O projektu

KamZaSněhem.cz přináší informace o aktuálních sněhových podmínkách v ČR. Podobně jako spousta dalších webů se sněhovým zpravodajstvím. V čem je KamZaSněhem.cz jiné?

  • Běžky nás nejvíc baví a v nich se nám i daří - KamZaSněhem.cz je jedním z nejnavštěvovanějších českých webů zaměřených primárně na běžecké lyžování.
  • Máme i informace ze sjezdovek, naše sněhové zpravodajství je komplexní.
  • KamZaSněhem.cz je primárně založeno na zprávách od lyžařů, ale jsou doplňovány i “oficiálními” informacemi o sněhových podmínkách.
  • Kvůli sdílení zpráv o aktuálních podmínkách KamZaSněhem.cz vzniklo. Snažíme se ale web rozšiřovat i o užitečný obsah s dlouhodobější platností.

Hlavním cílem KamZaSněhem.cz je: Pomáhat šířit užitečné informace o stavu sněhu a podmínkách pro lyžaře tak, aby byly sdíleny se všemi a aby se daly rozumně dohledat.

Kdy a proč KamZaSněhem.cz vzniklo?

Jako běžkař – turista rád jezdím na výlety pokaždé jinam, a to i do lyžařsky méně známých míst. Údaje o sněhových podmínkách a úpravě stop se ale v některých oblastech daly zjistit jen velmi těžko. Někdy počátkem roku 2009 přišel nápad, že nejlepší bude, když vznikne web, kde se budou lyžaři informovat o sněhových podmínkách navzájem. Na podzim jsme se pustili do práce a 1.11.2009 spatřil web KamZaSněhem.cz světlo internetového světa. Tehdy se ještě věnoval výhradně běžkám.

Co dalšího na KamZaSněhem.cz přibylo?

Rozšířili jsem web o sjezdovky, aby bylo zpravodajství pro lyžaře opravdu komplexní. Běžky ale stále zůstávají tím, čím je KamZaSněhem.cz známé a na co se snažíme soustředit. Postupně jsme přicházeli s různými drobnějšími vylepšeními primárně pro běžkaře. Každoročně (až na jednu sněhově mizernou zimu) rostla návštěvnost, jak je vidět na grafu v sekci spolupráce, stejně tak i počet zpráv od lyžařů o aktuálních podmínkách. Na tomto růstu měla určitě podíl i domluvená spolupráce s upravovateli běžkařských tras.

Jak takové partnerství vypadá a s kým spolupracujeme?

Navzájem si trochu pomůžeme a ve výsledku z toho mají užitek i lyžaři, kteří snáze získají více informací o sněhových podmínkách. Nejde o nic složitého, příkladem je třeba spolupráce s Jizerskou OPS. Na KamZaSněhem.cz v části věnované Jizerské magistrále je uvedeno, jak mohou lyžaři přispět na úpravu stop. A na webu Jizerské OPS se jednou za čas objeví, že zprávy od lyžařů jsou k nalezení na našem webu. Ale umíme i víc. V Lužických horách používají KamZaSněhem.cz jako platformu pro zveřejňování zpráv o podmínkách i sami upravovatelé běžeckých tratí. Navíc díky možnosti jednoduše umístit zprávy z KamZaSněhem.cz na partnerský web jsou pak zprávy z Lužických hor zobrazovány i na webu Ski Polevsko a stránkách o Lužických horách.

Kdo za KamZaSněhem.cz stojí?

KamZaSněhem.cz je soukromým projektem, rozvíjeným víceméně ve volném čase. Týmové dílo i “one man show” zároveň. Duchovním otcem projektu, jeho hlavní hybnou silou i oficiálním provozovatelem je Martin Sajal. O “běžný provoz” webu se dokážu postarat sám, s vytvořením webu však výrazně pomohli grafik Tomáš Nosek a programátor Láďa Kubeš, stejně tak rozšiřování webu o nové funkce znamenalo vždy spolupráci více lidí.

S rozjezdem KamZaSněhem.cz pomáhali i Mirek a Markéta Kalinovi, oba dokonce web určitý čas oficiálně provozovali. Mirek posléze založil úspěšný eshop s lyžařskými vosky vosky.kamzasnehem.cz a následně obchod Sporticus s širším sortimentem sportovního zboží. Ačkoliv i nadále částečně spolupracujeme a doménu kamzasnehem.cz sdílíme, jde o zcela samostatné projekty.