, led. Sjízdné jen díky 1 cm nového sněhu Čím níže, tím horší. Začalo foukat, místy závěje.
Bílé Karpaty
Vloženo 21.1.2019 8:39
V nedělu ráno sme jeli z parkoviště nad obcí Lopeník po svážnici napojující se na zelenou turistickou značku na Velký Lopeník. Sněhu hodně, místy sme prošlapovali, dost popadaných stromů. Na zelené už prošlápnuto, až k rozhledně.. Zpátky to jelo samo :-)
Hezký výlet kdo nepotřebuje urolbovaný terén a chce se vyhnout davům kol Javořiny, nepotkali sme ani nohu..


(Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 17.1.: Ahoj, nevíte, jak to vypadá se stopami v oblasti Lopeníku a okolí? Díky :-))
Bílé Karpaty
Vloženo 20.1.2019 21:42
Na polích kolem Suchýho a Benešova sněhu dost. Tvrdý, přemrzlý firn, klistr jistota. V lese je to dost bída. Spoustu větví a sem tam i kámen. Lepší zůstat na polích. Okruh za Rihem směrem na Žďárnou v dolních partiích lezou krtince.
Drahanská vrchovina

O oblasti

Oblast pokrývající široké okolí Brna jsme rozšířili ještě dál, na celou jižní Moravu. Díky tomu do ní spadly i opravdové hory - Bílé Karpaty sahají do výšky přes 900 metrů nad mořem a za dobrých sněhových podmínek se zde některé běžkařské trasy upravují strojově. Ale je pravda, že na Drahanské vrchovině o nějakých 200 výškových metrů níže se také během lepších zim v upravovaných stopách místy lyžuje. Brno nebývá městem na sníh příliš bohatým, ale za dobu existence KamZaSněhem.cz se zde lyžovalo několikrát, přestože si zde běžkaři musí prošlapat stopy sami.

Členění oblasti Brno a jižní Morava