Brno – běžky

Nevíme, jak často se přímo v Brně naskytne možnost lyžovat, ale největší moravské město je zejména na svých okrajích bohaté na různé parky a příměstské lesy. Takže podmínky pro lyžování zde určitě budou a samostatnou oblast si zaslouží...

Nevíme, jak často se přímo v Brně naskytne možnost lyžovat, ale největší moravské město je…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 10.12.2023 15:45
Dopoledne na babické plošině: teplota lehce pod nulou, nový vlhký sníh, námraza na stromech. Na plošině projeto velké (4,3 km) i malé (poloviční) kolečko. Nejlepší podél lesa na jihu a východě plošiny, kde není zafoukávaná stopa. Velké překvapení - někdo najel stopu čtyřkolkou se stopovačem, velký palec nahoru. Škoda, že podmínky na běžky tam vydrží maximálně do zítřka.
Vloženo 9.12.2023 17:55
Na okruzích kolem kalcitu trochu nasnezilo a pořád to jde. Stopa místy rozfoukana, nikde jsem neskrtl. Dnes občas silnější vítr, lidí malo.
Vloženo 7.12.2023 9:47
Babice nad Svitavou (plošina): Včera připadlo 3–5 cm sněhu, který hodně zpomalil stopy a bylo třeba je několikrát projet, aby se člověk trochu svezl. Ubylo trávy a hnědé stopy. Do konce týdne to určitě ještě půjde.
Vloženo 4.12.2023 20:09
Cesta na Mapy.cz značená jako běžkařská je jako ostatně všechny jiné cesty MENDELU bohužel vyhrnuta, ale s opatrností se na ni da s béčkovými lyžemi, s ještě větší opatrností je to díky vyhynutí ideální na skate.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 3.12.2023 21:38
Podkomorské lesy, trasa Žebětín-modrá tzn, nad Horákovým žlebem vlevo svážníce pod Lipový vrch, Helenčina studánka, přes silnici k Autodromu a zpět Helenčina studánka, asfaltka, pod Lipovým vrchem vpravo po žluté a po Jubilejní aleji sjezd k Žebětínskému rybníku. Sněhu dost, v lese místy stopa, místy rozšlapaná od pěších. Podklad mokrý, dnes zmrzne na led. Po loukách v pohodě.
Vloženo 3.12.2023 21:15
Babice nad Svitavou (babická plošina): Velké kolečko vpravo vedle cesty Babice–Křtiny, cca 4,3 km. Relativně pěkná uježděná stopa v celé délce. Horší úseky při výjezdu od Babic, leze tráva a trochu hlína, vyfoukáno. Podél lesa super. Na béčkové lyže parádní poježdění, teď večer to umrzlo a pěkně to jelo. Podle předpovědi by mělo vydržet do příštího víkendu, myslím, že tak blízko Brnu není lepší varianta na běžky...
Vloženo 3.12.2023 18:48
Hády, od Klajdovky směrem na Kopaniny přes les naprosto rozchozené a jsou tam napadané listy, ale jinak sjízdné. Žlutá turistická naprosto nepoužitelná. Šumbera od Kopanin vypadá zezačátku dobře, ale na prvním větším sjezdu je vidět vlhký podklad a dál jsem to nezkoušela, pamatuji totiž, že v druhé půlce cesty dělá při nižším sněhu problém kamení. Cesta po louce kolem lomů je sjízdná docela dobře, ale trčí ven tráva a podklad je občas mokrý. Jinak teploty pod nulou. Běžkování spíše z povinnosti, chce to více sněhu a delší mráz.
Vloženo 3.12.2023 18:15
Hády, Klajdovka: jde jet po stezce v lese podél silnice (bez stop, rozchozeno), stopy jsou na poli naproti. Na proběhnutí na chvíli a na starší běžky dobré.
Vloženo 2.12.2023 20:44
Hády směr Kopaniny (Jen pěší rekognozkace situace): Okolo 14:00 vyjetá stopa první vlaštovkou, ale na nedostatečném podkladu, místy trčí větvičky. Stopa zřejmě dost poškozená chodci a psy. Teploty mírně pod nulou, další sníh stále připadával. Neděle by mohla být nadějná.
Vloženo 2.12.2023 19:55
Lyze jsme nasadili za lavickou na konecne autobusu 58 u hrbitova v Lisni. Potom asi 200m po zelene a pres silnici smerem k okruhum u kalcitu. Je tam dost snehu, bohuzel napadaneho na teplou zem. Pokud se ochladi bude to jeste lepsi nz dnes. Lepsi je jet ve stopach kde neni videt trava, ktera je vlhka a namrza. Na zacatek dobry.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 23.1.2023 12:30
Včera (neděle) se v Podkomorským lesích pěkně dalo zajezdit. Na to jak je málo sněhu to bylo překvapivě dobré. Stopy žádné, vše sešpalané od lidí, ale nejelo se na tom úplně špatně. Cesta okolu Hoberta moc pěkná na bruslení. Lidí na běžkách jsem potkal celkem dost.
Vloženo 22.1.2023 17:40
Dnes na poli mezi Klajdovkou a Líšní. Když dopoledne napadl další sníh, po obědě jsem to zkusil. Ale nebylo to dobré. Hodně trávy, u stop bylo často nejlepší, když si je člověk v novém sněhu vyjel sám. Jen kolem lomu byla ušlapaná stezka, a i když bez stopy, jelo se tady asi nejlépe. Naštěstí na poli není moc kamení, tak moc netrpěly běžky. Sníh taje a odhaduji, že v pondělí to už tady nepůjde vůbec.
Vloženo 25.12.2022 21:21
Místy překvapive množství sněhu v údolí Říčky, start od myslivny u mostu pod Hádkem. Zpočátku je potřeba znát kde jsou staré mostky přes říčku, jeden se propadl. Ráno pevný firn a dá se bruslit na klasických lyzich, skejty by se asi propadly. Ráno nad říčkou mlha, asi se tam drží mrazový špunt. Místy je potřeba jet po silnici vedle stop od lesnich vozidel. Nejzmrzlejsi snih u říčky od Lichtenštejnského pomníku.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 22.12.2022 18:00
Opět louky kolem lomu na Hádech, mlha, teplota jen lehce nad nulou, tak sníh stále drží. Stopa ledovatá, nepříjemné v zatáčkách, kde se dělají ledové plotny. Oproti včerejšku jen víc úseků rozšlapaných od psů a jejich pánečků.
Vloženo 22.12.2022 10:12
Babice nad Svitavou - Babická plošina. Království mlhy a námrazy. Dnes mezi 8:00 a 9:00 teplota -1,5 °C. Nástup u zemědělského areálu na konci obce. Z velkého okruhu je nejlepší část podél lesa na jižním okraji plošiny, kde jsou vynikající podmínky na jízdu soupaž - ledovka ve stopě to pěkně zrychlila. Jinak na klasiku nutný klistr. Bruslit se na plošině nedá, vrchní krusta se propadá. Ale možná by šlo bruslit na uježděných lesních cestách. Dokud bude mrznout, stojí za to vyrazit.
Vloženo 21.12.2022 19:16
Na Medlaneckem letišti už leze hlína a to ještě než začalo mrholit od 14h. Jinak to bylo fajn, okruh 19km přes Babu ke Kuřimi a zpět paráda, ještě za dobrých podmínek. Teď večer, po tom deštíku je všude led
10:53

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 21.12.2022 17:58
Za soumraku po loukách za lomem na Hádech, pořád ještě lehce pod nulou, ale mrholilo do toho, tak to bylo ledovaté. Kombinace prašanu, ledu a trávy vytváří super rychlou stopu, ideální na trénink soupaže. Zatím to drží, tak rychle, než to sleze!
Vloženo 21.12.2022 12:09
Útěchov - Vranov (Kroucená) pěkné svezení za humny. Stopa spíš není než je, spousta bukvic na cestě, ale dá se. Ráno rychlá stopa, v poledne těžší.
Vloženo 20.12.2022 18:32
Vyražte, do víkendu to zmizí! Louky u Křivé borovice - Helenčina studánka - Ríšova - Kočičím žlebem dolů a roklinkou zpět na louky u Křivé borovice. Na loukách trochu krusta ale tenká, klouzalo to hezky, hodně stop i k Žebětínu. V lese už trochu napadané smetí ale dá se. Celkově nevídaně sněhu, a to i v lese, dá se prakticky všude a to i na lepších lyžích. Hlína či vlhké fleky minimálně. Na asfaltce od GP po Ríšovku vyhrnuto, i dolů Kočičákem. Dá se většinou s opatrností i bruslit, sem tam je ale vidět asfalt tak pozor. Dolů kočičím žlebem to prvních 200m frčí až moc, s jednou lyží ve sněhu na krajnici to šlo. Na asfaltce jen sem tam (půl)stopa na krajnici. Zítra už nad nulou tak to na asfaltu bude už horší. Tak Podkomorské zase za tři roky! 😬
13:31
14:25
14:54

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Vloženo 19.12.2022 17:19
Parkoviště Klajdovka - osmička okolo dvou lomů po louce - křižovatka silnic za lomy - přes les a nad hádeckým lomem kolem vysílače nazpět. Na loukách pěkné svezení, místy leze tráva, ale nic hrozného. Ale v lese (po žluté i po cyklostezce) není nic jako stopa, je to rozdupané, místy napadané větvičky - ale i tak se dalo.
Vloženo 19.12.2022 17:00
Útěchov - Vranov v pondělí odpo, od soboty už trochu vyježděné, ale dalo se to ;)
Vloženo 17.12.2022 22:32
Dnes z konečné 36 v Komíně. Přes Medlánky pod Babu, pak přes letiště. Hospůdka na letišti otevřená. Stopy skvělé. Dojezd až do Kr. Pole na konečnou 12. Doporučuji, žádný problém.
Vloženo 17.12.2022 19:59
Podkomorské lesy
Sjízdné všude, stopa na hřebenu od začátku lesa jižně od Žebětína- Nad Kominicí, autodrom, Helenčina studánka-asfaltka prohrnutá, ale sjízdná, okolo Lipového vrchu, odbočka na žlutou vpravo na Hubertku a opatrně sjezd k mysl. U křivé borovice, Bystrc.
Dále stopa ze Žebětína po modré, před Horákovým žlebem vlevo po široké svážnici pod Lipový vrch a napojení na hřebenovou asfaltku. Kvalita stopy záleží na tom, zda tudy neprojdou pěší turisté, ale většinou jsou obě trasy vedle sebe, už se to lepší.
Vloženo 17.12.2022 16:18
Pěkné svezení z Vranova do Útěchova po Vranovské a Kroucené cestě - https://mapy.cz/s/rejosunuge . Sněhu cca. 20 cm. Solidní stopa od běžkařů ve vyjeté koleji případně uprostřed cesty, jen sem tam kámen. Na Kroucené trochu horší, zvlášť v zatáčkách. Na Brno dobrý.
Vloženo 16.12.2022 17:10
Na poli a loukách od Klajdy nahoru kolem Kalcitu pěkné svezení, místy jen lehce leze tráva, jinak dostatek sněhu, i 14cm.
14:47
15:05

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 16.12.2022 16:51
V 11 jsem vyrazil od Komína (křižovatka Štursova/Kroftova) na Palačák a dále přes letiště a Velkou Babu až na Kaskádu. Většinou nebyla žádná stopa, anebo jel přede mnou jeden člověk. Na Kaskádě jsem si dal výborný oběd. Po cestě zpět už to bylo trochu lepší, protože mezitím projelo několik dalších lidí. A na letišti už bylo kolem 3. docela dost stop. Akorát na poli občas někde leze malinko hlína, ale ne moc. Věřím, že to půjde ještě i zítra.
11:29
12:46
12:50
13:08

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 16.12.2022 15:29
Dnes po desáté jsem projel stopu od park. Kopaniny zadem kolem lomu k líšeňské silnici tam už to někdo projel a dál k park. Okruh cca 1km. Místy leze tráva, ale neskrta to. Bylo to na modrý W40 Swix výborně svezení. Výrazte než se to rozslape. Škol😁
Vloženo 16.12.2022 13:41
10:00 - parkoviště Klajdovka - odbočka k ''rusákovi'' (pomník S.K.Neumanna), Kopaniny, zpět. Stopa v době mého příjezdu vedla mimo obvyklou trasu po cyklostezce. Pak ji někdo (díky všem!) prošlápl i tam. Sněhu dost, nikde nic netrčelo, ale byl mokrý, těžký, teplota okolo nuly. Vosk nevím, mám koberečky. Místy byly stopy dost pošlapané. Nad lomem nevedlo nic a prošlapávání by bylo utrpením, tak jsem se k vysílači jen prošla bez lyží. Sportu zdar!
Vloženo 12.12.2021 13:41
Někdo tu včera večer psal, že Klajda kolem lomů už blbý a já se na základě toho mále rozhodla to dopoledne vzdát...naštěstí jsem vyjela a podmínky za mě na Brno luxus!! Hlína maličko na poli na začátku jinak perfektní stopy a sněhu dost. Lidí pár.Doporučuju, je to tam jak v pohádce!
Vloženo 11.12.2021 23:27
BYSTRC: Dnes trasa od Křivé borovice přes Jubilejní alej, Ríšovu studánku na Chocholu a zpátky. Místy stopa, jinde spíše udusaný sníh vhodnější na bruslení. Sněhu dost - na zemi i na stromech :), výhledy jako v zimní pohádce.

O oblasti

Nevíme, jak často se přímo v Brně naskytne možnost lyžovat, ale největší moravské město je zejména na svých okrajích bohaté na různé parky a příměstské lesy. Takže podmínky pro lyžování zde určitě budou a samostatnou oblast si zaslouží...

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Brno a jižní Morava